Dijkbewaking Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden versterkt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een herziening Premier Mendès-France luidt de alarmklok in de Kamer Nieuwe noodseinen van schepen - Brits m.s. „Woodcock" op drift Dak van noodschool in Breda afgewaaid Hij eist een ruime meerderheid van de terughoudende afgevaardigden Water stijgt, spanning stijgt Evacuatie van 96 gezinnen in Stellendam „PETER" lek en machine stuk Joseph Petersen bekent schuldig te zijn Het woord is aan Zware storm tot in de komende nacht II 69e JAARGANG No 142 DONDERDAG 23 DECEMBER 1*54 298e JAARGANG No 296 Een meisje onder vallende muur gedood, 6 gewond Quo vadis? „Woodcock" in benarde situatie Nieuwe noodseinen Visa geweigerd aan Tsjecho- Slowaakse jeugdbonden Voor de Stille Armen Britse regering poogt de staking af te wenden Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor Jn Haarlem-Noord, Soendaplem, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12et. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL het Franse parlement worstelt met het agendapunt Ratificatie van de overeenkomsten van Londen en Parijs, be treffende d'e West-Europese defensie, met inbegrip van de herbewapening van West- Dultsland, woedt er ook een soort storm in het Britse parlement. Dit strijdpunt van het Lagerhuis leeft in beperkter sfeer, maar het wekt daarom niet minder bewogen heid. Er hebben zelfs scheldwoorden door de verheven sfeer van 's Landis Vergadering gesuisd;, weliswaar dadelijk weer ingetrok ken, maar toch kenmerkend. De ganse be roering is gewekt door voorgestelde her ziening van de indeling der kiesdistricten. Zulke herziening is van tijd1 tot tijd' nodig, vanwege de beVolkingsafoei en verschui vingen, die stadsuitbreidingen veroorzaken. Er is weer een termijn verstreken; dlus kan niemand het recht van de conservatieve regering betwisten om die periodieke her ziening voor te stellen. Zij heeft zich trou wens aan een onpartijdig advies gehouden. Maar het resultaat is wel erg 'ingrijpend'. Volgens het voorstel moeten van 625 be staande kiesdistricten de grenzen in 350 gevallen worden herzien en de adviseurs, hebben daar nogal vreemde ingrepen bij toegepast, zodat, in menig geval fragmenten van steden en van landelijke districten ver eend zijn. Zonder traditie, zonder histori sche groei, hebben Engelse bladen a'l af keurend opgemerkt en het is alsof wij de argumenten lezen, die bij ons onverander lijk worden aangevoerd tegen iedere ge meentelijke annexatie. De adviseurs der Britse regering, misschien daartoe bewogen door hun etiket van onpartijdigheid al tijd een moeilijk devies hebben er blijk baar naar gestreefd de aantallen kiezers in verschillende districten zoveel mogelijk gelijk te maken. Dit duidt op een streven naar logica, een in Engeland nooit populair streven, Het weekblad The Observer (on afhankelijk) heeft hun dat dan ook in duidelijke termen verweten. En de Labour Party is on,gerust en heel boas. Er zijn nieuwe verkiezingen op til. misschien al in Maart. Die laten zich voor de oppositie niet gunstig aanzien, want zij worstelt met een intern conflict dat haar papieren bij vele kiezers heeft doen dalen. Nu vreest zij dat die nieuwe indeling van kiesdistricten haar kansen nog meer zal benadelen. Misschien voelt zij zich niet al te gerust over de on partijdigheid van onpartijdige adviseurs der regering. Ongetwijfeld lokt ook de on zekerheid van die nieuw-gevormdte distric ten haar niet aan; men vindt geen maat staf meer in vorige verkiezingsresultaten. Ook is die Churchill zo'n slimme man. Zelfs de voorgestelde uitbreiding van het aantal districten van 625 tot 630, al is die niet