Haarlems ongevallendienst dag en nacht paraat c n hulp te verlenen Nieuw postkantoor te Heemstede Kort en bondig! Boeiende „orakeltaal" voor de vereniging Psychical Research Haarlems Dagblad A. Creveld verlaat onderwijs na tweeënveertig dienstjaren 14141: menslievende organisatie U Heeft er geen omkijken naar. „De Spaarnestad" Prof. dr. Th.P. van Baaren over vormen van magie bij Afrikaanse stammen Aanmeldingsformulier <=]5rieven aan de redactie Villa Binnenweg 160 wordt gesloopt WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verkeerde melding echter belemmering in het moeilijke werk van de EHBO'er Goede samenwerking tussen vier EHBO-verenigingen Flatgebouw bij Zandvoorts boulevard VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES BR ANDSTOFFENHANDEL Onderwijskwesties in de Haarlemse raad Het werk van de Deense huisvrouw Kerstmis in de Kathedraal Studentenorkest komt weer in Haarlem Interessant programma van Volksuniversiteit Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R I S P - tabletje blust het wel Burgerlijke Stand van Haarlem Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. Nieuwjaarswens Haarlems Dagblad 4- j„ de jaren voor 1927 waren er in Haarlem drie EHBO-verenigingen werkzaam op het terrein van de eerste hulpverlening bij ongelukken en het gevolg was dan ook, dat er dikwijls „om een patiënt gevochten werd". Wanneer §r een ongeluk gebeurd was dan werden de leden van deze drie verenigingen allen afzonderlijk gewaar schuwd en even later sprongen de EHBO-ers op hun fiets of motor om maar zo vlug mogelijk bij het slachtoffer te zijn. Diegene, die er het eerst gearriveerd was, kon gaan spalken en verbinden en zij, die net iets te laat waren moesten werkeloos toekijken en konden zich voornemen om een volgend keer iets harder te fietsen. Op 15 April 1927 kwam aan deze ongewenste toestand in Haarlem een einde, want toen werd na langdurige besprekingen tussen de toenmalige autoriteiten, de burge meester C. Maarschalk, de commissaris van politie E. H. Tenckinck en de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst J. van Konijnenburg ener zijds en de besturen en medische leiders van de EHBO-vereniging „Snelverband", de Rode Kruis transportcolonne en de Haarlemse reddingsbrigade voor drenkelingen anderzijds, de semi-officiële vereniging „Ongevallendienst" gesticht. Van die tijd af ontwikkelde zich een samenwerking, die boven alle lof verhe ven is en die het mogelijk maakt, dat thans na een melding binnen de vijf minuten een EHBO'er aanwezig is. Uiteraard kunnen alleen zij, die over een telefoon beschikken, in de O.D. worden opgenomen. Natuurlijk moeten zij boven dien op elk moment van de dag gemist kunnen worden en ook des nachts dienen zij paraat te zijn. De oproepen lopen tegenwoordig over de seinzaal van de brandweer (telefoon 14141) en de dienstdoende wacht raad pleegt ogenblikkelijk een lijst met de be schikbare EHBO'ers, die dan telefonisch naar de plaats van het ongeval worden ge dirigeerd. Het gemeentebestuur steunt de O.D. op alle mogelijke manieren, onder meer door subsidie voor een tiental telefoontoestel len, voor de verzekering van de leden en de administratie. Ook krijgen de leden het verbruikte materiaal vergoed, maar de eerste aanschaffing van een EHBO-tas dienen de leden zelf te verzorgen, hetgeen uiteraard voor velen een bijzonder zwaar offer genoemd kan worden. Daarbij komt nog dat, zoals wij reeds zeiden, de OD'er dag en nacht gereed moet staan en bovendien moet hij of zij ondanks het vele werk in de praktijk toch nog ge regeld oefenavonden bezoeken. Het