Waterschade in de Biesbosch op vijf, zes millioen geraamd Ongeval in Peru Weerbericht Franse Kamer staat voor een historische beslissing Bergboezem onderging het lot waartoe hij is voorbestemd Dedijers onschendbaarheid in het parlement opgeheven Strop brak, bok liep vast Het woord is aan. Vergadering begint heden om vier uur Persconferentie met de buitenlandse correspondenten ging niet door Iets minder zacht Voor de Stille Armen Rampenfonds springt waarschijnlijk hij Ridderkerk onderhandelde twee jaar met Den Haag Meerstoel overnachtte bij de Velser ponten Kabinetszitting in Bonn te elfder ure afgelast Maximum-consumenten prijs voor suiker vervalt Weer rapport 69e JAARGANG No 146 WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 300 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 T"V 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. eeoon _Q5 (zes lijnen) Directie, Hoofd- UirTi &*ii K B a"yr ^^1 Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redact,c Redactie en Administratie. Bijkantoor I g M f| T I jQffl O 1 J f*f fl f I Pf O Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. X IvLULl L \L* JL X J. fel LI li jn/lVj|.Vil franco p.p. ƒ7-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. A Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Dii'ecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZEVENTIEN MENSEN zijn Zondag om het leven gekomen en twee ernstig gewond' toen een vrachtauto vol feestgangers nabij Cuzco in Peru in een diepe kloof stortte. Toen ik d'at korte bericht las leek het in eens de aanleiding te geven om iets te schrijven over een klein meesterwerk der Amerikaanse litteratuur: The Bridge of San Lui® Rey. Want daar bestond al enige tijd de neiging toe, na de vierde of vijfde her lezing. Het is dertig jaar oud1; menigeen heeft geen aandacht meer voor zulk een boek, omdat hij of zij alleen belangstelling voor nieuwe voelt. Maar menig ander put gaarne uit het hem dierbaar geblevene, zorgvuldig in zijn boekenkast bewaard, soms wel eens door uitlening verdwenen, maar dan toch opnieuw aangeschaft. Ik bezit dit boek zelfs in tweevoud; er moet eens een .onverhoopt zijn teruggekeerd. De auteur begint en dat verklaart mijn toevallige aanleiding met een oud bericht omtrent een ongeval in hetzelfde verre land, bij dezelfde plaats. Hij vangt aldus aan: „Op Vrijdagmiddag 20 Juli 1714 brak de mooiste brug in geheel Peru en deed vijf reizigers in de diepte storten.Deze brug. lag in de hoge weg tussen Lima en Cuzco en honderden mensen trokken er dagelijks over. Meer dan een eeuw tevoren was zij door de Inca's uit rijshout gevloch ten en bezoekers van Lima werden er al tijd heen geleid om haar te zienPaar den en rijtuigen en draagstoelen moesten een lange afdaling maken en de smalle stroom op vlotten oversteken, maar nie mand, zelfs de Onderkoning niet, zelfs de Aartsbisschop van Lima niet, zou ooit ver kiezen met zijn bagage over te varen; hij ging te voet over de vermaarde brug van San Luis Rey. Saint Louis de France zelf beschermde haar, door zijn naam en door het uit leem gebouwde kerkje aan d'e over kant. De brug scheen eeuwigdurend te zijn; het was ondenkbaar dat zij ooit zou breken." Toch bezweek zij op die dag en het wekte verslagenheid, hetgeen eigenlijk wel vreemd was, want-veelvuldig werd' Peru door groter rampen getroffen; vloedgolven sleurden steden mee, aardbevingen kwa men wekelijks voor en goede luyden wer den onder vallende torens bedolven. Maar nooit had een dier catasteophen zulk een indruk gemaakt als het scheuren van de brug va-n San Luis Rey. Er werd een zeer bijzondere dienst in de Kathedraal van Lima gehouden voor de vijf slachtoffers, wier overblijfselen men met moeite-bij eengezocht had. Toen toog pater Juniper aan het werk. Hij was een 'kleine rood harige Franciscaan uit Noord-Italië, die naar Peru getogen was om Indianen te be keren. Hij zag het ongeluk gebeuren; eerst hoorde hij een scherp-twinkelend geluid, „alsof vioolsnaren sprongen" en toen zag hij de brug zich splitsen en vijf wild- bewegende