Liftverbod voor militairen wordt gehandhaafd Haarlems basketballteam verloor van Amerikaanse militairen: 53-45 James Hilton overleden Opdracht in Wenen .Clowntje Rick Ondanks scherpe critiek hield minister Staf voet bij stak DINSDAG 21 DECEMBER 1954 4 V olleybalpr ogr amma Sport in 't kort Flamingo's naar Houtrust? Vierenveertig gewonden bij voetbalwedstrijd Voor de kinderen Dammen Dagenais accoord met tweekamp Damuitslagen Biljartuitslagen Nieuwe salarissen verplegend personeel FEUILLETON door Anne Duffield (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft bij de debatten over het liftverbod voor militairen, waar over de heer Vermeer (P. v. d. A.) in terpelleerde, een nederlaag op alle fronten geleden. Een motie van de interpellant, waarin de minister van Oorlog en van Marine uitgenodigd wordt de dienstplich tige militairen gelegenheid te verschaffen hun vrije tijd in de weekeinden zoveel mogelijk in gezinsverband door te brengen, werd met 45 tegen 28 stemmen (tegen de K.V.P., de A.R. op twee, en de C.H. op drie na) aangenomen. Deze uitslag was onder meer een gevolg van de ontstemming der Kamer over de houding van minister Staf in het algemeen en over zijn onvoldoende toeschietelijkheid wat de door de heer Vermeer geuite wen sen betreft in het bijzonder. Slechts deed de minister de toezegging, dat de onge huwde militairen 17 keer, en bovendien als extraatje met Kerstmis of Nieuwjaar, in plaats van thans 13 keer per jaar vrij ver voer zullen krijgen om naar huis te gaan. Maar verder wilde hij niet gaan en de ondergrond van dit alles was waarschijn lijk dat de minister, naar prof. Oud (VVD) hem verweet, een verouderd standpunt in nam met betrekking tot het begrip tucht. Kenmerkend voor de zwakke verdedi ging, die men van de bewindsman te horen kreeg, was bijvoorbeeld zijn opmerking, dat een jongen van 20 jaar toch niet voor een meisje naar huis behoeft te gaan; een opmerking, die heel wat hilariteit ver wekte. Maar dit was nog niets vergeleken bij het daverend gebulder, dat de minister veroorzaakte, toen hij de vraag stelde of men het niet vreemd zou vinden als een onbekende in een privé-huiskamer een onbezette stoel zou willen gaan innemen. Welnu, de ruimte in een auto, waarom een lifter verzoekt, is toch ook privé-ruimte? Door dergelijke „argumenten" was er voor de Kamer heel wat te lachen. Maar er speelde ook een ernstige staatsrechtelijke kwestie in deze aangelegenheid een rol. De minister had zich in de legerorder inzake het liftverbod op het oordeel van de In specteur-Generaal beroepen, dat wil dus zeggen van Prins Bernhard. Hetzelfde had hij de vorige week ter gelegenheid van de beantwoording van de mondelinge vragen van de heer Vermeer wederom gedaan, nadat deze juist betoogd had dit minder geslaagde voorbeeld van de minister niet te zullen volgen. Minister Staf kon toch niet nalaten er nog eens op terug te komen. Hiermee bedierf hij het voor zichzelf vol komen, want nu achtte prof. Oud het nodig hem een staatsrechtelijk standje te geven. De gemaal van het staatshoofd, aldus prof. Oud, behoort buiten de parlementaire debatten te blijven en de minister moet zich niet achter de adviezen van de Prins verschuilen. De interpellant, die op zijn vraag over het aantal werkelijke ingekomen klachten over wanordelijkheden bij het liften geen antwoord kreeg en verder verschillende tegemoetkomingen bepleitte, indien men het liftverbod zou handhaven, kreeg van vele