Hoe kan een conjunctuur omslag worden opgevangen? Kort en bondig Agenda voor Haarlem Reprise van „De Toverfluit" Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad JVpintu Kerst- en Nieuwjaarsgroeten Boekhandel VEKO Discussie in de Vereniging voor de Staathuishoudkunde over te nemen maatregelen <^Brieven aan de redactie MAANDAG 13 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT vi~ J aarvergadering „Het Spaarne" BULGOMME Rolschaatsvereniging te Haarlem in oprichting Algemene ledenvergadering jongerenorganisatie Verbetering weg bij Penningsveer Burgerlijke Stand van Haarlem zijn iets aparts. Postduivententoonstelling „De Vredesduif" Schieten in de manége Bouw gymnastieklokaal bij de P. H. v. d. Leyschool Inbraak in Heemstede A. M. Bijvoet 95 jaar WASSERIJ DUYN Mogen Uw handen gezien worden? t v >"r'. i 6' „Pe Toverfluit" van Mozart, het onver gankelijk mooie werk dat in het vorige seizoen bij de Nederlandse Opera op het speelplan kwam onder de muzikale lei ding van Josef Krips, werd Zondagmiddag in de Amsterdamse Stadsschouwburg her nomen, nu onder directie van Alexander Krannhals en bovendien met ingrijpende wijzigingen wat de bezetting betreft. Met deze nieuwe rolverdeling is men erin ge slaagd een aantal bedenkingen op vocaal gebied, die wij verleden jaar meenden te moeten signaleren, te ontzenuwen. Toch stel ik mij voor dat er met de eigen krach ten van het gezelschap een nog gaver vo caal geheel te vormen zou zijn; maar op de essentiële punten is er heel wat ten goede veranderd, ja zijn er zelfs prach tige resultaten bereikt. Dit betreft dan in hoofdzaak de drie hoofdrollen: de Ko ningin van de Nacht, Sarastro en Tamino. De eerste dezer rollen was nu toever trouwd aan Colette Lorand, die als gast optrad. Zij gaf van deze hachelijke colo ratuurpartij een brillante vertolking, welke niet alleen boeide door de zuivere technische realisatie, doch tevens door het warme en expressieve klankgehalte. Dan was er de Sarastro van Guus Hoekman: een creatie die, zoals men trouwens van deze prachtig getimbreerde en artistiek volwaardige baszanger kon verwachten, buitengewoon indrukwekkend was. De lyrische tenorpartij van Tamino was nu toevertrouwd aan Chris Scheffer, die er de vereiste stemkwaliteit voor bezit en er dan ook een zeer te waarderen vertolking van gaf. Met de bezetting van de lyrische so- praanrol van Pamina is men minder goed geslaagd. Deze belangrijke partij werd gezongen door Nelly Burbach (de Ko ningin van de Nacht van verleden jaar), wier stem in de hoogte wel voldoende draagkracht bezit, doch in het medium vrij zwak is. Deze zangeres toont wel speeltalent, maar het gaat hier, zoals al tijd bij Mozart, om een vocale uitbeelding die alles omvat wat met die figuur be doeld is, hetgeen in de aria „Ach ich fühls" een spanning en een gaafheid over de hele tessitura vereist, waar deze zan geres nog niet aan toe is. Ik geloof zeker, dat men niet buiten de eigen krachten van De Nederlandse Opera hoeft te zoe ken om een zangeres te vinden, die de Pamina vocaal zuiverder en bovendien overtuigender zou kunnen vertolken. Vrij vlak van uitdrukking was ook de Spreker van Paolo Gorin, maar dan was daar weer de pittige Papagena van Nel Duval, die gelukkig haar rol mocht be houden. Zij had als tegenspeler August Gschwend, die een Papageno speelde en zong, welke de vergelijking kon doorstaan met de opmerkelijke interpretatie die Jos Burcksen daar verleden jaar van gaf. Chris Taverne handhaafd zijn ivfonostatos, evenals Jan van Mantgem zijn partijen van eerste priester en eerste geharnaste. Gée Smit was in beide rollen een goede tweede. Het damestrio had ook enkele ADVERTENTIE Topprestatie uit het land van de Alpen: HORLOGERIE TEN BOOM, Barteljorisstraat 19 W. VOET EN ZONEN, Anegang 15 Benelux-jeugd wedstrijden in 1955 op