„De Ambtenaar", Jan Egmond, 40 jaar in gemeentedienst MEUBELTENTOONSTELLING 71 .Clowntje Rick Kerkdiensten STAATSEXAMEN Opdracht in W enen SLEUTEL WEG? Nice w 3 aars wens RESA-HILVEÜSUiVS ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hij trouwde 30.000 mensen I fff pitta. G. Doornink jubileerde Burgerlijke Stand van Haarlem Heemstede neemt geen deel aan bloemencorso „Associatie" beschikt over modern gebouw Daarom houden ivij van 20tlm 24 Dec. een tentoonstelling van Nieuwendijk 164-170 Amsterdam AUBERGE BONVERRE Betaling abonnementsgeld per giro Voor de kinderen Nachtdienst apotheken Haarlems Dagblad FEUILLETON door Anne Duffield De 54-jarige Jan Egmond is op 27 Decern- ber 40 jaar in gemeentedienst en op die j datum zullen op enkele tientallen na dertigduizend Nederlanders door hem in de burgerlijke echt zijn verbonden. Jan Egmond is nu 34 jaar in Haarlem en daar vóór vanaf zijn veertiende jaar in Wieringerwaard, Sehoterland bij Heeren veen, Castricum en Schoten. Al dat trouwen is geen eenvoudig werk. Als je bijvoorbeeld 14.500 paartjes voor je hebt gehad, kan niemand vergen, dat al die 14.500 een ander speechje gekregen hebben. Maar ze hebben wel allemaal een eerlijk woord gehoord, een nooit afgeraf felde, rustig voorgedragen gelukwens. „Ik heb een gruwelijke hekel aan forma lisme," zegt hij en omschrijft dat vlot en kernachtig en als wij dat allemaal op schrijven, zegt hij een tikje bedeesd „Eigenlijk moet u dat niet allemaal op schrijven, dat wou ik op 27 December zeggen". En dat bewijst de nauwgezet heid, waarmee Egmond in de trouwzaal zijn woord doet: hij weet,, wanneer hij het beste woord te pakken heeft en dat bewaart hij ook voor de beste gelegen heid. Dat was tot nu toe het trouwen, maar op 27 December is hijzelf de beste gelegenheid. Het kost ons een mooi woord „De ambtenaar" zit in half-eiviel, dat wil zeggen, een bruin colbert-jasje over zijn zwarte jaquet-vest. Egmond heeft een hoge opvatting van zijn taak en hij be treurt het bijzonder, dat het „trouwen voor de wet" voor velen dreigt te ont aarden tot een formaliteit, vooral onder de druk van de woningnood. „Ze verge ten, dat het sluiten van het wettige hu welijk de goedkeuring van de gemeen schap betekent, waarin zij zullen leven". „Ik heb nog nooit meegemaakt, dat een van de twee de moed in de schoenen zonk en wegliep, maar als het nog eens ge beurt dan zal ik zeggen: „Tot de volgen de keer dan maar". Haarlems „ambte naar" heeft al \rerscheidene keren het huwelijk voltrokken van jonge mensen, waarvan hij de ouders ook getrouwd had. „Eerlijk gezegd loer ik op de derde gene ratie, dat kan ik nog net halen." De meest trieste ervaring in zijn loop baan is het huwelijk van twee jonge men sen, die onmiddellijk na het verlaten van de trouwzaal ruzie kregen over „waar gaan we een kop koffie drinken" en elkaar daarna niet meer gezien hebben. Jan Egmond heeft nog nooit over de liefde gesproken, als hij een huwelijk be krachtigd had. „Allicht niet, want ik neem aan, dat die er is, anders zou ik er geen eer in stellen het huwelijk te sluiten" Wel draagt hij soms een gedicht voor over de liefde. Ambtenaar Egmond is zelf pas zestien jaar getrouwd. Sinds zestien jaar kan men hem dus niet meer plagen met het al oude „De beste stuurlui staan aan wal". ADVERTENTIE Topprestatie uit bet land van de Alpen: HORLOGERIE TEN BOOM, Barteljorisstraat 19 W. VOET EN ZONEN, Anegang 15 De heer G. Doornink, kraandrijver op de Centrale Werkplaats van de Neder landse Spoorwegen in Haarlem, is door de plaatsvervangend chef van de Centrale Werkplaats, ir. J. Roosenschoon, gelukge wenst met zijn 25-jarig dienstjubiileum. De jubilaris ontving een oorkonde en een gratificatie. Namens de chef van de afde ling heeft de heer F. Meintsma, werkmees ter, de heer Doornink thuis gecomplimen teerd. De jubilaris ontving van het per soneel van de afdeling een mand met fruit, bloemen en sigaren. HAARLEM, 17 December 1954 GEHUWD: 17 Dec., H. Schoo en M. de Jong; G. H. van der Beek en E. M. Morlang. BEVALLEN van een zoon: 16 Dec., C. P. ZeestratenBuskermolen; 17 Dec. E. Ooster huisWeisz. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec., A. H, BoonmanMerkx; P. B. GerritsenReij- mers; 17 Dec.. M. M. UilenbroekHietbrink. OVERLEDEN: 14 Dec., W. WagterDijk stra, 73 j., Brouwerskade: 15 Dec., P. Vuijst, 65 j., Popelingstraat; 16 Dec., G. Jansen Geerling, 72 j., Burgemeester Rampstraat; W. S. MolVoorwinde, 63 j., Gasthuisvest. Met de hand aan de hamer, waarmee hij zojïiist een huwelijk beklonken heeft, spreekt de binnenkort 40 jaar in gemeente dienst zijnde Jan Egmond, „de ambtenaar", zijn gelukwens uit. „Er zijn ambtenaren, die pas na hun speech met de hamer slaan, maar dat lijkt dan meer op een bekrachti ging van je eigen speech, vind ik", is een mening van de heer Egmond, die er een hoge beroepsethiek op na houdt. Tijdens de rond\rraag van de goed be zochte ledenvergadering van de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, welke Vrijdagavnod in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal" gehouden werd, kwam onder meer een verzoek van het bloemencorso-comité aan de orde, de afdeling Heemstede met een praalwagen aan het komende corso te doen deelnemen. Na enige discussie werd evenwel besloten aan dit verzoek geen gevolg te geven, met het oog op de buitengewoon hoge kosten welke hieraan verbonden zouden zijn. Aan het begin van deze vergadering her innerde de voorzitter, de heer A. J. Braam, in zijn openingswoord aan de dit jaar ge houden bloemschikcursus, welke bijzonder geslaagd mocht worden genoemd, zodat spreker zijn hartelijke dank betuigde aan de heer Nunnink, die zich hiervan met de leiding had belast. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de komende alge mene vergadering behandeld, welke in zijn geheel de goedkeuring der leden verwierf. Ook ging men accoord met de voorgestelde verhoging der entréegelden voor de beurs, ten einde op deze wijze de middelen te ver krijgen voor de restauratie van het Krela- gehuis. Als afgevaardigden voor de alge mene vergadering werden benoemd de heren A. J. van Braam en J. H. Dix. Vervolgens werd het beleid van de pen ningmeester, dat resulteerde in een batig saldo, onder dankzegging en met algemene stemmen goedgekeurd, waarna de heer Braam-bij acclamatie en onder applaus als voorzitter herkozen werd. De vergadering werd besloten met een loterij om verschil lende bijzonder fraaie bloeiende planten. Voor de Eerste Coöperatieve Associatie voor Uitvaartverzorging U.A. was het Vrij dag een bijzondere dag, omdat zii een mo derne inrichting voor de verzorging van uitvaarten in gebruik heeft genomen. In het pand Zijlweg 63, dat in 1939 werd ge kocht en sedertdien gebruikt en uitgebreid is, zijn thans zes rouwkamers aangebracht; de aula is vernieuwd en boven zijn koffie kamers (ook te gebruiken als spreek kamers) en een prachtige kantoorruimte. Bij de officiële ingebruikneming van het vernieuwe pand heeft nadat de voor zitter, de heer A. Koomen, een inleidend woord had gesproken wethouder de heer A. J. M. Angenent gelukwensen aan geboden met de verbetering, die thans tot stand is gekomen. Hij herinnerde aan de wijze van begraven in vroeger tijden en aan de sociale betekenis van de uitvaart verzorging. De Eerste Coöperatieve Ver eniging neemt daarbij met haar 21.000 leden (vermoedelijk 70.000 inwoners van Haarlem en