Mendès-France won vertrouwen van de Nationale Vergadering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pogingen Morgenmiddag stemming West-Duitse herbewapening Opluchting in Washington, Bonn en Londen Zoldering van zaal der Tweede Kamer stond in brand Tegenzin weerspiegelde zich in de stemming Churchill in Januari naar Eisenhower? Schade niet groot Het woord is aan Weer Engelse hulp voor Joegoslavië Korea-vrijwilliger op thuisreis overleden Ook Franse atoombommen? Koningin en prinsessen in Sankt Anton Hetzelfde karakter en vier verschillende handschriften Nederlandse verzekeraars naar Australië en Canada Eisenhower herkiesbaar? Om de drie weken vrij vervoer voor militairen Oproep tot boycot van Nederlanders herhaald Voor de Stille Armen Crediteurenconferentie voorgesteld Weerrapport 69e JAARGANG No 145 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 28 DECEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 299 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. wéék 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER WORDT nog steeds aan gemeenschap pelijke ontwapening gedacht. Er wordt ook over gesproken. Binnen enkele weken zal te Londen de subcommissie van rie ontwapeningscommissie van de UNO bij eenkomen, waarin de Grote Vier en Canada zitting hebben. Misschien herinnert gij u wel dat Canada in dergelijke besprekingen in het bijzonder betrokken wordt omdat het een aandeel in de ontwikkeling van de atoomwapens heeft. Misschien herinnert gij u ook, dat wijlen de Russische afge vaardigde bij de UNO Wysjinsky vlak voor zijn dood eer) rede heeft gehouden, waarin hij zich bereid verklaarde tot voortzetting van de ontwapeninesbesprekingen op de grondslag van het Westerse standpunt. In het geval was het Westerse staodount door Engelsen en Fransen gezamenlijk gefor muleerd. En men vond dat toen een be langrijke Russische concessie. Weliswaar was dat een diplomatieke waardering en ligt er als regel een grote afstand tussen hetgeen diplomaten belangrijk vinden en hetgeen het publiek verheugt. Het publiek wordt pas blij als men definitieve beslui ten neemt. Goed toch betekent die Rus sische concessie van een paar maanden geleden, dat de besprekingen nu tenminste met enig uitzicht op resultaat voortgezet kunnen worden, zij het dan nog maar door een subcommissie. De poging is niet ge staakt, zelfs niet voorlopig gestaakt, en hoop doet leven. Nu zegt vandaag eer bericht uit Washing ton. dat Churchill van zins zou zijn om in Januari een bezoek aan Eisenhower te brengen. Men is er niet helemaal zeker van, maar het nieuws komt uit gewoonlijk-wel- ingelichte bron. Moge deze bron haar faam gestand doen. Sinds Churchill in Mei 1953 in een door het gehele Lagerhuis geest driftig toegejuichte rede verklaarde, dat hij besprekingen van de hoogste politieke leiders der machtigste machten beoogde om een weg tot vreedzaam voortbestaan te vinden, verwacht men van hem heil. Als hij met Eisenhower gaat nraten moet het dit onderwerp betreffen. Bovendien, niet waar, wil Meridès-France ook met de Rus sen praten als eenmaal de Parijse accoor den betreffende de Europese Unie door alle betrokken parlementen geratificeerd zul len zijn. De Russen zijn op het moment, juist vanwege die Europese Unie, weliswaar zeer weinig toeschietelijk, maar als het eenmaal zover is zou dat kunnen verande ren. Dat schijnt men tenminste aan te nemen. Er wordt dus iets voorbereid, er wordt gepoogd om in de richting van een resul taat te koersen, dat als het bereikt werd van veel groter betekenis zou zijn