Ontwerp Gezondheidswet nader toegelicht BAKKER 'f Snack-Bar In memoriam Johan B. Kok Kort en bondig Doeltreffender decentralisatie van de gezondheidszorg beoogd Wellicht inkrimping regionale inspectie UW volgende week naar Proveniershuis Vuilnisstortplaats aan Kop van de Zeeweg George Robert solist op schoolconcert Successierecht stremt particuliere bosbouw Eén landelijke garantie prijs voor de melk Colombo-landen nodigen China uit Vuurwerk explodeerde Bennebroek WOENSDAG 29 DECEMBER 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Betaling abonnementsgeld per giro Afscheid van schooi en werktuinen Mutaties bij De Twentsche Bank Jubileum A. G. Keijser jr. Goudvoorraad steeg in 1954 met 222 millioen Klacht in Vereeniging van Boscheigenaren Oozichter bij Oss uit rijdende trein gevallen Dr. A. Haak overleden Giessenhurg, toekomstige nieuwe gemeente Ons telefoonno. blijft ongewijzigd in de telefoongids 24730. Rijksstraatweg 238. Toeslag voor de zandgebieden in vooruitzicht gesteld Aanvaring SCH 314-UK 81 te wijten aan nonchalance China gaat de Vietminh helpen bij het herstel Voor Afrikaans-Aziatische conferentie in April Jongeman ernstig gewond Straaljager van Volkel in Duitsland neergestort Christen-Onderofficieren uiten bedenkingen In zijn Memorie van Antwoord inzake het Ontwerp Gezondheidswet, zegt de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid onder meer dat het vraagstuk van de subsidiëring der particuliere orga nisaties op het gebied der volksgezond heid al geruime tijd een voorwerp van ernstige studie is. Dat men ooit tot een „algemene" sub sidieregeling zou kunnen komen, gelooft hij echter niet, tenzij zulk een regeling een zeer globale inhoud zou hebben, in welk geval zij voor de betrokken organisaties niet de verlangde waarborgen schept. Zo'n regeling behoort naar de mening van de minister in ieder geval in deze wet niet thuis omdat deze wet geen onderwerpen van materiële gezondheidszorg regelt. Het ontwerp stelt slechts organen in en regelt de bevoegdheid dier organen, die op het brede terrein der volksgezondheid ad viserend, coördinerend en stimulerend op treden zullen en met het uitoefenen van toezicnt zijn belast. Zij hebben dus niet tot taak, zelf de gezondheidszorg te behartigen, doch al leen deze zorg te bevorderen. Intussen zijn individuele en openbare gezondheidszorg nauw met elkaar verweven, zodat het on juist is deze als tegenstellingen en los van elkaar te zien. De verschillende kruisverenigingen ver richten zowel landelijk als provinciaal ge lijksoortige arbeid, die op nuttige wijze kan worden gecoördineerd. Geestelijke volksgezondheid Op het gebied der geestelijke volksge zondheid is zeker nog niet die eenheid en die samenwerking bereikt, welke mogelijk is, al kan niet worden ontkend, dat door de stichting der Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid op dit ge bied van de geestelijke hygiëne voor de volwassenen kan worden gedacht aan coördinatie van het werk van consultatie- bureaux voor drankbestrijding, voor levens- en gezinsmoeilijkheden, voor sexuele voorlichting en psycho-therapeu- tische instituten. In vele gevallen zal ook 'ook coördinatie noodzakelijk zijn van djt werk met de 'zorg voor geestes- en zenuw zieken, de zorg voor zwakzinnigen, de ver pleging van criminele psychopathen en de zorg voor epileptici. Coördinatie van het werk op het gebied van het ziekenhuiswezen blijft in hoge mate noodzakelijk. Ook op dit gebied kun nen de in het ontwerp geprojecteerde or- :ooooooocooooccoooqq U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE x axxmrrm <YYXYxx*ioorY^ttcxYrxx>Dceococ B. Koning met pensioen Dinsdagmiddag is in' de ruime schuur op de Cornelia Westendorptuin aan de Mamixstraat. van de Vereniging van School- en Werktuinen, afscheid genomen van de heer B. Koning, die daar ruim ze ventien jaren als vaste tuinman heeft ge werkt en thans met pensioen is gegaan. De eerste spreker tijdens dit officiële afscheid was de voorzitter van de vereni ging, de heer A. Meilink die verklaarde, dat de heer Koning niet alleen tuinbouw kundig, maar ook opvoedkundig werk heeft verricht door