Wereldnieuws Kleinhandelaren vrijgesteld over leveringen aan particulieren PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Nieuwe wet op de omzetbelasting Ongeveer f 20 millioen minder inkomsten voor de schatkist 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen De radio geeft Donderdag Verdrag tussen de KSG en Engeland getekend UIT ANDERE BLADEN Nog één appèl: de angst Q.<ïfi.9antunïu /Stgvn. de, dtg. Onad 7ê<r?jAM De dokter zei: zalf gebruiken, maar. O Borstbeeld in brons van Jan Musch Apothekers en ziekenfondsen KALO DERMA GELEE EBO Radio-reparatie ^ocA ió het zo J waarschuwen tegen KOU GEVAT... „Het Witte Kruis" hield jaarvergadering Gemeente-ontvanger verloor 12.000 „Het leven begint bij 40" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Voor Stadsschouwburg in Amsterdam Kerkelijk Nieuws V.P.R.O. heeft plannen voor nieuwe studio Winterhanden Faillissementen Voorlopig accoord bereikt Deviezenreserve weer boven 1600 millioen Duitse spionne veroordeeld H. 3. MAERTENS N.V. Drie jaar voor brandstichting n TIP VAN BOOTZ Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS JUISTE TIJD WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 Op 1 Januari treedt de nieuwe wei op de omzetbelasting in werking en daarmee wordt een belangrijk stuk bezettingsrecht (het Besluit op de Omzetbelasting 1940) vervangen door een wetgeving, waarin de gehele materie van de omzetbelasting is geregeld. Na de oorlog waren in het Besluit op de omzetbelasting 1940 ingrijpende wijzi gingen gebracht, maar deze betroffen steeds slechts bepaalde onderdelen van de omzetbelastingwetgeving. Ruim twee jaar heeft de parlementaire behandeling van de nieuwe wet in be slag genomen. Een van de oorzaken hier van was dat de regering aanvankelijk een wetsontwerp had ingediend, waarin werd getracht een zo groot mogelijke gelijkheid in heffing te verkrijgen. Bij de behande ling werd evenwel een nieuwe koers in geslagen. Overwogen werd of de voor delen van een grote gelijkheid in heffing wel opwogen tegen de nadelen, onder an dere in administratief opzicht.'Voorts won de mening veld dat het veelal aan het be drijfsleven kan worden overgelaten om de uit de heffing voortvloeiencje ongelijkheden te verwerken, zodat een zekere oneffen heid in de heffing moet worden aanvaard. De bedoeling heeft voorgezeten de op brengst van de omzetbelasting volgens de nieuwe wet ongeveer gelijk te doen blij ven. De opbrengst over 1954 zal vermoe delijk 1,3 milliard bedragen. Onder de nieuwe wetgeving zal dit bedrag vermoe delijk ongeveer 20 millioen gulden lager zijn. De wijzigingen in de nieuwe wet komen dan ook hoofdzakelijk neer op verschui vingen, die een billijker verdeling van be lastingdruk moeten bewerkstelligen. In beginsel blijft iedere levering van goederen en iedere dienst onderworpen aan de omzetbelasting, maar de nieuwe wet maakt reeds aanstonds een belang rijke uitzondering daarop, door de be staande heffing van 3 percent bij de klein handelaar te laten vervallen. Winkeliers en venters blijven daardoor voortaan voor hun levering van handelsartikelen aan het publiek buiten de omzetbelasting. Even min zijn zij verplicht aangifte te doen van hun omzet. Verder worden alle ondernemers, wier jaarlijkse omzet aan leveringen als fabri kant en aan verrichte diensten de 2.000 gulden niet overschrijdt en wier jaarlijkse omzet aan leveringen als handelaar de 12.000 gulden niet overschrijdt, vrijgesteld van omzetbelasting. Hierdoor zullen ongeveer 150.000 mid denstandsondernemers buiten de omzet belasting vallen, hetgeen voor de belas ting-administratie eveneens een groot voordeel betekent. ADVERTENTIE Al3 u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdeliik Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, l 1.20 per fiacon. 60 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor en orgel. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33—12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Twee violen en piano. 15.50 Platen. 16.00 Kerstwijdingsdienst voor de militairen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Vocaal ensemble. 18.00 Piano. 18.15 Kertswijding Zuid-Molukse Christen Jongeren. 18.45 Kerstboodschap van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.1-0 Platen. 19.20 Siciaal gesprek. 19.35 Verzoekprogramma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-orkest. 20.45 Amusements muziek. 21.15 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.45 Kamerorkest. 22.10 Periodiekenparade. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Christoforo Colombo, hoorspel. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Alt-mezzo en piano. 16.00 Pla ten. 16.15 Voordracht. 16.30 Promenade orkest. 17.00 Voor de jeugd 17.45 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Ontwikke ling van de aardolie-industrie op Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Cabaret. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Reportage. 19.15 Amusements muziek. 19.45 Kerstgroet. 20.00 Nieuws. 20.05 Die Kindheit Jesu, oratorium. 20.45 Nu zijt wellecome, kersthoorspel. 21.15 Pianorecital. 21.55 Kerstprogramma. 22.10 Orgel, vioal en trompet. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 iNeuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Het eenzame Kerstfeest. TELEVISIE (N.T.S.) 20.30 Introductiefilm Eurovisie. 20.5521.45 Relais van de B.B.C.: Kerstliederen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Knapenkoor. 14.30 Franse les. 14.45 Knapenkoor. 15.15 Jcugdconcert. 16.15 Platen. 17.00 Niews. 17.10 Kinderkoor. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Voor dracht. 20.00 Verzopkorogramma. 21.15 Om roeporkest. 22 00 Nieuws: 22.15 Sopraan en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 mj. Wanneer genoemde grenzen worden overschreden dient evenwel over de ge hele omzet met uitzondering van de vrijgestelde leveringen als handelaar aan particulieren belasting te worden be taald. Waren onder de oude wet de groothan delsleveringen (door handelaren aan on dernemers) aan een heffing van of 1 percent onderworpen, de nieuwe wet be last de leveringen door handelaren aan anderen dan particulieren met een uni form percentage van 3/< percent. Onder particulieren verstaat men dan diegenen, die goederen voor zich persoonlijk of ten behoeve van hun gezinnen aanschaffen. Publiekrechtelijke lichamen, verenigingen, stichtingen en dergelijke worden niet als particulieren beschouwd en voor leve ringen aan deze instellingen geldt dan ook het algemeen handelspercentage van 3/« percent. Leveringen door fabrikanten, die in het algemeen met 4 percent waren belast bij levering rechtstreeks aan niet-onder- nemers zelfs 6 percent worden volgens de nieuwe wet met 5 percent belast bij leveringen aan niet-particulieren en met 4 percent bij leveringen aan particulieren. Voor de zogenaamde weeldegoederen is het tarief bij levering door de fabrikant 15 percent gebleven, ongeacht of de af nemer particulier of niet-particulier is. De levering door fabrikanten van zo genaamde tussentarief-goederen zullen op dezelfde wijze worden belast met 10 per cent (tot dusver 7 percent bij levering aan ondernemers en 9 percent bij levering aan niet-ondernemers). Voorts is de mogelijk heid geschapen tot splitsing van een be drijf in een fabrieks- en een handels afdeling, waardoor de fabrikanten voor leveringen van weelde- en tussentarief- goederen de percentages over lagere be dragen dan hun werkelijke verkoopsprij zen kunnen berekenen. Administratieve verplichtingen De nieuwe wettelijke regeling brengt een verlichting van enige administratieve verplichtingen. Voor