KUIPERS Kort en bondig Modelfiliaal stadsbibliotheek in Haarlem-Oost gereed Ondanks toeneming van verkeer in Haarlem minder ongelukken Philips deed reeds verwacht beroep op kapitaalmarkt Overleg op niets uitgelopen Amsterdamse Beurs In 1953 slechts1311 ongevallen Omzetstijging en investeringen eisen grote financiële potentie ZONNEWARMTE „De Spaarnestad" Geringe toeneming in derde kwartaal Mogen Uw handen gezien worden? Doortrekking Orionweg naar Bloemendaal Oorzaak van botsingen ligt vrijwel altijd bij bestuurders van voertuigen Lawinegevaar in Oostenrijk VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Haarlems bevolking Uitspraak rechtbank M. Veldhuyzen-van Zonten te Lisse overleden VI ie gen d achterlicht Akkerbouwers bijeen van Katholieke L.T.B. K.A.B. betuigt bijval niet het prijzenbeleid Rusland vergoedt schade van „Herman" Sport in 't kort VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Eindelijk is het dan 7,0 ver, dat Dinsdag 14 December het filiaal Haarlem-Oost van de stadsbibliotheek en Leeszaal in gebruik genomen zal worden. Eerst ontstond er stagnatie door de vorst en later beschikte de aannemer niet over personeel, maar thans worden de laatste voorzieningen getroffen. Zaterdagmiddag zal wethouder de heer D. J. A. Geluk het filiaal, dat ge vestigd is aan het Van Zeggelenplein 82, officieel openen en Dinsdag wordt het publiek in de gelegenheid gesteld de lees zaal te bezoeken of boeken te lenen. De totstandkoming van het filiaal is te danken aan een woningstichting uit de burgerzin wijk, die een winkel aan de ge meente Haarlem in huur heeft afgestaan. Architect C. Brake] kreeg de opdracht van de winkel het filiaal te maken, waarbij hij ook gebruik mocht maken van de tuin. De heer Brakel heeft die opdracht uitstekend uitgevoerd en heeft een interieur gemaakt, dat aan de verwachtingen voldoet. De voorzijde is ingericht als jeugd bibliotheek, die iedere middag van drie tot vijf uur geopend is voor jongens en meis jes tot veertien jaar. Op het ogenblik zijn 'er 1100 boeken, maar dat aantal zal iedere maand toenemen, naarmate er meer boeken in omloop komen. Door de ingebruikneming van het filiaal zijn er thans vier plaatsen in Haarlem, waar de jeugd boeken kan lenen. De belangstelling is groot en ver wacht wordt, dat in'het Oostelijk deel der stad het aantal jeugdige lezers het maxi mum-aantal van zes tot zevenhonderd zal bereiken. Na de jeugdbibliotheek wordt de afdeling voor ouderen bereikt, waar het publiek een kc-uze heeft uit 2500 bokeen, welk aantal eveneens iedere maand groter zal worden. Op het ogenblik zijn er 1200 Nederlandse romans; ook zijn er Franse, Engelse en Duitse boeken, evenals een respectabele collectie populair-wetenschappelijke wer ken. De uitleenbibliotheek is iedere middag geopend van twee tot vijf uur en op Maan dag-, Woensdag- en Donderdagavond van zeven tot negen uur. Het derde gedeelte (oorspronkelijk was daar de tuin geprojecteerd) is bestemd als leeszaal. Daar kan men studeren of kranten en tijdschriften lezen. De leeszaal is meer geopend dan de uitleenbibliotheek en wel iedere morgen van halfelf tot halfeen, iedere middag van twee tot vijf uur en op de avonden van Maandag, Woensdag en Donderdag van zeven tot, halftien. In het filiaal werken twee assistenten en twee leerlingen, die in opleiding zijn. Mejuffrouw M. J. Veeger is belast met de leiding. i ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. Uw Apo theker of Drogist zal U gTaag een tube SUNBALM handcrême verkopen, om dat het zo uitzonderlijk goed is. De besprekingen tussen de Colleges van Burgemeester en Wethouders van Haarlem eu Bloemendaal over de doortrekking van de Orionweg in Haarlem-Noord met ver- keerstunnel onder de spoorbaan in Bloe mendaal zijn op niets uitgelopen. B. en W. van Haarlem hebben Gedepu teerde Staten verzocht het daarop betrek king hebben uitbreidingsplan, waarin