Nederlandse onderwijzers luchten hun grieven Wereldnieuws PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Soekarno doet beroep op Masjumi-partij 't Silver Stoepke Verzet tegen noodoplossingen zolang niet elke bevoegde leerkracht is ingeschakeld De radio geeft Donderdag Ook ik vlieg nu door de was heen! ZocU ió Itet zo Bacterieën Vandaag onderhoud tussen Franco en Don Juan WIE „JA" ZEGT MOET OOK ZEGGEN Wielrijdster omgekomen op onbewaakte overweg Kerkelijk Nieuws Minister Cals opnieuw ziek geworden Ruim een kwart millioen nodig voor fundering Opnieuw zeven jaar geëist tegen grondwerker uit Heino Mgr. Mindszenty is volgens radio-Vaticana niet vrij Kapitein W. F. Roth onderscheiden Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS WOENSDAG 29 DECEMBER 1954 DJAKARTA (PIA) President Sukar. na heeft Maandagavond op een receptie van de Masjumi in Soerabaja gezegd, dat „tolerantie en nationale eenheid onvoor waardelijk verbonden zijn aan het stre ven om de nationale revolutie te beëindi gen". Sukarno legde er de nadruk op, dat hij het beroep op verdraagzaamheid tot alle partijen en organisaties richtte. Het staatSnoofd was Maandagavond naar Soerabaja gevlogen om de receptie ter ge legenheid van het congres van de Masjumi te bezoeken, onmiddellijk nadat hij de premiers van India en Birma, Nehru en U Nu, die in Indonesië zijn aangekomen voor het bijwonen van de conferentie te Bogor, ten paleize Merdeka had begroet. De president was Dinsdagochtend om half tien weer in Djakarta om op tijd te zijn om de minister-president van Ceylon, Sir John Kotelawala, te ontvangen. Op de receptie van de Masjumi sprak ook de algemene voorzitter van de Mas jumi, Mohammad Natsix. Deze zei onder meer „dat het duidelijk is, dat de huidige regering er niet m geslaagd is haar pro gramma uit te voeren, noch op financieel- economisch gebied, noch op dat der vei ligheid, terwijl zij in de internationale po litiek een nederlaag leed in haar strijd om West-Irian in de Verenigde Naties". Ten aanzien van West-lrian zei Natsir, dat naar de mening van de Masjumi nog vele wegen openstaan ter vervulling van de nationale eis langs vreedzame weg. Hij zei, dat de Masjumi zich tegen het ver krijgen van het gebied door middel van oorlog verklaart. Hij verklaarde, dat om de eis ten aanzien van West-lrian te kun nen verwezenlijken eerst de e'gen kracht moet wor opgebouwd en cie interna tionale \vi overtuigd moet worden van de goede l. elingen van Indonesië. Hij merkte op, dat sommige landen, die eerst sympathiek tegenover Indonesië stonden, zich thans van het land hebben afgekeerd. Over de toekomst van prins Ju an Carlos MADRID (Reuter) Generaal Franco zal heden in het Zuiden aan de Portugese grens een onderhoud hebben met de Spaan se kroonpretendent Don Juan over de op- voeding van de oudste zoon van Don Juan, 1 de 17-jarige prins Juan Carlos, zo wordt van monarchistische zijde vernomen. Prins Juan Carlos zou door Franco als zijn op volger worden gewenst. Over een mogelijk herstel der monarchie zal niet gesproken worden. Men meent, dat generaal Franco het plan heeft de prins twee jaar militaire training te geven, daar na twee jaar universitaire opleiding én ten slotte twee jaar technische opleiding. Don Juan zou dit plan in grote lijnen aanvaard hebben doch zelf een „toeziend voogd" willen benoemen en ook zelf willen beslissen over de religieuze opvoeding van zijn zoon. (UP) De laatste maal, dat Don Juan en de Caudillo elkaar ontmoetten, was in de zomer van 1948, toen zij besprekingen voerden op het jacht van Franco in de buurt van de Noord-Spaanse kust. Don Juan leeft sinds lang in Portugal. ADVERTENTIE yxxxxyyxxrrrr'rtxrc- -w xxxxxxxtXxxxxx CONSTANT VERLOVINGSRINGEN vanaf ƒ32.50 per paar De kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarlem ADVERTENTIE Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Idem. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. lO.f Gewijde muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. (12.3012.33 Land- en tuinbouw-' mededelingen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Sopraan en orgel. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Clavecimbel en viool. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Sopraan en piano. 18.10 Trio-sonates. 18.30 Fries pro gramma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geva rieerd programma 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.240 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Amusementsmuziek. 11.55 Platen. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Dansmu ziek. 13.55 Koersen. 14.00 Christoforo Colom bo", hoorspel. 14.45 Voor de zieken. 15.30 Pianorecital. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regedingsuitzending: Nederland en de wereld. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Pianorecital 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Reportage. 19.15 Jazzmuziek. Surinaamse muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Om roeporkest. In de pauze (20.3020.45): De waarde der graphologie, causerie. 21.10 Her inneringen aan Kathleen Ferrier. 21.30 Pla ten. 22.00 Discocauserie. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactuali- teiten. 23.3024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 21.2822.15 Duitse volksgebruiken tussen Kerstmis en Nieuwjaar. (Relais v. Duits land). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- sen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Orkestconcert. 15.30 Platen. 