Z.B. Spaarne De Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" heeft in het clubgebouw haar jaarvergadering gehouden. Aan het begin daarvan heeft men de tijdens het afgelopen verenigingsjaar door de dood ontvallen leden herdacht, waaronder het ere-lid de heer J. de Breuk, die voorzitter van de vereniging was van 1906 tot 1918 en onder wiens leiding het eerste vaste clubgebouw aan de Friese Varkenmarkt in Haarlem werd gebouwd en die later tevens het initiatief nam dat ook dames lid van „Het Spaarne" konden worden. Het voorstel van het bestuur om de entréegelden en de bijdragen voor het bo- tenfonds te verhogen werd aangenomen. Bij de verkiezing van bestuur en commis sies kwamen vrijwel geen mutaties voor. Over de vloot van de vereniging deed de voorzitter, de heer M. J. van Buren, mede deling van het feit dat een nieuwe wherry zal worden gebouwd en dat het doel van het Acht-fonds verwezenlijkt zal kunnen worden,'waardoor het mogelijk zal zijn in Januari een nieuwe acht voor de vereni ging te bestellen. In 1955 zal „Het Spaarne" het zeventig jarig bestaan herdenken. In verband daar mede kon de heer Van Buren de voor de leden verheugende mededeling doen dat in de maand Juli 1955 op het Zuider Bui ten Spaarne onder leiding van de vereni ging de Benelux-jeugdwedstrijden zullen worden gehouden. Nelly Burbach en Chris Scheffer in de reprise van „De Toverfluit" van Mozart door de Nederlandse Opera te Amsterdam. wijzigingen ondergaan en bleek nu, be staande uit Corry van Beckum, Lidy van der Veen en Jo van de Meent, van goed gehalte. Het knapentrio, dat verleden jaar een bedenkelijk effect sorteerde, werd nu ge lukkig in travestie gezongen door Sonja Bergh, Henriëtte Sengers en Ilse Bresser en vormde een fraai klinkend en vlot agerend geheel. De koren waren als steeds zeer mooi, de regie van Georg Hartmann en de décors van Emil Preetorius maken de opera tot een boeiend kijkspel. Het kwam mij voor dat Krannhals met zijn tempi nog al aan de trage kant was, hetgeen wel eens tot schommelingen tus sen vocalisten en orkest leidde en ook dat hij enkele keren het élan van de vertol kers op het toneel te veel remde, natuur lijk met de beste bedoelingen, maar met een overdreven resultaat. Een en ander komt na deze première allicht in even wicht. Alles bij elkaar biedt De Neder landse Opera nu een „Toverfluit" die tot haar merkwaardigste monteringen be hoort, met hoogtepunten van ontroerende schoonheid. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk in bet onderhoud In Haarlem wil men overgaan tot de oprichting van een rolschaatsvereniging teneinde de rolschaatssport te bevorderen. Men wil de volgende onderdelen van deze sport trachten te stimuleren: kunstrijden voor dames en/of heren, rolschaatshockey met na voldoende training plaatsing in competities en het houden van shows. Namens het voorlopige bestuur heeft de heer J. W. Palm zich met een adres gewend tot de middelbare schooljeugd, omdat, zo als hij meent de jeugd in de eerste plaats belangstelling voor deze vereniging zal hebben. Hollandse Mij. van Landbouw In Gemeentelijk Concertgebouw In de Tuinzaal van het Haarlemse Con certgebouw is de tweede alge mene ledenvergadering van de Jongeren organisatie der Hollandse Maatschappij van Landbouw gehouden. Na opening door de voorzitter, de heer A. van Leeuv/en, en het zingen van het Bondslied, werd onder meer het jaarvei'slag over 1953 behandeld, waaruit bleek, dat er door deze organisatie, ondanks haar jonge bestaan, reeds veel opbouwend werk, is verricht. In de afdelingen werden cursus sen georganiseerd, onder meer betreffende motorkennis en mechanisatie, boekhouden, bemestings- en voedingsleer, koken en bloemschikken. Een aantal jongeren nam deel aan de excursie naar Denemarken, opgezet door het Hoofdbestuur. Veel leden ondervonden de