kanten steun in zijn bezwaren tegen op dit punt gevoerde beleid. Zo was de heer Weiter (KNP) het met de heer Ver meer volkomen eens, dat de minister slechte raadgevers heeft gehad, een ziens wijze waarvan ook prof. Oud blijk gaf, toen hij zei, dat de minister zich niet zon der meer achter bepaalde gezagsdragers hoorde te stellen. De heer Fens (K.V.P.) achtte het onjuist over een dergelijke beleidsvraag te gaan interpelleren, al meende deze afge vaardigde toch ook wel het belang van de gezinsband in herinnering te moeten bren gen met het oog op het moreel van het leger. Hieraan werd door opvattingen als die, welke tot het liftverbod hebben geleid, te kort gedaan. Uit het critisch betoog van prof. Oud zij nog aangestipt, dat hij in het ministerieel geluid iets had gehoord van de „oude gene raal," die niets begreep van de verhoudin gen militair-burger. In zijn staatsrechte lijke beschouwingen omtrent de Prins der Nederlanden gispte deze spreker ook, dat na een „goodwill-reis" van de Prins van de zijde van het kabinet gepubliceerd was, dat de Prins verslag in de ministerraad had uitgebracht. Dit was zijns inziens ver keerd, want het brengt de mogelijkheid met zich mee, dat een lid van het Ko ninklijk Huis dan in de debatten wordt be trokken, Jkvr. mr. Wttewaall van Stoet wegen (C.H.) kon al evenmin instemmen metjiet optreden van minister Staf, hoewel deze lid is van haar partij. Er worden van de militairen offers gevraagd en daar moet men iets tegenover stellen: goedkoper rei zen en meer autobussen voor vervoer naar afgelegen plaatsen. Het was voor minister Staf een onpret tige middag, maar hij had het er dan ook naar gemaakt. Bij het begin van de vergadering bracht de voorzitter hulde aan de om gezondheids redenen afgetreden directeur van de Stenografische Dienst, de heer W. J. Bas- tiaan. In zijn plaats is nu de heer Th. H. Rietjens benoemd, die tot dusver onder directeur was. De heer H. van der Velde wordt nu onderdirecteur. De stemming over het amendement- FortanierDe Wit (VVD), dat ten doel had een verdergaande afschaffing van school geldheffing dan in het aanhangige wetsont werp het geval is, leidde tot verwerping van deze wijziging. Alleen de WD en de communisten stemden voor, zodat het amendement met 6411 verworpen werd. Daarna nam de Kamer het regeringsont werp met 59 tegen 16 stemmen aan. Negen Anti-Revolutionnairen, drie Christelijk- Historischen vormden met de Staatkundig Gereformeerden en de KNP de oppositie. De volleybalcompetitie wordt Woensdag avond in het Krelagehuis voortgezet. Bij de heren heeft VCR een kansje om aan PSVH een puntje over te houden (9 uur). HVS 2 zal het tegen Velox niet kunnen bolwerken (8 uur). Bij de dames staan drie eerste klas wed strijden op het programma. Om zeven uur ontmoet HBCHVS, Rap. komt binnen de lijnen tegen Raeckse 2 (9 uur) en VCK zal het opnemen tegen PSVH (8 uur). Het programma luidt verder: Heren: Blinkert 2PSCB, Brandweer Blinkert. HVS 3—Raeckse 2, HBC—OVRA, GiosPWN 2, SpaarnestadSantpoort 2, StampersGios 2. Dames: MHBSAVC, Velox 2—OVRA, PWN—HBC 2 SSOOG, Raekse 4—Rap. 2, HBC 3Blinkert 2, Velox 3Rap. 3, Raecksei 6—AW. AMSTERDAM—PARTISAN OP 12 JA NUARI. Op Woensdag 12 Januari zal in het Olympisch stadion in Amsterdam een lichtvoetbahvedstrijd worden gespeeld tussen de eersteklasser Amsterdam en Partisan uit, Belgrado. De aanvang is vastgesteld op( kwart over acht. Niet minder dan duizend bezoekers waren Maandagavond in het