Snelle aanleg van Westelijke en Oostelijke Noord-Zuidverbindingen KJ Subsidiëring bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs Opnieuw overdracht Rijksstraatweg aan de orde gesteld Haarlems Dagblad R IT OUDE VRIJM0ED 91 7s Haarlemse raad aanvaardde twee moties A anmeldingsformulier Invaliden krijgen zwemles Twintig cent per week voor betere schuur DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Sneller en zwaarder Minder pessimistisch Vrije hand Veiligheid in miniatuur Stille Armen te Heemstede Voor de Stille Armen in Zandvoort töifanotdI DUBEC maakt u niet aan 't hoesten! Veel woorden om: Uitspraken rechtbank AUBERGE BONVERRE Vijftig gulden boete voor Zaandamse schoenmaker De Haarlemse gemeenteraad heeft zich tijdens zijn laatste vergadering van dit jaar andermaal uitvoerig bezig gehouden met de verkeerssituatie in en om de stad, waarbij de heren Spek (A.R.), en Pr.ikkel (Arbeid), voortgaande op reeds vroeger gestelde vragen, als gangmakers voor een motie fungeerden. De eerste richtte zijn aandacht vooral op de wegaansluitingen van de Velser tunnel, de tweede op de overneming van de Rijksstraatweg door de gemeente om ter verhoging van de verkeersveiligheid daarvan maatregelen te kunnen nemen. Beide moties zullen ter kennis worden gebracht van de Minister van Verkeer en Waterstaat en van Gedeputeerde Staten. De motie van de heer Spek ging uit van het antwoord van B. en W. op zijn onlangs gestelde vragen, waarin werd gezegd, dat, indien niet tijdig een oplossing wordt ver kregen, een verkeerschaos niet te ver mijden zal zijn. De indieners (behalve de heer Spek ook de i-aadsleden Albrecht, Stoffels, De Landmeter en Van der Veldt) uitten hun verontrusting, dat de besprekin gen met rijk, provincie en gemeente Bloe- mendaal over plannen tot uitbreiding en aanpassing van het wegennet nog niet tot overeenstemming hebben geleid en dron gen er met grote klem op aan, dat die technische en financiële maatregelen ge troffen en bevorderd zouden worden, dat op korte termijn begonnen zou kunnen worden met de aanleg en verbetering van de Westelijke randweg, dat de vaststelling van het tracé en de aanleg van de niet minder urgente rijksweg ten Oosten van Haarlem zo spoedig mogelijk ter hand wordt genomen en dat aan de gemeente Haarlem een redelijke bijdrage wordt ver leend in de kosten van het in gereedheid brengen van de Westelijke randweg, als mede van de Noord-Zuidverbindingen langs het Noorder-Buitenspaarne en verder. De heer Spek herinnerde er ter argu mentatie van een en ander aan, dat ge bleken was dat het totstandkomen van nieuwe verbindingen ook nieuw verkeer schept en dat in het gereedkomen van de Velser tunnel een verdubbeling van het door Haarlem komend verkeer is te ver wachten, welke verkeei-slawine op Haar lem zal worden losgelaten. Aangaande het tracé van de Oostelijke rijksweg voor de Noord-Zuidverbinding, uitte hij de wens, dat die tevens toegang zou bieden tot de Haarlemse industrieter reinen in de Waarderpolder, dat hij recht streeks bereikbaar zou zijn en dat in de toekomst aansluiting mogelijk zou zijn op de ten Noorden van de spoorlijn geprojec teerde weg HalfwegAmsterdam. De heer Proper (CPN) wilde het ver- keersvraagstuk niet los zien van de op hoging van de spoorbaan en wilde ook de sanering van de Dubbele buurt en om geving in de kostenverdeling tussen ge meente en rijk betrekken. De heer Blokdijk (Arbeid) wees er op, dat het verkeer sinds de telling van 1938 niet alleen in omvang, maar ook in aard is gewijzigd: de drietons-vrachtauto's zijn