Moskou dreigt met opzegging van vriendschapsverdrag Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Toenaderingspogingen van Mendès-France mislukt NAVO-defensie al of niet op atoomwapens instellen OP DE KANAAL VISSERIJ De rode streep Churchill bezorgd over de straaljagerbouw Het woord is aan Nieuwe intimidatie-poging tegenover Frankrijk Denemarken wil er niet van horen 69e JAARGANG No 137 VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 291 Grote vertraging in aflevering Voor de Stille Armen Nederland-Frankrijk Eén Franse Kamercommis sie tegen ratificatie Weer twee Nederlanders in Djakarta vrijgelaten Italiaanse vissers voeren met een mijn aan boord Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman een FRANSE GELEERDE, Charles- Noël Martin, hééft onlangs in het weke lijks Bulletin van de Franse Aacademie van Wetenschappen gewaarschuwd tegen verdere proef-explosies van waterstof bommen. Wij hebben dat toen vermeld en eraan toegevoegd dat zijn betoog werd ondersteund door Louis Prince de Broglie (men spreekt deze familienaam in Frank rijk uit als: de Breuil). De Broglie, secre taris van de Académie des Sciènces, is in wetenschappelijke kringen een man van wereldvermaardheid. In 1929 viel hem de Nobelprijs voor natuurkunde ten deel. De Franse wetenschap heeft trouwens óók op dit gebied een zeer indrukwekkende staat van dienst: men behoeft ter toevoeging maar aan de namen Curie en Becquerel te herinneren. En als een waarschuwing als die van Charles-Noël Martin tot uiting komt beseft men bovendien, dat het in de eerste plaats de Fransen zijn die in cri- tieke situaties, op welk gebied ook, geen blad voor de mond nemen en nooit schro men, van de vrijheid van het woord ge bruik te maken. Omtrent de H-bommen heeft Martin toen (in November) geschre ven dat de uitwerking van deze explosies van chemische, genetische, radio-actieve, klimatologische invloed is. Elke vermeer dering van het aantal ontploffingen tot dusver zijn in twee jaar tijds tien H.bom- men tot explosie gebracht zal leiden tot een groeiende wanverhouding in de na tuurlijke voorwaarden, waaraan het die ren- en plantenleven zich langzaam heeft kunnen aanpassen. De Broglie zei dat het roekeloos zou zijn voort te gaan met proe ven met H-bommen, omdat „de rode streep" reeds bereikt is. Intussen heeft Martin het niet bij zijn eerste waarschuwing gelaten; ook in het weekblad l'Express en in het dagblad Le Figaro zijn artikelen van hem verschenen. De Groene Amsterdammer heeft het eer ste volledig weergegeven; daarin bepaalt hij zijn waarschuwing niet tot de H-bom- men maar betrekt er ook de A-bommen in, waarvan er onder Russisch en Ameri kaans gezag al een zestigtal tot ontplof fing zijn gebracht. „Tal van berekende gevolgen", heeft hij gezegd, „zijn nu reeds te ontdekken door proefnemingen. Het ziet er naar uit dat dit in bepaalde kringen inderdaad reeds is gebeurd, want men heeft onlangs enige angst-verradende ver klaringen kunnen waarnemen". Daarbij heeft Martin herinnerd aan de waarschu wing die prof. Einstein in 1950, toen ver vaardiging van de H-bom mogelijk bleek, uitte: „dat de vergiftiging der atmosfeer door radio-activiteit, en dientengevolge de vernietiging van alle leven op aarde, bin nen de sfeer van het technisch-mogelijke is gekomen". De waarschuwingen door grote geleer den bepalen zich niet tot deze: men be hoeft maar te denken aan Amerikaanse gevallen en met name aan de leidende figuur prof. Oppenheimer, die zich terug trok, hetgeen zulk een storm ontketende. Nu is vandaag te Parijs de raad van ministers van de Noord-Atlantische Ver- drags Organisatie (NAVO) bijeengekomen. Aanvankelijk werd gemeld dat die