In een Volendamse pottenbakkerij Kerstgeschenken Schoolgeld voor leerplichtige jeugd wordt afgeschaft In de siertuin D.D.B ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Lekke „Marijtje" UK 64 in IJmuiden RONDOM HET IJSELMEER Maar de „potten" zijn artistieke snuisterijen V.V.D.-amendement kansloos ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 BROODMAALTIJD WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Ook kleine kleutertjes moeten goed eten Geniet méér van Uw Kerstdagen... TWEEDE KAMER Opsporing verzocht Kerkelijk Nieuws Huid uitslag oor de<V rouw Hein van Jan van de Schutter is een van de elf, die gezamenlijk de Volendamse Pottenbakkerij „Ambacht" vormen. Wij halen hem niet naar voren, omdat hij er de belangrijkste figuur is, maar in verband met zijn voor Volendam zo typische naam. Zijn grootvader was bij de burgerwacht en daarom is zijn doopnaam in de plaats minder bekend dan de aanduiding van zijn grootvaders kwaliteit. Volendam heeft zich in de laatste tientallen jaren moeten aanpassen. Na dat de Zuiderzee aan verschillende kan ten was afgeknabbeld en door een enor me dam was afgesloten van het zoute water, degradeerde zij tot meer met alle gevolgen van dien. Er kwam hoe langer hoe minder emplooi voor de vis sers, zodat zij (en niet alleen in Volen dam) moesten omzien naar andere mid delen van bestaan. Wij weten het wel: het is een vraagstuk, dat kwalijk thuis hoort op de vrouwenpagina, maar we zijn direct waar we willen wezen bij de vestiging van allerlei kleine en gro tere industrieën rondom de oude bin nenzee. Het economische karakter van Volendam is daardoor geheel veran derd, maar de mensen gelukkig niet. Nog lopen er de mannen in hun wijde broeken en de vrouwen in de traditio nele, kleurrijke kleding rond en beide geslachten bemoeien zich met het ver vaardigen van schoenen, poppen, veren hoedjes, lingerie en alleszins geslaagde aardewerkproducten. En zo zijn we dan weer aangeland bij het begin van dit stukje, bij de Potten- Dakkerij „Ambacht". Wij vielen letter lijk met de deur in huis, toen we er deze week een bezoek brachten, want de toegangspoort voerde ons meteen midden in het bedrijf een grote ruim te, waarin alle bewerkingen worden verricht. Een jaar of drie geleden begonnen enkele Volendamse jongemannen met een paar guldens als beginkapitaal dit bedrijfje en dat er hard en met succes gewerkt is, blijkt uit de resultaten. Het is thans een bloeiende potterij. De pro ducten ervan zijn zeer gewild, ook in het buitenland. Men is aangesloten bij het Centraal Orgaan voor Scheppend Ambacht, wat zo en passant een kwali teitswaarborg is. Op een groot aantal houten planken staan vormen, schotels, kommen en kannetjes in allerlei soorten en model len. Aan een tafel zitten twee meisjes in Volendams costuum. De een beschil dert de alom bekende kommen met en kele strakke lijnen onder elkaar. De kom staat op een draaischijf, de hand met het penseel aarzelt niet, maar doet op de plaats rust haar werk: de kom glijdt als het ware langs het penseel en krijgt zo kleur. Het meisje naast haar schildert sterretjes op een blakertje. Even verderop zie ik een jong meisje met kort zwart haar,'gekleed in overall. Het is Fransje Timmers de enige niet- Volendamse, die de gewone collectie ontwerpt en een jaar geleden met het diploma van de Amsterdamse Nijver heidsschool op zak naar Volendam is getogen. De souvenircollectie wordt ontworpen door Marius de Leeuw uit Den Bosch, die in 1947 de Prix de Rome verwief. Af en toe komt hij een nieuwe serie samenstellen; later wordt zijn ontwerp dan door het personeel gecopieerd. Dan kan hij zo'n hele dag onafgebroken bezig zijn zonder iets te eten, met het resul taat, dat hij er wel eens een dertigtal klaar krijgt. Naast de zeer aesthetische souvenirs van aardewerk een prachtige tegen hanger van de massa kitsch, die helaas op dit gebied nog steeds wordt aange boden en andere handdraai- en hand- kneedwerkartikelen, wordt