Zandvoorts raad besloot tot bouw van restaurant bij circuit Viering gouden jubileum Kort en bondigj Arnhemse plannen geen aanleiding tot verlenging van de baan „Bevredigend" nieuws over politie-uitkering Ongeluk met dodelijke afloop te Nieuw Vennep Vele autoriteiten bezochten bedrijf Parijse aquarellen Beccarri Zoon Schade door storm in Haarlem en omgeving Amsterdamse Beurs WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aanbesteding grond en rioleringswerken Jubileum F. J. Vermeer T.L.-verlichting op Kennemerweg voltooid Inbraak aan Twijnderslaan Burgerlijke Stand van Haarlem KNA C-worstjes Aanbestedingen te Heemstede Van Herzvaarden's Kalkzandsteenfabriek Het carillon speelt van Frans Funke Wet autovervoer goederen voor Hoge Raad Steiger met electriciëns op Houtplein omgewaaid Vernieuwen van de Vrouwehékbrug Storm was spelbreker bij Kerstavond van „De Driehoek" Afdeling voetgangersbond in Haarlem Na een discussie, waarin aanvankelijk nog al wat aarzeling bleek, heeft de Zandvoortse raad Dinsdagavond met 11 tegen 4 stemmen besloten 56.500 gulden te voteren voor de bouw van een restauratiegelegenheid bij het circuit. De aar zeling kwam voort uit de geraamde kosten, die sinds de raad het principe-besluit tot de bouw van zulk een restaurant nam door allerlei oorzaken zijn verdub beld èn uit enige onzekerheid betreffende de dagomzetten, die op 15.000 waren geraamd. Enige raadsleden vroegen zich af of dit niet wat optimistisch geraamd mocht heten, totdat de wethouder van Financiën, de heer K e r k- m a n (Arb.), met andere cijfers bewees dat deze raming juist nogal aan de lage kant was, want de omzetten van wat er alzo op het gehele terrein gevent werd in de afgelopen jaren, schommelen tussen de 30.000 en de 40.000 gulden. De heren Breure en Tates (V.V.D.) en de heer G o s e n (A.R.) bleven echter deze grote uitgaven onverantwoord achten, waar Zandvoort toch door de on zekerheid betreffende de rijksuitkeringen al zo moet beknibbelen. De heer Breure voorzag nog nieuwe grote uitgaven: „de kwestie van de slijtlaag van de baan is van de baan, maar komt zij over vijf jaar niet terug?" vroeg hij. „Dat duurt op zijn minst nog tien jaar," antwoordde de voorzitter mr. Van Fenema. De bezorgdheid mede gezien de Arnhemse tunnelplannen voor 3y2 millioen dat er gauw weer een voorstel overheen zou komen om het circuit te verlengen, behoeft, naar hij zeide, niet te bestaan. „Wij laten ons niet door Arnhem opjagen", waren zijn woorden, „maar we moeten wèl waak zaam zijn. Deze verbetering van de accommodatie is dringend noodzakelijk, wil len wij met ons circuit op peil blijven." In de loop van de zitting: deed mr. Van Fenema de belangrijke mededeling, dat er thans eindelijk bericht is uit Den Haag oyer de rijksuitkering in de politiekosten. Détails hieromtrent zei hij later te zullen geven, maar op een vraag uit de raad of het nieuws bevredigend was, antwoordde hij met een contradictio in terminis: ,,'t Is wèl bevredigend, maar ik ben nog niet be vredigd", die voor de goede verstaanders in de raad echter voldoende betekende. De eerste spreker over de circuit-accom modatie, de heer Lindeman (K.V.P.), besteedde veel aandacht aan de Arnhemse plannen voor een circuit, waardoor Zand voort zich naar hij zeide niet moet laten afschrikken. Het is helemaal nog niet be kend of de regering hier haar steun aan zal willen geven, bovendien achtte hij Zand voort gunstiger gelegen. Stimulans De heer Lindeman, die er aan herinner de dat Zandvoort nu al ongeveer een millioen in het circuit heeft gestoken, voegde daaraan toe, dat de eemeente het circuit zo aantrekkelijk mogelijk moet hou den, waartoe de Arnhemse plannen slechts een stimulans kunnen zijn. Het verschil tussen de oorspronkelijk- en de thans op nieuw geraamde