zich alleen beraden zou op de uitgesproken wens van de militaire opperste leiding, dat zij elke (eventuele) Sovjet-aanval op het Westen onmiddellijk met atoomwapens moet kunnen beantwoorden. Dit zouden de generaals ook willen doen als de aanvaller ze zelf niet zou toepassen. Enige Europese regeringen blijkbaar met de Deense vooraan, maar ook de Belgische, Neder landse en Engelse zouden op dit stand punt staan hebben bezwaren geopperd. De opperbevelhebber zou eerst toestem ming van de regeringen moeten vragen. Als een oorlog dreigde zou hem de be voegdheid nog tevoren verstrekt kunnen worden. De generaals geloven daarin niet: het zou een totaal onverhoedse aanval zijn. Er werd dezer dagen verwacht dat op dit punt wel een compromis tussen generaals en politici in de NAVO bereikt zou worden, waarbij „rekening gehouden zou worden met de verschillende soorten tegenaanvallen om aan verschillende typen aanvallen het hoofd te kunnen bieden." Het blijkt nu dat niet alleen dit verschil van mening tussen generaals en (som mige) politici in de ministerraad van de NAVO aan de orde zal komen, maar ook de vraag, of de strijdmacht „op atoom- leest zal worden geschoeid". Moet de NAVO-defensie al dan niet op atoom wapens worden ingesteld? Het is reeds gebleken dat de Denen er niets van moe ten hebben. Wellicht zijn de Denen ook tegen voortzetting van de proeven met A- en H-bommen, hetgeen na de herhaalde waarschuwingen van wetenschappelijke zijde waarlijk geen wonder zou zijn. Wel licht hebben de Deense geleerden die waarschuwingen omtrent de gevolgen al beaamd. Het zou nuttig zijn als in ieder land de betrokken geleerden zich daar omtrent uitspraken; het zou niet meer dan logisch en begrijpelijk zijn als hun van overheidszijde om een dergelijke uitspraak werd gevraagd. Hoe verschrikkelijk nodig het is dat men met de Russen tot overeenstemming poogt te komen omtrent een gevaar, dat de gehele mensheid bedreigt en dat door de Broglie ten aanzien van proefnemingen al is uitgedrukt in de woorden „de rode streep is bereikt" blijkt nu wel klaarder dan ooit tevoren. Een lezer, een ontwik keld man, heeft mij geschreven: „In welk een vloekwaardige wereld leven wij toch, waarin het tot zoiets kan komen?" en ik zeg het hem na. Meent men in ernst, de vrede te kunnen waarborgen door een „evenwicht" van „op atoomleest geschoei de" strijdmachten? Degenen die dat zou den willen spelen met het verschrikke lijkste vuur, ooit ter wereld ontstoken. Hoe wagen zij het op deze roekeloze weg door te gaan? In Sovjet-Rusland stelt men Amerika als de grote, van aanvalsbedoelingen ver vulde vijand voor. In Amerika stelt men Sovjet-Rusland als de grote, van aanvalsbedoelingen ver vulde vijand voor. En aan beide zijden zijn er de bond genoten, deelnemend aan de bewapenings race. West ziet slechts Oost en Oost ziet slechts West. Maar de waarlijk Grote Vijand van beide partijen en van de gehele mensheid is de techniek, die zij ontketend hebben en niet beheersen, die zij nog nimmer - - LONDEN (Reuter) Sir Winston Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard dat hij de rapporten over de aflevering van nieuwe straaljagers „niet zonder be zorgdheid" heeft gelezen. De premier zei dit enkele uren nadat zijn kabinet had ge sproken over de vertraging in de afleve ring van moderne vliegtuigen aan de luchtmacht. RAF-piloten zouden teleur gesteld zijn over het feit, dat zij verouder de jagers krijgen, die tegen de modernste hoogvliegende bommenwerpers niet veel waard zijn. Een Labour-afgevaardigde vroeg: „is het geen schandaal dat jachtvliegtuigen, die drie jaar geleden besteld zijn, nog niet klaar zijn en dat de regering geweigerd heeft de „Gnat" te kopen omdat zij vast zit aan de „Hunter" en de „Swift", die niet aan de verwachtingen voldoen?" Sir Winston verwierp een voorstel om een koninklijke commissie te benoemen ten einde een onderzoek in te stellen naar de vertraging in de aflevering van straal jagers. (ANP) De „Gnat", die half zo groot is als de „Hunter" en de „Swift" kan voor ongeveer een derde van de kostprijs van de beide laatstgenoemde typen gemaakt worden. De „Gnat" is nog niet in produc tie. Men neemt op het ogenblik proeven met een kleinere uitgave, de „Midge". In hetzelfde aantal man-uren kan men vijf „Gnats" tegen één „Hunter" bouwen. Fokker zal ten behoeve van de Neder landse koninklijke luchtmacht en de Bel gische luchtmacht circa 300 „Hunter"-toe- stellen in licentie bouwen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Hebreeuws spreekwoord: Moest God op deze wereld wonen, de mensen zouden al Zijn ruiten ingooien. 10e verantwoording A. G.C. 10,—; Conf. Ind. „Noordwijk" ƒ50,—; Erven J. B. ƒ27.50; R. J. E. ƒ2.5,—; „A. en N." 25,—; P. C. H. 15,—; B. N. ƒ10,—; L. H. v. 't S. ƒ10,—; Ir. L. W. B. 10,—; G. S. B. 10,—; C. P. 10,—; J. B. ƒ5,—; G. v. L. ƒ5,—; J. P. B. v. E. ƒ5,—; Dr. M. N.—V. ƒ5,—; E. J. V. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; C. P. I. ƒ5,—; J. A. H.—L. ƒ2,50; J. F.—G. R. ƒ2,50; E L.—S. ƒ2,50; R. G. B. ƒ2,50; A. S. D. ƒ2,—; K. F. M. ƒ2,—; N. N. ƒ2,50; P. G. C. f 2.50; A. H. W. ƒ2,—; „Eliane" ƒ5,—; M. z. 2,50; H. de G. 3,—; Star 7,50; C. F. S. ƒ2,50; v. G. ƒ1,Kapittel Vicit Vim Virtus 50,—; H. B. 2,50; L. M. 5,—; D. C. 1,—; J. F. t. V. 10,—; M. B. ƒ2,50; E. G. K. ƒ5.—; H. E. S. ƒ2,50; M. K. ƒ10,—; C. H. ƒ1.—; L. S.—K. 2,50; Mevr. E. v. d. N. 25.—: Blanco ƒ5,—; J. H. f2,50; v. VI. ƒ10,—: R. E. ƒ1,—; N. V. ƒ2,50; t. K. v. H. ƒ2,50; A. M. B. 10.—; Uit dankbaarheid 10,fam. v. Elk 3, P. R. ƒ10,—; M. M. ƒ2,50. Dagtotaal ƒ456, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ7262,53. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Haarlem in de mist. Voor de komende man door de Lepelstraat is de Grote Markt evenzeer aan het oog onttrokken als voor de gaande. Nevelsluiers, die poëtische benaming voor wat men ook héél laaghangende bewolking kan noemen, bedekken de stad tot men haar niet meer kan zien. De stad en helaas niet de nevel. (Van onze correspondent in Parijs) Moskou heeft gezorgd voor de eerste verrassing aan het begin van de belang rijke N.A.V.O.-besprekingen in Parijs waarop een ontmoeting tussen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk en een diner op de Nederlandse ambassade, waarop minister Beyen als gastheer optrad voor zijn ambtgenoot Mendès-France gisteren de inleiding vormden. Die verrassing, of juister: die diplomatieke bom, bestond in een nota, die minister Molotov gisteren, kort voor de samenkomst der drie ministers, aan de Franse ambassadeur in Moskou, Louis Joxe, overhandigde. In die nota werd bij voorbaat het Frans—Russische vriendschapsverdrag uit 1945 opgezegd, in dien de Nationale Vergadering volgende week de accoorden van Parijs en Lon den over de Duitse herbewapening zou ratificeren. Ofschoon dat verdrag, indertijd door De Gaulle en Bidault ondertekend, nooit veel practische waarde heeft gehad, vooral Stalin heeft Frankrijk altiH zo veel moge lijk buiten het belangrijke internationale overleg trachten te houden mag men de strekking van dit dreigement niet on derschatten. De opzegging van een ver drag is in diplomatieke termen na een oorlogsverklaring tenslotte de daad, waar door een mogendheid de grootste mate van afkeuring tot uiting kan brengen. An derzijds is het duidelijk, dat men hier met een intimidatiepoging heeft te maken, welke