Een feestelijk mandje .Clowntje Rick Opdracht in Wenen ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Humane executie van slachtdieren bepleit I GTTC versloeg TOG met groot verschil Gunstige week voor Duinwij ck-teams WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 Kerstmis en doden Kerst slacht Teddy gevoerde Windjackets Zwemmen Brandenburg eist schade vergoeding van KNZB Bokswedstrijden in Amsterdam Motorsport „Knieval" van Anderson Betaling abonnementsgeld per giro Europees speedbootkam pioenschap op Sloterplas Roeiprogramma Kortebaan-draverijen in het volgende jaar Sport in kort Voor de kinderen De tafeltenniscompetitie De badminton-competitie FEUILLETON door Anne Duffield Met Kerstmis maakt men het zich graag zo gezellig mogelijk en als men dat in ge paste vorm doet kunnen bloemen en plan ten veel tot de feestelijke sfeer bijdragen. Rood en wit zijn de kleuren die nu domi neren en die zijn er nu voldoende. Er zijn weer volop witte en rode hyacinten; koop die maar met bol en al dan kunnen ze in een spanen mandje gepoot worden of in een laag schaaltje: aangevuld met wat takjes van de beshulst en met wat sparren groen zal men het ook als tafelstukje kun nen gebruiken. Let u eens op de foto; slechts enkele hyacinten; een witte lange kaars, wat bonte hulst en grijs IJslands mos en u hebt een keurig geheel. Kunt u zelf een beetje schikken kan men het maken: in andere gevallen kan de bloe mistwinkelier u ook een stukje kant en klaar thuis bezorgen. Rode tulpjes zijn er nu ook te kust en te keur; die kan men het best in een laag schaaltje poten dus koopt men die ook met bol en al. Na de bloei kan men die bollen wel als waardeloos be schouwen; ook voor tuinbeplanting deugen ze niet meer. Rozen zijn er genoeg; misschien een beetje aan de dure kant; het is echter in deze tijd van het jaar ook iets bijzonders. Bij ontvangst moet u eerst een stukje van de lange bloemstengels afsnijden en eerst dan in water plaatsen; lost u dan boven dien vijftien gram chrysal in dat water op; de rozen zullen dan volkomen open bloeien en de levensduur wordt er ook door ver lengd. De rode kerststerren zijn ook niet goedkoop; het zijn echter ook bijzondere bloemen die ook een bijzondere behande ling vereisen: andere bloemen vinden het Een aardig Kerststukje. vrijwel allemaal prettig indien van de bloemstengels een eindje wordt afgesne den; de- kerstster kan er niet tegen; die scheidt bij de minste verwonding een soort melksap af en als de bloem dat allemaal verliest zal ze spoedig slap hangen. G. KROMDIJK De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren vraagt de aandacht voor het volgende: Telkenjare bereiken het Hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren, als bijvoorbeeld pluimvee en konijnen op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Het is wel voorgekomen dat ouders aan kinderen van ca. 1012 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzer draadjes in de schuur op te hangen. Toen een jongen, die daaraan met weerzin ge hoorzaamde. na ongeveer drie uur zijn vader mededeelde dat het konijntje nog niet dood was, gaf de vader ten antwoord: „Trek hem dan maar aan zijn achter poten." Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend dat konijnen levend werden gevild en de ogen „uitgepeld", (waaruit het dier moest verbloeden) en dat ook kippen le vend werden geplukt. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote Vrede-feest van Kerstmis, wanneer men van te voren een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten vplbrengen, ook door kinderen. Er zijn in ons land verschillende abat toirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten en het vlees wordt dan ook nog door deskundigen ge keurd. Men kan zich uiteraard ook voor het slachten van dieren vervoegen bij bo nafide poeliers. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en der gelijke voor de wet strafbaar is en dat meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten die in 1951 Dierenbescherming hebben bereikt door de Inspecteurs der Nederlandse Ver eniging, die over het gehele land hun standplaats hebben, nauwkeurig hierop zal worden toegezien. Ook de politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreigement te zijn, want Dierenbescherming rekent op de goodwill van het gehele Nederlandse volk. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk yxxcccccr Oixcoco y.x>axö300Qc>occöö Ieder jaar zijn de Kerstdagen voor velen aanleiding om konijnen en andere voor f de slacht bestemde dieren op ontoelaat- bare wijze te doden. Het bestuur van de dierenbescherming in Haarlem heeft 8 van de directeur van het slachthuis de toezegging gekregen, dat hij personeel l beschikbaar zal stellen, om in het slachthuis konijnen op de meest humane wijze te doden. De kosten bedragen 5 vijftig cent per dier. De tijden zijn Woensdag 22 December d van 14 tot 16 uur; Donderdag 23 Decem- ber van 14 tot 16 uur en Vrijdag 24 De- .5 cember van 10 tot 12 uur. Wie verhin- derd is van de.ze mogelijkheid gebruik te maken, wordt dringend verzocht zijn x dier dan bij de poelier op deskundige J wijze te laten doden. ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD, BOLSÏR. 48 A'DAM;-TEL. 717162 yyxr.cccr/2-yyxxx^ccoccvyyxccccoxooooo opzettelijke wreedheid en niet te veront schuldigen ondoordachtheid blijkt zal zeer zeker worden opgetreden. Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren als volgt: Het doden van voor de consumptie be stemde dieren: De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaarden) zijn. Is bedwelming onmogelijk dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed in de hersenen is, leeft en voelt het dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snij wond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. Gevogelte: Waar de kopvorm het toe laat, bed wel me men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor grotere vogels als ganzen verdient het aanbeveling, deze van te voren zo in een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt.- Is bedwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen: Men bedwelme met een krach tige slag op de door een vaste onderlaag liggende kop en snijde dan dat lichaams deel af. Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wervelkolom achter de kop door. Pas daarna mogen vissen worden ontschubd. Alen vatte men aan met een droge doek en behandele ze overigens als andere vis sen. Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf getrok ken worden, als ze nog levend zijn. Schaaldieren: Kreeften, krabben en gar nalen dompele men onder in kokend zout water en houde ze ondergedompeld tot ze levenloos zijn. Met het oog op de afkoe ling van het water neme men niet teveel tegelijk in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauwwarm water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weggeno men. Konijnen: Konijnen houde men in de lendenen vast, zodat het hoofd naar be neden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, b.v. een niet te lichte hamer- steel, een krachtige verticale slag op het achterhoofd achter de oren. Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich zoals gezegd tot een te goeder naam en faa,m bekend staande poelier of tot het gemeen telijk abattoir. Transport en bewaren van gekochte levende dieren. Gevogelte moet men on gebonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is dit niet mogelijk, dan late men ze door de ver koper op de boven aangegeven wijze be wusteloos maken en uitbloeden. Het be waren van kreeften in winkels en restau rants met dichtgebonden scharen is voor die dieren een kwelling. Is het nodig ze levend te bewaren, dan doe men dit tus sen ijs. Het bestuur van de Biltse zwemclub Bran denburg heeft besloten een eis tot schade vergoeding in te dienen bij de Koninklijke Nederlandse Zwembond. Brandenburg kreeg in Augustus van dit jaar na een in Utrecht gespeelde waterpolo- ontmoeting tegen Zwemlust, waarbij zich enkele onregelmatigheden hadden voorge daan, van de sportcommissie van de KNZB een voorlopige straf opgelegd, bestaande uit het spelen van een thuiswedstrijd zonder publiek. Brandenburg weigerde de straf te ondergaan en bedankte uit protest per 1 Januari 1955 als lid van de KNZB. De Bilt- hovense club is van mening dat wegens ge derfde entréegelden een schade van enige honderden guldens is geleden. Intussen is in Bilthoven een nieuwe zwem club opgericht, Brandenburg 1954. Deze ver eniging is onlangs als lid van de KNZB aangenomen. In Bellevue in Amsterdam zijn Dinsdag avond internationale bokswedstrijden ge houden. De uitslagen luidden: Professionals, halfzwaargewicht: Klijssen (Ned.) wint door k. o. in de tweede ronde van Levens (België). Weltergewicht: Linneman (Nederland) wint na zes ronden op punten van Plas (België). Amateurs, lichtgewicht: De Vos (Amster dam) w. o. p. van Degewij (Amsterdam). Vrijgewicht: Teters (Amsterdam) w. o. p. van De Jong (Den Haag). Lichtgewicht: Koers (Amsterdam) wint door k. o. in de eerste ronde van Biegel (Den Haag). Vrijgewicht: Van Berkum (Amsterdam) w. o. p. van Kiks (Amsterdam). De internationale sportcommissie van de Federation Internationale de Motocycliste (FIM) heeft in Parijs onder leiding van P. J. Nortier enkele actuele vraagstukken bespro ken. Fergus Anderson, de wereldkampioen, die zich op minder hoffelijke wijze had uit gesproken ten aanzien van de FIM en daar voor voorlopig geschorst was, had aan de uitnodiging om op de bijeenkomst te ver schijnen gehoor gegeven. De wereldkam pioen in de 350 cc klasse bood zijn veront schuldigingen aan voor het gebeurde en ver- klaai'de met nadruk, dat het nooit in zijn be doeling heeft gelegen beledigende uitlatin gen te publiceren. Na deze „knieval" van de Engelsman bestond er geen bezwaar tegen hem alsnog het diploma en de gouden médaille, atributen die hij eerst geweigerd had te accepteren, uit te reiken. "pbODoroonreyYYjrr U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post el bonnes 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE ÖDOOOOOCOOOOCXX)COCOCX:OOCCOOOCOOCOCOCOOCCCOOC)aXXXXXDOOCCC Naar wij vernemen zullen op 6 en 7 Augustus op de in aanleg zijnde Sloterplas bij Amsterdam de Europese speedbootkam pioenschappen in de B-klasse (350 cc.) en BU-klasse (evenpens 350 cc.) worden ge houden. Het is de eerste maal, dat een dergelijk Europees kampioenschap in Nederland wordt gehouden. De bedoelde klassen zijn in de out-oards Voorts staan internationale wed strijden, eveneens in outboards, op het pro gramma in de volgende klassen: A (250 cc.), C (500 cc.), D. (660 cc.). X (tot 1000 cc.), A-U (250 cc.), C-L-U (585 cc.) en D-U (660 cc.). De toevoeging U betekent „Utilitaire", handelsmotoren, die met de normaal ver krijgbare benzine gestookt moeten worden. In 'de andere klassen wordt gevaren in boten met speciale racemotoren, die op aller lei mengsels gestookt mogen worden. De organisatoren verwachten inschrijvin gen uit Italië, Zweden, West-Duitsland, België, Frankrijk. Finland. Groot Brittannië, Monaco en de Verenigde Staten. Een der be kendste Italiaanse racers. Prins Borromeo, heeft reeds toegezegd naar Nederland te zul len komen. Tijdens deze wedstrijden zal ook het Nederlands kampioenschap waterskiën worden gehouden. De belangrijkste data uit het wedstrijd programma van dte roeiers in Nederland zijn! 3 April: lange afstandskampioenschap van de Amstel voor heren. 24 April: lange afstandskampioenschap van de Amstel voor dames. 1 Mei: Varsity. 