Statistiek bewijst onomstotelijk waarde van speeltuinwerk en wijkagenten Scholtens' Bakkerij W Piet Emmer SoGeNByL Kort en bondig Bloemwerk Beun's loemenmagazijn ONZE HORLOGE-ACTIE de Rooij Kantoorboeken Aannemersbedrijf ST|Jlee$^pecialist GEZIEN HET GROTE SUCCES ALS KERSTSURPRISE Rookworst 69 ct J. FORTGFNS ZN. Reeds nu 10 KORTING is Sauzé Een jaar jeugdbaldadigheid in cijfers Wat is baldadigheid Constant van Wessem is overleden Twee-en-half millioen voor ontheemden bijeen Iets fijns voor Kerstmis JURKJES en MANTELTJES sfeer DINSDAG 21 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Invloed wijkagenten Publiek waarschuwt pas wanneer eigen have en goed in gevaar komt Op verzoek van de hoofdcommissaris van Politie te Haarlem is daarom een statistiek samengesteld van de gevallen van jeugdbaldadigheid, die in 1953 ter kennis van de politie kwamen. Deze. statistiek is verwerkt in dit rapport, dat geheel is gebaseerd op de door de agenten van politie gerapporteerde gevallen. Waar verschillende, vooral de minder ernstige gevallen niet altijd door de politie worden gesignaleerd, geeft dit rapport geen volkomen zuivejr beeld van bet hier onderzochte probleem. Zo kan welhaast met zekerheid worden gesteld, dat de cijfers van bijvoorbeeld de Thorbeckebuurt en het Rozenprieel, buurten waarin men omdat daar slechts weihig bewoners telefonisch zijn aangesloten - slechts in werkelijk ernstige gevallen de hulp van de politie inroept, relatief te l^ag zijn ten opzichte van buurten met bijvoorbeeld een grote telefoondicht- Invloed speeltuinen V acantiespelen Hemd nader dan rok Auteur en musicoloog Gezocht paar wellicht in Frankrijk Voor MET KERSTMIS Australië heeft nog maar 151 runs nodig om van Engeland te winnen 'N KERSTROLLADE S^LÏÏspiwisr Voor Uw Kerst geschenken Horloges Gouden en Zilv. Sieraden Keltum Pleet delté aU*en PIET EMMER Levensmiddelenbedrijven C.V. V. Kersttafel j3 reiif? KINDERWAGEN TOONKAMERS BINNENWEG 50 boven In 1953 zijn door de Haarlemse politie 868 rapporten opgemaakt ter zake van j eugdb a ldad'ighe idHierbij waren 1.843 kinderen betrokken. De meeste gevallen van jeugdbaldadig heid kwamen voor in de rubrieken ballen, gooien en schieten, betreden van verboden terreinen en beschadiging en vernieling. Ziet men naar de leeftijd der bedrijvers, dan valt op, dat bij een aantal vormen van jeugdbaldadigheid de leeftijd kennelijk een rol speelt. Naarmate kinderen ouder worden nemen ze in sterkere mate deel aan activiteiten, die onder jeugdbaldadig heid vallen, totdat bij 1214 jaar, resp. 911 jaar een maximum wordt bereikt. Daarna neemt hun aandeel in de jeugdbal dadigheid sterk af. Opvallend is, dat de vormen van balda digheid voor beide genoemde leeftijds groepen verschillend zijn. Om tot ontwik keling te komen, moet een kind de moge lijkheden die het in zich heeft, tot ont plooiing kunnen brengen en hierbij ver vult het spel een belangrijke functie. De aard van het spel verandert met de leef tijd, doordat het kind zowel een geestelijk ais een lichamelijk groeiproces door maakt. Op een bepaalde leeftijd is het kind aan spelen toe, die het in conflict brengen met de belangen van de samenleving, waar door het jeugdbaldaddgheid wordt. Er zal dus moeten worden gestreefd naar het bie den van spelmogelijkheden aan de jeugd, die wel dezelfde functie hebben, doch min der schadelijk of gevaarlijk zijn. Bij deze onschuldiger spelmogelijkheden zal in de eerste plaats moeten worden ge dacht aan