Kort en bondig Aansporing tot werken werd strenge voorman noodlottig Acht doden ie Den Hout 11 Haarlemse rechtbank Half jaar geëist tegen schilder, die hem opstopper gaf Nieuwjaarswens Racine's „Phèdre" door gymnasiasten Amsterdamse Beurs Oost-Berlijn weigerde Interieur van „Studio"-theater West-Duitser asyl Praag geeft asyl aan twee Fransen Veehouderij ongerust over de melkprijs Colombo-landen weldra te Bogor bijeen Drie jonge dichters in Teisterbant DONDERDAG 23 DECEMBER 1954 H.AARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verkeersongevallen Feestelijkheden van kalkzandsteenfabriek Haarlems Dagblad Houten woonhuisje uitgebrand A mateurtoneel De betrokkene verklaart echter bijtijds te zijn gevlucht Oost-Duitsland aan een Brit Niet alles is koek en ei in de Russische partij Gooise inbreker trok er per auto op uit Dak van hotel afgewaaid Brit wegens spionnage tot vijf jaar veroordeeld De onderlinge verhouding tussen de gchilders, die aan het werk waren in de Nachtegaalstraat, was niet al te best. Dat bleek wel tiidens de zitting van de Haar lemse rechtbank waar de veertigjarige schilder J. van L. terecht stond omdat hij de voorman S. A. na een woordenwisse ling met één klap een hersenschudding, een shock en een gebroken sleutelbeen had toegebracht. Het motief van deze ferme tik werd vrij duidelijk. De voorman, die bekend stond als een ijverig en werklustig mens had er aan merking op gemaakt, dat zijn arbeiders zo dikwijls bij de vrijgevige huisvrouwen een kopje koffie dronken en herhaaldelijk had dit tot moeilijkheden aanleiding ge geven. Zo zelfs, dat enkele schilders had den beloofd om de voorman ,,met een verfkrabber de hersens in te slaan" en hem een mes in het lijf te steken". De verdachte had daar nooit aan mee gedaan. Hij werkte hard soms zeven tig ramen op een dag, zeiden zijn colle ga's bleef nooit langer rusten dan strikt noodzakelijk was en had de voor man nog nooit bedreigd. Ze konden best met elkaar opschieten. Op 30 September van dit jaar regende het echter en de verdachte meende, dat hij er in het geheel geen kwaad aan deed om eventjes uit te rusten en een kopje koffie te drinken. Nauwelijks zat hij echter of de voorman kwam hem aansporen om weer aan het werk te gaan. De verdachte wilde zich gaan beklagen over deze behandeling bij de baas, maar kwam onderweg de voorman tegen. Toen viel de klap. „Ik deed het in mijn drift", zei de verdachte, „ik heb er spijt V3F1 „Ik had juist een plank op m'n schou der, ik kon me niet verdedigen", zei het slachtoffer, „overigens hadden we nooit ruzie". In het ziekenhuis bleek dat de voor man een hersenschudding had, een shock en een gebroken sleutelbeen. Ruim 24 uur verkeerde hij in levensgevaar en ook nu kan hij zijn werk nog niet normaal ver richten. Eis De officier van Justitie, mr. G. W. F. Woensdagmorgen stak de drie en tachtig jarige heer J. Steenken, die slecht van ge zicht is, de Lange Herenvest over om de Spiaarnwouderstraat te bereiken. Hij was in het bezit van een rood-witte wandelstok en. stak die naar voren. Er naderde een be stelauto en paar later bij de politie ge bleken is kee-k de bestuurder naar links. I>e yoetganger werd aangereden en liep wpnden aan het gelaat op. Na door een lid va-p de ongevallendienst verbonden te zijn is de gewonde naar het Sint Elisabeths- gasthuis vervoerd. In de richting stad reden vanmorgen om streeks hglfnegen op het Soendaplein het achttienjarige meisje P. W. P. per fiets en achter haar twee bussen van de NZH. Toen het meisje de Pijnboomstraat naderde werd zii door de hevige Westenwind gedwongen naar links uit te wijken en reed voor de bus. De bestuurder remde en vervolgens ook de bestuurder van de tweede bus. De eerste bus stond spoedig stil, maar de an dere niet en de?e gaf de eerste bus een „duw", waardoor het meisje aangereden werd. Een flokter heeft hulp verleend; zij was niet ernstig gewond. De fiets was be schadigd. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Kalkzandsteenfabriek te Hillegom is Woensdagmiddag in Treslong aldaar een receptie gehouden, waarop velen geluk wensen hebben aangeboden. De directie ontving ongeveer honderd bloemstukken en geschenken. Onder de gasten waren ver tegenwoordigers van Duitse en Belgische bedrijven op het gebied van steenfabricage. Gelukwensen hebben aangeboden ir. K. C. Zijlstra, hoofd-ingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, burge meester van Sassenheim, A. Tibboel, waar nemend burgemeester van Lisse, mr. dr. P. G. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel van Rijnland, vertegenwoor digers van het Hoogheemraadschap Rijn land, van de vakbeweging en van vele steenfabrieken. De kinderen van de leden van het per soneel namen des middags deel aan een feest in de Nagtegaal en des avonds was er na een maaltijd een feestelijke bijeenkomst in Treslong voor het personeel. Aan de maaltijd zaten zevenhonderd dames en heren aan. Het programma van de feest avond werd verzorgd door Peter Picos en de goochelaar Crochet. Met een bal werden de feestelijkheden gesloten. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De pry's bedraagt slechts 28 cent per m.m., minimum 12 m.m. Voor hen die een advertentie-con tract hebben lopen, kan hun Nieuw jaarswens in mindering van hun contract worden gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Vrijdag 31 December (of Maandag 3 Januari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN van der Valk Bouman, zeide in zijn re quisitoir de plotselinge woede van de ver dachte niet te kunnen begrijpen. Hij vond het des temeer spijtiger, dat Van L. nu weer in het huis van bewaring terecht was gekomen bmdat de verdachte zich na een serie veroordelingen, meestal wegens inbraken, uitstekend had hersteld en als bijzonder ijverig bekend stond. Toch eiste hij wegens mishandeling zwaar ernstig letsel ten gevolge hebbend een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. H. Peters, bepleitte in een langdurig pleidooi de uiterste cle mentie voor zijn cliënt, temeer daar ook hij de opzet niet bewezen achtte. De rechtbank zal op 6 Januari uitspraak doen. Vanmorgen om kwart voor zeven ont dekte men dat een houten huisje, staande nabij het terrein van de Haarlemse Scheepswerf in de Waarderpolder te Haar lem, in brand stond. Het huisje was een oude directie-keet en was als woning inge richt voor de familie H. Meijer, bestaande uit echtpaar en twee kinderen. Allen ver toefden elders en Dinsdag was de bewoner er voor het laatst geweest. Vermoed wordt, dat door kortsluiting brand is ontstaan. Het huisje brandde geheel af. In de fraaie nieuwe aula van hun schoolgebouw aan het Prinsenhof hebben leerlingen van het Stedelijk Gymnasium gisteravond, onder auspiciën van hun schoolvereniging „Amicitia Juncti", een opvoering gegeven van Racine's „Phèdre": een précaire onderneming, omdat dit Hip- polytusspel een der indrukwekkendste zuivere tragedies uit de Franse klassieke school voor amateur-tonelisten wel haast onoverkomelijke moeilijkheden biedt. „Phèdre", dat zijn première beleefde op Nieuwjaarsdag 1677 in het Parijse Hotel de Bourgogne en door de intrigues van Raci ne's vijanden viel als een baksteen, wordt door velen mèt „Andromaque" beschouwd al diens meesterwerk; men vindt er alle elementen van de pure Senecaanse trage die in terug de strenge wetmatigheden van tijd, plaats en handeling, de gestyleer- de motieven en drijfveren, onafwendbaar leidend tot het zelf-ontketende noodlot; maar daarnaast toch ook een vrijere ont wikkeling van karakter en conflictstof, met bloedwarme mensen en echte hartstoch ten. Dit is het, met de pracjitige muzikale taal, dat de Phèdre tot een subliem, tijde- loos drama maakt, dat nog altijd