de verlengde Orionweg met een flauwe bocht van het Mendelcollege naar de Laan van Boreel in Bloemendaal is geprojecteerd, thans vast te stellen. B. en W. van Bloemendaal hebben de met Haarlem gevoerde correspondentie over deze kwestie thans voor de raadsleden ter inzage gelegd. Zij hebben tevens Gedepu teerde Staten verzocht met de Bloemen- daalse bezwaren ernstig rekening te houden. Nader vernamen wij, dat bij het op 30 Juli van die jaar begonnen overleg ge bleken is, dat Bloemendaal nog wel bereid zou zijn de thans gekozen oplossing in be raad te nemen, indien Haarlem genoegen zou nemen met een tunnel van beperkte capaciteit en tevens de kosten van de tun nelbouw en de wegaansluitingen op Bloe- mendaals gebied voor haar rekening zou nemen. Van Haarlemse zijde is hiertegen aangevoerd, dat het huidige gemeentebe stuur toch nooit de toekomstige gemeente raden zou willen binden aan een project, waarvan de kosten en consequenties thans niet op lange termijn zijn te overzien. Over de capaciteit van de tunnel dient te worden opgemerkt, dat ook in de door Ge deputeerden voorgestane oplossing de tunnel slechts toegankelijk zou zijn voor personen- en bestelauto's, zodat het vracht verkeer over de Klever laan Bloemendaal zou moeten blijven bereiken. In Bloemen daal vreesde men echter desondanks ern stige verkeersmoeilijkheden. 3-3K Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100 297! 373 372% 523 99 180'/. 151% 135% 126% 212% 203% 214% 219 47% 93% 68 58% 25% 671j/ib Openings koersen 100'/» 291% 357 367 519 98% 180 149 134% 127 242 203% 214 219 47 94 70 58% 25% 68 ADVERTENTIE Bovenstaande foto geeft een indruk van het aantrekkelijk interieur dat architect C. Brakel mede door een geslaagde indeling der ruimte heeft weten te creëren. Nadat de tuin en de daarachter liggende schuur hij de winkel waren getrokken had hij de beschikking over een ruimte van honderdvijftig vierkante meter. De kinderbibliotheek is in de winkel gevestigd, waar rood domineert als kleur van de tafelbladen en metalen lampekappen, daarna volgt de overdekte tuin, waarin de open uitlening voor de volwassenen is ondergebracht en ook de bibliotheekadminis tratie wordt gevoerd, waar grijs overheerst en tenslotte is er in de voormalige schuur de in blauw gehouden leeszaal, met de gele lampekappen als lichtere afwisseling. Daglicht treedt in het gehele gebouw in voldoende mate binnen, in de kinder bibliotheek uiteraard door de étalage, in de leeszaal door twee flinke ramen welke op het achterpad van het Van Zeggelenplein uitzien, terwijl het middengedeelte licht ontvangt door de over de gehele breedte aangebrachte ramen in de loodrechte zijde van het shed-dak. Ook de avondverlichting is in deze afdeling bijzonder effi ciënt en harmonisch aangebracht in de vorm van eveneens over de gehele breedte van het vertrek gemonteerde lijnen van T.L.-buizen. De opzet van de directeur van de Stadsbibliotheek om de lectuur zo toegankelijk mogelijk te doen zijn werd uit stekend begrepen door architect Brakel, die in het middengedeelte ruimschoots ruimte liet voor de tafel met de niéuwe aanwinsten, de étalage voorts gebruikte om er exposities van boeken over bepaalde onderwerpen naar gelang actualiteit en jaargetijde te arrangeren en zelfs de bij het charm.ante Zweedse meubilair passende bankjes niet vergat, die de dreumessen in staat zullen stellen zelf de boeken van de bovenste plank te halen. Die bankjes kunnen tegelijkertijd dienen voor het boekentransport en zijn dus dubbel-functioneel. Het Nederlands economisch instituut, belast met het sociografisch onder zoek heeft zich bezig gehouden met het analyseren van cijfers over de verkeersongevallen te Haarlem in het jaar 1953, verstrekt door het Cen traal Bureau voor de statistiek. Hieruit is gebleken, dat van het totale aantal van 1311 ongevallen in 1953 er 1149 (88%) het gevolg waren van oorzaken