de behoeften van kinderen in de groepen van 911 en van 1214 jaar. Uiteraard zal het velen interesseren hoe de verdeling van de baldadigheid over de verschillende stadswijken (de stad werd voor dit rapport in dertig wijken ver deeld) is. Voor elke wijk werd bepaald hoeveel kinderen er woonden, die betrokken wa ren bij een geval van jeugdbaldadigheid. Met deze aantallen kon echter niet worden volstaan, omdat de cijfers voor de ver schillende wijken dan onderling niet ver gelijkbaar zouden ziin als gevolg van de verschillende grootten van de wijken en van de verschillende aantallen in de wij ken woonachtige kinderen. Teneinde de wijken onderling vergelijk baar te maken, werd voor iedere wijk een baldadigheidsindex berekend. Hierbij werd als volgt te werk gegaan. Voor de stad als geheel en voor elke wijk werd het aantal kinderen, betrokken bij een ge val van jeugdbaldadigheid uitgedrukt in een percentage van het aantal kinderen van 11 jaar. Aangenomen werd, dat de aantallen 11-jarigen representatief zijn voor de aantallen kinderen in de baldadige leeftijd. Vervolgens werden de aldus berekende percentages herleid tot indexcijfers, waar bij het percentage voor de stad als geheel op 100 werd gesteld. Deze indexcijfers, die zijn vermeld in de hierna volgende ta bel, geven dus weer de baldadigheid van de jeugd in een bepaalde wijk ten opzichte van de baldadigheid van de jeugd in de stad als geheel, waarbij verschillen in de aantallen in de wijk woonachtige kinde ren geen invloed kunnen uitoefenen. Baldadigheidsindices van de stadswijken (gehele stad 100) 1. Junioplantsoen en omgeving 220 2. Zuidelijke Indische buurt 205 3. Schouwtjeslaan en omgeving205 4. Stationsbuurt195 5. Leidsebuurt 185 6. Transvaalbuurt 160 7. Harmenjansweg en omgeving 150 8. Patrimoniumbuurt 150 9. Noordelijke Indische buurt 145 10. Pijnboomstraat en omgeving120 11. Leidsevaart buurt115 12. Stuyvesantstraat en omgeving 105 13. Rest oude stad 100 14. Zijlwegnuurt Oost100 15. Lod. van Deyssellaan en omgeving 100 16. Rozenprieel 95 17. Haarlemmerhout 95 18. Kleverpark 95 19. Middenweg en omg95 20. Burgwal en omg85 21. Saenredamstraat en omg85 22. Centrum 75 23. Tempeiiersstraat en omg75 24. Amsterdamse buurt 65 25. Ramplaanikwartier 65 26. Lorentzkade 60 27. Zijlwegbuurt West 55 28. Vogelbuurt en Dietsveld50 29. Slachthuisbuurt 40 30. Vondelkwartier 35 31. Rivierenbuurt 30 32. Spaarndam 0 Bij het bestuderen van deze cijfers trekken in de eerste plaats de bijzonder lage indices in de wijken ten Noorden van de Jan Gijzenvaart de aandacht. Als ver klaring hiervoor moet worden genoemd de Allerwegen heeft men na het einde van de Tweede Wereldoorlog klachten kunnen vernemen over een toegenomen baldadigheid van de jeugcL Om de bestrijding van dit euvel op doeltreffende wijze ter hand te kunnen nemen, is enig inzicht in de aard en de omvang van dit verschijnsel zeer gewenst. h^d. In dit heden gepubliceerd rapport van het Nederlands Economisch Instituut wordt een overzicht gegeven van de omvang en de structuur van de jeugdbal dadigheid in de gemeente Haarlem. Het is in de loop van de samenstelling van het rapport duidelijk geworden, dat verschillende factoren, als de aanwezigheid van speeltuinen een grote invloed ten goede uitoefenen op de mate, waarin de jeugdbaldadigheid voorkomt. Dit betekent dus, dat het ingrijpen van de Over heid een wezenlijke betekenis heeft bij het streven naar vermindering van de baldadigheid niet in de vorm van