dan alle Kamerdebatten over aanhangige defensie verdragen bij elkaar. Want in werkelijk heid bewapent men voort en vormt men dreigende slagordes met het oog op het. gevaar van een oorlog, die niet gevoerd kan worden. Als men wil voorkomen dat hij toch eenmaal losbreekt zal men dat alleen kunnen bereiken door ontwapening en niet door bewapening. Wie de lessen der historie niet negeert beseft dat. Het is eer der hier betoogd'; het verdient telkens weer naar voren te worden gebracht. Als de subcommissie van de ontwape ningscommissie van de UNO vorderingen maakt en als Churchill en Eisenhower ge zamenlijk in dezelfde richting enige voor uitgang weten te bewerken, is dat van veel groter wezenlijk belang dan allerlei ge ruchtmakende debatten en stemmingen in het openbaar. In zijn Kerstboodschap aan het Franse volk heeft Mendès-France ge zwegen over politiek, maar wel gezegd: Ik zou graag willen dat deze Kerstdag een teken zou zijn van ons verbond om ge zamenlijk zodanig op te tred'en dat wij een wereld vinden, waarin geen mensen megr hongerig, koud en bevreesd zijn een wereld waarin allen in vrede kunnen leven rondom de haard, waarop zij recht hebben. Die wereld wordt niet aangeduid door de zesenvijftig milliard dollar, die het Wes ten in het afgelopen jaar aan bewapening heeft uitgegeven. Of door het overeen komstige bedrag - niet bekend gemaakt - dat het Oosten eraan besteed moet hebben. Maar wel door een eind te maken aan deze gekke verspilling in wederzijdse angst voor een aanvalsoorlog, die niet meer onder nomen kan worden omdat hij algehele vernietiging zou betekenen. R. P. De soldaat 1ste klasse J. J. Timmer mans uit Rotterdam, die met de laatste grote groep Koreavrijwilligers onderweg was naar Nederland, is op Tweede Kerst dag in een militair hospitaal te Singa pore aan geelzucht overleden. Zijn stof felijk overschot is op de militaire be graafplaats te Singapore met militaire eer ter aarde besteld. De begrafenis werd bij gewoond door de Nederlandse consul te Singapore, een' deputatie van Hr. Ms. fregat „Van Kinsbergen" en een vuurpe- leton van het Britse leger. Soldaat Timmermans was 27 jaar en on gehuwd. Op 12 December 1953 vertrok hij als vrijwilliger naar Korea. Hij was met met m.s. „Cambodge" onderweg naar Ne derland. Aan boord werd hij ziek. PARIJS Reuter/AFP) Onder voor zitterschap van premier Mendès-France is een vergadering gehouden over de vraag of Frankrijk al dan niet zijn eigen atoom bommen zal vervaardigen, zo wordt te Pa rijs vernomen. De vergadering, waaraan een aantal belangrijke Franse ministers deelnam, werd met gesloten deuren gehou den. Er is geen besluit genomen. Men meent echter, dat Frankrijk in het huidige sta dium van zijn nationale defensie spoedig moet beslissen. Sommige ministers zijn van van oordeel, dat Frankrijk zelf atoomwa pens dient te vervaardigen, ter vergroting van de Franse invloed op internationale conferenties. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw heeft premier Mendès-France een overwinning in de Franse kamer behaald. Een overwinning op een parlement, dat de herbewapening van West- Duitsland slechts schoorvoetend tegemoet wil treden, een overwinning tevens, waarmede, althans voor het ogenblik, voorkomen werd dat de Westerse wereld in een crisis zonder enig vooruitzicht werd gestort. De vertrouwenskwestie, die de premier Vrijdag had gesteld, na de verwerping van het eerste artikel van de Parijse overeenkomst, waarin de instelling van een West-Europese Unie wordt voorzien, is hem tegen middernacht toegestaan met een