belangrijk, schijnt enige zorg te wekken. Men zou uit dit geval kunnen afleiden dat het hardnekkig-vasthouden van de Engelsen aan het districten-kiesstelsel toch ook niet is meegevallen. Maar dat zou een verkeerde conclusie zijn. Ieder kiesstelsel heeft zijn gebréken en brengt zijn moeilijk heden mee, maar noch Labour, noch de Conservatieven in Engeland voelen ervoor om naar evenredige vertegenwoordiging over te gaan. Dat sind's de oorlog na iedere verkiezing de overwinnaars een minder heid van het totale aantal stemmen in den lande op zich verenigd hebben, schokt hen niet in hun voorkeur. Belangrijker dan mathematische zekerheden met logische toelichtingen achten zij de voordelen van het districten-stelsel. Die liggen niet alleen in het geregelde contact van de gekozen afgevaardigde met zijn kiezers en in de aandacht, die hij daardoor ook voortdiurënd aan plaatselijke belangen besteden moet. Men vindt het ook veel beter en gezonder voor alle geachte afgevaardigden, dat zij minstens elke vier jaar moeten strijden voor hun herkiezing en geen „veilige plaats op een lijst" hebben die hen van die zorg ontheft, zoals bij evenredige vertegenwoor diging. Dat bovendien de verkiezingen bij het districten-stelsel veel spannender zijn en tot veel actiever campagnes aanleiding geven dan bij E.V. zodat de kiezer-zelf zich er veel belangrijker bij voelt vin den de Engelsen ook een groot voordeel. Dertig jaar geleden somden zij al die aan bevelingen voor het diistricten-stelsel al op; zij zijn er nog steeds in blij ven geloven en menigeen op het vasteland' gelooft er met hen in, maar ziet in zijn land geen kans meer op verandering. De weg terug schijnt niet begaanbaar. Gij kunt het hoofd' schuddén over meer. derhedien-in-zetels die niet op meerder heden-in-stemmen steunen. Gij schudt het logisch-denkende hoofd. Men zal u in En geland antwoorden, dat het meerderheids begrip niet meer dan een willekeurige maatstaf is, bij gebrek aan een betere, en dat men het niet in alles hoeft door te voeren. Heeft niet vaak een minderheid gelijk gehad? zal men u vragen. En gij zult het niet eens kunnen ontkennen. R. P. Door een hevige rukwind is vanochtend het dak van een houten noodschool in het Ilcuvelkwartier te Breda afgerukt. In deze school waren drie klassen ondergebracht van de St. Agnesschool. Toen het dak werd opgetild, hebben de wanden van het ge bouw het begeven met het gevolg, dat twee klassen, waarin zich ongeveer 90 meisjes bevonden met de onderwijzeressen onder het puin kwamen. Ogenblikkelijk zijn brandweer en politie gewaarschuwd, die uit de puinhoop een 10-jarig meisje leven loos tevoorschijn hebben gebracht. Van de overige kinderen zijn er zes min of meer gewond. Toen het ongeluk gebeurde ontstond er een paniek. De kinderen zijn ondergebracht in het vaste schoolgebouw. Daar probeerde men te controleren of alle kinderen aan wezig waren. Dit ging niet, doordat vele kinderen in hun angst naar huis waren gelopen. Het derde lokaal, dat door de kleuter school wordt gebruikt, was op het moment van de ramp niet in gebruik. Brandweer en politie waren onmiddellijk ter plaatse om de toestand het hoofd te bieden. In de garage van de Koninklijke Maréchaussée naast paleis Soestdijk heeft de Koninklijke Familie Woensdagmiddag met het personeel van het paleis Kerstfeest gevierd. Men vindt er op pagina 5 een verslag van. Deze foto toont een moment uit het spel „Van overal naar Bethlehems stal", waarin Prinses Marijke een rol vertolkte. Van onze correspondent in Parijs) Mendès-France, Frankrijks premier en minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de derde dag van de debatten over de accöorden van Prijs, die vermoedelijk