bijvoorbeeld een strenger politietoezicht, doch in de vorm van het wegnemen van het gebrek aan „uitleefmogelijkheden" voor de jeugd, die altijd een uitweg voor zijn activiteit nodig heeft. alhier aanwezige combinatie van een aan tal voor de jeugd gunstige factoren: speel tuinen, braakliggende gronden (vooral in 1953). Daarnaast is de aanwezigheid van wijkagenten van grote invloed. Wijkagen ten zijn. agenten, die voortdurend in de hun toegewezen wijk aanwezig zijn. Hieruit ontstaat een contact tussen de inwoners van de wijk en de agent, dat mits deze de daarvoor benodigde eigenschappen bezit, een goede invloed beeft op de verhoudin gen in de wijk. Met betrekking tot de jeugd opent zich hierdoor bijv. de moge lijkheid bet vertrouwen van de jeugd, te winnen en daardoor met meer succes de jongens te wijzen op de reden van bepaal de verbodsbepalingen en op de gevaren van ondoordachte handelingen. Doordat de ageqten de jongens beter leren kennen, kunnen zij beter hun paedagogische func tie vervullen in samenwerking met ouders, onderwijzers en de verenigingen die zich de behartiging van de belangen van de jeugd tot doel stellen. In de hier besproken wijken (Vondel kwartier, Vogelbuurt, Dietsveld en Ri vierenbuurt) blijkt deze samenwerking goed te zijn. Opvallend lage cijfers treffen we even eens aan in de wiiken ten Oosten van het Spaarne en ten Zuiden van de spoorlijn naar Amsterdam: Amsterdamse buurt 65, Slachthuisbuurt 40. Ook hier waren in 1953 braakliggende terreinen, ook hier is een wijkagent aangesteld. Drie andere wijken met een indexcijfer beneden 75 zijn de Zijlwegbuurt West (ten Westen van de spoorlijn), de omgeving van de Lorentzkade en het Ramplaankwartier. In de omgeving van de Lorentzkade is een wijkagent; in het Ramplaankwartier een brigadier, die een dergelijke functie ver vult. De overeenkomst tussen deze wijken is, dat ze aan de Westelijke rand van de stad liggen en niet door spoorwegbarrières van de recreatiemogelijkheden gescheiden zijn. Wellicht is dit mede een verklaring voor de lage cijfers. Onder de buurten met een hoge balda digheidsindex vallen de buurten op, die liggen, in het gehele gebied ten Oosten van Rijksstraatweg en Schoterweg en tussen de Jan Gijzenvaart en het station: de Patri moniumbuurt (150), de Transvaalbuurt (160), de Zuidelijke Indische buurt (205) en de Noordelijke Indische buurt (145). Een van de belangrijkste oorzaken van de hoogte van de cijfers in deze buurten is vermoedelijk gelegen in de ligging in de bebouwing van dit gebied. Volkomen inge sloten door het Spaarne naar het Oosten en door de Rijksstraatweg en de Schoter weg met de daarachter liggende bebou wing naar het Westen beschikt de- jeugd in dit gebied niet over uitwijkmogelijkhe den buiten de bebouwde kom. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de kinderen die aan de Noordelijke en aan de Zuidelijke rand van het gebied wonen. In het Noorden is er nl. de uitwijk mogelijkheid naar het Noorderpark (met o.a. een speelweide) en in het Zuiden naar het Prinsenbohverk (met het Kalfje). Het Noordelijk deel van de Indische buurt beschikt bovendien nog over enige braak liggende terreinen en een vrij gazon. In het overig deel van dit gebied komen geen braakliggende terreinen voor. Het is opvallend, dat de buurten met relatief de meeste speel gelegenheid de relatief laag ste baldadigheid vertonen. (Noordelijke In dische buurt en Patrimoniumbuurt). In elke buurt treft men een speeltuin