meerderheid van 289 tegen 251 stemmen. Koningin Juliana en de prinsessen Bea trix, Irene en Margriet zijn even na mid dernacht met de koninklijke trein in Sankt Anton aangekomen. Zij hebben de nacht in de trein doorgebracht. De marge tussen pro en contra is niet indrukwekkend, ofschoon wel iets gunsti ger dan gistermiddag werd verwacht. Toen werd de regeringsmeerderheid na melijk op maximaal 270 stemmen geschat. Vrijdag leed Mendès-France een neder laag zonder vertrouwenskwestie en daardoor zonder onmiddellijk levensgevaar met 280 tegen 250 stemmen. De premier heeft vannacht, toen de uit slag nog maar nauwelijks koud was, zijn lot ten zoveelste male in de waagschaal ge worpen met twee nieuwe vertrouwens- moties de zesde en de zevende sedert de vorige week over het eerste artikel dat Vrijdag werd afgestemd. Daarbij heeft de premier een nieuw amendement van de kamerovergenomen, waarin de oprichting van een commissie van leden van beide Kamers wordt aangekondigd. Die com missie van negen man moet de regering adviseren wanneer in de toekomst over een eventuele verhoging van de Europese lees Duitse bewapeningscijfers moet worden beslist. Weliswaar zal morgenmiddag om vier uur nog over het voornaamste punt de West-Duitse herbewapening worden ge stemd waarmede Mendès-France zijn zwaarste horde zal moeten nemen, maar ofschoon dit parlement niet gauw voor een inconsequentie terugdeinst, wordt er niet temin algemeen op gerekend dat het met deze laatste hoeksteen de ratificatie van de accoorden zal voltooien. Door de stemming van gisteren staat Frankrijk toe dat West-Duitsland in de N.A.V.O. wordt opgenomen en dat de drie accoorden over de West-Europese Unie, de herbewapening en over het Saarland als één geheel worden beschouwd. Die laatste garantie werd ten overvloede nog maals in een amendement van de Gaullist Palewski gevraagd. Tegen een ander amendement van deze afgevaardigde, waarin eerst nieuwe onderhandelingen met Moskou worden voorgesteld, had Mendés-France een derde vei trouwens kwestie gesteld, zodat ook die eis automa tisch van de baan is. Dat is eveneens het geval met een minder belangrijk voorstel van de boeren-afgevaardigde Loustau- nau-Lacou, die speciale verzekeringen van de andere N.A.V.O.-landen had gevraagd en aan welk voorstel een laatste vertrou wenskwestie was verbonden. Vóór de stemming hebben de partijlei ders nogmaals hun meer of minder stand vastige houding trachtten te rechtvaardi gen 37 leden waren overstag gegaan en om vijf uur des middags had Mendès- France de rij der sprekers gesloten. Dwingende noodzaak Zelden zal van een rede zo veel hebben afgehangen als op dat ogenblik en Mendès- France heeft dan ook al zijn vurige over tuigingskracht en al zijn argumenten aan gewend om zijn doel te bereiken. Nog om standiger dan Vrijdag belichtte hij de vele dwingende omstandigheden, waarom Frankrijk de accoorden moest aanvaarden. Hij betoogde ten behoeve van de Euro peanen dat de integratiepolitiek helemaal niet behoefde te worden opgegeven. De acoorden zouden, zo zeide hij, een raam kunnen vormen waarin die integratie zou kunnen worden voortgezet. En de voor standers van de onderhandelingen met de Russen wees hij er opnieuw op dat de ge controleerde wapengemeenschap een deug delijk uitgangspunt voor een geleidelijke ontwapening zou kunnen vormen. De keuze ging, zo riep hij tenslotte uit, tus- sen Atlantische solidariteit en een moor- dend avontuur. Doch hoe sterk zijn argu menten ook waren, zijn hoogste, doch on uitgesproken troef was vermoedelijk de angst voor de