het nauwe contact, d/.t hij met de jeugd onderhield. Hij beschreef uitvoerig het wel en wee van de tuin en het vele goede werk, dat de heer Koning daar heeft gedaan. Spreker zei, dat het de gepensionneerde geenszins is aan te zien, dat hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt; hij was er dan ook van over tuigd, dat de scheidende tuinman niet bij de pakken zal gaan neerzitten, 't Was hem ter ore gekomen, dat hij zich zal gaan toe leggen op de bijenteelt, waarvoor hij eerst nog een cursus zal volgen. Nadat de aanwezigen een „Lang zal hij leven" hadden gezongen, ontving de heer Koning uit handen van de voorzitter een geschenk in enveloppe. Mejuffrouw C. Westendorp, oud-voor zitster van de vereniging sloot zich bij de woorden van de heer Meilink aan en sprak de hoop uit, dat de heer Koning, al is hij nu gepensionneerd, toch de tuin nog vaak zal bezoeken. Daarna sprak de heer J. A. Dorresteyn, directeur van de dienst Hout en Plantsoe nen en bestuurslid van de vereniging. Ook hij prees het vele goede werk van de tuin man en verklaarde onder meer, dat er op de tuinen van de vereniging, die nauw samenwerkt met Hout en Plantsoenen, meer dan tweeduizend kinderen werken en dat men er naar streeft, de tuinen uit te breiden. De heer Koning ontving uit zijn handen een hertengewei. Verder sprak nog de heer C. van Holk namens de onderwijzers van de scholen, die nieuwe kussens voor een rookstoel en een kistje sigaren aanboden en de heer H. Dorland, die sigaretten overhandigde. Tenslotte dankte de heer Koning voor de hulde, die hem was gebracht. „Ik beschouw dit werk op de tuinen als een stuk jeugd cultuur", zei hij, „en ik hoop, dat in het vervolg ieder kind, dat van de lagere school komt, tenminste één seizoen het werk op de schooltuinen zal hebben meege maakt." ganen een belangrijke taak te vervullen krijgen. Bij de samenstelling van het ontwerp is nauw overleg met vertegenwoordigers dei- provinciale besturen gepleegd. Daarbij is gebleken, dat het stichten van provinciale diensten voor de volksgezondheid zeker niet een gedachte is, welke in brede kring leeft. Het ontwerp houdt zich trouwens zo als al eerder is betoogd niet bezig met de vraag, op welke wijze de uitvoering van de gezondheidszorg moet worden verricht. Organisatie Centrale Baad Tegen het zitting hebben der overheids vertegenwoordigers als waarnemers of ad viseurs en niet als stemgerechtigde leden bestaat bij de minister ernstig bezwaar. Het doel een goede samenwerking te ver krijgen van overheid en particulier initia tief zou dan niet worden bereikt. De opmerking van de leden, die menen dat niet de Kroon, maar de Centrale Raad zelf zijn voorzitter, secretaris en personeel zou moeten benoemen heeft de minister nader overwogen. Hij wil, voor wat betreft de benoeming van de secretaris en het per soneel, gaarne aan het verlangen van deze leden tegemoet komen. De voorzitter dient echter naar 's ministers mening door de Kroon te worden benoemd, geschorst en ontslagen. De openbare lichamen, die voor benoe ming van personen tot lid van de Centrale Raad in aanmerking komen zijn b.v.'pro- vincies en gemeenten en wellicht openbare colleges als de ziekenfondsraad. Het is niet de bedoeling, dat de overheid vertegen woordigers van provincies en gemeenten medegerekend in de Centrale Raad de minderheid zal vormen. De vertegen woordigers van de centrale overheid zullen echter minder dan de helft van alle leden van de raad uitmaken. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld de zittingsduur van de leden van Centrale en Gezondheidsraad gelijk te maken, waar toe die der leden van de Gezondheidsraad verkort wordt tot vier jaren. De noodzaak van goede coördinatie tus sen het werk van de Centrale Raad en de Gezondheidsraad wordt door de minister onderschreven. Indien hetgeen de minister met het ontwerp van wet mede heeft beoogd een doeltreffende decentralisatie van het werk op liet gebied der volksgezondheid tot stand zal komen, zal een afbakening van liet door de regionale inspecteurs en de raden en hun ambtenaren te verrichten werk nood zakelijk zijn. Het komt de minister voor, dat na de tot standkoming van <le wet de regionale in specties zullen kunnen worden ingekrom pen. Dit zon kunnen geschieden door in de toekomst, meer dan thans het geval is, re gionale inspecteurs voor meer dan een pro vincie aan te stellen. De minister beseft dat dit zekere bezwaren met zich mee kan brengen, maar hij meent, dat deze moeten worden aanvaard om de noodzakelijke or ganisatie in de periferie te kunnen creëren. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd is aan de heer P. Kooij, procuratiehouder van de kantoren van het rayon Haarlem van De Twentsche Bank, chef van de afdeling buitenland, met de titel van onder-directeur van het kantoor Haarlem, eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de door hem gedurende een lange reeks van jaren bewezen dien sten. Drieënvijftig jaar is hij bij het bank wezen werkzaam. De heer G. de Boer, procuratiehouder van de kantoren van het rayon Haarlem, is de titel van onder-directeur van het kantoor Haarlem verleend. Wegens het vertrek van de heer Kooy is benoemd tot procuratiehouder van de kantoren van het rayon te Haarlem de heer J. C. B. van den Bosch, die tot dusver met gelijke bevoegdheid verbonden was aan de kantoren te 's-Gravenhage. De afdeling buitenland van het kantoor Haarlem zal van 1 Januari a.s. af staan onder de gezamenlijke leiding van de heer S. Wolderingh, procuratiehouder, die daar reeds een lange reeks van jaren werkzaam is en van de heer J. C. B. van den Bosch. Op Donderdag 6 Januari zal het kantoor van het U.V.V., dat nu nog in het stadhuis te Haarlem is gevestigd, gesloten worden en op 10 Januari heeft de enigszins fees telijke heropening plaats in het voormalige magazijn van de Bescherming Bevolking in het Proveniershuis. Op het ogenblik is men druk bezig om d»ze ruimte.welke uit twee kamers bestaat, een prettiger aanzien te geven. De wand kasten, die vj/jeger een ietwat sombere indruk maakten, zijn helder wit geschilderd en ook de rest van het interieur is met bijzonder veel zorg opgeknapt. De vrijgekomen kamers in het stadhuis zullen, voorlopig althans, bezet worden door de .Stichting „Haarlems Bloei". Het bestuur, de directeur en het personeel ech ter hopen niet voor een te lange tijd, want men heeft nog altijd het oog gericht op een iets waardiger ruimte, waarbij men dan in de eerste plaats doelt op de Visthal. Op 1 Maart is het vijf en twintig jaar geleden, dat bedrijfsverenigingen haar werkzaamheden begonnen. In 1930 was het doel der verenigingen van werkgevers en werknemers de Ziektewet uit te voeren. Alvorens de taak uitgevoerd kon worden, moesten voorbereidende maatregelen ge troffen worden. Op 3 Januari 1930 begon de heer A. G. Keijser jr, wonende te Haar lem, aan de opbouw van de Bedrijfsver eniging voor het kledingbedrijf. De vol gende week viert hij zijn zilveren jubi leum en op zijn kantoor aan de Konings laan te Amsterdam zal hij gehuldigd worden. Door verbeteringen van de sociale maat regelen zijn de werkzaamheden van de oedrijfsverenigingen^ bijzonder toegenomen en het aantal leden van het personeel is aanzienlijk uitgebreid. Toen de heer Keij ser zijn functie aanvaardde had hij één assistente en thans heeft de vereniging ongeveer 800 dames en heren in dienst voor de vele werkzaamheden, die verband houden met sociale wetten. De heer Keijser was vroeger admini strateur van de' Bond van Kleermakers patroonsbond en ook daarna heeft hij zijn krachten gegeven in vele organisaties; hij was o.a. secretaris van de vakgroep kleer makers en nog steeds vervult hij een functie in het fonds, waaruit gelden geput worden om werknemers uit de kleding industrie in staat te stellen opgenomen te worden in sanatoria, als zij t.b.c. zijn. Door zijn arbeid op allerlei gebied ge niet de heer Keijser grote bekendheid en zijn persoon en werk worden door velen gewaardeerd. Dat zal hij volgende week ondervinden. Bloemendaal zal gedurende twee jaar de beschikking krijgen over een vuilnisstort plaats aan de kop van de Zeeweg. Dat heb ben Gedeputeerde Staten van Noordholland namelijk besloten. Tegelijkertijdwerd er aan de gemeente Bloemendaal. een hinder wetsvergunning