Dr. Adenauer zegt een nieuwe poging tot Saar-overleg toe Weerbericht Desnoods met een beroep op Londen en Washington OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Plannen voor cultureel festival tijdens bollenseizoen Onverzoenlijke tegenstellingen in de Bondsdag Kwestie-Cyprus niet in behandeling genomen Britse onderzeeboot uit droogdok losgeslagen Overheid en ANVV nog gereserveerd Bevestiging statuut voor het Koninkrijk Zjoekov valt Churchill en Montgomery aan Franse leger wordt op atoomleest geschoeid Export Combinatie: belastingverlaging Twee en kwart millioen voor vluchtelingen Het woord is aan 69» JAARGANG No 136 DONDÈRDAG 16 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 29G Afwachten Noodklok A nti-militarisme Holland-Festival mag niet worden geschaad Geen risico nemen Paus Pius weer iets beter Basis voor Duitse bewapening werd tien jaar geleden gelegd Strijd om buitenlandse markten wordt slopend Voor de Stille Armen Fmbrvoloog verandert se\e van ongeboren opossums Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.5Q, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (ANP) Dr. Adenauers aankondiging van een poging tot nieuwe Saarbe- sprekingen met Frankrijk is de enige verrassing geweest, die de eerste dag van het Bondsdag-debat over de ratificatie van de Parijse verdragen heeft gebracht. Geheel en al onverwacht kwam de aankondiging niet, omdat reeds enkele dagen geleden was uitgelekt, dat dr. Adenauer zijn onderhandelingsplan aan de weerbarstige liberale fractie had voorgelegd. Dit wordt in parlementaire kringen dan ook als een ver klaring beschouwd van de houding der liberale fractie, die zich met dr. Adenauer solidair verklaarde tegen een socialistisch voorstel om de behandeling van het Saar- vraagstuk van de agenda te schrappen. Eerst nadat dit besluit genomen was, kwam dr. Adenauer met zijn verklaring, dat de jongste officiële interpretaties van het Saarverdrag in strijd met inhoud en geest van het accoord zouden zijn en dat hij daarom nieuwe onderhandelingen zou trachten aan te knopen. Dr. Adenauer kondigde aan, dat hij, zo de Franse regering op het standpunt blijft staan, dat interpretaties overbodig zijn, aan premier Mendès-France wil voorstellen de be middeling van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië in te roepen, teneinde te komen tot een uitleg van het verdrag, die latere moeilijkheden zou uitsluiten. De leider der socialistische fractie, Ol lenhauer, vond in deze plotselinge ver zwakking van het Saarstatuut slechts re den voor scherpe verwijten aan het adres der regering. Men stond, zo constateerde hij, nu voor het feit, dat een verdrag aan het' parlement was voorgelegd, waarvan de regering zelf de draagwijdte niet eens kende. Oorzaak van alle misverstanden was volgens hem, dat Adenauer voor een ultimatum van de Franse premier was ge zwicht ep een „overijld en lichtvaardig geformuleerd statuut" had getekend. Dr. Adenauer had tevoren het verdrag bestempeld als een compromis, dat nodig was geweest omdat zonder Frans-Duitse overeenstemming geen gesloten front van de Westelijke landen gevormd had kun nen worden. Hij bestreed de aantijging der oppositie als zou het verdrag lijnrecht tegen de vroeger geformuleerde Duitse Saarbeginselen ingaan. Met name noémde hij het verdrag niet in strijd met de op vatting, dat het Saargebied tot aan het sluiten van een vredesverdrag deel blijft uitmaken van „Duitsland binnen de gren zen van 1937". De liberalen bleven erbij, dat zij hun definitieve houding tegenover het Saar verdrag eerst zullen bepalen, wanneer het resultaat der door Adenauer verlangde be sprekingen bekend is. Welke invloed het initiatief van de bondsregering op de ver dere behandeling van het statuut in de Bondsdag zal zijn, dient te worden afge wacht en vele waarnemers waren van mening, dat dr. Adenauers moeilijkheden met zijn coalitiepartijen nog groter zouden