in deze fa briek ook machinaal gewerkt, dus het zogenaamde seriegoed vervaardigd. Alle producten worden echter met de hand beschilderd. Het zijn er heel wat: asbakjes, ver sierd met gestyleerde vissen, schaaltjes en borden van allerlei formaten met ab stracte motieven, hors d'oeuvrestellen en bekerrekken, waarvan Pieter van Gelder het houtwerk verzorgt, de zo bekende bekers en vazen in een grote verscheidenheid van modellen. De klei, in poedervorm aangevoerd, wordt in een kuip met water gemengd en in de molen gemalen tot een homo gene massa. Een jongeman aan een draaischijf tovert er met het grootste ge mak een bepaalde vorm liit. Het is een fascinerend gezicht de vaas onder zijn handen hoger en hoger te zien worden, met een enkel, gemakkelijk lijkend ge baar. „Het is niet zo gemakkelijk," ver telt hij ons. „In het begin ben ik wel eens wanhopig geweest, tóén ik de fijne kanten van het vak maar niet onder de knie kon krijgen. En toen ineens was het er en nu gaat het bijna automatisch." We wandelen weer terug naar Fransje Timmers. Ze heeft juist een nieuw mo del kaarsenhoudertje ontworpen: een meisjeskopje met een gestvleerd Volen- dammer kapje erboven. Het zal tegen Kerstmis wel in de winkels verschijnen. Ze is de hele dag bezig met het beschil deren van schalen en bakjes en is steeds De maaltijden van uw schoolgaande kinderen zouden er zo uit kunnen zien: bij voorkeur bruin-, regerings- of roggebrood, hoeveelheid afhankelijk van de eetlust; margarine of boter naar behoefte. Als belegging: vlees waren, vis of ei en in ieder geval kaas (100 gr. per week minstens), vruch ten, zo nu en dan een zoet beleg, bij voorkeur stroop of rozebotteljam. Heeft u wel eens op gelet dat die kleine babyroosjes zo lang kunnen bloeien; ze gaan er meestal mee door totdat de vorst er een eind aan maakt; echt iets voor een lieihetoberstuin. Ze zijn overigens niet helemaai winterhard; eigenlijk geen enkele perkroos en wanneer u geen risico wilt lopen is het verstan diger die struikjes een beetje aan te aar den. Een laag aarden walletje wordt dan om elk struikje heen gespit; de gaten kan men aanvullen met oude mest of com post; turfmolm kan ook dienst doen, doch dan moet men die molm niet als een be mesting beschouwen. Als er straks groen van Kerstmis over schiet kan men die groene sparrentak- ken heel goed gebruiken om tussen de rozen te steken; ze zullen hen ook al voldoende in beschutte tuinen, bescher ming geven. Lelies kan men beter ook maar wat afdekken; hiervoor kan men ook molm gebruiken en ook hyacinten moeten beslist een beetje beschermd worden. Als er straks een pak sneeuw ligt meen dan niet dat uw overblijven de tuinplanten daar een hekel aan heb ben; integendeel, ze vinden het maar wat prettig dat ze zo lekker warm on dergestopt zitten. Overigens is het ook weer niet zo dat alle planten daar even zeer mee ingenomen zijn; de groenblij- vende heesters en vooral de coniferen hebben er echt een hekel aan; die kim- op zoek naar nieuwe vormen en lijnen. Op een grote tafel in de hoek zien we een collectie klaar staan voor vérzen ding. Een eierdopje in de vorm van een eend, op wiens snaveltje men het zout kan leggen, een aardige ochtend-combi natie, bestaande uit een bordje en een kop. Op het bordje is juist ruimte ge noeg voor een beschuit of een sneetje brood „echt iets voor jonggehuw den," zegt Martien Kareis, een der kop stukken van „Ambacht" en als we ver wonderd kijken, verduidelijkt hij: „Ge durende de wittebroodsweken wil me neer zijn vrouw nog wel eens een kopje thee op bed brengen. Deze aardige stukken ceramiek, even als de tegels, de vazen, de schalen en de kommen zijn zowel eenvoudig, stijl vol als decoratief de vruchten van ingespannen arbeid en lofwaardig ini tiatief. TINEKE RAAT Jonge Volendammers aan het werk in „Ambacht" te Volendam. De kleine babyroosjes bloeien nog laat in de tijd. nen die zware sneeuwvracht niet dra gen; de takken buigen door