kosten bleek de heer Gosen (A.R.) te machtig te zijn. „Is de K.N.A.C. soms ineens hogere eisen gaan stellen?" vroeg hij. Deze spreker had ook niet veel vertrouwen in de duurzaamheid van het te bouwen restaurant, dat voor een groot deel van hout zal zijn. .,ïs het dan niet over tien jaar weggerot?" vroeg hij Hij meende dat het tijd werd om eens na te gaan of rijk en provincie niet in derge lijke grote objecten kunnen oarticineren. Ook de heer Tates (V.V.D.l achtte de huidige kosten te hoog en vroeg zich af of een capaciteit van 260 zitplaatsen nu wel nodig was bij drie evenementen van de K.N.A.C. en drie van de K.N.M.V. per jaar. „Als de Arnhemse plannen voor een race baan van 10 km lengte doorgaan, moeten wij natuurlijk óók verlengen, anders kun nen we wel sluiten. Zo vallen we van het een in het ander. Wie zegt er dat we niet binnen twee jaar een voorstel tot verlen ging met twee kilometer zullen krijgen?" De heer Tates kon zijn stem niet geven aan deze volgens hem te grote investering. Over de houdbaarheid van hout deelde de heer Siegers (K.V.P.) de heer Gosen mede, dat in Zandvoort veertig jaar lang „Het Houten Huis" heeft gestaan, dat niet door verrotting maar door brand aan zijn eind is gekomen. B. en W. verdeeld Het College bleek over deze aangelegen heid ook niet een van gevoelen te zijn, want vrij onverwacht maakte de wethou der van Publieke Werken, de heer Van Wederopbouwplan Bentveld In het raadhuis van Zandvoort is aan besteed het verrichten van grond- en rio leringswerken in het Wederopbouwplan Bentveld. Er waren 25 inschrijvingen, de laagste van het aannemingsbedrijf Van Vemde te Beest uit Heemstede voor t 29.450, de hoogste van de N.V. Zethabo •it Amsterdam voor f 64.200. De begro ting was f 44.000, de gunning is aange houden. De heer F. J. Vermeer, chauffeur 1, viert vandaag zijn zilveren jubileum in dienst van de Noord Zuid Hollandse Vervoer maatschappij. Ter gelegenheid daarvan heeft de heer Th. Hetem, chef van de ver voerdienst, hem namens de directie geluk gewenst en een geschenk in enveloppe aangeboden. Ook overhandigde de heer Hetem de onderscheiding van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In de loop van de dag ontving de jubi laris bezoek van een afvaardiging van het jubileumfonds. Hem werd een geschenk aangeboden. Personeel van de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal heeft de laatste weken aandacht besteed aan de verlichting van de Kennemerweg te Bloemendaal, tussen het Kerkplein en de grens van de gemeente Velsen. In de aanwezige dertig lichtpunten is nu een verlichting met TL- buizen aangebracht, waardoor ook deze hoofdweg door de gemeente aan een rede lijke eis van verlichting voldoet. Tevoren maakte deze weg daar zeker geen aan spraak op. De verandering werd in gedeel ten uitgevoerd door het aanbrengen van andere lichtarmen. der Werff (C.H.) de opmerking, dat bij dit alles nog niet waren inbegrepen de kosten van een electriciteitskabel welke nodiig zou zijn en van de meubilering, diie het geheel wel op 80.000 zouden brengen. Even later wekte de heer Van der Werff opnieuw ongerustheid met zijn mededeling, dat de pachters nog altijd in de mening verkeerden, dat het project maar 25.000 kostte en ook niets afwisten van de thans beoogde capaciteit van 260 zitplaatsen. Dit alles werd door de voorzitter in zijn antwoord ten stelligste ontkend. De pachters hebben naar zijn overtuiging het hele project nauwkeurig kunnen bestu deren. „Door de primaire zorgen voor de kwaliteit van het circuit is de accom modatie voor het publiek wel wat achterop geraakt", zo zei mr. Van Fenema, „en het heeft mij wel eens verbaasd dat het publiek vaak stort regens trotseerde om de evenementen te kunnen volgen." Dit restaurant is nog slechts zeer bescheiden van