niet voor morgen besloten zullen kunnen wor den de alarmklok geluid. Niet dat de ac- coorden in onmiddellijk levensgevaar ver keren, maar wel heeft het algemene ge brek aan geestdrift het gevaar doen toe nemen dat Mendès-France met die ac- coorden met de hakken over de sloot zou komen. Mendès-France heeft de wind pogen te keren, maar tot dusverre niet met groot succes. Daarom onderbrak de premier een kwartier lang de overigens indrukwekkende uiteenzetting van de socialistische oud-minister van Oorlog. Jules Moeh, die betoogde dat een herbe wapening van Duitsland de spanningen in Europa slechts zou verhogen, de bewa peningswedloop zou versnellen en dat daarom van ratificatie moest worden af gezien. Mendès-France antwoordde terstond dat Frankrijk geen andere keuze had. Hij zeide niet onder de indruk van Moch's uiteen zettingen te zijn gekomen en met een stem, waarin de emotie doorklonk bezwoer hij de Kamer niet ten tweede male voor haar verantwoordelijkheid terug te deinzen. Stemonthouding staat gelijk met lafheid, zo was de strekking van zijn betoog. Hij aarzelde niet te verklaien dat. een aan vaarding met slechts enkele stemmen ïfieérderheid even gevaarlijk zou zijn als een ruiterlijke verwerping. Ge kuilt mij vertrouwen, zo riep bij uit, inaien ik u zeg dat ik geen kans voorb i zp\ laten gaan om met het Oosten tot ovr.irensteirtu'mg te geraken. Die opmerkingen van de premier kon den niet alleen de conservatieven en Rooms Katholieken ter harte nemen, maar ook tal van Gaullisten en radicalen, de leden van regeringspartijen. De Rooms Katholiek Teitgen en de onafhanke lijke Reynaud hebben verklaard dat hun partijen zich zullen onthouden. Die stro ming wint eveneens bedenkelijk veld on- de Gaullisten, wier leider, Palewski, even als Soustelle verschillende voorwaarden heeft gesteld. Palewski wilde het begin van de Duitse herbewapening tot het ein de van 1955 verschuiven. Voordien zouden aan nogmaals pogingen moeten worden aangewend om met Moskou tot een ac- coord te geraken De radicaal Badie, een partijgenoot van de premier, loopt van het begin der debatten af al met een motie in zijn zak waarin uitstel van de ratifi catie wordt gevraagd. Mocht hij er mee voor de dag komen, dan moet Mendès- France de vertrouwenskwestie stellen en worden de debatten automatisch afge broken. Dan kan de beslissing vermoede lijk eerst na Kerstmis vallen. Ook de oud premier Edouard Daladier. heeft zich tegen de accoorden uitgesproken. Tegenover deze standpunten heeft Men dès-France steilmg genomen. Hij zeide: Wanneer gij mij slechts aarzelend volgen zoudt, dan zal ik de noodzakelijke kracht missen de stem van Frankrijk met de no dige overtuiging te laten klinken wanneer ik aandring op een conferentie der grote vier in Mei. Mendès-France heeft aangetoond dat hij zichzelf trouw blijft en een rechte lijn volgt in het butenlands beleid. Op nieuw speelt hij hoog spel door zich bij voorbaat niet met een geringe overwin ning tevreden te verklaren. Hij wenst de volle maat en trotseert daarmede voor de zoveelste maal de aangeboren vrees voor iedere verantwoordelijkheid van een §rote meerderheid van het Franse parlement. Wanneer die meerderheid vermoedelijk wel berusten wil in een herstel van de Duitse souvereiniteit, dan aarzelt ze tege lijkertijd in een herbewapening van West- Duitsland toe te stemmen. En in afwachting van zijn grote rede, die vermoedelijk vandaag gehouden wordt, heeft Mendès-France tegen die neiging stelling genomen met een moed en over tuiging, waarvoor zelfs zijn felste vijan den moeilijk ongevoelig konden blijven. «XX)^3CO?COCOD--Or/XCCCCO- Het door de zware stormen hoog opgezweepte water van de Noordzee stelt de