Storm luwde, vloed bleef onder gevreesd peil en dijken hielden Nederlandse coaster in de storm verdwenen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het wonder Slechts hier en daar kleine doorbraken en evacuaties Dijkleger, militairen en BB deden goed werk Ook Zweedse stomer en Duits vrachtschip Storm in beeld Droeve dodenlijst Wisselvallig Kerstweer 69e JAARGANG No 143 VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 297 Thee opnieuw duurder Asyl voor echtpaar Field in Hongarije Voor de Stille Armen Tachtig mensen vermist Weerrapport I3 I2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAAR ZULLEN MORGEN aan de dag weer tallozen het Wonder van Kerstmis beleven en zij zullen het allen op ver schillende wijze in hun innerlijk ervaren, want geen twee mensen zijn gelijk. Velen zullen het in de kerken beleven en ook in hun gezin. Tal van anderen, die niet ter kerke gaan, zal het toch geworden: menig een wellicht omdat hij meent, het beter en voller en dieper alleen te ervaren, een ander omdat hij hét niet voorzien heeft en het als een verrassing tot hem komt. Er kunnen er maar weinig zijn die niets over komt, want weinigen zijn ongelovigen, al vergist men zich in menigeen omdat men nooit waarlijk tot zijn hart is doorgedron gen. Daar heeft Prins Bernhard zeker ook op gedoeld, toen hij Woensdag in eenvou dige woorden zijn Kersttoespraak in de garage van de Maréchausséekazerne te Soestdijk hield en zei: „Hebben wij ons opengezet voor de problemen en gevoelens van anderen en getracht hen werkelijk te helpen, zonder hierbij ons eigenbelang in het geding te brengen? Hebben wij ons lichtN laten uitstralen door vriendelijke woorden tot anderen te richten, door onze gevoelens van dank, medeleven, vriend schap en werkelijke naastenliefde te uiten? Hebben wij het van onszelf weten te ver krijgen, ons eigen ongelijk en het gelijk van anderen eerlijk te erkennen? Hoe moeilijk is dit alles niet, hoe vaak zijn wij niet of te verlegen, of te hoogmoedig, of te gehaast, of te onverschillig, of vergeten wij eenvoudig anderen onze gevoelens te laten blijken, terwijl wij toch zo goed weten hoezeer wij het zelf op prijs stellen wanneer een ander dit tegenover ons wel doet." Dit zijn goede en ware woorden; zij moeten bij lezing en vooral herlezing wel menigeen tot nadenken gestemd hebben, omdat hij of zij te verlegen of te hoogmoe dig, te gehaast of te onverschillig of te ver geetachtig is geweest om zulke waarheden te erkennen en de Prins der Nederlanden ze wel voor zichzelf en anderen heeft er kend. Het Wonder van Kerstmis zouden wij allen dieper beleven als wij ons bij voort during beter bewust waren van de won deren om ons heen: van het grote wonder in de eerste plaats, dat telkens weer de geboorte van een gewoon mensenkind is, want noch het mysterie van het Leven, noch het mysterie van de Dood heeft de mens met al zijn wetenschap en al zijn woorden en benamingen ooit kunnen door gronden. Hij heeft er zich aan gewend, te midden van vorderingen van wetenschap en techniek die hij niet waarlijk beheerst, die hem telkens weer dreigen te over meesteren, om menselijk weten te over schatten en niet meer te zien hoe oneindig veel meer er is dat de mens niet verklaren kan. En hoe dit grote, dat daarom een Wonder voor^hem is, juist de oorsprong en het wezen van alles geldt. Als wij dat steeds beseften zou de Kerstgedachte niet alleen bij ons zijn als het Kerstmis is. Kerstmis spreekt van Vrede op Aarde. Nu wij, bij uitzondering, een periode be leven waarin geen enkele