ellende en het verdriet van de watersnoodramp, doch er vielen geen persoonlijke verliezen van leden te betreuren. Zodra het mogelijk was, heb ben een zestigtal van de meisjesleden spontaan in het noodgebied hulp verleend; ook veel jongensleden hebben zich daar zeer verdienstelijk gemaakt. Op 4 Novem ber werd de eerste algemene vergadering in Leiden gehouden. Heieraan was een ka dermiddag verbonden. Nadat hedenmorgen de notulen van de eerste vergadering waren behandeld, kwa men vragen en voorstellen aan de orde, waarna mejuffrouw P. K. Ciggaar een voordracht hield over het vijfjarenplan- teamrapport. Het geheel werd afgewisseld met samenzang onder leiding van de heer J. Wout Meyer. In de pauze werd een gezamenlijke broodmaaltijd gebruikt, waarna een leden contactmiddag begon. Op het programma stond onder meer een korte rede van me juffrouw M. Geertsema, staflid van de Volkshogeschool Bergen, over het Volks- hogeschoolwerk, optreden van een muziek- ensemble van de afdeling Hazerswoude en een inleiding van de heer G. van der Ley uit De Steeg over „Waarom lid van een al gemene plattelandsjongerenorganisatie". Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zjj, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De weg te Penningsveer, voor zover ge legen tussen de beide bruggen, behoort in eigendom toe aan verscheidene eigenaren, waaronder Rijnland, het Burgerlijk Arm bestuur en enkele particulieren. Het on derhoud berust volgens de legger van we gen echter bij de gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. De voorgeschreven breedte bedraagt 3.50 meter tot 4 meter en de lengte van brug tot brug circa 115 meter. B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarn woude delen de gemeenteraad mee, dat de weg een grindverharding heeft en in een zeer ongunstige toestand verkeert. De enig afdoende wijze om verbetering te brengen lijkt het college het juist trace ren van een weg en het aanbrengen van een klinkerbestrating. Daardoor zal het nodig zijn de grond te verkrijgen. Over eenstemming hieromti"ent is bereikt en particulieren zijn bereid zoveel grond aan de gemeente te verkopen, dat de gemeen te daxx op eigen grond een klinkerweg kan aanleggen ter breedte van 5 meter met een berm van een halve meter. Met de ge- vraagde'prijs van 2 per m2 kan het col lege zich verenigen .Het Burgerlijk Arm bestuur zal 30 m'-' afstaan en xnet Rijn land wordt nog ondei'handeld. De kosten voor de verbetex-ing van de weg worden geraamd op 10.500,welke bedrag ver hoogd moet worden met ongeveer 1.500 wegens aankoop van grond, enz. Gelet op de onhoudbare toestand ter plaatse, stellen B. en W. de gemeenteraad voor de gelden beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE (Nederlands, Engels, Frans, Duits) GROTE KEUZE. Zijlstraat 98 Telefoon 11706 HAARLEM, 11 December 1954 ONDERTROUWD: 11 Dec., B. C. Goebert en C. Maathuis. GEHUWD: 11 Dec., L. van der Tas en L. J. Einthoven; Chr. J. Vaal en L. van Leeu wen; J. J. Wullems en N. de Vries; J. de Boer en W. van Abs; G. J. de Jong en G. A. Spliethoff. BEVALLEN van een zoon: 10 Dec., M. LourenburgHagenauw; C. A. A. Koster van Dijk; M. L. KruijerDekker; A. M. Pis- caer-ten Bei-ge. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec., Chr. A. LipholtStevens: W. E. LammerseKoe- lemeijer; A. M. Nieuwendijkvan Wees. 2 d.; C. W. PironRijsdijk; M. A. M. Gahr- mannHousmans; 11 Dec., T. Oliemans Maarse. OVERLEDEN: 9 Dec.. A. E. Snijder— Schroder, 61 j., Rollandslaan; E. Giliam, 8 m., Kloppex-singel; 10 Dec., H. van den Bi-ink, 66 j.. Essenstraat; L. G. van Koot, 82 j., Pot gieterstraat. De Vereniging voor de staathuishoud kunde heeft Zaterdag in Utrecht haar jaarvergadering gehouden. Tal van econo men, hoogleraren en bedrijfsleiders namen deel aan de vaak levendige discussies over een