zeeweringen van Engeland, België Nederland en Noord-Duitsland nog steeds zwaar op de proef en brengt nog steeds schepen van diverse nationaliteiten, die de strijd tegen de elementen niet langer kunnen uit houden, in nood. De spanning, waarin deze scheepsbemanningen verkeren, wordt thans wel gedeeld door de bewoners van de kuststreken. Het water stijgt. Hedenmorgen is de beperkte bewaking, die tot nu toe bestond voor de dijken, in district Zuid vervangen door een uitgebreide bewaking. Een dergelijke uitgebreide bewaking treedt in werking wanneer de waterstand hoger komt dan eens per tien jaar voorkomt. Dat is voor Vlissingen 3.50 meter en voor Hoek van Holland 2.80 meter. Hedenmiddag om 13 uur werd deze stand verwacht. Het district Zuid omvat de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden. De zeeweringen in het Zuiden hebben zich tot nu toe goed gehouden op een bij Stellendam na, die gistermiddag op verscheidene plaatsen begon door te sijpelen en met man en macht moest worden ver sterkt De duinen op Ameland en Vlieland en de Wadden-zeewering op Texel hadden ernstig te lijden. Te Stellendam zijn vrijwilligers opge roepen voor het verzwaren en ophogen van de dijk langs de polder Molengors. Gevreesd wordt dat deze dijk liet bij het hoge water van hedenmiddag zal begeven. De 96 gezinnen die in deze polder wonen, respectievelijk op de Molenkade en het Spuigat, hebben van gemeentewege de aan zegging gekregen, dat zij naar een veiliger plaats in het dorp moeten evacueren. Op Terschelling vreest men dat de toe stand vanavond kritiek zal worden. Om acht uur wordt daar de hoogste waterstand verwacht. Het gemeentebestuur heeft voorbereidingen getroffen, om, zodra dit nodig wordt, het gehele Oostelijke deel van het eiland te evacueren. Hieronder vallen de dorpen Midsland, Hoorn en Oosterend. In Zeeland en de Zuid-Hollandse eilan den is het c-telegram voor de B.B. uitge geven. Dit houdt in, dat de provinciale posten en de kringposten van de B.B. worden betrokken. Hier en daar zijn mo- bilofoonposten ingericht, die in geregeld contact staan met de provinciale posten. In het district van Harlingen geldt nog steeds de toestand van beperkte bewa king. Men beraadt zich echter over de maatregelen, die eventueel moeten worden genomen tegen de middag. Tegen zes uur wordt daar namelijk een verhoogde wa terstand verwacht. Omstreeks kwart voor twaalf heden morgen heeft de gehele Koninklijke Marine hevel gekregen paraat te ziin voor even tueel optreden bij mogelijke watersnood. Vijftig mijl Noord-West van Den Helder is vannacht opnieuw een schip in nood ko men te verkeren. De Britse „Woodcock" een schip van 995 ton en een zusterschip van de „Bullfinch" gaf om 4.55 uur aan Scheveningen Radio in een SOS-bericht door dat het onmiddellijk assistentie wens te, daar de machine was uitgevallen. Het schip dreef met een snelheid van drie mijl per uur naar de Nederlandse kust en dreigde te stranden op een van de Wad deneilanden. Om tien minuten over tien gaf het schip als positie door: 53.27 Noor derbreedte en 4.15 Oosterlengte. Het Zweedse schip „Tankland" meldde om kwart over zes dat het op 53.16 Noor derbreedte en 3.27 Oosterlengte was en de „Woodcock" te hulp zou snellen. Het schip liep tegen een zeer hoge zee in on geveer acht mijl. Om tien uur vanmorgen moest de „Tank- land" de pogingen staken. Het schip was op 53.17 Noorderbreedte en 04.13 Ooster lengte en naderde een oud mijnenveld en ondiep water, waardoor het niet dichterbij de „Woodcock" kon komen om assistentie te verlenen; later seinde de marconist, dat de Zweed toch doorvoer. Scheveningen Radio meldde vervolgens aan de „Woodcock" dat de reddingboot „Brandaris" op