EHBO-diploma is namelijk slechts twee jaar geldig en indien men in die tus sentijd geen oefeningen bijwoont dan moet men een niet al te licht examen af leggen. De meeste OD'ers oefenen echter met een niet te stuiten enthousiasme en des te onbegrijpelijker is het, dat vele stadge noten het nuttige werk van de O.D. nog lang niet waarderen. Het komt namelijk wel eens voor, dat er een ongeluk plaats heeft, waarbij men het centrale nummer 14141 belt, hoewel men weet, dat er vlak in de buurt een OD'er woont. Men wil dan alleen eens onderzoeken hoe snel de ongevallendienst ter plaatse is. Uiteraard zijn dergelijke voorbeelden geen gewoonte en de meeste Haarlemmers doen dan ook hun uiterste best om de OD'ers terzijde te staan. Verkeerde melding Echter, wanneer er iemand verongelukt is dan gebeurt het maar al te vaak, dat de hulp op zich laat wachten en dit is dan het gevolg van een verkeerde melding. De mensen, die namelijk getuigen zijn ge weest van een ongeluk rennen ijlings naar de telefoon en vertellen met opge wonden stem, dat „er iemand is aangere den op de Rijksstraatweg". De OD'er moet dan maar zien uit te maken waar op deze verkeersweg en in deze gevallen duurt het uiteraard iets langer voordat de hulpver leners ter plaatse zijn. Ook bij de traditionele feestelijkheden zijn de OD.'ers altijd gereed om, indien nodig, hulp te verlenen, zoals bij Ko ninginnedag, de nationale feestdag, boot tochtjes voor kinderen en ouden van da gen, het Onderwijzers Sint Nicolaasfeest, bij de ijsbaan en op de kermis. Overal waar veel publiek is of kan wor den verwacht richten de OD'ers een post in en zij werken daarbij natuurlijk bijzon der nauw samen met de politie en ambu lancewagens van de G. G. en G. D„ welke instelling op het ogenblik beschikt over vier ambulamcewagens en een stationcar. Sedert eind 1946 maakt ook de r.k. ver eniging voor EHBO „St. Hubertus" van de OD deel uit hetgeen uiteraard een wel kome versterking betekende. Verzoek De OD'ers, die al hun vrije tijd aan hun mooie werk opofferen, hebben slechts één verzoek aan het Haarlemse publiek. Wan neer men namelijk getuige is van een on geluk moet dit onmiddellijk gemeld wor den aan de centrale post (14141) met een duidelijke opgave van de plaats en de ernst van het ongeval zodat, indien nodig, direct een ziekenwagen ontboden kan worden. liet slachtoffer behoeft dan niet langer dan strikt noodzakelijk is op straat te blijven liggen. Indien alle Haarlemmers aan dit beschei den verzoek voldoen, dan zal het werk van de OD een stuk gemakkelijker gemaakt worden cn dan zal deze organisatie zoals tegenwoordig steeds een voorbeeld blijven voor de andere gemeenten, waar men eveneens een ongevallendienst wenst op te richten. Want daar zijn de Haarlemse EHBO'ers terecht niet weinig trots op. Op 20 October 1953 besloot de gemeen teraad van Zandvoort een perceel grond te verkopen, gelegen aan de Noordboule vard, aan de Coöperatieve Flatexploita- tiemaatschappij „Noordzee", bestemd voor de stichting van een flatgebouw. De voorbereidingen zijn thans zover ge vorderd, dat op korte termijn, met de bouw kan worden begonnen. De moeilijk heid daarbij is echter nu, dat deze grond gelegen is in dat gedeelte van het weder- opbouwplan, waar het boulevardcemrum is gedacht. Met de directie van Smits' bouwbedrijf N.V., die in feite is te be schouwen als oprichtster en promotor van deze coöperatie, is terzake overleg ge pleegd, omdat het zéér op prijs zou wor den gesteld, dat de bouw van dit flatcom plex, dat 36 flatwoningen omvat, door gang zal kunnen vinden. Deze directie heeft thans verklaard