verleend. In deze vergunning is een aantal voor waarden opgenomen, waaraan de stort plaats moet voldoen. Zo is het bijvoorbeeld verboden om in de zomer bij Oostenwind vuil te verbranden en voorts dient de ge meente het vuil te besproeien met een des infecterend middel. Door diverse instanties was er namelijk bezwaar gemaakt tegen deze stortplaats. Onder meer door de gemeente Zandvoort, door het strandschap van deze gemeente en door de stichting Kennemer duinen. Men vreesde van de vuilnisbelt bijzonder veel hinder te ondervinden. Gedeputeerde Sta ten hebben deze bezwaren terdege onder zocht en hebben teneinde ervaring op te doen de vergunning slechts voor twee jaar verleend. Onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd heeft het derde jeugdconcert in dit seizoen plaats op. 7 Januari 1955 in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest, onder leiding van Marinus Adam, voert het volgende programma uit: Der tiende concert voor orgel en orkest van G. F. Handel, met George Robert als solist: Serenade voor strijkorkest „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart en de ouverture „Carnaval Romain" van Hector Berlioz. De dirigent geeft, zoals gebruikelijk,, bij elk der uit te voeren werken een monde linge toelichting. Het concert wordt twee maal gegeven en wel 's middags om kwart over vier en 's avonds om half acht. Er wordt grote belangstelling verwacht, omdat velen de gelegenheid zullen aangrij pen het befaamde orgel van Cavaillé Coll door de stadsorganist te horen bespelen. Nu de laatste weekstaat van de Neder- landsche Bank in 1954 verschenen is, op gemaakt per 27 December, wordt het mo gelijk ongeveer de balans van dit jaar op te maken. De goud- en deviezenvoorraad blijkt in 1954 met 240 millioen versterkt te zijn tot 4637 millioen. Dit is bijna uit sluitend een gevolg geweest van een ver betering der gouden munt- en materiaal- voorraad, die in het afgelopen jaar van f 2792 millioen op 3014 millioen kwam. De netto deviezenvoorraad vermeerderde slechts van 1605 millioen eind 1953 tot 1623 millioen thans. Niet mag echter worden vergeten, dat grote bedragen aan con vertibele valuta zijn omgezet in goud en tevens, dat in de loop van het jaar en kele vervroegde aflossingen op buitenland se leningen hebben plaatsgevonden, name lijk 143 millioen in Januari op een Britse lening en 200 millioen op een lening van de Wereldbank. De bankbiljettencirculatie is tot een nieuw na-oorlogsrecord gestegen. De grote behoeften aan contaten tijdens de jaar wisseling brachten de chartale geldhöeveel heid op 3579 millioen togen 3463 mil lioen de vorige week en 3329 millioen het vorige-jaar. In 1954 is dus 250 millioen gulden meer in circulatie gekomen. ADVERTENTIE VUUR WERK VOOR OlID EN NIEUW Grote Houtstraat 7 bij de Grote Markt (IJssalon Tremonti) De bekende musicus Johan B. Kok over leed te Amsterdam aan de vooravond van Kerstmis op vijfenzestigjarige leeftijd. Zijn verscheiden, na een korte ziekte, kwam zeer onverwacht en heeft bij de vele vrien den, die hij zich gemaakt had, grote ont roering gewekt. Johan B. Kok maakte naam als dirigent, maar meer nog als componist. Reeds vroeg ging zijn belangstelling uit naar de tokkel- instrumenten: mandoline, gitaar, enzo voorts. Hij besefte de waarde dezer mu ziekinstrumenten, waar het betrof de mu ziekbeoefening d-oor hen, die slechts over kleine beurzen beschikten. Zijn leidende gedachte was deze amateurs in groepsver band bijeen te brengen en waar kon dit beter geschieden dan in de rijen der jeugd beweging? Veel heeft deze musicus, die als de toon aangevende Nederlandse expert op dit ge bied gold, gedaan voor de arbeiders-man- dolmeverenigingen. Van menig mandoline orkest was hij directeur. Over de IJmui- dense arbeidersmandolineclub „Excelsior" had hij gedurende bijna vijfentwintig jaar cie leiding. Velen heeft hij de eerste schre den leren zetten op het pad der muziek beoefening en menige musicus, die thans een klinkende naam in Nederland heeft, leerde bij Kok de eerste toonladders spelen. Niet alleen als leraar, dirigent, jurylid en radiodocent verwierf de thans over