AFLUKIN- ZE VEN DA GEN HAARLEM Gecombineerd koorconcert met een Kerstprogramma IN RUNDVET IN STEEN Janneke Ducro: Beeld houwen als beroep In vet boetseerde slager Oostermeyer zijn „eersteling" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes BEMOEI JE ER NIET MEE VEEL LANGER ,,De Spaarnestad" HAARLEMS DAGBLAt) OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 E. de Graaf volgende week zeventig jaar Mr. F. P. Rohling bedankt als lid van de KVP Burgerlijke Stand van Haarlem Van h WERff 5 HUBRECHT Kon. Papier - Preanger Reg. Kerstuitzendingen uit Zuid-Kennemerland Melodisten-Festival is reeds volgeboekt Mary Pos sprak voor Ned. Reisvereniging Op vrije voeten gesteld De doofpot uw spaarpot Drie vliegen in één klap Goedko(o)p( e) vliegen Kalkoen EC.A.v. U.u.a. Van straat tot straat (Olie-)b ollen- Zaterdag Tijdeloze tijd Kerkconcert „Sursum Twee inbraken op de Zijlweg VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES J. Standaard koninklijk onderscheiden VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 Het mannenkoor Haarlem-; Zanggenot, het R.K. gemengd koor „Sint Caecilia" en het gelijknamige R.K. Vrouwenkoor gaven Donderdagavond gezamenlijk een Kerst concert in de gemeentelijke Concertzaal. Het programma bestond over wegend uit nummers met begeleiding van het grote orgel, dat door Anton de Beer bespeeld werd. Deze begon echter met een vergis sing: de Toccata en Fuga in d van Bach paste niet in het programma en boven dien bleek, dat het verre boven de macht van de executant lag. Een of andere een voudige „Noël" zou hier beter op zijn plaats zijn geweest. „Zanggenot" maakte een met drie Kerst liedbewerkingen van Nico Hoogerwerf een vrij goede beurt. De lichtgetinte te norvleugel viel bijzonder gunstig op. De bassen hebben wel iets te weinig kern en de vocaalvorming is niet altijd bevorder lijk voor een goede samenklank, maar deze bezwaren waren echter minder opvallend bij de uitvoering van „Jezus geboorte" van E. Wettig-Weissenborn, een kleine can tate met baritonsolo en orgel. Het man nenkoor was op zijn best in twee Kerstlie deren, door de dirigent, P. J. Potgieser be werkt. Verdienstelijk klonk ook het aan deel van het koor in de „Kerstcantate" van ondergetekende, waarin evenwel de salopartijen en de orgelbegeleiding van meer belang zijn dan het tutti-refrein. Het Vrouwenkoor maakte een goed be gin met een „Adeste" van Bodewijk de Vocht", maar kon toch het toonpeil niet fris houden. Zeer zuiver en trefzeker klonk echter „Hodie Christus natus est" van Abbé Henri Carol, een zeer fraai motet in respectabele uitvoering. Het gemengde koor „St. Caecilia" begon met het bekende Kerstlied van Bernard Diamant, waarin een paar alten het toon peil aanvankelijk bedreigden, doch ver derop kwam het n£g goed terecht. De te noren wisten zich te onderscheiden. Stem mig klonk daarna met orgelbegeleiding „L'Adieu des Bergers" van Berlioz, het kerstkoortje waarmee de componist de Pa- rijse critiek erin liet lopen, door het aan te kondigen als een zeventiende eeuws werkje van een zekere Ducré en dat na derhand de kern wei-d van zijn oratorium „TEnfan.ce du Christ". Aan het slot van de avond werd, onder leiding van G. de Barbanson, het popu- Oprichter van reddingsbrigade Woensdag 22 December hoopt de heer E. de Graaf, Dompvloedslaan 41 te' Over- veen, zijn zeventigste verjaardag te vie ren. De heer De Graaf heeft in zijn leven veel werk gedaan, dat getuigt van liefde en zorg voor de medemens. Hij was in Juni 1923 een der oprichters van de Bloemen- daalse reddingsbrigade, van welke ver eniging hij ongeveer dertig jaar lid is ge weest en bijna een kwart eeuw een be stuursfunctie heeft vervuld. Van deze bri gade werd hij in 1939 lid van verdienste en de vergadering benoemde hem bij het vijfentwintigjarig bestaan van de vereni ging in 1948 tot erelid. Bovendien heeft de heer De Graaf gedurende twintig jaar, voorafgaande aan zijn vijfenzestigste ver jaardag klaar gestaan om te hulp te ko men wanneer de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal dit van hem verlangde. Ge durende de mobilisatietijd en de eerste oorlogsjaren in 1940 was hij assistent van de heer J. M. J. Verkerk, hoofd van de luchtbeschermingsdienst van de gemeente Bloemendaal. Bij de reddingsbrigade belastte hij zich met de opleiding en de verzorging van de E.H.B.O.