boeit en ontroert en in vele opzichten het moderne toneel ten voorbeeld strekt. Het allesbe heersende motief is hier de aan waanzin grenzende jaloezie van Phèdre, vrouw van koning Theseus van Troizen, wier on beantwoorde liefde voor haar stiefzoon Hippolytus tot een allesverterende haat verwordt, die haarzelf en allen die haar lief zijn, ten verderve voert. Wat'nu de uitvoering door de gymna siasten betreft, zij hebben zich manmoedig en verre van onverdienstelijk door de vele moeilijkheden heengeslagen. Een handicap vormden het wel zeer onbeholpen décor poortje (naar onze smaak had men beter tegen een achterdoek zonder meer kunnen spelen) en voorts het veel te kleine toneel. Mythologische helden als Theseus en Hip polytus moeten nu eenmaal baden in ruim te om te kunnen overtuigen en op dit minuscule podium ontbrak zelfs de sugges tie van ruimte. Over de Phèdre niets dan lof. De jeug dige vertolkster van deze rol trof vooral door een heldere dictie, waarin zowel het strakke metrum van haar tekst als de ver eiste emoties bijna steeds de juiste maat kregen. Ook haar plastiek was prima: wat zij bij voorbeeld met haar armen deed in haar bezwering der goden, was bewonde renswaardig. Vermelding verdient voorts de stijlvolle uitbeelding van de Hippolytus in wiens houding en bewegen werkelijk iets van de nobele held naar klassiek model doorsche merde, al moet erbij gezegd dat hij voor deze rol stellig zijn figuur mee had. De Theseus daarentegen was wel iets te klein en te mager om de machtige heerser en „verwinner" van de Minotauros voor te stellen, terwijl ook aan zijn te jongens achtige bewegelijkheid nog wat bij te schaven geweest ware. Veel begrip voor de sfeer van het treurspel toonde ook de be heerste Oenone en de decoratieve prinses van Minos, Aricia, hoewel wij deze laatste, vooral in de dialogen met haar geliefde Hippolytus, graag wat gepassionneerdei' gezien hadden. Regisseur F. C. Hesmerg had de hem ter beschikking staande middelen ten volle uitgebuit: het resultaat was een alleszins aannemelijke opvoering, waaruit de zin en de betekenis van Racine's meesterweek voldoende duidelijk naar voren traden. De intermezzi werden op verdienstelijke wijze gevuld door het schoolorkest „Linos" met muziek van Clérambault en Purcell. H. C. 3-3% Nederl.'47 A.K.U (Jnilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 100r,/>« 300 365 300 526?^ 98 180 152% 135 124% 241 203 221 215 48,5/'i« 10414 721» 60 24% 69l5/n Openings koersen 100'/* 306 368 301 53114 97 180 154 13414 124% 293 202 221 215 49 104 76 60 24% 69% Het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat een verzoek om asyl in Oost-Duitsland van de voormalige contraspionnagechef van het West-Duitse defensiebureau Blank, Friedrich Heinz, is afgewezen, doch dat wel asyl is verleend aan Jacob Kolb, voor malig chef van de Berlijnse afdeling van deze dienst. Kolb en Heinz hebben de vorige week in Oost-Berlijn een aantal documenten over de werkzaamheden van de „geheime diensten" van het bureau Blank en de onder Amerikaanse leiding staande „spionnage organisatie Gehlen" uitgeleverd, aldus de bekendmaking. Zij vroegen asyl, omdat zij door hun verzet tegen Adenauers politiek in West- Duitsland aan vervolgingen bloot stonden. Heinz werd echter asyl geweigerd, omdat hij indertijd had deelgenomen aan de voorbereiding van de aanslagen op de voormalige Duitse minister van Finan ciën Erzberger, die in 1921, en de voor malige minister van Buitenlandse Zaken van de republiek van Weimar, Walther Rathenau, die in 1922 werd vermoord, zo werd hieraan toegevoegd. Heinz heeft tegenover de West-Berlijnse politie verklaard, dat hij door Kolb en twee Sovjet-agenten naar Oost-Berlijn was gelokt, doch dat hij kans had gezien te ontsnappen. Heinz nam eind 1953 ont slag uit zijn functie bij het bureau Blank, wegens onenigheid mat zijn