Drukker ijgebouw Haarlems Dagblad-OHC nadert zijn voltooiing Hillegomse kalkzandsteenfabriek jubileert T. V. Service Bouwmeester loste problemen van uiteenlopende aard op 3 Materialen en gros Aantal personenauto's in 5 jaar verdubbeld HOEKSTEEN VAN DE WONINGPRODUCTIE In vijftig jaar werden 31 milliard stenen afgeleverd ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 Onzichtbaar denkwerk Ruime personeelsvertrekken Papier parade Laatste fase N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Twaalfjarige jongen ging er met vrachtauto vandoor Op 1 Augustus waren er ruim 219.000 H. J. MAERTENS N.Y. In tien uur Bollengrond Sociale evolutie Heringa Wuthricn CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS DERTIEN MAANDEN GELEDEN op 13 November klonken de eerste moker slagen welke een einde maakten aan het bestaan van de ongeveer zestig jaar oucle voormalige Doopsgezinde school aan het Groot Heiligland in Haarlem. Thans rest A an dat gebouw alleen nog de lraaie kroonlijst en de kap, welke de bovenste begrenzing vormen van het nieuwe drukkerijgebouw van onze bladen Haarlems Dagblad/O.H.C., IJmuider Courant en Kennemer Courant, waarvan de voltooiing binnen enige 'weken een feit zal zijn. Hetgeen* nog niet wil zeggen, dat Uw krant dan reeds tussen Groot en Klein Heiligland gezet, gedrukt en geëxpedieerd zal worden, want ook de installatie van de flieuwe apparatuur, waartoe ook een 32-zijdige Winkler-Fallert-rotatiepers van de Zwitserse fabriek Graphic Art behoort, zal veel berekening en veel beleid vergen. Wikken en wegen is ook ruimschoots het deel geweest van de architect de heer K. Jonkheid, van zijn bekwame direc tie-opzichter, de heer F. H o 11 e e, van de Bataafse Aannemingsmaatschappij en haar toegewijde uitvoerder, de heer W. G. Bakker. De heer Jonkheid heeft tal van uiteen lopende problemen op te lossen gehad. Dat van de aanpassing van het uiterlijk van een gebouw voor een modern bedrijf aan een juist door de aanwezigheid van vele historische geveltjes gekenmerkte omge ving was wellicht nog het gemakkelijkste vraagstuk, omdat de heer Jonkheid zich aan een traditionele architectuuropvatting verwant weet. In dit geval werd de ingewikkeldste puzzle gevormd door de zorg om de buren geen overlast te bezorgen. De buren: dat is immers in de eerste plaats de dépendance van het St. Elisabeth's gasthuis aan het Groot Heiligland. De bouwheer had er voor te waken, dat er geen hinderlijk ma- chinegedreun de stilte om de witte bedden zou kunnen verstoren, dat het zonlicht niet verduisterd zou worden door hoog- oprijzende muren, dat geen schadelijke dampen de lucht zouden verpntreinigen. Men mag vertrouwen dat aan al deze, terecht gestelde eisen voldaan is. Tegen de 33 centimeter dikke buitenmuren en tegen de plafonds van de rotatiekamer wordt een laag van geluidsabsorberende platen van ruim negen centimeter bevestigd. De muren aan de Zuidzijde van de dépendance werden afgeschuind en de grote centrale hal, waar de zetterij wordt ondergebracht, wordt hermetisch afgesloten: de luchtver versing zal er geschieden door middel van een vijftal ventilatorkamers. Het derde grote probleem deed zich al dadelijk bij het begin der werkzaamheden voor, nadat de Doopsgezinde school ge sloopt was en de kelder uitgegraven werd: sommige delen daarvan, bijvoor beeld de stookkelder, bereikten een diepte van vier meter, zodat de bouwers ver on der de fundamenten der belendende per celen kwamen. Men zal begrijpen welke gevolgen een onvoorzichtig te werk gaan had kunnen hebben voor die huizen, wel ke al enige eeuwen hadden getrotseerd. Tenslotte had de architect zich uiter aard ook het hoofd te breken over de in deling van de hem-ter beschikking staande ruimte, welke door de vier inspringende hoeken veel vernuft eiste. De wijze waarop de heer Jonkheid tot in de finesses