Kerstdiner Haarlemse jeugd voerde actie voor inrichting school in India Kort en bondig HOTEL-RESTAURANT Aanbieding van bedrag van f 4.800 V-concert van N.Ph.O. met Aafje Heynis Tj. Venekamp overleden Heemstede In dienst van de gemeenschap v. AKEN Bloemendaal 11 Nog tien nieuwe bussen voor Haarlems stadsnet JAN VAN DER PIGGE Pastoor H. W. van Schie geïnstalleerd De winkelsluiting op 24 December nuttige geschenken Fa B. A. CASSEE en Zonen Opbrengst van Openings avond Studio-theater voor de stille armen Bejaarde wielrijder in Heemstede aangereden Amateurtoneel Verlichting in Cronjéstraat officieel ontstoken „Algemene Bond beschikte over voldoende middelen'* ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het bedrag, dat de leerlingen van achtentwintig scho len voor voortgezet onderwijs in Haar lem, Bloemendaal en Heemstede bijeenge bracht hebben tijdens de gummetjes-ver- ikoopactie ten behoe ve van de High- school in Ranikhet (India) is niet het' belangrijkste, maar wel zijn van belang de gezindheid en be reidheid, die aan de actie ten grondslag lagen", aldus merk te de heer D. J. A. Geluk Vrijdagavond op tijdens een bij eenkomst in de rid derzaal van het Stadhuis, waarop de bijdrage aan de ver tegenwoordiger van India was overhan digd. De heer Geluk is voorzitter van het comité, dat zich in Haarlem en omge ving gevormd had, om gelden bijeen te brengen voor het UNESCO-centrum Nederland, dat be sloten had de baten te bestemmen voor de school in India. Amerika heeft een bijdrage geleverd voor da bouw van de school en de jeugd uit Haarlem en omge ving had zich bereid verklaard Tnee te werken aan de aankoop van instrumenten. De voorzitter deelde mee, dat een bedrag van f 15.000 nodig is en dat de eerste actie f 4.600 heeft opgeleverd. Het is een ere zaak het bedrag bijeen te krijgen en de actie wordt voortgezet, waarbij ook an dere scholen zullen meewerken. De heer Geluk deelde mee, dat ir. F. B. Carbasius Weber, zaakgelastigde van India in ons land en vertegenwoordiger van India in de UNO, en prof. mr. P. J. Verdam, secre taris van het UNESCO-centrum Nederland verhinderd waren de bijeenkomst bij te wonen. Nadat een koor van leerlingen van de Da Costakweekschool te Bloemendaal het volkslied van India ten gehore had ge bracht, richtte de heer Geluk zich tot ér. Ph. J. Idenburg, voorzitter van het UNESCO-centrum Nederland. Hij zeide, dat het een taak van een volk is andere volken te helpen en het is prettig, dat de jeugd uit Haarlem en omgeving iets kan doen voor jongeren uit India, die in een afgelegen streek wonen en zich willen ont wikkelen. Het is niet een kwestie van lief dadigheid, maar een plicht en een mee leven met een ander volk. Helaas is nog niet het volle bedrag bijeen, echter reeds f 4.600 en dit bood sprekef dr. Idenburg aan. In zijn dankwoord herinnerde dr. Iden burg aan de betekenis van de actie. Daar bij dient men er rekening mee te houden, da't de wereld één is; dit blijkt o.a. uit het verkeer en de verbindingen. Ook is er één gedachte in de wereld, namelijk: vrede. Ér dient voorts een bereidheid tot samen- Op het programma van het vierde Vrij dagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, gegeven onder lei ding van Toon Verhey, kwam, als hoofd nummer van de soliste Aafje Heynis, de dramatische scène voor altstem en orkest „Ariadne auf Naxos" van Haydn voor. Wie zich bij het beluisteren van dit werk ver baasd heeft over het orchestraal effect, met een behandeling van het instrumenta rium, die ten op*chte van Haydn onge loofwaardig voorkomt, moge bedenken, dat de componist dit werk schreef als cantate voor solostem met begeleiding van clave- cimbel en dat wij het nu te horen kregen in een vrijmoedige bewerking van een zekere heer Frank, die aan de klassieke lijnen de romantische kleur van „zijn" tijd toevoegde en de oorspronkelijke Italiaanse tekst door een ^uitse vertaling verving. Alhoewel niet helemaal echt is het stuk toch niet te versmaden. Voor de soliste is het een dankbare, hoewel veeleisende op gave. Aafje Heynis is