bij de bestuurders van voertuigen gelegen (hierbij inbegrepen onder meer het slippen en doorglijden), 124 (9 van fouten van voet gangers en 38 waren te wijten aan andere oorzaken. In 1952 waren deze cijfers respectievelijk 1215 (90%), 98 (7 en 30. De verdeling van de bestuurders naar I door hen gemaakte fouten is weergegeven hun voertuigen en naar de voornaamste in het volgend overzicht. Overtreders Totaal Geen voor- Niet rechts Geen of Personenauto's 391 Rijwielen 340 Vrachtauto's 217 Motorrijwielen 73 Autobussen 61 Rijw. met hulpmotor 55 Voor alle categorieën bestuurders is het niet verlenen van voorrang de voornaamste fout. Van de 1149 verkeersongevallen, waarvan de oorzaak bij de bestuurder van een voertuig was gelegen, werden er 589 (51 hierdoor veroorzaakt. Als tweede belangrijke fout volgt het niet rechts rijden; hierdoor werden 47 ongevallen veroorzaakt, terwijl het niet of verkeerd geven van, tekens of signalen als derde oorzaak volgt met 39 ongevallen. Bij de overige fouten, gemaakt door be stuurders van voertuigen die een verkeers ongeval tengevolge hadden, trekken nog de aandacht: verkeerd inhalen door vracht auto's (16 ongevallen) en onvoorzichtig achteruitrijden door personenauto's (12 rang 212 191 89 43 22 32 rijden verkeerde sign, of tekens 13 1 15 27 8 4 4 1 4 3 5 ongevallen) en vrachtauto's (14 onge vallen). Uit bovengenoemde cijfers is te con cluderen, dat nog steeds de belangrijke fout schuilt in overtreding van de voor- rangsregels. Naast onkunde omtrent deze regels (vooral bij wielrijders en brom- fietsersT is hiervan ongetwijfeld ook een algemeen gebrek aan „verkeersbescha- ving" de oorzaak. Het grote gevaar voor weggebruikers, dat hierdoor ontstaat blijkt uit het feit, dat in 1953 vier ongevallen met dodelijke afloop te wijten waren aan het niet verlenen van voorrang door wiel rijders. Het aantal ongevallen, veroorzaakt door de meest gemaakte fouten van bestuur ders van voertuigen, vertoont het volgend beeld in de loop van de laatste drie jaren: Niet verlenen van voorrang Niet rechts rijden Geen of verkeerde tekens of signalen Onvoorzichtig achteruitrijden Verkeerd inhalen Andere overtredingen v. d. verkeersregels door bestuurders Andere omstandigheden (slippen, doorglijden enz.) 1951 1952 1953 614 602 589 76 63 47 34 31 39 62 50 32 36 24 30 26 18 23 467 427 389 1315 1215 1149 Routine Uit bovenstaande blijkt, dat het totaal aantal ongevallen, veroorzaakt door over tredingen van bestuurders van voertuigen en door omstandigheden als slippen en doorglijden, een voortdurende daling ver toont. Hieruit mag men echter niet zonder meer concluderen, dat er door de wegge bruikers minder fouten werden gemaakt. Het is immers mogelijk, dat de weggebrui kers door een zekere routine zich beter kunnen redden, zodat er uit een gelijk of groter aantal overtredingen van de ver keersregels minder ongevallen resulteren. De typische fout van wielrijders en brom fietsers: geen of verkeerde tekens of si gnalen geven, veroorzaakte meer onge lukken dan in het voorafgaande jaar, ook met het verkeerd inhalen (vrachtauto's) was dit het geval. Het verminderd aantal ongevallen door slippen, doorglijden, enz., kan voor een deel samenhangen met de weersomstan digheden en met aangebrachte verbeterin gen in het wegdek. De verkeersfout, door voetgangers ge maakt, bestaat uit het onvoorzichtig op de weg lopen. Het aantal ongevallen, dat hierdoor veroorzaakt werd, vertoonde een toeneming: Ongevallen door voetgangers veroorzaakt: 1951 1952 1953 117 98 122 Het verkeer te Haarlem maakte gedu rende de afgelopen jaren de hieronder volgende aantallen slachtoffers aan doden, zwaar gewonden en licht gewonden. doden zwaar ge lcht ge totaal wond wond 1951 21 268 170 459 1952 11 258 167 436 1953 17 276 153 446 Eerste halfjaar 1954 120 64 190 WENEN (Reuter) Zware sneeuwval in de Oostenrijkse Alpen gevolgd door vrij