Onderwijs moet mensen, geen machines afleveren Z WITS AL PUliL PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws 2 De radio geeft Dinsdag I Coasfertje „FRIBLO" zonk bij de Hoek Vijf kustvaarders vergaan29 doden Groot tekort aan schooltandartsen Concertgebouw-orkest weer in Amsterdam MAANDAG 13 DECEMBER 1954 Oud-minister Gielen waarschuwt: Verhouding tussen beroeps- en algemene vorming ter sprake op Landdag voor Economisch Onderwijs houdt devsinter uit handen en voeten Repatriëringsfonds voor Nederlanders uit Indonesië Gezonde Bob/es Betaling abonnementsgeld per giro Bemanning veilig aan de wal In 18 dagen tijd „Mastreechter Staar" naar Parijs Toeneming van snoepzucht en tandbederf gaan samen rteyuiïmy! Jan Damen ridder in de Orde van Oranje Nassau Kerkelijk Nieuws Onze Puzzle ZocU ió ket zo t GULDEN GETAL (Van een verslaggever) „Een van de moeilijkste problemen die de onderwijsvernieuwing zal hebben op te lossen, betreft het afstemmen van de school op de maatschappij. Het be drijfsleven wil een meer op de practijk des levens gericht vakonderwijs, het belang van het individu vereist daarentegen een zo breed mogelijk algemeen vormend onderwijs twee verlangens waartussen heel moeilijk een synthese te vinden is. De tijd aan de beroepsvorming besteed, mag zeker niet beknot worden, maar de maatschappij mag nooit, zoals Colijn wilde, norm van het onderwijs zijn, want de totale mens kan slechts tot ontplooiing komen als hij een zo ruim mogelijke algemene vorming genoten heeft en naar mijn mening zal aan die algemene vorming dan ook veel meer tijd ten koste gelegd moeten worden dan thans het geval is." Aldus de conclusie van prof. dr. Jos. J. Gielen oud-minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, thans hoogleraar in Nijmegen, aan het slot van een referaat over de verhouding tussen algemeen vor mend en vakonderwijs, dat hij Zaterdag voor de deelnemers aan de 22ste Landdag voor het Nederlands Economisch Onder wijs in Amsterdam hield. De hooggeleerde Inleider noemde een groot aantal factoren, dat de noodzaak tot meer algemene vor ming onderstreept: de invloed der moder ne publiciteitsmedia, de democratie, het gevoel van angst en onzekerheid, de toe nemende massaficatie en het maatschap pelijk infantilisme, de crisis van het den ken. Bovendien werkt de mens van heden niet meer uitsluitend voor zijn levens onderhoud, maar ook voor zijn vrije tijd, d;e quantitatief nu reeds een even belang- ke plaats in zijn leven inneemt als zijn arbeid. Dat velen hun vrije tijd aan futi liteiten en trivialiteiten verdoen, bewijst alleen maar dat hun opvoeders tekortge schoten zijn: meer en beter algemeen vor mend onderwijs zou ook hun smaak ten goede hebben kunnen beïnvloeden, althans de basis gelegd hebben voor een grotere waardering voor natuur en cultuur, zo meende prof. Gielen. De nieuw „filosofie van de arbeid" moet volgens hem een pendant vinden in een nieuwe filosofie van de vrije tijd, welke laatste niet meer alleen tot herstel van lichamelijke krach ten, maar veeleer als middel tot geestelij ke verrijking van de mens gezien moet worden. Daarnaar moet ook de opvoeding en in het bizonder het onderwijs zich rich ten; doen zij dat niet, dan kweken zij werkmachines inplaats van denkende we zens en kuddedieren instede van persoon lijkheden. Een deel van „de practijk" be seft dit al en handelt ernaar: vandaar de groeiende belangstelling in vele bedrijven voor de „human relations" in personeels aangelegenheden en ook voor de P.B.O. Maar ook de paedagogen zullen er reke ning mee moeten houden en hun