opzet, want het zal alleen nog maar een tiende deel van het tribune-publiek kunnen bevatten. Betreffende de Arnhemse plannen merkte hij op, dat twee circuits op een afstand van anderhalf uur rijden van elkaar, hem voor een land als het onze wel wat overdadig zouden aandoen. België bijvoorbeeld heeft er ook maar één. Wensen van publiek bepalend Participatie van rijk of provincie achtte mr. Van Fenema niet waarschijnlijk. „Ne- Dinsdagmiddag tussen twee en half vijf is ingebroken in een huis aan de Twijnders laan in Haarlem, dat men is binnengedron gen door verbreking van een ruit aan de achterzijde. Kasten en laden in het gehele huis zijn doorzocht. Men vermist onder meer een damespolshorloge en een blikken trommeltje met vijf gulden. De inhoud van snoep- en koektrommeltjes is eveneens ver dwenen. De politie acht jongenswerk niet onmogelijk. HAARLEM, 21 December 1954 ONDERTROUWD: 21 Dec., G. de Boer en J. J. van Bruggen; W. Harting cn D. I. Geelhoed, GEHUWD: 21 Dec., W. Keur en A. de Haas; Th. Schneider en E. J. Bakker; G. de Zeeuw en A. Gorter; G. Timmerman en M. J. Jagt. BEVALLEN van een zoon: 17 Dec., M. E. M. G van AngerenOremus; 20 Dec., A. Chr. Beukvan Frankfoort. BEVALLEN van een dochter: 18 Dec., F. Abas—Aschmoneit; 20 Dec., H. V. J. Horn- van Acker; M. Bakker—Mienis; L. E. van MarieReef; M. van Duijn—Tromp; 21 Dec., J. W Kerkhoff—Regter; A. H. C. van Raap horst—van Ophem. OVERLEDEN: 18 Dec., C. Vrugt, 78 j„ Aelbertsbergstraat; 19 Dec., M. P. van Eenen- naamBuijs, 80 j., Ben Viljoenstraat; Th. Vermeer, 83 j., Schotersingel; W. van der AartWildenburg, 77 j., Emostraat; J. de Vries, 73 j., Koninginneweg; 20 Dec., C. Tie- meyer, 88 j., Hazepaterslaan; H. Snoeks, 69 j„ Voltastraat; J. C. Heijerman—Blok, 80 j., Vergierdeweg. xxxx> .ococaxooococcx XXXXXXXXXOOOOCOCOOCXXDOOOOCOOOO f» Een van de tegenstemmers bij het voor stel tot de bouw van het restaurant bij het circuit, de heer Breure (VVD), die de raad al méér op pittige woordspe lingen vergast heeft, plaatste er Dins dagavond een, die vele raadsleden een gezonde lev er schudding bezorgde toen hij de behoefte aan een groot restaurant bij het grote publiek min of meer in twijfel trok. „Dat de behoefte bij de heren van de KNAC leeft kan ik me wel voorstellen", zei hij, „ik heb de 8 heren eens in dat houten gebouwtje zien zitten, en dat was inderdaad een beetje benauwd. Ik zou haast zeggen: 8 als knakworstjes OtXSOOOOOCXXXXXOCOOOOOOOOOOOCXDOOCOOOOCOCOOCCXXXXXXXXODax: derland is nog niet zo motor-minded; in Duitsland is dat bijvoorbeeld héél iets an ders." De wensen van het publiek zijn hier doorslaggevend geweest, niet die van de K.N.A.C. „Het over de hoofden doorgeven van bekertjes begint wel wat erg na-oor- logs te worden", zei hij. Men moet goed onderscheiden tussen het gevraagde eredöet van 565.000 en de geraamde kosten voor de gemeente, dde dank zij een particuliere bijdrage slechts 465.000 zullen zijn. Bo vendien zal de dure electriciteitskabel, waarvan wethouder Van der Werff ge waagde, niet nodig zijn, omdat voorshands heel goed met Butagas kan worden vol staan. Na een aantal nadere informaties uit de raad en herhaalde bedenkingen van de heren Gosen (A.R.) en T a t e s (V.V.D.)., wiens fractiegenoot Breure de bezwaren eveneens te groot achtte, werd het voor stel met de stemmen van deze drie heren en de stem van wethouder Van der Werff tegen aangenomen. Op de Hoofdweg nabij Nieuw Vennep is Dinsdagmiddag: een ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. Een wielrijdster is door een auto aangereden en later aan de gevolgen van de wonden overleden. De veertigjarige mejuffrouw J. S. van Groeningen fietste op de Hoofdweg-Oost van Noord naar Zuid om zich naar haar huis te begeven. Uit tegenovergestelde richting naderde een auto( bestuurd