kunnen worden, wanneer de Franse rege ring niet op zijn verzoek zou willen ingaan. Wat de militaire verdragen van Parijs aangaat, heeft het Bondsdag-debat gener lei verrassing gebracht. De eerste rede voering der partij-genoten waren in feite niet meer dan een nieuwe weergave van de reeds bekende standpunten. Wat de erkenning van de noodzaak van het mili taire verbond met het Westen aangaat, trokken alle regeringspartijen eenzelfde lijn. Zij allen sloten zich aan bij het door Adenauer in een rede van twee uren ge motiveerde standpunt, dat slechts door middel van deze binding de bondsrepu bliek voldoende gewicht zou krijgen om het Duitse eenheidsverlangen te verwezen lijken. Dr. Adenauer proclameerde de na tionale eenheid tot voornaamste doel der Duitse politiek. Hij heeft daarnaast ook nu weer zijn onverminderde toewijding aan de voortzetting van het werk der Europese integratie onder woorden ge bracht. Een uur lang heeft de socialist Ollen- hauer daartegenover de socialistische these verdedigd, dat de verdragen mogelijker wijs de laatste kans op Duitse eenheid zouden doen verloren gaan. Daarom ble ven de socialisten bij hun onverbiddelijke neen. De socialisten meenden de noodklok te moeten luiden. Het was volgens Ollen- hauer het uur van „het hoogste gevaar" Ollenhauer zei: „Nog nooit heeft het er met onze hereniging zo slecht voor ge staan als thans". Hij schreef dat naede toe aan „de duidelijke onenigheid der Weste lijke regeringen over het Duitse probleem". Dr. Adenauer heeft in zijn uitvoerige rede als politiek doel gesteld de Sovjet- Unie ertoe te bewegen uit haar Oostelijke militaire systeem een defensief verbond te maken. Ook daarop viel Ollenhauer hem scherp aan: met de insluiting in een defensief Oostelijk militair pact waren de Oost-Duitsers volgens hem allerminst ge diend. Breed meende de leider van de oppositie de afkeer van de Duitse jeugd tegen de bewapening te moeten uitschilderen en waarnemers meenden in deze passage van zijn rede een duidelijke stap terug in de richting van het vroegere „Ohne Mich" der antimilitaristen te zien. Ollenhauer noemde het. noodzakelijk, dat de bondsregering eens zou bekend ma ken „wat er gespeeld werd" door som mige militaire leiders van de bestaande grenspolitie, die volgens hem ook reeds droomden van de vorming van hun eigen legertje. Hij richtte zich kennelijk tot de radio-luisteraars, toen hij voorspelde, dat ook de kleine man de bewapening „met NEW YORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft met 44 tegen nul stemmen bij zestien onthoudingen be sloten dat het niet het geschikte ogenblik is om een resolutie over de kwestie-Cyprus aan te nemen. Vo.orts besloot de commis sie, met 49 tegen nul stemmen bij elf ont houdingen, de kwestie „niet verder te be spreken". Groot-Brittannië had zich ver zet tegen de Griekse eis, dat het beginsel van zelfbeschikking van toepassing wordt op de Griekssprekende bevolking van. Cy prus, thans een Britse kroonkolonie. Deze twee besluiten vormden de kern van een Nieuw-Zeelandse resolutie, die daarna in haar geheel werd goedgekeurd met 49 tegen nul stemmen bij elf onthou dingen. Ook Griekenland stemde voor de resolutie, die naar de Algemene Vergade ring gezonden is. Waarnemers geloven, dat ook de Algemene Vergadering zich in grote meerderheid voor deze resolutie zal uit spreken. duizenden" per jaar zal moeten bekostigen. De socialisten hebben het voorstel inge diend om de behandeling der verdragen op te schorten. Zij hebben daarvoor generlei steun gevonden en in het verdere verloop van het debat zal dit voorstel zeker wor den afgewezen. (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittannië be reid is aan besprekingen over de Saar- overeenkomst deel te nemen, indien Frankrijk en West-Duitsland dat wensen. In antwoord op vragen zeide de woord voerder dat de Britse en de Amerikaanse regering van gedachten hebben