consequenties van een nieuwe negatieve uitspraak, een angst, die vooral de R.K. volksrepublikeinen zichtbaar had bekropen. In de wandelgan gen had de vroegere onder-minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, 's middags al erkend, dat het niet de be doeling was dat zijn partij, de M.R.P., de accoorden van Parijs zou torpederen. Pressie De pressie van Washington en vooral van Londen heeft voor één keer haar uit werking niet gemist. En de Franse pers, om van de buitenlandse maar te zwijgen, die op de communistische kranten na, bijna eenstemmig haar ontzetting en wal ging over het kansspel van vele zogenaam de Europeanen had uitgesproken, schijnt eveneens haar nuttig effect op de volks vertegenwoordiging te hebben uitge oefend. In elk geval is zo voorkomen dat een Westelijke crisis ontstond, waarvoor ditmaal geen tweede oplossing zou zijn te vinden. Die crisis is nu vermeden, doch over de warmte van de gevoelens, waar mede het Franse parlement de Parijse accoorden bejegent, behoeft men zeker geen overdreven verwachtingen te koeste ren. Men moet dan ook vaststellen dat de Nationale Vergadering Mendès-France niet gevolgd heeft toen hij vorige week massale steun verzocht en een kleine meerderheid even verwerpelijk noemde als een openlijke afwijzing. Op het totaal der 626 afgevaardigden hebben de Parijse accoorden tot dusverre nog niet eens de helft der stemmen bereikt. Van een abso lute meerderheid is geen sprake. In vele Griekse steden is het tot botsingen gekomen tussen demonstranten en politie, bij betogingen, om te protesteren tegen de afwijzing door de TJNO van het Griekse verzoek de status van het eiland Cyprus te behandelen. Foto: Een van de betogers in schermutseling met een lid van de gewapende macht in Jannina, hoofdstad van de provincie Epirus. WASHINGTON (Reuter/U.P./A.F.P.) Volgens gewoonlijk zeer betrouwbare bron nen zou premier Churchill overwegen in Januari een bezoek aan Washington te brengen, onafhankelijk van of de Franse Nationale Vergadering de Parüse accoor den wel of niet zal bekrachtigen. Sir Win ston heeft de laatste dagen in telefonische verbinding gestaan met het winterverblijf van president Eisenhower te Augusta in Georgia. De geruchten zijn van officiële zijde echter niet bevestigd. Waarnemers te Parijs hebben na de stemming over de eerste vertrouwenskwes tie in de Nationale Vergadering verklaard, dat Mendès-France zeker schijnt te zijn van goedkeuring van bekrachtiging van het accoord over de West-Duitse bewapening. De goedkeuring van Duitslands toetreding tot de NAVO werd een grote persoonlijke overwinning voor Mendès-France ge noemd. President Eisenhower heeft uiting ge geven aan zijn voldoening over de uitslag van de stemming. Een officiële verklaring zal pas worden afgelegd als de stemmingen in het parlement over de accoorden zijn afgelopen. Belgische geleerde over graphologie Brussel, (ANP) De vaststelling van het karakter van iemand uit zijn handschrift is niet verantwoord, zo heeft dr.. Callewaert tijdens een lezing in het huis der genees heren te Brussel verklaard. Het handschrift, zo zeide hij, wordt uitsluitend bepaald dooi de wijze waarop men de pen vasthoudt en schrijven is dus een louter lichamelijke aan gelegenheid. Een karakteristieke krul in een handschrift is volgens dr Callewaert, die een studie heeft gemaakt van het schrift als lichamelijke verrichting, slechts een ge volg van een starre hantering van de pen en al dergelijke afwijkingen in het schrift moeten herleid worden tot een bepaald schrijfmechanisme. Hij toonde