Weg naar ratificatie van de Parijse accoorden vrijgemaakt Minister Staf had het hard te verduren in de Tweede Kamer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw vertrouwensvotum met 310 tegen 172 stemmen Het geweld Moskou dreigt ook het Brits- Russische pact op te zeggen Mendès-France striemt met de karwats Het woord is aan LIFTVERBOD BLIJFT Prof. Oud vergeleek hem met „een ouderwetse generaal van vóór 1914" Waarschuwing aan Parijs via Londen Nehroe vindt in Tito een bondgenoot 69e JAARGANG No 140 DINSDAG 21 DECEMBER 1954 '298e JAARGANG No 294 Voor de Stille Armen Gemeenschappelijke politiek in een „bufferzone" verwacht Brits plan ter beperking van atoom proeven? Nieuwe Staatslening Weerrapport t i Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONDER DE TITEL „De rode streep" heb ik Vrijdag geschreven over de waar schuwingen die grote geleerden hebben geuit ten aanzien van het gebruik, zelfs van het nemen van proeven met A- en H-bommen: atoom- en waterstofbommen. Daarbij werd een kort citaat gegeven van de Franse geleerde Charles-Noël Martin, die in de wetenschappelijke kring en in Franse bladen zijn uitvoerig-toegelichte waarschuwing heeft geuit, dit met instem ming van Louise Prince de Broglie, win naar van de Nobelprijs voor natuurkunde in 1929 en een wereldvermaard geleerde. Martin heeft zich bovendien beroepen op t)de uitzonderlijke man der wetenschap dié Einstein heet", die reeds in 1950, toen de H-bom mogelijk bleek, verklaarde: „dat de vergiftiging van de atmosfeer door radio-activiteit, en dientengevolge de ver nietiging van alle leven op aarde, binnen de sfeer van het technisch-mogelijke is- gekomen." Om nog iets duidelijker te zijn laat ik nu hier een Vrijdag gebezigd citaat van Charles-Noël Martin's betoog in het Fran se weekblad l'Express, op 11 dezer ook volledig gepubliceerd in De Groene Am sterdammer, met de eraan voorafgaande opmerking volgen: „Het is zeer waarschijnlijk en de berekeningen wijzen het helaas uit dat onze afstammelingen na twee of drie generaties onze tijd en de mensen die daarin leefden zullen vervloeken om hun zorgeloosheid en om hun ge brek aan kennis nopens de rampzalige gevolgen die zich dan zullen hebben opgestapeld en die op de mensen van de toekomst een hypotheek zullen leg gen welke zij niet zullen vermogen af te lossen. Er zijn thans zowat zestig A-bom men en zowat tien H-bommen ge ëxplodeerd. Tal van berekende ge volgen zijn nu reeds te constateren door proefnemingen. Het ziet ernaar uit dat dit in bepaalde kringen ook is gebeurd, want men heeft onlangs enige angst-verradende verklaringen kunnen vernemen." Welnu. Is dit duidelijk of niet. En dit be treft alleen nog maar de proefnemingen met explosies van A_ en H-bommen. Aan leiding om er Vrijdag over te schrijven was de bijeenkomst van de ministers der NAVO-landen NAVO betekent Noord- Atlantische Verdrags Organisatie te Parijs, waarin gesproken zou worden over „het schoeien van de Westerse defensie op atoomleest", dus van de luchtmacht en van het geschut. Er is Zaterdag over ge sproken en men heeft ertoe besloten. Dat is gisteren gemeld: „De ministers zullen voortgaan alle nationale krachten in te zetten voor een verdere uitbouw der West- Europese verdediging en daarvoor zijn tot en met 1957 plannen en voorlopige richt lijnen opgesteld, waarbij met het gebruik van atoomwapens wordt gerekend." Hiertoe hebben de ministers besloten naar aanleiding van een