insecten storten in de kloof. Het bracht hem tot een jarenlang moei zaam onderzoek dat moest aantonen waar om juist dit vijftal mensen een oude man, een oudd wouw, een jonge man, een jonge vrouw en een kind' dit lot ge troffen had. Hij was een vroom man. Hij was ervan overtuigd dat de slechten wor- dien vernietigd als straf voor hun slecht heid en de goeden vroeg ten Hemel ge roepen als beloning voor hun goedheid. Maar hij wilde het bewijzen, het exact- wetenschappelijk vaststellen. Hij sprak langdurig met allen die de vijf gekend hadden en iets van hun levensloop konden vertellen. De pater ondervond dat het een zware taak was, omdat hij zoveel tegen strijdige feiten en tegenstrijdige uitspra ken vernam. Maar hij noteerde alles en schreef een dik boek over die vijf levens, dat hij talloze malen herlas en wijzigde. Na zes jaar was het gereed; toen ontdekten enige rechters er ketterij in en spraken hun vonnis uit: het moest met zijn auteur op het grote plein van Lima worden verbrand. In de laatste nacht zijns levens over peinsde Broeder Juniper in de cel het raadsel van zijn eigen levensloop, nadat hij die van vijf anderen niet had kunnen verklaren. Hij was niet opstandig, maar hunkerde naar een enkele stem die getui gen zou, dat zijn bedoeling althans was geweest, het geloof te dienen. Hij dacht dat niemand dat erkende, maar 's morgens, in d-e menigte op het plein rondom de brand stapel, waren er velen die het begrepen, want zij hadden van hem gehouden. „Tot het laatst geloofde hij hardnekkig dat St. Franciscus hem niet tenvolle veroordeeld zou hebben en (geen groter Naam aan durvende omdat hij ten deze zozeer tot dwaling geneigd scheen) deed hij tweemaal een beroep op hem, en leunende op een vlam glimlachte hij en stierf." Daar moet, zegt Wilder, nog een ander exemplaar van dat boek in het stof ener bibliotheek bewaard zijn gebleven. En hij vertelt in korte samenvatting de levens loop van die vijf mensen: van de oude Markiezin de Montemayor en Pepita,'van Esteban en Oom Pio en Don Jaime, het zoontje van Camila Periohole, de grote actrice van Li-ma. Het levensverhaal van de oude vrouw is, geloof ik, wel het diepst overtuigend; in haar nimmer falende toe wijding aan haar naar Spanje vertrokken, kille en zelfzuchtige dochter Don-a Clara beeldt het een offervaardigheid, die in brieven tot uitdrukking komt die latere geslachten zullen verwonderen en ontroe ren. Maa-r in al die vijf levens dringt de schrijver door met een warmte en een mededogen, die aan Mme. de Staël's woord „Alles weten is alles vergeven" doen den ken en die de lezer ten slotte tot deze ge volgtrekking brengen: dat voor deze vijf het leven geen taak, geen uitzicht, geen hoop meer bood, o-md-at hun bestaan zijn reden scheen te hebben verloren. Misschien is wel de grote waarde van dit boek, als men het tussen boeken van deze tijd herleest, dat het in zo hoge mate de nu zo zelden blijkende gave van zuiver medevoelen toont. Temidden van een kei harde actualiteit vol keihard materialisme leeft zij nochtans voort in d'e harten der mensen. De journalist weet niet meer van de zeventien, die Zondag in een kloof bij Cuzco de dood gevonden hebben, dan in dat korte bericht staat met de wrange bijvoeging: het waren feestgangers. Maar misschien is die niet wrang. R. P. Baarns oudste ingezetene, mevrouw A. M. Korthals—Fuchs, zal op 3 Januari haar honderdste verjaardag vieren. Mevrouw Korthals heeft een dochter die de 80 reeds gepasseerd is. Deze heeft vier dochters, die allen reeds grootmoeder zijn. I Nagekomen giften 5 V.'s ƒ59.85; Mr. J. C. D. ƒ50,—; P. R. ƒ10.—; F. F. ƒ10,—; N. N. ƒ10,—; D. H. ƒ10,—; H. C. R.—d. L. ƒ10.—; W. v. R. ƒ5,—; J. K. ƒ5,—; H. J. K. ƒ5,—; N.V. v/h. P. J. V. ƒ5.-: D. K. ƒ3,—; H. H.—S. ƒ2,50; L. v. d. V.—K. f 2.50; Ir. B. J. H. H. ƒ2.50; W. A. v. d. H.—v. E. ƒ2.50; W. J. A. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; M. E. K. ƒ2.—; R. F. ƒ1,—; L. Z, ƒ5,—; A. H. ƒ5.—; P. ƒ10.—; A. J. T. ƒ2,—: Haro ƒ2,—; Openingsvoorstelling Stu dio Theater ƒ461,75; Mevr. Swens ƒ5,—; Marijke en Hanneke 5,Carla 2,50. Dagtotaal ƒ698,60. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 13.010,21. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Eerst vrij laat in het leven leert men, te bekennen dat men niet weet wat men niet weet, en dat men de boeken niet gelezen heeft die men niet gelezen heeft. Maar als men dat eenmaal tenvolle be reikt heeft: wat een opluchting! Deskundigen van waterschappen en de Stichting van de Landbouw in Brabant hebben de schade, die de jongste storm in de Biesbosch cn de polders van de Lang straat heeft aangericht op een bedrag van vijf a zes millioen gulden geraamd. Dit is het bedrag, dat nodig zal zijn voor het herstel van de dijken, de Waterloop en de wegen, maar er is nog niet in verdisconteerd de bedrijfsschade en de schade aan huizen, boerderijen enzovoorts, die de bewoners van het gebied hebben geleden. In de dijken van Biesbosch en Langstraat heeft de storm ruim 50 stroomgaten ge slagen, waarvan sommige meer dan 60 meter breed zün en nog steeds doet daar het water zijn verwoestende werk en maakt de gaten groter. Iedere dag betekent hier toeneming van de schade, die groter is dan in de beruchte Februaridagen van het vorige jaar. Doch deze keer zijn er, doordat de bewoners tijdig gewaarschuwd zijn geworden, geen slachtoffers gevallen. Wel zijn enige honderden met boten van de rijkspolitie van de bedreigde plaatsen gehaald en het feit, dat vrijwel alle boerde rijen na de ramp van Februari telefonische aansluiting hebben gekregen heeft waar schijnlijk veel onheil voorkomen. Nu was ieder voorbereid en kon tijdig maatregelen voor evacuatie nemen. De kosten van herstel zullen veel meer bedragen dan het vorig jaar. In de eerste plaats kan men nergens volstaan met pro visorische maatregelen, omdat men mis schien nog de winterstormen te wachten heeft, voorts zijn de werkdagen in deze maand korter dan in Februari en volgende maanden en tenslotte is er naar verhou ding minder materiaal beschikbaar, omdat de meeste aannemers aan het werk zijn in Zeeland en moeilijk hun objecten daar in de steek kunnen laten. De stemming in de Biesbosch onder de landeigenaren en pachters is mismoedig. De kosten van herstel van sommige van de 80 a 90 polders in de Biesbosch zullen vaak zo hoog zijn, dat het niet meer de moeite loont ze te maken, waarbij men dan nog de risico loopt, dat het water bij de volgende storm wéér zijn vernielende werk zal doen. Dertigduizend Nederlanders hier wach ten op de uitvoering van het Deltaplan, zo zeide burgemeester Odenkei'k van de ge meente Dussen en Hank, die ook tot de getroffen gebieden behoort. De Biesbosch vecht een welhaast hopeloze strijd tegen het water, omdat de dijken nu eenmaal maar een bepaalde hoogie mogen hebben. Dit heeft zijn terugslag op het gehele maatschappelijke en economische leven van deze bevolking. Het Deltaplan blijft voorlopig nog op de lange baan, en daar mede ook de ruilverkaveling in deze vruchtbare polders en de ontwikkeling van het provinciaal wegennet. Dit laatste heeft weer zeer sterk zijn invloed op de Intussen liep de polder onder In een buitengewone vergadering heeft de gemeenteraad van Ridderkerk gespro* ken over het onderlopen van de in deze gemeente gelegen polder Donkersloot en Woude tendens de storm van 23 Decem ber, tengevolge waarvan 10 gezinnen een goed heenkomen moesten zoeken. Zowel de burgemeester als de wethou der van Openbare Werken liet uitko men, dat niets is verzuimd om het onder lopen van de polder te voorkomen. Reeds vóór de ramp van 1 Februari 1953 heeft het gemeentebestuur pogingen aangewend deze polder een grotere be veiliging te geven. De lange duur van de onderhandelingen met de daarbij betrok ken instanties in Den Haag hebben er ech ter toe geleid, dat pas op 23 November van dit jaar op kosten van de gemeente kon worden begonnen met het ophogen van de kade langs de rivier. Onmiddellijk na het onderlopen van de polder heeft het gemeentebestuur alle maatregelen getroffen om de polder zo spoedig mogelijk droog te krijgen. mogelijkheid om