Vier vol komen verschillende handschriften uit zijn verzameling. Deze waren afkomstig van een en dezelfde persoon wiens karakter, naar dr. Callewaert met beslistheid meende te kunnen beweren, geen enkele wijziging had ondergaan. Als uitvloeisel van de enige tijd geleden gesloten overeenkomst tot samenwerking in nieuwe bedrijfsgebieden in het buiten land tussen de N.V. Assurantie Maatschap pij „De Nederlanden van 1845" te 's'Gra- venhage, de N.V. Nederlandse Lloyd te Amsterdam en de N.V. Brandverzekering Maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht wordt een nieuw arbeidsterrein van de genoemde maatschappijen in Australië en Canada betrokken. In Australië is daartoe door genoemde maatschappijen een Australische verzeke ringmaatschappij opgericht, de te Sxdney gevestigde Australia-Netherlands Insurance Company Ltd.", welke maatschappij zich vooralsnog uitsluitend met het schadever zekeringsbedrijf zal bezighouden. De „Australia-Netherlands" verwacht haar werkzaamheden in Australië begin volgend jaar te kunnen beginnen. In Canada zullen de drie maatschappijen onder eigen namen werken, eveneens ter uitoefening van het schadeverzekerings bedrijf. In dit land zal tevens het levens verzekeringsbedrijf worden uitgeoefend en wel door de N.V. Levensverzekeringmaat schappij van „De Nederlanden van 1845" De daartoe noodzakelijke licenties van de Canadese overheid zijn inmiddels verkre gen. Het gezamenlijke kantoor voor Cana da zal worden gevestigd in Toronto in de provincie Ontario. De vier maatschappijen, drie voor schadeverzekering en een voor levensverzekering, zullen haar activiteiten in Canada omstreeks het midden van 1955 gaan ontplooien. West-Duitse regeringsfunctionarissen te Bonn hebben de goedkeuring van West- Duitslands toelating tot de NAVO met in stemming begroet. De gunstige beslissing werd een „gelukkig voorteken" genoemd voor de andere stemmingen. De plaatsver vangende voorzitter van de West-Duitse sociaal-democratische partij, Mellies, zeide tot een verslaggever van Reuter, dat „de kleine meerderheid" waarmee „onder Brit se en Amerikaanse druk" toelating van West-Duitsland tot de NAVO was aan vaard, „een slecht begin" is voor Europese samenwerking in de toekomst". Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat „Engeland zich rustig houdt en het beste blijft hopen". WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower is bereid zich herkies baar te stellen in 1956, zo heeft een repu blikein die in nauw contact met de presi dent staat verklaard, en dat vice-president Nixon hetzelfde zal doen schijnt ook wel vast te staan. Voorts schijnt het de bedoe ling te zijn dat Nixon in 1960 zal dingen naar het presidentschap. Eisenhower en Nixon, aldus goed ingelichte republikeinen, rekenen er op dat zij de steun van hun partij zullen behouden. De minister van Oorlog en van Marine heeft bepaald, dat aan ongehuwde mili tairen van Land- en Luchtmacht ingaande 3 Januari 1955 eenmaal per drie weken vrij vervoer kan worden verleend, uit sluitend naar en van de woonplaats van het gezin, waartoe de betrokkene behoort. Bij bewegingsvrijheid of verlof ter ge legenheid van Kerstmis of Nieuwjaar, moet eenmaal extra vrij vervoer als voren bedoeld worden verleend, met dien ver stande dat voor gezinsbezoek in totaal ten hoogste 18 maal per jaar vrij vervoer kan worden verleend. DJAKARTA (P.I.A.) Het Kerst-week einde werden op verschillende Nederland se gebouwen in de winkelstraten van Dja karta plakkaten gesignaleerd van de Partij Pantja Sila, die opwekten tot het deel