Compromis over gebruik van de atoomwapens te verwachten Weerbericht Ook Londen wil militairen niet laten beslissen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In het gezin Dr. Adenauer kon Ollenhauer weer niet overtuigen Nederlandse klacht in Bonn over lasterlijke publicaties Nieuw pleidooi in Bonn voor burgerwacht naast leger Ongeluk op Haarlems station Montgomery vreest te laat te zullen komen Morgen begint het ratificatie-debat December aan zee Bondsregering uit scherpe afkeuring Twee gezinnen dakloos Auto met aanhanger vertoonde 10 fouten Londen voelt zich niet gerust op Formosa Het woord is aan Nu uit Christen-democratische hoek 69e JAARGANG No 134 DINSDAG 14 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 288 Wagenvoerder getroffen door 1500 volt Behandeling van Marokko in de UNO uitgesteld Brand in Zwanenburg Bij de pont tegen de lamp Is men een stap te ver gegaan Voor de Stille Armen Kersttoespraak v de Koningin Studiegroep plaatselijke gezondheidsdiensten Weerropport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP DE LANDDAG voor Economisch Onderwijs heeft prof. J. J. Gielen, oud- minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, een pleidooi gehouden voor algemeen vormend onderwijs en gewaar schuwd tegen eenzijdige klaarstomerij voor een bepaald beroep of ambacht, waarbij •aan alle overige levens- en cultuurwaar den voorbijgegaan wordt. Hij heeft ook gezegd dat de mens van heden niet meer uitsluitend werkt voor zijn levensonder houd, maar tevens voor zijn vrije tijd, die quantitatief al een even belangrijke plaats in zijn leven inneemt als zijn arbeid. Dat velen hun vrije tijd aan nietigheden en oppervlakkigheden verdoen bewijst alleen maar, dat hun opvoeders tekort geschoten zijn: meer en beter algemeen vormend onderwijs zou ook hun smaak ten goede hebben beïnvloed, tenminste de basis ge legd hebben voor een grote waardering van natuur en cultuur. De nieuwe „philo- sofie van de arbeid" moet naar prof. Gie- lens overtuiging, haar evenknie vinden in een nieuwe philosofie van de vrije tijd, die niet meer alleen als gelegenheid tot herstel van lichamelijke krachten maar ook en veeleer als middel tot geestelijke verrijking moet worden gezien. Daarnaar moeten ook de opvoeding en, in het bij zonder, het onderwijs zich richten; doen zij dat niet, dan kweken zij werkmachines inplaats van denkende wezens en kudde dieren inplaats van persoonlijkheden. Prof. Gielen erkent dat een deel van het bedrijfsleven dit al heeft begrepen en er naar handelt. Hij heeft ook gezegd dat het onderwijs leerkrachten dient te bezigen die zelf, behalve specialistische vakkennis, een brede en diepe algemene ontwikkeling bezitten. Hij vraagt dus niet zo'n klein beetje en als ge het even overdenkt wordt u duide lijk, dat verwezenlijking van zulk een al gemeen program een niet geringe opbouw en dus ook veel tijd zal kosten als men het er eerst in brede kring zozeer over eens zal zijn geworden, dat het over de gehele linie uitvoerbaar zal zijn. Dit nu is, zoals ervaring reeds geleerd heeft, moeilijk bereikbaar. Bij de gedachte aan meer algemeen vormend onderwijs voelt men inmiddels, bij alle instemming, ook meteen bezorgdheid ontwaken ten aanzien van overlading van leerprogramma's: een bezorgdheid waaraan zich de wens kop pelt, dat het streven in de eerste plaats en vooral ten doel zal hebben, belangstelling bij de leerlingen te wekken. Waarbij men hoopt dat zij vooral niet veel uit het hoofd zouden moeten leren. Want jonge kinderen cultuur-begrip bijbrengen is een moeilijke zaak, zeker bij diegenen bij wie de na tuurlijke aanleg en neiging ontbreken. Prof. Gielen heeft gesproken over ver lenging van de leerplicht, hetgeen