-cursussen. Als de hulp van de brigade werd ingeroepen voor het moge lijk verlenen van eerste hulp (zoals bij wandeltochten van de Politie sportclub Bloemendaal en des winters bij het sleeën op het Overveense kopje), was de heer De Graaf steeds paraat. Het zal de jubi laris ongetwijfeld aanstaande Woensdag niet aan belangstelling ontbreken. De vroegere wethouder van Bloemen daal mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling Oudheidkunde en Natuurbescher ming bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de rang van administrateur A, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de Katholieke Volkspar tij. Mr. Rohling is ruim twintig jaar lid van de K.V.P. geweest; hij maakte voor deze partij gedurende achttien jaar deel uit van de gemeenteraad van Bloeipen- daal, waarvan gedurende de laatste acht jaar tot de nieuwe samenstelling van de raad in September 1953 als wet houder van Onderwijs en Personeelsza ken. Mr. Rohling gaf als een van de re denen op onder meer het hem onvoldoen de steun verlenen in moeilijke omstan digheden. ADVERTENTIE HAARLEM, 16 December 1954 GEHUWD: 16 Dcc., J. Verdam en H. J. van der Kuur; H. Kenbeek en J. Th. Schoen; B. Kreeft en H. Minden; B. Fonderie en E. Tiex-ie; A. Dolman en Y. M. A. Kolderie; Chr. Kooij en A. M. van de Kreeke. BEVALLEN van een zoon: 15 Dec.. H. J. Reedijkde Klerk; G. VermeerKiichler; H. M. HobbelenVivie; A. A. Hegievan der Heijden; W. C. Peekvan der Linde; C. A. Liefjesde Paus; J. M. van Doorn Imanse; 16 Dec., A. H. SnelBont. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec., Chr. M. StarreveldVeltman; 15 Dec., M. E.ÖM. ZwartIJsselmuiden; 16 Dec., M. W. Middel dorpMichies. OVERLEDEN: 13 Dec., J. H. Muller, 74 j„ Hazepaterslaan; 14 Dec., J. de Nieuwe, 75 j., Hofdijkstraat; Chr. J. van Berloo, 47 j., Oranjeboomstraat: J. MeeuwigPot, 80 j., Donkere Begijnhof; P. L. van Ravestijn, 77 j.. Westerhoutpark; 15 Dec., C. H. Sinnige Kater, 56 j„ Begijnhof; A. J. Aarssede Kiefte, 85 j„ Kleine Houtweg; H. G. Bischot, 71 j„ van Egmondstraat; D. C. de Rooij, 87 j., Kenaupark. laire Kerst-oratorium van Müller uitge voerd, waarin een aantal Duitse Kerstlie deren in koorbewerking de kern vormen. De samenklank was doorgaans goed afge wogen. Behoudens dat het paar alten, waarover hierboven reeds sprake was, soms iets te laag intoneerde, met alle ge volgen van dien, mocht het aandeel van het koor in het omvangrijke werk zeer ge slaagd heten. Er waren zelfs treffende momenten en onder deze valt te noemen het coupletliedje voor vrouwenstemmen. Zeer verdienstelijk werk wcrcl geleverd door de solisten Aukje Roggen, sopraan, Gré Donker, alt, Peter Penders, tenor en Gerard Selo, bas. Anton de Beer herstel de zich in de loop van de avond en nu en dan trof zijn spel door een goed gevonden registratie; zijn onbekendheid met het in strument veroorzaakte echter ook vaak een te kwistig gebruik van zware tong werken. De heer Potgieser toonde zich niet alleen een handige mannenkoordirigent maar tevens een vlot begeleider op de piano, welke taak hij vervulde in het Kerst-Oratorium van Müller. De rustig oeheerste directie van de heer G. de Barbanson mag met lof vermeld worden. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Indoncstsrbr. Sfitaahsttn ewdJ '899 Beursbericht no 126 is verschenen De plechtige Kerstnachtmis wordt door de K.R.O. dit jaar uit de Kapel van het missiehuis der Missionarissen van het Hei lig Hart te Driehuis-Velsen uitgezonden. Celebrant is Pater-Overste J. Krol, die tevens de predikatie houdt. Het koor zingt de Missa „Bonum est confiteri" van Her man Strategier. (Zaterdag 25 December 0.001.30 uur). In tegenstelling tot alle andere programma's geschiedt deze Nacht mis-uitzending via Hilversum II, 298 me ter. Deze nachtmis wordt tezelfdertijd uit gezonden door Radio Nederland, Wereld omroep. Op Tweede Kerstdag (14.3015.55 uur) zal de K.R.O. de eerste vijf delen van het grote werk „Les Beatitudes" (De Zalig sprekingen) van Caesar Franck uitzenden. Het betreft hier opnamen van een uitvoe ring in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, gegeven op 11 November door Corry van Beckum, Anny Bonarius, Henk Meyer, Joop Schuitemaker, David Holle- stelle, Guus Hoekman, het koor Katholiek Haarlem en het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, het geheel staat onder leiding van Albert de Klerk. Voor het achtste Nationale Muziekfestival van De Melodisten, dat op Zaterdagavond 12 Februari in het gebouw Sint Bavo in Haar lem zal plaats hebben, kunnen geen orkesten, ensembles of solisten meer geplaatst worden, daar alle afdelingen zijn volgeboekt. De jury heeft de selectie verricht. Door het secretariaat zijn alle personen, die een vaar- digheidsproef hebben afgelegd, van de bevin dingen schriftelijk in kennis gesteld. Meer dan honderdzestig personen zullen aan dit jaarlijkse muziekfestival hun medewerking verlenen. Er worden vele prijzen beschikbaar gesteld, waaronder voor iedere afdeling een wisselbeker en ereprijzen en verder mé dailles. Talrijke orkesten, ensembles en solis ten in ieder genre en op elk gebied zullen voor het voetlicht verschijnen. Toeristische propaganda voor Haarlem in Mexico De reisjournaliste Mary Pos uit Rijswijk, die vroeger enige tijd in Haarlem heeft gewoond, is voornemens omstreeks Kerst mis een reis te beginnen naar Mexico, om weer nieuwe indrukken op te doen voor haar verhalen en voordrachten. Woensdag avond was zij in haar vroegere woon plaats, om voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging in de Tuin- zaal van het Concertgebouw te spreken over „Dwars door Amerika naar het gou den Californië". Zij beschouwde haar voor dracht als een afscheid van Haarlem voor haar reis. Het ligt in het voornemen van Mary Pos in Mexico en de Verenigde Staten behalve indrukken op te doen propaganda te ma ken van ons land en o.a. van Haarlem, waaraan zij prettige herinneringen be waart. Zij is in het bezit van een aantal kleurendia's, waarbij enige van Haarlem en ook zal zij vertonen de film „Holland garden of Europa", een film, die een beeld geeft van de bollenvelden en die bedoeld is propaganda te maken voor het Neder landse product, de bloembol. De schoon heid van Haarlem komt in de film tot uiting doordat diverse beelden van de stad, o.a. de Bavo, vertoond zullen worden. Dat er grote belangstelling bestaat voor de voordracht van Mary Pos is op de bij eenkomst van de NRV gebleken; een aantal leden moest teleurgesteld worden. Van vroegere voordrachten van Mary Pos is bekend, dat zij op vlotte wijze haar luisteraars een indruk geeft van haar rei zen. Deze keer vroeg zij de aandacht voor Amerika en vertelde zij van de eindeloze grootheid en pracht van de Rocky Moun tains, van de wonder-architectuur van de Mormonenstad Salt Lake City en de ze- ADVERTENTIE Maar laat U het genoegen niet bederven. Gebruikt daarom tijdig tegen verkoudheid en griep nuwslopende race van de Amerikanen op dollars. Mary Pos had een aantal kleurendia's meegenomen, die zij vertoonde, en waarbij zij een toelichting gaf. Met grote aandacht volgden de bezoekers het vertoonde en het gesprokene en als Mary Pos een volgende keer weer in Haarlem komt om te vertel len van haar aanstaande reis, dan zal zij ongetwijfeld veel belangstelling onder vinden. Na verhoord te zijn door de rechter-com missaris bij de Haarlemse rechtbank zijn de directeur en de bedrijfsleider van de lingeriefabriek Berko te Halfweg, in welke fabriek de vorige week Donderdag een brand heeft gewoed, op vrije voeten ge steld. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het propaedeutisch examen theologie de heer H. H. Behrendt te Haarlem. Beeldhouwster Janneke Ducro Kruyer, 29 jaar, heeft het druk. Drie beelden in gips staan, zo hoog als de kinderen die zij voorstellen, op het erf voor het oude koetshuis waar zij met haar man, tfckenaar-schilder-illustrator, al bijna 7 jaar woont. Er hangt een prettige sfeer in dit oude koetshuis, dat bij de villa van Kaars Sijpesteyn hoort. Twee kleine Ducrootjes, jongetje en meisje, ravotten wat rond de beelden. In de grote huiskamer staan gezellige antieke meubelen rond de kachel en eigenlijk wijst niets op de hoogspanning, waaronder gewerkt wordt. „We hebben nooit tijd m- ;;fff Jar.neke Ducro maakte het beeld van de vluchtende vrouw, dat Haarlem aan Oude Tonge aanbood. Op de land bouwhogeschool in Wagenin- gen staat het beeld, dat zij van Linnaeus maakte. De gevelsteen van het ministerie van oorlog in Den Haag is ook van haar - „Ik had liever an dere ministeries gehad, maar die waren niet bij de hand; Janneke Ducro in haar atelier bij het beeld van een water- dragende negerin, dat zij „vrij" maakte, dus niet volgens een opdracht. het geld is in ieder geval vei lig besteed Voor het Huis te Zaanen maakte zij het beeld van de lezende en spelende kinderen; voor de Hoogovens een kop van de oprichter Wenkebach. Zij heeft het druk Momenteel werkt zij aan een reliëf voor het nieuwe Chris telijk Lyceum, waarvoor zij al eerder een lijst-relïëf maakte boven de ingang. Janneke Ducro is geen uit bundige vrouw. Zij spreekt rustig, zij luistert rustig en ais zij lacht krijgen haar ernstige ogen een ondeugende uitdruk king. Bijvoorbeeld als zij het verhaal vertelt van de dunne vloer bij Theo van Reijn in Zaandam, waar zij vijf jaar practische opleiding had. Er was een geweldig zwaar beeld klaar gekomen en toen het was weggehaald liep de beeld houwster naar binnen en. zakte door de vloer, waar het zware beeld gestaan had. Van haar kinderjaren af wilde zij schilderen en teke nen. Even was er een periode van „dierenarts-willen-wor- den", maar uiteindelijk werd zij beeldhouwster, en als zo danig heeft zij een manne lijke inslag. „Maar ik ben ook dol op borduren, knutselen en bijzondere dingetjes koken", zegt zij. Zij is dol op muziek, tuinieren en dieren. Ze wil graag gaan paardrijden maar dat is te duur, meent zij. Trouwens, voor haar hob bies heeft ze geen tijd. „Het zou verschrikkelijk leuk zijn, als ik nog eens iets groots kon maken, een fonteingroep bijvoorbeeld". Maar momen teel kriigt zij voornamelijk op drachten voor reliëfs. Zij heeft grote bewondering voor de beeldhouwers Despiau en Maillol. ..Ja, Zadkine ook na tuurlijk, maar vanuit zijn werk kun je niet verder gaan"; dat terrein is door Zadkine voor Zadkine afgebakend. „Ik heb vroeger nog wel klei-ontwerp_ jes gemaakt voor gummi-piep- poppetjes", zegt ze lachend. J. Oostermeyer (31 jaar) is slager, zoals in zijn familie gebrui kelijk is. Van zijn kinderjaren af tekent en knutselt hij, zoals in duizenden families gebruikelijk is. Hij tekende aardig, was in de oorlog zelfs een jaar lid van de tekengroep „De Acht" tot hij onderdook maar het bleef bij een hobby: slager wor den was immers zijn hoofddoel. Hij