rapport van de generaals. Ministers en generaals zijn geen atoomgeleerden, geen deskundigen dus omtrent cle uitwerking van het gebruik van. dergelijke geweldmiddelen op de at mosfeer. Maar de waarschuwingen van die geleerden zijn hun zeer zeker niet ont gaan. Ook niet het aftreden van verschei dene mannen der wetenschap die aanvan kelijk medewerkten, waaronder prof. Op- penheimer. Dit heeft het nemen van zulk een besluit niet belet. En wij weten zelfs niet of Amerikanen en Russen, oYidanks de waarschuwingen, straks niet voort zul len gaan met hun reeks proef-ontplof- fingen van A- en H-bommen, die tot dus ver geschiedden in het belang van de voortgezette ontwikkeling van deze wa pens en waarvan prof. de Broglie heeft gezegd: de rode streep is bereikt. Er is op dit moment geen reden om aan te nemen dat men er niet mee zal doorgaan. „Meent men in ernst", heb ik Vrijdag gevraagd, „de vrede te kunnen waarbor gen door een „evenwicht" van „op atoom- leest geschoeide" strijdmachten? Zij die dat zouden willen, spelen met het ver schrikkelijkste vuur, ooit ter wereld ont stoken. Hoe wagen zij het op deze roeke loze weg door te gaan?" Welaan, zou het verwonderlijk geweest zijn als gisteren in de Tweede Kamer deze en dergelijke vragen aan de minister van Oorlog en Marine gesteld waren. Er is in derdaad wel het een en ander op dit punt te berde te brengen. En het besluit van de NAVO-mirüsters was juist bekend gewor den. Maar de Tweede Kamer hield zich bezig met het liftverbod voor militairen. Zij was daar bepaald door bewogen en minister Staf kreeg er zo het een en ander over te horen! Misschien komt het nog. Vandaag begint ,de Kamer aan Buitenlandse Zaken. Zal er tenminste bij gevraagd worden of die proeven met A- en H-bommen zullen wor den voortgezet en of de regering geen aan leiding ziet om tegen die mogelijkheid of liever: waarschijnlijkheid protest aan te tekenen en zich daarover met andere lan den te verstaan? Ik heb geschreven hoe verschrikkelijk nodig het is, dat men met de Russen tot overeenstemming poogt te komen nu zulk gevaar de gehele mensheid bedreigt. Zal de Kamer hierover spreken tot minister Beyen, die zich te Parijs zo verheugd heeft getoond over dat wetenschappelijk instituut voor de luchtverdediging dat in Den Haag komt en zelfs over het feit dat een boek over vijf jaar NAVO-historie door een Nederlandse drukkerij gedrukt zal worden? In veei'tigduizend exemplaren nog wel! Het is wel gewenst, onze nationale trots door wat nationale bescheidenheid te laten temperen, heeft de minister erbij gezegd en ik vraag mij af: wat betekent dit peute rige gepraat in een tijd, waarin zulke ver schrikkelijke besluiten genomen worden, waarin zoveel op het spel wordt gezet ondanks zulke waarschuwingen als door deskundige geleerden zijn geuit? Kent men niet meer het oude woord over bewapeningsraces, eertijds helaas zo waar gebleken: tenslotte gaan de kanonnen vanzelf af? R. P. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken vergadert op Donderdagavond 30 December in het ge bouw van de Kamer aan het Nassauplein in Haarlem. (Van onze correspondent te Parijs) Een nieuw vertrouwensvotum met 310 tegen 172 stemmen, bij 104 (voorna melijk Rooms-Katholieke) onthoudingen, heeft de weg vrijgemaakt die deze week tot de ratificatie van de Parijse,accoorden (in eerste lezing) over de Duitse souvereiniteit en herbewapening kan leiden. De debatten zijn gisteravond al ingeleid met het optreden van cle eerste vier der elf rapporteurs van wie er verscheidene tegen de accoorden zijn en waarop de eigenlijke discussies moe ten volgen. Meer dan veertig sprekers hebben zich in laten schrijven en vermoe delijk zal het debat niet voor Donderdagnacht worden besloten. Een hartige voorproef van de politieke hartstochten die deze week vermoedelijk wel weer zullen ontladen, hebben de debat ten over Indo-China al opgeleverd. De om geving van het Palais Bourbon maakte bij na de indruk in staat van beleg te zyn ge bracht. 's Morgens vroeg waren de trot toirs al afgezet, terwijl een versterkte po litiemacht een verscherpte controle uit oefende op de voorbijgangers. Men wist dat de communisten, evenals deze zomer bij de EVG-debatten, demonstraties wilden hou den. Zware pakken petitionnementen tegen de Duitse herbewapening werden by de por tiers van het parlementsgebouw afgeleverd. Daar is het, buiten het Palais Bourbon, overigens by gebleven. Binnen, waar alle tribunes stampvol za ten, en het corps diplomatique bijna voltal lig aanwezig was, is het minder kalm toe gegaan. Meteen toen Mendès-France om halftien het spreekgestoelte had beklom men, werd het duidelijk dat hij in strijdba re vorm verkeerde. Vrijdag hadden zijn te genstanders, en in het bijzonder de rechtse oud-ministers Bidault, Letourneau en Fre deric Dupont, welke laatste een blauwe Maandag in het kabinet-Laniel voor Indo- China verantwoordelijk is geweest, hem even scherpe als onverdiende verwijten naar het hoofd geslingerd over de huidige toestand in' de voormalige Franse kolonie. De premier liet er van zijn eerste woorden af geen twijfel meer over bestaan dat hij besloten was het dit keer nu eens niet op zich te laten zitten. Bovendien riskeerde hg weinig omdat de rechtse oppositie zich toch had voorgenomen hem de voor een Franse minister-president twijfelachtige eer te laten de Duitse herbewapening op zijn naam te schrijven. Mendès-France heeft fel van zich af ge beten en met zyn kleine gedrongen gestalte, zyn stevige vuisten, waarmee hjj soms op het spreekgestoelte beukte, en ook zyn scheve neus, die hjj by een ski-val gebro ken heeft, leek hfj een bokser in de ring, die zich heeft voorgenomen zyn huid duur te verkopen. Zijn tegenstanders, Bidault en Dupont in het bijzonder, hebben gisteren dan ook slagen te incasseren gekregen, waarvan zij meermalen kennelyk niet terug hadden. Mendès-France heeft ons met een karwats bewerkt, zei na afloop een R.K. leider, en soms dacht ik dat hjj zyn val nu ai wilde uitlokken Misschien was dat ook wel zo en in ieder geval is daaruit te verklaren dat de MRP tenslotte niet tegen maar blanco stemde. Clowneske contradict' - Vrijdag hadden Letourneau en Dupont, die juist met een parlementaire missie uit Vietnam was teruggekeerd, het trachten voor te stellen of deze regering verant woordelijk is voor de zwakke positie van het kabinet in Zuid-Vietnam en van de da gelijkse toeneming van de invloed van de communisten van Ho Tsji Minh. Zij deins den er niet voor terug te insinueren dat Mendès-France met de communisten in Ge- nève onder een hoedje heeft gespeeld, maar beschuldigden de premier er anderzijds van te sterk op de Amerikaanse kaart te spe len. „Een clowneske contradictie", riep Mendès-France uit toen hij die inconsequen ties onderstreepte. Op sarcastische toon zette de premier nog enige zaken recht. Hij herinnerde er aan hoe de militaire toestand