aan. Speeltuinen vormen onmiskenbaar een rem op de jeugdbaldadigheid. Het is echter van de ouders afhankelijk iin hoe verre deze rem behoorlijk functionmeert. Op sommige speeltuinen worden nl. alleen kinderen toegelaten, diie lid zijn, op andere daai-enboven ook d'ie kinderen, die per keer 5 cent betalen. Zonder iets af te doen aan het redelijke van deze maatregelen onder de huidige omstandigheden, kan men toch stellen, dat de functie van de 'speeltuinen als bestrijdingsmiddel van de jeugdbaldadigheid hierdoor wordt ge remd. De Leid.se buurt is dichter bij de buiten de bebouwde kom aanwezige recreatiege bieden gelegen, doch dit voordeel wordt gecompenseerd door de aanwezigheid van de spoorbaan, die een extra aanleiding vormt om niet geoorloofde dingen te doen. Hetzelfde geldt voor de Stationsbuurt. Bij het hoge cijfer voor de Stationsbuurt be denke men overigens, dat de speeltuin Don Bosco aan de Phoemixstraat pas in 1954 tot stand is gekomen, terwijl deze cijfers betrekking hebben op 1953. Naast de afwezigheid van speelgelegen- heid kan dus ook de aanwezigheid van plaatselijke omstandigheden, die als het ware uitlokken tot verboden handelingen, een oorzaak zijn van een hoog baldadig- heidscijfer. Beide factoren tezamen zijn wellicht de verklaring van de zeer hoge cijfers in de omgeving van het Junoplant- soen en in de omgeving van de Schouw tjeslaan. In deze buurten treft men geen Het thans verdwenen bijvoeglijk naam- woord baal, dat ook voorkomt in bal- sturig en balorig, had de betekenis van jj slecht, verderfelijk. Het woord balda- digheid wees dus oorspronkelijk op slechte daden. Deze betekenis is echter verzwakt, zodat we thans in de woor- i denhoeken omschrijvingen vinden als: daden uit overmoed en brooddronken- heid bedreven, straatschenderij. Het hanteren van de eerste omschrij- ving, die dus let op de oorzaag van de daden, was voor het doel van het rap- jj port niet mogelijk, omdat uit de politie- l rapporten de oorzaak vaak niet kan worden afgeleid, waardoor dus niet zou kunnen worden vastgesteld of bepaalde gevallen inderdaad tot de jeugdbalda- digheid gerekend moeten worden. Dit is geenszins een bezwaar, omdat het jj spraakgebruik, als het gaat om het pro- bleem van de jeugdbaldadigheid, aan het woord meer de inhoud geeft van de tweede omschrijving, de straatschen- jj derij. Deze omschrijving is echter niet volledig. Naar de mening der rapporteurs ver- staat het spraakgebruik thans onder jj jeugdbaldadigheid: handelingen van de jeugd, waardoor zaken beschadigd of vernield worden of kunnen worden en handelingen waardoor letsel, of overlast toegebracht of aangedaan wordt of zou kunnen worden toegebracht of aange- daan aan personen, met inbegrip van de dader zelf, en aan dieren. Deze definitie heeft behalve de aanslui ting bij het spraakgebruik bovendien het voordeel, dat alle door de politie i gerapporteerde gevallen zonder nader onderzoek kunnen worden verwerkt in de statistiek. terreinen aan waar behoorlijk kan worden gespeeld, terwijl het Zaanenplantsoen en de Haarlemmerhout in de naaste omgeving ruime mogelijkheden openen voor verbo den vormen van tijdverdrijf. Uiteraard spelen naast de objectief waarneembare factoren ook verschillen in de mentaliteit van de jeugd in diverse buurten een rol bij het tot stand komen van het baldadig- heidscijfer. De gunstge invloed van de door de Haar lemse speeltuinen georganiseerde vacantie- spelen komt eveneens in dit rapport tot uiting. Het