nemen aan een boycot van Nederlanders tussen 29 en 31 December. De Pantja Sila, een nieuwe partij, waarvan de omvang en invloed nog niet vastgesteld kunnen wor den, wekte ruim een week geleden op tot een boycot van de Nederlanders geduren de de laatste dagen van December, in ver band met de afwijzing door de UNO van de. resolutie ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea. Hier en daar hebben bedienden van Ne derlanders de aanzegging gekregen van de propagandisten om tussen 29 en 31 Decem ber van hun werk weg te blijven. Ver kopers kregen de aanzegging, die dagen niet aan Nederlanders te leveren. In het plafond van de vergaderzaal der Tweede Kamer heeft gisteren een brandje gewoed, dat door de Haagse brandweer bedwongen kon worden voordat het ernstige schade had aan gericht. Omstreeks halfzes ontdekte de concierge van het Tweede Kamergebouw de heer A. Netten, een sterke rookontwikkeling in de vergaderzaal. Hij waarschuwde de brand weer', die enkele minuten later reeds met veel materieel op het Binnenhof verscheen. Het vuur bleek te woeden in de zoldering van de zaal, waar bij de verbouwing van enkele jaren geleden electrische leidingen voor de verlichting waren gelegd. Toen waren ook celotexplaten als geluiddem pend materiaal tegen het plafond aange bracht. Gistermiddag waren werklieden bezig geweest deze celotexplaten te verwijderen. Men meende namelijk dat dit materiaal niet bevorderlijk was voor een goede acoustiek. Er zouden nu proeven worden genomen zonder de celotexplaten. De brandweer heeft zo weinig als mo gelijk was van water gebruik gemaakt bij het blussingswerk. Zij had de banken der Kamerleden met zeilen afgedekt en de voorzitterszetel verwijderd. Na een uur was het vuur geblust. De aangericht schade is niet groot en zal waar schijnlijk binnen enkele dagen hersteld kunnen worden. De Tweede Kamer is tot 1 Februari op reces zodat het parlementaire werk geen hinder van dit brandje zal ondervinden. De oorzaak Uit het onderzoek naar de oorzaak van de brand is gebleken, dat de werklieden, die gistermiddag bezig waren met het ver wijderen van de geluiddempende platen aan de zoldering, waarschijnlijk enkele platen hebben laten liggen op de lampen van de indirecte verlichting, die op dat moment niet brandden. Na vijf uur, toen de werklieden waren vertrokken, heeft iemand in de zaal de verlichting aange draaid, waarop binnen enkele minuten deze platen zijn gaan smeulen. Een proef, die vanochtend is genomen en waarbij enkele losse platen op brandende lampen werden gelegd, toonde aan, dat de voor de geluid demping gebruikte platen inderdaad in enkele minuten gaan branden. Zowel de directe schade als de water schade is gering. Op één plaats is het pleis terwerk aan de zoldering beschadigd en op vijf plaatsen is het plafond zwart gebla kerd. De Rijksgebouwendienst zal een stei ger in de zaal opstellen.'waarna het her stelwerk en het schoonmaken een kwestie van enkele dagen zal zijn DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Emerson: Als een ma.n een beter boek kan schrijven, of een betere preek houden, of een betere muizenval maken dan zijn buurman, zullen de mensen het pad naar zijn voor deur platlopen, ook al heeft hij zijn huis in de diepte der wouden gebouwd. Nagekomen giften M. A. H.—L. f25,—; fa. E. ƒ25,—; N. v. H. B. ƒ25,—: ir. F. C. R. ƒ25,— J. d. J. ƒ10.—; Dr. E. v. G. 10,—: W. B. 10,—; A. D. F.— J. ƒ10.—; T. D. ƒ10.—; G. v. L. ƒ10,—; A. H. K. 10,-; C. M. 10,—; A. L. 5,—; C. v. H. ƒ5,—: A. D. Th. B. ƒ5,—; C. v. G. ƒ5,—; K. A. A. ƒ5,—; van Ellen en Joyce ƒ5.