dus aanduidt dat hij zeer jeugdige leeftijd be doelt. Hij heeft gezegd dat de opvoeding en „in het bijzonder" het onderwijs zich op levens- en cultuurwaarden buiten de strikte beroepsopleiding moeten richten; is de opvoeding fn het gezin ten deze niet minstens even belangrijk? Nog belang rijker, zou men zeggen, want de directe en beslissende invloed van ouders is gro ter. Niet alleen omdat een kind het meest in hen gelooft, maar ook omdat er thuis een zoveel betere kans is op „mijn spelen is leren en mijn leren is spelen". Het gaat zo ongedwongen in zijn werk. Ongetwij feld schieten vele ouders tekort. Maar vele andere niet. En de gegroeide activiteit in het bedrijfsleven, waarover prof. Gielen gesproken heeft, zal zeker haar invloed doen doorwerken op de kinderen. Wie zich tot jonge ouders richt en hun belang stelling grijpt op cultuurgebied zoals in deze tijd. velerlei instellingen dat nastre ven bouwt tegelijk iets op voor hun kinderen. Als die bijvoorbeeld geneigd zijn tot het lezen van de zo terecht gewraakte beeldroman, zullen de ouders hen daar •erder afbrengen en tot het lezen van betere lectuur kunnen bewegen, dan de Ichool. Het is zeker mooi en waar wat prof. Gielen beoogt, en bij het wekken van de belangstelling, die hoofdzaak is, zijn de ouders het eerst en het meest be slissend aan bod. De Landdag voor Economisch Onderwijs is Zaterdag te Amsterdam gehouden. Die zelfde middag opende, zoals wij gemeld hebben, de Haarlemse Stadsbibliotheek- en-Leeszaal een nieuw filiaal in Haarlem- Oost. Directeur P. V. de Wit sprak over verbreding en verdieping van cultuur, over het dienen van de volksontwikke ling en het stimuleren van de goede smaak: bij ouders zowel als bij kinderen. En wethouder Geluk uitte zich in dezelfde trant. Er was niet geringe voldoening bij die officiële opening en terecht, geloof ik. Misschien zullen juist en vooral langs we gen als deze de snelste resultaten te be reiken zijn. Al is de taak van het onder wijs nóg zo belangrijk en onmisbaar, de ouders kunnen voor hun kinderen won deren doen als zij zelf inzicht en smaak zijn gaan ontwikkelen. De voortdurende toeneming van het uitlenen van boeken door de stadsbibliotheek en haar filialen heeft wel bewezen hoe groot succes zij met haar arbeid heeft. Haarlem-Oost zal zich daar zeker bij aansluiten. R. P. Maandagavond kreeg de wagenvoerder de heer J. P. Bok op het station te Haar lem bij het nazien van een electrisch trein stel, dat de dienst van 21.20 uur naar Uit geest moest rijden een schok. Hij raakte bewusteloos en werd overge bracht naar het ziekenhuis Joannes de Deo, waar brandwonden werden geconsta teerd. Na behandeling werd hij naar zijn woonplaats Alkmaar vervoerd. Men vermoedt, dat de wagenvoerder bij het aanbrengen van een zekering een elec- trische stx-oom van 1500 Volt de voltage van de bovenleiding door het lichaam heeft gekregen. PARIJS (Reuter) De militaire chefs van de NAVO-landen hebben de laatste hand gelegd aan een „nieuw schema" voor de Westelijke strategie, dat voorziet in een onmiddellijke beantwoording met atoomwapens van elke Sovjet-aanval. In diplo matieke kringen in Parijs verwacht men echter, dat de NAVO-raad zal bepalen, dat de regeringen het besluit over gebruik van atoomwapens moeten nemen. De militaire leiders, onder wie veldmaarschalk Montgomery, menen, dat de eerste fase van een strijd verloren zou kunnen worden als aan gebruik van atoomwapens politieke be raadslagingen vooraf moeten gaan. Een aantal Europese NAVO-landen, aldus ver luidt uit betrouwbare bron, neemt het standpunt in, dat de NAVO-opperbevelhebber toestemming moet hebben. Het rapport van de militaire deskundi gen beveelt onmiddellijk gebruik van atoomwapens