vooral op Frankrijk is gericht. Over het Brits-Russische vriendschaps verdrag is nooit gesproken, hoewel ook Groot-Brittannië deel zal gaan uitmaken van de West-Europese Unie. Het is een intimidatie van zo'n grof kaliber dat men hopen mag dat weinig parlementsleden, zelfs onder de Gaullisten en neutralisten, waarop het Russische offensief in het bij zonder is gericht, er van onder de indruk zullen raken. Intussen kan men wel zeggen dat de po gingen van Mendès-France om te toena dering tot Moskou te bewerkstelligen en gelijktijdig aan de Duitse herbewapening mede te werken schipbreuk geleden heb ben. Het is uitgesloten dat een conferentie van de Grote Vier, zoals Mendès-France gehoopt had, in Mei te Parijs zal door gaan. Met het oog op het Russische dreige ment zal Mendès-France met nog meer kracht bij Dulles en Eden hebben aange drongen een gesloten front te blijven vor men. De Saar-kwestie dreigt door de houding van Bonn opnieuw een bres in de Westerse Unie te slaan en daarom heeft Mendès-France met klem steun ver zocht opdat aan het accoord met Aden auer niet zal worden getornd. Dat beroep, zo schijnt het, is niet tevergeefs geweest, want de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië hebben zich in beginsel bereid ge toond het Frans-Duitse Saaraccoord te ga randeren. Een andere uiting van de Amerikaanse solidariteit was gelegen in een brief van Eisenhower, die Dulles aan Mendès- France heeft overhandigd en waarin de West-Europese Unie dezelfde voorrechten werden beloofd, die vroeger de Europese Verdedigingsgemeenschap reeds waren toegezegd. hebben kunnen regelen, ordenen, onder werpen aan hun gemeenschappelijke wil en waarlijk in hun dienst stellen. Als zij dat niet bereiken zal de mens ten onder gaan niet aan zijn knapheid, maar aan zijn domheid. Daarin ligt de crisis van deze tijd. R- P- Afgezien van deze Europese aangelegen heden is ook de kwestie Indochina op het tapijt gekomen. Ook hier hebben zich enige nieuwe elementen voorgedaan. De Fransen zijn besloten hun expeditieleger zo spoedig mogelijk met een tempo van 10.000 man per maand te repatri ëren om al hun krachten aan de Europe se verdediging te wijden. De Verenigde Staten hebben van hun kant te kennen gegeven dat de aanvankelijke financiële steun aan Zuid-Vietnam van 300 tot 100 millioen dollar zal worden verminderd. De steun zal alleen de economische we deropbouw ten goede komen. De toestand in Zuid-Vietnam, waar in naam de keizer der nachtclubs, Bao Dai, nog het bewind voert, wordt bij de dag zorgwekkender. Frankrijk schijnt zich nu geheel terug te willen trekken. Een ande re keus wordt de regering-Mendès-France niet gelaten en de premier treft geen schuld. Wat niet wegneemt dat de opposi tie de kans vermoedelijk niet voorbij zal laten gaan hem verantwoordelijk te stel len voor de erfenis, die zij hem zelf had overgedragen. Voor vandaag vreesde de regering al manoeuvres uit het vijande lijke kamp in het parlement. De FransNederlandse besprekingen gedurende het diner op de Nederlandse ambassade, waar behalve de beide minis ters en hun dames en de Nederlandse am bassadeur en zijn echtgenote en een en kel lid van de ambassadestaf hebben aan gezeten, stonden eigenlijk in zijdelings verband met de N.A.V.O.