leden toonkunstenaar bekendheid. Johan B. Kok was daarenboven een vruchtbaar en begaafd componist, in het bijzonder natuurlijk voor mandolinemuziek, maar ook voor accordeon en piano. Doorkneed in het vak toonde hij eveneens zijn bekwaamheid als arrangeur van orkestmuziek. Zijn com posities stellen de spelers nergens voor immense problemen; hij schreef ze trou wens met de bedoeling, dat iedereen deze muziek zou kunnen begrijpen en spelen; hij schreef deze composities voor de vele amateurs, wier technisch kunnen hij uit muntend wist te peilen. Dat hij zich vele vrienden verworven heeft, is niet verwonderlijk, want hij was een zeer sympathiek mens, van wie een grote beminnelijkheid uitging. Een bittere klacht over het voor parti culiere bosbouwers en landgoedbezitters fnuikend geachte successierecht werd van daag op een vergadering van de Nederland- sche Vereniging van Boscheigenaren geuit door de voorzitter, jhr. mr. C. M. O. van Nispen tot Sevenaer. Het successierecht wordt over des bos- bouwondernemers besparing geheven. De verpachter, de boer, de huizenbezitter, de houder van een effectenportefeuile genie ten jaarlijks inkomsten: de Nederlandse bosbouwer echter een niet realiseerbaar inkomen. Hij moet dus extra sober leven. Wat hij zich nu aan inkomsten ontzegt en moet ontzeggen voor later, dat wordt, ob ject van successiebelasting. Natuurlijk zijn het niet alleen de boseigenaren die de suc- cessielasten hebben te torsen. Zij delen dit met ieder, die een bezit heeft, hetzij mini maal hetzij groot. Of deze belasting ge rechtvaardigd is, wilde jhr. Van Nispen tot Sevenaer niet onder ogen zien. Wel leek het hem gemotiveerd de vraag te stellen, of een erflast, die mede oorzaak is dat oud familiebezit uiteensplijt, maatschap pelijk geen onding is. Waar een voorgeslacht zich zó veel ont zegd heeft om dat wat als ondeelbaar fa- miliegoed werd beschouwd, te handhaven, daar lijkt de fiscale ingreep van het suc cessierecht onbillijk en onsociaal, aldus de spreker. Indien men nog enige waarde hecht aan familietraditie traditie die bewaart en overlevert, eigenschappen en levensstijl, die geschiktheid kweken voor wetenschaps- en kunstbeoefening, tot lei ding in staat en onderneming dan zal men niet voorbij mogen zien dat de tradi tie, die aan de familie haar eenheid en binding geeft, zich veelal zal hebben te hechten aan een concreet en materieel ge geven dat van geslacht tot geslacht wordt overleverd. Als het bestuur van de vereniging ge meend heeft zijn verontrusting te moeten uitspreken over de aankoop van bossen door de staat, dan is het allerminst omdat en alsof hij voor het voortreffelijke werk van het Staatsbosbeheer geen open oog zou hebben. Het meent echter dat het niet in het belang der Nederlandse gemeenschap is, dat het particuliere bosbezit verder afneemt om plaats te maken voor over- heidsbezit, tenzij dit en dit is vol gens de spreker niet discutabel de énige mogelijkheid is om een landgoed te behouden. De moderne maatschap pij ontwikkelt zich in de richting van het anonieme, het onpersoonlijke. De enkeling wordt tot abstracte groot heid. onderworpen en dienstbaar aan naamloze onpersoonlijke instellingen. Deze ontwikkeling zal veelal onver mijdelijk zijn, maar, waar het persoon lijke kan behouden blijven, daar zal het behouden dienen te worden. De juridische vorm van het landgoed, dat de spreker zag als een onderneming zal de continuïteit moeten bevorderen. Het antwoord op de vraag naar de vorm, die de bosbezitters kiezen moeten, wordt niet enkel bepaald door de eis der duurzaam heid. mede beslissend is de vraag: ziet gij uw landgoed als een onderneming of niet? Gaat het u enkele om wille van histori sche, wetenschappelijke, picturale beteke nis van het bezit, dan gaan de gedachten naar de stichtingsvorm als de meest ge- eigende. Jhr. ir. J. E. M. van Nispen tot Panner- den hield hierna een inleiding over het onderwerp: „De bodem van Nederland, mede in verband met de registratie van bosbouwondernemingen (het bosschap)". Op het baanvak Oss-Den Bosch is Maan dagavond de 28-jarige opzichter G. van Hooydonk uit Ulvenhout uit een in volle