3 en 4 Juni: gecombineerde wedstrijden van Hollandia en Njord te Alphen aan de Rijn. 18 en 19 Juni: wedstrijden van de Ko ninklijke en de Hollandbeker wedstrijd- vereniging op de Bosbaan. 2 en 3 Juli: Nederlandse kampioenschap pen voor dames, heren en jeugd op de Bos baan. 9 Juli: Beneluxwedstrijden in Haarlem. 5, 6 en 7 Augustus: Europese dameskam pioenschappen te Boekarest. 25, 26, 27 en 28 Augustus: Europese herenkampioenschappen in Gent. 18 September: gracht en wedstrijd van De Hoop. 9 October: veteran en wedstrijden. 23 October: lange afstandswedstrijd voor skiffs op de Amstel. Tijdens de in Alkmaar gehouden verga dering van de Bond van Harddraverijver enigingen en -belangen in Nederland is in principe de course-agenda veor het jaar 1955 vastgesteld. Met uitzondering van de 15e Augustus, welke datum is gereserveerd voor de kortebaanvereniging in Noordwijk, is het vrijwel zeker dat de kortebaandrave- rijen op de volgende data zullen worden gehouden: 28 Juli Voorschoten, 4 Augustus Santpoort, 1 September Heemskerk. 15 Sep tember Purmerend, 20 Septemebr Hillegom, 27 September Schagen. 4 October St. Maar tensbrug, 3 Augustus Siompwijk, 11 Augus tus Beverwijk, 14 September Warmond, 19 September Medemblik, 22 September Enk- hupizen, 29 September Lisse, 10 October 't Zand. RUSSEN WONNEN VAN ZWITSERLAND. De Russische ijshockeyploeg, houder van de wereldtitel, heeft voor 15.000 toeschou wers in Zürich Zwitserland met 62 ver slagen. De tussenstanden waren 31, 11, 2—0. PIRIE IN DE AANVAL.. De Engelsman Gordon Pirie heeft verklaard dat hij een poging zal doen om het wereldrecord van Zatopek op de 10.000 meter (28 min. 54.2 sec.) te verbeteren. Voorts vertelde hij dat hij bij de Spelen van 1956 in Melbourne hoopte uit te komen op de 5000 en de 10.000 meter. Terwijl Rick, Bunkie en Oepoetie afwachtend naar buiten keken, was de hele troep vreemde jongens nu bij hun huisje gekomen. Ze stonden op de open plek voor de hut, maakten 'n heidens kabaal en zwaaiden strijdlustig met hun knuppels, terwijl ze allerlei dreigementen schreeuwden. „Hééêé!Kom er nou 'es uit, jullie!Kom 'es voor de dag, als je 't lef hebt". „Ja zekerik kijk wel uit!", bromde Bunkie. „Ik houd de deur goed dicht!" Met zijn drieën stonden ze achter de vensters en ze hielden elke beweging van de vijanden goed in 't oog. „Nou durf je niet, hè?", Hoonde de aanvoerder. „Waar blijf je nou met je lef?!" Rick kon. zich niet inhouden. „Opschepper!", riep hij woedend. „Kom 'es één voor één, als je flink bent! Dan zal ik je laten zien, dat we niet bang zijn! Lafaards zijn jullie je durft alleen maar met zijn allen, hè?" Toen pakte de ander opeens 'n grote steen... en met 'n geweldige klap en gerinkel gooide 'nij dwars door de ruit!" ADVERTENTIE Van de drie Haarlemse overgangsklasse teams, in de tafeltenniscompetitie, die af gelopen week in de strijd kwamen, behaalde er slechts een de volle winst. Dat was GTTC, dat in de plaatselijke strijd tegen TOG met negeneen won en daarmede dus wraak nam voor de zevendrie nederlaag van destijds. HBC heeft daarentegen de nederlaag tegen Sparta 4 niet ongedaan kunnen maken en ging met de zelfde cijfers, zevendrie, ten onder. In de eerste klasse werden de laatste wedstrijden van de eerste helft gespeeld. Winfried leverde een goede prestatie door gelijk te spelen tegen Togido, Prowana deed het zelfde tegen HBC 3 en GTTC 2 vergaar de nuttige punten op HBC 2 door met zes vier te winnen. GTTC deed het tegen plaatsgenoot TOG uitstekend. Ditmaal moest Bert Duits de eer voor TOG redden. Zijn teamgenoten Klabou en Kuipers bleven geheel zonder winst. Duits klopte Spee met klein verschil in de derde game en speelde ook tegen Sleper en Blom in drie games, waarvan die tegen Blom met 22—20 in het voordeel van de GTTC'er werd beslist. HBC trok vol goede moed naar Am sterdam om daar Sparta 4 te ontmoeten, maar moest het voor de tweede maal tegen de met sponsrubber operende Spartaan af leggen. Vooral in tempo was de thuisploeg de meerdere van de Heemstedenaren. Jan Leuven deed het nog het beste door J. Ber- kel en P. Gimbel te kloppen. J. v. d. Dries won van Claessens, maar Smit kon niet een maal winnen. De ranglijst is: Heemstede Disnie 1 Sparta 4 TOG Nedlloyd 2 GTTC HBC Disnie 2 Bempa Heemstede 2 De uitslagen van 13 tot 18 December waren: Heren. Ie klasse: ProwanoHBC 3 55, TogidoWinfried 55. GTTC 2HBC 2 64, Rapidity—Togido 2 2—8. 