industrieën aan te trek ken. Het zwaarst is de Zuidelijke Biesbosch getroffen, die grotendeels behoort tot het gebied van de gemeente Made en Drim- melen op het Noord-Brabantse vasteland. Duizenden hectares vruchtbaar land staan hier onder water en het gebied roept as sociaties op met de toestand van de twee de maand van het vorige jaar. Met jaloerse ogen kijkt men in de rich ting van Dordrecht, waar men de polders wel een voldoende hoge dijk heeft gege ven en waar overstromingen thans sinds jaren niet meer voor komen. „Waarom wij wel en zij niet", vraagt men in de Bies bosch. De Waterstaat heeft daar echter zeer gegronde redenen voor, omdat dit wa tergebied als bergboezem moet dienen bij Gebroken dijken, ondergelopen land. hoge vloeden en verhoging van de dijken hier waarschijnlijk desastreuze gevolgen elders zal hebben. Nu de Biesbosch dus ook thans de stoot heeft opgevangen, hebben de landbouw organisaties zich daar tot de regering ge wend om bij haar om steun voor herstel van wegen en dijken aan te kloppen. In de Wet op de Watersnoodschade 1953 heeft de regering erkend, dat zij morele plich ten heeft om in te grijpen bij grote ram pen, zo redeneren de mannen van de Bies bosch en volgens hen is dit inderdaad een grote ramp. Hoe de regering daarover denkt is nog niet bekend, maar mocht het antwoord negatief zijn, dan zou men, zo hoort men in de Biesbosch, gelden uit het Rampenfonds beschikbaar kunnen stellen. 's GRAVENHAGE Er bestaat een redelijke kans, dat het Nationaal Rampen fonds zal bijspringen in de schade die de jongste stormen en overstromingen heb ben aangericht, zo verneemt het A.N.P. De statuten van het Rampenfonds ma ken uitkeringen bij grote rampen mogelijk, waarbij uiteraard elk geval zorgvuldig overwogen moet worden. Vast omlijnd is het begrip „grote ramp" in de statuten niet, maar ingewijden zijn van mening, dat de jongste overstromingen daar zeker onder kunnen vallen. Ook over de financiële mogelijkheden om steun te verlenen is men niet pessi mistisch gestemd, al noemde men de bedra gen die hier en daar als bezit van het Rampenfonds genoemd zijn, zeer overdre ven. De Commissarissen der Koningin in de getroffen gebieden is door het fonds ge vraagd een overzicht te geven van de om vang van de particuliere schade en naar aanleiding van dit onderzoek mag men ver wachten, dat op zeer korte termijn een beslissing over uitkering zal worden ge nomen. BELGRADO (Reuter/United Press) Het Joegoslavische parlement heeft met algemene stemmen besloten het lid Vladi mir Dedijer van zijn parlementaire on schendbaarheid te ontheffen. Daarmede is de weg geopend naar een vervolging van Dedijer wegens vijandige propaganda tegen de staat, die gestraft kan worden met dwangarbeid. De kwestie was op verzoek van de president van het parlement, Mosje Pijade, aan de agenda toegevoegd tijdens de behandeling van de begroting 1955 en het economische plan. Plet besluit viel een uur, voordat Dedijer een persconferentie zou houden, waartoe hij de buitenlandse correspondenten tele fonisch had uitgenodigd. De buitenlandse correspondenten kregen het „advies" van de regering de „onwettige" persconferentie niet bij te wonen. Het was de bedoeling van Dedijer bij deze gelegenheid te antwoorden op verklaringen van de plaatsvervangende pi-esident Edvard Kardelj. Deze had gezegd dat „elk fatsoenlijk man in het gezicht zou spuwen" van Dedijer en de gewezen vice- president Milovan Djilas. Kardelj had Dedijer en Djilas op de vingers getikt wegens dingen die zij de vorige week aan buitenlandse journalisten hadden gezegd. Dedijer werd tien dagen geleden ter ver antwoording geroepen voor de controle commissie van de communistische partij, waarbij hem de vraag werd gesteld of hij nog steeds achter Djilas stond. Het centrale comité van de partij had in Januari be sloten Djilas te verwijderen wegens zijn voorstellen voor een vrijer discipline en organisatie der partij. Dedijer was de enige die hem steunde. Dedijer weigerde te ant woorden op de vragen van de commissie, tenzij het centrale