Krelagehuis in Haar lem bjj de basketballwedstrijd van een ver tegenwoordigend Haarlems team tegen een Amerikaanse legerteam uit Soesterberg (The Sixth U.S.A.). Hoewel de verwachtingen ten aanzien van de verrichtingen van deze Amerikanen bijzonder hoog gespannen wa ren, heeft het spel van de bezoekers hieraan zeker niet kunnen voldoen. Zonder te spre ken van een teleurstelling, had het publiek zeker meer show en techniek verwacht, hoe wel de spanning van deze wedstrijd onge twijfeld weer veel vergoedde. Het is de Haarlemmers niet gelukt tegen deze ploeg een overwinning uit het vuur te slepen, ondanks het feit dat de kansen hiervoor volledig aanwezig waren. Helaas was het Haarlems team deze avond zeer on productief. De meest eenvoudige kansen werden veelal ongebruikt gelaten. De Amerikanen besloten reeds de eerste aanval met een goed doelpunt, welk goed voorbeeld direct gevolgd werd door een Haarlems doelpunt van De Sander (2—2). Hoewel Van Elk dooi- een doelpunt de stand nog in evenwicht hield, kon men toch niet voorkomen" dat de gasten uitliepen tot 176, alvorens de Haarlemmers weer iets van deze achterstand konden afknabbelen (1710). Op dit moment vroeg de Amerikaanse coach een time-out aan, hetgeen tot gevolg had dat de Haarlemse ploeg na tien minuten tegen een 2010 achterstand opkeek. Hierna werd Van Elk verwisseld voor Veenenbos en de Antilopenspeler smaakte het genoegen enige fraaie oorslag doelpun ten te scoren, zodat de ruststand toch nog met een redelijke 2821 achterstand inging. Missers van Jole Ook na de rust was het initiatief aan Haarlemse zijn en Van Elk en Veenenbos brachten de achterstand terug tot 2825 en indien Jole in deze periode beter op dreef was geweest hadden de Haarlemmers toen ongetwijfeld een voorsprong kunnen nemen. Nu kregen de gasten weer de gelegenheid zich volledig te herstellen, zodat geleidelijk de score weer werd opgevoerd tot 3627, voordat Van Elk scoorde en ook een straf- worp inschoot (3630). Luide aangemoedigd door de vele toeschou wers trok het Haarlémse team weer ten aan val, doch de doelpunten kwamen aan de andere zijde, zodat de stand wederom werd opgevoerd tot 45—34, voordat coach Jonker met nog zes minuten te spelen Jole verving door De Sander (veel te laat helaas). Dit resulteerde direct in een snellere aanval, waarbij de IHJ'er bovendien door enige fraaie doelpunten de hoop weer deed her leven. Deze bleek echter ijdel, want ondanks het feit dat Meen horst en de jeugdige Dings- hoff ook enkele strafworpen inschoten, slaagde men er niet in de achterstand geheel weg te werken. Verder dan een doelpunt van Mansvelder brachten de Haarlemmers het niet, zodat het einde kwam met een ver diende 5345 zege van The Sixth U.S.A., waarbij de Haarlemse spelers zeker een com pliment toekomt voor de kranige tegen stand. HOC-dames wonnen Behalve deze wedstrijd stond nog een be langrijke competitiewedstrijd op het pro- Een moment uit de strijd tussen de Haar lemse en Amerikaanse basketballers. gramma: Antilopen tegen HOC. Het kam pioensteam van HOC heeft door een ver diende zege de leiding in de eerste klasse dames ongeslagen behouden. De ploeg van Mary Schram a had een bijzonder goede start en scoorde het eerst. Uiteraard nam HOC hier geen genoegen mede en hoewel de ruststand met een 109 voorsprong van Antilopen in ging, verplaatsten Janny Huigen cs. het spel in de tweede helft weer en be haalden alsnog een verdiende 3018 zege. Door deze