deze zomer in Indochina was. Er waren dagen, zei hij, dat wij duizend man per etmaal verloren. Ons expeditieleger verkeerde in levensge vaar en het zou bij een mislukking van de conferentie in Genève op 15 Juli het land vluchtend hebben moeten verlaten. Die vooruitzichten behoorden tot mijn politieke erfenis, die acht jaar wanbeleid heeft op geleverd. Het is vreemd dat de schuldigen van die politiek zich nu opwerpen als de rechters, die mij naar het schavot wensen te zenden. In die geest ging de redevoering van Mendès-France bijna twee uren door, ter wijl hij voortdurend door interrupties van de banken der Rooms-Katholieken en on af hankelijken werd onderbroken; interrup ties van een fel persoonlijk karakter, die de premier vaak even heftig beantwoordde. Op een gegeven ogenblik meende Bidault opnieuw een uitlating van Mendès-France in twijfel te moeten trekken. Mendès-Fran ce boog zich toen naar de R.K. banken over en informeerde op suikerzoete toon of Bi dault wel zeker was van zijn woorden, ge zien de omstandigheid zo voegde hij er aan toe - dat u niet van ere-raden houdt die onze meningsverschillen eventueel zou den kunnen beslechten. Op die toespeling op Bidaults recente weigering jegens mi nister Mitterrand, bleek de oud-minister wijselijk maar niet verder in te gaan. Mendès-France's verdediging vertoon de de aggressieviteit die hij vroeger in de oppositie ten toon placht te spreiden. Hij is in voorbeeldige vorm en het belooft de komende dagen roerig toe te gaan bi] een der aanvoerders van de „Europeanen" in. het parlement dat de partij verant woordelijk zou zijn voor de aanneming of verwerping van de Parijse accoorden. „Als wij die accoorden verwerpen", zei hij, „zul len wij tegenover het niets komen te staan. Het is onmogelijk, voor de derde keer bij onze bondgenoten met een andere oplossing aan te komen. Het is evenmin mogelijk, Duitsland te neutraliseren". „Maar, zo voegde hij er aan toe, „het is thans moge lijk Europa op te bouwen, zelfs met behulp van onvolmaakte verdragen, omdat wij die verder kunnen ontwikkelen en verbeteren". 13e verantwoording Uit dankbaarheid voor hulp in moeilijke tijden ƒ25,—; Ir. M. A. C. ƒ20,—; N. v. D. ƒ15.—; Prof. Dr. Mr. J. A. ƒ15,—; A. H. v. H.—d. V. ƒ10,—; J. L. Z. ƒ10,—; J. B. 10.—; A. M. S. 10,—; M. J. d. R.—S. 10,—; A. C. N. ƒ10,—; Mevr. I.—v. S. ƒ10,—; F. W. 10,—; W. H. R. 10,—; P. F. 10,—; d. S. ƒ10,—; C. A. ƒ5,—; J. L. ƒ5,—; L. W. Z. ƒ5,—; J. L. P. ƒ5.—; J. A. G. ƒ5,—; J. B. v. B, ƒ5,— J. A. ƒ5.—; J. N. S. ƒ5.—; B. B.— W. f5,—; fam. S. ƒ5,—; K. H. W. f5,—; J. B. ƒ5,—; J. K—de J. ƒ3,50; Mevr. B. ƒ2,50; G. v. E. ƒ2,50; A. J. L.—V. ƒ2,50; A. K.—M. ƒ2,50; W. B. ƒ2,50; H. S. M.—P. f2,50; G. H. H. f2,50; W. v. B. ƒ2,50; W. J. S. ƒ2,50: H. L. B. f2,50; N. N. ƒ2,50; Oma v. W. ƒ2,—; M. G. M.—G. ƒ2.—; D. P. W.—K. ƒ2,—; Mej. v. d. W. ƒ2,—; J. K.—P. ƒ1,—; J. J. d. V. ƒ1,—; C.'K. f 1,50; N. N. f2.50; J. K. ƒ2,50; A. N. f2,50; D. R. 2,50; H. J. ƒ5,—; M. G. 4,'Paul 1,I. Vr. ƒ2,50; G. H. ƒ2,50; N. G. 10,—; Mevr. B. ƒ2,50; H. W. B. 10,—; N. R. ƒ25,—; E. S. ƒ2,50; N. N. ƒ5,—; Nr. 13 ƒ4,—; W G. ƒ10.—; Mevr. L. ƒ2,—; v. T. f5.Kaartpot Vader en Zoon ƒ2,50; D. L. ƒ2,50; C. M. V. ƒ10,—; Dames K. ƒ3,—; L. S. ƒ2,50; G. T. ƒ2,50; fam. R. ƒ6,—;'N. N. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Oscar Wilde Wanneer mensen het met mij eens zijn heb ik altijd het get^el dat ik ongelijk moet hebben. ƒ5,—; C. v. S. ƒ1,—; F. W. ƒ1,—; J. W. B. ƒ5,—; M. M. ƒ5,—; M. H. 2 ƒ5,—. Dagtotaal ƒ439,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 8745,58. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". pening, die deze zomer tot nader order werd afgelast. (ANP) De positie van de MRP is be- moeiijkt door een verklaring van partijge noot oud-minister Robert Schuman, zelf Honderden leden van het „Cyprus-comité" n velen, die met het streven van dit comité sympathiseren, hebben een mars gehouden door Londen om samen te komen voor een ~7" ""V'T" J massabijeenkomst in Hyde-ParkDe de behar.celmg van de Duitse herbewa- r demonstranten maakten met borden en spandoeken duidelijk hun afkeur kenbaar over het neerschieten van beiooners van Cyprus door Britse militairen, terwijl zij ook de „enosis" propageerden, het streven om Cyprus los te maken van Engeland en aan Griekenland toe te voegen. De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, had gisteren een slechte dag in de Tweede Kamer. Hij bedierf direct al de sfeer door ter verdediging van het liftverbod voor militairen te zeggen: „Er is in de Kamer en in de pers op het liftverbod gereageerd alsof het een zeer belangrijke zaak is". Direct klonk er toen al gemompel. Van bijna alle kanten kreeg de minister heftige critiek te horen; niet alleen vanwege de afkondiging van het liftverbod zonder er iets noemde de toon van minister Staf een echt ouderwets geluid, het geluid van een ouderwetse generaal van vóór 1914, die geen gevoel had voor de verhou ding tussen burger en soldaat en die maling had aan de geest onder de troep, want die kon wel worden gebroken met provoost, cachot en politiekamer. Minister Staf kreeg er ongenadig van langs. Hij verklaarde zich tenslotte bereid het aantal keren vrij vervoer gedurende de weekeinden voor ongehuwde militairen te verhogen van 13 keer per jaar tot 17 keer per jaar met één extra voor Kerst mis en Nieuwjaar. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft in een nota aan Groot-Brittannië ge dreigd het Brits-Russische verdrag van 1942 op te zeggen als de Parijse verdragen over West-Duitsland worden goedgekeurd. Groot-Brittannië wordt er van beticht, „dat het pressie op andere Europese landen uitoefent om de ratificatie van de Parijse accoorden te bespoedigen". Hierdoor had het Brits-Russisclie verdrag zijn betekenis verloren en kon zijn doel niet meer dienen. Groot-Brittannië had zich gevoegd bij een „aggressieve groep, onder Amerikaan se leiding". De Sovjet-Unie kon een en ander niet verhelen en „spreekt daarom openhartig tot het volk van de Sovjet- Unie en het Britse volk". Alle verantwoor delijkheid hiervoor zal rusten op de Britse regering". De nota is bijna gelijkluidend aan de waarschuwing aan de Franse regering van 16 December. In Westelijke kringen te Moskou is men van oordeel, dat de tekst opzettelijk vaag is gehouden. Men denkt ook, dat de nota eigenlijk meer voor Parijs dan voor Londen bestemd is. In Parijs is het debat over de bekrachtiging van de verdi'agen pas begonnen. De waarschuwing aan Groot-Brinttannië is na afloop van het debat in het Lagerhuis gekomen. De Sov jet-Unie zou van plan zijn de Franse Na tionale Vergadering niet alleen verant woordelijk te stellen voor opzegging van het Frans-Russische verdrag, Maar ook voor het Brits-Russische. (United Press) Waarnemers vragen zich af, wat 4e Sovjet-Unie van plan is te doen met een schilderij, dat Frank Salis bury maakte van de