Mr. Luns: Amerikaanse houding in N.-Guineadebat stelde teleur Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hanifah dreigt: „Kans voor radicale elementen in Indonesië Beslissing over gebruik van atoomwapens bij militairen? Adenauer poogt de socialisten op zijn hand te krijgen Er is nooit geld genoeg.... Schaduw over Nederlands succes Het woord is aan Enige kleine NAVO-landen in verzet Zijn partij in Hessen en Beieren in de oppositie gedrongen Strijdom zal de blanke overheersing handhaven Algemene Vergadering keurt SUNFED goed Directeur en chef in arrest 59e JAARGANG No 133 MAANDAG 13 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 28? Noodweer, overstromingen en lawines Syrische Dakota gedwongen in Israel te landen Verdrag tussen Engeland en de KSG geparafeerd Opnieuw vijf doodvonnissen in Egypte Zes doodvonnissen geveld in Marokko „Smuts boog voor imperialisme" Economische hulpverlening voor achtergebleven gebieden Oe Noe wil tussen Pekin4 en Washington bemiddelen Voor de Stille Armen Aanvaring tussen de „Van Spilbergen" en „Leuvekerk" Paus had goede nachtrust Na brand in Halfweg Weerrapport 11 - z-S Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.*» Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.5C. franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 27310? Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „Het stemt de Nederlandse regering uiteraard tot voldoening, dat de ontwerp resolutie over Nieuw-Guinea, zoals deze door de politieke commissie was aanvaard, thans door de Algemene Vergadering van de UNO is verworpen". Dit heeft minister Lans Zaterdag op een j)ersconferentie op jtet ministerie van Buitenlandse Zaken me degedeeld. Op deze perconferentie heeft minister Luns de houding van de Verenigde Staten, die zich zowel in de politieke com missie ais in de Algemene Vergadering van stemming over de Indiase resolutie hebben onthouden, „teleurstellend" genoemd. Mr. Luns zeide by het analiseren van de stem menverhouding: „Het moet my van het hart, dat ik ben teleurgesteld over de hou ding van de Verenigde Staten". Minister Luns voegde hier aan toe: „Het zou niet anders dan normaal zjjn geweest, indien de Verenigde Staten niet alleen op grond van de bondgenootschappelijke verhoudin gen, maar ook op de mérites van de kwes tie Nederland zouden hebben gesteund". Het voornaamste resultaat van de uit slag noemde de bewindsman het feit, dat in de UNO het besef is doorgedrongen, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet kan worden aangemerkt als een „koloniaal dispuut". De Algemene Vergadering heeft thans onderschreven, dat het principe in de Ne derlandse houding, waaraan vele landen in Zuid-Oost-Azië terecht hun onafhan kelijkheid danken, zich verzet tegen het af staan van Nieuw-Guinea aan Indonesië, al dus minister Luns. Minister Luns zette voorts uiteen, welke overwegingen Neder land er toe hebben geleid aan het debat deel te nemen: om voor het forum van de wereld de Indonesische beweringen te ont zenuwen, dat de Nederlandse regering niet bereid is geweest besprekingen over Nieuw- Guinea te voeren. Minister Luns voegde hier aan toe: Ik waag te zeggen, dat het uiteindelijke re sultaat in de Algemene Vergadering is be reikt doordat de Nederlandse delegatie zo volledig aan de discussies heeft deelgeno men. Het resultaat onderschrijft de juist heid van het Nederlandse besluit aan het debat deel te nemen. Minister Luns sprak tenslotte de hoop uit, dat nu „de lucht in de UNO over Nieuw-Guinea is opgeklaard", het