2e klasse A: Togido 3GTTC 3 37, Geel WitOranje Zwart 2 37; TYBB 2Pro wano 2 6—4. 2e klasse B: Rapidity 2H'stede 3 19, DIOSte Zaanen 7—3, TYBB—Winfried 3 73. Oranje ZwartTOG 3 100. 3e klasse A: GTTC 5Rapidity 3 64, Geel Wit 2—HBC 4 0—10. .Tohez 2—te Zaa nen 2 7—3, Togido 4—PSVH 1—9. 3e klasse B: ColumbiaJohez 3 37, GZPSV—VGZ 2 8—2, Oranje Zwart 3— PSVH 2 4—6. 3e klasse C: HBC 5DSB 91, Togido 5 —DIOS 3 3—7. 3e klasse D: GTC 6—Velsen 2 6—4, TYBB 3—TOG 4 9—1, Hotac 3—VGZ 3 9—1. Oranje Zwart 5Prowano 3 46. 4e klasse A: Rapidity 5—VTC 4 6—4, Doko VGZ 4 100. Hotac 4H'kerk 100, Hotac 5—H'kerk 2 8—2. 4e klasse B: VTC 5Boru 100. 4e klasse C: Te Zaanen 6—ZPSV 2 10—0, TYBB 5—DIOS 4 1—9. 4e klasse D: Doko 2—DSB 3 9—1, Spin- 9 8 2 16 58—32 9 6 1 2 13 53—37 8 5 2 1 12 56—24 10 5 2 3 12 57—43 8 5 1 2 11 48—32 10 5 1 2 11' 55—45 10 8 3 2 5 8 48—52 1 2 5 4 31—49 10 1 1 8 3 36—64 7 - - 7 - 5—65 Het eerste team van de badmintonclub „Duinwijck" heeft deze week twee bijzon der fraaie resultaten behaald. Hoewel een zege tegen Breda geheel in de lijn der verwachtingen lag heeft de ploeg van L. Verhoef ongetwijfeld vriend en vijand ver rast door tegen het Haagse Shash overtui gend revanche te nemen voor de eerder ge leden nederlaag. Zaterdagavond kwam Duinwijck uit tegen de Haagse vereniging, zodat Els Robbé haar oude rivale mevrouw Koch (kampioene van Nederland) weer tegen over zich kreeg. De Duin wij ck-speelster blijkt er gelukkig na haar langdurige af wezigheid weer goed in te komen, hetgeen de Nederlandse kampioene tot haar schade moest bemerken. Els Robbé kende in deze ontmoeting geen genade en hoewel de Duinwijckspeelster in de eerste game slechts met grote moeite won (1413), zette zij in de tweede game de kroon op haar werk en versloeg mevrouw Koch met niet minder dan 115. Uiteraard was deze zege voor de gehele ploeg een goede stimulans en het verwon derde dan ook niemand meer, dat deze be langrijke strijd in een Duinwijck-zege ein digde. In Breda kwam Duinwijck Zondagmid dag weer binnen de lijnen en ook deze wedstrijd eindigde in een verdiende zege van het Haarlemse team. (62). Helaas zag het reserve-team van Duin wijck geen kans Di-op Shot te overwinnen, want met zevenéén bleven de Haarlem mers in de minderheid. Het enige Haar lemse doelpunt werd gescoord door het damesdubbel VerhoefRidder. Het derde team van Duinwijck behaalde in de tweede klasse ongeslagen de titel, en het laagste (zesde) team veroverde het kampioenschap in de derde klasse. Deze beide teams zullen dus binnenkort promo tiewedstrijden spelen. Na het slechte begin van Duinwijck 1 heeft het team van Verhoef zich aardig op gewerkt, zodat thans theoretisch nog een kampioenskans bestaat. Indien het Amster damse Chandelle de belangrijke wedstrijd tegen Smash (Den Haag) mocht verliezen, zal de voor 2 Januari vastgestelde wed strijd Duinwijck 1Chandelle 1 de beslis sing moeten brengen. new. 2—GTTC 8 1—9, Togido 8—HBC 6 0—10. Dames. 3e klasse: ProwanoH'stede 19, Velsen—HBC 5—5, TOG—Winfried 6—4, Johez—TYBB 7—3. 4e klasse B: Oranje Zwart 2Johez 2 46, Spinnewebte Zaanen 2 3—7, Togido 3—Winfried 2 3—7, TYBB 2—GTTC 0—10, Boru—DIOS 0—10. 4e klasse C: ColumbiaJohez 4 37, DIOS 2Oranje Zwart 28, TYBB 4—HBC 2 19. 4e klasse D: Spinnew. 