chef, dr. Otto John, die dit jaar naar Oost-Berlijn is uit geweken. In November van het vorige jaar werd Heinz tot een half jaar gevangenis straf veroordeeld wegens meineed, doch hij moet zijn straf nog uitzitten. Kolb wordt verdacht van verduistering. Heinz zeide te zijn gedreigd als hij geen asyl zou vragen te worden gearresteerd „wegens de moord op de Nederlandse agent Jean Ehland". De verklaring, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de aan slag op Rathenau en Erzberger noemde Heinz „impertinente leugens". Heinz zeide van mening te zijn, dat John niet vrij willig naar het Oosten van de stad uit geweken was. Een Sovjet-generaal had hem namelijk gezegd, dat „John meer tijd nodig heeft gehad om het Oostelijk aan bod aan te nemen". WENEN (Reuter/DPA/AFP) Radio Praag heeft bekend gemaakt dat Anita Moret, van Franse nationaliteit, die zes jaren voor de Franse geheime dienst van de Franse bezettingstroepen in Oostenrijk zou hebben gewerkt, politiek asyl in Tsjecho-Slowakije had gevraagd. Uit Franse kringen te Wenen wordt verno men, dat de ongeveer vijftigjarig Anita Moret ongeveer twee maanden geleden uit Wenen verdwenen was. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiténland- se Zaken meende dat Anita Moret geen Franpaise van geboorte was, maar een Oostenrijkse of Tsjechische, en dat zij de weduwe of gescheiden vrouw van een Fransman was. Volgens het Tsjechoslowaakse persbu reau CETEKA heeft de Fransman Camille Leonazzi om asyl gevraagd „teneinde in staat te zijn te strijden tegen de ratificatie van de aceoorden van Parijs ter bewape ning van West-Duitsland". De Zwitserse ministerraad heeft bij de Tsjechoslowaakse regering terugroeping geëist van de militaire attaché bij het Tsjechoslowaakse gezantschap te Bern en twee van diens medewerkers. De drie functionarissen zouden zich op Zwitsers grondgebied hebben schuldig gemaakt aan daden, die niet verenigbaar zijn met het diplomatieke gebruik. Radio-Oost-Berlijn heeft bekend ge maakt, dat Anthony Jackson, van Britse nationaliteit, Oost-Duitsland om politiek asyl had verzocht. Een Britse woordvoer der in West-Berlijn zei, dat de naam de Britse autoriteiten niet bekend was. Vol gens het Oost-Duitse nieuwsbureau ADN heeft Jackson bij zijn verzoek om asyl ge zegd genoeg te hebben van het beleid van Britse en Amerikaanse politici om haat te zaaien tussen de bevolking van eigen land en die der volksdemocratieën. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het interieur van het nieuwe Studio-theater, waarover wij gisteren schreven. Men kent het vroegere City niet meer terug! In kringen van de veehouderij bestaat ernstige ongerustheid over het uitblijven van een regeringsbeslissing inzake de te stellen garantieprijs voor melk. Van het nieuwe „melkprijsjaar" 1954-1955, dat van November tot November loopt, zijn reeds bijna twee maanden verstreken. De garan tieprijs voor 1953/54 werd niet gehaald, weshalve voor het eerst na de oorlog het Landbouw-Egalisatiefonds naar schatting 10 millioen gulden zal moeten bijpassen. Van verscheidene kanten wordt mede daarom thans aandrang geoefend om de nieuwe garantieprijs niet aan te passen bij het gestegen kostenpeil. Daardoor zou dus voor grote groepen veehouders een verlies gevende melkproductie ontstaan, zo vreest men met de cijfers van het berekende kos tenpeil in handen. De Stichting van de Landbouw heeft aan de regering voorstellen tot een garantie prijs gedaan, welke werden gebaseerd op berekening van kostprijzen van het Land- bouw-Economisch Instituut voor verschil lende gedeelten van het land. In deze prij zen zijn de recente loonsverhogingen ver werkt, zoals dit in alle bedrijfstakken is geschied. Het kenmerk van na-oorlogse landbouw beleid is steeds geweest, dat de garantie prijzen werden gebaseerd op de kostprijzen. Tussen overheid en georganiseerd