onderwerp, dat de wereldconjunctuur in al haar onderscheidene aspecten betrof. Er waren prae-adviezen uitgebracht over de volgende vragen; „Welke maatregelen dienen hier te lande, al dan niet in Euro pees verhand, te worden voorbereid ter verhoging van het nationaal-economisch weerstandsvermogen, voor het geval dat zich een belangrijke terugslag in de we reldconjunctuur zou voordoen? In welke volgorae en in welke omvang dienen der gelijke maatregelen te worden toegepast met het oog op de aard, de sterkte en het verloop van een eventuele terugslag in de wereldcon j unctuur?" Prae-adviseurs waren prof. dr. J. Hor- ring, buitengewoon hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, die het vraagstuk behandelde van de kant van de Nederlandse landbouw, voorts prof. mr. J. G. Koopmans, buitengewoon hooglex'aar aan de Economische Hogeschool te Rot terdam, die vooral de financiële en mone taire 'aspecten van het vraagstuk bezag, en oud-minister ir. H. Vos, die zich vooral met het probleem van de werkloosheidsbe strijding bezig hield. De discussie werd gehouden volgens een in Amerika veel toegepaste methode, waarbij prae-adviseurs en een aantal ge nodigden zich aan de tafel scharen en het onderwerp bespreken. De discussie stond onder leiding van de voorzitter der verga dering, prof. dr. J. F. ten Doesschate. Een vijftal leden was door het bestuur uitge nodigd aan de discussie deel te nemen: prof. dr. H. J. Frietema, dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, Prof. dr. G. Minderhoud, prof. dr. J. Tin bergen en prof. dr. H. J. Witteveen. Vrijheid voor landbouwer en tuinder Bij de bespreking van de landbouwaspec- ten vroeg prof. F r ie t e m a of wel vol doende onderscheid gemaakt was tussen een landbouwpolitiek exi een landbouw- crisispolitiek. Hierop antwoordde prof. Horring, dat de landbouw altijd min of meer in een crisistoestand verkeert. Hij bepleitte zoveel mogelijk vrijheid voor de landbouwer en de tuinder. Zij moeten uit maken welke producten zij telen en welke prijzen zij maken. Zekere minimum-prijs garanties voor de landbouw zijn zeker nodig. Wat de industrie kan doen via kartels (er zijn 1300 aangemelde kartels) kan de landbouw niet, tenzij de overheid de helpende hand biedt. De prae-adviseur was tegenstander van een systeem van vaste prijzen, want dit leidt tot verstar ring. Dr. Holtrop wees op de monetaire aspecten van eexx veronderstelde con junctuuromslag en vroeg zich af, of niet teveel aandacht wordt besteed aan de be strijding der gevolgen van een ingetre den conjunctuurterugslag en te weinig aan de bestrijding van de eigenlijke oorzaken. Bestrijding van inflatie Prof. Koopmans was bevreesd, dat wij geraken in een positie van min cf meer inflationaire ontwikkeling. Hij achtte dit een actueel gevaar en was bezorgd over de recente gang van zaken met betrekking tol onze belastingpolitiek. Hij maakte zich principieel los vaxx de gedachte dat de be lastingheffing 'alleen mag dienen voor fis - cale doeleinden. Men mag haar zijns in ziens ook dienstbaar maken aan niet-fis- cale doeleinden. Prof. Witteveen merkte op dat er een betalingsbalans- overschot is. Toch is er een inflationaire ontwikkeling gaande. Ons loonpeil, bij de wisselkoers van thans, is laag vergeleken met de meeste andex-e landen. Pi-of. Wit teveen vroeg zich af of een herziening van de wisselkoers, dus een herwaardering van de gulden, niet een nuttige maatregel zou zijn. Prof. dr. M. J. H. Smeets uit Tilburg betoogde, dat elke belastingverhoging in een hausse weerstanden opwekt. Hij meen de dat het middel van de belastingen en het middel van de uitgaven beide moeten worden gehanteei'd. De belastingpolitiek kan in de toekomst een belangrijk middel zijn om verkeerde tendenties in de maat schappij te nivelleren. Ir. H. I. Ke u s acht het juist gezien