3—Johez 3 010, te Zaanen 3Geel Wit 010. 26) Natuurlijk moest hij zich niet met hun zaken bemoeien. Voor de zoveel ste keer hield hij zich voor, dat ze recht op een eigen leven en eigen geheimen had denHij mocht zich daarin niet men genMaar langzamerhand begon hij zich een vaag beeld-te vormen; een oude vrouw van over de zestig en een piepjong meisje, in het Wenei: van heden, verwik keld in mysterieuze zakenHij herin nerde zich zijn eerste indruk van het twee tal, waarbij hij 't heel goed mogelijk had geacht, dat Anna en juffrouw O'Shea zich in de meest wonderlüke avonturen zouden stortenWas dit intussen al het geval en zo ja, in wat voor zaken waren ze dan verwikkeld geraakt? Hij was dit moest hij zichzelf be kennen enigszins geschrokken van juf frouw O'Shea mededeling, dat ze bij een Russische adellijke familie gouvernante was geweest. Hij wist, dat geen enkele z.g. Wit-Rus Wenen durfde betreden. Zijn le ven zou immers geen seconde veilig zijn. Hij kende verschillende Weners die met Wit-Russinnen getrouwd waren, doch die hun vrouw en kinderen veilig ergens in de Amerikaanse zóne hadden ondergebracht. Hij veronderstelde niet, dat juffrouw O'Shea gevaar liep. Markham scheen zich, ondanks zijn waarschuwing om er met niemand over te spreken, over haar geen zorgen te maken. Als dat wèl het geval was geweest, zou hij er stellig bij sir Char les op aangedrongen hebben, dat juffrouw O'Shea Wenen moest verlaten.... Toch voelde Kim zich niet helemaal gerust. Anna kon natuurlijk niets te maken heb ben met die Russische periode van juf frouw O'Shea, welke lang voordat het meisje geboren werd, al beëindigd was, maar het feit bleef, dat juffrouw O'Shea haar voogdes was en dat deze haar mee naar Wenen had gebracht. „Ze had 't piel mogen doen", besloot Kim ziin overpein zingen. Doch even later bedacht hij zich, dat hij in dat geval nooit met Anna Glen- denning kennis gemaakt zou hebben Hij sprak over deze zaak de volgende dag met Anna zelf. Hij waarschuwde haar met niemand over juffrouw O'Shea's ver blijf in Rusland te spreken, en Anna ant woordde lachend, dat kolonel Markham, met wie ze een tocht door het Wener Woud had gemaakt, haar die middag eenzelfde waarschuwing had gegeven. Ze scheen hun beider waarschuwingen niet erg au serieux te nemen. Ze lachte hem enigszins spottend toe en de kuiltjes in haar wan gen maakten haar onweerstaanbaar. Kim voelde, dat hij eigenlijk geen stap verder was gekomen, er bleef iets van een myste rie rondom haar en, door haar onvoor waardelijke aanhankelijkheid aan juffrouw O'Shea voelde hij zichzelf enigszins terug gedrongen. Ze gaf hem geen enkele op heldering en het enige wat ze hem be loofde, was dat ze met niemand over juffrouw O'Shea's Russische tijd zou spre ken HOOFDSTUK 9 Het begon kouder te worden. De mist was een voorloper geweest van de thans ingetreden vorst en reeds was de eerste sneeuw gevallen, welke de grote oude stad in een soort sprookjesstad omtoverde. Kerstmis naderde en het leven in Wenen scheen op vcllle toeren te gaan draaien. Wenen was dol op de viering van Kerst mis, en ondanks alle moeilijkbeden in het dagelijks leven, maakten de Weners zich op voor het grote feest De étalages van de winkels waren een lust voor de ogen van jong en oud. De speelgoedwinkels hadden de meest fantas tische étalages, waarvoor de mensen zich verdrongen en in de banketbakkerswin kels waren de prachtigste marsepeinfigu ren en taarten te zien. De bloemen- vrouwtjes verkochten- mistletoe en denne- takken. Het leek wel alsof iedereen op straat een Kerstboom onder zijn arm droeg, waarvan de afmeting in overeen stemming was met het bedrag, dat hij er voor beschikbaar had. De kerken waren overvol, overal brandden kaarsen en met grote ogen keken de kinderen naar de stal van Bethlehem en het Kindeke Jezus in de kribbe. De klokken van Wenen sche nen in