achttonners geworden en ook de bromfiets pijpt in deze Danse macabre een aardig partijtje mee. De fractie van de Partij van de Arbeid is teleurgesteld over de houding van Verkeer en Waterstaat: Ligt Haarlem buiten de gezichtskring van het ministerie? Hoewel de heer Blokdijk het belang van het vlotte verwerken van het doorgaand verkeer erkende, wees hij er op, dat twee derde van het verkeer voor de Haarlemse agglomeratie zelf is bedoeld, zodat de stad alle belang heeft bij goede toegangswegen. De heer Stoffels (VVD) bestreed dit laatste niet, maar betwijfelde toch of de verhouding niet, door de sterke industria lisatie van IJmond, ten gunste van het doorgaande verkeer was en wordt gewij zigd. Van primair belang is daarom de Oos telijke randweg, waarvan pas een nadere studie kan bepalen of het nieuwe tracé, verder van Haarlem af, gunstiger of ongun stiger voor de stad is. Wethouder H a p p toonde zich ver heugd met de algemene instemming met het door het College gevoerde beleid. Of het bij verrassing aan het College bekend geworden plan tot verplaatsing naar het Oosten van de Noord-Zuidverbinding voor Haarlem gunstig is, is nog de vraag. In elk geval hebben B. en W. reeds de consequen ties uit de nieuwe situatie getrokken, het geen blijkt uit het in deze vergadering in gediende voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan voor de industrieter reinen. Voor de door Haarlem aangevoerde samenhang tussen de aanleg van de Wes telijke randweg, de ophoging van de spoor baan en de verplaatsing van het goederen emplacement is bij andere bij de onder handelingen betrokken instanties begrip en zelfs steun gevonden. Ook de Bloemendaal- se (tot voor kort door Haarlem gedeelde) bezwaren kan men begrip hebben, maar wethouder Happé was van oordeel, dat in dit geval deze moeten wijken voor verder strekkende belangen. Er is intussen ten aanzien van de Wes telijke randweg gegronde hoop, dat het spoedig tot een beslissing en uitvoering kan komen. Met de heer Spek bleek de wethouder het volkomen eens, wat betreft de Haar lemse belangen bij een goede aansluiting op de Oostelijke rijksweg. Hij was echter minder pessimistisch over de termijn binnen welke de nieuwe Noord-Zuidver binding verwezenlijkt zou zijn: die zal dichter bij de vijf dan de tien jaar liggen, zoals was gevreesd. Rijkswaterstaat is namelijk van de urgentie van deze verbin ding ten volle overtuigd. B. en W. hebben reeds aan de directeur van Openbare Werken opdracht gegeven de verbinding DelftpleinVondelweg SpaarndamsewegPrinsenbrug Oostvest Amsterdamse poortHerenvest Dub bele buurt Schalkwijkerweg Schiphol- weg ter hand te nemen. Men wil met name de schakel Prinsenbrug Amsterdamse poort tegelijk met het gereedkomen van de Prinsenbrug gereed hebben. De motie-Spek werd door B. en W. van harte aanvaard. Toch geloofde wethouder Happé niet dat men de minister al te hard mag vallen: de toeneming van het verkeer heeft alle prognoses overtroffen. De motie van de heer Prikkel, in hakende op het petitionnement van de be woners van Haarlem-Noord en de cor respondentie van B. en W. met de minister van Verkeer en Waterstaat, spreekt uit, dat het dringend gewenst is, dat de Rijks straatweg (Rijksweg nr. 9) in eigendom aan de gemeente overgaat en dat het in af wachting daarvan noodzakeiijk is, dat het gemeentebestuur van Haarlem de vrije hand krijgt ten aanzien van het aanbren gen van de zeer nodige verkeersverbete- ringen. Burgemeester C r e m e r s deelde naar aanleiding hiervan mede, dat onderhande lingen gaande zijn over de