ernaar gestreefd heeft in het nieuwe drukkerij gebouw een zo soepel mogelijk reilen en zeilen van ons bedrijf te verwezenlijken heeft bij een rondgang, welke wij dezer dagen onder zijn leiding in het gebouw maakten, onze oprechte be wondering afgedwongen. Maar men moet goed beseffen, dat aan een leek heel watdenkwerk van een ar chitect en zijn medewerkers ontgaat, omdat hij het eenvoudig niet: ziet; dat hele inge wikkelde buizen- en kabelnet voor kracht, licht, lucht en verwarming, dat zich kilo meters lang, vaak achter en in muren ver borgen, door het bouwwerk slingert. De technische medewerkers aan onze krant zullen voortaan via een op de por tiek uitkomende zacht glooiende trap, waarover op andere tijdstippen eveneens de papieiTollen zullen afdalen, in de voor hun fietsen bestemde kelderruimte ko men, waar ook een kleine garderobe, speciaal voor regenkleding en dergelijke, is uitgespaard. Vanuit die kelderruimte kunnen zij binnendoor via twee trappen de grote garderobe met waslokalen (in clusief douches) op de eerste verdieping bereiken. Op diezelfde étage bevinden zich enige toiletten en een aan ongeveer honderd personen plaats biedende cantine met groot buffet. Die cantine kan ook gebruikt worden voor cursussen, voor het ontspannings- en ontwikkelingswerk van onze personeels vereniging en zo voort. De „spreker-van- vanavond" kan er in een eigen vertrekje op zijn verhaal komen. Blijven wij nog even bij de personeelsverblijven: op de tweede verdieping, die een prachtige re serveruimte omvat, dan vinden we daar voor zomerse dagen een ruime loggia, Voor de liefhebbers van grote getallen geven wij hier een staalkaartje van ver werkte materialen: 650.000 bakstenen, 540 kubieke meter beton, zeventig ton wapeningsstaal, 35 ton constructiestaai, 1400 vierkante meter dakbedekking, 1300 vierkante meter betonplaten, 75 kubieke meter hout, duizend vierkante meter geluidswerende platen. Er komt heel wat kijken voor het on derdak gereed is, waaronder uw dag blad gedrukt kan worden! :xx>coocc<xcooccc<xxxxxxcxxxxxxxxoax>coooccc>coccoocccccoc waar men, beschut tegen een motregentje of een kille wind, in de pauze een luchtje kan scheppen met éen uitzicht over een deel van oud-Haarlem. Keren wij terug naar de kelder, waar van verreweg het grootste deel dienst zal .doen als opslagplaats voor krantenpapier. Niet minder dan 300.000 kg. kunnen hier een plaats vinden. Aan de Westzijde van de kelder bevinden zich twee schuifdeuren: zijn die geopend, dan kan een rol worden bevestigd aan elk van de twee grote per sen die in de rotatiekamer op een door In de grote hal, welke voor de zetterij bestemd is, wordt nog hard gewerkt. Maar als alles klaar is, zal het er daar niet rustiger op worden. acht kolommen gesteunde betonnen vloer komen te rusten. Aan de zijde van het Groot Heiligland bevindt zich de kelder met de twee ketels sterke oliestookinrichting. De tank gaat achter een zijwand schuil: zij kan van de straat af gevuld worden. Zijn de mensen van Heringa en Wuthrich, die de centrale verwarming aanlegt, met hun gedachten vooral in de kelder aan de voorzijde van het gebouw, die van Keiler en Macdonald, welke firma de electrische installatie ver zorgt, hebben hun domein aan de achter zijde aan het Klein Heiligland, waar zich de kelders voor transformatoren en meters bevinden. Het wordt tijd, dat wij naar boven gaan. Het hart van de parterre wordt gevormd door de grote hal, waarin de vlakpersen en de zetmachines een plaats zullen vin den met geheel rechts daarvan de afzon derlijke stereotypie-afdeling, waar de tot lood gestolde kopij zijn laatste bewerking ondergaat, alvorens aan de razendsnel wentelende rotatiepersen te worden toever trouwd. Aan de Oostkant van de zetterij bevin den zich een aantal vertrekken voor toe zichthoudende, schrijvende en corrigeren de