er geen bezwaar tegen te hebben, dat haar bouwplan pl.m. 100 meter meer Noordelijk wordt gerealiseerd, d.w.z. dat de plaats van het flatgebouw, overeenkomstig het weder - opbouwplan, één bouwblok in Noordelijke richting opschuift. Oók de supervisor ir. G. Friedhoff heeft medegedeeld hiertegen geen bezwaren te hebben. B. en W. van Zandvoort stellen daarom de raad voor het raadsbesluit van 20 Oc tober 1953 in te trekken en het nieuwe ter rein aan deze flatexploitatievereniging „Noordzee" te verkopen. De oppervlakte bedraagt pl.m. 3655 m2 en de voorgestelde prijs 18.75 per m2, zijnde de toewijzings- prijs, vermeerderd met 25%. ADVERTENTIE Een kitje van onze niet te overtreffen WALES-ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om aan de gemeentelijke handels avondschool met vijfjarige cursus in vaste dienst te benoemen met ingang van 1 Sep tember 1954 de heer J. E. Lenstra te Haar lem en met ingang van 1 September 1954 tot uiterlijk 31 Augustus 1955 in tijdelijke dienst de heren A. Bakker, H. Bovenkerk, R. A. G. Davidson, W. H. Dedert, P. de Jong, J. Kroon, A. E. van der Linden, H. Sandjer en G. Verkerk (allen uit Haar lem), J. F. H. Busking (uit Bloemendaal), D. Scheffener, H. Schuurman, J. Siepe- linga en A. van der Struis (allen uit Heemstede). Voorts hebben B. en W. een aanbeveling opgemaakt tot benoeming van twee leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs in Haarlem ter voorziening in de op 1 Ja nuari 1955 door periodiek aftreden ont staande vacatures: A (Vacature Mevrouw fnr. E. H. Prinz-van Swaaij); 1. Mejuf frouw A. W. H. M. Bolsius te Haarlem; 2. Mevrouw Baronesse M. L. C. H. Sloet- Van Cranenburgh te Haarlem. B (Vaca ture M. Herdink); 1. Mr. J. W. Groesbeek te Haarlem, 2. Dr. G. den Otter eveneens te Haarlem. De leden van de Studievereniging voor Pa rapsychologie hebben dezer dagen in Brinkmann kunnen zien hoe primitieve vol ken in Afrika zich van hun orakels bedie nen bij een lezing van prof. dr. Th. P. van Baaren over enige methoden van divinatie in dat werelddeel. De opmerkingen over parapsychologische mogelijkheden daarin, welke uiteraard de bijzondere interesse van dit gezelschap hadden, waren overigens zeer gereserveerd: er spelen ongetwijfeld wel paranormale elementen mee, maar ook zoveel andere, dat men in zijn onderzoek niet eenzijdig parapsychologisch te werk kan gaan. Verscheidene vorsers in deze ma terie zijn tot conclusies gekomen, die een even belangrijke plaats toekennen aan de intelligentie en ervaring van de tovenaar, die het orakel bedient, aan de hulp van de omstanders en aan andere factoren. Veelal wordt een orakelconsult zo gevoerd dat men het resultaat krijgt, dat men wenst: men orakelt net zo lang door tot men het heeft. Dat geeft aan het orakel vooral ook zijn sociologische functie. De tovenaar die bijvoorbeeld met zijn orakel de dader van een misdrijf moet komen aanwijzen, heeft veelal door voorafgaand recherchewerk een vermoeden, dat vaak door de houding van de bij het consult aanwezige dader be vestigd wordt. De mogelijkheid, dat de ver keerde wordt aangewezen is voor de stam van geen belang: de uitspraak is bindend en herstelt alleen reeds daardoor het even wicht. Betreffende de mogelijkheid van „trucage' door de tovenaar merkte prof. Van Baaren op, dat deze volkomen te goe- dér trouw gepleegd wordt en ook geheel aanvaard wordt. Voorbeeld: een tovenaar schrijft een ziek te toe aan dé aanwezigheid van steentjes in het lichaam en haalt deze er uit na ze er ingegooid te hebben. Maar wanneer hij zelf ziek is onderwerpt hij zich bij een an dere tovenaar zonder