schilderde en tekende in zijn vrije tijd door. Tientallen kennissen van hem hebben een „Oostermeyer" aan de muur hangen. Hij maakte zijn eigen meubelen. Tot hij eens een foto zag van een boer, die een stier aan een touw hield. Hij werd er door gegrepen en het beeld liet hem niet meer los. Toen de Slagers-vaktentoonstelling in de Vleeshal werd aangekondigd, tekende Oostermeyer een op de foto geïnspireerde impressie. Van kippengaas en ijzerdraad maakte hij een constructie en daarop begon hij rundvet te plak ken. Hij mocht er met zijn handen niet aankomen, want dan zou het smelten. Hij werkte veertien dagen elke avond aan zijn vet-beeld. Langzaam kwamen onder zijn mes de contouren van een stier en een man, die tenslotte dezelfde spanning en kracht hadden, die Oostermeyer in de foto zo hadden ontroerd. Hij had uit onhoudbaar materiaal een beeld geschapen, zonder zich ooit op enigerlei wijze met de techniek en methode van beeldhouwen te hebben bezig gehouden. Zijn handen-vaardigheid en artis tieke aanleg bleken in het boetseren van vet een toppunt te hebben bereikt, dat geen van zijn schilderijen en tekeningen kon evenaren. Hij werd op de vaktentoonstelling met de eerste prijs bekroond. Nu gaat hij voor het eerst met klei boetseren; niet met 17 pond vet ditmaal. Hij werkt nu al 7 jaar bij slager Van der Hamop de Bloemendaalseweg. Maar misschien wint zijn riitgesproken aanleg voor boetseren het nog eens van zijn uitgesproken aanleg voor slager. Maar voor dat uitgesproken is Het is goed weggegooid geld, het geld dat u aan de stille armen geeft. U brengt het naar een onzer kanto ren en dan is het uit uw gezichtsveld verdwenen. U weet niet waar het heen gaat, wie ervan zal profite ren. Het is weggegooid geld en de stille armen vormen tezamen de doofpot, waar uit geen erkentelijkheid u zal bereiken, u hoort er niets meer van Maar is dat niet de ideale manier van weldoen? Want u geeft en gaat daarna vrij uit. Niemand zal u komen zeggen: „Had u niet wat minder kunnen geven". In de doofpot van de stille armen is plaats voor alle bedragen, grote en kleine. De vreugde, die het geld zal brengen bij deze groep armen, is onvoorstelbaar groot. De rente van uw geld ook. Die komt uit de Kerststal Velen onder ons werden reeds 75 jaar. Maar als men daarbij 55 jaar lid is van de BATO-gymnastiekvereniging en 25 jaar erevoorzitter daar van, dan komt dat in Zeven Dagen Haarlem. Op 20 Decem ber is het feest bij de heer H. G. A. Jansen, Herensingel 87. „Hoe kunnen wij in Haar lem goedkoper vliegen?" Dat is een vraag, die wij ons al lang stelden. Maar toen wij even nadachten denken is goedkoper als u vliegt kwa men wij terecht bij de heer Simons uit Roozendaal, die over dit onderwerp zal spre ken op Maandag, 20 Decem ber, in het lokaal van de heer W. van Merriënboer, Amster damse Vaart 8. Het begint om 8 uur en het zal geschieden onder auspiciën van het dui- venblad „De Vliegende Hol lander". „Hoe kunnen wij in Haarlem goedkoper Vliegen" betreft dus de duiven. Niette min staat vast dat vliegen goedkoper zijn dan u denkt. Op een programma van het toneelstuk „Scrooge and Mar- ley" van Dickens, Woensdag- opgevoerd door leerlingen van de A. H. Gerhardschool, staat een opmerking, die we u in de geest van Dickens willen schenken: Decor: de heer Van Warmer dam. Costuums: firma Gerritsen. Kalkoen: welwillend afge staan door Kruyers Wildhal. Eindelijk hebben we het beest dan helemaal. Want wij herinneren ons dat de firma Koot zich steeds beperkte tot een vleugel. Als het beest maar mag delen in de hulde. Even bezinnen, vrienden. De Eerste Coöperatieve Asso ciatie voor Uitvaartverzor ging u.a. opent vanmiddag om drie uur het verbouwde en uit gebreide pand aan de Zijlweg 63. Het bedrijfspand is zeer modern ingericht. De firma Sportief