vaart rijdende trein gevallen en daarbij zo ernstig gewond, dat hij de volgende dag in een ziekenhuis in Den Bosch overleed. Enige vergissingen hebben tot dit on geluk geleid. De jongeman en zijn meisje, die uit Arnhem naar Den Bosch terugkeer den, waren in Oss uitgestapt in de mening, dat zij er reeds waren. Zij konden na het bemerken van hun vergissing nog net in de alweer rijdende trein springen; doch kwamen daardoor met derde klas-kaartjes in een tweede klasse-compartiment. In een poging om binnendoor de derde klasse rijtuigen te bereiken kwamen zij in een kieirie ruimte, die voor de conducteur is bestemd. Daar is, vermoedelijk doordat de jongeman een verkeerde manipulatie heeft gemaakt, een buitendeur opengesprongen, waardoor hij naar buiten viel. Nog korte tijd wist hij zich vast te klampen aan een leren riem en ook zijn meisje heeft ver geefs getracht hem naar binnen te tiekken. In Den Haag is overleden dr. A. Haak, één van de drie gebroeders Haak. Evenals Jur en Jan was ook Albert in zijn jeugd een vooraanstaand lid van de voetbalver eniging Haarlem. In de periode 19061912 speelde hij vrijwel onafgebroken in het eerste elftal, waarin hij als half-back door zijn constante spel en zijn vurig enthou siasme steeds opviel. Nadat hij als actief voetballer in 1912 afscheid had genomen, diende hij zijn vereniging nog vele jaren als bestuurslid. Voor zijn verdiensten werd hij benoemd tot lid van verdienste. In Den Haag was dr. Haak later een gezien arts voor maag-, darm- en stofwisselingsziek ten. De teraardebestelling is in alle stilte geschied. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de gren zen der gemeenten Giessendam, Giessem- Nieuwkerk, Hardinxveld. Peursum, Schel, hiinen en Sliedrecht. In dit. ontwerp wordt voorgesteld: vereniging van gedeelten van de gemeenten Giessendam, Hardinxveld en Sliedrecht tot een nieuwe gemeente Gies- sendam-Hardinxveld; toevoeging van een gedeelte van de gemeente Giessendam aan de gemeente Sliedrecht; toevoeging van een gedeelte van de gemeente Hardinx veld aan de gemeente Schelluimen en vereniging van de gemeente Giessen- Nieuwkerk, de gemeente Peursum en de overblijvende gedeelten van de gemeenten Giessendam en Hardinxveld tot een nieu we gemeente Giessenhurg. Als datum van ingang van deze wijzi gingen wordt voorgesteld 1 Januari 1956. ADVERTENTIE Is een begrip geworden In Haarlem voor z\jn heerlijke „SNACKS", o.a. Loempia's, Bamiballen, Nasi Gorengschotels, Huzarensalades, Russische eieren, Hors-d'oeuvres, Zalmschelpen enz. enz. Koffiefiltre a la Belgique - Cassata-IJs Italienne De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, besloten voor het melkjaar November 1954November 1955 één algemene garantieprijs voor de door de veehouders afgeleverde melk vast te stellen 'van 22 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3,7 procent. Daarnaast zal voor «nog nader aan te wij zen gebieden men denkt aan de zand gronden een toeslag op deze prijs wor den verleend van 1,7 cent per kilogram. Deze toeslag zal alleen dan worden uit gekeerd, indien de landelijk gemiddelde op brengst over de gehele periode lager is dan 23,7 cent per kilogram. De zogenaamde verrekenprijs voor de afgeleverde consump- tiemelk zal in het nieuwe melkprijsjaar 25 cent per kilogram bedragen. De regering zal binnenkort bepalen tot welke gevolgen de verhoging van de kostprijs van de melk voor de melkprijs voor de consument zal leiden. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede dat de prijzen en de toeslag gebaseerd zijn op de uitkomsten van het door het Landbouw- Economisch Instituut ingestelde onderzoek naar de verwachte kostprijzen der melk. Uit deze berekeningen is, behalve een algeme ne kostprijsstijging, gebleken, dat sterker nog dan in voorgaande jaren de kostprijzen van de melk in de verschillende gebieden onderling grote afwijkingen vertonen. Met name het verschil tussen de gemiddelde kostprijs van de zandgebieden en van de weidegebieden is aanzienlijk toegenomen en wel van 2 cent tot 4 cent per kilogram. Uit de rapporten van het Landbouw-Ec.o- nomisch Instituut is reeds gebleken, dat het