uitslag is de stand in de kop groep van deze afdeling: HOC 1 7—14; White Stars 7—12; Antilopen 7—10; SC Haarlem 7—8. Onderhandelingen tussen de besturen van de eersteklasser Flamingo's en HBS hebben er toe geleid, dat een drietal nader aan te wijzen wedstrijden van Flamingo's op Hout- rust in Den Haag zal worden gespeeld. Een definitieve beslissing over de plaats waar de thuiswedstrijden van Den Haag/Rotterdam zullen worden gehouden is echter nog niet genomen. ADVERTENTIE Toen de scheidsrechter in een provincie stadje bij Buenos Aires een voetbalwedstrijd wilde staken wegens ruw spel, stroomde het publiek het veld op om de referee te lijf te gaan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij twintig personen werden gewond. De scheidsrechter slaagde erin, onder politie bewaking, te ontkomen. Negen jongens, die in een boom het spel en de vechtpartij had den gevolgd, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, nadat een zware tak afbrak en de clandestiene supporters naar beneden waren gevallen. Tot overmaat van ramp begaf een gedeelte van een der tribu nes het. Het gevolg was, dat vijftien toe schouwers werden gewond en naar het zie kenhuis moesten worden overgebracht. Nu stonden onze jongens bij elkaar in de afgesloten hut en ze wachtten af wat er verder zou gebeuren. Wat ze eigenlijk konden doen, wisten ze nog niet. Wat zouden die knullen gaan doen, die ginds naderden? Tegen zoveel tegelijk waren ze niet opgewassen, dat snapten ze heel goed. Eén voor één zouden ze er wel raad mee weten; maar tegen zo'n hele troep jongens Rick, Bunkie en Oepoetie stonden voor de ramen en keken naar buiten; het ge- schieeuw van de vreemde jongens werd steeds duidelijker nu die dichterbij kwamen. En toen zagen ze opeens de jongen, die door Bunkie was afgedroogd, zijn kop boven de struiken uitsteken. Hij zwaaide dreigend met 'n dikke stok. „Hier zijn we weer!", r.iep hij. „Nou zullen we 'es kijken of jullie nog lef hebt!" Rick balde woedend zijn vuisten. „Wat 'n flinkerd", hoonde hij. „Nou hij al zijn vriendjes bij zich heeft, scliept-ie weer op! Hij moest 'es alléén opkomen, de lafbek, dan zou ik 'm „Dat is het juist", zei Bunkie. „Voor die twee zou ik niet bang zijnmaar wat moeten we tegen die hele troep beginnen?" Van Dagenais is bericht ontvangen dat hij bereid is in Augustus of September van het volgend jaar in een tweekamp van 16 par tijen uit te komen tegen de wereldkampioen dammen Piet Roozenburg De organiserende vereniging Damas wil trachten deze twee kamp, waarmee Roozenburg voorlopig af scheid zal nemen van de wedstrijdsport, in één plaats te organiseren. Zoals bekend gaat de Internationale Dam- federatie met de wedstrijd accoord. Op voor waarde dat de andere rechthebbenden hun beurt voorbij gaan. Naar alle waarschijnlijk heid zullen zij daartegen geen bezwaar ma ken omdat zij, bij wijze van compensatie, dan in 1956 in elk geval aan het grote tour- nooi om het wereldkampioenschap zullen mogen deelnemen. Met het oog op de twee kamp heeft Dagenais zijn inschrijving voor het Canadese kampioenschap ingetrokken. Voor de hoofdklasse-competitie van de Dambond werden in district Noordholland de volgende wedstrijden gespeeld: DCG— IJmuiden 416; CDAJozeph Blankenaar 515; Haarlemse DamclubZaandam 119; Weesper DamclubGezellig Samenzijn II voorlopig 612, einduitslag vermoedelijk 812; IJmuidenCDA 155; Gezellig Sa menzijn IDCG 15—5; Jozeph Blankenaar DSTO 146; Zaandam—Weesper Damclub 7—13; ODVHaarlemse Damclub 416; Ge zellig Samenzijn IIWormerveer/Wormer 13—7; DCG—CDA 12—8. In deze klasse gaan Gezellig Samenzijn I, Jozeph Blankenaar en IJmuiden nog steeds ongeslagen aan de kop met elk 11 punten uit 3 wedstrijden en resp. 125, 114 en 106 bord- punten voor en 35, 46 en 54 bordpunten tegen. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en omstreken luiden: Klasse A: Duvelshoek—DWO 6—2; KR I— S en G 08; KampervestCentrum II 44; Centrum ITelescoop 4—4. Klasse B: OostenPoedeltjes I 80; DWS —KR 6—2 (DWS kampioen); H. West I— Bellevue 6—2; Poedeltje II—H. W est II 8—0. Klasse C: KRDuvelshoek 62; Telescoop IBW 80; KampervestTelescoop II 7—1; DWO—Poedeltje 6—2. Klasse D: H. West I—S en G 0—8; Kam pervest II—DWO I 6—2; Bellevue I—Kam pervest I 62; CentrumH. West II 44; DWO—Bellevue II 2—6. De op 9 September 1900 te Leigh gebo ren Engelse romanschrijver James Hilton, die reeds geruime tijd ernstig ziek was, is Maandagavond te Long Beach in Cali- fornië overleden. Hij werd sinds 21 No vember verpleegd in het Seaside Memo rial Hospital, de laatste dagen in een zuur stofcouveuse, wegens een „algehele infec tie". Zijn eerste roman (Catherine herself) schreef hij deeds op zijn zeventiende jaar. Zonder veel succes zette hij zijn litteraire loopbaan voort. In 1933 vroeg de hoofd redacteur van het tijdschrift „British Weekly" hem een groot verhaal voor het Kerstnummer en ter uitvoering van dat verzoek schreef hij in vier dagen „Good bye Mr. Chips" het boek dat hem we reldberoemd zou maken. Een jaar later verscheen het eveneens grote aandacht trekkende „Lost Horizon" waarvoor hem de Hawthornden Prize werd toegekend. Niet alleen de genoemde geschiedenis van een gevierde leraar, ook menig ander boek van zijn hand werd verfilmd. Tot zijn bekendste werken moeten gerekend worden: We are not alone, Random Har vest, The story of dr. Wassell en So well remembered, waarvan de drie laatste tij dens de tweede wereldoorlog verschenen. Een der Amerikaanse vliegdekschepen droeg de naam Shangrila, naar het denk beeldige land waar zijn door de critiek het meest geprezen werk „Lost Horizon" ver ondersteld wordt zich af te spelen. Hilton, die sfinds ongeveer tien jaar in de Ver enigde Staten woonde, was bij de tewater lating aanwezig. „Goodbye Mr. Chips" werd in 1938 tot toneelstuk bewerkt. Er is onder de titel „To you, mr. Chips!" ook een vervolg op verschenen. „Nothing so strange" was zijn laatste publicatie. Naar wij vernemen heeft het College van Rijksbemiddelaars nieuwe salaris schalen voor verplegend personeel in par ticuliere ziekenhuizen per 1 Januari van kracht verklaard. Het betreft hier een bin dende regeling, die vandaag in de Staats courant wordt gepubliceerd. 25) „Allemensen", zei kolonel Markham, „om een afgezaagd gezegde te gebruiken: wat leven we toch in een kleine wereld' Te bedenken, dat de gevreesde Bubarev, voor v/ie heel Wenen siddert, in zijn jeugd als een ondeugend jongetje door juffrouw O'Shea werd weggebrachtIk hoop, dat u hem destijds een flink pak slaag hebt toegediend!" „Daar kunt u van opaan", antwoordde de oude vrouw met een lachje. „En ik wou, dat ik dat vandaag aan de dag nóg eens kon doen, om hem daarbij te ver tellen wat ik van zijn optreden denk". Ze was er best toe in staat, als. de ge legenheid zich voordeed, peinsde Kim. De kolonel lachte. „Ik zou 't u niet aanraden", zei hij. „De kameraden van de heer Bu barev hebben niet veel gevoel voor hu mor, bedenkt u dat wel! Het lijkt me voorts van belang, juffrouw O'Shea, dat u er met niemand over praat, dat u eens gouvernan te ber.t geweest in een Russisch prinselijk gezin. Natuurlijk zijn er in Wenen ver scheidene mensen, die het oude Ruslahd kennen. Ik zelf b.v. heb er als jongen ge woond, toen mijn vader er in de consulaire dienst was. Maar het heeft weinig zin om er de aandacht op te vestigen. Hoe minder zij weten, hoe beter! 