en afbre ken is lang niet denkbeeldig en van zulke struiken zal men dus de meeste sneeuw moeten verwijderen. Maak in uw tuin ook een plek sneeuwvrij; u kunt hierop allerlei vogelzaden en etensresten strooien; het kan de geve derde vrienden goede diensten bewij zen. Loop in de winter niet over een hard bevroren gazon; later in het voor jaar zullen er anders allemaal dode plekken ontstaan en dan moet men op nieuw inzaaien en graszaad is niet zo goedkoop dat men het maar rustig om zich heen strooit. Het wordt meer en meer gebruike lijk om bij het Kerstfeest elkaar een geschenkje te geven en de Sinterklaas avond te houden voor grapjes bij moeizaam gewrochte gedichten en voor practische cadeaux. Kerstfeest inspi reert tot een rustig en smaakvol pre sent. Men zoekt het daarom eerder in artistieke richting dan in nuttige dege lijkheid. Het bruikbare element komt thans in de tweede plaats. Toch blijft het waar dat een Nederlander zich al lereerst pleegt af te vragen: waar dient het voor? Hij wil wel graag iets moois bezitten, maar het moet doelmatig zijn. Ter tegemoetkoming in uw moeilijkhe den bij het vinden van een passend Kerstgeschenk heb ik coor de stad ge wandeld, achter winkelramen gekeken en tenslotte mijn schreden gericht naar een bekende zaak even buiten Haar lems centrum waar bewonderenswaar dige kunstnijverheid te zien valt. In de overtuiging dat ook u graag aan anderen iets geeft dat van uw schoon heidszin getuigt, laat ik te uwer over denking hieronder een en ander volgen. Het eerste wat opviel was een an tiek, dat een ruiter te paard leek. Bij nadere beschouwing bleek het een der wisj te zijn, een Perzische Mohamme daan uit vroeger eeuwen, gemaakt van oud-Perzisch émail. Een prachtig stuk antiek. Toen wij de derwisj uit het zadel tilden bleek het arme paard een holle rug te hebben en als asbak te dienen. Helemaal nieuw en iets heel anders is het tomatenplankje dat door de be kende Pieter van Gelder is ontworpen. Het plankje heeft geen hoeken, maar heeft wel een voor- en achterkant die hol en bol ge vormd zijn. In de dikte van het hout is aan de holle kant een gleufje gemaakt waarin het tomatenmesje steekt. Het mesje heeft een sierlijk gebogen houten heft en een lem met met tandjes. De kaasplankjes zijn erg in zwang, rond, ovaal, en onder anderen met een steel in de vorm van het driehoekige etiket van de Camem- bertkaas, dat dan ook op de steel was geplakt. Het kaasmesje, dat in een gleuf in het planje is gestoken, eindigt in twee korte, scherpe punten. Zij dienen om de afgesneden stukjes op te prik ken. Wat die kaas betreft: in een restau rant gebruikt men wel als tweede des sert koffie met kaas. In navolging van dit restaurantgebruik is het bij een d«i- nertje thuis niet ongewoon hetzelfde te doen. Voor dit doel ontwierp Pieter van Gelder een grote kaasplank van, naar ik schat, 50 bij 30 centimeter, met bam boe handvaten en ingebrande figuur tjes op de mooi gevlamde plank. Er be hoort een kaasmesje bij met gebogen rotan heft. Eet men dus kaas als nage recht, dan wordt de plank met een ronde kaas er op binnengebracht en op tafel geplaatst. Ieder kan nu de ge wenste portie afsnijden. Bij de borrel is een pindas-tel een prettig bezit. Gemaakt van pitriet is het. licht in gewicht en welgevormd. Ik heb mij laten beleren dat ieder bakje van één pitrietdraad wordt gemaakt, de draad wordt in de gewenste vorm ge draaid, gelijmd en d'aarna wordt zijn bo- venrandje glad bijgeslepen. Behalve in Holland is men ook in Friesland graag kunstzinnig. Op het ogenblik wordt onder de Friese jeugd propaganda gemaakt voor het gebruik van het houten broodplankje; het hout snijwerk op de plankjes is geïnspireerd op oud-Keltische motieven. De bedoe ling van deze Friese volkskunst is dat onder de jeugd kunstzin zal worden aangekweekt en men probeert het met het houten broodplankje. Ieder kind zijn eigen plankje, de een met een haantje op de steel, de ander een uit gesneden (houten) kip. Zo'n plankje inplsats van een ontbijtbordje is eigen lijk heel practisch; daarom wordt het ook in het Westen geëxposeerd. En hebt ge al „Zweedse spranke lingen" gezien? Het is het allermooiste kristal met hoog ertsgehalte, met een flikkering en schittering om nooit meer te vergeten. Er zijn beeldige parfum flesjes van gemaakt en asbakjes om nooit te gebruiken. Want wie zou ooit duffe stoffige as durven werpen in zulk sprankelend en fonkelend kristal! Wanneer wij in de Camera Obscura lezen, dat Hiïdebrands mede-reizigster haar zuigeling zoet houdt met een suiker dot in brandewijn gedrenkt, staan we versteld over zoveel onbegrip. Toch was die dot zo'n 100 jaar geleden echt niet iets om je over te verbazen. De inzichten omtrent datgene wat goed en slecht is voor een kind weken enigs zins af van onze huidige begrippen. Thans achten wij- alcohol voor de jeugd uit den boze. Wat onze kinderen wèi nodig hebben is een goede voeding met beschermende waarde, die de groei mogelijk maakt en bevordert en het lichaam weerstand geeft tegen infecties. Een goede voeding voor onze kleuters In de voeding van kinderen van 1 tot 5 jaar behoort dagelijks voor te komen: 2 grote bekers O/s li melk, karnemelk of yoghurt; 1 a 2 eetlepels groente, liefst 100 g fruit: een boterham met kaas; 40 g vlees of 80 g vis of 1/3 kopje peul vruchten: aardappelen, brood en marga rine of boter naar behoefte en 1 lepel levertraan; tenminste 1 ei per week. Gebrek aan eetlust. Iedereen zal zijn kinderen graag dat gene geven, wat ze nodig hebben. Jam mer genoeg vertonen sommige kleintjes juist op deze leeftijdd nog al eens een gebrek aan eetlust. Dit behoeft, aithans wanneer het kind gezond is. geen reden tot ongerustheid te zijn. Vergeet niet, dat kleine kinderen nog maar kleine porties baas kunnen. De hoeveelheid voedsel is minder belangrijk dan de kwaliteit. Het is echter wel de moeite waard te proberen de maaltijden noch voor uw kind noch voor uzelf tot een kwelling te maken. Wellicht vindt u baat bij de volgende regels: Besteed vooral niet te veel aandacht aan het slecht etende kind. Ieder klein mensje ziet zich graag in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. Als een vertoon van gebrek aan eetlust deze be langstelling opwekt, zal het niet aarzelen dit wapen te hanteren. Toon daarom geen ongerustheid als uw kind weigert te eten. Wacht een uur en neem dan rustig zijn bordje weg. Geef het tussen de maal tijden niets te eten. Houd er streng de hand aan, dat uw kinderen vóór het aan tafel gaan niet snoepen. Lekkernijen bederven de eet lust. Waak tegen oververmoeidheid. Laat het kind tegen etenstijd rusten of rustige spelletjes doen. Zorg dat het gemakkelijk aan tafel zit, geef het goed hanteerbaar eetgerei. Regelmaat in de voeding is belangrijk Gebruik de maaltijden op vaste tijden, zodat de spijsvertering zich daarna kan regelen. Zorg tenslotte voor een prettige rus tige stemming aan tafel. Geen zwaar wichtige gesprekken, geen andere strat- predikaties dan de onmiddellijk nodige, geen gestoei onder de maaltijd. U kunt er op deze manier toe mede werken, dat kleuters met graagte het voedsel, dat ze hard nodig hebben, eten. ADVERTENTIE dank zij het uitstekend verzorgde, sfeer volle Kerstnummer van Libelle - het num mer van 24 December. Een ware schat aan lectuur voor de feestdagen, mooi geïllus treerd. met een prachtige reproductie in vier kleuren van 'n beroemd Kerstschilderij. U zult stellig genieten van de drie com plete verbalen in dit nummer. U wordt geboeid door de reportages over groeiend geld in Beverwijk en Rotterdam en over de uitzending van Kerstgroeten naar onze zeelieden. En met ontroering leest U het schokkende relaas van een moeder over haar gevecht om het behoud van een kind„Onze strijd om Angela". Voor Uw Kersttafel zijn er bijzondere recepten en voor Uzelf is er een interessant artikel over de vrouw en haar sieraden. En niet te vergetende Kerstprijsvraag