omgeving omvattend) een bij zondere plaats in. De heer Van Weerlee, sprekende namens het personeel, bood een smeedijzeren raam aan, dat een afscheiding vormt tussen de aula en de ruimte, waar het orgel staat. Deze middag speelde Egbert Vos uit Heem stede op het orgel, daar Piet Halsema ver hinderd was. De bijeenkomst werd gehouden in de aula, waar eventueel voor de begrafenis of crematie bijeenkomsten gehouden kunnen worden. Er is gelegenheid tot spreken en orgelmuziek kan ten gehore worden ge bracht. De aula bestond reeds, maar was kleiner dan de nieuwe en niet zo modern ingericht. Het aantal rouwkamers is van twee op zes gebracht. Reeds voor de oorlog had de associatie gebroken met het sombere zwart in de rouwkamers. Dat was een vooruit strevende daad, die door familieleden van de overledenen, die aan de Zijlweg 63 wer den opgebaard, op zijn juiste waarde werd geschat. Architect Huib Tuinga, die de vernieuwingen heeft ontworpen, is op de zelfde "wijze doorgegaan. Van belang om te vermelden zijn de grijze zogenaamde fold-deuren, waarmee de rouwkamers worden afgesloten; zij zijn een Ameri kaanse vinding en verhogen het aesthe- tisch aanzien van het interieur. Soortge lijke deuren zijn ook aangebracht op de eerste verdieping waar de koffiekamer in drie spreekkamers veranderd kan worden. Het werk is uitgevoerd door het aannemers bedrijf G. J. Veldwijk en Zoon. :j:i: ADVERTENTIE Aangezien wij in de vaste overtuiging zijn, dat de meubelen zeer spoedig aanzienlijk in prijs zullen stijgen, hebben wij gemeend er goed aan te doen het geachte publiek iu de gelegenheid te stellen te kopen voor thans geldende prijzen, voor levering nu of later. Desgewenst gebruikmaking van onze betalings-service. HUISKAMERS SLAAPKAMERS BANKSTELLEN en CLUBS i tri:' ADVERTENTIE FRANS RESTAURANT JANSWEG 20 TELEFOON 17630 UITGEBREIDE KERSTDINERS ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 XXXXXCOKOOOOOCOCOOCOCOXOOryXCOXX'^OOOCCOOOOO 3 V kunt het Uzelf gemakkelijk maken 3 door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten 3 name van Haarlems Dagblad. U X bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. 8 Het te gireren bedrag is f6.50, post- R abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken 8 door Uw giro-opdracht te verzenden R vóór het eind van de maand. Wij X behoeven dan geen kwitanties uit te 3 zenden. 3 Voor automatische girobetalingen 8 (het allergemakkelijkste) zijn for- muiieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE s ;x*xoccoxoxKc«xx>r<xxcc«-c<x:coccoccco: xxxxxxSsooooooco Zoals ze afgesproken hadden, gebeurde; Oepoetie klom in de boom en zocht een goed plaatsje op een dikke tak, vanwaar hij een ver uitzicht had. En daar zat hij nu geduldig en waakzaam te wachten op de dingen, die gebeuren konden. Rick en Bunkie bleven in de buurt van het huisje. Het zou te gewaagd zijn om het bos in te gaan en de hut alleen te laten, nu er elk ogenblik onraad kon opdagen. En ze hadden het goed gezien, want Oepoetie zat al 'n poos op zijn hoge uitkijkplaats en hij keek waakzaam rond. En toen, opeens, hoorde hij in de verte stemmen klinkenHij boog zich voorover en keek in de richting van het geluid. En ja, daar zag hij iets! Een troep van wel zes, zeven jongens naderde tussen de bomen; ze hadden allemaal stokken bij zich en hij kon zelfs uit de verte al zien, dat ze opgewonden waren en vast geen goede plannen hadden Oepoetie zag hoe de jongens druk met elkaar schreeuwden en woest met hun stok ken zwaaiden. Nee, dat zag er niet erg vredelievend uit. Waarschijnlijk hadden de gevluchte indringers een stuk of wat van hun vrinden bij elkaar getrommeld, en nu zouden ze vast wel komen proberen ons drietal met zijn allen te overvallen! Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15: telefoon 10539; firm C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34. telefoon 12495; Schotrebos- apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711; Apotheek Nolf. Kruisstraat 26. telef. 11174. ZONDAG 19 DECEMBER 1954. 8 Met het oog op het tijdig verschijnen 8 van ons Kerstnummer wordt men ver- 3 3 zocht de opgaven voor deze rubriek 3 vóór Donderdag 23 December aan ons R 8 toe te zenden. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. J. A. de Klerk, Heem stede. 3.30: Liturgische dienst voor slecht horenden. 7: Kerstzangdienst. Ds. R. Bijl. Medew. v. h. Kerkkoor der Herv. Kerk van Spaai'ndam. Vrijd. 11 n.m.: Kerstnachtdienst Dr. G. Snijders. Organist: Klaas Bolt. Mede werking van het Scfroten's Chr. Gemengd Koor. Vooraf samenzang van Kerstliederen. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kersplein. 10: Ds. R. Bijl. Dinsdag 7: Kerstfeest Kinderkcrk (v. d. Bakenesserkerk) Noorderkerk, Velserstraat Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Prof. Dr. A. J. Rasker, van Oegstgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. 7: Bijz. Oec. Dienst: Ds. A. J. van Rhijn en Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez. pred. v. Haarlem. Met medewerking v. h. Ooster kerkkoor. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. Veldkamp, van Den Haag. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Drie bergen. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Zangdienst. 10.45: Dr. G. Snij ders. Donderdag 7: Kerstfeest Kinderkerk. (Sarepta-kinderkerk). Diaconessenhuis, Ha zepaterslaan. 4.30: Ds. Joh. Bronsgeest. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidsestraat 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. D. Selling. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. 4.30: Fête de Noël. Church of Eng land. Kinderhuissingel. Rev. Mossman. Eve ning Service 3 p. m. Friday December 24 th 1954. Carol Service 7.30 p.m. Christmas Communion 9 pm. Ned. Herv. Evangelisatie Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. v. d. Kraats. Woensdag 7.30: Parklaan 21. Ds. Klein Kra- Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 28 cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Vrijdag 31 December (of Maandag 3 Januari). GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN nenburg. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. Snoeks. 7: Ds. v. d. Schors. Woensdag 7.30: Kinderkerstfeest. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Lei den. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. G. Brucks, Doorn met zang door Richard Wouters, ba riton te Amsterdam. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag geen sa menkomst. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag geen zangdienst. 8: Kerstconcert door het Overveens Dameskoor o.l.v. Cor Igesz. Zondag 4: Kerstviering van de Zon- degsschool. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Dhr. A. A. Esmeyer Jr. Evang. Luth. Gem. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. P. C. Rooden- burg, van Breda. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Jeugdgeb. Schoterw. hoek Pijnboomstraat. 18.30: Kerstfeest Zondagsschool. Dinsdag 8: Gemeente-avond. Adventswijding. Woens dag 7.30: Wees- en Oudeliedenhuis: Kerst feest. Vrijdag 11 n.m.: Kerstnachtwijding. Ver. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 10.30: Jeugddienst Peuzelaar- steeg 3. Ds. C. P. Hoekema. 7: Haarlem-Oost. Ned. Herv. Kei;k Ds. C. P. Hoekema. Rem. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, van Rotterdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. M. Mulder, v. Amsterdam-Z. Lyceum-Aula, ing. van Mer- lenstraat. 