aan, ook als de aanvaller zelf deze wapens niet gebruikt, aldus is uit geallieerde bron vernomen. Vele mi litairen beschouwen atoomartillerie en tac tische atoombommenwerpers als conven tionele wapens, die volledig gebruikt moeten worden. Het tegenargument van de politici luidt, dat het niet altijd gemak kelijk is snel een plaatselijke botsing van een grote aanval te onderscheiden, zodat onmiddellijk gebruik van atoomwapens wellicht zware vergeldingen zal uitlok ken. De NAVO-regeringen die bezwaar maken tegen het standpunt van de militaire lei ders menen, dat, als een oorlog dreigt, de bevoegdheid om de nieuwe atoomwapens te gebruiken alsnog vooraf aan de opper bevelhebber gegeven kan worden. De mi litairen echter achten het onwaarschijn lijk, dat de vijand vooraf zijn aanval zal aankondigen. Groot-Brittannië zou tot de landen be horen die menen, dat onder bepaalde om standigheden het besluit over het gebruik van atoomwapens moet worden genomen op politiek niveau na onderlinge beraad slagingen van de NAVO-leden. In geallieerde kringen verwacht men, dat de politici en de militairen tot een compromis zullen komen, dat voorziet in verschillende soorten tegenaanvallen om aan verschillende typen aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De NAVO zal voor het einde van het jaar 132 vliegvelden klaar voor gebruik hebben; 120 hiervan waren eind 1953 al gereed. De NAVO heeft een „infra-structuur"- program voor 1955 ten bedrage van ruim 800 millioen gulden goedgekeurd. Dit maakt deel uit van het gehele program van meer dan zeven milliard gulden, waarvan einde 1955 ruim 6i milliard zal zijn uitgegeven. Van het bedrag voor 1955 zal 40 procent worden besteed voor nieu we vliegvelden en de verbetering van oude, 25 percent voor de ontwikkeling van marinebases en marine-installaties en 20 percent voor telecommunicaties. West- Europa heeft thans ongeveer 6000 km pijpleiding met pompstations, reservoirs en depóts. Van havens aan het Kanaal en de Middellandse Zee kan brandstof naar luchtbases in centraal-Europa worden ge pompt. NEW YORK (Reuter/AFP) De poli tieke commissie van de UNO heeft met 39 tegen 15 stemmen bij vier onthoudingen, besloten de behandeling van de kwestie- Marokko uit te stellen tot de volgende zitting van de Algemene Vergadering op voorstel van de Arabisch-Aziatische groep. Tevoren had deze groep een resolu tie ingetrokken waarin de Algemene Vergadering werd verzocht aan te bevelen dat verdere onderhandelingen worden ge voerd tussen „de werkelijke vertegen woordigers van het Marokkaanse volk" en de Franse regering. In de aangenomen re solutie. die in de plaats van deze resolutie kwam, wordt ook nota genomen van ver klaringen van „sommige delegaties, dat onderhandelingen tussen Frankrijk en Marokko" zullen worden geveerd. (Van onze correspondent in Bonn Met spanning wordt de zitting van de West-Duitse Bondsdag van morgen, ter behandeling in eerste lezing van de over eenkomsten van Parijs, tegemoet gezien. Bondskanselier Adenauer en zijn tegen stander, Ollenhauer, de leider van de so- sialistische oppositie, hebben in de bonds- kanselarij onder vier ogen een gesprek ge voerd, maar beiden zijn op hun standpunt blijven staan. Dr. Adenauer is moe. De moeilijkheden, waarmede hij de laatste tijd te kampen heeft, hebben hem geen goed gedaan. In De straffe winter- wind, die nog geen sneeuw of vorst meebrengt doch roiens ijzige adem de koudste dagen des jaars aankondigt, heeft de grillige figu ren in het strand- zand verhard tot een ruw tapijt. Aan zee is het nu echt winter en de eenzame wan delaar kan hier de drukte zo volkomen ontvluchten, dat het lijkt alsof hij - met zijn hond - alleen op de wereld is. BONN (ANP) De