met twee duizend aanlokkelijke prijzen! Kortom, een nummer om er mee de Kerst dagen een feestelijk plezier aan te beleven 1 Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem. (Van onze parlementaire redacteur) Het door minister Beel verdedigde wets ontwerp tot afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd zal Maandag, bij de dan te houden stemming, glansrijk doorgaan.. Maar het amendement van mevrouw FortanierDe Wit (WD), dat beoogt de afschaffing ook te doen gelden voor het niet meer verplichte onderwijs, gaat een nederlaag tegemoet. Dat is de conclusie, die men uit het bijzonder levendig debat van Vrijdagmiddag kan trekken. Het was een genoegen naar het betoog van mevrouw FortanierDe Wit te luisteren, waarin zij uiteenzette, dat het helemaal niet vreemd was, dat zij, hoewel eertijds in beginsel tegen afschaffing van het schoolgeld, nu zelfs nog iets verder wilde gaan dan de regering had voorge steld door de regeling ook op meer dan het lager onderwijs en de eerste twee daaraan onmiddellijk aansluitende jaren van toe passing te willen maken. Hier ging het om een der maatregelen, die deel uitmaken van de plannen tot verlichting van de belas tingdruk. Tevoren had minister Beel haar amendement ten sterkste bestreden. Het zou het regeringsvoorstel volkomen uit hollen, zei hij. Het paste helemaal niet in het kader daarvan en hij verzocht de Kamer dan ook om, zo het amendement niet werd ingetrokken, er geeri steun aan te verlenen. De heer T i 1 a n u s (C.H.) en m r. R o o s j e n (A.R.) kregen te horen, dat het onjuist was om de zaak in het principiële vlak te trekken, want er wordt in geen enkel opzicht getornd aan het beginsel, dat de ouders in de eerste plaats de verant woordelijkheid voor het onderwijs van hun kinderen hebben te dragen. Verder merkte de minister op, dat evenmin juridisch als feitelijk door dit wetsontwerp enige stap in de richting van studieloon wordt onder nomen, een kwestie die bij de commissie- Rutten nog in studie is. Mevrouw Fortanier deed toch nog eens een beroep op de minister om de zaak nader te bekijken en verder in het kabinet te bespreken. Maar dat was een van de zwakke plekken in haar betoog. Immers, in zijn dupliek verklaarde minister Beel, dat op de grondslag van het ontwerp, gelijk het er nu uitziet, in het kabinet een com promis is bereikt. Hij achtte het onmogelijk in het kabinet een compromis op de basis van het amendement-Fortanier tot stand te brengen. En dus was de bewindsman het eens met mr. Burger (P. v. d. A.), die de vraag had gesteld, waarom men het tegen woordige ontwerp in gevaar zou brengen door het te wijzigen, gelijk de VVD wenste. Het zou best mogelijk zijn, dat de regering zich tot intrekking van het gehele voorstel genoopt zou zien.. Prof. R o m m e (KVP) herinnerde er aan, dat reeds in 1952 het plan om tot af schaffing van het schoolgeld voor de leer plichtige jeugd in de Troonrede in het vooruitzicht was gesteld, geheel los van belastingverlichting. Het ging toen louter om de kwestie van afschaffing van het schoolgeld als zodanig en al moge het nu tevens genoemd kunnen worden in ver band met een welkome verlichting yan lasten, daarmee wordt nog altijd niet het karakter van schoolgeklmaatregel aange tast. Dit betoog diende ter bestrijding van dat van prof. Oud (VVD), die verkondigde, dat hij en zijn fractie hun principiële standpunt tegen afschaffing van het schoolgeld (in 1951 had de VVD gestemd tegen de motie-Van Sleen, welke die af schaffing voorstond) niet hadden prijs gegeven. Nu het aanhangige voorstel ech ter te zien valt in het kader van verminde ring van allerlei belastingen, was het zijns inziens logisch om door het amendement- ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdi.ikstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel fK 25(10) 1192P INBOEDELVEILING 4/5 JAN. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De commissaris van politie te IJmuiden- Oost (gemeente Veisen - telefoonnummer 6444 K 2550) verzoekt opsporing en aan houding van de 30-jarige G. A. Huisman en van een 15-jarig meisje, J. P. Mattijs- sen. Zij zijn enige dagen geleden samen vertrokken in een oude roestige Renault 4, bouwjaar 1949, kenteken HG-53-14 en sindsdien spoorloos. De man is klein van postuur, heeft blond, golvend haar en was gekleed in blauwe pantalon, tweed jasje en bruine winterjas. Het meisje heeft rood golvend kort haar en was gekleed in rood bruine mantel, groene jurk en groene schoenen. Fortanier thans meteen ook de midden groepen iets meer verlichting van lasten te geven, te meer, aangezien de door de WD- fractie voorgestane uitbreiding van de wet slechts l'/s millioen meer aan de schat kist zou kosten. Aanneming van het amendement zou dus uit een financieel oogpunt geen moeilijk heden opleveren en evenmin zou het een ministeriële, laat staan een kabinetscrisis opleveren. Onder deze omstandigheden viel er daarom alles voor te zeggen, als de regering het been niet zou stijf houden en aldus een blijk zou geven van bereidheid tot gemeen overleg en samenwerking met de Kamer. Volgens minister Beel echter was dat blijk reeds gegeven door het aanhangige wetsontwerp. Hoewel mevrouw Fortanier dus ge poogd had aan te tonen, dat er van een principiële ommekeer werkelijk geen sprake was, betoogde de heer Van Sleen (F. v. d. A.) dat zij in 1951 een volkomen ander standpunt had ingenomen. „Ja, maar ik ben er nu dan ook uit prac tische overwegingen voor," riep mevrouw Fortanier uit, waarop zij ten antwoord kreeg, dat de heer Van Sleen ook in 1951 om practische redenen een afschaffing van het schoolgeld had bepleit, zonder toen echter hiervoor gehoor te ontmoeten bij de VVD. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid zou vóór het amendement zijn geweest, als niet uit de rede van de minis ter was gebleken, dat dan het wetsontwerp duchtig in geVaar zou komen. „Als men nu van -de staart over de rug van het paard tot zijn oren is gekomen, dan is men toch niet bereid het. paard op het laatste moment te laten struikelen," zei de heer Van Sleen, toen hij duidelijk maakte, dat zijn fractie de winst, die er nu binnengehaald kan worden, niet verloren wil laten gaan en dat zij daarom tegen het amendement zal stemmen. ADVERTENTIE By het hoog water van gisteravond zijn de sleepboten „Noord-Holland" en „Hector" van Bureau Wijsmuller N.V. uit IJmuiden er in geslaagd de gestrande Kotter UK 64 Marijtje" om vijf voor halfnegen los te trekken van de Hondsbosse Zeewering, waarop dit nieuwe schip van schipper-eige- naar Willem de Vries in de nacht v an Don derdag op Vrydag strandde. De sleepboot „Hector" nam de „Marij tje" vervolgens op sleeptouw naar IJmui den, waar de sleep om halftwaalf binnen kwam. De „Marijtje", die op de bazalten glooiing van de zeewering was lek gesla gen, had van Bureau Wijsmuller pompen aan boord gekregen, waardoor men het scheepje drijvende kon houden. De „Marij tje" en de „Hector" kregen ligplaats bij do- bunkers aan de Haringhaven. Vandaag gaat de Urker kotter de sleephelling op. Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (als jeugd- pred.) H. Huting te Vreeland. Bedankt voor Zoelen W. J. v. Meeuwen te Gemert (N.Br.). Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. R. Kooistra) P. Riemersma te Drach ten; te Oldeboom D. H. Borgers, cand. te Utrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Ridderkerk J. B. Bel te Krabbendijke. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Launceston (V.St.) W. Borg- dorff te Gorinchem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwpoort M. Vlietstra te Eemdijk. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt d« kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt rtlep in de poriën door. doodt de ziek tekiemen e.t geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOP BALSEM ZEEP

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9