oorlog op Aarde woedt kunnen wij er ons misschien juist beter rekenschap van geven, dat met Vrede op Aarde niet slechts het ontbreken van oorlog bedoeld wordt maar veel meer. Daarbij ook niet alleen vrede onder de mensen in hun persoonlijke verhoudingen, in hun onbewapende betrekkingen, maar bovenal in hun hart, in hun ziel. Vrede voor ieder mens, in zichzelf. De oorlog is een uitwas, een excès, een zinneloos be drijf en wij weten allen heel goed dat als hij op dit ogenblik sinds een half jaar nergens woedt, dat geenszins be tekent dat hij is overwonnen. Zelfs dit uiterste excès van menselijke onvrede is niet overmeesterd, al ligt de daartoe ver eiste „uitvinding" inderdaad binnen mense lijk bereik en al is het noodzakelijker dan ooit te voren dat die verwezenlijkt wordt. De hoop, dat dit geschieden zal, kan niet worden opgegeven. Kan niet worden op gegeven, omdat God de mens wéér de kans zal geven als hij Hem zoekt. Maar met angst en ontwijken kunnen wij niets doen en met ons te beperken tot hetgeen slechts bereikbaar schijnt komen wij niet verder. De schijn is een even slechte raad gever als de angst. Hoevelen hebben niet ondervonden, in plotselinge nood maar ook in langdurige beproeving, dat hun een kracht en een zekerheid in geloof ge werden die zij vroeger als ver buiten hun bereik zouden hebben beschouwd, die zij bovenmenselijk zouden hebben genoemd, die in waarheid tot hen kwamen als een wonder? Niet alleen zij, maar ook al die genen die ervan gelezen en gehoord hebben zal dit de Kerstgedachte beter doen verstaan. Zoals ook de kunstenaar, de oude schilder, haar verstond die zei: als ik rustig aan mijn werk ben, zo rustig dat het is of ik erbij kan luisteren, dan ben ik het niet meer die schildert, dan voel ik dat er een is die achter mij staat en mijn hand leidt. En dan alleen is het goed. R. P. Naar wij uit vakkringen vernemen, zijn met ingang van Donderdag 23 December de theeprijzen gestegen met 12 tot en met 14 cent per ons. De verhoging is het ge volg van de aanhoudende hausse op de wereld'theemarkt. De koffieprijzen ondergaan geen veran dering. WENEN (Reuter) Radio-Boedapest meldt dat de onlangs in Hongarije vrijge laten Amerikanen Noel en Herta Field op hun verzoek politiek asyl in Hongarije is verleend. Kerstgeschenk voor Mèndes-France De Amerikaanse vereniging van zuivel fabrieken zal de Franse eerste-minister, Mendès-France, een Kerstgeschenk geven om hem te bedanken voor de moeite die hij zich gaf, om het melkverbruik in Frankrijk te doen toenemen. nOOO(X>OCO=OOOOOCOCODCC<XXXXXX3COOOOOOOOOOOOCX Hier en daar flink toegetakeld door dc elementen, maar ongebroken zijn de Nederlandse zeeweringen de afgelopen stormnacht doorgekomen. Over al stond het dijkleger klaar om zwakke punten te versterken en bescha digingen te herstellen. Het dijkleger dat na de Februari-ramp werd inge steld, bestaat uit 4000 man, verdeeld over ongeveer tachtig posten. De spanning is op vele plaatsen vrij groot geweest, vooral ook in dorpen die reeds ernstig van de Februari-ramp hadden geleden, zoals Stellendam, Stavenisse en Nieuw Vossemeer. Maar een algemeen gevoel van opluchting verbrak de spanning, toen bleek, dat de storm minder krachtig werd en als gevolg daarvan de hoogste waterstand over het algemeen beneden het peil bleef, dat men had gevreesd. Hier en daar is een polder volgelopen, maar over het algemeen werd geen ernstige schade aan dijken gemeld. Vooral de na de ramp vernieuwde dijken hebben het uitstekend gehouden. Deze zijn hoger en zwaarder dan de