publicaties van een Duits geïllustreerd tijdschrift over Prins Bernhard hebben tot een officiële stap der Nederlandse regering in Bonn geleid. De Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, heeft zich, naar van bevoegde zijde verklaard wordt, in verbinding gesteld met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken der bondsrepubliek teneinde het misnoegen over de over de prins verschenen artike len kenbaar te maken. Daa-rbij heeft de heer Lamping, naar wij vernemen, de vraag aan de orde gesteld in hoe verre tegen publicaties van deze aard iets gedaan kan worden. Het bewuste weekblad, de in Hannover verschijnende .Moderne Illustrierte", heeft twee artikelen van een serie over de Prins gepubliceerd en vervolgartikelen aange kondigd. De serie over Prins Bernhard vormt een der vele, die de laatste tijd over regerende vorstelijke families in Duitse geïllustreerde bladen zijn verschenen. In het bijzonder heeft ook een recente publi catie over keizerin Soraya van Perzië in een Duits blad misnoegen gewekt. De bondsregering heeft daarin aanleiding gevonden om in het algemeen de ongepast geachte publicaties ten scherpste af te keu ren. Zij heeft eveneens verklaard, dat zij „zo nodig de wet zal gebruiken om de bui tenlandse staatshoofden de hun toekomen de bescherming van hun eer te verzeke ren". In een officiële verklaring van het pers- en informatiebureau wordt gezegd: „De laatste tijd zijn staatshoofden van lan den, waarmee de bondsrepubliek vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt, in bepaalde tijdschriften onder misbruik van de persvrijheid beledigd en beklad op een manier, die een ongewoon dieptepunt van de journalistiek vormt. In het bijzonder worden leden van het Duitse volk welge zinde buitenlandse vorstenhuizen tot on derwerp van op sensatie beluste klets praat gemaakt, die in strijd is met ieder gevoel voor fatsoen. „Uitgevers en journalisten, die zich daar aan hebben schuldig gemaakt, hebben vol gens de officiële verklaring niet slechts de verhouding der bondsrepubliek tegenover bevriende mogendheden aangetast, doch ook het aanzien van de Duitse pers in het buitenland in discrediet gebracht. De inhoud van talrijke der wijd ver spreide Duitse geïllustreerde weekbladen heeft reeds jarenlang aan buitenlandse waarnemers in de bondsrepubliek reden tot ergernis gegeven. Een groot deel van deze bladen hebben zich aanvankelijk ge specialiseerd in het schrijven over de grootheden uit het nazitijdperk. Nadat deze stof gaandeweg schijnt te zijn uitgeput, hebben deze bladen zich geworpen op zo genaamde onthullingen uit het familie leven van de Europese vorstenhuizen. Januari zal hij korte tijd met vacantie gaan in het Zwarte Woud.. Dr. Adenauer heeft in zijn gesprek met Ollenhauer de wens te kennen gegeven dat de debatten in de Bondsdag zo rustig en zakelijk mogelijk gehouden zullen worden. De aanhangers van Adenauers buitenland se politiek en van de Parijse accoorden aan de ene kant en de tegenstanders er van aan de andere kant verdedigden denkbeel den waarvan niemand kan bewijzen dat zij op waarheid berusten. Dr. Adenauer is er vast van overtuigd dat de Russen, wan neer de Parijse verdragen aangenomen zijn, en West-Du.itsland bewapend wordt, bereid zullen zijn zich aan de nieuwe om standigheden aan te passen en ondanks hun dreigementen van thans toch over een her eniging van Duitsland willen onderhande len. De oppositie daarentegen meent dat men niet te lichtvaardig over de jongste uitlating van de Russen mag denken en dat door een ratificatie de mogelijkheid wordt weggenomen dat West-Duitsland en de Oost-zóne weer op vredelievende wijze bij elkaar gevoegd kunnen worden. (A.F.P./D.P.A.) Sinds de bekend