comité hiertoe bevel gaf. Later lichtte hij Westelijke vrienden over de gang van zaken in. Daarna verbrak ook Djilas het stilzwijgen. Hij deelde aan Wes telijke bezoekers mede dat hij veel voelde voor de oplichting van eer. socialistische partij, zo dit mogelijk zou zijn in dit land. Het communistische partijbestuur maakte bekend, dat Dedijer, lid van het centrale comité, uit de partij was gestoten. Hij had zich, evenals Djilas in dienst van die bui tenlandse kringen gesteld, die het socialis tische Joegoslavië niet welgezind waren. Ook had hij een „onware" interpretatie van zijn geschil met de partij aan de pers ge geven, aldus de aankondiging van het com munistische partijbestuur. (A.F.P.) Volgens radio-Zagreb zijn Dji las en Dedi,jer uit de vereniging van Ser vische journalisten gestoten. PARIJS (United Press) De weerspan nige Franse Nationale Vergadering staat vandaag voor de definitieve beslissing over de herbewapening van Duitsland. Premier Mendès-Franee heeft hierbij het lot van zijn regering en de toekomstige buitenland se politiek van Frankrijk op het spel gezet. Evenzeer staat de toekomst van de At lantische alliantie op het spel bij de twee vertrouwensvotums die gehouden zullen worden op de Kamerzitting die vandaag om vier uur begint. Algemeen wordt Men dès-Franee als de enige man in Frankrijk beschouwd die de Kamer naar goedkeuring van de Duitse herbewapening kan drijven. Een pijnlijke week van debat welke de verrassing opleverde dat de nieuwe West- Europese Unie in eerste aanleg werd ver worpen, plus steeds nieuwe obstakels zijn voorafgegaan, maar de beslissing kan jnoeilijk nog langer worden uitgesteld. De twee beslissende momenten vandaag zijn: Een vertrouwensvotum dienende om de West-Europese Unie alsnog goed te keu ren en alle op vertraging ingestelde amen dementen te verwerpen. De stemming over eeri wetsontwerp strekkende tot goedkeu ring van de toetreding van West-Duitsland tot de NAVO, maar in feite ook stellend dat Duitsland de Frans-Duitse Saarover- eenkomst aanvaarden moet wil het nieuwe Westerse defensieprogram uitgevoerd kun nen worden. Deze laatste punten zijn reeds artikelsgewijs goedgekeurd. Het vertrouwensvotum is het hoofdpunt en tevens de grote horde. Het is een poging het besluit van Vrijdag ongedaan te maken, toen de Assemblée met 280 tegen 259 stem men de West-Europese Unie verwierp. Maandag heeft de Assemblée de toetreding van Duitsland tot de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie in eerste instantie goedgekeurd met- 280 tegen 251 stemmen. De premier heeft verklaard dat de Ka mer thans logischerwijze de West-Euro pese Unie en het gehele „defensiepakket" moet goedkeuren, maar of dit gebeuren zal is nog altijd niet zeker. De meeste waar nemers houden het echter op een overwin ning van de premier. De beslissing van vandaag is voor Frank rijk bijna zeker het punt waar het land niet meer terugkan tenzij West-Duits land de zaak weer op losse schroeven zet door moeilijkheden te maken over de uit- Tegen de schemering is gisteren een grote bok van de rederij Goedkoop uit Amster dam ter hoogte van de Velser pont onklaar geraakt. De bok was met een nieuwe meer stoel op weg naar de I.Tmutdense buiten haven en heeft met zijn vrachtje van 300 ton even ten Westen van de vaarroute der ponten moeten overnachten. De nieuwe meerstoel is bedoeld als rem- plagant voor de indertijd door een Israë lisch stoomschip aangevaren en daarbij zwaar beschadigde stoel in het buiten-toe- leidingskanaal tot de Noordersluis. Kort daarop is het beschadigde gevaarte gelicht: gisteren was een bok uit de hoofdstad op weg naar IJmuiden toen er een strop brak en de bok, die een vrij Zuidelijke koers voer waar minder water staat dan aan de Noordkant van het kanaal, vastraakte. Daar men hier bij de snel invallende duisternis de strop niet kon herstellen dat is een vrij omvangrijk werk heeft de bok met de stoel in de takels hangend (het gevaarte steekt normaliter een acht meter onder water en is in totaal een kleine 15 meter hoog) de rest van de