bezwaar aan dezelfde diagnose en therapie! Spreker noemde enige interessante voor beelden van de raadpleging van kléine voorwerpen, bijvoorbeeld van steentjes en bladeren, zoals bij de Angolastam in West- Afrika. Een methode, waarbij het onderbewuste zich kan uiten is het onderzoek van wrijf- orakels, dat wijdverspreid is. De spreker liet er verschillende van zien, zij bestaan steeds uit twee delen, waarvan de wrij- vingsvlakken- door veelvuldig gebruik ge heel glad en glimmend waren. Aan de uit komsten daarvan wordt veelal nog geen Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen bindende betekenis gegeven, vaak probeert men in moeilijke gevallen daarna nog het orakel van de kip, wier gedragingen men bezichtigt na het toedienen van vergif. Het wrijforakel antwoordt slechts met „nee" (wanneer men vlot kan doorwrijven), „ja" (wanneer het ineens stroef of helemaal niet meer gaat) of „ik weet het niet" (wanneer men in een kringetje gaat wrijven). Men moet zijn vragen niet te precies stellen. Een ander interessant orakel, dat prof. Van Baafêen eveneens toonde, is de „on- gombo", een mandje vol symbolische voor werpjes, dat geschud wordt en waaruit van bovenaf een greep wordt gedaan. Deze is overigens weer niet beslissend voor de op lossing veelal leiden de omstanders door aanzwellend of verzwakkend gezoem de to venaar naar een uitslag, die hun vermoe den bevestigt. Alle kleine voorwerpen heb ben een betekenis, die bijvoorbeeld ook op een woordspeling kan berusten. De beelte nis van een hertje, een „ombambi" (van welke naam Walt Disney zijn „Bambi" heeft afgeleid) betekent: de zieke heeft koorts. Het woord „ombambi" duidt name lijk óók koorts aan. Wordt de nagel van een aardvarken gegrepen, een dier dat zeer snel graven kan, dan wil dat voor de zieke zoveel zeggen als: de doodgraver is al be zig Met een beschrijving van de opleiding en de wijding van de priesters en tovenaars besloot prof. Van Baaren zijn belangwek kende lezing, waarvoor de heer W. J. Gor ter, voorzitter van „Psychical Research" hem namens de aanwezigen zijn dank be tuigde. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Halt of ik schiet! Men kan telkens weer In de kranten lezen van voorvallen, die ons doen afvragen: leven wij nu als beschaafde mensen, die een mensenleven op grote waarde weten te schatten, zodat de ene mens zijn leven waagt om een mens of dier te redden Of leven wij maar raak en mag de ene mens de andere zomaar neerschie ten. De kwestie is n.l. deze. Een dienaar van het gerecht moet een arrestant weg brengen en bij het over de straat lopen weet de verdachte zich los te rukken en zet het op een lopen. Er wordt een waarschu wing gegeven „Halt of ik schiet!" Bij geen gevolg aan dit bevel wordt in de lucht ge schoten en daarna op de vluchteling, welk schot dikwjjls noodlottig is geworden voor de vluchteling of voor onschuldige voorbij gangers. Kort geleden is het weer gebeurd in het Oosten van ons land. Het waarschu wingsschot, daarna het dodelijke. Is het niet gewenst, dat de politieman de spurt ér in zet de vluchteling achterna? Een mensenleven wordt dan gespaard en de po litie wint meer populariteit bij de Neder landse bevolking. C. O. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van P.T.T. aan het einde van 1955, indien de financiële en technische mogelijkheden dit toelaten, te beginnen met de bouw van een nieuw postkantoor te Heemstede, dat het houten noodgebouw aan de Binnenweg zal vervangen. Het nieuwe postkantoor zal verrijzen op de plaats van de tegenwoordige villa aan de Binnenweg 160, waarin thans nog de buitendienst van de tweede afdeling van de Inspectie der Belastingen te Haarlem en een protestants-christelijke kleu terschool gevestigd zijn. Beide huurders werden reeds door de gemeente Heemstede, welke op haar beurt de villa huurde van de Inspectie der Domeinen, opgezegd, aan vankelijk per 1 Januari van het volgende jaar, doch inmiddels werd enig respijt verleend. De villa zal worden gesloopt. De plannen tot de bouw van een nieuw postkantoor te Heemstede dateren reeds van voor de oorlog, toen de postdienst het kantoor op de hoek van de Raadhuisstraat en de Postlaan moest verlaten door de uit breiding van de daarin ook ondergebrach te telefooncentrale, hetgeen in 1942 ge schiedde. In 1940 lagen al tekeningen klaar voor een aan de Binnenweg 160 te bouwen postkantoor klaar, doch de oorlog verhinderde dat dit ontwerp gerealiseerd werd en na de bevrijding had P.T.T. urgen ter taken te verrichten dan de bouw van een postkantoor te Heemstede. Het houten noodgebouw, dat aan de overzijde aan het einde van de Binnenweg ter hoogte van de Spaarnzichtlaan werd opgericht, mocht dan weinig representatief zijn, het heeft een royale ruimte, zowel voor het publiek als voor de dienstuitvoe ring. Wellicht dat de omstandigheid, dat de eigenaresse van de grond, waarop het houten noodgebouw sinds 1942 staat, de N.V. Albert Heijn, plannen heeft ter plaat se in de toekomst een nieuwe winkel te Lezing voor Huisvrouwen over: Voor leden van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen heeft mevrouw A. C. 't Kart-Haussler in de tuinzaal van het Concertgebouw een lezing gehouden over het werk van de Deense huisvrouw. Het dagelijkse werk begint in Denemar ken met. het nuttigen van het (lichte) ontbijt met wittebrood en koffie. Aange zien men in Denemarken veelal in flats woont, met centrale verwarming, kan het tijdrovende kachel schoonmaken veelal achterwege blijven. Vele vrouwen hebben naast haar huis houding een betrekking, aangezien het le ven in Denemarken niet goedkoop is. Om dat de leveranciers over het algemeen niet aan huis komen en de winkels dus zeer vol zijn, wordt de vrouwen, die er geen be trekking bij hebben, verzocht, vóór vier uur te kopen, omdat zij, die dan pas van haar werk komen, rustig hun inkopen kunnen doen. Het middageten bestaat in Denemarken uit twee gerechten; de combinatie groente vlees-aardappelen treft men er niet vaak aan. De groente is er geen massa-artikel en bijzonder duur. In alle Deense gezinnen wordt na afloop van de maaltijd de huis vrouw voor haar kookkunst hulde ge bracht. Des middags gaat de Deense huisvrouw boodschappen doen of naar haar vereni ging. Een typisch Deens gebruik is het koffiedrinken op Zondagmiddag omstreeks half vier: de tafel wordt gedekt met een speciaal „koffiekleedje", waarvan de kleu ren harmoniëren met het servies en allen scharen zich cm deze tafel, waarop koffie en koek wordt geserveerd. Bij het laatste kopje koffie neemt men een likeurtje en een klein sigaartje. De Deense vrouwen roken bovendien vaak grote sigaren. 's Avonds eet men er het smörrebrod, kleine, dunne sneedjes, flink belegd en keurig versierd. De Kerstavond is het meest feestelijke familie-tijdstip van het jaar. Doorgaans gaat men 's middags eerst naar de kerk, waarna het Kerst-diner wordt, genuttigd: eerst rijstebrij met een verborgen amandel er in (wie de amandel treft, krijgt het „amdndel-caöeau") en daarna gebraden gans met rode kool en bessensap. Na het diner worden de Kerst-cadeaux uitge deeld. Aan het slot van haar lezing vertelde mevrouw 't Hart-Haussler dat er voor de vele kinderen, wier