eigenlijk niet het type van een dramatische zangeres, maar zij zingt zeer muzikaal, bezit het vereiste uithoudingsvermogen en toont in haar voordracht aldoor begrip en intelligentie. Op zeer smaakvolle wijze vertolkte zij bovendien ook drie liederen uit de beken de Kerstbundel van Peter Cornelius, die ook de teksten dezer gezangen schreef. Zij werden uitgevoerd met begeleiding van strijkorkest in een délicate bewerking. De interpretatie bezorgde de zangeres een dankbaar onthaal, dat tot herhaling van een der liederen noopte. Toon Verhey had de avond geopend met de Symphonie no. 104 van Haydn, de „Lon- dense" in D, die wij deze week ook van het N. Ph. O. te Beverwijk hoorden. Uiteraard klinkt het werk in de Haarlem se Concertzaal vrij wat frisser en kleuri ger, maar toch kwam het mij voor, dat het fraaie Andante van deze meesterlijke sym phonie te Beverwijk in een strakker rhythme en iets vlugger tempo, een bevre digender indruk maakte. De snelle delen vielen op door klare en puntige afwerking. Met een gracieuze vertolking van Schu berts Derde Symphonie, die wij kort ge leden ook op een D-concert beluisterden, werd de avond besloten. JOS. DE KLERK De N.Z.H. heeft haar bestelling van 45 „Holland-Coaches" op Leyland Tiger Cub- chassis, welke door Verheul te Waddinx- veen zullen worden opgebouwd, verhoogd tot 55 bussen. Zoals wij reeds berichtten zullen deze Leylands de Crossley's in 1955 op het Haarlemse stadsnet gaan vervangen. De order is nu met tien bussen verhoogd, om dat ook de Zweedse Scaniavabis-bussen, welke voornamelijk op lijn 6 dienst doen, zullen worden vervangen. Wij gaven indertijd een uitvoerige be schrijving van de kwaliteiten en kenmer ken van de nieuwe bussen. De danser Indra Kamajojo oogstte in de ridderzaal van het Stadhuis veel succes. werking van de volken te bestaan en ge tracht moet worden een gevoel van wer kelijke gebondenheid te verkrijgen. Spre ker verheugde zich er over, dat de jeugd van ons land allerlei acties onderneemt om wat te doen voor andere landen. Daar door kunnen velen een daad stellen. In ons land heeft de jeugd reeds f 30.000 bij eengebracht en thans is Haarlem gevolgd, dat de actie nog zal voortzetten. Dr. Iden burg overhandigde de heer Geluk UNESCO-geschenkbonnen in ruil voor het bedrag. Het koor liet zich nog een keer horen, waarna de heer Geluk zich wendde tot ds heer S. Sinha, eerste secretaris van de ambassade van India, die de zaakgelastig de vertegenwoordigde. Na herinnerd te hebben aan de actie overhandigde de wet houder de geschenk bonnen. De heer Sinha dankte de Haarlemse jeugd voor de bijdrage aan de school ver strekt en besprak de betekenis van op voeding. rret al'esn voor de Nederlandse jongeren, maar ook voor die van India. Deze profiteren van de actie van de Haar lemmers. De Oosterse danskunstenaar Indra Ka- madjoja verleende deze avond medewer king en voerde dansen uit India uit. Daarbij gaf hij een uiteenzetting van zijn dansen. Op 16 December j.l. overleed te Heem stede de heer Tj. Venekamp, bedrijfslei der der N.V. Fabriek en Handelsbureau „Nederland" te Haarlem. Alvorens de functie van bedrijfsleider bij deze onderneming te aanvaarden had de heer Venekamp een uitgebreide tech nische ervaring opgedaan. Deze rijke er varing kwam in de functie, die hij in 1931 bij de N.V. „Nederland", aanvaardde, wel bijzonder tot haar recht. Op zeer uiteen lopende wijze werd een beroep gedaan op zijn kundigheden. Als vernuftig con structeur gaf hij het aanzien aan vele prac- tische constructies op electro-technisch gebied. Daarnaast wierp zijn gave, om met mensen om te gaan, vruchten af op orga nisatorisch terrein. Een zijner kenmerkende eigenschappen was zijn bereidheid eenieder te helpen, die te kampen had met problemen. Zijn grote bescheidenheid maakte, dat hij zijn eigen persoon nooit op de voorgrond drong, maar zich tevreden stelde met het berei ken van een feitelijk resultaat. Deze hou ding deed hem de waardering ten deel vallen, niet alleen van hen met wie zijn werkkring hem samenbracht, maar ook daarbuiten, wanneer men een beroep op hem deed. Onder meer had de opleiding van jonge technici zijn volle belangstelling. In het bedrijf uitte zich dit door het leiding ge ven aan de Bemetel-cursussen, daarbuiten door zyn medewerking in het bestuur van de Haarlemse Technische School. In Heemstede trok o.a. de E.H.B.O. zijn grote belangstelling. Niettegenstaande zijn gezondheid na het einde van de tweede wereldoorlog her haaldelijk te wensen overliet, toonde hij het grootste doorzettingsvermogen bij het volbrengen van hetgeen hij als zijn taak zag. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER Exclusieve Kerstgeschenken After Diner sigaren Rookartikelen Accessoires GROTE HOUTSTRAAT 81 - Ao. 1800 - HAARLEM Vrijdagavond heeft deken W. N. Zijlstra de Zeereerwaarde heer H. W. van Sohie, als pastoor van de kerk van St. Jan in de Amsterd amstraat geïnstall eerd Om half acht werd de nieuwe hei-der door de drie kapelaans, een stoet bruidjes en leden van de jeugdbeweging ingehaald. Na de installatie-plechtigheid sprak de deken een woord van nagedachtenis aan pastoor Jonigejan. De nieuwe pastoor schetste hij als een man van apostolische ijver, scherpe wetenschap, gemoedelijke en aangename omgangsvormen. Met een wens aan pastoor Van Schie, dat deze een geze gend pastoraat zou mogen hebben, besloot de deken zijn toespraak. Teneinde de voorbereiding van de vie ring van het Kerstfeest voor het personeel te vergemakkelijken, heeft de raad voor het groot winkelbedrijf op vei-zoek van de De N.V. „Nederland" voelt daarom zijn Nederlandse Christelijke Beambtenbond en heengaan als een groot verlies, niet alleen omdat haar daardoor de bekwaamheden van de heer Venekamp zijn ontvallen, maar meer nog door de talrijke banden van prettige vriendschap, die de heer Venekamp bonden-aan zovelen in alle ge ledingen van directie en personeel. De crematie zal plaatsvinden op Maan dag 20 December na aankomst van de trein van 10.01 uur te Westerveld. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 19 De cember worden te Heemstede waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, telefoon 26224 en dr. P. M. van der Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel. 39./J3 (b. g. 11990). Wijkverpleg.mg: z^ Van den Hoek, Laan, van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164. telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek, Binnenweg 98, telef. 38197. de Nederlandse Katholieke bond van admi nistratief, verkopend en verzekeringsper- soneel aan de aangesloten bedrijven gead viseerd, géén gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 December de win kels langer dan tot 18 uur geopend te houden. ADVERTENTIE ONZE KERST- ETALAGES ZIJN GEREED KOMT U EENS KIJKEN Wij brengen zeer veel tegen extra lage prijzen. Woninginrichting Zijlstraat 83 - Haarlem - Sinds 1892 ADVERTENTIE Anthraciet stoken is VOORDELIG, Eierkolen met cokes qemengd is NOG VOORDELIGER! Voor ca. gulden, 2 hl brandstof. Kan 's nachts doorbranden Niet schadelijk voor haard of kachel. „Als vrouwen begeren" (Frans Hals theater), is een boeiende film, die niet goed is. Het is het verhaal van een psy chiater, die overvallen wordt, de aanran der overmeestert en niet aan de politie uit levert, omdat hij het gouden hartje van de bandiet uit de misdadigheid wil ontbol steren. Dat gebeurt dan psyoho- en pseudo- analytisch, met veel vallen en weinig op staan. Maar de psychiater houdt vol. Om dat de titel luidt „Als vrouwen begeren" begint de als gast in huis zijl—le boef een verhouding rnet de vrouw des huizes. In tussen psychiatert de heer des huizes maar door en overwint tenslotte het kwade in de boef, waarmee het uitgangspunt van de psychiater aan zijn trekken kemt: dat elke „tijger die in het hart van een boef rond sluipt, bedwongen kan worden". Goed. Maar ook in het hart van de vrouw is een tijger, de tijger van het begeren. En dat had de psychiater tijdens zijn drukke prak tijk niet in de gaten, en als hij het in de gaten had gehad, zou hij er toch niets te gen hebben kunnen doen, suggereert de. film. Want