oude, waar de situatie vaak critiek was. Tegen het eind van Donderdagmiddag zag men de komende vloed met grote be zorgdheid tegemoet. Op Texel, waar de toestand om zes uur reeds gevaarlijk was en 125 militairen van de 168e Afdeling zware LuA uit de Haarlemse Koudenhoim- kazerne alles in het werk stelden om de Eendrachtsdijk te behouden, begon men de vrouwen en kinderen uit de Eierlandse polder te evacueren. In deze polder, die een derde deel van Texel vormt en die onmid dellijk achter de ernstig bedreigde Een- drachtspolder ligt, wonen ongeveer dui zend mensen. Na achten was het gevaar echter reeds aanzienlijk verminderd. De dijk van de polder „Het Molengors" bij Stellendam is des middags op vijf plaatsen doorgebroken. Dit is gebeurd om streeks half drie, toen de vloed op het hoogst was. Doordat de polder tijdig was geëvacueerd er wonen 96 gezinnen in zijn geen persoonlijke ongelukken voorge komen. Doorbraken bij Ridderkerk Bij Ridderkerk is een 2.80 meter hoge buitendijk langs de Noord op drie plaatsen doorgebroken, tengevolge waarvan de pol ders Donkersloot en Woude zijn onderge lopen. Deze polders hebben een gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 30 hectare. Reeds in de loop van de middag, toen het water over de dijk heen spoelde, was be gonnen met de evacuatie van een deel van de 500 inwoners. De gaten hadden lengten van veertig, twintig en tien meter. Alle bewoners van de twee ondergelopen pol ders zijn nu geëvacueerd. Voor zover mo gelijk zijn zij bij familie en bekenden in Ridderkerk ondergebracht, voor anderen heeft de B.B. een ontvangstcentrum in Slikkerveer ingericht. Tweehonderd vrij willigers van de B.B. werkten aan andere zwakke plekken in de dijken. Des middags was te Zuidland de buiten polder Beningerwaard gedeeltelijk inge vloeid. In de afgelopen nacht gaf de rijkswater staat het volgende overzicht van de toe stand: „de storm is thans duidelijk in zijn neergang. Reeds tegen middernacht viel de windkracht in het Noorden sterk terug. Als gevolg daarvan bleef de waterstand te Delfzijl lager dan aanvankelijk werd ver wacht. De hoogte werd tenslotte 3.25 meter boven N.A.P., dat wil zeggen er was slechts een verhoging van 2.20 meter. Om vijf uur zijn de verhogingen zowel aan de West kust als aan de Waddenzee nog omstreeks anderhalve meter en zij nemen verder ge stadig af. Het hoog water te Hoek van Holland was 2.70 meter boven N.A.P. De verdere verwachtingen zijn gunstig. De wind blijft weliswaar nog steeds in de Noord-Westelijke hoek, doch met steeds afnemende kracht. Er is geen ongunstige ontwikkeling van de toestand in het voor uitzicht. De dijkbewaking in de districten Harlingen en Delfzijl is inmiddels opgehe ven. Die in het district Zuid blijft nog ge handhaafd om hier en daar ontstane schade op te heffen. Ernstige schade werd uit geen enkel district gemeld". Vrijwel overal waren in de afgelopen nacht de geregistreerde hoogwaterstanden lager dan Donderdagmiddag. Hoewei de windkracht in het Zuiden na twee uur enigszins was hoegenomen, werden op de centraalposten van de provinciale water staat in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid holland geen alarmerende berichten ont vangen. Op Flakkee was de situatie wel het gunstigst. Over het algemeen is ge bleken dat de organisatie van dijkleger uitstekend werkte en dat ook met name de Bescherming Bevolking voortreffelijke diensten heeft verricht. Ongerustheid In het bijzonder in Willemstad, Nieuw Vossemeer, Stavenisse, Nieuwerkerk en Ouwerkerk is de spanning groot