scholen en onderwijssystemen niet te zeer moeten afstemmen op specialistische beroepsoplei dingen, zoals in het verleden o.m. met ver schillende „handels-mplo's" het geval was. Vakonderwijs moet er wezen, zo besloot prof. Gielen zijn doorwrochte betoog,- maar het mag nimmer ontaarden in eenzijdige „klaarstomerij" voor een bepaald beroep of ambacht, waarbij aan alle overige le vens- en cultuurwaarden opzettelijk voor bijgegaan wordt. Het dient integen deel een veel grotere plaats in te ruimen aan algemeen vormend onderwijs en daar toe leerkrachten te bezigen die zelf, be halve specialistische vakkennis, ook een brede en diepe algemene ontwikkeling be zitten. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 en 7.15 Platen. 7.45 Mor gengebed en liturg kal. 8.00 Nieuws, weer berichten en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", cau serie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Parijse liedjes. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luis tert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 „Sla uw slag". 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Ge varieerd programma. 14.45 Platen. 15.00 Pla ten. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voer de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen Overzee: De nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlanden. 18.00 „Dit is leven", causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Piano recital. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 Gevar. muz. 21.00 Actualiteiten. 21.15 „Sla uw slag" 21.20 „Tartuffe", hoorspel met muziek. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metro- pole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.15 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lich te muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Rep. 18,35 Platen. 18.50 Idem. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 „Paris vous parle". 19.10 Koorzang. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Dansmuziek. 22.20 „De Ant woordman". 22.35 Negro-spirituals. 22.55 „Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Film programma. TELEVISIE (NCRV) 20.15 Journ. en weerberichten. 20.30 ,,'t Is een toer", amateur-goochelaars. 21.00 Volks verhalen uit Drente, Groningen en West- Friesland. 21.35-21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Orgelconc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevar. muziek. 17.42 Liederen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Orkestconcert. 19.50 Causerie. 20.00 „Porgy and Bess", opera. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55- 23.00 Nieuws. BBC EUROPEAN SERVICE (Uitz. v. Ned.) 22.00-22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Boeken en schrijvers (op 224 m.K Als algemene mogelijkheden zag hij verlenging van de leerplicht, toepassing van een ruim „part time" systeem, als mede het bestand maken tegen en voor bereiden op het leven in een industriële maatschappij. Voor het economisch onder wijs is de consequentie, dat de ontwikke ling van economisch- naar handelsonder- richt zich moet voortzetten in de richting van een echte „Maatschappijschool". Openingsrede mr. Bruch Tèvoren had de voorzitter van de Sa menwerkende verenigingen voor Econo misch (handels-) onderwijs, die het con gres organiseerde, mr. A. Bruch uit Haar lem, de 330 deelnemers aan deze Landdag - waaronder vele prominente figuren uit onderwijskringen en bedrijfsleven - ver welkomd met een toespraak, waarin hij er onder meer zijn vreugde over uitte, dat het vernieuwde leerplan voor de handels wetenschappen in de litterair-economische H.B.S.