vrijwel alle onder nemers bestaat geen verplichting meer tot het aantekenen van de ontvangsten. Han delaren behoeven voorts hun leveringen aan particulieren niet aan te tekenen. De verplichting tot het inboeken van inkoopfacturen is echter gebleven, ook voor de geheel vrijgestelde kleinhandelaar. De verplichting tot het uitreiken van ver koopfacturen aan ondernemers is even eens blijven bestaan, zelfs zo dat deze is uitgebreid voor diensten aan ondernemers of publiekrechtelijke lichamen. Het afgeven van zogenaamde onder nemers-verklaringen is komen te ver vallen. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. „Het plechtanker van het gehele bestel van de gezondheidszorg is de wijkverple ging-' zei dr. W. J. Lojenga in de 98ste al gemene vergadering te Amsterdam van de Noordhollandsche vereniging „Het Witte Kruis'' waarvan hij de voorzitter is. Hij zeide het belang van de wijkverpleging vooral te zien bij de bestrijding van de volksziekten tuberculose, rheum a en kan ker. Zinspelende op een contributieverho ging herinnerde hij aan de drastische ver hoging der verpleegsterssalarissen, die weliswaar onvermijdelijk maar voor de vereniging zeer bezwaarlijk is. De regering verlangt tegenover haar subsidie, die gro ter is dam ooit, een tegenprestatie van onze kant, aldus de voorzitter. De vergadering, waaraan 95 afdelingen deelnamen, werd ook bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, ere-voorzitter der vereniging. Een automobilist, die over het Markt plein te Winschoten reed, vond daar een dubbele fietstas, waarin zich een actetas bevond. Hij bracht de vondst naar de politie. De actetas bevatte pakjes bank- en muntbiljetten tot een gezamenlijke waarde van 12.000. Ongeveer een half uur latei- kwam er een telefoontje uit Beerta binnen bij de politie, dat de ontvanger van de ge meente Beerta bij een bank in Winschoten geld had gehaald en de fietstassen met de zich daarin bevindende actetas had ver loren. LONDEN (United Press) Groot-Brit- tanmië heeft Dinsdag een verdrag onder tekend, waardoor dit land, zij het in los verband, gekoppeld wordt aan de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap de eerste Europese federatieve instelling met uitgebreide economische en politieke be voegdheden. Voor Groot-Brittannië ondertekende Duncan Sandys, minister voor de huis vesting, die als minister van Bevoorrading op een nauwe associatie tussen zijn land en de KSG heeft aangestuurd. Jean Mon- net, directeur van het hoge gezagsorgaan der KSG, ondertekende voor dit lichaam. Na hem volgden de ambassadeurs van West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg de ledenstaten van de KSG. Het verdrag voorziet in de oprichting van een „raad van associatie". Ook zal een Britse minister zitting nemen in de raad van ministers van de KSG zonder het stemrecht dat een gewoon lid heeft. Zowel de „raad van associatie" als de raad van ministers komt, krachtens de bepalingen van het verdrag, slechts dan bijeen als zaken van gemeenschappelijk belang voor Groot-Brittannië en de leden van de ge meenschap aan de orde zijn. De „raad van associatie" zal afwisselend in Londen en Luxemburg vergadei-en. Naar aanleiding vaal de uitlatingen die minister Suurh.off over de stichting „Het leven begint bij 40" in de Tweede Kamer heeft gedaan, heeft het bestuur van deze organisatie besloten een neutrale commis sie van onderzoek naar haar werkzaamhe den te benoemen. Het zal hiervoor drie Kamerleden van verschillende fracties als mede een oud-directeur van een Geweste lijk Arbeidsbureau uitnodigen. Ook in de Volkskrant is de aandacht gevestigd op de alarmerende publicaties van de Franse geleerde Charles-Noël Martin over de gevolgen der atoom- en waterstofbomproeven en de bijval, die hij daarvoor uit gezaghebbende wetenschap pelijke kringen