onze „Economische dijken" eens aan een schouw te onderwerpen en na te gaan wat tot versteviging kan leiden voordat een de pressie ons land treft. Hij achtte in de eer ste plaats nodig de tegenstelling tussen economie en politiek door betere voor lichting te helpen verkleinen, voorts de voortschrijdende inflatie met daden te bestrijden, zulks niet alleen uit econo mische, doch ook uit sociale en morele overwegingen. Hij wenste een eerherstel van de obligatie als basis voor doeltref fende sociale voorzieningen. Belastingpolitiek' Px-ae-adviseur ir. Vos stelde, dat het onmogelijk is de belastingpolitiek uitslui tend te behandelen uit conjunctureel oog punt. Wij leven in een hoogconjunctuur zoals we in jaren niet gekend hebben. Hij had er respect voor, dat bij de hoge be lastingen nog zo hard wordt gewerkt. Ter beantwoording van de vraag wat het be drijfsleven kan doen om een depressie te vermijden betoogde ir. 'Vos, dat men het economisch apparaat van Nederland vol doende sterk moet maken als weerstands- middel. Hij had de indruk, dat te weinig wordt gedaan aan marktonderzoek. In het huishoudelijke gedeelte van de vergadering zijn twee bestuursleden geko zen wegens het periodiek aftreden van prof. Ten Doesschate en mr.: B. J. M. van Spaendbnck. Gekozen werden prof. dr. P. Kuin en de heer Hub. L. Jansen. Woor den van hulde en dank richtte de vooi'zit- ter tot prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, die gedurende 25 jaar secretaris-penning meester der vereniging is geweest. ADVERTENTIE de ITAL.WIJNEN van OGNIBENI REGULIERSDW. STRAAT7*f AMSTERDAM TEL. *7627 Vraagt onze prijscourant Interkerkelijke Adventsdienst Op Woensdagavond 15 December zal in de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem een interkerke lijke Adventsdienst gehouden worden in samenwerking van de Gereformeerde Kerk, de Christ. Gereformeerde Kerk, en het Leger des Heils en de Zuiderkapel. Sprekers zijn: ds. J. W. v. d. Gronden uit IJmuiden-Oost en de heer Ed. W. Pera uit Den Haag, die resp. zullen spreken over „De gekomen Heiland" en „De ko mende Heiland". Het muziekkorps van het Leger des Heils en verschillende zang koren zullen aan deze avond medewer ken. De door de Heemsteedse Vereniging voor Postduivenhouders „De Vredesduif" geor- ganiseex-de tentoonstelling, welke Zaterdag en Zondag in de grote zaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" gehouden werd, heeft zich opnieuw in een alleszins bevredi gend bezoek mogen verheugen. Dit bleek reeds uit de grote belangstelling bij de opening, met welke taak de heer C. de Bruin zich als voorzitter had belast. Hij verklaarde hierbij dat het oorspronkelijk in de bedoe ling heeft gelegen de tentoonstelling een week eex-der te houden, doch verschillende onvoorziene omstandigheden hebben het helaas onmogelijk gemaakt dit voornemen ten uitvoer te brengen. Toch wilde de heer De Bruin niet nalaten zijn oprechte dank te betuigen aan allen, die hun medewerking voor deze geslaagde tentoonstelling hebben verleend; in het bijzonder de vele duiven- vrienden, die opnieuw zulk een fi-aaie col lectie hadden ingezonden; de schenkers van de diverse fraaie prijzen en de heer Winters, die als keurmeester was opgetreden. Nadat de voorzitter deze tentoonstelling voor ge opend had verklaard, maakte het gezelschap een rondgang langs de verschillende hokken, waarvan de geëxposeerde inhoud uiteraard eveneens met critische kennersblikken in ogenschouw werd genomen. De volgende bekroningen konden door de keurmeester worden toegekend. Hokklasse: 1. Ant. Compiex-, 551V> pnt.; 2. H. C. Kramer 546 pnt.; 3. C. Kompier 545 pnt. Vrije klasse oude doffers: 1. en 2. Ant. Compier. Vrije klasse jonge doffers: 1. Ant. Com pier; 2 C. Compier; 3. C. Blokker. Vrije klasse oude duivinnen: 1. H. C. Kra mer; 2. Ant Compier. Vrije