verschil in kostprijs tussen zand- en weidegebieden ten dele een gevolg is van een verschil in bedrijfsgrootte en bédrijfs- voering, mede samenhangende met de grondsoort, en voor een ander deel voort vloeit uit het onvoldoende in de pachtprij zen tot uitdrukking komende verschil in bodemvruchtbaarheid. Bij de vaststelling van de garantieprijs is met deze factor geen rekening gehou den. Daarom wordt een toeslag van 1,7 cent per kilogram in het vooruitzicht ge steld. Hierdoor is het mogelijk te blijven werken met één landelijke garantieprijs, gebaseerd op het gemiddelde van de kost prijs in de weidegebieden en van de met de toeslag gecorrigeerde kostprijs in de zand gebieden. Over de uitvoering van dit systeem, dat gezien moet worden als een voorlopige op lossing, zal met de georganiseerde land bouw en het zuivelbedrijfsleven nog uit voerig overleg worden gepleegd. Daarom kunnen nog geen nadere mededelingen wor den gedaan over de wijze van uitvoering van de toeslag. Inspecteur Scheepvaart: „Op de visgronden van de Noordzee hou den de vissers zich menigmaal niet aan de voorschriften van het Buitenaanvarings- reglement, volgens welke bij mist elke minuut seinen moeten worden gegeven en de uitkijk paraat moet zijn. Voor zulk een nonchalance, zulk een mentaliteit, die aan stekelijk werkt en tot een opeenhoping van noodlottige omstandigheden kan leiden, is de schipper altijd medeverantwoordelijk". Aldus heeft de inspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, zich uitgesproken naar aanleiding van de aanvaring van de Jacoba II Urk 81 door de motorlogger Petronella Sch 314 op 10 Maart 1954. Aan boord van beide schepen waren de bedoel de fouten volgens de inspecteur begaan. Op de Petronella had dan bovendien radio tumult het horen wan seinen bemoeilijkt. Op de Jacoba II bevond zich wel een uit kijk in functie, maar niet buiten het mo torgeronk, dat alle andere geluiden over stemde. Bovendien werden daar seinen ge geven met niets dan een misthoorntje, daar de luchtfluit in het ongerede was geraakt. De inspecteur verzocht de raad, beide schippers, M. B. van de Petronella en F. P. van de Jacoba II, te willen straffen met het uitspreken van een berisping. Maar de hoofdschuldige achtte hij stuur man M. R. van de Petronella, die zijn wacht op de brug had verlaten en daardoor op het kritieke ogenblik niet snel genoeg had kunnen ingrijpen. Tegen hem werd twee weken inhouding van bevoegdheid ge vraagd. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. LONDEN (United Press) Het officiële Chinese nieuwsagentschap Nieuw-China heeft gezegd dat in Peking overeenkom sten zijn ondertekend waardoor een hech tere band tot stand gekomen is tussen communistisch China en de Vietminh. Vol gens de accoorden waarbij kwesties van verbindingen en waterbevoorrading worden geregeld, heeft communistisch China zich bereid verklaard de door de oorlog getrof fen Vietminh-spoorwegen te herstellen, lo comotieven te leveren en „uitrustingstuk ken en onderdelen" die nodig zijn om de burgerluchtvaart weer op gang te brengen. Chinese ingenieurs zullen de spoorlijn tus sen Hanoi en Don Dang herstellen en het stelsel aansluiten op het Chinese spoorweg net. Vernielde wegen zullen met Chinese hulp worden hersteld. De accoorden zullen leiden tot een verdere economische samen werking tussen China en de Vietminh. De Franse onderhandelaar Jean Sainte- ny. die onlangs met goed gevolg Handels besprekingen met de Vietminh heeft ge voerd, is van mening dat communistische en democratische staten naast elkaar kun nen bestaan. Saintèny zei in Saigon dat vreedzame coëxistentie in Indo-China haar bestaansmogelijkheden heeft bewezen. BINNENLAND De Achterveldse coöperatieve stoom- zuivelfabriek heeft de leverantie van melk gestaakt aan de Eerste Vrije Amersfoortse Melkhandel. Het geschil is ontstaan, doordat de E.V.AM, zonder overleg met de fabriek de melkprijs met twee cent had vei-laagd en. melk leverde voor 23 cent. Dit jaar zyn er voor 51 bedrijfstakken bedrijfscommissies ingevolge de Wet op de Ondernemingsraden ingesteld. Voorts is Dinsdag de algemene bedrijfscommissie ge