Terschelling werd gereed gehouden om de bemanning er af te halen. De kapitein van de „Woodcock", die ook sleepboothulp vroeg aan Doeksen op Ter schelling, kreeg ten antwoord, dat de „Hol land" met een ander in nood verkerend schip bezig was en niet naderbij kon ko men. De andere sleepboten van Doeksen in West-Terschelling konden vanmorgen de haven niet verlaten door de hooglopen de zeeën in het zeegat tussen Vlieland en Terschelling. De marconisten van de „Woodcock" en de sleepboot „Zuidzee" in de haven van Terschelling stonden met el kaar in verbinding. Gevaar geweken? Om half twaalf meldde de kleine Brit dat de machine weer langzaam draaide; de Tankland was nog niet in zicht maar wel in de buurt. De bemanning van de bij Bergen ge strande Panamees „Katingo" weigerde tot nu toe het schip te verlaten. Contact tus sen de rederij te Londen en bureau Wijs muller heeft ten gevolge, dat zal worden getracht het schip op „no cure, no pay"- 'oasis van het strand te verwijderen. Des kundigen schatten deze pogingen op een half jaar. Geconstateerd is, dat het schip water heeft gemaakt in ruim vier en vijf. Sloep van „Deweert" gezien De trawler „Mathias Foecher" heeft ge seind, dat een nieuwe grote sloep van de Henri Deweert" is waargenomen. Dit Belgische schip zond in de nacht van Dinsdag op Woensdag een s.o.s.-sein uit. Het was zinkende. Sindsdien heeft men niets meer vernomen. De trawler deed de waarneming in positie 54.23 Noorder breedte 0.6.00 Oosterlengte, NNO van Texel. In deze omgeviftg bevinden zich vele Duitse trawlers. De hoop op over levenden van dit schip is reeds opgegeven. De Kanaalboot Cóte d'Azur die bijna 48 uur lang in de felle storm in het Kanaal heeft gedobberd, is vandaag veilig de ha ven van Calais binnengesleept door twee sleepboten. De 31 passagiers 23 Ameri kanen 8 Engelsen die op weg waren naar een wintersportvacantie in Grindel- wald, hingen verheugd wuivend over de verschansing toen de Cóte d'Azur meerde. De „Petra", het Zweedse vrachtschip van 1.371 ton, dat een lek kreeg en zijn voormast verspeelde, wordt volgens de laatste berichten bijgestaan door het Britse schip „Ardglen", welke inmiddels 't contact verloren heeft. Het Deense schip „Cimbria" kreeg hulp van de sleepboot „Holland", die in de storm zelf een mast verspeelde. Over het Deense schip „Jura", waarvan Duitse kuststations gisteren nood seinen opvingen, is niets naders medege deeld. Verder raakten er twee Neder landse schepen in moeilijkheden. De „Coeta" uit Groningen kreeg motorstoring voor de Deense kust en zijn anker woog niet op tegen de kracht van de golven. Op zijn verzoek werd de kustvaarder door de sleepboot „F.V. Mortensen" naar Esbjerg gesleept. Het s.s. „Laurenskerk" (7.241 ton) kreeg nabij Fischerhutte een aanva ring met een tankboot, waar het een ern stig beschadigde railing aan stuurboord van overhield. Ook spanning in Engeland Onze correspondent te Londen schrijft: Ook langs de Engelse Oostkust en de oevers van de Thames en andere grote rivieren is men op zijn hoede. Een gedeelte van East Anglia is overstroomd, voorna melijk in Norfolk, een landschap dat veel overeenkomst vertoont met ons land. Rondom de monding van de Thames pa trouilleren voortdurend politie-auto's. In Essex en Kent zijn brandweer en politie op de uitkijk. De nationale waarschuwings dienst voor overstromingen is in werking gesteld. Dit werd na de ramp van vorig jaar ingevoerd. In vele plaatsen versterken de bewoners hun huizen met zandzakken en brengen zij hun meubels naar boven. In Lowestoft, waar een buitengewoon hoge vloed staat, overstroomde een aantal stra ten. Dit was ook het geval in Great Yar- mouth.De rivier Yare stroomde op verschil lende