making der Oost-Duitse regering, dat Oost- Duitsland een strijdmacht zal vormen, in dien de overeenkomsten van Londen en Parijs door de Bondsdag worden bekrach tigd, is het percentage jonge mannen on der de Oost-Duitse vluchtelingen gestegen tot meer dan een vierde gedeelte. De vluch telingen delen mede, dat vele andere jeug dige Oost-Duitsers zullen volgen, wanneer zij een oproep, om onder de wapenen te komen, ontvangen. Praag waarschuwt Het Tsjechische nieuwsbureau Ceteka heeft bericht, dat de Tsjechoslowaakse regering het onvermijdelijk acht, dat de regeringen van Tsjechoslowakije, Polen en Oost-Duitsland algemene maatregelen ne men voor de beveiliging van hun grenzen en hun grondgebied, indien de verdragen van Londen en Parijs bekrachtigd worden. De Tsjechische regering sprak zich in haar verklaring ook uit ten gunste van vriend schappelijke betrekkingen met alle landen. Zij wilde vooral de betrekkingen met Oos tenrijk verbeterd zien en haalde aan, hoe de betrekkingen met Joegoslavië, in nor male banen waren geleid en waren ont wikkeld. De bevolking van Joegoslavië had „historische en hechte vriendschaps banden" met de bevolking van Tsjecho slowakije. Het West-Duitse blad „Der Spiegel" be richt, dat de geallieerde inlichtingendienst een magnetofoonband in handen heeft ge kregen, waarop tijdens een voorbespreking te Warschau voor de recente Moskouse veiligheidsconferentie Poolse en Tsjecho slowaakse diplomaten hun tegenzin ten aanzien van de door Moskou voorgestelde bewapening van Oost-Duitsland uiten en voorwaarden stellen, die opgenomen zul len worden als geheime clausules in het „Oostelijk veiligheidsverdrag". Twee gezinnen met respectievelijk drie en vier kinderen van de broers P. en S. Wierdsma zijn na een korte, maar felle brand in twee aaneengebouwde door hen bewoonde houten noodwoningen aan de Domineeslaan te Zwanenburg dakloos ge worden. Ook hun bezittingen, die niet verzekerd konden worden omdat het dekkingsrisico in dergelijke houten woningen te groot is, zijn verloren gegaan. Het vuur werd omstreeks acht uur Maandagavond ontdekt door mevrouw P. Wierdsma. Het vuur woedde in de schoor steen en men dacht het met enkele em mers water te kunnen blussen. Dit scheen gelukt te zijn, doch toen de heer P. Wierdsma nog even op de vliering ging kijken, bleek het vuur reeds tot daar te zijn doorgedrongen. Intussen had zijn broer de brandweer gewaarschuwd. Toen deze in de Dominees laan arriveerde, stonden de houten huizen in lichter laaie. In de drie kwartier die de brandweer voor het blussingswerk nodig had, brandden de woningen geheel uit. Bij de Velserpont heeft (le politie tijdens een periodieke controle Maandag een vrachtauto met aanhanger aangehouden, die een ernstig gevaar op de weg ople verde. Het gevaarte, dat eigendom is van een Rotterdamse expediteur maar voorlopig uit de circulatie is genomen, woog met de aanhanger mee 25 ton; de trekker was be last met 15 ton, hoewel hij maar voor 8 ton geschikt was. Bovendien verkeerden de remmen en de stuurinrichting in een deso late toestand: de aanhanger remde al maanden niet meer en het stuur van de vrachtauto „deed vreemd" naar het zeg gen van de chauffeur. Aan de electrische installatie ontbrak eveneens het een en ander: de richting aanwijzers functionneerden niet en het stoplicht evenmin, terwijl de nummers van aanhanger en trekker ook al niet overeenkwamen. Het enige document, dat de chauffeur kon tonen was zijn rijbewijs; over wegen belasting had men zich blijkbaar in Rot terdam al lang geen zorgen meer gemaakt en een werkboekje was eveneens een on bekend verschijnsel. In totaal werden er 10 overtredingen gesignaleerd, waarvan enkele dit voertuig tot een direct gevaar op de weg bestempelden. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Het hoofd van de Britse UNO-delegatie, Anthony Nutting, heeft in een Amerikaans televisie programma op een vraag over de houding van Groot-Brittannië bij een aanval op Formosa verklaard, dat dit een aanval op een UNO-lid zou zijn en dat Groot-Brit tannië als UNO-lid bij de zaak betrokken zou worden. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wilde in afwachting van de officiële tekst van de verklaring van Nutting geen commentaar geven. Drie Labourafgevaardigden van de linkervleugel in het Lagerhuis hebben een motie gedeponeerd, waarin wordt gepro testeerd tegen Nuttings uitlating. Minister Eden heeft de volledige tekst van de ver klaring van Nutting opgevraagd. De Britse regering zou vrezen, dat in het buitenland de indruk is gewekt, dat er voor Groot- Brittannië een automatische verplichting bestaat om de Chinese nationalistische re gering te hulp te komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Sanial Dubay: In de grote steden denkt men teveel aan zichzelf, in de kleine bemoeit men zich teveel met de zaken van anderen. 7e verantwoording A. P. 100.—; Vrijmetselaarsloge „Ad Lucem et Pacem" 65,—; M. M. ƒ25,—; Mr. W. B. J. A. ƒ25,—; Mr. B. F. E. ƒ25,—: Dr. M J. H. 25,—; D. H. H. ƒ20,—; D. V. ƒ20,—; V. P. W. H. ƒ20,—; J. I. 15—Ir. W. B. G. ƒ15.—; C. H. ƒ10,—; J. J. O. ƒ10,—; De gezellige bridgeclub 10,—; S. J. v. d. M. ƒ10,—; M. E. J. d. W.—R. ƒ10,—; E. d. G. f 10,—: B ,S. ƒ5,—; G. W. K. ƒ5,—; L. v. S.— B ƒ5.—; Dames V. ƒ5,J. C. K. ƒ5, „KADI" ƒ5.—; Dr. N. J. v. d. L. f5.—; E. J. ƒ5,—; M. B. ƒ2.50: J. V. ƒ2,50; Ir. H. J. v. B. ƒ2,50, T. D. Z. f2,50; J- G F. f2,50; J. v. G. ƒ2,50; S. E.—J. ƒ2,50: M. C. T. 2.—; E. B.—S. ƒ1,—; G. P. ƒ2,50: De X f50,—; L. M. D. ƒ5.—; N. N. ƒ1,—: Mr. W. 25,—; C. H. ƒ2.50; S. R. f 1.—Mevr. N. ƒ5.—: H. W. v. H. ƒ10,—; J M. M. ƒ10,—; d. M. ƒ2.50: Mevr. S. 1,—; A. M. de L. f 10.—: N. N. f 1,—; J. T. v. B. f2.50; A. q ƒ12.50: K. ƒ2,50: W. C. R. ƒ2.50; Mej. W K f2.50: G. 1,—J. de B. f5.—; J. M. H J. ƒ10.—: A. D H. f 1. N N ƒ1,—; A. P ƒ2.50: N L ƒ10,—; A. Ph. R. ƒ10,—; H. J. M. v. M. ƒ2,50. Dagtotaal ƒ667.50. In bet geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ4916.50. Giffen kunnen worden afgedragen aan ons kanfoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein. Haarlem-N. of word on ovrfwhrpven op onze postgiro rekening no. ?7°.i07 onder vermelding „Voor de stille armen". n De Koningin zal op Eerste Kerstdag van 13.00 uur tot 13.15 uur een Kersttoespraak voor de radio houden, die zal worden uit gezonden in een nationaal programma. China betaalt schadevergoeding aan Engeland De communistisch-Chinese autoriteiten hebben aan de Britse zaakgelastigde in Peking het bedrag van 3.670.000 gulden uitgekeerd dat was vastgesteld als schade vergoeding voor het neerschieten van het Britse passagiersvliegtuig bij Hainan od 23 Juli. BONN (A.N.P.) Opnieuw is in Bonn de vorming van een Duits militieleger naast de Duitse NAVO-troepen aan de orde ge steld. Deze keer heeft een militaire des kundige van Adenauers eigen partij de ge dachte geopperd, namelijk de vroegere vice-admiraal Helmuth Heye, die sedert vorig jaar afgevaardigde van de C.D.U. in de Bondsdag is. Vóór hem heeft de libe rale oud-generaal Hasso von Manteuffel, eveneens een der militaire deskundigen in de Bondsdag, de vorming van zulk een mi litie een noodzakelijke aanvulling van de Duitse divisies genoemd. Zijn voorstel was toen bij een deel der openbare mening zeer critisch opgenomen, onder meer door het C.D.U.