9: Ds. J. M. Mulder, 5: Dr. P. J. Richel. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Prof. C. Veenhof. Geref. Gemeente, Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7.30: Ds. Kieboom. Geref. Gemeente, L. Margare- thastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud Geref. Gem. in Nederland, Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel. 10: Hoogmis. 19.30: Vesper, daarna algem. voorbereiding tot H. Communie. Woensdag 9.30: H. Mis. Donderdag 19-20: Biechten op aanmelden. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsamen komst, Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zaterdag: Straatzang. Zondag 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Sr. Majoor A. Hak. Dinsdag 2.30: Gezinsbond samenkomst. Iedere Zondag kindersamen komsten om 12 u. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomsten. Vergadering van gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Sa- Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A, 9.30: Zondagsdienst v. kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Zeven- de-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstu die. 11: Prediking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. J. Zeegers. 12: Zondagsschool voor kinderen tot 12 'jaar. 7: Opwekkingsdienst. Verschillende spre kers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apoat. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Temple Pentecostal Church inc., Tefnpeliersstraat 55 rd. 15: Dienst. Woens dag 19.30: Bidstond. Soefi-Beweging. Iedere Zondagmorgen 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prin senhof. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. M. Jupijn, Alkmaar. Ver. de Vrije Gemeen te, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: G. J. de Nie, Gemeente Gods. 10: Cultureel gebouw IJmuiden. 7.30: Parklaan 21, Samenkomsten Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10: Leesdienst. 5.15: Ds. L. Floor Sr. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. M. van der Voet, van 's Gravenhage. Bijzondere dienst. M.m.v. Schoten's' Chr. Gemengd Koor. Im- manuëlkerk. 10: Dr. H. van der Loos, Jeugd dienst. Samenwerkende kleinere Kerken, Kapel Sionskerk. 7.15: Ds. Heidinga. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. Geen dienst. Stich ting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: L. G. Sussenbach. Alg. Chr. Jeugd Gemeenschap „Gideon". Dinsdag 4.30: Onder de 13 j. o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper van Haarl.-N. 7.30: Jongensclub 8 t/m. 13 j. o.l.v. Dhr. W. Dieckman, van Haarlem-W. in het clubgebouw Gèd. Schalkburgergracht. Woensdag 2.30: Junioren 4 t/m. 7 jaar in de Kloosterstraat 74. Vrijdag geen Bijbel- club. Zaterdag geen jongensgroep boven de 14 jaar. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk,» Kloppersingel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. H. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.15: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 cn 5.15: Ds. J. H. Velema, Zwolle. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Nam.: Kerstfeestviering Zondagsscholen. Kapel Nieuw Vredenliof. 10.30: Ds. Hcnkcls. Nam.: Kerstfeestviering Zondagsscholen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Ka pel Irene, Meer en Bosch, 10: Dhr. J. de Vries Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. A. R. de Jong, Pr. Rel. Gem., Haarlem. Ned„ Chr. Gemeenschapshond, Jac. v. Ruysdael- laan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref.. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. G. R. Visser, Amsterdam. 5. Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5.30: Ds. G. R. Visser Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. F. de Vries. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12—15 jaar in De Stal. Dhr. H. Goldschmeding. Woensdag 19.30: Kerstfeest Zondagsschool. (9—12 jaar). Donderdag 19.30: Kerstfeest Zondagsschool ('18 jaar). Vrijdag 20.30: Kerstwijdingsdienst. Ds. J. E. Drost. Mede werking van het Kerkkoor, de heer Philip Hoedemaker, tenor en Mej. Ellen Flesseman, fluit. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. J. Kater, N. H„ Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Ilerv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. M. C. Don, Abbenes. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 10.15: Jeugdkerk 16—20 jaar in Maranatha. Dhr. J. A. Schreu- der. 16.30: Kerstfeestviering met de kinde ren van de Zondagsschool (kleintjes). 19.30: Kerstfeest oudere kinderen Zondagsschool en Jeugdkaoel. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. G. J. Sirks, Rem., Leiden. Vrije Kalfh. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Vrijdag 12 nam.: Viering van de Kerst nacht. Gez. H. Mis. Woensdagavond en Don derdagmorgen geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel. 12-15 jaar in Irene. Dhr. L. Kip. 16: Kerstfeest Zondagsschool Ramplaankwartier in de kerk (kleintjes). 19.30: Kerstfeest oudere kinderen Zondags school Ramplaankwartier in de kerk. Woensdag 20: Kerstwijdingsdienst, uitgaan de van „De Open Deur". Donderdag 19: Kerstfeest Zondagsschool Julianakwartier in de kerk. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 19: Ds. Brouwer. Zangdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. H. J. Teutscher (Zendingspredikant). 3: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 3: Cand. A. Overbeeke, van Leiden. Bethelkapel, 10: Dienst. Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. Donderdag 19.30: Interkerkelijke Kerstsamenkomst. Voorgan gers: Ds. J. A. van Boven, Ds. L. Floor en ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. J. Bronsgeest, van Haar lem, Kerstjeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. J. v. d. Kooy, van Wolfheeze. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oogstdag Oost. Oude Kerk. 10: Ds. v. d. Woord. 7: Ds. Kroon. West. Sionskerk. 10.30: Ds. Kroon, H. Doop. 7: Dr. v. Itterson, v. Den Haag, Jeugddienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. H. F. Winterwerp. Nijmegen. 7: Ds. D. ter Steege, H. Avondmaal. „De Toorts". 9: Ds. Mr. G. A. Alma, Amsterdam- West. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Ds. R. H. Oldeman. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Dr. H. v. d. Loos, van Haarlem-N Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15: 10.30: Ds. J. Heidinga. van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. 5: Ds. H. Windig (tijdelijk te Zandvoort). Ned. Chr. Gemecnschapsbond. in „Ons Huis". Dinsdag 8: Kerstfeestviering. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. Th. van Veenen, v. Utrecht Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. S. M. A. Daalder, van Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10. en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 930 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE (HBS Gymn.) De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) 23) Kim zelf vertelde ook over zijn jonge jaren en zijn ervaringen in het leger. Met Anna had hij twee dingen gemeen: ze waren beiden enig kind en wees. „Maar ben je niet verloofd?" vroeg Anna op een gegeven moment, toen hij te kennen had gegeven, dat hij door niets gebonden was. „Verloofd?" He kom je