toch mo gelijk zal zijn verbetering te brengen in de betrekkingen tussen Nederland en Indone sië, een verbetering, die door Nederland steeds is nagestreefd en zal blijven nage streefd. Mr. Luns zeide in verband hier mede, dat ondanks geschillen over soort gelijke kwesties waarbij hij Cyprus en de Falkland-eilanden noemde goede be trekkingen tussen de betrokken landen mo gelijk zijn gebleken. Een vraag beantwoordend van een In donesische journalist zeide minister Luns tenslotte, dat Nederland bereid blijft door besprekingen met Indonesië het wantrou wen in Djakarta jegens de Nederlandse bedoelingen op Nieuw Guinea uit de weg te ruimen. „Meer dan de helft" DJAKARTA (Aneta) De Indone sische ministerraad heeft Zondagavond na een bijzondere kabinetsvergadering mede gedeeld, dat afwijzing van de Indiase re solutie in de Algemene Vergadering van de UNO niet betekent, dat de strijd om Westelijk Nieuw Guinea geëindigd is. De regering zal integendeel haar pogingen voortzetten. Aangezien 34 landen, die tezamen meer dan de helft van de wereldbevolking ver tegenwoordigen vóór de resolutie stem den al is een twee-derde meerderheid niet bereikt is wel duidelijk, dat de De overstromingen in Zuid-Engeland en Midden-Ierland zijn Zondag nog in omvang toegenomen. Door overstromingen in het dal van de Theems zijn vele grote wegen ver sperd. In Noord-Italië is door aanhoudend noodweer grote schade aangericht. Er zijn ernstige overstromingen ontstaan. In de Do lomieten zijn de wegen versperd door lawi nes. Zelfs in de dalen ligt een dikke sneeuw laag. Zaterdag was Venetië gedeeltelijk over stroomd. Op het San Marco-plein heeft het aanhoudend slechte weer het trein-, telefoon- en wegverkeer belemmerd. Op vele trajecten ondervindt het treinverkeer grote vertraging. steun voor Indonesië veel groter is dan die voor Nederland. De Indonesische regering betreurde de houding van de landen die tegen de reso lutie stemden, want dat bewijst duidelijk, dat zij het kolonialisme willen handhaven en dat zij oplossing van bet conflict door onderhandelingen langs vreedzame weg in overeenstemming met het handvest van de UNO verwerpen. Op de vraag van een verslaggever van Aneta of het afwijzen van de resolutie voor het kabinet reden zou zijn tot aftreden, heeft de Indonesische voorlichtingsdienst geantwoord: „Het kabinet zal de strijd voor terugkeer van West-Irian onder de feitelijke macht van Indonesië blijven leiden". „Onverkwikkelijk" NEW YORK (AFP) Het hoofd van de Indonesische UNO-delegatie, Abu Ha nifah, heeft in een vraaggesprek naar aan leiding van de Indonesische nederlaag in de Algemene Vergadering medegedeeld, dat hij en zijn hele delegatie en ook de gehele bevolking van Indonesië „dit alles" betreurde. Nu weten zij zelfs niet, hoe weer te beginnen met besprekingen, die op een of andere manier over de toekom stige status van West-Irian gehouden moeten worden, zo ztide hij. Indonesië zal moeten „onderhandelen". Het zal voor de Indonesische regering moeilijker zijn te weten, hoe zij, in het licht van de ontwikkeling in de UNO, moet optreden. Het geheel is een onver kwikkelijke zaak, omdat de Indonesische nederlaag radicale elementen in Indonesië kans zal geven moeilijkheden te veroor zaken en „het is voor de Indonesische autoriteiten niet mogelijk, voor het huis van iedere Nederlander en voor iedere Nederlandse vestiging een politie-agent te plaatsen". Hij waarschuwde, dat het niet optreden van de UNO „niet licht moet worden op gevat". Telkens weer legde hij de