gewisseld over het Saar-vraagstuk. CHATHAM (Reuter) Op de rivier.de Medway heeft zich een ongeluk voorge daan met de Britse onderzeeboot „Talent", waardoor drie werfarbeiders werden ge wond, van wie twee zwaar. Voor drie mannen die nog worden vermist, is de hoop vrijwel opgegeven. De „Talent" lag in een droogdok, waar van Woensdagmiddag plotseling de sluis deuren bezweken. Door het met geweld naar binnen stromende water werd de boot uit het dok de rivier in gedreven, waar zij aan de grond liep en half onder water kwam te liggen. Voor de onderzee boot lossloeg bevonden zich meer dan 30 burgerarbeiders aan boord, die zich bijna allemaal, toen het water als een vloed golf het dok binnenstroomde, tijdig in veiligheid konden brengen. Na een appèl bleek echter, dat nog drie mannen vermist worden. Men vreest, dat zij in de halfgezonken „Talent", die 1321 ton meet, opgesloten zitten. Reddingsploe gen zijn met man en macht bezig de onder zeeboot te bergen. Men hoopt de „Talent" heden bij hoog water vlot te brengen. Reeds geruime tijd leeft in de bollenstreek de gedachte de vreemdelingen tijdens het bollenseizoen wat meer artistieke evenementen te bieden dan thans het geval is. Meer en meer wordt het als een bezwaar gevoeld, dat de duizenden buitenlandse toeristen, die in het voorjaar ons land bezoeken om van de kleurenweelde der bollen velden te genieten, 's avonds eigenlijk min of meer aan hun lot worden overgelaten en aangewezen zyn op de verstrooiïngsmogelijkheden die toevallig in de plaats waar zij logeren worden geboden. De gedachten van enige vooraanstaande figuren uit de bollenstreek gaan nu uit naar de oprichting van een stichting, welke op het gebied van kunst en cultuur gedurende de bollenweken werkzaam zou moeten zijn, ongeveer naar analogie van het Holland- Festival. Reeds zouden eèn aantal vertegenwoordigers van grote ondernemingen en instellingen benaderd zijn om het bestuur van een dergelijke stichting, welke „Culture in Bulbtime" of „Nederlands Cultureel Centrum" zou komen te heten, te vormen. Amsterdam, Den Haag en Delft, maar vooral Haarlem en Leiden zouden de centra dienen te vormen, waarin een reeks cul turele manifestaties van hoog niveau plaats zouden vinden. Met name wordt gedacht aan opera- en balletvoorstellingen en aan concerten, omdat de waardering voor deze kunstuitingen niet door taal barrières wordt belemmerd. Men zou daar toe ook een groot aantal buitenlandse podiumprominenten willen engageren. Daarnaast zyn suggesties gedaan voor een verlevendiging van het stadsbeeld. Zo zou de Grote Markt te Haarlem, naar het in zicht van sommige voorstanders van de hier geschetste plannen, tijdelijk her schapen moeten worden in een Oud hollands Marktplein, met kraampjes en verkoopsters in costuum. Het spreekt wel vanzelf, dat voor de verwezenlijking van een dergelijk plan veel geld nodig is. Het zou dpn ook de bedoeling van de initiatiefnemers zijn de overheid garanties te vragen. Dit aspect heeft er vooral toe bijgedragen, dat de initiatiefnemers nog niet in de openbaar heid zijn getreden met hun plannen. Zij hebben hun gedachten ontyouwd op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om van die zijde te ver nemen op welke steun men zou kunnen rekenen. Over het standpunt van het Departement verneemt onze parlementaire redacteur het volgende: „Naar aanleiding van de geruch ten over plannen voor een festival in nauwe samenwerking met bedrijven en instellingen uit de bollenstreek is mij gebleken, dat op dit ogenblik de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim nog geen beslissing heeft genomen, noch willen nemen, over de vraag of hij en het Departement het verantwoord achten op enigerlei wijze medewerking aan Overzicht van de Ridderzaal op het moment, dat Koningin Juliana de actes onder tekent, behorend bij de bevestiging van het Statuut voor het Koninkrijk. Links en rechts in de loges de