warme wind heeft een onmiddellijk gevaar voor lawines veroorzaakt, aldus deelt de Oostenrijkse weerkundige dienst mede. De weg over de Grossglockner is gesloten. In de hoogste gedeelten van West-Oostenrijk werd met het oog op lawinegevaar de alarmtoestand afgekondgd. De cijfers over het eerste halfjaar 1954 steken gunstig af bij de overeenkomstige perioden der voorafgaande jaren. De toe nemende intensiteit van het verkeer in aanmerking genomen, is dit een opmerke lijk symui oom. Rijksstraatweg Naar aanleiding van de actie, die ge voerd wordt ter verbetering van de ver keerssituatie op de Rjjkstraatweg, zijn de vólgende gegevens, die bterekking hebben De rijksweg Oostburg-Aardenburg is hersteld en voor het verkeer opengesteld. Hierdoor is de wegomlegging van ruim acht kilometer over' Zuidzande en Sluis ver vallen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de Religieuze Kring Aerdenhout spreekt prof. G. J. Sirks op Maandag 13 De cember 's avonds 8 uur in het gebouw van de kring. Eikenlaan 5, over het onderwerp: „Israels profeten". Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor semi-arts mejuffrouw J. H. Nienhuis te Bloemendaal. Tot ouderlingen van de Gereformeerde Kerk te Santpoort zijn benoemd de heren H. de Groot en A. Eikelenboom; tot diaken de heer L. van Heest. Begin December had het bouwfonds voor een nieuwe Gereformeerde Kerk in Bloemendaal een totaal bedrag bereikt van f 18.843. Sinds het begin van een actie in Juli van dit jaar is het bedrag van het bouwfonds al meer dan verdubbeld. In de laatste week van November kwam totaal nog r 1250.— bijeen. In de Gereformeerde Kerk in Overveen heeft de verkiezing van ambtsdragers plaats gehad. De heren G. E. Steetskamp en C. Steneker werden uit een viertal tot ouder ling gekozen en de heer J. de Haan uit een tweetal tot diaken. Voor het te Haarlem gehouden tech nisch examen van de Politie Technische Dienst slaagden de volgende candidaten: hoofdagent Nieuwenhuizen en de agenten Wilhelmus, Bijster, Loman en Martin van de Haarlemse verkeerspolitie. Professor dr. W. H. C. Tenhaeff zal op Vrijdagavond 17 December voor buurtbe- lang Aerdenhout-Bentveld in hótel-restau- rant „Boekenroode" een voordracht houden over „Proefnemingen met x.g. helderzien den". De Friese vereniging „Gysbert Japiex" geeft op Donderdagavond 16 December in de Stadsschouwburg in Haarlem voor haar leden een uitvoering van ,.Yn .tsjinst fan 'e Mienskip" fin dienst van de gemeenschap!, een toneelstuk in drie bedrijven van R. Bergsma. Dinsdagmiddag om viif uur vond in de Grote Houtstraat nabij de verkeerslichten een aanrijding plaats van een fiets door een personenauto. Deze laatste had tevoren ach ter de fiets stil gestaan. Bij deze aanrijding werd het rijwiel aan de achterzijde ernstig beschadigd. De verkeerspolitie. Lanee Wijn gaardstraat 14, Haarlem, verzoekt de even tuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen. ADVERTENTIE Alleen is beter dan die van onze voortreffelijke WALES-ANTHRACIET (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 ƒ10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 (Van onze financiële redacteur) Bij de bekendmaking van de cijfers over het derde kwartaal van 1954 trouwens reeds eerder is vrij duidelijk gezin speeld op de waarschijnlijkheid dat Phi lips eerlang een beroep op de kapitaal markt zou doen. Het spreekt wel vanzelf, dat de belangrijke investeringen in duur zame productiemiddelen (f 200 millioen in 1952 en 1953) en de aanmerkelijke stij ging van de omzetten aan de financiële potenties van het concern grote eisen stel len. De cijfers van de laatste jaren en niet het minst die van de eerste maanden van 1954 hebben echter zonneklaar de ren tabiliteit van de nieuwe kapitaalsuitgaven aangetoond. In de eerste negen maanden van 1954 ging de winst, na aftrek van belastingen van f 54 millioen tot f 78 millioen dat is