door de heer C. J. M. uit Aalsmeer. Zij fietste tegen de sterke wind in en heeft vermoe delijk bij het draaien naar links niet ge let op het verkeer. Vlak voor de auto stak mejuffrouw Van Groeningen de weg over en de afstand was voor de bestuurder te kort om nog te kunnen stoppen. Mejuf frouw Van Groeningen werd „geschept" en viel daarna op de weg. Haar toestand was van dien aard, dat overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem noodzakelijk werd geacht. Tijdens het vervoer is zij over leden. In het ververschingshuis van het wandel bos Groenendaal, Heemstede, werd heden morgen aanbesteed de bouw van 19 arbei ders- en 2 kleine middenstandswoningen, op een terrein ten Zuiden van de Bankastraat. Er waren 14 inschrijvingen. De laagste was van het aannemingsbedrijf A. W. van de Poll N.V. met 294.000 gulden: de hoogste van de 'firma C. J. Strijk uit Oegstgeest met 352.300 gulden. Een bedrag van 266.920 gul den was begroot. Voor een te bouwen bedrijfsgarage van de gemeente-reiniging, aan de Cruquius- weg, waren 19 inschrijvingen binnen geko men. De hoogste was van de firma H. de Boer uit Sneek met 35.655 gulden: de laag ste van de firma J. J. den Ouden uit Hoofddorp met 26.300 gulden. Het begrote bedrag is 29.800 gulden. De gunningen worden later bekend ge maakt. Ter gelegenheid van het gouden jubileum E. C. de Groot van Embden, voorzitter van van het bedrijf te Hillegom van „Van Her- waarden's Kalkzandsteenfabrieken N.V.", is Donderdagmiddag een ontvangst gehou den van talrijke autoriteiten en genodig den. In de met bloemen versierde cantine van de fabriek werden de gasten welkom geheten door de president-directeur, de heer J. H. van Herwaarden. In zijn wel komstwoord betrok de heer Van Herwaar den in het bijzonder de directeur-generaal van Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. v. d. Kwast, de vertegenwoordiger van de directeur-generaal van de Arbeid, ir. A. Aterna en de voorzitter van het Duitse Hauptverband Kalksandstein-industrie", de heer C. Sibbert. Nadat de heer Van Herwaarden een kofte inleiding had gehouden over de fa bricage van kalkzandsteen, maakte het ge zelschap onder Wie zich de voorzitter van het Christelijk Werkgeversverbond, de heer A. Borst, bevond, een rondgang door het uitgebreide fabriekscomplex. Na afloop volgde een diner in restaurant Treslong" waaraan ook werd aangezeten door de heer J. Reyers, lid van de Eerste Kamer, de heer C. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer en door de burgemeesters van Hillegom en Noordwijkerhout, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden en de heer P. M. van der Weyden. De heer J. H. van Herwaarden heeft in een korte toespraak een overzicht gegeven van de ontwikkeling van de kalkzandsteen- industrie in ons land en van de plaats, die de fabriek te Hillegom daarin bekleedt. De heer J. Reyers noemde de fabriek te Hillegom een modelbedrijf voor Europa, dat door de heer J. A. van Herwaarden met typisch „Rotterdamse" energie wordt geleid. De burgemeester van Hillegom gewaagde van de grote economische betekenis die het bedrijf voor de gemeente Hillegom be zit en van de belangrijke rol, die de kalk zandsteen-industrie in de woningbouw vervult. De voorzitter van de Kamer van Koop handel van Rijnland, de heer P. M. H. van Waveren, bood in een geestige toespraak de hartelijke gelukwensen van de Kamer aan, waarna de heer C. Sibbert hetzelfde deed namens de Vereniging van Duitse Kalkzandsteenfabrikanten. Ook de heren "C. van de Heuvel, mr. A. J. Honig, mr. J. Kramer, secretaris van het Christelijk Werkgeversverbond, de burge meester van Noordwijkerhout en mr. A. Omstreeks kwart over zes Dinsdagavond is een personenauto op de Amsterdamse vaart te Haarlem in botsing gekomen met een militaire