bedrijfs leven bestond hierover steeds overeenstem ming. Daarom, zo meent de Stichting voor de Landbouw, is er thans geen enkele re den om dit beleid te wijzigen. Men hoopt thans op een spoedige regeringsbeslissing op basis van dit „klassieke beleid". DJAKARTA (United Press) De ko mende tweede conferentie van de premiers der zogenaamde landen van Colombo (In donesië, India, Pakistan, Birma en Ceylon) welke op 28 en 29 December in Bogor (Buitenzorg) gehouden zal worden, zal kort duren en vrijwel geheel gewijd zijn aan de voorbereiding van de Afrikaans- Aziatische conferentie die men in Februari of Maart in Bandoeng wil beleggen. De premiers zullen slechts drie zittingen houden in anderhalve dag tijd. Er heerste in Djakarta enige verwonde ring over deze korte duur der conferentie, maar er werd op gewezen dat de premiers in hun landen moeilijk langer gemist kun nen worden. Bovendien mag men aanne men dat hun bijeenkomst reeds grondig is voorbereid zodat zij geen tijd behoeven te verliezen met formaliteiten, doch on middellijk aan het werk kunnen gaan. Premier Nehroe schijnt een voorstander ervan te zijn om ook Japan uit te nodigen, op grond van zijn mening dat alle Azia tische landen de handen ineen moeten slaan om hun problemen op te lossen. Hoe Ceylon, Birma en Pakistan hierover den ken is nog niet bekend. Maar Indonesië is tegen deelneming van Japan. Indonesië immers onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Tokio, heeft nog geen vredesverdrag met Japan gesloten en is in de kwestie der herstelbetalingen nog niet tot een vergelijk kunnen komen. Gedurende enkele dagen is een groepje arbeiders van de gemeentelijke dienst voor Hout en Plantsoenen bezig met het rooien van een achttal bomen aan de Spanjaardslaan. Acht fiere, tientallen meters hoge lin den moeten verdwijnen van deze Haarlemse allee om de eenvoudige reden, dat zij te oud geworden zijn. Tweehonderdvijftig jaar hebben die bomen van de hoogte neergekeken op wandelend Haaidem. Zij zagen koetsjes, fietsen en auto's, zij zagen Franse, Duitse, Engelse en Ameri kaanse soldaten, zij zagen voetballers en cricketers en zij zagen ook jongver- liefden, die steeds, al die jaren, de Hout en de Span jaardslaan uitkozen voor hun avondwandelingetje en om elkaar eens iets beter te leren kennen. Dit alles zagen zij, maar zij konden zich er niets van aantrekken, zij stonden er maar en groeiden, steeds hoger en breder totdat zij volwassen waren en als statige linden tezamen een allee vormden, waarop iedereen en ook zij zelf trots waren. Tot op een dag in de af gelopen zomer een groepje gemeenteraadsleden door Den Hout wandelde. Want bomen hakken doet men niet zó maar in Haarlem. Deze raadsleden vormen de commissie van bijstand voor Hout en Plantsoenen en zij kennen alle bomen en boompjes van Haarlem bijna uit het hoofd. Zij be studeren de problemen van de eiken en kastanjes en kunnen zonder aarzelen de stamboom van de linden in de Spanjaardslaan opdreu nen. Bij wijze van spreken natuurlijk. Deze commissie nu, meen de dat de acht linden moesten sneuvelen, direct, want er bestond bij harde wind gevaar voor de wan delende en rijdende voor bijgangers. Nu is de dienst Hout en Plantsoenen een secure in stelling, zodat men enkele weken geleden zelf eens is gaan kijken of het nu wer kelijk wel nodig was. Er bestond geen enkele twijfel. De bomen moesten er uit en de mannen van Hout en Plantsoenen trok ken er met de bijl en trek zaag op uit om de oudjes uit hun lijden te helpen. Achtmaal gingen de ar beiders een boom te lijf, achtmaal vielen de takken naar beneden en achtmaal besloot een daverende slag het leven van een trotse reus. De hele Spanjaards laan dreunde er van. Men heeft uitgerekend, dat over een jaar of twin tig tussen 1960 en 1970 de gehele Spanjaardslaan boomloos zal zijn. Alle lin den zullen dan, evenals