ïnstalleerd, zodat er thans totaal 52 bedrijfs commissies zijn. Alex Faassen Jr., de spreker van het Scapino Ballet, zal na 1 Januari geen deel meer uit maken van deze groep. Hij wordt opgevolgd door Peter Brandsma. HAARLEM EN OMGEVING Hedenmorgen is de brandweer uit gerukt voor een klein brandje in een school in de Faradaystraat in Haarlem. Men had daar op een electrisch kookapparaat water ge- warmd en daarna d.' stroom uitgeschakeld. Een werkster zette toen een doos met was, die te hard wrs geworden, op de nog warme plaat. De was is vloeibaar geworden, uit de doos gestroomd en in brand geraakt. De werkster heeft de vlammen zelf gedoofd; de brandweer behoefde geen assistentie te ver lenen. DJAKARTA (Reuter) De vijf pre miers van de Aziatische landen, die in Bogor confereren, hebben besloten com munistisch China uit te nodigen voor de conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen, die in April in Indonesië zal wor den gehouden. Officiële bevestiging van het bericht, dat communistisch China voor de Afri kaans-Aziatische conferentie zal worden uitgenodigd, is niet te verwachten tot he denmiddag het slotcommuniqué zal wor den uitgegeven. De correspondent van PIA te Bogor verneemt, dat ook Japan een uitnodiging zal ontvangen tot het deelnemen aan de Afrikaans-Aziatische conferentie. Gisteravond heeft zich ten huize van de heer L. Piersma aan de Wijk aan Zeeër- weg in JJmuiden een explosie voorgedaan, die ernstige gevolgen had. (De heer P. is eigenaar van een vuurwerkfabriekje in oud-Velsen). Vijf mannen waren bezig met het bewerken van knalkurken. Door on bekende oorzaak is een hoeveelheid hier van ontploft. De 19-jarige J. v. d. L. werd door een steekvlam aan het gelaat getrof fen en is met ernstige brandwonden in het Antonius-ziekenhuis opgenomen. In het huis van de heer P. werd grote schade aangericht. De politie heeft een zeer uit gebreide hoeveelheid vuurwerk in beslag genomen. De heer P. had geen vergunning deze materie in zijn woning op te slaan. Piloot omgekomen Een straaljager van het type F 84 Thun der jet van de Koninklijke Luchtmacht, ge- stationneerd op de vliegbasis Volkel, is Dinsdagmiddag op een oefenvlucht boven Duits grondgebied, 3 kilometer ten Oosten van Breitenburg, verongelukt. De bestuur der, de gehuwde sergeant-vlieger P. J. Oostdijk uit Nijmegen is daarbij om het leven gekomen. De verongelukte vlieger was 21 jaar. Ser geant-vlieger Oostdijk was op een naviga- tievlucht en had te kampen met slecht weer. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Over het ongeluk deelde een woordvoerder van de Britse luchtmacht mede, dat het vliegtuig in de vlucht uit elkaar gespron gen is en de wrakstukken over een gebied van een halve mijl verspreid werden. Oefeningen op Zondag De Nationale Christen Onderofficieren- vereniging heeft zich in een uitvoerig me morandum tot de minister van Oorlog, de overige leden van de regering, de volks vertegenwoordiging en de kerken gewend, waarin zij bezwaren oppert tegen de oefeningen in internationaal verband, waarbij steeds een Zondag in beslag wordt genomen. Bij de oefening „Battle Royal" waren dit zelfs twee Zondagen, zo schrijft zij. Voorts richt, zij zich tegen .het nog steeds voortdurende kwaad van het op Zondagavond op grote schaal doen ver voeren van militairen, die naar hun garni zoen of legerplaats terugkeren, tegen oefe ningen op kerkelijke feestdagen, met name op Hemelvaartsdag en tegen het aan zeer vele militairen ontnemen van de gelegen heid om ondér rustige omstandigheden en stilte, met aan God verschuldigde eerbied, voor en na de maaltijden te kunnen bid den en danken, in die fcazernementen en legerplaatsen waar het cafetaria-systeem bij de verstrekking van de maaltijden is in gevoerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Franciscus Hubertus, van II .M v. Rooijen en K. A. v. Wonderen; Wil- helinina Theor' -a Maria. van J. A. Hoo- gervorst en C. M. Th. Gossens. OVERLEDEN: H. Huijzer, v„ 69 jaar, wed. van H. A. Tameling; J. P. v. Assenbergh, v., 81 jaar, wed. van A. J C. Montijn; A. M. Groot, v„ 71 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10