heeft ontvangen. Na, zoals ook in de hoofdartikelen in ons blad van Vrijdag 17 en Dinsdag 21 December ge schiedde de ernst van deze ontwikkeling beschreven te hebben, komt de schrijver in de Volkskrant tot de volgende conclu sie: „Ligt de atoomkracht in handen van hen, over wier doen en laten wij niets te zeggen hebben? Neen. Want deze machtigen wor den uiteindelijk bewogen door de millioe- nen, van wie zij zich meester wanen. Ook een absoluut despoot kan niets, als de massa weigert. Het zich bewust worden van de blinde krachten, die wij hebben opgeroepen, is het enige middel dat tot zulk een weigering voert. Als niets meer baat, geen medelijden, geen moraal en geen geweten, dan rest nog één appèl: de angst. Nu hogere beginselen hebben uit gediend, blijft slechts de vrees voor het eigen bestaan, de loutere drang naar zelf behoud, óók van de overwinnaar, die mede ten onder gaat. Zo ver zijn wij gekomen ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen ADVERTENTIE ADVERTENTIE nze baby van drie weken kreeg zalf voor een infectie. De dokter zei: „Met deze zalf zul len de luiers wel bederven. Er komen vlekken in, die er niet meer uitgaan". En het resultaat? Ik ben heel gewoon doorgegaan met de luiers in Castella Parels ie wassen en er bleef geen vlek indrie werf hoera voor Castella Parels! Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn vliegl nu door dé was heen! over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het gqed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °h> veilig was middel. En U staat versteld van de blank heid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Op 22 December zal de acteur Jan Musch zijn tachtigste levensjaar intreden. Op initiatief van een zijner oudste vrienden (de kunsthandelaar A. Vecht te Amster dam) heeft zich een comité gevormd met het doel een door Jan Musch in klei ver vaardigd zelfportret in brons te doen uit voeren en dit aan te bieden aan het ge meentebestuur van Amsterdam ter plaat sing in de Stadsschouwburg. Met medewerking van de heer J. Ben dien, directeur van de Stadsschouwburg, is door een aantal vooraanstaande personen uit het culturele leven een comité van aan beveling gevormd, waarvan erevoorzitter is de Amsterdamse wethouder voor Onder wijs en Kunstzaken, mr. A.de Roos, en voorzitter mr. B. A. van Schaik. De heer Clemens Meuleman is secretaris, de heer A. Vecht penningmeester. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Delft (toez. (vac. W. L. Tuk ker) J. de Lange te Nunspeet. Geref. Kerken Beroepen te Raamsdonk-Drimmelen D. C. Los te Stellendam; te Nieuwleusen K. A. Firet te Fijnaart; te 's-Gravenhage- Loosduinen (vac. H. W. Wierda) A. J. R. Brussaard te Dieren; te Acton Ontario (Canada) J. Geuzebroek, ziekenhuispred. te Vrouwenpolder. Chr, Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Céntr. D. H. Bies- ma te Hoogeveen en A. Hlbers te Enschedé. Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-Centrum F. J. Dieleman te Yerseke. Bedankt voor Utrecht M. Blok te Rot- terdam-C. De V.P.R.O. heeft plannen voor studio- bouw. Op het ogenblik is de V.P.R.O. in drie grote villa's in Hilversum gehuisvest. Men is eigenaar van een grote belendende villa. Op dit gehele complex heeft men zich een grote moderne nieuwe studio gedacht, waarvan het eerste ontwerp inmiddels is vervaardigd door de architect prof. F. Eschauzier. ADVERTENTIE De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 21 December 1954 in staat van faillissement verklaard: J. H. Brandt, vertegenwoordiger te Haar lem, Nieuwe Kerksplein 18. Rechter-commis- saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. A. de Jongh, te Haarlem, Jelgersmastraat 3 rood. Rechter-commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr. G. H. Veenhoven te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 28 December 1954 geëindigd het faillissement van: H. M. Veldhuyzen van Zanten, bloembol lenhandelaar te Zandvoort, Vuurboetstraat voorzien. 26. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 21 December 1954 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 7 December 1954 waarbij W. van .Niel, bouwkundige te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer, Concourslaan 8, in staat van faillissement is verklaard met be noeming van mr. T. Koopmans te Haarlem, tot curator. De algemene vergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen, die met betrekking tot de ziekenfondshono rering tussen de vertegenwoordigers van de maatschappij en van de ziekenfonds organisaties waren uitgewerkt. Op deze wijze is het conflict, dat pei 1 Januari 1955 dreigde te ontstaan, ver meden. De partijen kwamen overeen, een voorlopige regeling te treffen. Inmiddels wordt met kracht gestreefd naar de spoedige totstandkoming van een definitieve regeling. Sinds 1 November is de deviezen reserve van de Nederlandsche Bank regel matig gestegen. Ook in de afgelopen week is dit het geval geweest, want volgens de verkorte balans per 20 December bedraagt deze netto deviezenreserve f 1.601,5 mil lioen tegen f 1.571 milioen vorige week. De goudvoorraad bleef onveranderd. Goud en deviezen tezamen bedragen thans f 4.616 millioen. De chartale geldhoeveelheid geeft een uitzetting te zien en wel met f 50 millioen tot f 3.464 millioen. Het zijn weer de han delsbanken geweest, die hierin hebben ADVERTENTIE maait handen zacht ali fluweel BERLIJN (Reuter) Een gerechtshof van de Amerikaanse Hoge Commissie te Berlijn heeft de 24-jarige Oost-Duusw Irmgard Schmidt tot een gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld. Zij werd er van beschuldigd inlichtingen voor de Rus sen te hebben ingewonnen en doorgege ven. Ook zou zij getracht hebben de Rus sen bijzonderheden mee te delen over per soonlijke gegevens, diensttijden en oplei ding van de „American military intelligence department", een afdeling, die zich bezig houdt met 'inlichtingen over de sterkte en de opstelling van de Russische troepen. Zij zou in November getracht hebben gegevens te krijgen over de geheime dienst van het Amerikaanse leger. Zij werd op één De cember gearresteerd. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De 34-jarige slager F. K. uit Ursum, die wegens het in brand steken van zijn sla gerij door de Alkmaarse rechtbank tot drie jaar wa.s veroordeeld, heeft van het Am sterdams gerechtshof, waarbij hij in be roep was gekomen, dezelfde straf gekre gen. Zowel voor rechtbank als voor gerechts hof had deze slager ontkend de brand in zijn slagerij op 11 Maart opzettelijk te hebben gesticht. Hij verklaarde dat hij met benzine en olie een oude gehaktmolen wilde gaan schoonmaken, doch dat hij het blik liet valien, zodat de benzine en de olie zich over de vloer verspreidden. Toen hij onder een vloerkleed wilde kijken om te zien of daar benzine onder was ge lopen, was zijn sigaar uit zijn mond geval len, waardoor de benzine had vlamgevat. Veertien dagen geleden verklaarden experts, dat zij dit verhaal ongeloofwaar dig achtten. De slagerij was verzekerd voor een totaal bedrag van f 13.000. Op het huis rustte een hypotheek van f 7500, die een week tevoren door de maatschappij was opgezegd, omdat de verdachte na her haalde aanmaning een schuld aan rente en aflossing van f300 niet had voldaan. De procureur-generaal zei in zijn requisitoir dat de slagertij slecht liep en de verdachte vrij veel schulden had. De procureur had bevestiging van het rechtbankvonnis ge- eist. Het hof heeft thans dit vonnis beves tigd. Snelrtfpen. Een groep Duitse geleerden on der leiding van professor Abraham Esau vam de technische universiteit te Aken heeft aangetoond, dat men het proces