film- en de televisie-operateurs; in het midden Koningin Juliana, links van voor naar achter de Surinaamse, Nederlandse en Antilliaanse delegaties. de verwezenlijking van deze plannen te verlenen. Op de voorgrond staat de overweging, dat er in geen enkel opzicht iets zou moeten geschieden, dat schadelijk zou kunnen zijn voor het Holland-Festival, met inbegrip van het bezoek daax-aan. Indien ik het goed heb begrepen, heeft men van de zijde van de initiatiefnemei-s nog geen duidelijk uit gewerkt plan aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen voorge legd, al is er wel met het Departement overleg gaande geweest. Het wachten is nu op een definitief uitgewerkt plan, waarop ten Departemente een beslissing zal kunnen worden genomen. Ik heb de indruk, dat men het -"niet onwaarschijnlijk acht, dat binnen korte tijd een week zulk een plan het ministerie zal kunnen bereiken." Over het algemeen schijnt nog geen officieel contact opgenomen te zijn met de gemeentebesturen der genoemde steden, welke toch ook hun aandeel in de garanties zullen dienen te léveren en met de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer A.N.V.V. Dit wil niet zeggen, dat men daarom ook niet van deze plannen gehoord zou hebben. Zo vei-klaarde de directeur van de A.N.V.V., jhr. W. Boreel, ons dat hij de ontwikkeling van dit initiatief met belang stelling volgt. Een zekere voorzichtigheid leek hem evenwel niet misplaatst: het gaat hier om zulke geweldige bedi'agen, dat een grondige voorbei-eiding en een betrekke lijk lange aanlooptijd voor de organisatie onontbeerlijk zijn. baax-om leek het jhr. Boreel onwaarschijnlijk, dat reeds voor het volgend bollenseizoen alles in kannen en kruiken zou zijn. VATICAANSTAD (United Press) In de toestand van de Paus is weer een lichte verbetering geconstateerd na een station- naire periode. Zijn lijfarts, professor Lisi, heeft medegedeeld, dat de „geleidelijke verbetering in de toestand" weer ingetre den is. Het motto in de ziekenvertrekken luidde thans „meer rust en meer voedsel". Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Paus niet lijdt aan een kankerachtige tumor. LONDEN (Reuter) De plaatsvervan gende Sovjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekov, die in de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de Rus sische strijdkrachten stond, heeft premier Sir Winston Churchill en lord Montgomery beticht van trouweloosheid en vei-raad jegens hun bondgenoten. Deze beschuldi ging was vervat in een door radio-Mos kou aangehaald artikel in „Pravda" naar aanleiding van het omstreden telegram, dat de Britse minister-president in 1945 aan veldmaarschalk Montgomery zou hebben gezonden. Zjoekov beschuldigde het Britse opper bevel onder Montgomery ervan, dat het geruime tijd na de Duitse capitulatie ge organiseerde eenheden van het Duitse le ger heeft laten bestaan, in antwoord op een memorandum van Zjoekov, die toen de Sovjet-Unie in de geallieerde controle- raad vertegenwoordigde. Over deze kwes tie had Montgomery zich toen volgens het artikel in „Px-avda" beroepen op techni sche moeilijkheden bij de demobilisatie der Duitse troepen, „Hoewel het duide lijk was, dat dit argument vals was." Samenvattend komt de Russische maar schalk tot de slotsom, dat reeds tien jaar geleden de basis werd gelegd voor de hui dige Westelijke politiek om West-Duits land te bewapenen, zulks in strijd met de te Potsdam gemaakte afspraken. PARIJS (Reuter). De Franse minister van Defensie Emmanuel Temple heeft in de kamercommissie voor de landsverdedi ging meegedeeld, dat de regering een totale reorganisatie van de defensie voor bereid met het oog op atomische oorlog voering. Dan zal eens in de drie jaar een defensiebegroting worden opgesteld in plaats van elk jaar. West-Duitsland zou 1326 vliegtuigen bij dragen tot de Europese verdediging tegen Frankrijk 1980. Frankrijk zou 18 divisies leveren en