na allerlei vuige streken om haar bekeerde boef te behouden, rijdt, me vrouw zich te pletter tegen een muur, waarop een grote tijger staat geschilderd. Die valt in duigen. Dus niet alle kwaad kan weg-ge-psychiaterd worden! De film eindigt in remise. En voor de toeschou wer, die in de hinderlaag van de spanning is gevallen, uiteindelijk in een nederlaag. N. „Carnival Story" (Rembrandt) Een rauwe realistische en sensationele levensschildering van een juffertje, dat op de kermis in aanraking komt met haar fatale liefde. De man blijkt een schurk van inborst, maar dat weerhoudt het juf fertje niet hem te beminnen tot even voor zijn armpzalig einde, dat hem bezorgd wordt door de Sterke Man van de kermis, die de juffrouw in stilte adoreert. Intus sen is zij getrouwd geweest met een man, wiens professie het is van duizelingwek kende hoogte in een bad te springen, welk bedrijf ze ook gaat uitoefenen. Haar louche minnaar zorgt ervoor dat de echt genoot bij zulk een voorstelling het leven laat. Veel spanning, duidelijk waarneem bare hartstocht: meer heeft „Carnival Story" ons niet te bieden. Voor wie daar genoegen in schept.... Fr. „Onderwereld van Montmartre" met Jean Gabin in de hoofdrol, is in L i d o ge- prologeerd. „Hans Christian Andersen", vooral voor uw kinderen een fantastisch prentenboek, draait tot en met Zondag in Minerva. „The command" (P a 1 a c e) Een in dit genre uitstekende film over de strijd tussen blanken en Indianen. De blanken zijn hier veruit in de minderheid: een kleine afdeling infanterie, bestaande uit recruten en ongeoefende officieren, aan gevoerd door een oude kolonel, die de hulp inroept van een afdeling cavalerie, teneinde een aantal weerloze burgers nhar veiliger streken te kunnen begeleiden. De cavaleristen zijn tijdens een der gevech ten met de Indianen hun kapitein verlo ren, die voor hij sterft het commando overdraagt aan de cavalerie-arts, die wei weet, hoe men wonden moet behandelen, maar van de krijgstactiek in het geheel niet op de hoogte is. Zijn benoeming wekt dan ook groot misnoegen bij de troep en aangezien het hun soldateneer te na is, door een „pillendraaier" te worden aange voerd, verzwijgen de cavaleristen tegen over hun collega's van de infanterie de ware functie van hun commandant. Wat deze aan ervaring in de krijgskunde mist. maakt hij evenwel goed door zijn gezonde verstand te laten werken, hetgeen tot ge volg heeft, dat hij niet zelden handelt te gen de voorschriften „in het boekje". Wanneer de Indianen tenslotte aanstalten maken om de genadeslag te leveren, ont werpt de arts-aanvoerder een plan, dat in de ogen van alle manschappen ware zelf moord is. Het slot van de film toont an ders. Door middel van het nieuwe geluids systeem in dit theater kan men de gelui den ook van achter uit de zaal laten ko men, hetgeen in deze film, met de onver hoedse aanvallen van de Indianen in de rug, vele verrassende ogenblikken ople vert. N. R. K. „De zeven zondaars" (R o x y) Bijou Blanche (Mariene Dietrich) wordt, omdat zij meestal de oorzaak is van opstootjes, van het ene Zuidzee-eiland naar het andere gedeporteerd en belandt* tenslotte op Boni Komba, waar zij in een café gaat optreden. Zij glimlacht, zingt met een duistere stem en toont haar benen en dit alles is genoeg om de voltallige staf van enkele in de buurt liggende Amerikaanse marineschepen in vuur en vlam te zetten. Nu treft het wel bijzonder ongelukkig, dat ook een aantal niet al te betrouwbare mannen het oog op Bijou hebben laten vallen. Het gevolg is een heerlijke parodistische vechtpartij in het café, waarin de altijd iets pijnlijk kij kende John Wayne sterk op de voorgrond treedt. Bewonderaars van Mariene mogen deze ietwat oude film niet missen. Van Maandag af draait in deze bioscoop „Bwana Duivel" en in de middagvoorstel lingen lopen Stan Laurel en Oliver Hardy rond in „Het leven is geen Lolletje". DE G. „Het Huls der Stilte" (Lux o r) Een op merkelijk product van de Italiaanse film industrie, waarvan hier een Franse versie wordt vertoond. Opmerkelijk niet