-en thans bekrachtigd is en dat van 1956 af volgens dit programma geëxami neerd zal worden. Mr. Bruch wees erop, dat het sterk verouderde boekhoudonder- wijs van de HBS-A nu hopelijk voorgoed het veld zal ruimen en bracht dank aan de autoriteiten die deze veranderingen het aanzijn gaven. Met dat al bleef er ten aanzien van het handelsonderwijs nog veel te wensen over, vooral terzake van de avondscholen. De Haagse werkgeversver eniging en het Departement Haarlem der Kon. Mij. voor Nijverheid en Handel heb ben door het organiseren van excursies van scholieren naar allerlei bedrijven in beginsel de mogelijkheid geschapen tot een systematisch contact van school en bedrijfsleven, een voorbeeld dat mr. Bruch ter navolging aanbeval. Middelbaar Economische scholen als te genhanger van de MTS leken mr. Bruch nie'. noodzakelijk, nu de Haarlemse Aca demie voor Voortgezet Economisch On derwijs en ook de Amsterdamse Uni versiteit (door het instellen van het bac calaureaat in de handelswetenschappen) bewezen hebben, in deze lacune te kun nen voorzien. Tenslotte wees mr. Bruch erop dat in de Commissie voor Middenstands Vak- en Handelsonderwijs geen vertegenwoordi- lemse Academie en ook de .Amsterdamse gers van de „Samenwerkende Vereni gingen" zijn opgenomen. Het leek hem dan ook nodig er nogmaals de aandacht op te vestigen dat zijn organisatie de re gering gaarne met al haar kennis en er varing ten dienste zal staan. Des middags hield prof. dr. H. J. van der Schroeff uit Amsterdam een inleiding over „Opleiding van hoger leidinggevend personeel" die, evenals het ochtendrefe raat van prof. Gielen, aanleiding werd tot levendige discussies. Dezer dagen is te 's-Gravenhage door een vijftal Nederlanders, die een groot deel van hun levén in Indonesië hebben door gebracht, een stichting in het leven geroe pen onder de naam „Repatriëringsfonds", voor repatriëring van en hulpverlening aan Nederlanders in Indonesië. Deze stich ting stelt zich verder ten doel het Inscha kelen van deze Nederlanders in het Ne derlandse arbeidsproces, een en ander in de meest uitgebreide zin van het woord, te bevorderen. In het bijzonder heeft de stichting hierbij het oog op die gevallen, waarin de Nederlandse overheid geen hulp kan bieden. Voorzitter is dr. H. A. Colijn te 's Gravenhage. Zij heeft bereids een bankrekening ge opend bii de Rot.terdamsche Bank-Ver- eniging, Kneuterdijk 8 te 's Gravenhage, postgiro 5850. ADVERTENTIE POEDER -ZALF-ZEEP 0LIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post ab onnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE Op 12 m\jl ten Zuid-Westen van Hoek van Holland Is Zondagochtend de Neder landse kustvaarder „Friblo" vergaan. Het schip 167 bruto regsterton groot en ge bouwd in 1917 onder commando van ka pitein J. Blokzyl was op weg van IJmuiden naar Londen met een lading jjzer. De be manning, die geheel gered werd, bestaat uit: J. Blokzijl, gezagvoerder en eigenaar uit Vaardingen; G. Haan, best-man uit Oude Pekela, de matroos J. Kool uit Zui len b\j Utrecht en G. Keizer, matroos-kok uit Ruinerwold. Zaterdagavond had het schip de IJmui- dense Staalhaven verlaten. Zondagochtend omstreeks kwart voor tien begon de motor abnormaal te roken. Bij contróe bleek, dat er ongeveer 50 cm. water in de machine kamer stond. De oorzaak hiervan is onbe kend. De hele bemanning werd ogenblikke lijk gewekt, waarna men de reddingboot uitzette. De wind was Zuid, kracht zes tot zeven. Om kwart voor elf verliet de be manning het schip, dat later zonk. Men