gemiddelde aantal gevallen van bal dadigheid, dat onder normale omstandig heden 2,3 per dag bedroeg, steeg in de vacantietijd tot 3,1 per dag. Maar in de weken dat de vacantiespelen werden ge houden, daalde dit aantal tot 1,1 per dag, dus nog minder dan in normale tijden. De dagen der week zijn niet onderling vergelijkbaar. Er moet onderscheid worden gemaakt tussen de dagen, waarop de kin deren de gehele dag naar school gaan: Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag en dagen waarop ze 's middags vrij hebben: Woensdag en Zaterdag. De meeste gevallen komen voor op Woensdagen, hetgeen uiteraard samenhangt met de vrije middag. De Zaterdag is min der hoog, als gevolg van het feit, dat de Zaterdagavond minder gevallen telt dan de Woensdagavond. Het aantal geconstateerde gevallen van jeugdbaldadigheid in een wijk is mede af hankelijk van de neiging van de wijkbe woners om snel de hulp van de politie in te roepen. Behalve van de mentaliteit van de bewoners van de verschillende wijken is de mate waarin geklaagd wordt ook af hankelijk van de aard van de bedreven baldadigheid. Van de verschillende soorten baldadig heid is nagegaan welk percentage van de gevallen gerapporteerd werd na waarne ming door de politie. Hierbij bleek bij de soorten waarbij gemakkelijk schade kan ontstaan aan particuliere eigendommen het percentage waarnemingen door de po litie laag: Voetballen 40 sneeuwballen 20 gooien 20 schieten 20 overige ver nielingen 20 belletje trekken, e.d. 30 en andere gevallen van onbehoorlijk ge drag 25 De gevallen waarin schade werd aange richt of kon ontstaan aan plantsoenen en tuinen e.d. werden daarentegen voor een groot deel door de politie geconstateerd: lopen in plantsoenen 72 lopen in wei landen 90 en beschadiging bomen en planten 60 De gevallen waarin gevaar aanwezig was of ontstaan kon, werden ookgrotendeels door de politie waargenomen: vuur maken 75 lopen op de spoorbaan 70 (hier werden de daders meestal door personeel van de N.S. aangebracht)op auto's mee rijden 100 en varen 60 Ook de gevallen waarin het verkeer in gevaar werd gebracht werden voor 75 door de politie geconstateerd. Uit deze cijfers blijkt inderdaad dat het publiek een baldadige handeling meldt als particuliere eigendommen gevaar lopen en de waarneming hoofdzakelijk aan de poli tie overlaat waar het gaat om de bescher ming van openbare eigendommen en indien er gevaar aanwezig is. HAARLEM EN OMGEVING De Bloemendaalse wethouders mejuf frouw dr. M. E. Nolte en mr. J. C. C. W. Hijszeler zijn verhinderd op de Dinsdagen 21 en 28 December hun spreekuren te houden. In het Huis Van Looy wordt van 8 Januari tot 14 Februari 1955 een tentoon stelling „Reproducties naar werken van klas sieke moderne meesters van de impression- nisten tot Picasso" gehouden. De rijkspolitie heeft in Wormer een dertigjarige Amsterdammer aangehouden, die ervan verdacht wordt enige maanden ge leden in Bloemendaal een fiets te hebben gestolen. De fiets had hij in Amsterdam te koop aangeboden. De man is met fiets naar Bloemendaal gebracht om verhoord te wox-den. Dinsdagavond 21 December om 8 uur zal er in het Huis Van Looy een rondleiding zijn langs de tentoonstelling van werken der leden van „Kunst zij ons doel". Die Haarlemsche Musijckcamer sj eelt onder leiding van Adré Kaart op een bijeen komst welke op Donderdagavond 23 Decem ber onder het motto „Kerstfeest voor ieder een" in de aula van het Eerste Christelijk Lyceum (ingang Van