overdracht van de weg, alsmede over het bedrag dat de gemeente zal ontvangen voor het onder houd daarvan. Men dringt er daarbij op aan, dat het rijk zal erkennen, dat zolang de weg formeel nog niet in onderhoud en beheer.is overgedragen, .de verantwoorde lijkheid voor de verkeersveiligheid bij de gemeente berust. De burgemeester ver trouwde op een goede afloop van die onderhandelingen. De controverse Rijkswaterstaatgemeen te bestaat trouwens slechts in schijn. Het is niet zo, dat de gemeente de voetgangers wil beschermen ten koste van het snelver keer en dat Rijkswaterstaat a l'outrance de automobilisten vrij baan wil geven. De grafieken wijzen uit, dat een optimale capaciteit wordt bereikt bij een snelheid van 55 a 60 kilometer per uur. Gaat men daarboven, dan wordt de veiligheidsmarge tussen de auto's noodzakelijkerwijs groter en verwerkt de weg dus automatisch min der auto's. Voor de capaciteit van een weg maakt het daarom geen verschil of er met veertig of met negentig kilometer per uur wordt gereden. Overigens konden B. en W. zich ook met deze motie van harte verenigen. Het verkeer kwam, zij het in enigszins afgeleide vorm, ook ter sprake naar aan leiding van het gedeeltelijk negatieve ant woord van het College op de klacht van de bewoners van de Adriaan de Jongestraat over de hun trottoirs versperrende en uit zicht belemmerende bussen van" een garagebedrijf aan de Leidsevaart. Mevrouw Van der Wal 1-Duyven- d a k (Arbeid), wel beseffende dat een wachtverbod alleen mag worden uitgevaar digd wanneer dit ten bate van de verkeers veiligheid geschiedt, gooide het nu over de boeg van het voor spelende kinderen bestaande gevaar, wanneer die tussen de bussen door plotseling de straat willen oversteken en de heer De Landmeter (CHU) ging op dit voorbeeld door door te wijzen op de belemmering van het uitzicht op het verkeer op de Leidse vaart. De heer Spek herinnerde zich een ana loog geval op de Herenvest, waar de be woners van een bejaardenhuis hadden ge klaagd over verhuiswagens welke hen het uitzicht benemen. Hij vroeg zich af of men niet op dezelfde wijze als waarop het ge meentebestuur op de Grote Markt parkeer ruimte voor zichzelf had afgebakend kon te werk gaan. De burgemeester onthulde evenwel, dat deze afbakening stond of viel Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal/0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen met de beleefdheid van andere wegge bruikers, zodat waarschijnlijk de heer B e 11 i n k (WD) nog de meenst logische oplossing aan de hand heeft gedaan met zijn gedachte de garagist een andere par keerruimte aan te wijzen. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week. de navolgende bijdragen ontvangen: J. G. 25,—; Mevr. C. N. -J. D.—P. 10,—; Mej. G. D. ƒ2,50; Mevr. P. W. A. H. ƒ100,—; Mevr. E. M. v. d. H.—B. ƒ2,50; L. C. P. ƒ5,—; Ir. S. ƒ10,—; J. v. d. V. ƒ2,50; A. V. ƒ5,—; H. en C. L. C. ƒ4,—; J. S. ƒ10,—; A. S. ƒ10,—; fa. S. f 10,H. Z. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; Ir. E. A. B. ƒ2,50; R. J. E. ƒ25,—; Mevr. G. C. A. v. d. H.—S. Den Haag 2,50; N. N. 10,—; J. H. O. 5,—; C. D. F. 20,—; N. N. 10,—; Mej. H. B. ƒ2,—; Dames M. en K. ƒ5,—; P. W. ƒ5,—; Mevr. C. H. C.—P. ƒ10,—; A. A. en M. A. B. v. d. G. 2,50; H. D. A. E. A. B. ƒ25,—; Mevr. J. J. K.—d. G. ƒ10,—; W. L. ƒ10.—; Mevr. A. v. L. S.—L. ƒ10,—; Mevr. G. D. L.—P. ƒ2,50; C. D. P. ƒ50,—; G. A. L. f3,—; C. O. H. Ned. ƒ5,—; N. N. ƒ1,—; C. R. en C. P. ƒ100.—; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; Club dubbel zes ƒ10,—; W. B. ƒ5,—; A. G. G. ƒ5,—; L. L. ƒ2,50; N. N. 25,—; J. P. P. 2,50; M. A. W. ƒ7,50; J. Z.G. 2,—; Mevr. A. H. H.