nadruk op het ernstige karakter van de kwestie. Hij zeide, dat hij, toen hij bij de Indonesi sche delegatie was, die in 1950 in Den Haag onderhandelingen over West-Irian voerde, sprak met minister-president Drees en de toenmalige minister (van Unie zaken) Van Maarseveen. Toen zij hem mededeelden, aldus Abu Hanifah, dat het verlies van Westelijk Nieuw Guinea de val van het Nederlandse kabinet zou betekenen, antwoordde hij, dat het niet terug kunnen krijgen van West-Irian „zou betekenen, dat wij ons hoofd zouden ver liezen. Dat is het grote verschil". Op de vraag waarom volgens zijn me ning onthoudingen in de politieke com missie werden gewijzigd in tegenstemmen iri de Algemene Vergadering, zeide Hani fah te vrezen, dat „achter de schermen door vrienden van Nederland samengespannen was". Hij zeide te menen, dat het „de waardigheid van de UNO verminderde, als men zag, hoe men bij dergelijke zaken zoals Vrijdagavond te werk ging". „Ik vraag mij af, waarom mensen, die tot dan hun eigen mening en denkwijze hadden en die bekend stonden om hun waardige houding, op één avond hun standpunt wijzigen. Er moet achter alles een of ander vreemd motief schuilen. Mis schien in de vorm van politieke, financiële of economische belangen", aldus de leider van de Indonesische UNO-delegatie. NEW YORK (AFP) Een Amerikaanse nieuwscommentator, Walter Winchell, heeft Zondagavond in een uitzending van de „American Broadcasting Company" ge zegd, dat Indonesië Australië vlootsteun- punten in Westelijk Nieuw Guinea heeft aangeboden in ruil voor Australische steun voor de Indiase resolutie over Nieuw Gui nea in de Algemene Vergadering van de UNO. Australië wees het Indonesische aanbod van de hand, aldus Winchell, een der meest beluisterde commenntatoren op Zondagavond in de Verenigde Staten. TELAVIV (Reuter/AFP). Twee Israëli sche jagers hebben Zondag een Syrische Da kota, die op weg was naar Syrië onderschept en tot landen gedwongen op het vliegveld Lydda. Het vliegtuig zou Israëlisch grondge bied geschonden hebben. Inmiddels is een klacht bij de gemengde wapenstilstandscom missie ingediend. Het vliegtuig had vijf pas sagiers aan boord en vijf bemanningsleden. De enige Amerikaanse passagier mocht zijn reis onmiddellijk voortzetten. Volgens Syrische zegslieden vloog het toe stel op een grote afstand van de Israëlische grens. De Amerikaanse passagier de zaken man Ralph Krohn Hansen, heeft gezegd, dat het toestel ongeveer 75 mijl uit de kust, „ver buiten de Israëlische territoriale wateren" werd onderschept. Hansen zeide hoffelijk be handeld te zijn, toen hij zijn Amerikaanse paspoort toonde. Hij kreeg alle hulp om het land te verlaten. Hansen ging met een Israë lisch vliegtuig naar Nicosia en vertrok een uur later met een vliegtuig van de „Cyprus Airways" naar Beiroet. i DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anton van Duinkerken: Verantwoordelijkheid, die men kan afschuiven, verdient ternau wernood dat zij gedragen wordt en zeker niet, dat men zichzelf er druk over maakt. In de Golf van Mexico is de sleepboot Bertha R. bij hevige storm gekraakt door haar eigen sleep - een Amerikaanse olietanker - en binnen twee minuten gezonken. Zeven leden van de bemanning werden, na vijftien uur in rubberboten op de woeste zee rondgezwalkt te hebben, door het kustwachtvaartuig „Cartigan" uit Panama City gered. Hier ziet men drie der overlevenden grijpen naar een door de Cartigan uitgeworpen reddingsboei; het lichaam van een verdronken kameraad hebben zij aan een lijn aan