Merlenstraat) wordt fehouden. Als spreker treedt op prof. dr. M. A de Vrijer. De speeltuinvereniging „Vondelkwartier" houdt ook dit jaar weer een Kersttentoon stelling. Op Dinsdag 21 en Woensdag 22 December kunnen ouders en andere belang stellenden in het clubgebouw aan de Ver- gierdeweg des avonds het resultaat van fröbel-, pitriet-, cartonnage- en tekenwerk bekijken; ook handwerken en werkstukken van metaal, door de drijfwerk-groep ver vaardigd. In de.leeftijd van 62 jaar is in de afge lopen nacht in de Ursulakliniek te Wasse naar de letterkundige Constant van Wes sem overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. Constant van Wessem werd in 1892 te 's-Gravenhage geboren. Na in Amsterdam het gymnasium te hebben gevolgd, ontving hij een muzikale opleiding, onder meer van L. A. van Tetterode, Daniël de Lange en Joh. Wijsman. In 1914 werd hij jour nalist. Hij schreef muziekrecencies onder meer voor „De Telegraaf" en „De Groene Amsterdammer". Op het gebied der muziek publiceerde hij boeken over Beethoven, Liszt, Debussy en Mahler, verder een Inleiding tot de mo derne muziekgeschiedenis en een werk over Moderne Franse musici. Constant van Wessem schreef twee ver handelingen over de film, namelijk „Char lie Chaplin" en „De komische film". Op litterair gebied verscheen van zijn hand, gedeeltelijk onder het pseudoniem Fred. Chasalle: De clowns en de fantasten, Les sen in charleston, Liszt, Gustaaf, De ijze ren maarschalk, De vuistslag, Driehonderd negerslaven, Twee verhalen, Margreet ver vult de wet, De Ruyter, Koning Stadhou der Willem de Derde, Jacht op Bonaparte, Slauerhoff, Mijn broeders in Apollo en Ga lop Chromatique. In samenwerking met C. J. Kelk publi ceerde hij Lampions in den wind en De terugkeer van Don Juan, in samenwerking met J. W. F. Werumeus Buning en C. J. Kelk „Marionetten". Auto stond onbeheerd in Haarlem In aansluiting op ons bericht over het verzoek om opsporing van een 15-jarig meisje, in gezelschap van een 30-jarige man, kan worden meegedeeld, dat de bij het vertrek gebruikte oude Renault onbe heerd werd teruggevonden in Haarlem. Er is reden om te vermoeden, dat de^ gezoch- ten naar Frankrijk zijn getrokkerf. De opbrengst van de Actie voor de Vluchtelingen heeft Maandag de 2Vs mil lioen gulden bereikt. De afgelopen dagen is 53.000 gulden binnengekomen. Gevoegd bij de 2.447.000, die al waren ontvangen, levert dit een totaal bedrag op van 2.500.000,—. Nu het Rotterdams gemeentepersoneel voor het „Comité Vluchtelingenhulp 1954" een bedrag van ongeveer 26.250 heeft bijeengebracht, stellen B. en W. voor een gelijke som beschikbaar te stellen, waar- De tweede test match GIERSTRAAT 75 - HAARLEM - TELEFOON 14858 en mede om aan veler teleurstelling tegemoet te komen hebben wij gemeend (met 1 jaar schriftelijke garantie, plus 2 jaar gratis verzekering) bij aankoop van tenminste 75.— tot EIND DECEMBER te moeten handhaven. Tevens voor iedere koper EEN AARDIGE VERRASSING U slaagt zeker bij: HET ADRES VOOR BETERE KLEDING LET OP HET JUISTE ADRES Gen. Cronjéstraat 120 Haarlem Telefoon 14646 Met nog acht wickets in handen moet Australië nog 151 runs scoren om de tweede testmacht tegen Engeland te winnen. Op de vierde dag waren de bowlers goed op dreef. De laatste zes Engelse wickets vie len voor slechts 92 runs. wat de totaal score voor de tweede innings op 296 bracht. Australië stond toen voor de taak 223 runs te maken voor de zege. Aan het einde van de dag noteerden de gastheren 