ondertekening van het vriendschapsverdrag door Eden en de toenmalige Sovjet-ambassadeur te Londen Maisky. Het schilderij, waarop men ook Churchill en Molotov ziet, hing vroeger in de marmeren hal van het Spiridonovka paleis, de officiële redisentie van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken. Toen de temperatuur van de koude oorlog zeven jaar geleden daalde werd het doek weggenomen. Toch werd nog met 45 tegen 28 stem men een motie aangenomen van de heer Vermeer (PvdA), waarin de Kamer, als haar oordeel uitsprekend dat het gewenst is dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd gedurende het weekeinde zoveel mo gelijk in gezinsverband doorbrengen, de minister verzoekt maatregelen te nemen, die aan dit verlangen tegemoet komen. Vóór de motie stemden PvdA, VVD, KNP, SPG, CPN en de heren Stapelkamp en Van der Zaal van de AR-fract.ie. Ook de heren Beernink en Krol alsmede jonk vrouw Wttewaal van Stoetwegen van de CHU, steunden de motie, die tegen de christelijk-historische minister was ge richt. De KVP en de meeste leden van de AR en de CHU'stemden tegen de motie omdat de heer Vermeer in de toelichting had gezegd dat hij de minister volkomen vrij wilde laten in het treffen van maatregelen en dus ook geen bezwaar zou hebben tegen opheffing van het liftverbod. In korte ver klaringen zeiden de heren Fens (KVP) en Roosjen (AR) dat zij zich om redenen van verlies van gezag in het leger daarmee niet zouden kunnen verenigen. Die ver klaringen werden met gejoel ontvangen. Daarentegen werd met gejuich de korte verklaring begroet van ds. Zandt (SPG), die vóór de motie zou stemmen, maar los van de toelichting van de heer Vermeer. Zeer juist, riepen de socialisten, dat had de KVP ook kunnen doen. De aanneming van de motie was alleen maar een onvriendelijk gebaar tegenover minister Staf, want na zijn toezegging om het aantal keren vrij vervoer uit te brei den had hij verklaard verder gaande maatregelen, zoals verhoging van het zak geld, niet te kunnen nemen. Ondanks alle critiek zette minister Staf onverstoorbaar zijn argumenten voor handhaving van het liftverbod uiteen. ,Het liften ondermijnt de krijgstucht, want. het vechten om een plaats in een auto, het vechten voor eigen voordeel, is in strijd met hetgeen in de dienst wordt nage streefd. Tijdens de weekeinden zijn de vele buitenlandse automobilisten die dan ons land bezoeken, verbaasd over de to nelen die zich afspelen. Dat komt de waardigheid van onze krijgsmacht niet ten goede. Negentig percent van de soldaten tracht nooit te liften. Het zijn altijd de zelfden, die het reisgeld willen uitsparen, die willen' liften omdat zij het „vak" ken nen en het avontuurlijk vinden. Het is echter verderfelijk voor het moreel en het zelfrespect dat militairen langs de weg om een gunst vragen", aldus de minister, die voorts van mening was dat de veilig heid van het verkeer in gevaar wordt ge bracht door het liften. „Op sommige plaatsen langs de autowegen heerst soms een drukte als op een station. Auto's hou den stil op plaatsen waar nooit een bus halte, zou zijn gemaakt. De liftstations zijn gevaarlijker dan de koffietentjes langs de autowegen, waar ook wordt opgetreden tegen het stoppen vau auto's." De minister kreeg nog een extra standje van prof. Oud (VVD) omdat hij veertien dagen geleden in de Kamer had meege deeld dat F*rins Bernhard instemde met het liftverbod. „De minister heeft zich in feite achter Prins