Duitsland 12. De maximale sterkten van de interne politiemachten zouden door de West-Europese Unie wor den vastgesteld. Met de Verenigde Staten is overeenstemming bereikt over de instel ling van ,een Europees wapenbureau in Parijs, dat de invoer, de aanmaak en de standaardisatie van wapens zal contro leren in de landen van de West-Europese Unie. Mendès-France verklaarde in de com missie, dat de leden geen wapens mogen invoeren zonder kennisgeving aan het bureau. Hij herinnerde er aan, dat er een accoord, is gesloten, volgens hetwelk lan den van de West-Europese Unie wapens ontvangen bij wederkerige overeenkomst met de Verenigde Staten. Besprekingen over de standaardisatie en vervaardiging van de wapens zullen aanstaande zomer worden gehouden. Het bestuur van de Stichting Nederland se Export Combinatie heeft een brief ge richt tot de minister van Economische Za ken. „Uit een enquête bij de fabrikanten, waaronder de grootsten in den lande, die deel uitmaken van de stichting „Neder landse Export Combinatie", is ons geble ken, dat er bij vele exporteurs een grote ongerustheid heerst ten aanzien van het behoud hunner exportmarkten als het loonpeil steeds verder wordt verhoogd", aldus deze brief. „Terwijl er bij 64 leden van de N.E.C. reeds nu sprake is van het verliezen van bepaalde exportmarkten, vrezen 59 een ernstige belemmering in hun exportstre- ven als de lonen nog eens weer zouden worden verhoogd. Enkele leden hebben een eventueel volgende loonronde „des astreus" en „veimietigend" genoemd. Vele leden van de N.E.C. zijn van me ning, dat de hedendaagse welvaart van Nederland ten nauwste samenhangt met de huidige mogelijkheden op de export markt en zij achten het van het grootste belang, dat de regering de mogelijkheden voor de exporteurs zo gunstig mogelijk maakt. Een concrete mogelijkheid achten zij aanwezig in een zo snel mogelijke be- lastingverlaging". Bij het. Comité Vluchtelingenhulp 1954 is f 45.000 binnengekomen. De opbrengst van de actie is daarmee gestegen tot f 2.252.000. De provincie Utrecht komt tot nu toe van alle provincies het best voor de dag in de actie. De opbrengst in deze provincie komt neer op een bijdrage van 30.65 cent per inwoner. Bij de berekening is geen re kening gehouden met het bedrag van f 94.000, dat de Spoorwegen hebben bijeen gebracht en dat uit Utrecht is overge maakt. Op de tweede plaats komt Noordholland met 27,39 cent per inwoner. De elfde plaats op de ranglijst wordt tot nog toe ingenomen door Limburg met 4,56 cent per hoofd, maar deze provincie zal nog wel op een ho gere plaats komen, als de mijnen hun bij drage hebben overgemaakt. Het secretariaat van het Comité Vluch telingenhulp 1954 is dit alles gaan uitreke nen, nadat op 6 December het tweede mil lioen gulden vol was. Het is bij de bereke ning van dit bedrag uitgegaan. Voor wat de grote gemeenten betreft: op deze lijst staat Hengelo (O.) bovenaan niet 64,65 cent per hoofd der bevolking, 's Hertogenbosch is tweede met 52,50 cent v Utrecht derde met 40,89 cent. Een andere berekening heeft het secreta riaat geleerd, dat van de twee millioen gul den 36 percent afkomstig was van particu lieren, 45 percent van het bedrijfsleven, 8,2 percent »an overheidslichamen en -instel lingen en 10,8 percent van allerlei acties. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S D s. L. D a v i e s Behandel uw predikant niet als een loodgieter, en laat hem niet alleen komen als er iets gebar sten is. 9e verantwoording Opbrengst collecte ,De Grotere Wereld" 112.18; Mr. J. B. d. H. 100.—; M. J. t. W.-S. 40.—; V. V. S. 25.— C. C. M. W. 20-—; J. C. M. D.-L. 10.—; A. J. F. S. 10.—: Dr. C. S. 10.—; „Hinvo" 10.—; N.N. 10.—; DID 10.—; M. v. d. V. 10.— C- W. 10-—; G. A. G. 10.—; Dr. A. P. N. d. G. 10.— J. P. D. 10.—; W. G. 10.—; J. S. T. f 10.—; E. v. S. 10—; C. S. 't H, 10—; C. M- 1—; J. J. B. 5.—; J. E. N. 5.— Dr. J. S. B. 5.—; G. S. K. 5.— J. S. 5.