plaatsen over. Bij zoeklichten was men in de afgelopen nacht bezig een dijk- gat van 30 meter breedte te dichten, maar de rivier steeg gestadig en de nooddijk werd bedreigd. Overal zijn ploegen arbei ders en leden van de burgerbescherming bezig de rivierdijken te versterken. Het water staat vaak tot aa>n de kruin. Het hoge water bereikte gisteren langs de Oostkust het hoogste peil sinds de 3 De tjalk „Quo Vadis", die Woensdag- g ochtend in de haven van Oudeschild van c ijj haar touwen is losgeslagen, is onbe- 8 3 mand de gehele Waddenzee overgedre- g 8 ven en op de afsluitdijk terecht geko- g men. Aan boord bevond zich slechts de -1 scheepshond. De eigenaar, de heer J. Bul 8 uit Wildervank en zijn echtgenote wa- i c ren te Den Helder. o 9 xoccccocorxxY>ooccocooccocooc>70ccocooo3ccocoo(v>-xr-o./xoc stormramp van 1953. De televisie-zender van Londen werd beschadigd en uitgescha keld. De uitzendingen konden echter, zij het zwak, via een reservezender worden voortgezet. Uit de meeste West-Europese landen kwamen berichten over stormschade en ongevallen binnen. Er waren echter wei nig slachtoffers. Overal in de laaggelegen kustgebieden bleken de dijken het te heb ben gehouden ondanks de aanzienlijke op- stuwing van water. In Ostende (België) echter stroomde van middag te twaalf uur het water de stad binnen. Nauwelijks was tegen de middag de si tuatie rond het Britse scheepje „Wood cock" enigermate verbeterd, of Schevenin gen Radio ving nieuwe noodseinen op: de „Peter" (onder welke naam ook een Ne derlandse coaster vaart) had hulp ge vraagd wegens een machinedefect en lek kage. Het Engelse „Arddrife" ving om 11.50 uur noodseinen op en verwittigde Scheve ningen Radio. ALEXANDRIA (Reuter) Joseph Pe tersen, een 40-jarige voormalige employé van het Amerikaanse bureau voor natio nale veiligheid, heeft bekend zich schuldig geihaakt te hebben aan het gebruiken van regeringsgeheimen „op een wijze, welke nadelig was voor de veiligheid en de be langen van de Verenigde Staten". Petersen herriep hiermee een vorige verklaring, dat hij onschuldig was aan genoemd feit, dat deel uitmaakt van een uit drie punten be staande tenlastelegging. Hij liet na zijn advocaat te doen weten, dat hij zijn oor spronkelijke verklaring had ingetrokken in het belang van het land. PRAAG (United Press) De Neder landse autoriteiten weigerden visa te ver strekken aan een delegatie van Tsjecho slowaakse jeugdbonden, die waren uitge nodigd een in Nederland te houden con gres bij te wonen. Dit werd. gemeld door het officiële Tsjechoslowaakse nieuws agentschap Ceteka in een telegram van het Centraal Comité van jeugdbonden in Tsjechoslowakije aan de „gezamenlijke bonden van Nederlandse jeugd". Het telegram zei onder meer, dat de Tsjechoslowaakse jeugd het congres alle succes toewenste en nodigde een Neder landse delegatie bestaande uit tien leden, die verschillende Nederlandse jeugdorga nisaties vertegenwoordigen, uit. een veer tien daags bezoek aan Tsjechoslowakije te brengen. Deze delegatie kan onmiddellijk naar Praag reizen, zei het telegram tot slot. DIT NUMM FR BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S James Barrie: Toen de eerste baby voor het eerst lachte brak zijn lach in een millioen stukjes, die allemaal rondsprongen. Dat was het begin •jan de elfjes. 15e verantwoording J. en K. ƒ10,—; E. H. M. A. ƒ1,—; H. C. S. ƒ5,—; A. C. K. ƒ2.50; S. v. L.—B, ƒ10,—; P. Q. ƒ10.—; Sevus ƒ1,—; de Wed. W. ƒ2,50; C. H. ƒ25,—; M. G. ƒ2,50; Mevr. W. ƒ2,50; Poppetje ƒ5.B. v. B. ƒ5,Josta ƒ3, M. W. M. ƒ2,50; A. de K. ƒ2,50; G. R. ƒ5,—; P. J. v. d. B. 10.—; J. P. W. Q. ƒ5,—; M. J. N. ƒ10.