't Zijn nu eenmaal merkwaardige lieden „Ik geloof dat u gelijk hebt, kolonel. Om u de waarheid te zeggen, praat ik nooit over die tijd. Het is zo heel lang geleden, en ik denk er eigenlijk nooit meer aan. Maar het amuseerde mij, dat de man, voor wie Wenen beeft, die kleine Petrov is, en ik besefte niet, dat Charles niet op de hoogte was van mijn verblijf destijds in Rusland". „Het hindert natuurlijk niets, dat wij drieën 't weten", antwoordde kolonel Markham. „En misschien hindert het hele maal niet, wie 't ook weet. Maar zoals ik al zei, ik zou er verder mijn mond over houden". „Weet Anna 't" vroeg Kim. „Anna? O ja, zeker. Toen ze nog klein was, moest ik haar altijd verhalen over daar vertellen, over het paleis, en het bui tenhuis, en de besneeuwde vlakten en der gelijke dingen. Anna is echter volkomen safe, als ik haar even waarschuw om er niet over te spreken, houdt ze haar mond". „Om op het probleem van de voedsel- toevoer terug te komenhernam sir Charles de draad van het onderhoud, en opnieuw werd dit vraagstuk aan alle kan ten bekeken. Het resultaat was, dat men besefte dat er niet veel anders op zat dan geduld te oefenen en intussen zo goed mo gelijk verder te werken „Op de duur komt 't weer in orde", zei de kolonel. „Ze hebben er zelf belang bij. Maar Bubarev, als nieuwe man, moet zich thans doen gelden. Zodra we voldoende onder de indruk van hem zijn gekomen, zal alles weer vlotter lopen". „Ik zal nooit onder de indruk van hem komen", zei juffrouw O'Shea lachend. De 'anderen lachten ook. De kolonel stond op en nam afscheid, sir Charles en Kim begeleidden hem naar de voordeur. Juffrouw O'Shea liep mee tot het portaal. Er werd op dat moment aan de ouder wetse trekbel getrokken en Hermann, de huisknecht, haastte zich om open te doen. Op hetzelfde ogenblik hield sir Charles' auto voor de deur stil, waaruit Sara te voorschijn kwam, ën even later arriveer de Anna in een taxi. Er werd druk gepraat en iemand hield een heel verhaal in het Duits. „Wat is er allemaal aan de hand?" mom pelde sir Charles. „O, ik weet hiervan", riep juffrouw O'Shea en met voor haar leeftijd opmerke lijke soepelheid rende ze de trap af. ,,'t Is voor mij, Sara, ik heb die vrouw gezegd, dat ze kon komen!" riep ze enigszins ademloos uit. „Haar gezegd hier te komenDie bedelares! Heus, Lavinia „Ze is geen bedelares", legde Anna uit, terwijl juffrouw O'Shea al in vloeiend Duits een gesprek met de arme, oude bloe menvrouw had aangeknoopt, „ze verkoopt bloemen. Lavvy had medelijden met haar en beloofde, dat we wat warme kleren voor haar zouden zien te krijgen. We heb ben nu verschillende kledingstukken ver zameld en zij komt die thans halen". De mannen waren intussen ook de -trap afgedaald. Kolonel Markham keek be langstellend naar de oude vrouw, die een sjaal om het hoofd droeg, en naar juf frouw O'Shea. Kim merkte op dat er een verwonderde uitdrukking op zijn gezicht kwam. Hij vroeg zich af, of de kolonel het misschien met deze kleine privé-liefdadig- heid niet