-blad de „Kölnische Rundschau". Des te meer is het in Bonn opgevallen, dat nu ook een militaire deskundige der C.D.U. de mening verkondigt, dat de in richting van een „Heimatverteidigung" parallel met de twaalf aan de bondsrepu bliek toegestane divisies nodig zou zijn. Zulk een verdediging zou volgens Heye onder meer moeten zorgen voor grensbe- veiliging, bescherming van bepaalde objec ten in het binnenland, strijd tegen parti- sanen, luchtafweer, berichtendienst en af weer van sabotage en propaganda. De of ficieren van deze militie zouden dezelfde uniformen moeten dragen als die der ac tieve troepen. Heye acht het nodig, dat de Duitse NAVO-strijakrachten niet worden gevormd uit dienstplichtigen-in-oude-stijl. Zij zouden veeleer grotendeels uit vrijwil ligers met lange diensttijd moeten bestaan, aan te vullen met uitgezochte mannen, die tot dienst verplicht worden. Volgens Heye gaan de gedachten van alle militaire des kundigen in de regeringspartijen de laatste tijd meer en meer uit naar de vorming van een uitgebreide militie naast een in ver houding klein actief leger. Hij wees er op, dat er steeds meer critiek komt op het bureau-Blank, waar men nog altijd vast houdt aan opvattingen, die vooral door de GENÈVE (Reuter) De Noorse direc teur-generaal van Volksgezondheid, dr. Karl Evang, is Maandag verkozen tot voorzitter van de studiegroep over plaat selijke gezondheidsdiensten, die op het ogenblik een bijeenkomst houdt op het hoofdkwartier van de Wereldgezondheids organisatie te Genève. In de meeste landen is het probleem van gezondheidsdiensten in de grote ste den, doch niet in kleine steden, dorpen en op het platteland opgelost. De studiegroep zal proefstudies van plaatselijke gezondheidsdiensten in Zwe den, Engeland en Nederland bespreken en trachten een programma op te stellen voor studies over plaatselijke gezondheid voor verschillende landen. De Nederlander dr. P. Muntendam, di recteur-generaal van de Volksgezondheid en de Zweed dr. B. Roos maken deel uit van de studiegroep. resultaten van de jongste NAVO- manoeu vres achterhaald zijn. Dienstplich' (Reuter) Dr. Adenauer heeft naar verluidt, de socialistenleider Ollenhauer gepolst over de vraag of de sociaal-demo craten hun medewerking zouden verlenen bij het opstellen van de dienstplichtwet geving, indien de overeenkomsten van Londen en Parijs door de Bondsdag zijn bekrachtigd. De West-Duitse regering zou ongaarne militaire dienstplicht willen in voeren, indien de socialisten en wellicht ook de invloedrijke vakbeweging, die meer en meer door de sociaal-demicraten wordt beheerst zich hiertegen daadwerkelijk zouden verzetten, aldus menen waarnemers te Bonn. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Cl e o O O Ci oS or. 9-a> coestand c to c 5 r t~ ZS Helsinki regen ZZO 5 2 Stockholm licht bew. Z 2 2 2 Oslo nevel ZZO 4 1 13 Kopenhagen onbewolkt Z 6 2 0 Londen zwaar bew. windstil 8 3 Amsterdam motregen NO 6 4 6 Brussel regen WNW 7 8 9 Parijs motregen W 6 10 2 Bordeaux motregen NW 8 14 17 Grenoble regen windstil 3 5 Nice half bew. NW 4 7 0 Warschau regen NW 1 4 7 Berlijn nevel ZO 4 -1 0 Frankfort regen windstil 3 2 Miinchen geheel bew. WZW 3 -1 0 Ziirich sneeuw ZO 3 1 3 Genève regenbui ZW 3 3 1 Locarno licht bew. ONO 2 -1 0 Wenen regen NW 3 2 10 Innsbruck nevel windstil 0 9 Rome geheel bew. windstil 8 0 N^rslag laatste !4 uur. ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen, vooral in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind. Zacht weer. 15 December 5 Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur. Maan op 23.27 uur, onder 11.52 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 December Hoog water: 6.35 en 18.56 uur. Laag water: 2.12 en 14.37 uur. Woensdag 15 December Hoog water: 7.26 en 19.49 uur. Laag water: 2.56 en 15.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1