-conferentie, die vandaag begint. Het was de bedoeling de Franse en Nederlandse standpunten ten aanzien van de wapengemeenschap dich- PARIJS (Reuter) De commissie voor Economische Zaken van de Franse Natio nale Vergadering heeft met tien tegen zeven stemmen (de communistische leden), bij tien onthoudingen, ratificatie van de Parijse overeenkomsten aanbevolen. De commissie voor Buitenlandse Zaken heeft de vorige week ratificatie aanbevolen. De Defensiecommissie heeft zich echter met 21 tegen 11 stemmen tegen bekrachtiging uitgesproken. Men acht dit besluit geen aanwijziging voor een verwerping van de accoorden door de voltallige Nationale Vergadering. De vergadering van de Franse Unie heeft zich in Versailles met 98 tegen 15 stemmen voor bekrachtiging uitgesproken. ter bij elkaar te brengen. Vooral van Franse zijde werd de wenselijkheid daar toe sterk onderstreept. In hoeverre beide lïTtfiisters in die opzet zijn geslaagd, zal de naaste toekomst moeten leren. Van Ne derlandse zijde was men gisteravond bij zonder zwijgzaam. Intussen mag men hopen dat Mendès- France en Beyen elkanders positie beter hebben leren kennen en dat zo tenminste persoonlijke wrijvingspunten, zo die nog bestonden, uit de weg zullen zijn geruimd. (A.F.P.) De commissie van Defensie heeft met vijftien stemmen tegen één, bij negentien onthoudingen, aanbevolen het debat over de Parijse verdragen, dat Maan dag moet beginnen, uit te stellen. Zij zaten sinds 22 Januari (Van onze correspondent in Djakarta) Wederom zijn twee Nederlanders op vrije voeten gesteld, namelijk de heren A. N. van der Wel en J. M. P. Willeboordse, die beiden gearresteerd zijn op 22 Januari van dit jaar. De eerste was leraar bij de Indo nesische luchtmacht, de tweede makelaar. Aangenomen wordt dat beiden zullen re patriëren. Met Prins, Luning en Dado zijn thans vijf der aangehoudene Nederlanders in vrijheid gesteld. Voorts de Duitser Len gen en mr. Van der Tas (van Indonesische nationaliteit). PARIJS (Reuter) De veertig ministers die de tweedaagse vergadering van de At lantische Raad bijwonen, moeten een be sluit nemen over de vraag, of het Europese opperbevel van de NAVO zijn defensie plannen moet baseren op het gebruik van atoomwapens. De stafchefs van de afzon derlijke landen hebben eenstemmig ver klaard, dat alleen door het gebruik van atoomwapens de numeriek zwakkere NAVO-strijdkrachten West-Europa tegen een communistische aanval kunnen ver dedigen. Uit gezaghebbende bron verluidt dat de kwestie, die grote politieke meningsver schillen onder de NAVO-leden heeft teweeggebracht, niet zozeer is wie moet be slissen of er in geval van oorlog atoom wapens moeten worden gebruikt, maar of men er bij de militaire voorbereidingen van moet uitgaan, dat het gebruik van kern wapens in een groot conflict onvermijdelijk zal zijn. Slechts één land Denemarken is er naar verluidt in principe sterk tegen, dat aan de NAVO-opperbevelhebber, generaal Gruenther, wordt toegestaan zijn plannen op een atomische verdediging in te stellen. Nog niet alle NAVO-landen hebben hun standpunt in deze kenbaar gemaakt. Uit gewoonlijk welingelichte kring verluidt dat Frankrijk en Groot-Brittarmië wel de onvermijdelijkheid van atomische oorlog voering aanvaarden, maar generaal Gruen ther nog geen machtiging willen geven daar rekening mee te houden, zulks om de sfeer voor een verbetering van de betrek kingen tussen Oost en West niet ongunstig te beïnvloeden. De Verenigde Staten daar entegen, zo wordt van gezaghebbende zijde medegedeeld, zijn van mening dat zo spoe dig mogelijk, bij voorkeur op deze NAVO- conferentie, besloten moet worden tot het instellen van de verdediging op het ge bruik van atoomwapens. Washington vindt de vraag wat kunstmatig, aangezien de aanwezigheid van atoomwapens nu reeds het grootste afschrikwekkende middel voor een aanvaller is. Als er besprekingen op ÏN DIE WEEK VOL STORMEN, waarin de „Carpo", de „Gramsbergen", het vuurschip „South Goodwin", de „Westward Ho" en tal van andere schepen - waaronder zes Franse trawlers ten onder gingen, was een onzer verslaggevers aan boord