met meer dan 40 percent vooruit, terwijl het winstpercentage in verhouding van de omzet van 5 tot 6.1 percent steeg. Nadat de netto-winst in 1953 f 88 millioen heeft bedragen, mag voor 1954 op f 115 millioen a f 120 millioen worden gerekend en wat dit wil zeggen blijkt uit het feit dat voor eenzelfde dividend als over genoemd jaar uitgekeerd, „slechts" f 47 millioen nodig is. Houdt men er rekening mee dat vóór de vaststelling van de winst ad f 88 mil lioen in 1953 reeds, f 67 millioen was af geschreven, dan krijgt men enige voor stelling van de winstmogelijkheden van dit machtig concern, van de uitermate sterke positie, waarin het verkeert en van de enorme omvang van zijn handelsbe trekkingen, welke de omzetten tot weinig minder dan f 2 milliard per jaar hebben doen stijgen. Het is een sympathieke geste, dat Phi lips voor de thans aangeboden f 36 mil lioen preferente en f 77 millioen gewone aandelen niet meer dan 100 percent vraagt en aandeelhouders dus een waar devolle (belastingvrije) claim in handen speelt. Bij een koers van 370 percent voor de gewone aandelen en eenzelfde dividend als over 1953 werd betaald, is de waarde van die claim ongeveer 64 percent, zodat de nieuwe aandelen dan circa 292 percent zullen noteren. Door de hierboven genoemde emissie zal het totale geplaatste aandelenkapitaal tot ongeveer f 455 millioen stijgen, waarvan f 309 millioen gewone aandelen, welke a 292 percent een beurswaarde hebben van ongeveer f 900 millioen. Het blijft de vraag of ondanks de kapi taalsvergroting het dividend op de basis van 1953 (14 percent) zal worden ge handhaafd. Hiervan valt natuurlijk niets te zeggen omdat zulks van de financiële resultaten over 1955 zalafhangen. Als De groei van de Haarlemse bevolking was gedurende het derde kwartaal 1954 minder groot" dan in de beide voorafgaande kwartalen. Op 1 Juli bedroeg het aantal inwoners 165.908, aan het einde van het derde kwartaal bleek dit gestegen te zijn tot 166.113; een toeneming van 205 perso nen (vorig kwartaal 376 personen). Het groeipercentage nam af van 0,23 tot 0,12 De oorzaak van de betrekkelijk ge ringe toeneming van de bevolking gedu rende het derde kwartaal moet gezocht worden bij het vertrek-overschot van 214 personen, dat aanzienlijk hoger is dan in het tweede kwartaal (23 personen), terwijl het eerste kwartaal een vestigingsover schot van 31 personen liet zien. De migra tie tussen Haarlem enerzijds en Amster dam en Bloemendaal anderzijds leverde voor Haarlem vestigingsoverschotten op van resp. 29 en 1 persoon. Vertrekoverschotten voor Haarlem re sulteerden uit de migratie tussen Haarlem en Heemstede, Velsen en Beverwijk (resp. 37, 48 en 30 personen). Naar Beverwijk en Heemskerk vertrok ken resp. 52 en 9 personen, terwijl zich uit deze gemeente in Haarlem vestigden 22 en 5 personen. Gedurende het derde kwartaal 1954 emigreerden 429 personen, waarvan 295 in gezinsverband (in deze cijfers is be grepen vertrek naar Suriname, Nederland se Antillen en Nieuw-Guinea). op de ongevallen, dij zich in de afgelopen jaren op de Rijksstraatweg en op het Soendaplein hebben voorgedaan, interes sant. Ter verbetering van het bericht in onze editie van 9 December waarin, bij de uit spraken van de Haarlemse rechtbank, ver meld stond, dat ,,K." een van de twee Zandvoortse jongens, die onder invloed van sterke drank een auto hadden ont vreemd, veroordeeld was tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voor waardelijk delen wij mede. dat deze 21- jarige opperman veroordeeld werd tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan slechts een maand onvoorwaardelijk en vier maan den voorwaardelijk. Dit vonnis was con form de eis van de officier van Justitie. Het voorarrest, dat reeds meer dan een maand bedraagt, wordt van het onvoor waardelijke gedeelte van de straf afge trokken. Donderdagmiddag is te Lisse op 86-jarige leeftijd plotseling