vrachtwagen. De personen auto, bestuurd door een 47-jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, reed in de richting Haarlem, de militaire vrachtauto in tegengestelde richting. De vertegenwoordiger heeft na afloop van de botsing verklaarddat hij verblind werd door de lichten, van een achter de militaire wagen rijdende auto, waardoor hij de weg niet meet kon overzien en tegen de vrachtwagen botste, met het gevolg, dat deze kantelde. De bestuurder van de personenauto is met een gebroken rib en de naast hem gezeten passagier, vermoedelijk met een lichte hersenschudding, naar het Grote Gasthuis vervoerd; na aldaar behandeld te zijn, konden zij naar huis terugkeren. De per sonenauto werd zwaar beschadigd, de militaire auto liep schade op aan de rechter zijde. Zij moesten beide door kraanwagens worden weggesleept. De inzittenden van de vrachtwagen bleven ongedeerd. De politie verzoekt eventuele getuigen haar mededeling te doen omtrent de toedracht van de botsing. het Departement Haarlem van de Mij. voor Nijverheid en Handel, getuigden in harte lijke bewoordingen van hun waardering voor het jubilerende bedrijf en zijn direc tie. De heer J. H. van Herwaarden heeft in een uitvoerige rede tot elke spreker een persoonlijk dankwoord gericht. Herdenking Hedenmorgen is er geen enkele steen de deur uitgegaan bii Van Herwaarden's kalkzandsteenfabriek N.V. omdat het vol tallige personeel met de naaste familie leden in totaal achthonderd personen aanwezig was in de grote zaal van „Tres long" te Hillegom bij de herdenkingsbij eenkomst ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de fabriek De heer J. A. van Herwaarden sr. gaf, staande temidden van tientallen bloem stukken, na zijn openingswoord een kort historisch overzicht en sprak daarbij als zijn mening uit, dat het tempo van de wo ningbouw in ons land zeer zeker zou kun nen wordien opgevoerd, temeer daar de producten van de diverse kalkzandsteen- bedrijven in ruime mate aanwezig zijn. De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden verklaarde, nadat hij zijn gelukwensen na mens het gemeentebestuur had aangebo den,-dat het hem bijzonder speet, dat hij geen uitvoerverbod voor de stenen in Hillegom kon uitvaardigen om eerst aan de woningnood in zijn eigen gemeente een einde te maken. Daartegenover staat ech ter, aldus spreker, de grote arbeidsmoge- lijkheid, die de fabriek in de gemeente en in de streek heeft veroorzaakt en tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het kalkzand- steenbedrijf -ook in de toekomst onder lei ding van de heer Van Herwaarden tot nog grotere bloei zou mogen komen. De heer J. de Kolf, voorzitter van de fabriekscommissie, ging van de mening uit, dat de fabriek met de vooruitstrevende leiding ook voor het personeel een zegen genoemd kon worden en hij bood als blijk van waardering namens het gehele perso neel een gobelin aan. Het ontwerp van dit tapijt, dat gemaakt werd door de heer Bouwmeester uit Zandvoort en dat door de firma Knipscheer zal worden uitgevoerd, werd aan de heer Van Herwaarden over handigd. Deze verklaarde bijzonder in zijn schik te zijn met dit wandkleed, waarop Mercurius, de verpersoonlijking van de handel is uitgebeeld met op de achtergrond de kalkzandsteenfabrdek. Jubilaris Tenslotte richtte het oudste lid van de raad van beheer, de hear E. van Rosmunde, zich met een persoonlijk woord tot dé pre sident-directeur van de jarige fabriek, waarna men, na de pauze, overging tot de huldiging van de procuratiehouder, de heer W. D. Oudolf, die van de oprichting af de fabriek is trouw .gebleven. De president-directeur bood de jubilaris na een kort persoonlijk woord een televi sie-toestel aan. De heer H. Ledeboer, lid van het bestuur van het departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid en Handel overhandigde vervolgens de bul en de gou den médaille van de maatschappij. De heer E. van 't Voort, voorzitter van de personeelsvereniging, voegde aan de geschenken-reeks na een toespraakje een lamp toe en de heer P. G. A. Hofkes, ad1- ministrateur, belichtte tenslotte nog eens de kwaliteiten van de president-directeur en de procuratiehouder. De heer Oudolf dankte hierna voor de onderscheiding en de diverse geschenken en hoopte, dat hij zijn werk nog lange tijd in het belang van de fabriek zou kunnen voortzetten. De stadsbeiaardier Arie Peters zal Vrij dag 24 December van 11.30 tot 12.30 uur op het carillon van de Grote Kerk in Haarlem het volgende programma ten gehore brenren: 1. Improvisatie; 2. Andante, Fiocco; 3. Ad- ventsliederen: 4. Foga, V. d. Gheyn; 5. Lie deren: a. Liedje van de Bergenaar. b. Hol landse Zee, c. Van 't Maseurken6. Inter mezzo, Van Hoof; 7. a. Lison dormait, b. Ronde villageoise, c. Chanson du Tambouri- neur; 8. Rondino, H. Steenhuis en 9. Menuet in Es, Mozart. Frans Funke heeft zijn jaarlijks bezoek aan Parijs weer achter de rug en is daar van met een respectabel aantal geaquarel leerde stadsgezichten teruggekeerd. Tot 3 Januari zijn deze in de bovenzaal van Kunsthandel Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem geëxposeerd. Bij het bespreken van deze tentoonstel ling moet ik mij helaas beperken tot een algemene indruk, daar ik wèl bij de „ver nissage" aanwezig was, maar niet in de gelegenheid het nog eens op mijn gemak en onder rustiger omstandigheden over te doen. Bij die ietwat vluchtige bezichtiging ontging het mij echter niet, dat Funke de (enige tijd geleden aangevangen) versobe ring van voordracht nog steeds doorzet. Hij is kennelijk op zoek naar een uitbeel ding van het Parijse stadsbeeld, waarin iets meer dan alleen het anecdotische ge zegd wordt. Hij vereenvoudigde daartoe zijn palet en liet die détails, die het totaal beeld niet ondei-steunden, weg. Zijn werk won daardoor aan overtuigingskracht. Dat Funke de waterverftechniek, wat men noemt helemaal in de hand heeft, werd al eerder opgemerkt. Van Parijs spreekt de zwartberookte architectuur der oude stadswijken hem het meeste aan. Het binnenrijden in het Gare du Nord met de hoogoptorenende woon huizen, waarop met een reuzenhand de reclames lijken aangebracht, zullen hem stellig steeds weer imponeren. Frans Funke is als aquarellist een door zetter, hij wil niet alles in eens, maar dringt geleidelijk dieper in zijn onderwerp door. De aquarellen, die hij ditmaal mee bracht, behoren stellig tot de beste die hij tot dusver maakte. Nu hij het probleem gesteld heeft van de grote massa's der op rijzende woonblokken en de verschieten en verschuivingen der pleinen en straten, legt hij zichzelf de verplichting op hierin ook de nodige spanning te brengen. Gezien de wilskracht waarmee hij steeds weer dit boeiende onderwerp aanpakt, lijkt de ver wachting op een nog duidelijker conclusie bij de volgende étappe zeker niet onge grond. OTTO B. DE KAT De Hoge Raad behandelde Dinsdag twee zaken van Haarlemmers, die door de econo mische politierechter te Haarlem waren veroordeeld tot geldboetes wegens overtre ding van de Wet Autovervoer Goederen (WAG), welke wet op 15 Februari van dit jaar in werking is getreden. De Haarlem mers hadden in hun vrachtauto's meer zand vervoerd of laten vervoeren dan het vergunningsbewijs aangaf. Een der raadsheren, die over de zaak rapporteerde, deelde mee, dat de schriftu ren wel waren binnengekomen, echter niet de machtigingen van de requiranten. De procureur concludeerde wegens dit feit niet-ontvankelijk verklaring, waarna de president het arrest bepaalde op 11 Ja nuari. Een der Haarlemmers heeft tegen een an der vonnis van de economische politierech ter