medewerkers. Natuurlijk zijn er ook toiletten, een wachtkamertje voor be zoekers en een tochtportaal. Ook hier valt het op, dat de architect er steeds naar streefde alle bij de productie van de krant Een modern bedrijf in een oude omgeving: van de daktuin van de dienstwoning af heeft men een aardig uitzicht op de pittoreske geveltjes aan de Heiliglanden. betrokkenen de kortste weg naar hun doel te verzekeren. Als een gebouw in een gebouw bevindt de rotatiekamer zich aan de Westelijke zijde van de zetterij. Zoals wij reeds schreven: goed ingepakt om alle storende geluiden voor de omgeving te weren. Vandaar ook, dat de vensters in de boven de overspanningen van de zet terij uitstekende muren der rotatiekamer in glazen bouwstenen zijn uitgevoerd. Aan de zijde der zetterij worden de van beide zijden toegankelijke schakelkasten gemon teerd, in nissen worden de rubberrollen voor de inktgeving opgeborgen. De stereo typie-afdeling, we schreven het reeds, is vlak bij de hand. Zo vormt de rotatieka- ADV ERTENTIE Tel K 2500 - 15597 en 19057 In Bussum is een 12-jarige jongen ach ter het stuur van een grote vrachtauto gaan zitten en met de wagen weggereden. Op de rijksweg Eemnes-Hoevelaken wil de hij de auto aan de kant van de weg neerzetten. In de mist reed hij echter te ver door, waardoor de wagen van de berm gleed. De jongen, die geen letsel had op gelopen, wilde het hazenpad kiezen, maar werd door personeel van een nabij gele gen benzine-tankstation gepakt en aan de politie overgegeven. De vrachtauto werd ernstig beschadigd. De tegelzetter is nu nog aan het werk in de loggia op de tweede verdieping, waar straks het personeel in de xoerkpauze een luchtje zal kunnen scheppen. mer met haar twee snelle persen de laat ste fase van het eigenlijke productieproces van de krant en tevens de overgang naar de distributie: expeditie en bezorging. Want onmiddellijk nadat de nog naar de drukinkt geurende exemplaren van uw dagblad de persen zullen hebben verla ten zullen zij zich op de tafel in de expe ditieruimte aan het Klein Heiligland be vinden. De bezorgers zullen daar in één richtingsverkeer langs de tafel worden ge leid om hun stapel mee te nemen, waarbij zij op hun weg het kantoortje van de chef van de zo belangrijke expeditie-afdeling zullen passeren. De bezorgers zullen er tevens een overdekte ruimte vinden om hun fietsen te stallen. Vermelden wij volledigheidshalve nog, dat zich op de eerste verdieping nog een opslagplaats voor stapelpapier ten behoe ve van de handelsdrukkerij bevindt en dat aan de achterzijde aan het Klein Heilig land een ruime en gerieflijk ingedeelde bovenwoning is gebouwd. Zo zal de nieuwe drukkerij van Haar lems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Cou rant een belangrijke aanwinst betekenen niet alleen voor het eigen bedrijf, maar ook voor het grafische bedrijf in het al gemeen. Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aan tal personenauto's in Nederland op 1 Augustus 219.411. Dit betekent, dat gedu rende de laatste vijf jaar het aantal perso nenauto's in ons land vrijwel is verdub beld. Op 1 Augustus 1949 waren er 113.477. Ten opzichte van de stand op 1 Augustus van het vorige jaar bedraagt de toeneming van het aantal personenauto's 31.803 (17 pet.). De verdeling van de personenauto's is- lichte personenauto's (t/m. 1000 kg.) 54.9 pet., 1001-1500 kg. 34.7, 1501-2000 kg. 10.1 pet. Slechts 0.3 pet. is zwaarder dan 2000 kg. Het grootste aantal personenauto's hoort thuis in de 'provincie Zuid-Holland, na melijk 56.983, waarvan 16.431 in Rotter dam en 16.081 in Den Haag. Noórdholland telt 53.659 personenauto's, waarvan 26.158 in Amsterdam. De cijfers voor de overige provincies luiden: Noord-Brabant 20.725, Gelderland 19.467, Utrecht 13.666, Over- ijsel 13.095, Limburg 11.714. Groningen 10.444, Friesland 8.352. Zeeland 6.630 en Drente 4.671. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 De rustige, tien meter hoge voorgevel aan het Groot Heiligland verraadt door zijn lengte iets van de omvang van het bedrijf daarachter. „Met water, druk en warmte schiep natuur in eeuwen tijd wat hier thans door de mensenhand per etmaal wordt bereid". DEZE DICHTERLIJKE ontboezeming over het productieproces staat te lezen op een der wanden van het vergaderzaaltje van de op 22 December van dit jaar jubilerende kalkzandsteenfabriek (een onderneming van de N.V. Van Herwaar- den's Kalkzandsteenfabrieken) op de grens tussen Hillegom en Lisse. „De" steenfabriek zegt men gewoonlijk in deze omgeving van een bedrijf dat duizenden automobilisten meermalen passeren zonder dat zij beseffen, dat zij daarmee voorbij 's werelds grootste, thans vijftigjarige kalkzandsteenfabriek rijden. Weinigen weten, dat elke dag een millioen stenen op vrachtauto's en in schepen de witte wereld van een vroeger algemeen als ,,De Arnaud" bekend staand bedrijf verlaten, waarmee een bijdrage wordt geleverd van 25 van de voor de huidige Nederlandse woningproductie nodige stenen. Buiten de bollenstreek is nog minder bekend, dat de kalkzandsteenindustrie juist voor die bollenstreek een dubbele functie vervult, namelijk als stabiliseren de factor op een altijd door het seizoenbedrijf wat wankele arbeidsmarkt, maar vooral als schepper van nieuwe, waardevolle cultuurgronden, welke verkregen worden door zandafgravingen. In de halve eeuw dat de kalkzandsteenfabriek bestaat werden op die wijze vierhonderd hectaren aan het bollenareaal toege voegd. Wie eenmaal doorgedrongen is op het fabrieksterrein zelf dat min of meer schuil gaat achter een wand van witte, uiteraard geheel uit kalkzandsteen opgetrokken per- soneelswoningen, bemerkt al spoedig uit de gigantische afmetingen van het tech nische apparaat, dat hij hier te doen heeft met een bedrijf van moeilijk te overschat ten economische betekenis. Het procédé van de bereiding van de kalkzandsteen is in wezen weinig gecom pliceerd, maar de schaal waarop het wordt toegepast maken een indrukwekkende technische outillage onontbeerlijk. De Hillegomse kalkzandsteenfabriek is in hoge mate kapitaalintensief, ook al wer ken er 350 arbeiders aan de jaarlijkse pro ductie van.250 millioen millioen stenen. Het aandelenkapitaal bedraagt twee millioen, maar de waarde der fabriek wordt, naar de maatstaven van dit ogen blik gerekend, op 20 tot 25 millioen ge schat. Onafgebroken wentelt het raderwerk dat de kilometerslange transportbanden in beweging houdt: zo verdwijnen kalk en zand naar de menginstallaties, vandaar naar de persen, waar het nog zeer broze mengsel van kalk en zand in steenvorm door drie man in een soepel geroutineerd rhythme van de persen op vlakke wagens wordt gestapeld, die de steen-in-wording naar de cylindervormige ovens rijden, waarin bij twintig wagens van 1100 stenen tegelijk het verhardingsproces met behulp van stoomdruk plaats vindt. De stenen, die geel en zacht erin zijn ge gaan, komen er uren later wit en hard uit. De weg naar de verlaadinrichting levert geen problemen meer op. Nogmaals komt men daar het in deze steenfabriek blijk baar magische getal 1100 tegen: de grij pers van de kranen, die het onontbeer lijk bouwmateriaal op de gereedstaande vrachtauto's laden, kunnen precies 1100 stenen verplaatsen. Het gehele productieproces van zand tot steen heeft zich in minder dan tien uur afgespeeld: in tien uur dan de hoeveel heid zand die in de binnenduinen van Noordwijkerhout door een dragline in een zandschip werd geworpen als witte kalk zandsteen op een bouwwerk in de Rand stad Holland liggen. Uit een voor de bollenstreek economisch oogpunt vormt het zand het interessantste materiaal bij deze steenfabricage. Kalk komt uit het Luikse district en wordt met schepen