klasse jonge duivinnen: 1. H. van Deen; 2. C. Compier. Vrije klasse late jongen; 1. F, van Deute- kom; 2. C. de Bruin. Haarlemse afdeling „De Vrijheid" opgericht De plaatselijke commissie „Steun Wettig Gezag" te Haarlem heeft een afdeling op gericht van de koninklijk goedgekeurde schietvereniging „De Vrijheid" van „Steun Wettig Gezag", welke ten doel heeft de vrijwilligers der reservediensten in de gelegenheid te stellen hun schietvaardig heid te verhogen. De eerste schietoefening wordt op Vrij dagavond 17 December gehouden in de voormalige manége aan de Linnaeuslaan te Haarlem, welke door de burgemeester ter beschikking is gesteld. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft aanbesteed het bouwen van een gymnastieklokaal met kleed- en was lokalen bij de P. H. van der Leyschool aan de Jephtastraat in Haarlem-Noord, met in begrip van glas- en verfwerken. Ingeko men waren negen inschrijvingen. Laagste inschrijfster firma V. de Vries bouwbedrijf te Haai-lem voor 183.500. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Zaterdagavond ingebroken in een villa aan de Heemsteedse Dreef te Heemstede; er wordt enig geld vermist. De heer A. M. Bijvoet, grondlegger van de N.V. firma P. Bijvoet Co. te Over- veen, hoopt Woensdag 15 December zijn vijfennegentigste verjaardag te vieren. Op eenentwintigjarige* leeftijd, dus bijna vijf en zeventigjaar geleden, stichtte hij een bedrijf aan de Zijlweg te Overveen (thans gemeente Haarlem). Doordat de grond aan de Zijlweg kleiner werd door de stadsuit breiding werd in 1911 in Anna Paulowna- polder grond aangekocht. De fixma Bijvoet geniet in binnen- en buitenland grote be kendheid en dat is te danken aan de heer A. M. Bijvoet, die zich als kweker en ex porteur een goede naam heeft verworven. Ondanks het kliminen der jaren heeft de aanstaande jarige nog grote belangstelling voor het bloembollenvak. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VA,\Rt20 f»t. 11033 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. (Verkort weergegeven) Liften van militairen. De minister van Oorlog vindt het onnodig en hinderlijk dat militairen liften. De dienstplichtige Neder landse soldaat ontvangt per dag zegge en schrijve één gulden. Tandpasta, toiletzeep, scheergerei e.d. mag hij zelf betalen, 's Avonds in de cantine of het militair tehuis kan hij een kopje koffie of iets anders gebruiken, mits hij betaalt. Één maal in de maand krijgt hij vrij vervoer, de andere drie weekeinden moet hij zich zelf maar zien te bedruipen van die gulden per dag. Deze jongens geven twintig maan den van hun beste jaren voor de veiligheid van het Nederlandse volk, dus ook voor de veiligheid van de automobilisten onder ons. Is het dan geen morele plicht om deze jon gens, die in hun vrije tijd graag thuis zijn maar geen geld hebben om de trein te nemen, een lift aan te bieden? Ik doe het tenminste wèl. A. V. (Minister Staf heeft in de Tweede Kamer gezegd dat er allerlei klachten zijn over het liften door militairen, die „het autover keer op opdringerige wijze lastig vallen." Volgens de minister kan de vrije tijd beter in de garnizoenen worden besteed. Ovei'i- gens had hij er geen bezwaar" tegen dal militairen vooraf afspraken maken met automobilisten over meerijden. Op dit meerijden zelf zal geen controle woi'den uitgeoefend. Red.). Afkeer. Het wordt de mens helemaal onmogelijk gemaakt, wat rust te vinden. In het landelijke, mooie Spaarndam wordt nu voortaan ook de rust verstoord door vrese lijke klappen, waar men zodanig van schrikken kan, dat men het op zijn zenu wen krijgt. Dat mag allemaal want het is militair. Oefeningen met luchtafweer. Alles wox-dt voller en benauwder om ons heen, en nu is het ook in Spaaxmdam plot seling noodzakelijk om dit lawaai te maken. Om mensenlevens door verbetering van verkeerswegen