be gon te roeien in de richting van het licht schip „Goeroe" in de hoop daar opgepikt te worden door passerende schepen. Om streeks half twaalf werden de drenkelin gen aan boord genomen door de „Prins Fre- derik Willem" van de Oranje-lijn, die op weg was van Antwerpen naar Bremen. La ter werden zij overgenomen door de loods boot „Sirius", die hen omstreeks drie uur 's middags aan wal zette in Hoek van Hol land. De „Friblo" was verzekerd voor f 70.000. Het schip had een 100 pk. „Kromhout"- motor en het was eveneens voorzien van zeilen. De reddingboot „Maria Blanken- heim" uit Veere, die ter assistentie was uit gevaren hoefde geen hulp meer te verlenen en keerde omstreeks vier uur onverrichter- zake terug. Het vertrek uit IJmuiden van dc „Friblo" is een week vertraagd, doordat de beman ning niet compleet was. Men vermoedt, dat het oude coastertje door de mist van Za terdagnacht uit de koers is gedreven. De Friblo is het vijfde Nederlandse kust vaartuig dat binnen het korte tijdbestek van 16 dagen verloren is gegaan. De onder gang van deze schepen heeft in totaal 29 slachtoffers gekost. Het begon twee we ken geleden met de „Carpo", die bij Liz- zard verging met man en muis (12 doden). De „Gramsbergen" liep in de Ierse Zee op de rotsen en zonk (geen slachtoffers). De „Westward Ho" voer uit en is, naar wordt aangenomen in de Ierse Zee met man en muis vergaan (11 doden, onder wie een vrouw en een kind). De „Ariel" verging voor de Franse kust, waarbij zes opvaren den verdronken, drie wisten zich te redden. Als laatste verging gisteren voor onze kust de „Friblo", maar de bemanning bleef ge spaard. (A.F.P.) Het lichaam van de 16-jarige lichtmatroos E. Bolt uit Siddeburen, een van de opvarenden van het voor de Franse kust gezonken Nederlandse schip „Ariel", is door het Franse vaartuig „Loulou" op ongeveer twintig mijl van Les Sables d'Olonne opgevist, aldus werd Zondag vernomen. De dirigent van de Société Philharmonique, Charles Münch, heeft de Koninklijke zang vereniging „Maastreechter Staar" uitgeno digd voor het geven van een concert in de Salie Gaveau te Parijs. Het concert zal wor den gegeven op 28 December. Het koor, dat onder leiding staat van Martin Koekelkoren, zal onder meer populaire Nederlandse en Franse liederen ten gehore brengen. Op de algemeene jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tand heelkunde, welke te Utrecht is gehouden, heeft prof. P. H. Buisman gesproken over het grote tekort aan schooltandartsen als ge volg van het tekort aan tandartsen in ons land. Met moeite kan men de 240 functies voor een halve dagtaak bezetten. Het aantal tandartsen in ons land bedraagt 2300 voor een bevolking van 10.6 millioen zielen. Dit be tekent 1 tandarts op de 4600 personen. Ook de toeloop naar de studie der tandheelkunde is volgens prof. Buisman niet voldoende om dit tekort in de toekomst weg te werken. In de laatste 15 jaren studeerden gemiddeld per jaar 76 tandartsen af, hetgeen van 19401954 tot een vermeerdering met 1000 practiseren- den heeft geleid. Als verklaring noemde prof. Buisman de aanzienlijk hogere opleidings- kosten dan van iedere andere studie van ge lijke duur, als gevolg van de verplichte aan schaffing van instrumenten, voorts de ge ringe aantrekkingskracht die van het beroep op de studerende jeugd uitgaat. Bovendien legt de zich steeds uitbreidende ziekenfonds behandeling een toenemend beslag op de werkzaamheden van de tandartsen. Ruim 1400 of 61 percent van hen zijn daarbij ingescha keld. Als een der oorzaken van het tekort aan schooltandartsen zag prof. Buisman