—; M. d. K. 5.J. B. S. 5.N.N. 5.Kaartpot S.-B. 5.J. C. v. B. 5.— Heideroosje 5.—; Ir. K. J. H. 5—; J. d. L. 5.—; Da mes W. 5.J. A. v. d. V.-B. 5.J. B. 5.—; M. C. F. 5—; P. D. 5.—; Ch. J. 3.80; M. S.-Z. 2.50; E. D. M. 2.50; A. M. 2.50; J. D, 2.50; M. A. D.-V. 2.50; J. H. L.-v. d. G. 2.50; H. 2-50; E- S. 2.50; C. d. V. v. L. 2.50; E. 2.50; A. C. D. 2.50; A. J. K. 2.50.G. H. 2.50; J. Z. 2-50; J. Z. 2.50; J. M. V. 2.50; M. d. G. 2.50; H. v. d- V. 2.50; J. C. K. 2-50; J. L. S. 2.50; J. C. v. H. 2.—; J. M. O. 2.—; H J. O. 1.50; C. S.-Z. 1.—; R. H. 25.—; fam. H. H. f 4.10; A. D. S. 2.50; H. S. 2.50; G. K. 2.50 Wed. A. K. 2.50; Pa, Ma, Ans 3—; Mevr. E. R. v- S. 3.Jaap en Inge 2.50; D. V. 2.50; Z. 2.50; M. W. 3.—; Van het Drees- pensioen wil ik toch nog wat doen 1.d. J. 2.50; Riekje 1—; Hoed 10—; B. R. 10.—; 11/11 5—; N.N. 2.50; P. W. A. 10—; Mevr. W. v. d. E. 1—; J. K. 10.—; fam. B. 10—; Bridgeclub Bosch en Vaart 22.— M. S. 5—; Mej- N.N. 1—N.N. 5—; J, de G. 1-50; C. K. 2.50: E. G- 1.—; D. G. 1—; Dames B. de B. 10.—; Mimi B 5—; Dames G. R. 5—; P. K- f 5—; L. P. 2.50. Dagtotaal 781.08. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 6806.58. Tn onze verantwoording van gisteren stond abusievelijk Dr. A. D.-J. 25.Dit moet zijn 5.terwijl het dagtotaal niet 1009. maar 1109.was. Giften kunnen Worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Bij het Comité voor de Stille Armen te Haarlem is binnengekomen: in natura: een haard en twee potkachels; per giro: H. B. v. H. F. N.V. 100.per kas: Rusthuis P. 23—; per bank: W. B. B. 500—: I. C. H. 10—; Wed. G. O. Co. N.V 100—; „S" N.V. 10—; W. BI. Czn. 400—; E. K Co- N.V. f 10—; W. K. 5—: I. A. B. Zn. 5—; C. J. v. d. B. B. f 2.50; K. V. N.V. 25—; P. J. K. 5—; F. H. 5—; ,.H" N.V. 10.—; C. A. N.V 10—; Fa. Gebr. L. 30.—; Gebr. B. N.V. 10—; H. v. L. f 10—: Wed G. W N.-S. 2.50: Mej Dr. F. C. v. H, f 25—: E- L. N. V. 10—; Ir. R. H. 5 G. J. W. 2.50; J. J. F. 5—; A. v. D. N.V. 10.—: J. K. 10—; R. M. C. M. 5—; „de S." N.V. 10— (Van onze correspondent in Washington Dr. Robert K. Burns, een embryoloog uit Baltimore, is de eerste, die erin ge slaagd is de sexe te veranderen van een ongeboren zoogdier. Zijn „proefkonijnen" als men dat zo zeggen mag waren opossums, dieren wier jongen men voor de geboorte gemakkelijk bereiken kan. Dr. Burns maakte dieren die manlijk geworden zouden zijn, door middel van hormoon-in - jecties vrouwelijk. In theorie schijnt dit wetenschappelijk succes de mogelijkheid te openen, dat men er eens toe in. staat zal zijn ook baby's van mensen voor de ge boorte van geslacht te doen veranderen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand CO i§ «1 S c O ö-Z c g UlUJ 5* £5 z£ Helsinki motregen WZW 4 4 6 Stockholm onbewolkt NW 6 2 4 Oslo onbewolkt N 1 2 0,3 Kopenhagen onbewolkt W 6 3 6 Londen mist windstil 4 0 Amsterdam mist ZZO 2 0 0 Brussel mist ZZO 4 0 0,5 Parijs mist windstil 1 1 Bordeaux mist O 3 12 0 Grenoble onbewolkt windstil 1 0 Nice onbewolkt NW 6 7 0 Warschau motregen WNW 4 2 - Berlijn motregen NW 6 4 4 Frankfort mist windstil 0 2 München geheel bew. NO 1 5 5 Zürich nevel NNO 2 6 7 Genève nevel windstil 4 0,4 Locarno licht bew. ONO 1 -2 0 Wenen regen NW 7 6 4 Innsbruck motregen WZW 2 1 5 Rome onbewolkt ONO 6 4 0 Neerslag laatste 24 uur. rKrcci-C'rr^,-y Y-c/~-rx-,-<.(->rr x <-xv> MISTIG EN KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanhoudende mist, maar morgenmid dag verspreide opklaringen. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 17 December Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 0.39 uur, onder 12.23 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan noog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 December Hoog water: 8.16 en 20:40 uur. Laag water: 3.40 en 16.05 uur. Vrydag 17 December Hoog water: 9.09 en 21.38 uur. Laag water: 4.29 en 16.56 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1