overleden de heer M. Veldhuyzen van Zanten, in leven een be kend pionier op het gebied van de bloem bollencultuur. Reeds op jeugdige leeftijd was hij werk zaam in het bloembollenbedrijf. dat zijn vader, Marinus Veldhuyzen van Zanten, in 1870 stichtte. Op achttienjarige leeftijd maakte hij voor het eerst buitenlandse rei zen voor de bollenhandel. Na tien jaar met succes in Noord-Duitsland gereisd te heb ben, koos hij Zweden als operatieterrein. Dertig jaar lang heeft hij daar de produc ten verkocht, daarmee niet alleen het eigen bedrijf, maar ook het gehele vak mee hel pende groot maken. In 1920 werd de firma omgezet in een N.V. tot voorzetting van de firma M. Veld huyzen van Zanten, met als directie vader Marinus en zijn beide zoons Marinus en Jan; ook na de reorganisatie mocht het bedrijf zich in een stijgende groei verheugen tot een der grootste bollenbedrijven uit de streek. De overledene heeft een arbeidzaam leven achter de rug: hij was vele jaren voorzitter van de Zweedse groep van bol- lenhandelaren, voorzitter van de vereni ging „De Hyacinth", voorzitter van de plaatselijke afdeling van Bloembollencul tuur, vooi-zitter van de Vereniging voor Wetenschappelijk Onderzoek, vele jaren voorzitter van het Waterschap Hillegom en twaalf jaren gemeenteraadslid. Het echtpaar Veldhuyzen van Zanten vierde verleden jaar het zestigjarig huwe lijksfeest. De teraardebestelling heeft Zaterdag plaats op de begraafplaats Duinhof. Ongevallen naar hun gevolgen (Rijksstraatweg, Soendaplein) 1950 1951 1952 1953 1954 (8 mnd) 1 5 5 2 3) 11 22 16 17 9) 49 58 35 38 (33) uitsluitend materiële schade 56 38 51 56 (32) 117 123 107 113 (77) Slachtoffers verkeersongevallen Rijksstraatweg. Soendaplein 1950 1951 1952 1953 1954 (8 mnd) Gedood: voetgangers 3 3 2 2) 2 1) 2 Gewond: voetgangers 16 7 14 3) 44 29 29 (24) 6 3 5 8) motorrijders 8 14 4 •10 6) echter bedacht wordt dat de beschikbare winst over 1954 f 115 millioen a f 120 fnil- lioen zal bedragen en voor 14 percent over het vergrote gewone en 7.6 percent over het vergrote preferente kapitaal een be drag van rond f 60 millioen nodig zal zijn, dan staat het wel vast dat Philips ook na de kapitaalsvergroting tot de uitkering van een zeer bevredigend dividend in staat zal zijn, ook al zullen de vernieuwing en modernisering van de productiemid delen grotere afschrijvingen vragen. Hoe de beurs deze overigens gezonde aderlating van de kapitaalmarkt zal op nemen, moet worden afgewacht. Gewone aandelen Philips bleven gisteren na beurs 270 na 264 pet. SOOOCOOOOGÜOSOC: Een inwoner van Aerdenhout, de heer N. v. d. E., rom,anschrijver, heeft Don derdagavond omstreeks kwart over elf gedurende tien seconden een rond voor werp, met de grootte van een forse ster, met een zeer grote snelheid van Noord naar Zuid zien bewegen. Het had een v egaal rood licht. De heer V. d. E., die met het gesignaleerde geen raad weet omdat hij niet aan vliegende schotels gelooft, verklaart met stelligheid dat het voorwerp geen vallende ster is geweest of een vliegtuiglicht. Het „vliegend achterlicht" verdween achter een wolk. -COGOOOOOOOOCOOO(X>ObCOCOOOOOCC ooooooooocc Opvalend is het hoge percentage slacht offers onder voetgangers en wielrijders. Er is bij de Rijksstraatweg geen sprake van elkaar krnisende verkeersstromen, het gemotoriseerd verkeer beweegt zich bijna uitsluitend in Noordelijke of Zuide lijke richting. De slachtoffers vallen onder oversteken de voetgangers en naar links afbuigende wielrijders. In de voortgezette vergadering van de vakgroep Akkerbouwers van de Katholie ke Land- en Tuinbouwbond is het jaar verslag van de secretaris, mr. G. J. Ver meulen, goedgekeurd en de periodiek af tredende bestuursleden de heren H. A. Giesen te Middenmeer (voorzitter) en A. L. Jacobs te Bleiswijk zijn herkozen. De afdeling Houtrakpolder had een voorstel ingediend inzake het optrekken van de lonen