van de IJmuidense stoomtrawler „VIOS 1", de IJM 24 om een reis mee te maken naar de haringvisserij in het Engelse Kanaal een visserij, waar zo'n 170 tot 200 trawlers op een oppen-lakte van enige vierkante mijlen naar de haring jagen. Zes van de zeven reisdagen van de „Vios I" werden overheerst door stormweer, het vissen was bijna onmogelijk, de weerberichten met stor men en zware stormen volgden elkaar op. Over het leven aan boord van de „Vios I" in deze ene week, over matroos Willem Visser, over schipper Piet Kor- bee, over stoker Vergers en over al die andere mannen, die hun werk veelal in vliegend stormweer moesten verrichten en die toch met 1600 kisten haring in IJmuiden binnenkwamen, wordt in een serie van drie reportages verteld het gebruik daai-van zouden worden ge steld, zou het effect verminderen. Aan de Europese landen zou gevraagd worden enige rekening met atoomwapens te houden. Een besluit over het al of niet gebruiken er van zou dan, zo mogelijk, ge nomen worden als de tijd daar is. De Deense regering, zo verluidt van betrouw bare zijde, heeft zich bij haar bezwaren laten leiden door de vrees dat Denemarken, als het kwetsbaarste land van de NAVO, van représaille met atoomwapens te lijden zal krijgen. Als de NAVO alleen op de conventionele wapens zou mogen rekenen, zal generaal Gruenther waarschijnlijk een grotere bij.- drage van de leden vragen, ondanks het standpunt van de politici, dat deze niet meer kunnen opbrengen. Gruenther wil in het begin van het volgende iaar een be zoek aan Kopenhagen brengen om het probleem met de Deense regering te be spreken, zo wordt vernomen. CESENATICO (Reuter) Een Italiaans vissersboot is na een angstige reis met een onontplofte magnetische mijn aan boord de kleine haven van Cesenatico in Italië binnengelopen. De mijn werd in de netten opgevist en kwam met de vis in het ruim terecht. Niemand van de,uit zeven koppen bestaande bemanning durfde het gevaarlijke voorwerp aanraken. Door de zware zee werd de mijn echter van de ene kant van het ruim naar de andere kant gerold. In de haven werd de mijn door twee legerdeskundigen gedemonteerd. Deze bleek 660 pond zeer ontplofbare stoffen te bevatten genoeg om een gat in een slagschip te slaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- co c +- c 0> 04 «e u 5 Ol c to es tand «3 T3-g 29 c r o - i_ SU 2^ Eg ai l_ Bi V - zS Helsinki mist W 3 -2 - Stockholm geheel bew. ZZW 4 1 0 Oslo ij zei Z 1 -1 0,1 Kopenhagen geheel bew. ZW 7 3 0 Londen zwaar bew. ZZW 4 9 0,1 Amsterdam motregen ZW 7 1 0,3 Brussel mist ZZW 6 1 0,5 Parijs geheel bew. windstil 4 0,2 Bordeaux mist windstil 6 0 Grenoble geheel bew. Z 1 3 0 Nice onbewolkt NW 5 7 0 Warschau geheel bew. NNW 3 1 0 Berlijn nevel WZW 4 3 0,2 Mlinchen mist windstil -3 0 Zürich nevel windstil 3 0 Genève geheel bew. OZO 1 4 0,1 Locarno onbewolkt windstil -3 0 Wenen half bew. WNW 1 3 0 Innsbruck geheel bew. W 2 -1 0 Rome onbewolkt NO 5 5 0 Neerslag laatste 24 uur. oacooccooaccxxrrrcrimnrtxvrxxx xxnmocï<mvvvr>oocrinQOO< OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog hier en daar mist, overigens zwaar bewolkt met plaatse lijk wat lichte regen of motregen, maar later van het Noord-Westen uit opkla ringen. Overwegend matige Zuid-Wes telijke wind. Iets hogere temperaturen vooral in het Noorden en Westen van het land. 18 December Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 1.49 uur. onder 12.39 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 December Hoog water: 9.09 en 21.38 uur. Laag water: 4.29 en 16.56 uur. Zaterdag 18 December Hoog water: 10.06 en 22.37 uur. Laag water: 5.24 en 17.47 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1