hun voorgangers, gevallen zijn en dan pas kan men de jonge boompjes gaan plan ten omdat deze in de scha duw van de grote reuzen niet willen gedijen. Omstreeks 1960 begint men echter reeds met de kweek van de stekjes, zo dat er, wanneer dit nodig mocht zijn op tijd jonge, maar toch al flinke bomen de plaats van de oudjes zullen kunnen innemen. Zo is het nu eenmaal, de ouderdom moet voor de jeugd wijken en veiligheid van de mensen gaat boven het voortbestaan van een enkele boom. Zij, die dar ook getuige waren van het omhakken, stonden er een beetje stil naai te kijken. Oude heertjes staarden peinzend in de lucht naai de wuifende toppen en wandelden voorzichtig langs de ten dode opge schreven bomen. Een jongen op een fiets sprak echter als zijn me ning uit, dat er aan zo'n knaap wel een flink zoodje kachelhout zou zitten. Met zijn ogen schatte hij de dikte en de lengte van de enorme stammen. Toen fietste hij fluitend langs de open gaten in de lange rij. Hij had het nog niet be grepen MOSKOU (Reuter) In het Russische blad „Partijleven" klaagt Komarov, de plaatsvervangende voorzitter van de „com missie voor toezicht op de partij" een onderdeel van het centrale comité der com munistische partij er over, dat vele communisten bloot staan aan „achterdocht en blind wantrouwen". In een aanval op provinciale comité's schrijft Komarov, dat door „laster, alle soorten provocaties, be drog en vervalsing" leden uit de partij zijn gestoten. Een aantal Oekrainse communis ten was uit de partij gezet, nadat zij valse lijk waren beticht van „onvaderlandslieven de activiteit" in de tijd, dat zij in de twee de wereldoorlog ondergronds werk achter De Duitse linies verrichtten. Het onderzoek naar deze gevallen was „onrechtvaardig en met grote vooringenomenheid" uitgevoerd. Doch het Oekrainse centrale comité had het onrecht onlangs ongedaan gemaakt en de betrokkenen weer in de partij opgeno men. Ook waren leden der partij veroor deeld, niet wegens hun eigen daden, doch voor hetgeen „.naaste of verre verwanten" hebben gedaan. De laatste tijd werd er in diverse villa's in het Gooi ingebroken, waarbij de buit dikwijls niet gering was. De Hilversumse recherche heeft thans de hand op de ver moedelijke dader weten te leggen: het is een 36-jarige vertegenwoordiger uit het Gooi. die er 's nachts in zijn eigen auto op uit trok. Dit laatste is hem overigens nood lottig geworden. In de nacht van Maandag op Dinsdag kwam men hem op het spoor. De inbreker bleek toen twee villa's aan de lependaalse Drift te Hilversum als doelwit te hebben uitgekozen. In één woning haalde hij de benedenkamers overhoop en verdween rrret drie bankbiljetten van honderd gul den en enkele boeken. De man toog ver volgens maar de buren, waar hij bij zijn onderzoek een tafeltje omstootte, zodat de bewoners ontwaakten. De inbreker wist ijlings te ontsnappen, met achterlating van zijn schoenen en een der bij de buren gestolen boeken. Dat de inbreker niet voor een kleintje vervaard was bewees hij door vervolgens op kousevoeten in zijn auto naar de andere kant van Hilversum te rijden en daar in een villa aan de De Rijklaan binnen te dringen. Hij zette zijn wagen met het con tactsleuteltje er in in de nabijheid. Dit laatste werd hem noodlottig, want een surveillerende agent van politie vond het maar vreemd, dat een ongesloten wagen met een sleuteltje er in langs de weg stond. Hij besloot de auto, die voor het grijpen stond, mee te nemen naar het bureau. Uit een onderzoek bleek daar dat de eige naar de bewuste vertegenwoordiger is die overigens geen schoon strafblad heeft. Dit leidde er toe dat de man werd opgehaald. Men kon hem van het bed lich ten want hij bleek inmiddels op zijn sok ken thuis te zijn gekomen. Hij is ingeslo ten en zal, nadat het onderzoek beëindigd is, voor de officier van Justitie te Amster dam worden