daarbij?" „Dat zou toch heel natuurlijk zijn! Op jouw leeftijdDe eerste keer, dat ik je zag, dacht ik dat je waarschijnlijk wel getrouwd zou zijn „Werkelijk? Schei uit, Anna, zó oud ben ik nog niet! Ik ben pas 30". Het meisje lachte. „Vergeef me, ik was heel indiscreet". Juffrouw O'Shea merkte op: „Ik ver moed, dat kapitein Forrest te hard ge werkt en zich daarnaast te goed geamu seerd heeft, om tot dusverre aan een ge vestigd bestaan als getrouwd man te den ken. Naar ik begrepen heb, kwam u ge regeld tijdens het jachtseizoen in Iei'land?" Dit was een onderwerp, dat zowel juf frouw O'Shea als Kim bijzonder interes seerde, en er ontwikkelde zich een geani meerd gesprek. Anna, die zelf nooit ge jaagd had, luisterde toe en keek glim lachend van de een naar de ander. Toen ze tenslotte een kopje koffie had den gedronken en een sigaret gerookt, zei juffrouw O'Shea: „We moeten er langza merhand vandoor. Het was een heerlijke avond, kapitein Forrest". Kim begeleidde de wouwen naar de hal en liep naar buiten om zijn auto te halen. Toen hij terugkwam, stond Anna in haar fluwelen mantel voor de ingang van 't restaurant, terwijl juffrouw O'Shea iets verderop in gesprek was met de oude bloe menvrouw, van wie ze haar corsage had gekocht. De andere bloemenverkoopster was verdwenen. „Lavvy's gevoelige hart werd geroerd", merkte Anna op, terwijl ze in de auto stapten. „Ze is van plan warme kleren voor hen te verzamelenHelaas zit We nen vol van zulk zielige oude mensen Juffrouw O'Shea. die zich bij hen had gevoegd, merkte op: „Dat is waar, Anna. En natuurlijk kunnen we niet iedereéén helpen. Maar als het ons gelukt één of twee arme mensen aan wollen kleren te helpen, voordat de koude aanbreekt, die stellig niet lang meer op zich zal laten wachten, hebben we toch iets gedaan „Drie weken later, toen Kim op een mid dag haastig het kleine pleintje voor sir Charles' huis overstak, reed een auto vlak langs hem heen. Het was de wagen van zijn chef en in het voorbijgaan zag hij, wie erin zaten. Het waren lady Tremaine enAnna! Voor zover hij wist, had Sara het jonge meisje nooit eerder mee uitgenomen. Hij herinnerde zich, dat het een van de dagen was, waarop Anna mu ziekles had. Waarschijnlijk zou Sara het meisje bij haar muziekleraar afzetten Héél aardig van Sara, maar tegelijkertijd héél ongewoon! Hij fronste even en vroeg zich af, wat hier achter kon zitten. Natuurlijk wist Sara, dat hij Anna nog een keer of twee, drie, mee uit had geno men, doch er waren altijd anderen van de partij geweest. Jeremy b.v. en verschil lende andere jonge mensenVan de keren, dat hii het meisje alléén meegeno men had in zijn auto of op lange wande lingen door de stad, kon ze onmogelijk iets weten. Kim kon in zijn vrije tijd doer, wat hij wilde en sir Charles, die vaag scheen te vermoeden, wat er gaande was, gaf Kim vaak een vrije middag. Het be gon al aardig op een gewoonte te lijken om zo'n vrije middag met Anna samen te zijn. Ze maakten lange tochten door de stad en genoten van het pittige herfstweer. Ze zwierven door geheimzinnige zij straatjes en bekeken antiekwinkeltjes. Ook reden ze in Kim's kleine autootje langs het Prater of naar de oevers van de Donau. Meestal kwamen ze aan het eind van hun tocht in een taartjeswinkel terecht, maar een heel enkele keer was het ook wel eens een „Weinstube". Kim dronk dan een glas bier, terwijl Anna zich onveranderlijk aan haar cider hieldZe hadden elkaar honderduit te vertellen en als ze tenslotte huiswaarts keerden, was het al donker en waren overal in de stad de lichten aange stoken. Op v/eg naar huis kochten ze vaak warme kastanjes, die ze uit de zak op peuzelden. Thuisgekomen verdween Anna onmiddellijk naar