van het rijpen van planten en gewassen kan versnellen door gebruik making van ultra-sondsohe golven. Aandacht. In de Russische pers is zeer veel aandacht besteed aan het feit, dat Stalin 75 jaar geleden geboren werd. Sedert zijn overlijden in Maart 1953 was niet meer zoveel aandacht in de pers aan hem gewijd. Vriendschappelijk. India en Bulgarije hebben besloten diplomatieke missies uit te wisselen met de rang van ge zantschappen „teneinde de vriend schappelijke betrekkingen tussen beide landen te versterken". Bewijs. De commissie van het Amerikaan se Huds van Afgevaardigden die belast is met het onderzoek naar on-Ameri- kaanse activiteit heeft een rapport op gesteld, waarin vijftien jaar van on derzoek naar communisme in neger krin gen is verwerkt. De conclusie is, dat do communisten bij de negers weinig suc ces hebben gehad. Een bewijs, aldus het rapport, „dat de zwarte Amerikaan een trouw en .onkreukbaar staatsbur ger is". Opgeheven. Het West-Duitse kabinet heeft een wet aanvaard, waardoor het van voor de oorlog daterende besluit, waar bij aan Oostenrijkers, na de inlijving van Oostenrijk bij het voormalige Duit se rijk, de Duitse nationaliteit werd verleend, wordt opgeheven. Oosten rijkers, die zich voor en in de oorlog blijvend in Duitsland hebben gevestigd, •hebben het recht de Duitse nationali teit te aanvaarden. Overwerk. Postbeambten op de belang rijkste Parijse stations zijn een cam pagne begonnen, waarbij zij geen over werk willen doen, om hun looneisen kracht bij te zetten. Men verwacht, dat door deze actie de Kerstpost op de sta tions vertraging zal ondervinden, tenzij men meer mensen laat werken. Ook vorig jaar hebben de postbeambten op de Parijse stations een dergelijke actie gevoerd. Slachtoffer. Een krachtige aardbeving van ruim 30 seconden heeft de Califor- sche stad Eureka geteisterd. In de afge lopen maanden werden verscheidene lichte schokken in het gebied van Eure ka gevoeld. In de woonwijken van de 25.000 inwoners tellende stad begaven bijna alle schoorstenen het. De huizen, voor het merendeel van hout, bleken in het algemeen niet ernstig bescha digd te zijn. Wel sprongen veel rui ten en vielen stenen uit muren. Wegens de hevigheid van de schok kon de seis mograaf van de universiteit te San Francisco de aardbeving niet registre ren. Het enige slachtoffer was een zekere Carl Wilkerson, die door de schok in een molenkolk viel, aan de rand waarvan hij zat te eten. Hij ver dronk. McAuIiffe. Luitenant-generaal Antony C. McAuliffe, bevelhebber van de Ameri kaanse parachutisten tijdens het Duitse Ardennenoffensief in 1944, zal generaal William M. Hoge opvolgen als bevel hebber van het Amerikaanse leger in Europa. Generaal Hoge gaat aan het einde van de volgende maand met pen sioen. Sporen. Een Italiaanse wetenschappelijke expeditie heeft in het bergland van Nepal overblijfselen gevonden van da hoofdstad van een groot koninkrijk, dat heeft bestaan van de achtste' tot da dertiende eeuw. Volgens prof. Giuseppi Tucci vond men sporen van een zeer oude beschaving. De groep oudheidkun digen werd begeleid door een Boed dhistische priester. ADVERTENTIE Konijn, gans, kalkoen dat 's om 't even Zij laten voor 't Kerstmaal hun leven. Toch is 't maal niet compleet Als men vooraf vergeet, Tip van Bootz aan zijn gasten te geven Xnz. Hr. P. L„ Monster ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfi. Bootz' Oude Genever. ADVERTENTIE Haarlem 27. „Ga dat spookslot niet binnen!", her haalde Panda, „het is er gevaarlijk". „Hou maar op met die comedie, jong", zei de dikke toerist gemoedelijk, „daar vang je me niet mee. Ik ben geen goedgelovige sufferd, weet je". „Maar het is heus waar!',' hield Panda vol „De geesten daar zijn gevaarlijk. Ze hebbejL mijn arme be bediende Jolliepop ook t... te pakken ge ler... kregen!" Bij die