geleid. Hedenmorgen omstreeks half elf is door de hevige storm het dak van het nieuw ge bouwde hötel De Vries te Callantspog af gewaaid. Van de nieuwe dijk, die in het afgelopen jaar is aangelegd, is een stuk af geslagen. Er bestaat enige ongerustheid met het oog op het verwachte hoge water vanmiddag. Boom op kinderen Tegen negen uur Donderdagmorgen ston den aan de spoorwegovergang aan de Har- derwijkerweg te Dieren vier kinderen voor de afgesloten spoorboom te wachten. Met veel geraas bezweek plotseling een grote boom onder de hevige storm. Een ongeveer 14-jarig meisje werd door de vallende boom geraakt en zwaar gewond. Zij kreeg een verbrijzelde linkervoet, een gebroken lende- werven. een gebroken linker bovenarm, als mede een gapende wonde aan haar achter hoofd en een shock. Spoedig waren vier ge neesheren uit Dieren aanwezig om het '•vaatgewonde meisje eerste hulp te verle- ien, waarna het per auto naar het zieken- huis t.e Velp werd vervoerd. De drie andere kinderen kregen slechts licht, lichamelijk letsel. Van een kleine luxe bestelwagen, die daar eveneens stond, werd de gehele voor zijde in elkaar gedrukt. LONDEN (Reuter) Een 27-jarige Lon- dease klerk, John Clarence, is wegens het verzamelen en optekenen van geheime in lichtingen over de Britse defensie, die nut tig zouden zijn voor eon vijand, veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager had bij de ope ning van het proces gezegd, dat Clarence tegenover de politie had bekend „te heb ben gewerkt en gespionneerd voor de Sov jet-Unie BINNENLAND Het Amsterdamse Carré heeft voor «ea reeks maanden weer zijn oorspronkelijke be stemming gekregen: Circus Strassburge* brengt er twee gloednieuwe programma's in de piste. Woensdagavond heeft het eerste daarvan een hartelijk onthaal gevonden van. een nagenoeg geheel gevulde zaal. Tegen een 71-jarige inwoner van Apel doorn is proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. De man noemde zich natuurgeneeskundige en schreef zijn cliënten poeders en kruiden en ook wel eens dieet voor. Een verzekeringsmaatschappij zal in de bossen van Ravenstein een bungalowbedrijf stichten. Er zullen zestig bungalows worden gebouwd, geschikt voor gezinnen van vier tot acht personen. Er zullen ook een hotel, een ziekenzaal en een zelfbedieningswinkel worden gebouwd. Voorts komen er een zwembad en sport- en speelterreinen. De regering heeft besloten, de Neder landse bijdrage aan de zeestrijdkrachten van de U.N.O. in de Koreaanse wateren terug te trekken. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. fregat Van Zijl op 24 Januari uit Japan vertrekt. De loterij ten bate van het Sanatorium „Hoog-Laren" kon door een vervroegde trekking worden bekroond. De hoofdprijs viel op 31917 (woninginrichting ter waarde van f3000). Trekkingslijsten zijn verkrijg baar bij de secretaris van het Comité Oud- Patiënten „Hoog-Laren", B. Schomakers, Kattenlaan 2 te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal vandaag een extra concert geven in het Haarlemse Concertgebouw, onder lei ding van Toon Verheij met Stefan Askenase als solist. Het programma is aan Beethoven gewijd. De heer C. Visser te Velsen, zal op Vrij dag 7 Januari zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren bij het Provinciaal Electriciteitsbedrij! van Noordhol ind, waar hij thans als tech nisch hoofdambtenaar werkzaam is. De Heemsteedse zeeverkennersgroep „De Spaarnegeuzen", groep 30 van de N. P. V. in het district Haarlem zal op de jaar lijkse ouderavond, die op Woensdag 5 Ja nuari zal worden gehouden in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede, haar tienjarig bestaan vieren. De vveth uder van Publieke Werken In de gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal de eerstvolgende twee Zaterdagen geen spreekuur houden door de Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen voor bouw kundig ingenieur de heer R. Hajema te Haarlem. Uitgaande van de Open Deur Groep der Herv. Kerk en van de Evan" :che Com missie der Gereformeerde Kerk wordt "ij- dagavond een Kerstdienst gehouden in de Siónskerk aan de Eksterstraat. Spreker is ds. G. H v. d. Woord (Ned. Herv. Pred.) iver het onderwerp „Wie verwachten wij?" en liturg ds. P. de Ruig .Gereformeerd predi kant). Medewerking verleent het Gerefor- meer Evang. Zangkoor ...Jutilate Deo" on der leiding van de heer H. Sondorp Sr. en twee leden van het Chr. Fanfarecorps „Arti et Religioni". Drie jonge letterkundigen Harriët Laurey, Govaert van den Bergh en Ton Neelissen hebben Woensdagavond onder de gewelven van de Haarlemse sociëteit Teisterbant een vrij talrijk gehoor op ge animeerde wijze in kennis gebracht met hun nieuwste voortbrengselen en met hun visie op de kunst, die zij beoefenen. De beide mannelijke leden van het drietal wisselden namelijk de voordrachten af met het voorlezen van critisch-beschouwe- lijk proza. Zo wijdde Govaert van den Bergh een door waardering ingegeven analyse aan de verzen van Harriët Laurey en poogde Ton Neelissen zijn broeder in Apollo (en toekomstige zwager in engere zin) diens plaats op de „middenweg" van het litteraire domein te wijzen. De het laatst bij name genoemde was aan het auditorium voorgesteld door president Godfried Bomans, herinnerend aan diens bekroning met de poëzieprijs op de Groot- Kempische cultuurdagen te Hilvarenbeek. Govaert van de Bergh, letterkundig medewerker van De Maasbode, heeft een scriptie over „Poëzie in het recht" ge schreven, welke binnenkort bij wijze van hoge uitzondering (want er worden als regel nooit bijdragen van studenten opge nomen) in het Rechtsgeleerd Magazijn zal verschijnen. Ditmaal behandelde hij ech ter de ontwikkeling van de liefdespoëzie tot in de laatste tijd, welke in de verzen van Harriët Laurey is geworden tot „een verslag van ontdekkingsreizen in de ogen van een ander". De spreker trok voor namelijk te velde tegen de traditionele verheerlijking van de vrouw als muze: „een der grootste leugenachtigheden van een mannenmaatschappij, een vrijbrief voor amoureuze piraten". De tegenwoordige dichter praat niet over liefde, aldus de inleider, maar hij bemint niet het eeuwig vrouwelijke, dat ons volgens een vaak verkeerd be grepen regel van Goethe zo aantrekt, maar een unieke persoonlijkheid. Tegenover de mening van vele „elkaar napratende" critici, dat Harriët Laurey haar gevoelens in dieren objectiveert, stelde hij het ty pisch vrouwelijke karakter van haar litte raire verschijning: verwante wezens wor den bij haar tot symbolen, volledig levend in het waargenomene. Het persoonlijke wordt universeel, volgens spreker, want waarachtig beminnen is deelhebben aan het Goddelijke. Onder het motto „Prik Coster is even hoog als Johann Sebastian Bach" schreef Ton Neelissen een essay over het werk van Govaert van den Bergh, waarin hij uitging van de stelling dat het herkennen de aard van de artistieke schepping be paalt. Van den Bergh, aldus deze com mentator, heeft een logisch gerichte geest. Hij weet teveel. Als hij iets herkent, gaat hij erover denken, met als gevolg dat het tenslotte vervaardigde vers nog maar een fractie bevat van de oorspronkelijke be wogenheid, die er niettemin de onder stroom van blijft vormen. Bij al het ana lyserende en concluderende rest de poëzie van het verzwegene. Ter voordracht hadden de dichters enige in tijdschriften versehenen verzen ge kozen. Vooral bij Harriët Laurey werd men getroffen door de persoonlijke, zui vere toon. En hoeveel waars er ook schui len mag in de stelling, dat men dichters niet uit eigen werk moet horen lezen, dit neemt niet weg dat zij door de gespannen aandacht der aanwezigen zich ruimschoots beloond mochten achten,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9