in de eerste plaats de trek naar de algemene prac tijk en vooral naar de ziekenfondspractijk vanwege de hogere inkomsten, nodig om de zware financiële verplichtingen na te komen welke zijn aangegaan om met geleend geld dure installaties te kunnen bekostigen. Prof. Buisman meende een oplossing te moeten zoeken in een speciale opleiding voor schooltandverzorgsters: jonge vrouwen, die van nature aanleg bezitten om met kinderen om te gaan en deze te behandelen. Bij de vorming van een corps schooltand verzorgsters zou dan voor algemene leiding, toezicht en behandeling van de moeilijke ge vallen volgens prof. Buisman met een klein aantal toegewijde tandartsen kunnen worden volstaan. Tenslotte wees prof. Buisman op het toe nemende tandbederf en de slechte gebitstoe stand der kleuters: 31 percent der kinderen van 2 tot 3 jaar hebben reeds een aangetast gebit, welk percentage bij kleuters van 3 tot 4 jaar toeneemt tot 59 en bij 4 tot 5-jarigen zelfs tot 70 percent. Dit is volgens prof. Buis man in hoge mate het gevolg van de toene mende snoepzucht die door steeds nieuwe producten der genotmiddelenindustrie wordt aangewakkerd en ten aanzien waarvan het publiek niet bereid is zich beperkingen op te leggen. ADVERTENTIE BARTELiORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 JERD. B01SIR. 48 A'DANI- TEL,. 717162 MOTOR BROMFIETSKLEDING Bij de aankomst van het uit Amerika teruggekeerde Concertgebouw-Orkest op het Centraal Station te Amsterdam heeft prof. dr. L. J. M. Beel als minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen a.i. de volgende rede gehouden: „Ongeveer twee-en-halve maand ge leden vertrok het Concertgebouw-Orkest, vergezeld van vele goede wensen, naar Amerika. Hoewel bij de achterblijvenden geen twijfel bestond over de vraag, of het orkest in Amerika succes zou oogsten, had niemand durven hopen, dat het met zoveel roem en lauweren overladen, als thans het geval is, zou terugkeren. Het is mij een grote vreugde u als minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim hedenmorgen een welkom op va derlandse bodem te kunnen toeroepen. Muziekminnend Nederland heeft met span ning de artikelen gelezen, die in de pers verschenen over de concerten en de bele venissen van het orkest. Met de zeer velen in het land, die zich bewust zijn van de betekenis van het Concertgebouw-Orkest voor het nationale en het internationale muziekleven, verheugt de regering zich erover, dat het ontreden zoveel weerklank heeft gevonden bij het Amerikaanse pu bliek. Ik ben mii er van bewust, dat dirigenten en orkestleden steeds hun beste krachten hebben gegeven en dat de prestaties, die zij hebben geleverd, grote inspanning heb ben gekost. Het Nederlandse volk is hun daarvoor bijzondere dank verschuldigd. De regering heeft gemeend, dat een bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid niet ach terwege mag blijven. Het verheugt mij te kunnen bekend maken, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de eerste concert meester Jan Damen te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, in wiens persoon het gehele orkest, de administra tieve staf en alle anderen, die er aan heb ben medegewerkt, dat de tournée op zo'n succesrijke wijze is verlopen, worden ge- eerd". 