haar eigen kamer, ter wijl Kim piichtsgetrouw in lady Tremai- ne's eetkamer aan het diner aanzat. Terwijl hij op het ogenblik het huis binnenwandelde en zich naar zijn kamer begaf, trachtte Kim de situatie duidelijk onder ogen ie zien. Was hii bezig zijn hart te verliezen aan Anna Glendenning? En wilde hij dat? Ze was inderdaad hard op weg het middelpunt van zijn ge dachten te wordenen hii besefte heel goed, dat hij ook haar niet onverschillig liet. Vérder was er echter tot dusverre niets! Ze vonden het heerlijk om in eikaars gezelschap te zijn en hun verhouding was blij en ongecompliceerd. In zeker opzicht waren Anna's gevoelens echter een geslo ten boek voor hem. Ondanks haar warme vriendelijkheid was er nog steeds iets ge reserveerds ra haar en scheen ze zich nooit helemaal te gevenHij moest denken aan Jeremy's opmerking: „Je komt zó ver met haai', maar géén stap verder.'t Is net alsof haar eigenlijke wezen door het één of ander geheel in beslag wordt geno men. Kim kwam hoe langer hoe meer totde overtuiging, dat hierin waarheid school. Er waren andere dingen, die Anna bezig hielden, en die niets met hém te ma ken haddenWas 't dan wel verstandig zijn hart en al zijn hoop aan haar te ge ven? Wat wist hij eigenlijk van dit on weerstaanbaar aantrekkelijke jonge meisje af? Opeens glimlachte hij. Dit was geen kwestie van verstandelijk overlegHij besefte, dat 't daarvoor al te laat was. Aan zijn gevoelens voor Anna Glendenning viel niets meer te veranderen! Intussen reden lady Tremaine en Anng naar de muziekschool, waar Anna les had Sara had het jonge meisje laten weten, dat ze naar de stad ging om boodschappen te doen en dat ze Anna met genoegen in haar auto mee zou nemen naar de muziek les. Anna had niet veel anders kunnen doen dan deze vriendelijkheid beleefd, ac cepteren, hoewel ze veel liever alleen ge gaan was. „Het is erg vriendelijk van u, lady Tre maine", zei ze, toen ze met Sara in de luxueuze auto van sir Charles stapte. „O, helemaal niet. 't Viel me opeens in, dat ik precies jouw richting uit moest". Ze moesten zich beiden vasthouden, toen de auto plotseling remde om de man, die het pleintje op kwam wandelen, niet aan te rijden. „Allemensen, dat was Kim!" riep Anna, geschrokken uit. „Dat zag ik ook. Kolonel Markham komt theedrinken. Er schijnen moeilijkheden te zijn, waarover hij met Charles en Kim wil spreken. Lavinia zal thee schenken". „Die goeie Lavvy! Ze vindt kolonel Markham erg aardig! Ik wist, dat hij ko men zou. Er zijn moeilijkheden met de voedselvoorziening. Kim vertelde me dat de kolonel misschien kan helpen „Jullie schijnen dikke vrienden te worden hè?" „O ja, we kunnen het heel goed samen vinden", antwoordde Anna openhartig. „Ik vind hem erg aardig. Jeremy trou wens ook en alle anderen. Het Ameri kaanse Rode Kruis meisje noemt hem een schat. Niet in zijn gezicht natuurlijk! Ik denk dat hij raar zou kijken, als hij „schat" genoemd werd „Dat geloof ik niet. Als die jonge meis jes maar niet haar hart aan hem verlie zen", voegde ze er met een zucht aan toe. „Kim is niec meer vrij...." „Niet vrij Sara schudde haar hoofd. „Hij houdt nu eenmaal heel erg veel van een getrouwde vrouw en daardoor zal nooit een andere vrouw hem werkelijk interesseren. Ik weet er niet het fijne van, dat gaat mij trouwens ook niet aan, maar ik weet wel, dat het heel jammer is. Ik mag hem zelf ook erg graag. Zijn ongelukkige liefde is ook de re den, dat Charles hem hier deze baan aan bood, hij moest uit Engeland weg, dat was beter.Ik zeg je dit natuurlijk in strikt vertrouwen, Anna, en je moet me beloven er met niemand over te spreken, ook niet met Lavinia", (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6