geweest. De bevolking van Willemstad wachtte op alles voorbereid de hoogste waterstand af. Ongeveer 550 man waren aan het werk op de dijk van de Ruigenhilpolder aan de Westzijde van het stadje, die over een lengte van zestig meter ingekalfd was. De inwoners van de polder en ook 500 mensen van de Burghtpolder bij Werkendam werden geëvacueerd. Op verschillende plaatsen is de kleibedekking van de West- Brabantse zeewering weggeslagen. In Nieuw Vossemeer stonden verscheidene autobussen klaar om de bevolking af te voeren. Het gevaar bleef tot middernacht, toen zakte het water dat reeds op enkele plaatsen door de dijk sijpelde. De drie bui tenpolders, de Eendrachtspolder de Hee renpolder en de Beciuspolder werden ont ruimd. Schade Over de hele zeereep zijn thans de spo ren van het geweld der afgelopen dagen en nachten te zien. Over grote afstand on geveer 600 meter ligt het straatdek van de boulevard te Scheveningen vernield. Van Scheveningen-Radio is een zendmast prooi van de razende storm geworden. Met grote spoed heeft men een nieuwe, proviso rische antenne aangelegd omdat met het „sneuvelen" van deze mast drie zenders uit vielen. In Zandvoort stond reeds om 12 uur in de middag, toen het nog 2'/2 uur zou duren voor, de hoogste waterstand was bereikt, een kokende zee tegen de trappen van de Rotonde en elk kwartier steeg het water. Grote stukken van de duin reep werden door het water weggeknabbeld. Strandafgangen stortten in en werden weggespoeld, afzet tingen werden door het wild aarstormende water meegesleurd, stukken van de trap pen van de Rotonde werden weggeslagen en toen het water deze middag om half drie zijn hoogste stand had bereikt sloeg dit op sommige punten over de Boulevard heen. De schade bedraagt twaalfduizend gulden. De Oudenhoornse zeedijk, die het hele eiland Voorne en Putten moet beschermen, is over een grote lengte beschadigd. Op het gehele eiland werden vrijwilligers opge roepen om haar te versterken. Door duinafslag is de Noordelijke vleugel van het strandhötel te Vlieland, dat ge legen is aan de Noordzee, gedeeltelijk in gestort. De gehele vleugel zal afgebroken moeten worden. 16e verantwoording M. N. v.—V. 10.—; J. J P. f 25.—: Prof. Dr. H. J. v. d. S. ƒ25,—; Mr. H. E. P. G. 20.—; J. C. S. ƒ15,—; H. K. K. ƒ10.—; van bridge S. S. S. E. ƒ10,—; Ir. H. J. T. ƒ10,—; H. D.—N. ƒ10,—; A. d. J. ƒ10.—; Mevr. J. K.—G. ƒ10.—: M. B. ƒ10.—; v. L. ƒ10,—; H. F. R. 7,50; W. H.—M. ƒ5.—; I. J. ƒ5—; J. C. v. B.—V. ƒ5,—; J. G. v. B. ƒ5,—; G. d. R. 5.—; J. B. 5,—; Nono 5,—; H. J. O. 3,50; Drs. P. C. H. ƒ2.50; „Rus" 2.5C; H. C. W. ƒ2,50: J. C. S. ƒ2.50; E. V. 2.50; Mevr. A. W. ƒ2.—; P. H. B. ƒ1.-; E. J. C. d. C. v. W. f200,—; N. N. 25,—; G. H. Zn. ƒ25,—; Dr. G. J. T. ƒ25,—; Dr. K. C. A. V. ƒ25,—; Th. A. v. H. 25,—; D. B. ƒ20,—; M. L. ƒ15,—; D. H. ƒ10,—; A. F. P. ƒ10.—; Mr. A. A. V. ƒ10,—; H. G. V. ƒ10,—; A. J. ƒ10,—; Dr S, J. v. S. 10,—; H. T. 10,—; M. O.—P. f 10,—K. V. ƒ10,—; E. N. ƒ10.—; J. v. d. H. r._v. D. 5,—; E. K. H.—H. J. C. S. K. 5,—; F. E. d. N. B. 5.—; „Bart" 5.—; C. L. H.— H. ƒ5.—; E. C. H. V. ƒ5.—; M. B. B. ƒ5.—; A. H K.—W. ƒ5,—; X. ƒ5,—; Ir. V. B. ƒ5,—; Jst. ƒ5,—; R. S. ƒ2,50; J. M. v. B. ƒ2.50; C. W. W.—V. ƒ2.50; „Marian v, D." ƒ2,50; B. B. en E. K. ƒ2,50; H. J. P. R. ƒ2,50; Dames Jaco'oszoon ƒ2,50; J. M. S. ƒ2,A. E. B. ƒ2.—; P. v. T. ƒ1,—; M. A. B. v. O. H. ƒ5,—; fam. Br. ƒ10,—; J. G. ƒ2,50; Dames v. S. ƒ5.