72 voor 2. May, die twee runs nodic had voor zijn eerste century tegen Australië, bereikte zijn doel. Maar spoedig daarna ging hij uit voor 104. Daarna begon de Engelse ineenstorting. Slechts 28 runs werden aan het totaal toe gevoegd voor het verlies van vijf wickets. Statham en Appleyard handhaafden zich ge ruime tijd en brachten het tot een stand van 46 voor het laatste wicket. ANEGANG 14 (naast C. en A.) Alle liniaturen voorhanden. De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. geen opvolger, gezond be drijf omzet pl.m. f 50.000 tot f 80.000 p. jaar kan opgevoerd worden, in Haar lem, na enkele jaren van inwerking over te nemen. Alleen vakman. Boeken enz. ter inzage. Brieven no. 7858 Het oudste en vertrouwdste adres van de markt voor Horloge, Klok of Wekker is: K. DEKKER HORLOGERIE K. DEKKER DE KEYSTRAAT 5, H'LEM Tel. 19211 Zaterdags Botermarkt. Maandag Ged. O. Gracht t.o. Garage Roozekrans. Onze t^gkroonde y, pond (stukje) Blijft dagenlang vers. KRUISSTRAAT 20 bij de Nassaustraat Zaanse Duivekaters, per stuk ƒ1- Kerststollen f 1-1-50 en 2-25 Fijn Krentenbrood, per stuk 1-50 en J2-50 Heerlijke Kerstkransen met vruchten, p. 500 gr. 3.25 Kerststaven met vruchten, per stuk 1-50 Amandelkerstkransjes, per 250 gram 0-90 Kransjes met greiösuiker, per 250 gram 0.75 Gevulde koekjes Bokkepootjes Weespermoppen Bitterkoekjes Wellingtons Vanille-nootjes per 100 gram 0-55 per 100 gram 0.40 Grote sortering Boterkoekjes per 250 gram 0-90 Zoutjes per 100 gram 0.45 Bchuimkransjes per 100 gram 0-45 Kerstklokken en Kersttaarten, per stuk vanaf 3. SPAARNWOUDERSTRAAT 53 TELEFOON 12406 JUWELIERS - HORLOGERS Alléén Koningstraat 14 (hoek Jacobijnestraat) - Haarlem Telefoon 10540 Sedert 1837 geven wij OP ALLE ook in GROTE MATEN HAARLEM ANEGANG 19. TEL. ai 413 £ot>°°r WIT BLOEM, 500 gram 0.21 SLAOLIE, per 1/1 fles 1.25 ZELFR. BAKMEEL per pak 0.33 KRENTEN 200 gram 0.25 ROZIJNEN, 100 gram 0.16, 0.14, 0.10 SUCADE, 100 gram 0.43 BIGARRCAU'S gekl. p. 100 gram 0.45 VANILLESUIKER 6 pakjes0.20 FANCY ZALM per blik 0.83 MAYONNAISE per grote tube 0.50 HARING in tomatensaus 1/1 blik0.G8 Orig. RODE ZOETE SPAANSE WIJN 1/1 fl. 1.90 SCHILLETJE - VOORBURG 1/1 fl0.98 ZOETE PINDA'S 100 gram 0.25 BOERENJONGENS per grote pot 1.25 ANANAS per blikje 0.85 TOAST - KAASSTOKJES - BORRELWORSTJES Paul Krugerstraat 25 Tel. 11699 Gratis bezorgen voor Haarlem en omstreken Verhoog het aanzien van uw met een exquise Kaasschotel als dessert Verrukkelijk op kleine, ronde beschuitjes, cream- crackers of pumpernickel Wij noemen slechts en kele exclusieve hoogfijne soorten zoals de Franse Camembert Brie Roquefort Gervais Zwitserse Emmentaier en Chalet of de Italiaanse Bel Paese U zult er eer mee inleg gen en uw gasten ver rassen! De specialist voor heerlijke hapjes: Grote Houtstraat 89 Tel. 11456 S i en gezelligheid in uw huis, met een moderne PLATENSPELER of PLATENWISSELAAR De nieuwste modellen, waarop uw platen op z'n mooist tot hun recht ko men, worden U gaarne gedemonstreerd in HAARLEMS OUDSTE MUZIEKZAAK I 1 muziekihstruhentfm Het beroemde adres voor Gramofoonplaten OUDE GROENMARKT 28 Keuze uit 100 stuks in alle kleuren en prijzen. Betaling in overleg. Geopend tot 11 uur 's avonds. (Geen winkel) Heemstede. Tel. 39899 Naast Minerva-Theater. Bushalte IJzeren Brug. Eau de Cologne Heerlijk geparfumeerd Fris, geurig, apart. Verkrijgbaar bij: Maison Leonard; Fa. J. P. Mathot; Fa. v. Niel

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7