hun rubberboot vastgebonden. LONDEN (Reuter) De vraag of NAVO-bevelhebbers het recht moeten hebben onmiddellijk atoomartillerie of an dere tactische atoomwapens te gebruiken om een aanval op West-Europa af te slaan, is een van de moeilijkste problemen die de Atlantische Raad, Vrijdag en Zaterdag in Parijs te behandelen zal krijgen. Naar uit gewoonlijk gezaghebbende bron verluidt, menen de generaals dat zij dit recht moeten bezitten, omdat onmid- (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag begint een week, waarin be langrijke politieke gebeurtenissen te ver wachten zijn. Overmorgen beginnen in de Bondsdag de debatten over de Parijse ver dragen. Bondskanselier Adenauer heeft de aanvoerder van de socialistische oppositie, Erich Ollenhauer, uitgenodigd hem van daag in zijn bondskanselarij te bezoeken. Dr. Adenauer hoopt te elfder ure de lijn recht tegenover elkaar staande opvattingen omtrent de buitenlandse politiek enigszins te overbruggen. Ollenhauer heeft echter Niiif Een luchtfoto van een overstroomde landstreek in Athlone in Ierland. Zij vertoont hetzelfde trieste beeld als dut van het Zuid-Westen van Nederland na de Februari- ramp van 1593: ondergelopen boomgaarden, wegen en huizen, die als kleine eilandjes uit het water oprijzen. ccokx»COCOXXX<XX»^OCODCO^^.jcccocccocx>COCOC<X>C>CC»XCC«X>CCOC>X>C<*XCCCCO:(XX»C>20OOC<XODC<X;O^»CCO.X>OOC.OCOCXXXXX>3 Bijna 4300 gulden zijn er voor de stille armen bij onze bureaux gebracht. De stille armen zijn de mensen, die arm zijn maar niet lastig; het zijn de armen, die men niet kent en ook u, die geld Geeft, zult ze niet kennen. Van uw geld moet met Kerstmis de vreugde gekocht worden van het bezit van het hoog nodige. Waar bij u de Kerstvreugd be gint, het extra, houdt zij bij de stille armen op, het hoognodige. Maar dal betekent voor hen een geweldige vreug de, de vreugde van de zorgeloze dag. Waar gaat het geld naar toe en wat wordt er mee gedaanHet gaat onder andere naar dit gezin: Een „kleine zelfstandige", hoofd van een gezin met drie kinderen, kon redelijk in het onderhoud voorzien. Hij stond zeer gunstig bekend bij zijn cliënten. Enkele g jaren geleden werd de man door een zware ziekte overvallen, en ook momen- x teel wordt hij nog daarvoor in een in richting verpleegd. De verdiensten zijn opgehouden, zijn vrouw werkt halve dagen. Haar oudste kind werd ook ziek en is in een andere inrichting opgeno men. De moeder bezoekt 's middags bei den, haar man en haar oudste kind. Per fiets moet zij daarvoor flinke af standen afleggen, 's Avonds doet zij de eigen huishouding. Het gezin wordt gesteund door sociale zaken. Maar van dat geld en het loon dat de moeder als iverkster verdient, kunnen niet twee ernstige zieken wor den verpleegd en twee kinderen volle dig verzorgd worden. Het eten is goed, ten koste van de kleren. Naar dat gezin gaat uw geld. Er zullen kleren van gekocht worden, en het zal er Kerstmis zijn. Als u het resultaat van uw gave zelf kon aanschouwen, zou het u spijten dit niet eerder te hebben geweten. Want voor de stille armen is er NOOIT GELD GENOEG. ;«XCCCCCCCCCOCOCO:CC<XCO^-;CCCOXXXCNOCCOKCCCCODCO=OCOCO^XCCOXCOCOCOia>CCC<X<XCOCC<X»CCOCCCCCCOCOCOOCCCCC<XC LONDEN (ANP/Reuter) Het verdrag van associatie tussen Groot-Brittannië en de KSG is Zaterdag geparafeerd. Het op stellen van de tekst van het ontwerp- accoord is met uitzondering van enkele redactionele details, voltooid. Men hoopt, dat het verdrag nog vóór Kerstmis kan worden ondertekend. CAIRO (AFP) Een Egyptisch volksy