Bernhard verscholen en dat acht ik een onvergeeflijke fout", aldus prof. Oud, die verklaarde dat het open baar maken van het oordeel van Prins Bernhard in strijd is met onze constitutio nele verhoudingen. „Het kabinet mag nooit openbaren wat het oordeel van de Prins is geweest, omdat dit dan in be spreking kan komen in de Kamer. Prins Bernhard moet buiten onze debatten blijven. Minister Staf zal de motie-Vermeer wel naast zich neerleggen. Met een lachend gezicht verliet hij de Kamer, die zich zo druk had gemaakt „alsof het een zeer be- langrijke zaak betrof". NIEUW DELHI (Reuter AFP) - President Tito van Joegoslavië en pre mier Nehroe van India zijn naar verluidt overeengekomen te trachten een gemeen schappelijke politiek op te bouwen, wel ke de steun van zoveel mogelijk Europe se, Afrikaanse, Aziatische en Latijns- Amerikaanse landen zal verkrijgen. Hoe wel er geen sprake is van de vorming van een „derde macht", verluidt, dat rie '.-.vee staatslieden de politieke krachten van landen, die tot geen der beide machtblok ken behoren, op elkaar willen afstemmen, teneinde het „vredesgebied", dat naar de| mening van Nehroe als bufferzone rus sen de tegenover elkaar staande blokken zou kunnen optreden, te versterken. Nehroe en Tito zijn het er volgens ge noemde kringen over eens, dat de samen werking tussen hun landen de interna tionale spanning kan verminderen. LONDEN (AFP) Groot-Brittannië zal in de subcommissie van de UNO voor ontwapening, welke aan het begin van het nieuwe jaar in Londen zal vergaderen, voorstellen, dat de proeven met atoom bommen beperkt worden, zo verneemt AFP van welingelichte zijde. Dit voorstel zou atoom- en waterstofbommen betreffen doch niet de tactische atoomwapens. Het zou om een beperking doch niet om een verbod gaan. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie ep Groot-Briftannië zouden daartoe een conventie sluiten. Op 11 Januari wordt de inschrijving opengesteld op een 3H staatslening, waaiwan het bedrag pas zal worden vast gesteld na sluiting van de inschrijving. De looptijd van de lening is 40 jaar maximaal; jaarlijks wordt IV? op de le ning afgelost. (van hedenmorgen 7 uur) weers Oir 1 C ta es tand uc o-g CC C ro O-c Su B zS Helsinki geheel bew. NW 3 0 0 Stockholm onbewolkt WNW 2 -1 0,2 Oslo onbewolkt Z 2 -1 0 Kopenhagen onbewolkt W 10 3 2 Londen onbewolkt ZW 4 3 0 Amsterdam regenbui W 8 5 1 Brussel onbewolkt WZW 5 4 1 Parijs zwaar bew. W 3 5 0 Bordeaux geheel bew. W 2 3 0 Grenoble geheel bew. NO 3 1 - Nice onbewolkt NW 5 5 - Warschau zwaar bew. WNW 10 4 2 Berlijn geheel bew. W 8 4 6 Frankfort nevel WNW 5 4 1 München regen W 6 3 0,1 Ziirich geheel bew. windstil 0 0 Genève nevel ZW 1 -1 0 Locarno onbewolkt windstil -3 - Wenen zwaar bew. W 8 5 0 Rome licht bew. NO 3 1 0 rvj j NOORDWESTER STORM Verwachting, medegedeeld door het «j K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond, opge- i maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde en tijdelijk tot storm toenemende Noord-Westelijke 5 wind. Iets kouder overdag. 22 December Zon op 8.46 uur. onder 16.31 uur. 5 Maan op 6.20 uur. onder 14.12 uur Maanstanden 5, 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 December j Hoog water: 0.51 en 13 19 uur T.aag water 8 42 en 21 0? uur Woensdag 22 Decembr- Hoog water: 1.49 en 14.07 uur Laag water: 9.39 en 21.52 uur. KXCCXX>COCCXXXXXXXXIO'XXXXXXXfJ~J<XXX

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1