moeders overdag bui tenshuis werkzaam zijn, uitstekende be waarplaatsen bestaan. Vele fabrieken zijn er thans toe overgegaan, eigen bewaar plaatsen te bouwen. Huishoudelijke hulp is er, vooral in de steden, moeilijk te krij gen en dus duur. De eis voor iedere huis houdelijke hulp is: een eigen kamer met radio, en zo mogelijk ook met telefoon. De Denen kopen veel op afbetaling; de be jaarden in hun land krijgen een uitsteken de verzorging. Na de pauze werden enkele films ver toond. De heer H. W. Agterof, plebaan der Kahtedrale basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart, verzoekt ons mee te delen, dat het uur der plechtigheden van de Kerstviering in de basiliek aanmerkelijk is gewijzigd. Dit jaar zullen de plechtig heden als volgt zijn: 's Nachts om twaalf uur de plechtige nachtmis; gezongen wordt Missa Solemnis van Vittadini. In de morgenuren om zeven uur wordt een dageraadmis opgedragen, waarbij gezongen wordt: Missa Jesu tib> sit gloria van Jean Schrijvers. Daarna volgt een gelezen Heilige Mis. Om negen uur worden drie gelezen heilige missen ge houden en om halfelf draagt de bisschop van Haarlem de pontificale Hoogmis op; gezongen wordt de Theresiasmis van Lu- cinio Refice. De tournée, die het Nederlandse Studen ten-Orkest in Januari 1955 gaat maken onder leiding van de dirigent Jan Brussen, zal tien dagen duren, beginnende op 18 Januari in Bergen. Op 20 Januari wordt een concert in Haarlem gegeven. De tour née eindigt op 28 Januari in Amsterdam. Het programma vermeldt de Strijkers suite van Janatsjek, het Hoboconcert van Haydn, met als solist Jaap Stotijn, een werk van Hugo Godron en de Eerste Sym- phonie van Mendelssohn. Het orkest, dat uit ongeveer tachtig leden bestaat, zal zich van 6 Januari af in Bergen geheel op de komende tournée concentreren. De op brengst van deze concertreis komt ten goe de aan het Nederlands Studentensanato rium. stichten, tot de huidige ontwikkeling heeft bijgedragen. Het plan van 1942, zo vernamen wij, vol doet niet meer aan de eisen welke tegen woordig aan de postdienst worden gesteld, zodat er een nieuw project moet worden gemaakt. Een programma van eisen wordt daartoe thans opgesteld. De villa Binnenweg 160 werd in 1940 door de gemeente gehuurd voor de huis vesting van de Distributiedienst. Na de liquidatie daarvan -werd zij onderver huurd aan de reeds genoemde instellingen. De Belastingdienst zal nieuwe huisvesting moeten zoeken, waartoe de gemeente Heemstede reeds medewerking heeft toe gezegd. Aangenomen kan worden, dat ge poogd zal worden de dienst tijdelijk te huisvesten in een der in het afgelopen jaar voor de gemeente aangekochte villa's aan het Raadhuisplein. De Protestants-Christelijke kleuter school krijgt, zoals men weet, een nieuw gebouw aan de Koediefslaan. ADVERTENTIE Het programma van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken van Januari tot Mei begint op 12 Januari met de ope ningsavond in het Frans Halsmuseum waarbij Godfried Bomans zal spreken over Charles Dickens. Van dé lange reeks lezingen noemen -Wij onder meer nog de twee voordrachten met lichtbeelden op 18 en 25 Januari van de heer D. C. Neumann over Nieuw-Guinea, de drie lezingen over de school- en beroeps keuze door drs. G. P. J. van Alkemade op 9, 16 en 23 Januari, de lezing over het na tionale park De Kennemerduinen door ir. E. C. M. Roderkerk en de wandeling door Oud-Haarlem onder leiding van dr. C. Spoelder. In Heemstede spreekt onder meer dr. A. F. J. Portielje over het roofdierenleven in Artis en in de wildernis en in Haarlem- Noord vertelt Ewoud de Kat over de mo