alleen door het gegeven dat behandeld wordt, maar ook door de subtiele manier waarop het is uitgewerkt. De titel van de film heeft betrekking op een retraitehuis in Rome, waar een aantal mannen drie dagen btfeen is. Het is een heterogeen gezelschap en on der hen zijn enkele opmerkelijke figuren: een zakkenroller, die het retraitehuis aan vankelijk uitsluitend beschouwt als een goede gelegenheid om zich schuil te hou den; een romanschrgver wiens boek indi rect een funeste invloed heeft gehad op een groepje jeugdige boefjes en zelfs tot de dood van een hunner heeft geleid; een verzetsstrijder die nog steeds wroeging' heeft over een verzetsdaad, waarbij hij de levens van een blinde grijsaard en twee kinderen moest opofferen om de vijand na deel te berokkenen. Deze aangrijpende epi soden uit hun leven illustreren telkens de gesprekken met de geestelijken in het „Huis der Stilte". Het gesprek tussen de schrijver en een jonge pater leidt aan het slot van deze ook voor niet-katholieken zeer boeiende film tot een onverwachte cli max: de pater, menende in zijn taak te kort geschoten te zijn, wil afstand doen van zijn geestelijke waardigheid. Maar als hij nauwelijks het Huis der Stilte heeft ver laten gebeurt er iets, dat hem op het laat ste ogenblik van deze stap weerhoudt Een film met een geheel eigen sfeer, voortreffelijk gespeeld en met zeer opval lende fotografische kwaliteiten. S. K. De volledige opbrengst van de feestelijke openingsvoorstelling in het nieuwe Studio theater (vroeger City) zal worden bestemd voor de stille armen van Haarlem. De opening vindt plaats on 23 December en vangt aan om kwart over acht 's avonds. De film Brood, liefde en fantasie" Pane, Amore e Fantasia zal worden ver toond met Gina Lollobrigida en Vittorio de Sica 'in de hoofdrollen. Elke bezoeker zal een attentie worden aangeboden, die betrekking heeft op de film. Bovendien zullen enkele 5-daagse reizen naar Parijs worden vergeven. „Brood, Liefde en Fantasie" is een première voor Nederland, die gelijktijdig in Studio te Haarlem, en de Citj'-theaters te Amsterdam en Den Haag, zal worden ge geven. De heer Paul Keyzer, directeur van het Kriterion-theater, het De La Martheater en de HAFBO, zal de opening verrichten. De prijzen voor de openingsavond zijn vastgesteld op f 1.25 en f 1.75, De voorver- kooo begint op 21 December, 11 uur 's och tends in het Lidotheater. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is op het kruispunt Herenweg-Lanckhorstlaan- Zandvoortselaan te Heemstede, een 71-ja- rige wielrijder, W. J. E. van P. uit Haar lem, aangereden door een personenauto en, na eerst behandeld te zijn door een tweetal doktoren van het Marinehospitaal in Over- veen, met een linkeronderbeenfractuur, een ribfractuur en een hersenschudding naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Het verkeer op het kruispunt werd ge regeld door een agent met een verkeers bord, die, op het ogenblik waarop het ver keersongeval ontstond, juist het verkeer uit de richting Bennebroek en gaande in de richting Haarlem, had vrijgegeven. On der dit verkeer bevond zich de voornoemde wielrijder, die linksaf de Zandvoortselaan wilde inrijden. De verkeersagent beduidde hem nog, dat hij moest wachten, doch de wielrijder heeft dit waarschijnlijk niet be merkt en reed door, met het gevolg dat hij werd aangereden door een achteropkomen de auto. Levensgevaar bleek hedenmorgen bij het slachtoffer niet aanwezig te zijn. De grootste moeilijkheid voor de toneel groep van de Friese Vereniging „Gijsbert Japicx" te Haarlem is altijd het vinden van geschikte stukken. De Friese toneellittera tuur Iaat weliswaar een vrij ruime keuze toe, maar men dient daarbij uiteraard rekening te houden met de capaciteiten van de beschikbare krachten en ook met de smaak van het eigen publiek. In beide opzichten heeft de Friese au teur R. Bergsma uitkomst geboden met zijn toneelstuk ,,Yn tsjinst fan 'e mien- skip" (In dienst van de gemeenschap), een stuk dat wat opzet en inhoud betreft, zeker oorspronkelijk genoemd mag wor den (en dat wil al heel wat zeggen); dat toneeltechnisch goed in elkaar zit en dat niet al te zware eisen aan de spelers stelt. De titel doet reeds vermoeden dat men hier met een tendenzstuk te doen heeft, een tendenz overigens, waar iedereen wel vrede mee kan hebben en die gelukkig niet op een al te nadrukkelijke manier naar voren wordt gebracht. Het gaat in dit stuk hoofdzakelijk om twee partijen, va der en dochter en moeder en zoon, waar bij de sterk ontwikkelde gemeenschaps zin van de ene partij (vader en dor^'e>- telkens in botsing komt met het egoïsme van de andere (moeder en zoon). Dat gebeurt op een volkomen menselijke ma nier, zonder getheoretiseer en zonder dat er ieder ogenblik iemand op het toneel komt om de (overigens duidelijke) opvattinger van de auteur te doceren. Een voortreffelijke propagandiste voor gemeenschaoszin is de dochter Klaske, die het vlijmscherne ironie en sarcasme het egoïsme van haar moeder, van haar broer en van een aanbidder aan de kaak stelt. Een bizonder zware rol voor mej. Rolf Geerlings, die hiermee een verbazing wekkende prestatie leverde, waarvoor zij terecht aan het slot door voorzitter Metz gehuldigd werd. In de tweede plaats wil len wij de heer T. Hiemstra noemen, die van de goede genius in dit stuk een kos telijke typering gaf en die vooral in de climax van het derde bedrijf bizonder goed op dreef was. De dames N. Ritman-de Haan als de moeder en Aukje van der Veede als de pittige dienstbode, en de heren J. van de Velde als de vader, T. Zwier als de zoon, en J. Zwier als de afgewezen minnaar van Klaske hadden weinig moeite re' hun aandeel in dit stuk, waarin voorts drie nieuwe leden van de toneelgroep de buteerden. te weten mej. Elly Smits en de heren D. Fennema en G. Tiesinga. die al lerminst last van plankenkoorts bleken te hebben. Vooral mej. Smits verdient hulde voor de vlotte, ongedwongen egocentri sche en behaagzieke verloofde van Lieu- we. de zoon. Toneelleider J. van der Velde kan te vreden zijn over deze uitvoering. De tal rijke Friezen en Friezinnen, die de Stads schouwburg voor een groot deel vulden, waren dat zeer zeker. S. K. Door het overhalen van een handle in slijterij „De Arend" in de Generaal Cron jéstraat in Haarlem-Noord heeft de secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en om'iggende gemeenten, jhr. dr. J. C. Mollerus. Vrijdag middag om half zes de Kerstverlichting in de Generaal Cronjéstraat en het Juliana- park officieel ontstoken. De plechtigheid geschiedde in bijzijn van het voltallige be stuur van de winkeliersvereniging. Voordat de rood-gele lampjes aangloei den, hield de voorzitter van deze vereni ging. de heer A. van den Borg, een toe spraak, waarin hij zei. dat de winkeliers met deze illuminatie iets moois willen ge ven aan het winkelend publiek als dank voor de inkopen, die dit publiek bij hen doet. „Bovendien tonen wij met deze ver lichting aan. dat wij de Generaal Cronjé straat willen behouden als de hoofd-win- kelstraat van Haarlem-Noord. Vandaar steeds onze activiteit". De heer Van den Borg bracht dank aan de heer D. H. Hor- tensius uit Gouda, die de verlichting ont wierp en aanbracht. Hierna voerde jhr. Mollerus het woord, die de Cronjéstraat een centrum van een slad op zichzelf noemde. Hij prees de „vorm van bruisend leven", welke de ver eniging steeds weer aan haar straat weet te geven en de vindingrijkheid van deze vereniging. „Ik zie in de Generaal Cronjé straat een reservoir van Sinterklazen Zwarte Pieten; het enige, wat u eigenlijk nog mist is een apparaat om sneeuw te maken, hetgeen de Kerstsfeer in uw straat nog aanmerkelijk zou verhogen. Ik hoop, dat uw initiatief voor honderd percent zal slagen, met of zonder sneeuw", zo besloot jhr. Mollerus zijn toespraak. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagden voor het examen Hoog-Duits M. O.