nacht op de plek van het ongeval moeten doorbrengen De havenpolitie zorgde voor een onmid dellijke waarschuwing en alleen de ponten hadden enige last van het obstakel, dat de hele nacht verlicht is geweest: de passeren-' de scheepvaart kon er gemakkelijk omheen. leg van het vage Frans-Duitse accoord over de toekomst van het Saargebied, dat over het algemeen gunstig voor Frankrijk is. De Assemblée heeft het herstel van de Duitse souvereiniteit en het Saar-accoord reeds goedgekeurd. Veel hangt vandaag af van de houding der M.R.P. Het is de vraag of ex-premier en ex-minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, de „vader" van Europese eenheid, het rondom hem staande groepje M.R.P.'ers er toe zal brengen de premier te steunen, en of de Europees georiënteerde rechtsen dat opnieuw zullen doen. Intussen maakt het ministerie van Bui tenlandse Zaken zich reeds zorgen om de reactie in de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en West-Duitsland over de duide lijke Franse tegenzin om mee te doen. De député's hebben getoond dat zij alleen „ja" zeggen onder druk en uit vrees dat de At lantische alliantie uiteen zal vallen en Frankrijk geïsoleerd zal worden. Het „ja" zal niet juichend gegeven worden. De pre mier heeft twee dagen geleden botweg ge zegd: „Er is geen alternatieve oplossing en het is niet langer mogelijk nieuwe zittin gen uit te schrijven. Onze bondgenoten zetten er een streep onder. De voorgestelde oplossing moet aanvaard worden willen we niet in een avontuur geraken dat fataal zou zijn voor de natie en haar veiligheid". (Van onze correspondent in Bonn) De buitengewone kabinetszitting, die bondskanselier Adenauer voor heden had uitgeschreven, is afgelast. Voornamelijk omdat het resultaat van de behandeling van de accoorden in het Franse parlement dan nog niet bekend kan zijn. De bijeen komst zal waarschijnlijk naar het volgend jaar verschoven worden. In het Voedselvoorziensngsblad en in de Nederlandse Staatscourant van vandaag is een beschikking van de minister van L bouw, Visserij en Voedselvoorziening af gekondigd, krachtens welke de prijzen- verordening suiker van het Bedrijschap voor Suiker wordt vernietigd. Dit betekent, dat de maximumprijs voor suiker vervalt. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling ontwikkelt zich nu zodanig, dat de wind in ons land meer naar het Zuiden gaat krimpen. Dit heeft tot gevolg, dat de directe aanvoer van zachte lucht steeds kleiner wordt. Ten gevolge van nachtelijke uitstraling zullen de temperaturen dan ook een neiging ver tonen wat lager te worden, waarbij de kans op vorming van mist toeneemt. Op de oceaan begint de depressie activiteit weer te herleven. Verwacht mag worden dat deze zich de eerste paar dagen nog niet tot over West-Europa zal uit breiden. (van hedenmorgen 7 uur) weers 0» C - C CL sS ta estand T3 3 so c ra 5Ë 5.3 EG z.5 Helsinki sneeuw ONO 3 0 1 Stockholm sneeuw N 4 0,5 Oslo onbewolkt N 2 -8 2 Kopenhagen onbewolkt WNW 6 3 2 Londen geheel bew. windstil 7 0 Amsterdam licht bew. WZW 6 8 0 Brussel geheel bew. WZW 2 8 0,6 Parijs motregen windstil 7 0,2 Bordeaux geheel bew. ZZW 5 4 4 Grenoble mist windstil -4 0 Nice onbewolkt NW 5 4 0 Warschau licht bew. WNW 5 4 7 Berlijn motregen W 7 9 7 Frankfort nevel W 4 8 0 München geheel bew. ZW 2 5 0 Zürich mist ZZO 1 1 0 Genève mist windstil 0 0 Locarno onbewolkt windstil -2 0 Rome onbewolkt. windstil 2 0 Neerslag laatste XJ.TOCO- 24 uur. Y»I - wvry> YYYY •V-OOC IETS MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met. verspreide opkla ringen en hier en daar mist. Overwe gend droog weer. Zwakke wind uit. Zuidelijke richtingen. Iets minder zachl. 30 December Zon op 8.49 uur, onder 16.37 uur. Maan op 11.00 uur, onder 22.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 December Hoog water: 6.10 en 18 23 uur 5 Laag water- 1.47 en 14 06 uur 5 Donderdag 30 December g Hoog water: 6.46 en 19.02 uur. 8 Laag water: 2.23 en 14.44 uur. 1xxxxxx»ocodcocoocxcccoocx>cccooocccooc ooc,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1