—d. V. 10,—; Feestavond Excelsior 154,46; Mevr. D. G. K. ƒ2,50. Totaal ƒ738,96, zodat nu is ontvangen ƒ3153,96. Dit bedrag is minder dan vorig jaar werd ontvangen. Laat dit niet zo blijven! De penningmeester, de heer A. van Win- 4e verantwoording 1 I Mevr. R. V. 10,—; P. J. B. 10.A. C. ƒ2,50; G. E. ƒ5,—; J. F. E. ƒ3,50; A. H. P. ƒ5.—; Mevr. M.—K. f2,50; fa. L. B. Zn. 10,—; C. K. ƒ5,—; G. T. ƒ5,—; N. N. 10,—; H. G. ƒ5,—; Bouwb. H. V. ƒ250,—. Totaal 323,50. Vorig totaal ƒ615, Totaal ƒ938,50. Giften kunnen worden afgedragen aan de heren S. Slagveld, Koninginneweg 26 en J. A. B. v. Pagée, Brederodestraat 35 te Zand voort of worden overgeschreven op postre kening 499496 t.n.v. S. Slagveld. ADVERTENTIE JO* VtUMOW ZONEN NV?SCM»€DAM j f abb'icanten van de bekende sp.nwiel jonge Vertegenwoordigd voor de handel in Haarlem door: Dicben Gubbi N.V- Lange Herenstr. 13 BIJ DE BEHANDELING van het voorstel van B. en W. in de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem tot heit vaststellen van de verordening tot regeling van de voorwaarden, waarop aan bijzondere scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs subsidie wordt verleend zag het er aanvankelijk naar uit, dat er weinig bezwaren zouden komen. Vertegenwoordigers van drie fracties steunden het voorstel, maar daarna opperden mevrouw mr. Scheltema en mr. Proper bezwaren. Nadat de wethouder van onderwijs het voorstel verdedigd had werd het aanvaard met de stemmen van de WD en de CPN tegen (28 tegen 6). De heer Voogd (Arbeid) juichte het voorstel toe, omdat zijn fractie gelijkbe rechtiging van het openbaar- en bijzonder onderwijs voor staat, ook bii het voorbe reidend hoger en middelbaar onderwijs. Weliswaar betreft het hier een zaak, die uitsluitend het rijk aangaat. Het is spreker niet duidelijk, waarom het rijk de kosten - niet voor zijn rekening neemt. Er zijn wel ffi Antonïs Duyck- Pi™*»! !sain533ÓP,alS lm RaadhUiZ°' Ziin gironummer "SSrSpeï (AR., ADVERTENTIE Wat 'n verademing, na sterk prikkelende cigaretten, die zachte, fijne, geurige DUBEC te £<?r-ontdekken DUBEC - dat is pas verfijnd rookgenot! Uitgelezen, edele Oriënttabakken, met 'n uiterst laag nicotine gehalte. Rook DUBEC - dan rookt u prettig. Velen vóór u gingen reeds daartoe over En DUBEC- rokers van heden zijn DUBEC- rokers van morgen Zó goed is DUBEC! DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 ct. DUBEC, de edele Oriënt-cigaret De heren Hennevalt en Proper (CPN) hebben de twee dubbeltjes huur verhoging per week ter bekostiging van de vergroting en verbetering van de schuren bij de 119 woningen va.n de woningstich ting „Vooruitgang" tussen Graafschap straat en Slachthuisstraat aangegrepen voor een interpellatie in de Haarlemse raad. De heer Hennevelt deelde mede, dat 86 van de 119 bewoners geweigerd hadden de verhoging te betalen, omdat zij deze on juist en onbillijk vonden. Dat vond de heer Hennevelt ook, omdat „deze schuren een doorlopende bron van ergernis en na righeid waren geweest" en hij zich voorts op het standpunt stelde, dat het hier in feite normaal onderhoudswerk betreft. De heer Proper betoogde uitvoerig, dat Gedeputeerde Staten, door aan de goedkeuring van het raadsbesluit waarbij de geiden voor dit onderhoud beschikbaar werden gesteld de voorwaarde te verbin den dat de huur met twintig cent verhoogd moest worden, het raadsbesluit' in feite ge denatureerd hadden, terwijl op die manier de beroepsmogelijkheid aan de raad werd onthouden. Met