—; Ir. J. N. ƒ10,—; de K. ƒ10,—: A. E. v. T., Hillegom ƒ2.50; E. C. 2,50; Erma ƒ2,50; W. A. ƒ1,—; Wim ƒ1,—; J. v. d. V. 1,Feestavond Domineerclub „Die Raeckse" ƒ114,53; „Uit dankbaarheid" fam. H. f6.A. D. A. f5.Vg. Haarlem ƒ5. G. v. T, ƒ5,—: H. W. B. ƒ5,—; J. H. ƒ1.—; A. 2,50; C. B. f2,50; W. J. S. N. ƒ2,50; Mev& V. f2,50; D. te H. ƒ2.50; F. P. ƒ2.50; H. D. H. ƒ2,50; J. H. K. ƒ10,—; fa. de L. en S. ƒ10,—; H. J. V. E. 1,—; Penningske der weduwe f2,50; G. W. A, ƒ25,—; Mevr. A. Pen ƒ5,—; de Wed. v. d. H. 10,—; Marjan 1,—: Kees ƒ1.—; J. K. ƒ2,—; fam. de L. ƒ5.—: fam, S. ƒ1.—; E, B. ƒ1.50; E. L. ƒ1,—; T. S. ƒ2,—; Spookhuis f2.50: B. C. ƒ10,Mevr. J. W. B. f 10.j. P. v. d. B. 2,50; N. N. ƒ5.—; J. G. M. Zn. 25.—; Kerstmiddag Ned, Ver. van Huisvrouwen ƒ200, Dagtotaal 642,53. In het gehéel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 10.323,61. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Van onze correspondent in Londen) De Britse regering stelt alles in het wei-k om de voor 9 Januari aangekondigde spoorwegstaking te voorkomen. De Britse transportcommissie, welke aan het hoofd staat van het genationaliseerde transport bedrijf, heeft het ultimatum van de natio nale unie van spoorwegpersoneel in krachtige termen veroordeeld en ontkend dat de onderhandelingsmogelijkheden zouden zijn uitgeput. Een spoorwegsta king, zo waarschuwde de commissie, zou het land onnoemelijke schade bezorgen. De deur was nog altijd open om de looneisen op de gewone manier in te dienen. Het KNMI heeft medegedeeld, dat in de afgelopen nacht een in betekenis toe nemende stormdepressie het Noordzee gebied bereikte. De kern er van was hedenmorgen om tien uur boven Dene marken aangekomen. Aan de kust namen de windsnelheden toe tot ongeveer 30 me ter per seconde of 108 kilometer per uur, met stoten van 130 tot 140 kilometer per uur. De storm woedt boven een groot deel van Engeland, Schotland en de Noordzee, ongeveer met gelijke hevigheid. Hij gaat gepaard met regen, hagel en natte sneeuw buien. Door de uitgestrektheid van het stormgebied zal de storm van lange duur zijn en waarschijnlijk pas in de loop van de nacht geleidelijk gaan afnemen. De windrichting, die nu tussen West en Noord-West is, zal dan meer Noord-Wes-, telijk worden. Uit deze richting stroomt koude, polaire lucht naar ons land, zodat het morgen guur weer zal zijn, waarbij evenals vandaag hagel en natte sneeuw buien zullen vallen. In alle districten geldt een waarschu wing voor zeer zware storm tussen West en Noord-West. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toe stand Helsinki sneeuw Stockholm sneeuw Oslo onbewolkt Kopenhagen sneeuw Londen zwaar bew. Amsterdam regenbui Brussel geheel bew. Parijs geheel bew. Bordeaux zwaar bew. oo 2' a 3 S M c 2-2 1 2 f- 00 z.2 Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome reg^n onbewolkt sneeuwbui sneeuw regen regen regen regen regen regen sneeuw onbewolkt Neerslag laatste OZO 3 NO 3 N 2 Z 11 W 12 WNW 18 WZW 12 W 12 NW 8 ZZW 2 NW 5 WZW 4 Z 6 WZW 10 W 12 WZW 13 ZZW 9 O 2 ZZW 4 windstil O 4 24 uur. 1 1 -6 2 11 10 10 11 10 0,6 12 2 3 62 7 0 2 3 1 4 8 15 0 6 5 15 6 26 2 13 4 8 - 31 5 0 GUUR EN BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog Noord-Westerstorm, later langzaam afnemende Noord-Wes telijke wind. Regen-, sneeuw- of hagel buien. Guur. 24 December Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 8.14 uur, onder 15.44 uur. Maanstanden 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in ÏJmuiden Donderdag 23 December Hoog water: 2.31 en 14 45 uur. Laag water: 10.27 en 22.37 uur. Vrijdag 24 December Hoog water: 3.11 en 15.22 uur. Laag water: 11.06 en 23.21 uur. CXXXXCOOQOU xxxxxxxxxxxxxxxx UOOOOOOOOOCHXC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1