—; Peter ƒ2,—; A. J. d. W. ƒ2,—; fam. Sch. ƒ5,van de Jokerpot ƒ5,R. S. ƒ,5,—; J. M. 2,50; M. M. K. ƒ25,—; C. W. R. 2,50; V. S. ƒ5,—; Mevr. Wed. B. ƒ5,—; P. v. G. 5,—; H. M. 6,—; Van een Huisvrouw DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Uit Lucas 2 vers 7 en zij legde Hem in een kribbe,omdat voor hen geen plaats was in de herberg. (Van een verslaggever) GEVREESD MOET WORDEN, dat het Deense 2907 ton metende schip „Gerda Tolt" Donderdagmiddag tussen vijf en zes uur op ongeveer 45 mijl ten noorden van Schier monnikoog is vergaan. Ook moet worden aangenomen dat de 29 opvarenden van dit schip zijn omgekomen. De „Gerda Toft" kwam gistermiddag om kwart over drie met de eerste noodmelding; de Deen was toen bij boei P 6 op 54.17.5 noorderbreedte en 6.27 oosterlengte. Verschillende schepen, waaronder de Britse „Iberian Coast", de Zweedse „Karmas" en de „Sarisa", snelden de Deen te nulp. Op enige afstand van de „Gerda Toft" heeft de bemanning van de „Iberian Coast" omstreeks half zes gezien hoe vijftien a twintig opvarenden van het Deense schip in een reddingboot gingen. Tegen zes uur moest de „Iberian Coast" aan Nordeieh Radio melden: „Red dingboot gekapseisd, we gaan zoeken". Later was de Brit opnieuw in de aether en daarbij moest hij de trieste mededeling doen, dat geen overlevenden van de „Gerda Toft", die inmiddels was gezonken, waren gevonden. De Deen hoort thuis in Kopen hagen, is eigendom van de D.S.G. Jutlandia A.S. en werd in 1944 te Pictou gebouwd. De reddingboot „Insulinde" verliet gisteravond om tien minuten voor acht de haven van Oostmahorn, maar kreeg een uur later opdracht van de reddingmaatschappij om terug te keren. De kracht van de orkaan heeft IJmuiden 54 uur lang herinnerd aan het Februari inferno: de pieren verdwenen onder het schuim en de zomerpaviljoens kregen zware schade; het water bleef slechts 60 centimeter onder het peil van de rampnacht. „Peter" vermist Het Nederlandse kustvaartuig „Peter", dat in 1951 werd gebouwd, wordt sinds Woensdagmiddag vier uur vermist. De coaster was onderweg van Brunsbuttel naar Boston (Engeland) en als positie gaf de kapitein Woensdagmiddag door: 150 mijl van Boston. Scheveningen Radio heeft de scheepvaart verzocht goed uit te zien op deze positie. De „Peter" is een coaster van het glad dektype, is grijs geschilderd en heeft een gele pijp met de letter P er in. Er zouden elf man aan boord zijn. De „Peter" meet 499 ton. Eigenaar is de Scheepvaartmaat schappij „Peter" te Rotterdam. Het schip is in 1951 gebouwd. Het vaart voor J. Ver maas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Ook de „Petra" weg Werd gisteren het Beigisehe stoomschip „Henri Deweert" met 19 mannen en 1 vrouw aan boord al opgegeven, thans moet ook worden aangenomen dat de Zweedse stomer „Petra" is vergaan. Het 1371 ton metende schip verspeelde Woensdag de deklast, kreeg daarna lek kage, een defecte machine en verloor daarna de voormast. De laatste positie van de „Petra" was 54.35 Noorderbreedte en j 6.34 Oosterlengte, waar het werd waarge- nomen door het Britse schip „Ardglen". In de nacht van Woensdag op Donderdag heeft men op de „Ardglen" de Deense stomer uit het oog verloren. De communi catie met het schip ging Donderdagmiddag om 13.55 verloren, toen de marconist van de „Petra" seinde: „Moet communicatie verbreken". Ondanks, vele speurtochten in Wij maken er onze lezers op attent dat ons eerstvolgende nummer Maandag 27 December zal verschijnen. CCCCCCCCGOCCOCC ODCCOOCCOOXCCCOD De balans van enige etmalen felle storm is droevig-zvvaar. De „Gerda Toft" verdween met 29 koppen; de .Henri Deweert" met 19 man en 1 vrouw; de Nederlandse kuster „Pe ter" met