dames- confectie, Barteljorisstraat 5, heeft de beschikking gekre gen over een pand aan de Sme- destraat, waarin eei'tijds een bedrijf in fotografische ai'tike- len was gevestigd. Mevrouw J. Heymann heeft haar winkel daardoor kunnen vergroten met een oppei'vlakte van on geveer 45 vierkante meter. De speeltuinvereniging „Bui tenrust" zal op Zaterdag 18 December een oliebollendag houden. Geen bollen-Zondag dus maar een bollen-Zaterdag. Vanaf 2 uur 's middags liggen de dampende lekkernijen op kopers te wachten in het club gebouw aan de Voortingstx-aat. Waarom? Omdat het bijna Kerstmis is en de verenigings kas verstevigd moet worden. Door de mist is het moeilijk Kerstmis al te zien, maar de kerstbomen staan weer op post. De winkelstraten, die met Sinterklaas de schok van hun leven hebben gehad, lon ken weer vx-iendelijk naar de mensen en in de étalages ligt iets minder kunstsneeuw dan vorig jaar. Misschien valt de witte Kerstsneeuw op Nieuw jaar en dat is een blij ver wachten, want dan hebben de Drie Koningen dat bij voox-baat al achter de rug. Wij voelen al een beetje van de loomheid, die wij jaarlijks van het kerst feest overhouden tot zij door Nieuwjaar weer bijgeladen wordt. Wij vinden dat men ge rust omstreeks deze tijd kan beginnen met elkaar gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Ons dunkt: tot 1 Januari kan er niet veel meer gebeuren. Het is wel niet waar, ïuaar wij voelen er ons zeer plezierig bij. Mor gen gaan wij een kerstboom kopen, een tijdeloze kerst boom. Een lezer belt ons op. Hij heeft juist gefietst op de Rijks- straatweg-Soendaplein en is geschrokken. Vier a vijf rijen dik joegen honderden werk willigen naar hun bestemming, zo hard mogelijk door de migt en velen zonder voor- of ach terlicht op hun fiets. Nu kwam officieel Donderdag morgen de zon op om drie minuten over acht, dus op dat tijdstip hoefde men geen licht op de fiets te hebben. Maar men kon geen vijf meter ver zien. Onze lezer botst tegen nummer vier van een rij van drie. Deze zwenkte namelijk plotseling naar links. Het is zes minuten over acht. Dat kan niet! De fietsers zwermen 's ochtends met dui zenden de straat op, die hun domein schijnt te worden. Zij denken niet aan auto's, want die zijn er in de vroege mor gen bijna niet. Het beeld is in de gehele stad Kruisstraat. Gierstraat! hetzelfde. Als men iemand op een fout wijst, komt het antwoord: vent, be moei je er niet mee! Niemand hoeft zich er mee te bemoeien als iedereen zich met de ver keersregels bemoeit. Als er vandaag of morgen een dode te betreuren valt door dit fietsverkeer, op zö'n morgen, dan is het de schuld van ieder, die meefietst in die vier a vijf personen dikke fiets- slinger. Ook 's morgens gelden de regels van veilig verkeer. In het verkeer is men ook verantwoordelijk voor het le ven van anderen. Behendig heid mag geen reden zijn de regels van het verkeer, die ook uw leven beschermen, te verwaarlozen. Ter versterking van het ox-gelfonds van de Nederlands Hervormde gemeente te Bloemendaal hebben de Bloemendaalse Christelijke muziekvereniging „Sursum" en het Nederlands Hervormd Kerkkoor in het gebouw van genoemde gemeente op het Kerkplein gisteravond een concert ge geven, waarvoor een ruime belangstelling werd getoond. De dirigent van het korps, de heer J. A. Meng, had een programma van passende werken samengesteld, doorgaans van rus tig en plechtig karakter met uitzondering dan van een driedelige compositie van Jos. Haydn, waarvan het eerste en laatste de sfeer van ei-nst en van ingetogen expressie tijdelijk doox-braken door levendige klan ken. Waarom zou men ook in een kerk gebouw de Allerhoogste niet kunnen eren met de hymnische jubel van stralende klanken? De Psalmen geven in deze zin aanwijzingen genoeg. In elk geval heeft de