-b: de heer J. J. M. Tonino te Haarlem, mevrouw A. A. DenijsKlipp te Haarlem, de heer A. van der Struis te Heemstede. Dezer dagen kwam in openbare veiling het perceel aan het Zuidei Buiten Spaarne 10 zwart en rood, dat gelegen is binnen een gebied waarvoor een saneringsplan in voor bereiding is. Daarom achten B. en W. het gewenst, dat de gemeente het in eigendom verkrijgt. De gemeente is eigenares gewor den voor de som van f 11.700. De bijkomende kosten bedragen f 1.473,60. „Er moet nodig een lijntje bijkomen' schreven wij onlangs naar aanleiding van de overbelasting van de telefooncentrale van het Haarlemse stadhuis. Zodat we thans met ge noegen melding maken van een voorstel aan de Haarlemse raad, waarin 2750 gulden ge vraagd wordt voor het maken van een tien de aansluiting, waarop zestien neventoestel len kunnen worden aaogesloten. Het Schotens Christelijk Gemengd Koor bestaat vandaag. Zaterdag 18 December, veertig jaar. De viering van dit achtste lustrum zal vanavond geschieden in restau rant „Groenendaal" in Heemstede met een bijeenkomst voor de leden en hun echt genoten. ADVERTENTIE '-nvyxxxryyyzoyyyooyyrarrcaoz-roccr^c -ccccorcccxcccr^ BAAN hoek HOUTPLEIN 5 garandeert U een voortreffelijk 8 vanaf 7.50, 10.en 15. P, TELEFOON 11044 oooctv ror*xxr^ooivi£x*y*x*riooo'io^cr<xioroooonfVTCocoooocö Steunbnnnen voor bejaarden B. en W. van Haarlem hebben binnen een week geantwoord op de vragen welke door het Haarlemse raadslid, mevrouw M. van der Wal 1D uy vendak (Ar beid) werden gesteld over de beweeg redenen welke het College er toe gebracht hebben, wèl toestemming te verlenen voor de steunbonnen-verkoop der Adoptieccm- missie bejaarden (althans die niet te wei geren) en niet voor een soortgelijke steun- actie ten behoeve van de Algemene Bond van Ouden van Dagen. Hier volgt het antwoord van het College: Het bestuur van de Stichting Adoptie commissie Bejaarden verzocht op 6 Novem ber toestemming tot het houden van een kleine geldinzameling door middel van bonnenverkoop door vier bejaarden. Bij onderzoek bleek, dat het de bedoeling van genoemd bestuur was steunbonnen slechts in besloten kring ten verkoop aan te bie den. Nu de inzameling van gelden niet zou geschieden aan de huizen of op of aan de openbare weg was geen toestemming inge volge de Algemene Politieverordening nodig, hetgeen het bestuur is medegedeeld. Incidenteel, zonder dat echter hiertoe door het bestuur opdracht was gegeven, hebben enkele van de ouden van dagen in al te grote voortvarendheid enige steunbonnen bij anderen ten verkoop aangeboden. Op 17 November 1953 heeft de Algemene Bond van Ouden van Dagen, welke als doel heeft de behartiging van de sociale belan gen der leden, verzocht een huis aan huis collecte in hot voorjaar 1954 te mogen hou den ten einde aan de daarvoor in het leven geroepen commissie mogelijk te maken om het werk voor de ontspanning van de leden te kunnen voortzetten. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt op grond van de over weging, dat, nu de te houden collecte alleen bestemd zou zijn voor ontspanning van de leden, terwijl de bondskas van de lande lijke Bond van Ouden van Dagen over vol doende financiële middelen beschikt, het niet juist zou zijn voor dit doel een beroep te doen op de publieke liefdadigheid. Hier bij kwam nog de overweging, dat het col lecte-schema 1954 voor deze gemeente overladen was. Nu voor geldinzameling in besloten kring geen toestemming van Burgemeester en Wethouders is vereist, menen zij zich te moeten onthouden van een beoordeling van deze wijze van collecteren. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de ar C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17. Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen door dok ter D. K. Hecringa. Militairenweg 18, Over- veen, telefoon 24480. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2. Bloe mendaal, telefoon 25769. De dienst van de apotheken voor Bloemen daal, Overveen en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Woensdag 29 December verzorgd door de Elswout-apo- theek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloe- mendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, telefoon K 2560 8249.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11