dit betoog van de heer Proper was wethouder Happé in drie tellen klaar, omdat Gedeputeerde Staten geen enkele voorwaarde aan de goedkeuring hadden verbonden. Zij hadden slechts in overwe ging gegeven of wellicht een bijdrage van de bewoners in de kosten van de verho ging van het woongerief op haar plaats was. Daar de schuren met ruim twee vierkan te meter werden vergroot en tevens van de gelegenheid gebruik werd gemaakt een kolen-kist daarin aan te brengen, hadden B. en W. de kwestie van voldoende belang geacht om het advies van de directeur van het Gemeentelijk Woningbedrijf in te win nen. Toen deze de verhoging niet onbil lijk vond, heeft het college vervolgens het advies van het bestuur van „Vooruitgang" gevraagd. Hierbij is een misverstand ont staan: het bestuur van de woningstichting meende, dat de verhoging reeds een vol dongen feit was en heeft in die zin de be woners ingelicht. Hoewel B. en W. de ver hoging niet onredelijk voorkomt, hebben zij nog geen definitief standpunt bepaald en wordt het overleg met het bestuur van de „Vooruitgang" nog voortgezet. Daarop was dit bestuur voor de heer Hennevelt de gebeten hond, omdat het er „een eigengerechtigde mening" op na zou houden, waarbij hij het betreurde, dat de bewoners op de bestuurssamenstelling zo weinig invloed kunnen oefenen. Hij noemde voorts de circulaire aan de bewo ners, waarbij de huurverhoging werd in geleid „een 1 rapper end staaltje van bruta liteit" en een „dreigement". Voorts vond hij f 10.40 per jaar te veel voor een kolen- kist. Dit nu werd de heer G o e d e e (Ar beid) een beetje te bar. Dat de schuren werden vergroot werd door de interpellan- ten omzeild en hij zag niet in waarom de gemeente niet zou mogen doen wat aan particuliere woningbeheerders is toege staan, namelijk het verdisconteren van woningverbeteringen in de huurprijs. Bo vendien geschiedt dat in dit geval nog op een zeer zachte manier. Hij vond het gehele optreden van de he ren Hennevelt en Proper een typerend staaltje van demagogie, dat voorafgegaan werd door een behoorlijk stuk agitatie om de bewoners in verzet te laten komen. Ook wethouder Happé vend de zaak op een verschrikkelijke manier opgebla zen. Deze huizen doen, zelfs na de ver hogingen, een voor deze tijd zeer lage huur. „Voor minder comfort", interrum peerde de heer Hennevelt. „Dat zijn we nu juist aan het verbeteren", troefde wethouder Happé niet onverdienstelijk. Voorts wees hij er op, dat door het eigen lijke onderhoud en de vernieuwing van de schuren geen enkele nieuwe last op de schouders van de huurders wordt gelegd. De Haarlemse rechtbank veroordeelde hedenmorgen de 31-jarige G. B. tot een jaar gevangenisstraf, waarvan tien maan den onvoorwaardelijk met aftrek en twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. B. pleegde in September een diefstal in vereniging met zijn vrouw, naar ver dacht wordt, want zijn vrouw moet nog terecht staan. Het bedrag was ruim 7000 gulden en behoorde aan het echtpaar L., waar de echtgenote van de thans veroor deelde werkster was. De eis van de officier luidde een jaar en drie maanden gevange nisstraf. De 62-jarige vertegenwoordiger J. W. uit Heemstede tegen wie wegens oplichting en verduistering een half jaar gevangenis straf was geëist, werd vanmorgen door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier onvoorwaardelijk en vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaken te gen de 51-jarige koopman J. A. S. uit 's-Hertogenbosch en de 37-jarige Haarlem se koopman J. S. De oudste verdachte was, hoewel