te Haarlem ook beroep van cassatie aangetekend, zodat het toch te verwachten is. dat de Hoge Raad binnenkort een zaak betrekking hebbend op de W.A.G. zal be handelen. Twee electriciëns, de 25-jarige H. G. en de 36-jarige A. J. van G., waren Dinsdag middag bezig met het aanbrengen van 'neon-letters aan de gevel van het gebouw van de Nutsspaarbank aan het Houtplein in Haarlem. Zij bevonden zich op ongeveer drie meter hoogte boven de straat op een zogenaamde rijdende stelling. De- aannemer had hun aangeraden, de stelling vast te zetten. Gedachtig aan deze raad had een der electriciëns een schroevendraaier in het trottoir gestoken, voor een der wielen van de stelling. Een plotselinge rukwind duwde de stelling met de beide mannen onderste boven. Van G. werd gewond aan zijn ge zicht, G. bezeerde zijn rug. Zij zijn beiden naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar Van G. ter verpleging is opgenomen. G. kon, na onderzoek, weer huiswaarts keren. De beide mannen zijn nog niet door de po litie gehoord. Namens de directeur van Openbare Werken te Haarlem is aanbesteed het ver nieuwen van de Vrouwehekbrug met bij komende werken. Het werk omvat onder meer het heien van. 272 stuks gewapend betonpalen, het leveren en heien van on geveer 266 stuks houten palen, het leveren en heien van ongeveer 107 m3 hout aan damwand en damstijlen, het maken van ongeveer 83 m3 metselwerk, alsmede het leveren en verwerken van ongeveer 14.400 m3 duinzand. Ingekomen waren vijf en twintig in schrijvingen. Laagste inschrijfster was de Vennootschap onder firma V. de Vries, bouwbedrijf te Haarlem, voor f 338.700. Hoogste inschrijver Aannemersbedrijf Oberon, Amsterdam, voor f 373.600. Gisteravond zou in het gebouw van de Gemeentereiniging aan de Oudeweg een voorbereiding tot het Kerstfeest gehou den worden, die georganiseerd was door de stichting Buurtwerk „De Driehoek" en waartoe alle bewoners van de wijk Har- menjansweg Harmenjansstraat Oude weg uitgenodigd waren. Op deze bijeen komst zouden de bekende Haagse pop penspeler Henk Zoutendijk en zijn assis tente Marja van Bergen een uitbeelding geven van het Bijbelse Kerstverhaal, maar helaas werd de wind spelbreker. De ga rage van het reinigingsgebouw, die met palmen en dennegroen stemmig versierd was, is namelijk door golfplaten afge dekt waarmee de felle Noordwester zo'n lawaaierig spelletje speelde, dat men nau welijks zijn eigen woorden verstaan kon. Onder deze omstandigheden kon aan de opvoering van het poppenspel niet gedacht worden en tegen negen uur besloten de organisatoren dan ook, de bijeenkomst af te gelasten. In de vooravond hebben 180 kinderen uit deze buurt Henk Zoutendijks mario netten bewonderd in een aardige Kerst- paraphrase op motieven, ontleend aan het verhaal van De Tovenaarsleerling, en de le gende van de vos Reinaerde. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Indonesisch recht mej. J. C. C. Veenstra te Overveen. De heer K. Giliam te Haarlem is be noemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Oude Wetering. De heer W. J. Jonker te Vreeland ia benoemd tot hoofd van de Groen van Prin- sterer-school te Haarlem. De heer G. Blok te Rotterdar- is be noemd tot onderwijzer aan de Christelijke school aan de Nassaulaan te Haarlem. De heer IJ. H. Hagen, besteller eerste klasse P.T.T. te Bloemendaal gedenkt op 1 Januari zijn veertigjarig dienstjubileum. De heer W. Molenaar, besteller eerste klasse P.T.T. te Zandvoort gedenkt op 1 Januari zijn veertigjarig dienstjubileum. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het ingenieursexamen voor bouwkundig ingenieur de heer R. Haje- ma te Haarlem. Vr\jdag 24 December wordt in het kerk gebouw aan de Postlaan van de afdeling Heemstede van de Nederlandse Protestan tenbond een Kerstwijding gehouden, welke om 20 uur begint. Mejuffrouw B. Siertsema te Haarlem is aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam met lof bevorderd tot doctor in da Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift getiteld: „A study of glossematics. Critical survey of its fundamental concepts". ADVERTENTIE Een oude naam met goede faam Wijnkopers sinds 1823 klasse-wijnen en kwaliteits-gedistilleerd tegen zeer bescheiden prijzen Lange Begijnestraat 9 - tel. 10078 Prof. dr. N. A. Donkersloot vertrekt Donderdag naar de West, waar hij op uit nodiging van het Comité tot bevordering van de wetenschap op de Nederlandse An tillen en met medewerking van het Cultu reel Centrum Suriname een aantal lezingen zal houden. Voor zover het zich laat aanzien is de schade, door de rukwinden gisteren en vannacht aangericht, in Haarlem en om geving tamelijk beperkt gebleven, al zijn er hier en daar wel meldingen binnen gekomen van enige ravage. Gistermorgen om negen uur waaide een windvanger van een dak door de étalageruit van een anti» quair in de Jansstraat. Behalve de ruit werden onder meer een viertal Japanse kopjes en schoteltjes vernield tot een to tale waarde van ongeveer tachtig gulden. De kerstboom op de Grote Markt heeft het de afgelopen nacht hard te verduren gehad. De boom heeft een groot aantal van zijn naalden verloren en de versie ring is dermate vernield, dat zij vernieuwd moet worden. Daar de bomen in Haarlem reeds hun bladerdak hebben verloren en de zwakke broeders onder hen reeds zijn weggehaald, heeft de wind op dit terrein weinig kun nen uitrichten. De directie van de N.Z.H. deelt mee, dat het tram- en busverkeer geen vertraging heeft ondervonden van het slechte weer. In Bloemendaal De ijstent aan de kop van de Zeeweg in Bloemendaal heeft het gedeeltelijk moeten ontgelden: er zijn enige schotten afgewaaid. Het restaurant „Het Karre- wiel" aan het Bloemendaalse strand is er ook niet helemaal heelhuids afgekomen: de wind heeft hier een ruit en een deur vernield. In het orgaan „De voetganger" van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers wordt aandacht geschonken aan het feit, dat de vereniging op 22 De cember een jaar bestaat. In het eerste jaar van haar bestaan zijn zelfstandige afde lingen opgericht in Den Haag, en Amster dam. Het hoofdbestuur deelt mede, dat binnenkort Rotterdam, Arnhem, Utrecht en Haarlem in actie zullen komen. Voorts wordt in dit nummer medege deeld dat de regering afwijzend heeft be schikt op het verzoek van de N.V.B.V. te mogen deelnemen aan het beraad van de Commissie veiligheid wegverkeer. Ten aanzien hiervan wordt de hoop uitge sproken, dat de regering haar standpunt zal herzien. Waren er in 1952 nog maar negen steden in ons land, waar meer dan 1000 verkeers ongevallen zijn voorgekomen. „De voet ganger" meldt thans, dal het aarrtal steden met meer dan 1000 verkeersongevallen per jaar in 1953 is gestegen tot elf. In beide jaren is de volgorde aan het hoofd van de ranglijst: A/.isterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht en Groningen, dan volgen in 1952 Haarlem en Eind hoven. In 1953 komen deze steden in om gekeerde volgorde op de lijst voor. In 1952 komen dan als achtste en negen de plaats Arnhem en Leiden. In 1953 is de volgorde Leiden en Arnhem, doch dan vólgen npg Tilburg en Schiedam. Behalve in 's Gravenhage en Haarlem is het aantal verkeersongevallen in alle genoemde ste den toegenomen.. 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater tT, S. Steel Slotkoers gisteren 10 (P/18 294 366)4 305 532 100 181% 153% 136 121 2431/2 205 222 214 48i »/w 103% 72 59% 249/16 70% Openings koersen 1007/u 296 362 301 529 97 182 153 135% 122 242% 204% 222 214 48% 104% 72% 60% 24% 69%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6