eens was, óf wist hij méér van die bloemenverkoopster en was deze al die vriendelijkheid misschien niet waard....? „Het spijt me, Sara", zei juffrouw O'Shea, zich tot Sara wendend. „Natuurlijk had deze vrouw zich bij de zijdeur moeten melden, maar ze kon de weg niet vinden door de tuin". ,,'t Hindert niets", zei siir Charles vrien delijk. „Goed", neem haar mee naar je kamer, Lavinia", zei Sara iets toeschietelijker. „Ik zal het kamermeisje naar je toesturen met een jumper en een oude jas van mij, die je haar ook kunt geven. Maar in hemels naam, Lavinia, ga niét met dit soort lief dadigheid door, want in minimum van tijd zou je alle bedelaars van Wenen hier aan de deur hebben!" „Ik pas heus wel op", zei juffrouw O'Shea. „Hartelijk dank voor je bijdrage, Sara!" En zich tot de bloemenvrouw wen dend, zei ze: „Gaat u mee?" Anna beantwoordde intussen enkele vragen van sir Charles, die een en ander geamuseerd had gadegeslagen. Ze ver telde hem, waar en hoe juffrouw O'Shea haar beschermelinge had ontmoet. Toen ze op het punt stond de trap op te lopen, om naar haar eigen kamer te gaan, hield kolo nel Markham haar staande. „Anna!" Zijn stem had een bevelende klank in tegen stelling tot de zachte klank, die er gewoon lijk in hoorbaar was, wanneer hij tot haar sprak. Ze draaide zich naar hem om met een verwonderde glimlach. Hij deelde haar enigszins kortaf mede, dat hij de volgende middag een autotocht zou maken door het Wener Woud, en vroeg of Anna en juf frouw O'Shea hem wilden vergezellen. Anna vond dit een zeer aanlokkelijk plan en accepteerde, ook voor juffrouw O'Shea, de uitnodiging met veel genoegen. „Afgesproken dus, ik kom jullie om drie uur halen". Nadat de kolonel vervolgens nog enige beleefdheidsfrases met lady Trema-ine had gewisseld, nam hij afscheid. „Eén ogenblik, Markham", riep sir Char les hem na, „ik moet je dat pamflet nog geven, dat ik je beloofde. Kim, wil jij even naar Pilly's kamer lopen? Ze heeft me gezegd, dat ze het papier op haar bureau heeft neergelegd". Kim liep haastig de trap, die naar de ka mers van het personeel leidde, op. Juf frouw Prison's kamer lag achter de ge meenschappelijke zitkamer, waar hij stem men hoorde van Anna en de twee oudere vrouwen. Ze spraken vrij duidelijk ze waanden zich alleen in dit gedeelte van het huis, aangezien juffrouw Pilson en Jeremy nog niet van sir Charles' kantoor in de stad teruggekeerd waren en Kim, die intussen de Duitse taal vrij aardig had leren verstaan, hoorde opeens juffrouw O'Shea zeggen: ik weet, dat het nodig is, maar ik zal blij zijn, als 't voor elkaar isEn hierop hoorde hij de bloemen vrouw antwoorden: „natuurlijk is er een risico voor het meisje aan verbonden, maar zonder haar slagen we nooit". Risicogevaar? Wat had die bloe menvrouw met Anna te maken? Hij fronste en liep haastig verder om het pamflet in juffrouw Pilsons kamer te halen. Intussen piekerde hij over wat hij op gevangen had; waren Anna en juffrouw O'Shea bezig zich in vreemde zaken te mengen.Het was duidelijk, dat ze veel meer van die „arme bloemenvrouw afwis ten dan ze 't beneden, in de hal, hadden doen blijken.... Natuurlijk waren ze bang, dat sir Charles 't niet goed zou vin den. „Welnu, hij. Kim, vond het ook alles behalve goed....! Die vrouw kón be trouwbaar zijn, maar ook was 't mogelijk dat ze een avonturierster was, die Anna en juffrouw O'Shea heel handig om de tuin leidde. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6