aangevoerd die eerst stenen recht streeks van de fabriek naar Limburg heb ben gebracht, zodat ook het transport daarvan op zo economisch mogelijke wijze verloopt. Maar het andere hoofdmateriaal, het zand, komt uit de onmiddellijke omgeving van de fabriek. Men kan rustig zeggen, dat juist de aanwezigheid van voor dit doel geschikte zandgronden, welke ove rigens uit een oogpunt van natuurschoon geen waarde schijnen te hebben, in 1904 tot de stichting van de „Arnaud" juist op deze plek hebben geleid. Wat er na afgraving en omwoeling res teert is voortreffelijke bollengrond, welke door grote en kleine kwekers om strijd wordt begeerd. De kalkzandsteenindustrie wordt op die wijze ook grondexploitant, zij het niet onder eigen naam, maar in de vorm van de dochteronderneming N.V. Maatschappij tot exploitatie van gronden „Veenburg-Elsbroek". Het beleid van deze maatschappij is de laatste jaren sterk ge wijzigd. Verkocht zij vroeger de vrij komende grond van de zanderijen aan de grote kwekers, tegenwoordig wordt de grond per hectare aan kleine kwekers ver pacht, waardoor tegemoet wordt gekomen aan de juist in die kringen heersende schaarste aarr voldoende grond voor een rendabel bedrijf. Door de zanderijen van Van Herwaardens kalkzandsteenfabrieken ontwikkelt Noordwijkerhout zich tot een belangrijk centrum voor de bloembollen cultuur en wordt de deviezenindustrie van ons land versterkt. Ook het zanderij bedrijf is sterk geme chaniseerd: vijf draglines, drie zandzui gers, bulldozers en andere werktuigen ge tuigen daarvan. De vloot omvat een zestig tal grote en kleine zandbakken, sleep boten, een drijvende werkplaats om in de zanderij reparaties te verrichten, een drij vend schaftlokaal. Bij de fabriek bevinden zich een eigen machinefabriek, een bankwerker ij, een smederij, een electrische en autogene las ser ij, alsmede een overdekte scheepswerf en een inrichting voor houtbewerking. De laatste jaren is de ontwikkeling van het bedrijf gepaard gegaan met een evo lutie op sociaal gebied. Toen de heer J. A. H. van Herwaarden, de oudste directeur van de N.V., 43 jaar geleden bij de toen malige „Arnaud" in dienst kwam, werk ten de arbeiders gedurende zes dagen tien uur per dag tegen zestien cent per uur, hetgeen een weekloon van f 9.60 uitmaak te. Maar daar ging weer f 1.60 huishuur van af.Van hygiënische voorzieningen zoals die thans bestaan in de vorm van een ruim personeelsverblijf met wasbak ken en douches, was niets te bespeuren: de werknemers gingen stoffig en vuil naar huis. Thans verdient de minste ar beider van Van Herwaarden zestig gulden per week. Uit de winst wordt gereserveerd voor een oudedagvoorziening. Aan ge zamenlijke ontspanning waarbij Raad van beheer en directie zich niet onbetuigd laten wordt veel gedaan. Dat zal ook bij de viering van het jubi leum tot uiting komen. Op Dinsdagmiddag 21 December zullen ter inleiding van het feest een groot aantal vertegenwoordigers van overheid, handel en bedrijf de Hille gomse kalkzandsteenfabriek, die in de vijftig jaar van haar bestaan 3 milliard stenen produceerde, bezoeken. Op Woensdag 22 December wordt 's morgens in „Treslong" een herdenkings samenkomst met het voltallige personeel en zijn gezinnen in totaal achthonderd personen gehouden. Daar zal ook de man gehuldigd worden, die van de op richting af de fabriek is trouw gebleven: de kassier, de heer W. D. Oudolf. 's Middags is er een receptie in „Tres long" en een kinderfeest in „De Nachte gaal", waarna het gehele personeel zich aan een gemeenschappelijke maaltijd, ge volgd door een cabaretvoorstelling, zal verenigen in „Treslong". En daarmee zal dan op waardige wijze herdacht zijn hoe in 1904 de „Arnaud" zijn eerste kalkzandsteenproductie ze ven millioen per jaar met 25 arbeiders begon. ADVERTENTIE Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5