hem het rijden ontzegd was, toch in een auto achter het stuur gaan zitten en de Haar lemmer had hetzelfde gedaan en was daar bij nog onder invloed van sterke drank geweest. Tegen beiden was de maximum straf voor dit misdrijf geëist: drie maanden ge vangenisstraf en tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. J. A. S. werd hedenmor gen veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en J. S. tot drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. met het indienen van het voorstel en zeide gaarne zijn volledige steun te willen verlenen. Mejuffrouw Bolsius (KVP) dankte het college voor het nemen van het initia tief en hoopte, dat het rijk de subsidiëring zo spoedig mogelijk zal overnemen. Hulde bracht zij aan de besturen, die al jaren, dikwijls met opofferingen, kunnen concur reren tegen de openbare scholen. Niet al leen hebben de besturen, maar ook de ouders zich offers getroost. Als de regeling van kracht is zal de ouders geen extra- kosten gevraagd worden. Mevrouw mr. Scheltem a-C onra- di (VVD) achtte thans het ogenblik niet gekomen, om het besluit te nemen. De ge meente heeft weinig te zeggen over het bijzonder middelbaar en voorbereidend onderwijs; als er b.v. een gebouw gesticht moet worden, dan verleent het rijk mede werking. Bij het nijverheidsonderwijs en het kleuteronderwijs is dat anders. Het is praemateur om de rijkstaak over te nemen, nu er plannen bestaan bij het rijk een re geling te treffen. Ook vond spreekster het niet nodig bij te dragen in de culturele ontwikkeling, omdat er een interscholaire commissie bestaat, waarvan de bijzondere scholen ook kunnen profiteren. In andere grote steden bestaat er geen verordening, zoals thans aan de orde is. Mocht het voorstel worden aangenomen, dan beval zij een ander systeem van subsidiëring aan. Mr. Proper (Comm.) herinnerde er aan, dat de zaak in Den Haag wordt voor bereid; het is daarom beter het voorstel aan te houden en het resultaat af te wach ten. Wethouder Geluk (Arbeid) ging in het bijzonder in op de bezwaren van me vrouw Scheltema, wier bezwaren mr. wethouder Bakker mee, dat de afdeling verzocht zal worden ook niet-leden te la ten deelnemen aan de cursus. Uitbreiding St. Elisabeths Gasthuis B. en W. hadden de raad een crediet gevraagd voor de verbouw van de zolder verdieping van het Sint Elisabeths Gast huis, om het aantal bedden uit te breiden, benevens voor het aanschaffen van een röntgenapparaat en een planigraaf. De heer Vissers vroeg of het argu ment van de lange wachtlijst wel juist was en of andere ziekenhuizen in Haarlem steun van B. en W. krijgen als tot uit breiding wordt overgegaan; kan men reke nen op het historisch gegroeide in Haar lem? De heer De Landmeter informeerde of niet gebouwd kan worden bij de dépendance van het ziekenhuis aan het Groot Heiligheid. Het komt thans voor, dat patiënten per brancard over de straat ver voerd moeten worden. Wethouder Bakker zette uiteen, dat de wachtlijsten van dien aard zijn, dat tot ver bouwing moet worden overgegaan. Men dient voorzichtig te zijn bij de uitbreiding van het aantal bedden, opdat vodrkomen wordt, dat er in de toekomst ongebruikt blijven, maar in dit geval is het noodzake lijk om tot uitbreiding over te gaan. De zaak is goed voorbereid. In feite heeft het gemeentebestuur niets te maken met ande re ziekenhuizen, als het gaat over uitbrei ding. Wel moet een bouwvergunning ver leend worden, maar de noodzakelijkheid van uitbreiding van het aantal bedden speelt daarbij geen rol: dat is een zaak van het rijk. Wel hebben