derne schilderkunst. ADVERTENTIE BINNENLAND De Stichting tot bevordering der Sociale Paedagogie heeft toestemmini) gekregen tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in de sociale paedagogie aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Tot bijzonder hoog leraar is benoemd dr. B. C. J. Lievegoed; ge neesheer-directeur van „Veldheim" en „Stenia" te Zeist. Met de bouw van een nieuw nationaal monument op de Dam te Amsterdam zal in Mei 1955 worden begonnen. Men hoopt het monument vóór 5 Mei 1956 gereed te hebben. Het laatste detachement Korea-vrijwil- ligers onder commando van kapitein A. Wanningen uit Weert is gisteren in Mar seille aangekomen. Hedenmorgen was het détachement per trein onderweg naar Roo sendaal, waar het vanavond om 18.32 uur wordt verwacht. HAARLEM EN OMGEVING De politie verzoekt diegenen, die in lichtingen kunnen verschaffen omtrent een aanrijding tussen een vrachtwagen en een stilstaande bakfiets in de Romolenstraat te Haarlem, zich met haar in verbinding te stellen. Het wijkcomïté Haarlem-Oost houdt Donderdagavond spreekuur van half acht tot half negen op de volgende adressen: Hofmeyerstraat 12, Spaarnoogstraat 40, Voor uitgangstraat 19. Een vierde spreekuur kantoor is opgericht en gevestigd in Cremer- straat 15. De R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem houdt voor de kinderen van de le den op Zondag 2 Januari in gebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem een Drieko ningenfeest, met onder meer een kinder revue. Het programma vermeldt optreden van goochelaar en clown, poppenkast, een kinderwedstrijd, toneel en zang. De toneelgroep „de PEN-spelers" van het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland geeft op Vrijdag en Zaterdag 17 en 18 December in hotel De Leeuwerik te Haarlem een opvoering van het blijspel „Het spook van Canterville". Voor de PEN-amb- tenaren staan verder nog op het programma een amusementsavond op 12 Februari en een tweede toneelavond in dit seizoen, op 22 en 23 April. De baten van de op Woensdag 1 Decem ber in „Zomerlust" gehouden propaganda- avond van de Zandvoortse padvindersgroep 37 N.P.V. „De Buffalo's zijn netto f 190,10; bovendien zorgden achttien ouders voor een extra bijdrage van f446,35. Het bedrag is bestemd om de kosten te dekken van de aanleg en aansluiting van een waterleiding en het maken van een afrastering bij een toekomstig nieuw padvinderstroephuis op een terrein binnen het circuit. De eerstvolgende wijdingsdienst voor leden van de bij de Nederlandse Padvinders en het Nederlands Fadvindsters Gilde aan gesloten groepen zal op Zondagmiddag 19 December worden gehouden. De Kerstwij- dingsdienst wordt dit maal niet in de Ba- kenesserkerk, maar in de Remonstrantse Kerk gehouden. De dienst wordt geleid dooi de assistent districtscommissaris, ou-baas D. C. Knook. Er zal tevens een kerstspel wor den opgevoerd. Aan de Groningse universiteit is ge slaagd voor het candidaatsexamen economi sche wetenschappen de heer F. A. Groen uit Aerdenhout. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten mevr. A. van WoerdenCohen te Haarlem. De afdeling Heemstede van de Neder landse Christen Vrouwenbond hoopt op Don derdagavond 16 December haar jaarlijkse Kerstwijding te houden in het Nederlands Hervormde Jeugdhuis, Heerenweg 111, Heemstede. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. zal in plaats van Vrijdag, Zaterdag 18 December spreekuur houden. De heer A. Boellaard is geslaagd voor het diploma C, tweede gedeelte, van het ma chinisten-examen. HAARLEM, 14 December 1954 ONDERTROUWD: 14 Dec., B. Stevenhagen en E. M. van Thienen. BEVALLEN van een zoon: 13 Dec., J. B. P. van Heerdenvan Marion. BEVALLEN van een dochter: 13 Dec., E. Vogel—Barten; M. J. de Rooivan Wort; 14 Dec., W. van DamBos. OVERLEDEN: 12 Dec., G. Garritsen, 80 j., Brouwersstraat; L. A. Luikel, 68 j„ Schoter singel; A. OhmstedePreijer, 94 j„ Spruiten- bosstraat; 13 Dec., F. F. Muller, 12 m„ Kle verparkweg; W. G. Hertog, 50 j., Tromp straat. Als de volgende week de vacantie begint op de Juliana van Stolberg-school aan de Slachthuisstraat in Haarlem-Oost, dan be tekent dat tevens het einde van de loop baan van de heer A. Creveld. Kort geleden is hij vijf en zestig jaar geworden en op 31 December verlaat hij het onderwijs met pensioen. Twee en veertig jaar heeft de heer Cre veld het onderwijs gediend en al die jaren was hij bij het Christelijk onderwijs werk zaam. Van 1916 af is hij onderwijzer te Haarlem en het is te begrijpen, dat het schoolbestuur, collega's, ouders, oud-leer lingen en leerlingen bijzondere aandacht aan het afscheid zullen besteden. De heer Creveld is Amsterdammer van geboorte en na het behalen van het onder wijzersdiploma was hij enige tijd werkzaam in Nederhorst den Berg. In 1916 kwam hij naar Haarlem aan de Christelijke school in de Anthoniestraat, die in 1885 was opge richt en tot de grote scholen van Haarlem behoorde. Er waren meer dan vierhonderd leerlingen en het hoofd was de heer P. J. Jongejan. Het schoolgebouw werd oud en voldeed niet meer aan de eisen. Het schoolbestuur maakte ruim vijf en twintig jaar geleden plannen voor de stichting van een nieuw gebouw en op 1 September 1931 werd aan de Slachthuisstraat de Juliana van Stol- bergschool in gebruik genomen. Het ge bouw aan de Anthoniestraat werd voor Christelijk onderwijs gesloten, de heer Jon gejan werd hoofd van de Christelijke school aan de Bakenessergracht. als opvolger van do heer H. Bijkerk die de pensioengerech tigde leeftijd had bereikt. De heer Creveld werd onderwijzer aan de nieuwe school in Haarlem-Oost, waarvan de heer M. Groot hoofd werd en die nog steeds de leiding heeft. Tot heden is de heer Creveld aan de Juliana van Stolberg- school verbonden gebleven. In de oorlogs jaren hebben de Duitsers hem uit zijn ambt gezet, maar kort na de bevrijding, toen het gebouw, dat bezet was geweest, weer in gebruik genomen werd, keerde de heer Cre veld terug en hij werd in zijn eer hersteld. De bezettingsjaren waren niet gemakkelijk voor hem geweest en enige tyd heeft hij in een kamp moeten doorbrengen. Vóór de oorlog heeft de heer Creveld zijn krachten gegeven aan de afdeling Haarlem van de Vereniging van Christelijke Onder wijzers in Nederland. Hij heeft het voorzit terschap bekleed en het secretariaat waar genomen. Dinsdagmiddag zal hij voor de laatste maal in zijn klas staan. Het is te verwach ten, dat er van les geven weinig zal komen en dat er op prettige wijze afscheid geno men zal worden. Op Woensdagavond 22 December is er in het schoolgebouw een feestelijke bijeenkomst en dan zal blijken, dat de arbeid van de heer Creveld in brede kring bijzonder gewaardeerd is. Hij genoot de achting van het bestuur van de Vereni ging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel en personeel, stond ir. aanzien bij de ouders en dat de oud leerlingen hem niet vergeten heeft de on derwijzer vaak gemerkt. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een «PRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 2S cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Vrijdag 31 December (of Maandag 3 Januari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7