tribunaal heeft Zondag vijf leden van dé Mohammedaanse Broederschap ter dood veroordeeld, vier tot levenslange dwangar beid, vijf tot vijftien jaar dwangarbeid en zeventien tot tien jaar dwangarbeid. Zy stonden terecht wegens deelneming aan een complot tot omverwerping van de hui dige regering en aan gewelddadige activi teit van de geheime organisatie van de broederschap. Tien beklaagden werden vrij gesproken. nog onlangs verklaard dat hij niet van zijn standpunt zal wijken. Niet alleen de socialisten zijn nog steeds tegen de Parijse verdragen en het accoord over het Saargebied gekant, ook de voor zitter van de vrije democratische partij, welke tot Adenauer's coalitie behoort, dr. Dehler, heeft weer verklaard, ditmaal op een partijdag in het bondsland Neder- Saksen, dat het Saar-accoord Ln zijn tegen woordige vorm onaanvaardbaar is. De vrije democraten, aldus dr. Dehler, zullen op dat standpunt blijven staan en zij zullen er eventueel niet voor terugdeinzen de rege ringscoalitie te verlaten. Dr. Adenauer heeft in de laatste tijd al ettelijke tegenslagen moeten boeken. De socialistische partij en de partij van de vluchtelingen hebben gedurende het week einde besloten in het bondsland Hessen een coalitie te vormen, waardoor de wens van Adenauer's C.D.U. en de vrije democraten in Hessen een ietwat meer rechts getinte burgerlijke regering aan het bewind te laten komen, op niets uitgelopen is. Het besluit van de socialisten en de vluchtelingen partij was voor Bonn een verrassing. Men had niet verwacht dat beide partijen tot overeenstemming zouden komen. Slechts enkele dagen tevoren was in München de beslissing gevallen dat in hel bondsland Beieren Adenauer's grote partij ondanks de overwinning, die zij bij de ver kiezingen had behaald, niet in de nieuwe landsregering van Beieren vertegenwoor digd zal zijn. CASABLANCA (AFP) In Marokko zijn Zaterdagavond zes doodvonnissen uitgespro ken tegen Marokkanen, die er van beschul digd worden een bomaanslag gepleegd te hebben op de markt van Casablanca op 24 De cember 1953, waarbij een twintigtal doden vielen. Vier andere verdachten zijn veroor deeld tot straffen uiteenlopend van 10 jaar gevangenisstraf tot levenslange dwangarbeid. In het gebied van Aurès (ilgerije) zijn Zon dag tweeduizend personen ondervraagd en dertig van gewelddaden verdachte personen in hechtenis genomen. BLOEMFONTEIN (Reuter) De pre mier van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, heeft bij een bezoek aan de Oranje Vrij staat verklaard, dat het nationalisme in Zuid-Afrika op vier beginselen is gegrond vest: de overheersing van de blanke moet worden gehandhaafd, waarbij recht zal worden gedaan aan niet-blanken; de belan gen van Zuid-Afrika komen altijd op de eerste plaats; Zuid-Afrika heeft het recht een republiek uit te roepen als de meerder heid van het volk daartoe besluit en de beide grote taalgroepen moeten gelijke rechten hebben. Strijdom zei voorts dat wijlen generaal Jan Smuts (premier van 1939 tot 1948) had gebogen voor een imperialistische po litiek. en dat hij de helper van het Empire geworden was. dellijk gebruik van atoomwapens van le vensbelang kan zijn in geval van een aan val van de naar raming honderd daarvoor in aanmerking komende Sovjet-divisies op de nog geen veertig NAVO divisies in West-Europa. De meeste NAVO-landen zouden dit standpunt delen. Volgens onbevestigde berichten zou ech ter een aantal landen onder meer Neder land, België en Denemarken, de mening toegedaan zijn, dat NAVO-bevelhebbers eerst