laatste woorden wees hij op het bord SPOKEN TE KOOP en barstte in snikken uit. „Of dat jong spreekt de waarheid, óf hij is een reuze comecliant", bromde de dikke toerist. En zich tot Joris wendend, vroeg hij: „Zeg es. lange, is het waar, wat dal jong vertelt! Geen flauwe kul?" Joris trok een bi drukt gezicht en knikte. „Het is waar",' zei hij tragisch, „het is maar al te waar. Geen flauwe kul". „Mieters!", riep Dolly, „ein delijk sensatie! Toe, laten we binnengaan, Paps!" „Goed", bromde haar vader, „ik wil ook wel eens een echt spookhuis zien Panda was teveel cloor droefheid over- mond om dit gesprek te volge-n Maar hij keek woedend op, toen Joris hem loefluis terde„Het is gelukt, Panda. Bedankt voor je hulp". NOG NIET ZO LANG geleden hebben we terloops eens verteld dat een horloge dat per dag een afwijking van 15 seconden vertoont, een vrij volmaakt uurwerk is. Maar deze prijzende opmerking hield na tuurlijk in het geheel geen rekening met het feit dat er horloges bestaan die aan zienlijk nauwkeuriger zijn. Het vorige jaar werden te Reglage pols-chronometers ge test en het kampioenschap werd toen toe gekend aan een horloge dat een dagelijkse afwijking van slechts 0,21 sec. liet zien. De ongekroonde wereldkampioen uit St. Imier deed toen niet mee, hetgeen te betreuren was, omdat dit uurwerk met een dagelijks verschil van 0,14 sec. met de tijd kan mee marche ren. Uit hetzelfde Zwitserse plaatsje is bovendien een zakhorloge afkomstig dat een verschil van 0,09 sec. per dag vertoont. Dit zijn onvoorstelbaar kleine tijdsver schillen gedurende een etmaal, want dit laatste horloge loopt slechts één seconde in 11 dagen vóór of achter, dus ruim een halve minuut per jaar! Hoewel het velen, die met een slordig lopend uurwerk sukkelen, wel moeite zal kosten, zo zouden we ons tóch kunnen voorstellen dat tenslotte een horloge wordt geconstrueerd met een zo hoge graad van precisie dat zelfs dit halve minuutje tijds verschil per jaar verdwenen is; dan is het horloge dus werkelijk volmaakt en volko men accuraat Maar na een bepaalde perio de zal zelfs dit volmaakte uurwerk ver schillen vertonen met de tijd. Niet omdat dit uurwerk niet zou deu<*en, want dit is in alle opzichten goed. Neen, de oorzaak blijkt thans te liggen bij de astronomische tijd, die verre van volmaakt blijkt te zijn. En de oorzaak daarvan is te wijten aan de onregelmatige loop van de aarde. Eigenlijk klinken die woorden wat te ruw, want zo héél erg hebben we ons over de bewegingen van de aarde niet te be klagen. Maar in een lang tijdsgewricht ge zien, zijn er toch verschillen die aanzienlijk kunnen oplopen. De aarde draait soms wat sneller, dan weer eens wat langzamer dan wij menen te mogen verwachten. Wanneer v nu de aarde langzamer draait, wordt de dag die wij op 24 uur hebben gesteld, een tikkeltje langer. Dit was bij voorbeeld in 1S78 het geval, toen de dagen 0,003 sec. langer bleken te zijn. Maar kort daarna ging de aarde weer wat sneller wentelen, en wanneer we bij de eeuwwisseling ons theoretisch, maar perfect lopende horloge hadden bezeten, zouden we bemerkt heb ben dat dit in totaal 12 sec. achter was, want de aarde liep vóór. Maar in de daar op volgende tien jaren werd dit verschil weer hersteld, want de aarde begon weer wat langzamer te draaien, zó langzaam zelfs dat op het einde van de eerste we reldoorlog ons roemruchte horloge bijna 25 sec. vóór zou hebben gelopen. Er zijn nog allerlei andere momenten, ook tijdens het lopende jaar, aan te wijzen, waarop het allernauwkeurigst-denkbare uurwerk verschillen met de astronomische tijd, dus met de aarde-klok, blijkt te ver tonen. Maar het is niet onze bedoeling daarop in te gaanwant we willen ons lie ver eens verdiepen in de mogelijke oor zaken van die onregelmatigheden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2