uitvoering bewezen, dat de keuze van Haydns muziek volkomen verantwoord was. Het korps begon de avond met het spe len van de melodie van Gezang 4. Het voorspel was nog niet ideaal van stem ming, maar allengs kwam hierin verbete ring. Het Larghetto uit „Berenice" van G. F. Handel klonk alweer veel beter, al had de nuancering van de toon overtui gender kunnen zijn, een opmerking die ook geldt voor de meeste vertolkingen van „Sursum". Als bij de uitvoering van het fragment uit „Berenice" kon men op dit concert bij de voordx-acht van een Larghetto uit „Al- cina" ten tweeden male in bewondering ge raken voor Handel als de meester van de brede melodieën. Het is waarlijk niet al leen het beroemde Largo uit de opera „Xerxes" dat zijn genialiteit demonstreert! Bij de uitvoering van het bekende stuk „The holy City" kregen de pistonist S. de Vries en de trombonist G. Veldkamp een kans om zich door verdienstelijk solospel te onderscheiden. Die kans was weliswaar niet groot, omdat de begeleiding wel wat aan de sterke kant bleef. Beter zag het er voor deze twee kox-psleden uit toen „Can- tique de Noël" tot uitvoering kwam. Een knappe tubasolo van H. Veldkamp maakte mede de voordracht van Gezang 282 tot een succes en voorts had S. de Vries aan de pistonsolo in Gezang 232 een dankbare partij. Aan het slot van de avond speelde „Sur sum" nog „drie coupletten" van het „Stille Nacht"met een overmaat van buisklok- kenklank. Dat is een effect, waar voor zichtig en spaarzaam mee omgesprongen moet worden. Overigens kon men de zet tingen van de gespeelde nummers, die van de hand van de heer Meng waren, waar deren. Het Nederlands Hervormde Kerkkoor zong onder leiding van de heer A. Koning in eenvoudige trant de Gezangen 7 en 22 en verder twee kerstzangen „En natus est Emmanuel" en „Komt. wilt u spoeden naar Bethlehem". De koorklank was heel be hoorlijk. Er zijn echter te weinig mannen stemmen bij het ensemble. Bij de door het orgel begeleide uitvoeringen losten zij vol ledig op in de orgelklank. Voor het a ca- pella gezongen „En natus est Emmanuel" konden zij zich echter goed handhaven. P. ZWAANSWIJK In de nacht van Woensdag op Dondex-dag is er ingebx-oken in een zaadhandel aan de Zijl- weg in Haai-lem. De deur van het pakhuis van deze zaak stond open en men heeft ver volgens de deur. die toegang tot het kantoor gaf. opengebroken. De bureaux waren doorzocht en uit een toonbanklade wordt een bedrag van vijftig gulden vermist. In dezelfde nacht werd er enkele huizen verder op de Zijlweg eveneens ingebroken. Bij een foto- en litho-inrichting verwijderde men een glasruit en vervolgens werden de kamers doorzocht. Hier bestond de buit uit ongeveer zes gulden aan postzegels. De Haarlemse recherche heeft een onder zoek ingesteld. ADVERTENTIE doet U met een mud kolen als U onze niet te overtreffen WALES anthi'aciet stookt. Neemt 'n proef met: (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 Vandaag viert de heer J. Standaard, ploegbaas 1, de dèg, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de Noord Zuid Hollandse Vex-voermaatschappij. De jubilaris, die in Hillegom woont, is van mox-gen om negen uur op het raadhuis aldaar toegesproken door burgemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die meedeelde, dat de heer Standaard bij Koninklijk besluit was toegekend de eremédaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Daarna volgde een huldiging ten huize van de jubilaris. De heer H. J. Kapteyn. chef van de technische dienst van de NZH, bood namens de directie een geschenk in enveloppe aan en de heer J. j. Jurrissen namens de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel de gouden médaille en de oorkonde voor veertigjarige trouwe dienst.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13