toestemming aan de regeringen moe ten vragen alvorens tot gebruik van tac tische atoomwapens over te gaan. Zij zou den krachtige represaillemaatregelen vre zen als de militaire leiders de vrije hand gelaten wordt. Het dispuut gaat niet over het gebruik van lange-afstands-atoombommenwerpers Alle strategische bommenwerpers die be schikbaar zijn voor de Atlantische groep, staan onder bevel van de Amerikaanse stafchefs. De Westelijke Grote drie zijn reeds overeengekomen, dat zij vooraf over leg zullen plegen over strategische bom bardementen. NEW YORK (AFP). De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag eenstemmig de resolutie goedgekeurd waarin gevraagd wordt om instelling van een „speciaal fonds voor economische ont wikkeling van achtergebleven gebieden (S.U.N.F.E.D.). Het mandaat van de rap porteur de Belgische econoom Raymond Scheyven, is met een jaar verlengd. Schey- ven is verzocht een verslag op te stellen over de werking van de nieuwe organisatie en dit verslag bij de volgende Algemene Vergadering in te dienen. Voorts ratifi ceerde de Algemene Vergadering vier re soluties van de economische commissie. De Sovjet-groep onthield zich van stemming. De eerste resolutie voorziet in instelling van een „internationaal financieringsin stituut" voor bijdragen aan economische ontwikkeling van achtergebleven gebieden en aan het evenwicht van de wereldecono mie. De Internationale Bank wordt ver zocht een ontwerpstatuut voor dit instituut op te stellen. De tweede resolutie heeft betrekking op export van kapitaal van particulieren naar onderontwikkelde lan den. De derde resolutie verzoekt de secre taris-generaal van de UNO zijn bestude ring van fiscale vraagstukken ter bevor dering van dergelijke uitvoeren van kapi taal voort te zetten. In de vierde resolutie wordt de UNO-leden verzocht landbouw hervormingen te begunstigen die kunnen bijdragen aan vergroting van de landbouw productie. De Internationale Bank wordt gevraagd verzoeken van onderontwikkelde gebieden om leningen ter verwezenlijking van landbouwhervormingen in welwillende overweging te nemen. LONDEN (Reuter). Premier Oe Noe van Birma heeft op een persconferentie bekend gemaakt, dat hij spoedig naar Washington zal gaan om te pogen, een zekere mate van be grip te kweken tussen de Verenigde Staten en communistisch China, aldus meldt het pers bureau „Nieuw China". Oe Noe zal morgen, na een bezoek van elf dagen aan China, naar Birma terugkeren. Oe Noe verklaarde, dat de vooruitzichten om het „vredesgebied" in Azië uit te breiden zeer goed waren, als de betrok ken landen er slechts met oprechtheid en goede wil naar streven. Oe Noe overweegt nog een handels- en industriële d-legatie naar China te zenden. Birma zou ook han delsbetrekkingen willen onderhouden met de Sovjet-Unie en de Oost-Europese landen. 6e verantwoording R. van E. 1,—; P. B. 3,50; A. en C. ƒ2,50; T. G. S. ƒ2,50; P. V. A. ƒ5.—; G. B. ƒ2,50; D. S. ƒ2.—; Bridgeclub B. S. ƒ10,—; Mevr. T. K. ƒ10,—; B. Z. K. 10,—; M. M. L. ƒ2,50; C. P. 50,—; K. T. 10,—; K. T. 5,—. Dagtotaal 116,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ4249,—. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Bij het Comité is tot 12 December binnen gekomen: H. P. 10, Via „De Twentsche Bank N.V." werd ont vangen: Fa. W. V. Z. ƒ25,Modem. CHV ƒ50,—; N. B. M. ƒ50,—; N. N. ƒ2,50; N.V. v. W. K. G. 25.—; N.V. Kousenf. H. ƒ1.00,—; H. J. M. B. f5,—; N.V. H. A. C. ƒ25,—; Jhr. P. J. B. 10,—; S. B. 5.—: Fa. F. C. M. Jr. 25,—; wed. E. M. J. F.