19. Nogmaals klonk er een wilde angst kreet uit de stoel, waarin de belasting inspecteur zat; toen werd het stilDe papieren, die de ambtenaar zoeven in han den had, dwarrelden ritselend op de grond. „Lieve help! Wat gebeurt er?!", riep Pan da, verschrikt toesnellend. Toen zag hij tot zijn ontzetting, dat de stoelleeg was! Er was zelfs geen stukje ambtenaar meer te bekennen! Panda werd er koud van. „O Joris!", riep hij, „hij is weg! Hele maal weg! Wat is er met hem gebeurd? Hebben de sp spoken hem mmee genomen?!" „Zonder twijfel", antwoordde Joris kalm, „dit was te verwachten. Ik heb hem nog zo gewaarschuwd, dat mijn jaloerse spookseltjes zijn verschijning in dit slot niet zouden dulden. Welaan, hij heeft niet willen luisteren en thans is het geschied. Hij is heen... Sic transit gloria fiscus, zoals wij latinisten zeggen". Ned. Herv. kerk Beroepen te Westerbork (toez.) K. Kloosterman te Valthermond. Aangenomen naar Helenaveen A. C. Chrisstoffels te Zuiderwoiade (N.-H.). Aangenomen naar Rotterdam-Delfshaven (vac dr. G. Ph. Scheers) P. H. Quartel te Maassluis die bedankte voor Leeuwarden (vac. J. H. Boerlijst). Bedankt voor Tholen R. W. Steur te Oud dorp (Z.-H.) Geref. kerken Beroepen te Assen (voor de miss.dienst op Soemba) H. J. v. Oostrum, cand. te Utrecht. Tweetal te Rotterdaan-Z. (vac. G. R. Visser) J. G. Marseille te Groningen en D. J. Modderaar te Appingedam Beroepen te Nieuwerkerk a/d. IJsel D. H. Borgers, cand. te Utrecht. Uit zijn ambt ontzet. De classis Groo - tegasi der Geref. kerken heeft ds. G. Eg- gink te Munnekeziil, die reeds geruime tijd geleden als predikant van de kerk van fylunnekezijl was losgemaakt, met alge mene stemmen, overeenkomstig het advies van deputaten naar artikel 49 K.O. van de Part. Synode van Groningen, uit zijn ambt ontzet, zulks op grond van onverzoenlijk heid en onbekeerlijkheid. Ds. Eggink, die thans te Koilum woont, werd in 1912 gebo ren en in Juli 1946 predikant bij de kerk van Munnekezijl. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht: F. J. Dieleman te Yerseke en F. Honkoop te Rijssen. Bedankt voor Hendrik-Ido-Ambacht F. J. Dieleman te Yerseke. Geref. Kerken ondr. art. 31 K. O. Aangenomen naar Srr.ildeDiever G. Wes- seling, cand. te Schiedam, die bedankte voor Tiel-Zaltbommel. Door een misverstand ter zetterij is onze wekelijkse puzzle Zaterdag niet opgeno men. Wij herstellen dit verzuim hieronder en bieden de puzzelaars ons excuus aan voor de gemaakte fout. Horizontaal: 2. werktuig, 6. familielid, 8. bid (Lat.), 10. nu en dan,-12. maal, 13. ge heel de uwe (afk.), 14. pret, 16. dam langs een water, 17. bedehuis, 18. reeds, 20 zot, 21 spil van een wiel, 23. kreupel, 25. in zee uitlopend gebergte, 27. dorp in Gelderland, 29. papegaai, 30. merk. Verticaal: 1. deurstijl, 2. bout van een varken, 3. familielid, 4. stok, 5. vrouw van Abraham, 7. vlinderachtig insectje, 9. lat werk, 11. niet dik, 12 kantoorbediende, 15. familielid, 18. slotwoord van gebeden, 19. stuk stof, 21. rivier in Zwitserland, 22. boom, 24. keurig, 26 voorzetsel, 28. pers. voornaamwoord. De uitslag van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. speculaasje, 9. les, 10. Leo, 11. ban, 12. ark, 14. top, 16. An, 17. speen, 18. s.a., 19. aks, 21. ene, 22. sta, 23. pan, 25. tol, 27. kar, 28. ram, 30. aap, 32. Gea, 34. z.g.n., 36. lor, 38. pst, 40. ie, 41. tanig, 42. te, 43. Els, 45. kef, 46. lor, 47. eet, 49. tul, 50. Sinterklaas. Verticaal: 2. plank, 3. een, 4. c.s., 5. leren, 6. al, 7. set, 8. Joost, 11. baan, 12. apen, 13. keet, 15. paar, 20. spaan. 22. slaap, 24. ara, 26. ore, 29. Azië, 31. plak, 32. grif, 33. ster, 35. gelei, 37. oneer, 39. stola, 44. sen, 46. l.u.a., 48 tt, 49. t.l. De prijzen werden na loting als volgt toegekend: H. Broeker, Hoof manstraat 70, Haarlem 7.50). J. M. Warburg, Julianalaan 91, Overveen 5.); J. Prins, Badhuisstraat 25, Haarlem 2.50). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50 dient men uiterlijk Woensdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux: Grote Houtstraat 93 en Soenda- plein; in IJmuiden: Kennemerlaan 186. Uitwisseling. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag een reso lutie van de speciale politieke commis sie bekrachtigd over „de versterking van de vrede door het wegnemen van hinderpalen in de vrije uitwisseling van inlichtingen en gedachten". He: Sovtjet-biok stemde tegen. Spelletje. De nieuwe Japanse regering heeft haar ambtenaren verboden golf en mahjong (een Chinees tafelspel) te spelen met zakenlieden. Dit is een on derdeel van de campagne der nieuwe regering om „politieke onkreukbaar heid in het land te doen heersen". Straatverwarming. Te Parijs is de eerste verwarmde straat geopend. Langs de muren zijn elke drie passen gasverwar- mers. Autodieven. Zondag zijn te Bonn vijf jon gemannen aangehouden, die volgens de politie misschien betrokken zijn bij de reeks overvallen op de grote Duitse autosnelwegen. Het vijftal stal een. aantal auto's, waaronder de grote Opeis die de bandieten bii hun nachtelijke overvallen vaak gebruikten. Kerstinkopen. Tienduizenden Nederlan ders, Belgen, Zwitsers en Denen zijn. Zondag naar West-Duitsland gegaan om inkopen voor Kerstmis te doen. On geveer 12.000 Nederlanders en 18.000 Belgen kochten in het gebied van Aken hoofdzakelijk speelgoed, perlonkousen en ondergoed. In Flensburg kwamen ongeveer 15.000 Denen, in Freiburg vele Elzassers en in Loerrach in Zuid-Baden vele Zwitsers. Oorzaak. De Belgische politie heeft Zon dag bekend gemaakt, dat zij een lid van de luchtmacht heeft gearresteerd om hem te ondervragen over sabotage aan transportvliegtuigen van de Belgische luchtmacht op het vliegveld Meisbroek bij Brussel. De militair zou hebben ge zegd, dat hij electrische leidingen in vliegtuigen heeft doorgesneden „om te laten zien, dat ik een betere electricien ben dan mijn kameraden, omdat ik altijd de oorzaak van de storing kon vinden". Bestell'ng. Zaterdag is te Kiel het eerste in West-Duitsland voor de Sovjet-Unie gebouwde schip, de 3.000 ton metende „Poesjkin'een vis-fabrieksschip, te water gelaten. Verscheidene Russische functionarissen waren bij de tewater lating aanwezig. De Sovjet-Unie heeft 24 schepen als de „Poesjkin" besteld. Narval. Te Cherbourg is Zaterdag Frank- rijks eerste onderzeeboot, die sedert 1940 gebouwd is, te water gelaten. Het is de 1200 t. metende „Narval". Van ne gen andere onderzeeboten is de kiel ge legd. Frankrijk had reeds 13 onder zeeboten. Op de hoogte. De 49ste Amerikaanse lucht- divisie, die sinds twee jaar in Engeland gestationneerd is, zou bij een Russische invasie in Europa belast worden met een atoomaanval op de Sovjet-Unie. Dit heeft brigade-generaal John D. Stevenson, commandant van de divisie, verklaard ter gelegenheid van een de monstratie met de nieuwe Amerikaan se jachtbommenwerper „Thunder- streak" op de basis Bentwater in Suf folk. Aanvankelijk, aldus generaal Stevenson, was de opdracht geheim, maar wij kunnen er nu over spreken omdat ook de Russen intussen op de hoogte zijn. Opgegeven. De hoop om de 65 mijnwerkers, die Vrijdagmorgen in een ondergelo pen kolenmijn in India, ongeveer 150 km. van Nagpoer werden ingesloten, te redden is opgegeven. Slechts 45 arbei ders kwamen tijdig naar buiten. Men verwacht, dat het twee weken zal du ren om de mijn droog te pompen. Maatregelen. Tegen zeven Amerikanen, die verbonden zijn aan de staf van de UNESCO, de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisatie van de UNO, zijn