—; van Eric ƒ5,—; J. C. v. V. ƒ5.—; NN. ƒ5,—; F M. S. ƒ5.—; „Benio" ƒ5,—; fam. v. E. ƒ2,50; fam. v. d. K. ƒ2,50; D. S. ƒ4,—: M. A. ƒ2,50; F. d. J. f2.50; A. T. B. ƒ2.50; M. E. B. d G. ƒ2,50; F. C. M. ƒ2.50; G. J. v. d. W. 2,50: A. T ƒ2.50; F. N. ƒ2,50; J. V. ƒ1,—; J. C. de J. 10,—; N. N. 10,-; M. F. 10,— Kerstwijding P. E. N. ƒ30,N. B. ƒ7,50; E. C. Bl'daal 5,—; D. D. 3,50; I. N. A. 2o,— A. Z. ƒ2,—. Dagtotaal ƒ368, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 12.311,61. BELGRADO (Reuter) Vice-president Voekmanovitsj heeft in het Joegoslavische parlement medegedeeld, dat Groot-Brittan- nië van zijn besluit van Juni van dit jaar is teruggekomen, om niet deel te nemen aan een programma voor economische hulpverlening aan Joegoslavië voor het op 30 Juni 1955 eindigende jaar. Groot-Brit- tannië zal dit jaar twee millioen pond ster ling geven en de Verenigde Staten 40 mil lioen dollar alsmede minstens 850.000 ton tarwe. De regeringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk heb ben besloten de hulpverlening voort te zetten gezien de grote defensie-inspannin gen van Joegoslavië en de pogingen van dat land de rekeningen met het buitenland in evenwicht te brengen. De vice-president stelde voor een con ferentie te houden van de crediteuren van Joegoslavië, met het doel de leningen met middelmatige looptijd te veranderen in leningen met lange looptijd. De Verenigde Staten zouden een langlopend credöet moe ten verlenen tot dekking van de kort lopende leningen van Joegoslavië. Voekmanovitsj liet zich gunstig uit over de economische betrekkingen van Joego slavië met zijn voornaamste handelspart ners, behalve West-Duitsland. Op dit land oefende hij critiek wegens de mislukking van de besprekingen welke te Bonn zijn gevoerd tot regeling van de Joegoslavische vorderingen op Duitsland, daterend van voor en tijdens de tweede wereldoorlog. Met de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulgarije en Oost-Duitsland zijn dit jaar compensatie-transacties gesloten tot een bedrag van 19 millioen dollar. Er zullen met die landen onderhandelingen worden gevoerd voor het sluiten van han dels- en betalingsovereenkomsten. Finan ciële besprekingen met Italië hebben tot een overeenkomst geleid, waarbij diverse vooroorlogse vorderingen werden geregeld. (van hedenmorgen 7 uur) weers- e® 1 - tf e 9 OL Sg s toestand v 5 O'S £g s£ Ci QJ £5 Sc ga 2.5 Helsinki sneeuw OZO 5 -2 0,1 Stockholm geheel bew. NO 2 1 3 Oslo sneeuw windstil -5 7 Kopenhagen bewolkt ZW 7 2 0 Londen zwaar bew. WZW 6 10 0 Amsterdam licht bew. W 10 9 0 Brussel geheel bew. W 5 9 0,6 Parijs geheel bew. WZW 4 9 0,2 Bordeaux mist ONO 3 3 0 Grenoble mist windstil -2 0 Nice geheel bew. NW 6 7 0 Warschau regenbui W 5 4 9 Berlijn motregen W 7 9 7 Frankfort nevel ZW 10 8 0 Münehen geheel bew. WZW 6 7 0 Ziirich nevel windstil 6 0 Genève mist windstil -2 0 Locarno onbewolkt ONO 2 -2 0 Wenen regen WNW 6 9 0,1 Innsbruck mist windstil 1 0,2 Rome mist NO 3 3 0 Neerslag laatste 24 uur. awooQöKCCiXJCWOpeooooppCoocXiOOOOaxXMOoooraooonocttoooo AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen, overwegend droog weer. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 29 December Zon op 8.49 uur, onder 16.36 uur. Maan op 10.43 uur, onder 21.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 28 December Hoog water: 5.35 en 17.46 uur. Laag water: 1.13 en 13.31 uur. Woensdag 29 December Hoog water: 6.10 en 18.23 uur. Laag water: 1.47 en 14.06 uur. ODOLCCOCCOOOOCC

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1