vermoedelijk 11 man en de „Petra", die eveneens spoorloos is, had 20 mensen aan boord, en de „Cambray" verspeelde 1 man, zodat 5 er gevreesd moet worden, dat er een c- taehtig mensenlevens ten prooi vie- o len aan de orkaan, die de Noordzee geselde, 5oooooccy30oocr/xxxxiccccoco!»c>^xcocccccccc<x!cococccooccd de omgeving hebben de „Ardglen" en een andere stomer de „Petra" niet kunnen vinden. Nordeieh Radio heeft de scheep vaart van gistermiddag vijf uur af ver zocht scherp uit te zien naar de Zweedse stomer. De „Petra", die 1371 ton meet, is eigendom van de rederij A.'D. Tre Kronor te Stockholm en werd in 1906 gebouwd. Het schip is 249 voet lang, 35 breed en 14 diep. Sleper er bij De Britse „Woodcock", een schip van 995 ton, waarvan we gisteren meldden dat het benoorden de Waddeneilanden met machineschade ronddreef en tegen twaalf uur gistermiddag weer langzaam vooruit kon draaien, is gisteravond weer in moei lijkheden gekomen. De sleepboten van Doeksen konden geen assistentie verlenen, daar de „Holland" met de „Cimbria" op de rede van den Hel der moest blijven liggen en de andere sle pers de haven van West-Terschelling niet konden verlaten. Onbemande kotter De Nederlandse „Westerdok" heeft op de Noordzee het onbemande Engelse vis sersschip „Rollingwave", de LO 238 uit Leigh aangetroffen. De „Westerdok" heeft het schip op sleeptouw genomen. Nader wei*d gemeld, dat ook de reddingboot van Southend naar de Engelse kotter was uit gevaren. Kustvaarder bij Ameland gestrand De Nederlandse kustvaarder „Diet" is gisteren bij Ameland gestrand. Het schip ligt ongeveer twee kilometer ten oosten van Nes. De reddingboot „Insulinde" voer uit naar het schip, maar daar er te weinig water stond, kon geen hulp worden ver leend aan de vijf opvarenden. Zij zijn later met een Whipper-toestel van boord ge haald. Duits schip in brand Het Duitse schip „Annelies" Christo- phersen" heeft gemeld in de Fehmarn Belt het vaarwater tussen het Duitse Oost- zee-eiland Fehmarn en het Deense eiland Laaland in nood te verkeren. Het ach terschip staat in brand, doch de situatie was niet gevaarlijk. Er zijn terstond sleep boten met materiaal voor brandbestrijding op weg gegaan naar de „Annelies Christo- phersen". Het Duitse motorschip „Frieda Marie- chen" (76 ton), dat 18 December uit Ko penhagen is vertrokken met bestemming Lübeck, wordt sindsdien vermist. Vrouw en 29 man van de „Katingo" gehaald. In de afgelopen nacht zijn de vrouw van de kapitein en 29 bemanningsleden van het Panamese schip „Katingo", dat bij Bergen aan Zee op het strand zit, met het whipper- toestel van boord gehaald. De kapitein en enkele bemanningsleden bevinden zich nog aan boord van het schip, dat thans slagzij maakt. ƒ1,—; J. B. ƒ10,—-L. S. ƒ7,—; Nagekomen gift Domineerclub „Die Raeckse" ƒ2,—; Tak 5,50; H. J. K. 2,50; P. P. 5.—; N. N. 1,—; V. G. ƒ2,50; J. M. H. ƒ10,—; M. ƒ10,—; D. R. f5.—; W. H. I. ƒ3,50; C. R. ƒ2,50; L. de J. 'ƒ25.—; F. ƒ2,50; I. E. S. ƒ1,—; Bridgepot B. G. ƒ10,—; Mevr. W. C. ƒ2,50; B. O. ƒ10,—; B. B. ƒ15,—; C. C. ƒ5,—; Mevr. H. H. de V. 10,D. K. 2,50; Domineerclub „De steenzetters" ƒ60.M. V. ƒ2,50; N. N. ƒ1,—; C. E. P. ƒ2,50; F. V. ƒ15,—: S. C. K. 5,van Oma B. 2,50; N, N. 2,Z. 5,—; D. v. M. 2,—. Dagtotaal ƒ1115,—. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ11438,61. Bij het Comité is binnengekomen: doos met kleding en schoenen; pakje, inhoud jurk, maat 42, etc.; Mevr. O: haard; Mevr._ Sp.: gouden médaillon, opbrengst f 17,50; Mej. J. J. B. ƒ5.