die dagen voor Kerstmis voortdu rend hun bronzen tonen over de oude stad uit te dragen Wat Kim en Anna betreft, was het tempo ook versneld. Uiterlijk was er niets veranderd aan hun verhouding van goede kameraadschap, maar beide jonge men sen voelden hun harten bonzen in eikaars gezelschap. Een wonderlijke spanning ver vulde hen. Ze bekeken de oude stad met nieuwe ogen en nooit was ze hun zó dier baar geweest.... Aanvankelijk hadden ze uitgebreide zwerftochten door de héle stad gemaakt, maar thans bleven ze in een bepaald gedeelte, dat hun hart gestolen had. Ze slenterden door nauwe straten en bezochten „Konditoreien" of „Weinstu- bexi", waar ze aan hun „vaste" tafeltje plaats namen. Ze vonden 't heel verve lend, als andere mensen aan „hun" tafel tje zatenKim was zich heel goed van zijn gevoelens bewust. Hij was van Anna gaan houden en van de weeromstuit was hij thans ook verliefd op Wen^n, de stad, die hen met haar verbonden had en waar hij met Anna zoveel dierbare plekjes had gevonden. Zo nu en dan was hij er van overtuigd, dat Anna ook van hem hield, maar hij aarzelde nog om haar gevoelens op de proef te stellen. Hij mocht geen fou ten maken en als hij tè vroeg met haar over zijn liefde sprak, zou hij haar mis schien verliezen. Daarna zou immers nooit meer die onbevangen vriendschap tussen hen mogelijk zijnNee, het moest voor hem boven elke twijfel verheven zijn, dat ze óók van hem hield, vóórdat hij er met haar over zou spreken Tntussen was lady Tremaine volkomen onkundig van het feit. dat kapitein For rest eigenlijk al zijn vrije tijd samén met Anna doorbracht. Ze had het druk met feesten en ontvangsten en vervulde haar rol van gastvrouw met zeer veel charme. Kapitein Forrest was altijd aanwezig, wanneer sir Charles en zijn vrouw een ontvangst gaven, en zo nu en dan verge zelde hij hen ook naar festiviteiten bui tenshuis. Sara vond het leven op dat mo ment zéér aanvaardbaar. Anna Glenden- ning was uitgeschakeld en zelf had ze geen klachten over Kim's attentie en toe wijding. Misschien verlangde ze diep in haar hart wel iets meer een gesprek onder vier ogen met sentimentele herin neringen, een vluchtig hand-vasthouden maar haar verstand won het. altijd weer Ze het het nooit zover komen en voelde zich veilig in de rol van jonge, aangebe den echtgenote van een rijk. aanzienlijk man. Kim gaf ook nooit de minste aanlei ding tot sensimentaliteit, en hoewel ze dit eigenlijk betreurde, moest ze zichzelf on middellijk bekennen, dat er in dit huis vol mensen weinig mogelijkheden waren voor intimiteit. Pilly en Lavinia schenen overal te zijn en ook was er altijd veel bezoek, terwij! ze tenslotte door al haar afspraken buitenshuis zeer in beslag werd genomen Ze trachtte de situatie zo philosophisch mogelijk te bekijkenHéél moeilijk viel haar dit niet, haar gevoelens waren niet diep, het enige waar 't voor haar op aan kwam was dat ze nummer één voor Kim was en blééf. En ze was te zelfingenomen om er ook maar één moment aan te twij felen, dat dit niet meer het geval zou zijn Het was daardoor min of meer een schok voor haar, toen ze op een avond, thuisko mend, Kim's autotje voor de deur zag staan, terwij! Kim zelf met Anna Glenden- ning bij de openstaande voordeur stond. Hermann, de huisknecht, was bezig een enorme Kerstboom van Kim over te ne men, en Anna stond met stralende ogen en haar armen vol pakjes naar hen te kijken. Ze babbelde honderd uit en er was een blosje op haar wangen, dat haar er nog aantrekkelijker uit deed zien. De grote auto, waarin Sara zat was geruisloos ko men aanrijden. Anna had niets gemerkt, maar Kim draaide zich met een ruk om, toen hij Sara bij het uitstappen met de chauffeur hoorde praten. „Dat geeft moeilijkhedenzuchtte hij. „Nu zal haar een en ander duidelijk worden". (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10