te spax-en, zijn duizenden handtekeningen nodig, maar om ze te ver moorden is alles geoorloofd. Is het een vonder dat onze afkeer van dit alles met de dag groeit? E. M. E. v. W. Kerstmis nadert. Heerlijk feest van Licht en Rust als het harde gedreun van het jachtige leven verstild is, als het uiterlijk drukke feestvertoon verdwenen is, als het feest van het „hart" gevierd wordt (al schijnt het een feest van de maag te zijn door de extra verzorgde soms weelderige maaltijden waarvoor duizenden dieren hun leven moeten geven). Aller hart richt zich dan in eerbiedige dankbaarheid en toewij ding naar het Grote Licht dat eens scheen in de duisternis der tijden en nog steeds de wereld verlicht. Wij zijn dan allen één in Christus en uit die eenheid kan het innerlijk besef geboren worden van de bx-oederschap van alle volken en rassen. J. A. H. Schouwburg-plannen. Met veel be langstelling zullen de talriike abontxés van de Stadsschouwburg de plannen heb ben gelezen over een grondige verbouwing en uitbreiding van de schouwburg. Inder daad zijn er verscheidene veranderingen wel nodig, waarvan één van de meest noodzakelijke zal zijn de verbetering van de stoelen. Want het is al j.xren voor de abomnés, vooral de oudere, een kwelling om een gehele avond te moeten zitten op de hai'de klapstoelen, zelfs 00 de duurste rangen. Wat een verschil met de degelijke en verende stoelzittingen in de Stads schouwburg te Amsterdam! De honder den vaste bezoekers hopen dus ten zeerste dat bij de gedachte vex-bouwing comfor tabele stoelzittingen en rugleuningen een eerste plaats zullen krijgen! EEN LANGJARIGE ABONNé BINNENLAND De Nederlandse Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen heeft het prae" dicaat „Koninklijke" verworven. Dat werd medegedeeld tijdens de Zaterdag plaats ge had hebbende viering van het 45-jarig be staan van de federatie in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Een 65-jarige veehouder uit Gorredijk is door de politierechter te Leeuwarden ver- oordeeld tot f 600 boete en drie weken ge. vangenisstraf voorwaardelijk, omdat hij zes koeien dagenlang in een onder water gelopen stuk land had laten staan, ondanks her- haalde waarschuwingen van de politie. De officier van justitie had vier weken ge- vangenisstraf geëist. De wet inzake de nieuwe regeling van de Omzetbelasting (Wet op de Omzetbelas ting 1954) is in Staatsblad no. 533 versche nen. De wet treedt 1 Januari in werking. De „aardappelslag" in Groningen is on danks alle moeilijkheden toch succesvol ge weest. De oppervlakte niet-gerooide aard appels is thans ingekrompen tot ruim 200 ha. De beteelde oppervlakte in groningen was rond 22,000 ha. Van de 200 ha. die nog zijn overgebleven kan op zijn hoogst nog 10 of 15 procent worden gerooid. De rest moet als vex-loren worden beschouwd. Van de plechtigheid in de Ridderzaal op 15 December, wanneer de Koningin het Statuut voor het Konikrijk der Nederlanden zal bevestigen, zal door de Nederlandse Televisiestichting een filmreportage worden uitgezonden op Vrijdag 17 December van 20.1520.35 uur. Onder voorzitterschap van jhr. dr. C, G. C. Quarles van Uffoi-d, Commissaris der Ko ningin in de pi-ovincie Gelderland, is Zater dag te Arnhem het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging voor Gemeente belangen gehouden. Tot leden van het be stuur werden benoemd de heren G. H. Kuperus. burgemeester van Heex-enveen en mr. H. E. Phaff, secretaris der gemeente Haarlem. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een telegi'am aan het hoofdbestuur van het Ierse Rode Kruis te Dublin gezonden met de woorden: „diep getroffen door de berich ten over de watersnood, die thans uw land treft, biedt hét Nederlandse Rode Kruis u zijn oprechtg deelneming aan. Wij zullen gaarne vernemen, of hulp gewenst is en zo ja van welke aard". Op een vergadering in Amsterdam van de N.O.B. Wegtransport heeft de voorzitter, de heer E. van Donkelaar, bij zijn algemene beschouwing over de wei-kzaamheden der ox-ganisatie o.m. opgemerkt, dat sedert 1947 het wegvex-voer met 66 percent is gestegen. Het aandeel van het wegvervoer in 't gehela vervoer in ons land is nog steeds stijgende. Het ledental steeg met 700 waardoor de orga nisatie, waarin 56 percent van het bedriifs- vervoer is georganiseerd, thans 5700 leden telt.. Binnenkort gèat de N.V. Magazfijn „De Bijenkorf" de bouw aanvangen van een nieuw gebouw te Rotterdam, waarvan de kosten vijftien millioen gulden zullen be dragen, en dat men op 15 September 1956 voor het publiek hoopt open te stellen. De hoogte van het trottoir af wordt 26,50 me ter. Het hoofdgebouw zal zes bouwlagen tellen. Een groep Nederlanders onder leiding van de heer C. J. Schaap, is in Peking aan gekomen voor het voeren van besprekingen met de Chinese autoriteiten over de moge lijkheden tot uitbreiding van de handel tus sen Nederland en communistisch China. Bij de Nederlandse groep zijn vertegenwoordi gers van de chemische, phai-maceutische, electrische en machine- en scheepbouw- industrie. Nadat in September over de gehele lengte het Amsterdam-Rijnkanaal verbreed was zal op 15 December het gehele kanaal op een diepte zijn gebracht van 4.60 m. Slechts de schutsluizen te Zeeburg zullen nog een diepte van 3.70 m. min behouden. Er zijn plannen in voorbereiding om ook daar een bodemdiepte van 4.50 m. te ki'ijgen. HAARLEM EN OMSTREKEN Op 18 en 19 December houdt de Post duivenvereniging Haarlem-Noord in het ge bouw van „De Reisduif" een hok- en vrije klas-tentoonstelling van tweehonderd vo gels Keurmeester is de heer Goetzee uit Rotterdam. De lezing „De geheimen van het oude Egypte" van de heer P. Spronkers voor leden van het Instituut voor Ax-beidersontwikke- ling wordt op Dinsdagavond 14 December gehouden in gebouw Cultura aan de Jans straat in Haarlem, en dus niet in het Nuts- gebouw, zoals wij eerder meldden. De heer J. Siepelinga uit Heemstede is geslaagd voor de akte M. O. wiskunde (K. I). De heer J. G. N. Renaud, consexwator van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, zal op Dinsdagavond 21 December in „Brinkmaiöi" voor de werk groep Kennemei-land van de Archaeologisclxe werkgemeenschap voor Westelijk Nederland spreken over „Vrouwe Ai-chaeologica in de rechterstoel". ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewérking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. SUN BALM is verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Een gratis proef-tube wordt U gaarne toegezonden na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, aid. D, Herengracht 209, Amsterdam. MAANDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: „Ballet der Lage Lan den", 8 uur. Minerva-theater: liederenavond Annie Hermes, alt, Heemsteedse Kunst kring, 8.15 uur. Begijnhofkapel: bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Luxor: „Cap tain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrokke- nen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leef., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 8 uur. Rem brandt: „Intermezzo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaai\ 7 en 9.15 uur. DINSDAG 14 DECEMBER Stadsschouwburg: „Het donker is licht genoeg", Haagse Comedie, 8 uur. Minerva: „Dagboek van een dorpspastoor", 14 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Captain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De. onverschrokkenen". 14 jaar, 2.30 en _8 uur. Palace: „Luckey me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Achter gesloten gor dijnen", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Intermezzo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8