van de vaste en losse arbei ders; zij wilde geen vrije loonvorming, maar wel uitkering van waardeprestaties. De afdeling Haarlemmermeer herinner de er aan, dat het in de omgeving van grote steden moeilijk is personeel te hou den. Is een landarbeider, die van elders komt. enige tijd aan het werk dan grijpt hij spoedig de kans een betere betrekking te aanvaarden in een industrie, omdat de lonen hoger zijn dan bij de landbouwei-s. De arbeidstijden zijn in de industrie niet zo lang als op het land. De afdeling Beverwijk vestigde er de aandacht op, dat als een landarbeider een dienstwoning krijgt toegewezen en hij la ter in een fabriek gaat werken het moeilijk is hem uit de dienstwoning te krijgen om plaats te maken voor de opvolger. De voorzitter antwoordde, dat het pro- bleem van het optrekken der lonen de aandacht heeft van het hoofdbestuur; hier mee houdt ook ten nauwste verband de arbeidsvoorziening. Indien een arbeider de dienst verlaten heeft en hij de dienst woning niet wil afstaan dan kan men be middeling vragen aan de kantonrechter. De afdeling Houtrakpolder bracht ook ter sprake het strafbaar stellen, zowel van de werkgever als van de werknemer voor het geven of ontvangen van zwarte lonen. Mogelijk kan door solidariteit onder de werkgevers veel bereikt worden. Is dat niet mogelijk dan verdient het opleggen van hoge boetes de aandacht. De voorzitter deelde mee, dat het be stuur het betwijfelt of de door de rechter opgelegde boetes van dien aard zullen zijn of voor zover deze boetes aan de werkne mers worden opgelegd, dat hiervan pre ventieve werking zal uitgaan. In de middagvergadering heeft de heer G. J. Verdonschot, directeur van het boek houdkundig bureau van de LTB gesproken over „Individuele bedrijfs-economische vóórlichting". In een adres van het Verbondsbestuur der Katholieke Arbeidersbeweging aan de Tweede Kamer betuigt dit bestuur zijn instemming met de uiteenzetting van minister Zijlstra, gegeven in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de behandeling van zijn begroting. Met de minister is hel Verbondsbestuur der K.A.B. van oordeel, dat er in een toestand van hoogconjunctuur zoals die thans wordt beleefd, veel minder reden is voor prijsafspraken dan in een toestand van crises en depressies. In een nota van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is medegedeeld, dat de Russische regering bereid is de ma teriële schade te vergoeden, die ontstaan is door de aanvaring tussen de Russische trawler „M. 416" en de IJmuidense trawler IJM. 2 „Herman". Dit deelde de inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, mede tijdens de behandeling van deze aanvaring door de Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam. Langs de gebruikelijke diplomatieke weg (via het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken en onze ambassade in Moskou) had de inspecteur zich tot de Rus sische autoriteiten gewend. Uit de ant woordnota concludeerde de heer Metz. dat nautisch van schuld aan Nederlandse zijde geen sprake kan zijn. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: H. Schouten en W. Si- val: J. M. Sandwi.ik en G. Stuart; J. P. Junge en I. C. Leuven: B. H. M. Faassen en V. A. Draaisma; H. Breen en W. G. M. Gerritsen; F, J. P. Lommerse en A. M. T. Stark. GFTROUWD: J. van der Plas en W. H. van Ieperen. GEBOREN: Eduard Frans, z. v. W. Brouwer en H. Poller; Christiana Anna Maria, d. v. H. J. M. Fransen en M. A. C. Ruigrok. OVERLEDEN: E. M. van der Weiden, 84 j.. v.; C. Booms, 90 j„ v.; A. C. van der Zouwe, 62 j„ m.; E. BruneelGrevenaars, 75 j., v.; Wed. F. KuiperDavidson, 78 j., v.; J. Roden burg. 85 j.. m. VOETBALLENDE WIELRENNERS Zondag 12 December om tien uur voetbalt het bestuurselftal van de H.S.V. „De Kam pioen" tegen het ledenelftal op het terrein aan de Munterslaan bij de Leidsevaart.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11