—; A. S. ƒ2.50; H. D. A. E. A. B. ƒ25,—; J. L. ƒ10,—; N.V. v/h. P. C. A. d. 1. P. ƒ20,—; J. R. ƒ2,50; H. G. H. en A. N.V. ƒ10,—: Modem. F. ƒ5,—; G. B. ƒ10,—; E. J. B. NV. ƒ10,—; Wed. S. F. v. D.—K. ƒ10.—; R. K. Weid. F. 100,—; M. H. F. 500,—; Dir. en Pers N.V. H. P. „N." ƒ100,—; W. ƒ5,—; C. N. V. ƒ10,—. De Kerstinzameling voor de Stille Armen heeft het mogelijk gemaakt dat reeds thans aan ongeveer achthonderd Haarlemmers, die in moeilijke omstandigheden verkeren, een Kerstgave van twintig gulden kon worden uitgereikt. De praktijk heeft bewezen, dat ook na Kerstmis nog enige tijd giften blijven bin nenkomen, zodat een definitieve balans nog niet kan worden opgemaakt. Zo moet de op brengst van de openingsvoorstelling van het Studiotheater, welke gisteravond ruim 460 gulden heeft opgebracht, nog verantwoord worden. De algemene indruk bestaat, dat de Kerst inzameling dit jaar meer heeft opgebracht dan in 1953, toen de leniging van de nood in de watersnoodgebieden de Kerstinzameling voor de Stille Armen nadelig heeft beïnvloed. Zo overtreffen de bij ons blad binnengeko men bedragen die van 1953 met ruim 1500 gulden 11.438,61 tegen 9.925,26 op 24 De cember 1953). Ook de inkomsten van het comité en van andere bladen vertonen een verheugende stijging. Het K.N.M.I. deelt mede: De stormdepressie is thans boven de Oostzee aangekomen en vult nu op. Boven de Noordzee en ons land is de wind na middernacht geleidelijk afgenomen. Ook de buiïgheid werd minder. Vannacht worden vooral in het binnenland flinke opklarin gen verwacht waarbij de temperatuur tot enkele graden beneden het vriespunt kan dalen. Bij IJsland ligt een nieuwe storing, die morgen later op de dag weer regen zal brengen. De neerslag kan in een deel van het land worden voorafgegaan door wat sneeuw. Bij de nadering van de storing draait de wind naar West tot Zuid-West en neemt weer toe. Het wisselvallige weer duurt dus voort. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i i: i T- c - r 5 C Sü c ai rap IS ïl h u z.S Helsinki sneeuwbui ONO 2 -1 10 Stockholm sneeuw N 6 1 4 Oslo sneeuw N 5 0 0 Kopenhagen sneeuw NW 8 1 10 Londen half bew. WNW 4 2 0,1 Amsterdam regenbui NNW 12 4 10 Brussel geheel bew. WNW 8 3 1 Parijs licht bew. W 6 3 0,3 Bordeaux motregen NNW 2 8 1 Grenoble regen OW 4 6 2 Nice onbewolkt WNW 8 16 0 Warschau geheel bew. W 4 1 3 Berlijn zwaar bew. WNW 8 12 2 Frankfort sneeuwbui W 10 1 6 München zwaar bew. W 10 -1 14 Zürich licht bew. W 9 1 19 Genève zwaar bew. WNW 6 5 15 Locarno zwaar bew. OZO 5 6 14 Rome half bew. ONO 2 5 0 Neerslag laatste 24 uur. ooooococcücuoooa XCCCCCO0CCO30OO3 ocoooxoo xocoocooooocc LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met regen mo gelijk voorafgegaan door wat sneeuw. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Matige tot krachtige en later langs de kust wellicht tijdelijk harde wind uit Westelijke richtingen. 25 December Zon op 8.48 uur, onder 16.32 uur. Maan op 8.58 uur, onder 16.44 uur. 26 December Zon op 8.48 uur, onder 16.33 uur. Maan op 9.34 uur, onder 17.52 uur. 27 December Zon op 8.48 uur, onder 16.34 uur. Maan op 10.02 uur, onder 19.05 uur. Maanstanden 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 December Hoog water: 3.11 en 15.22 uur. Laag water: 11.06 en 23.21 uur. Zaterdag 25 December Hoog water: 3.48 en 16.09 uur. Laag water: 11.42 en uur. Zondag 26 December Hoog water: 4.25 en 16.34 uur. Laag water: 0.02 en 12.22 uur. Maandag 27 December Hoog water; 4.58 en 17.10 uur. Laag water: 0.38 en 12.56 uur. WXXK&J3OXO00Q0K

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1