B. en W. gevraagd overleg te plegen, als er zich gevallen mochten voordoen. Wat het historisch ge groeide betreft, waarover de heer Vissers sprak, zeide de heer Bakker, dat het moei lijk is de toekomst te overzien, maar B. en W. zullen er zoveel mogelijk rekening mee houden. De heer De Landmeter kreeg te horen, dat er inderdaad bezwaren waren over de plaats der verbouwing, maar dat de voorgestelde oplossing het meest aan bevelenswaardig is. Aan B. en W. werd het crediet verleend. Andere punten Zonder discussie werd o.a. besloten tot Proper deelt. B. en W. hebben de voorbe- het verlenen van medewerking aan het R.K. reidingen getroffen en het lijkt het college beter de plannen uit te werken in plaats van af te wachten, wat het resultaat van Den Haag wordt; dit kan nog enige tijd duren. Reeds in de zomer van 1953 is aan de betrokken schoolbesturen meege deeld, dat B. en W. niet onwelwillend staan tegenover het verlenen van subsi die. Evenals bij het nijverheids- en het kleuterondewrijs heeft de gemeente een taak te vervullen ten aanzien van de bij zondere middelbare en voorbereidend hoge scholen, hoewel die taak niet zo indi rect is. Spreker kon zich begrijpen, dat op de scholen ook aandacht wordt besteed aan de culturele vorming, behalve via de intersoholiare commissie. Dat dient bevor derd te worden. De regeling geldt voor een vijftal Haarlemse scholen, maar het kan ook uitgebreid worden tot scholen buiten de gemeente, mits daar onderwijs wordt gegeven, dat niet in Haarlem wordt gege ven. Verzoeken daarover hebben B. en W. niet bereikt. Ook beval spreker de wijze van subsidiëren aan, zoals het college die heeft voorgesteld. Les in makelaardij Bij het voorstel tot bekrachtiging van de aankoop van een perceel aan het Zuider Buiten Spaarne zette de heer F i b b e (WD) uiteen, dat de makelaar, die het huis op de veiling gekocht heeft, een lagere prijs had kunnen besteden; hij vertelde een en ander over de techniek van het af mijnen, waarna wethouder Happé' (Ar beid) meedeelde, dat de makelaar bij een opdracht verneemt, welk bedrag hij ten hoogste mag besteden; hij moet trachten voor een lager bedrag de opdracht uit te voeren. Het voorstel werd goedgekeurd. Geestelijke volkgezondheid Het voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling ter beharti ging van de zorg voor de geestelijke volks gezondheid in het district Haarlem en om liggende gemeenten vond bij alle raads leden instemming. De heer Vissers (KVP) uitte woorden van waardering en vroeg of als de Kruisverenigingen alsnog bereid zijn medewerking te verlenen zij daartoe in staat worden gesteld? De heer De L andme®ter (CH) kon zich volko men met het voorstel verenigen. De be staande situatie in de stad dient voortgezet te worden en in samenwerking met an dere gemeenten. Wethouder Bakker (AR) antwoordde, dat het voor de Kruisverenigingen niet mogelijk is mee te werken aan de rege ling, die B. en W., de raad thans hebben aangeboden. Willen de verenigingen mee werken dan zullen onderhandelingen ge voerd worden voor een nieuwe regeling. Subsidie R.K. leeszaal Zowel van mejuffrouw Bolsius als van wethouder Bakker vernam de heer V o o gd bij het voorstel tot het verlener van een aanvullende subsidie aan de R.K Openbare Leeszaal en Bibliotheek ovei 1954, dat er samenwerking bestaat bij aan. koop van dure wetenschappelijke boeken; die kunnen eventueel uitgewisseld worden. De heer De Landmeter zeide tegen het voorstel geen bezwaar te hebben, maar tijdens de behandeling van de begro ting 1955 zal hij wel wat zeggen over