—B. 5,—; Fa. J. H. /50,_; W. K. 50,—; R. C.—H. ƒ25,—: A. J. v. S. ƒ5,—; Keesje ƒ15,—; Drukk. J. ƒ25, E. J. M. K.—G. 10,—. HAMBURG (D.A.P.) In de haven van Hamburg zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag twee Nederlandse schepen met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij beide schepen zware schade hebben opgelopen. Het zijn de „Leuvekerk" (7236 ton), van de V.N.S., die uit voer en wegens schade boven de waterlijn terug moest keren, en de „Van Spilbergen", die schade aan stuurboord en de achterplecht opliep. De „Van Spilbergen", die eveneens op de uitvaart was, heeft Zondagochtend de reis naar Amsterdam voortgezet. ROME (Reuter) Paus Pius XII heeft vannacht weer een goede nachtrust gehad, aldus wordt te Rome vernomen. Nadat zijn secretaris de mis voor hem had gelezen, ontbeet de paus en las de dagbladen. Op last van de substituut-officier bij de Haarlemse arrondissementsrechtbank mr. dr. R. W. H. Pitlo heeft de rijkspolitie te Halfweg Zaterdagmiddag de directeur van de aan de Haarlemmerstraatweg te Half weg gevestigde lingerie- en confectie fabriek „Berka", H. S„ en de bedrijfsleider B. D. gearresteerd. Blijkbaar heeft het on derzoek naar de grote binnenbrand welke, zoals wij in ons blad van Vrijdag meldden, Donderdagmiddag in het verlaten fabrieks gebouw heeft gewoed, tot deze arrestaties aanleiding gegeven. Beide verdachten zijn ingesloten. Wij meldden reeds, dat de brandweer het fabrieksgebouw geheel verlaten aan trof en de grootste moeite had tot de vuur haard door te dringen. Tevens werd de brandweer getroffen door een sterke, on aangename geur welke in het atelier hing. Nader vernamen wij, dat een onderzoek uitgewezen zou hebben, dat de zaak er de laatste tijd niet zo best voorstond. Door de brand gingen ongeveer tweeduizend japon nen verloren. De onderneming was tegen brandschade verzekerd. (van hedenmorgen 7 uur) Op Vrijdag 17 December zal de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, het nieuwe verkeerscircuit bij de noorde lijke oprit van de Rijnbrug te Arnhem offcieel openen. Men is er van uitgegaan, dat het gemotoriseerde- en met rijwielverkeer gescheiden moest worden gehouden. De op lossing is gevonden door voor het rijwiel- verkeer verzonken paden aan te brengen. weers- Wi C ♦- e O ra -j v3 o-S Q. tU If toestand Cf E P if. a, h 5 r 5* O 5 Helsinki zwaar bew. Z 2 3 4 Stockholm zwaar bew. z 5 2 2 Oslo nevel zo 2 2 4 Kopenhagen zwaar bew. zo 12 4 0 Londen geheel bew. zzw 3 2 - Amsterdam zwaar bew. wzw 9 6 6 Brussel onbewolkt zw 4 3 6 Parijs licht bew. wzw 2 2 5 Bordeaux zwaar bew. w 3 6 13 Grenoble zwaar bew. ONÓ 3 4 3 Nice zwaar bew. NW 4 9 0 Warschau lichte regen ZO 6 2 0,3 Berlijn nevel zzo 3 0 0 Frankfort nevel zzw 6 3 2 München geheel bew. wzw 3 1 0 Zürich licht bew. windstil 2 3 Genève half bew. zo 3 1 4 Locarno onbewolkt O 3 4 0 Wenen regen WNW 6 5 8 Innsbruck nevel windstil -1 0 Rome geheel bew. NO 7 9 8 Neerslag laatste 24 uur. - r<YYW>*YWYYYOOOl TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen. Tot krachtig of hard toenemen de Zuidelijke wind, later ruimend naar West. Iets hogere temperaturen. 14 December Zon op 8.40 uur. onder 16.28 uur. Maan op 22.12 uur onder 11.34 uur Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 December Hoog water: 5.49 en 18 08 uur. Laag water- 1 25 en 13.50 uur Dinsdag 14 December 5 Hoog water: 6.35 en 18.56 uur. 3 Laag water: 2.12 en 14.37 uur ÖOOX»OK«XlCCCOCCOOCOODCOC<X>OCX»CaXOÏCOOOCX>XCC<XCOCC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1