maatregelen geno men, waarbij het contract van vier van hen, die op het ogenblik met verlof zijn, niet vernieuwd zal worden en de drie anderen geschorst zijn. De Amerikaanse afgevaardigde bij de UNESCO had ver klaard, dat de Verenigde Staten zich uit de organisatie zouden kunnen terug trekken als er geen maatregelen zou den worden genomen tegen de betrok kenen, die geweigerd hadden voor een Amerikaanse commissie, die een onder zoek instelt naar de loyaliteit van som mige Amerikanen, te getuigen. OP SCHOOL WERD ONS destijds ge leerd hoe een lijn in uiterste en middelste reden kan worden verdeeld. Hoewel deze constructie in het algemeen weinig belang stelling bij de leergierige jeugd mocht ont moeten, liet de leraar zich door dit gebrek aan enthousiasme toch niet ontmoedigen, maar verklaarde na afloop van de operatie plechtig dat dit nu de Gulden Snede was. We knikten dan berustend en hielden de zaak verder voor gezien. Had de leraar ons tijdig verteld dat de Gulden Snede en het daaraan verbonden Gulden Getal duizenden jaren lang bij velen een warme manie is ge weest, en dat dit verschijnsel als grondslag heeft moeten die nen voor filosofische stelsels en cosmische wereldbeschou wingen, voor magie en ter ver klaring van sommige levens verschijnselen, wellicht hadden wij dan wat meer aandacht geschonken aan de wirwar van lijnen op het groezelige school bord. Maar hij liet dit na, en dientenge volge hebben wij de Gulden Snede gede poneerd bij alle andere ballast die na het beëindigen van de schooljaren met een gerust geweten overboord kon worden gezet. Maar terzake. De Gulden Snede verdeelt een willekeurige lijn op een zodanige wijze in twee delen, dat het kleinste stuk zich verhoudt tot het grootste, als het grootste tot de hele lijn. Is de hele lijn bijvoorbeeld 8 cm. lang, dan verdeelt de Gulden Snede die lijn in twee stukken van ongeveer3 en 5 cm., zodat 3:5 5:8. Nu kan elke schooljongen Ons op de vingers tikken, want 3/5 is niet gelijk aan 5/8, dat weet iedereen die de moeite neemt dit even na te rekenen. De terecht wijzing is volkomen juist, maar daar staat tegenover dat de stukken waarin een lijn door de Gulden Snede wordt verdeeld, nooit in gewone getallen kan worden uit gedrukt. Dat is al duizenden jaren bekend. De verhouding tussen deze stukken is slechts aan te geven door een irrationeel getal Vi (—1 V5), of door een oneindig voortlopende, hoogst merkwaardige ket tingbreuk 1 1 1 Deze "N 1 1 enz. kettingbreuk kan men afbreken waar men wil, mits deze afbraak niet in het allereerste begin plaats vindt. Hoe ver der de breuk wordt uitge werkt, hoe nauwkeur 'i er de waarde wordt, n.l. 1/1, 1/2, 2/3, 3/5, 5/8, 8/13, 13/21 21'34, 34/55, 55/89, 89/144, 144/233, enz. De eerste termen zijn natuurlijk onbruikbaar om de verhouding der lijnstukken weer te geven, maar bij 5/8 komen we al in de goede richting. Toch is die waarde nog wat te onnauwkeurig, want 5/8 0.625 en de verhouding van de Gulden Snede geeft 0,618Maar om dergelijke pietluttigheden moeten we ons niet bekommeren. Wanneer u, waar ook ter wereld, verhoudingen tegenkomt die in de reeks 3, 5, 8, 13. 21. 34, 55, 89, 144, 233, enz. passen (en waarbij dus elk volgend getal gelijk is aan de som der beide voor gaande getalen) kunt u daarin de verhou ding der Gulden Snede dus het Gulden Getal herkennen. En zout u ons vragen, waar we thans heen ivillen, dan moeten we daarop ant woorden: „Naar dat deel r>an onze cultuur geschiedenis. dat destijds door onze wis kundeleraar achterwege werd gelaten. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2