de post van hetzelfde punt. De raad verenigde zich met het voorstel. Zwemmen voor invaliden Aan de afdeling Haarlem van de Alge mene Nederlandse Invaliden-bond zal een subsidie worden verleend voor het leren zwemmen; naar aanleiding van een vraag van de heer Janssen (Arbeid) deelde kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Joannes de Doper tot stichten van een bijzondere school voor gewoon la ger onderwijs in Haarlem-Oost, tot vast stelling van het uitbreidingsplan „omge ving Kamperlaan", tot herziening in voor bereiding van het uitbreidingsplan betref fende het industrieterrein, tot uitbreiding van het industrieterrein in de Waarderpol der en tot verhoging van het crediet voor de bouw van een nieuwe Vrouwehekbrug met bijkomende werken. Mevrouw VanderWal 1-D u y v e n- d a k (Arbeid) kwam terug op het ant woord, dat B. en W. hadden gegeven op haar vragen waarom de Adoptiecommis sie bejaarden wel vergunning had gekre gen (althans niet nodig had gehad) voor een steunbonnenverkoop en de Algemene Bond van ouden van dagen niet. De laat ste droeg zij een warm hart toe, niet in het minst omdat de Bond vooral de zelf werkzaamheid der bejaarden wil vergro ten. Bovendien vond zij, dat de Adoptie commissie met haar steunbonnen in ver schillende prijzen (van vijftig cent tot twee gulden vijftig toe) de sfeer van het werk vertroebelde. Dat de steunbonnen van de Adoptiecommissie slechts bij be kenden werden aangeboden, bestreed zij, omdat zij ervaren had, dat men zo efficiënt te werk ging, dat bij afwezigheid van een bewoner de colporteur de volgende dag terug kwam. Dat laatste schot was in de roos, want burgemeester Cremers erkende, dat het College de raad onjuist had ingelicht: achteraf was gebleken, dat wel degelijk huis-aan-huisverkoop had plaats gevon den. De leider van de adoptie-commissie acht dit ook onjuist en heeft toegezegd, dat dat niet meer zal gebeuren. Ook de politie zal er scherp op letten. Het verbod van een dergelijke steunbonnenverkoop heeft het College gebaseerd op de over lading van het collecteprogramma. Bovendien vroeg spreker zich af of het juist is te collecteren voor een groep mensen, waarvan de armlastigheid niet vaststaat. Mevrouw Van der Wall bleef het onjuist vinden, dat bij de beoordeling van de urgentie der collecte ook gekeken was naar de positie van de landelijke or ganisatie, in plaats van naar die van de plaatselijke afdeling. Bij het begin van de vergadering deed de voorzitter mededeling van het bedan ken van de heer D. Verbaan (Arbeid). De burgemeester schetste het scheidende raadslid als een man, die zich vele vrien den en aller achting had verworven, niet in het minst omdat hij bij zijn optreden in de raad, in de commissie voor sociale za ken en de taxicommissie had doen kennen als een man die door een diepe sociale be wogenheid wordt gedreven. ADVERTENTIE FRANS RESTAURANT TANSWEG 20 TELEFOON 17630 UITGEBREIDE KERSTDINERS De Haarlemse politierechter heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak van eer schoenmaker uit Zaandam verdacht van dief stal van vet. Tengevolge van de brand, die in October van dit jaar in een aantal pak huizen woedde, waarin vet was opgeslagen, was dit vet in gesmolten toestand de Zaan ingestroomd. De schoenmaker had ongeveer zeshonderd kilogram van dit vet uit het wa ter geschept en dit in zijn werkplaats opge slagen. De officier van Justitie had Vrijdag morgen wegens diefstal een boete van vijftig gulden geëist. De uitspraak luidde conform.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13