15.45 Orkestconcert. 16.20 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 en 18.15 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang en piano. 20.10 Missie-montage. 20.40 Verzoekpr -ramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 mJ. Tijdens een in Arnhem gehouden ver gadering van de Nederlandse Onderwijs- vereniging heeft voorzitter Jac Lootsma betoogd, dat de toestand van het onder wijs nog nimmer zo slecht is geweest als thans. Dit had vermeden kunnen worden als het Nederlandse volk meer belangstel ling aan de dag had gelegd voor onder wijsproblemen. Een hoopgevend punt noemde de spre ker de toenemende belangstelling voor de openbare school. „Bij de stichting van scholen past meri allerlei middelen toe om de groei van het openbaar onderwijs te belemmeren. Het klassieke voorbeeld is het Zuid-Limburgse plaatsje Heer. De ouders van meer dan 150 kinderen verlangen daar een openbare school. De overheid blijft hardnekkig wei geren. Als deze zelfde ouders een bijzon dere school vroegen, zou hun verzoek zon der meer ingewilligd moeten worden. Nu het een openbare school betreft, kan geen enkele instantie de onwillige overheid dwingen aan het verlangen der ouders te voldoen. En toch spreken we in ons land van gelijkstelling". Veel meer waardering had de spreker voor de gemeentebesturen van Sassenheim, Leidschendam en Doorn spijk, die, hoewel zelf in meerderheid voorstanders van bijzonder onderwijs, de ouders een openbare school gaven, toen daarom voor een voldoend aantal kinde ren werd gevraagd. Met name zei hij: „Wij zullen niet rusten voor ook de openbare school wettelijk op de nodige objectiviteit aanspraak kan maken, waardoor het uitge sloten wordt, dat principiële tegenstanders in gemeentebesturen de bloei van onze openbare school tegenwerken." De heer Lootsma noemde het absurd, dat een gemeente- of schoolbestuur een gehuwde vrouw, die de onderwijsbevoegd heid heeft en die graag haar krachten aan een bepaalde school wil geven, haar ont slag moet geven, zodra een pas geslaagde leerkracht zich voor die betrekking aan meldt. Het is evenzeer absurd om in deze tijd van schaarste aan leerkrachten een gemeente- of schoolbestuur te dwingen ontslag te geven aan een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, om daarna aan dat zelfde gemeente- of schoolbestuur verlof te verlenen de pas-ontslagen onderwijze res te vragen of zij als tijdelijke leerkracht wil blijven. Onderwijs en dienstplicht Wij nemen het de huidige regering kwa lijk, dat ze ook nu nog jaren achtereen kin deren op de lagere school in klassen van 40, 50, ja soms tegen de 60 leerlingen laat zitten, omdat er niet voldoende onderwij zers beschikbaar zijn, terwijl enige honder den bevoegde leerkrachten in de militaire dienst worden gehouden om daar werk te verrichten, dat ook door anderen gedaan kan worden. Zo lang men niet elke bevoeg de leerkracht in de gelegenheid stelt, zijn plaats in de school in te nemen, zullen wij ons tegen noodoplossingen verzetten, aldus de spreker. Onoverkomelijke bezwaren had hij tegen inschakeling van kleuteronderwijzeressen in de lagere school, vooral ook omdat een dergelijke maatregel voor het kleuteron derwijs enorme schade zou betekenen. Uit de statistiek blijkt, dat slechts 2 per cent van de onderwijzers, jonger dan 25 Op een onbewaakte overweg in Stap horst is de 57-jarige mevrouw J. P.B. uit die gemeente door een trein aangere den. Zij was terstond dood. Zij wilde de overweg per fiets overste ken en liet een trein uit de richting Zwolle passeren. Blijkbaar heeft zij niet op de trein gelet die even daarna uit de richting Meppcl naderde. Door deze trein werd zij aangereden. jaar, in het bezit van een ulo-akte is, en in de leeftijd van 2530 jaar slechts 9"/o. De meeste akten zijn in het bezit van de oudere leerkrachten. In 1940 was 17 pet. der leerkrachten in het bezit van een bevoegdheid voor Frans, in 1953 slechts 10 pet. Voor Duits zijn de percentages respectievelijk 9 en 5. Soortgelijke cijfers zouden zijn te noe men voor het nijverheids- en het middel baar onderwijs. Er zal iets gedaan moeten worden om het voortgezet onderwijs voor een catastrofe te sparen, aldus de voorzit ter die tenslotte nog protesteerde tegen het lange uitblijven van de wettelijke regeling voor het kleuteronderwijs. Na uitvoerige discussies werd een voor stel van de afdeling Den Haag aangeno men, om het hoofdbestuur op te dragen zich te verzetten tegen het aanstellen van leer krachten bij het onderwijs, die niet de wet telijke bevoegdheid hebben. Eveneens werd aanvaard een voorstel van het landelijk bestuur van de groep kleuteronderwijs om te voorkomen dat kleuterleidsters in de lagere school te werk worden gesteld. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Dunedin Nieuw Zee land (Presbyterian Church) A. Everts, zie kenhuispredikant te Utrecht. Beroepen te Biezelinge J. H. J. Hoffman te Baardwijk; te Koudum (toez.) S. Kooi- stra te Welsrijp (Fr.) Benoemd tot hulpprediker te Doeveren ds. mr, C. Timmer te Bunschoten. Aangenomen de benoeming tot vic. te Nieuwe-Pekela-Boven J. Lalleman, cand. te s-Gravenhage. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop A. de Blois te Rot terdam-Zuid. Geref. Kerken Beroepen te Overschie (2e predpl.) W. v. d. Kolk te Beilen. Beroepen te Hemelum en te Drachtster- compagnie J. Nieuwsma, cand. te Amster dam-Zuid; te Dwingeloo Oppenhuizen en te Zweelo (Dr.) D. H. Borgers, cand. te Utrecht; te Scheeirfda W. C. van Hattum te Noordwolde (Fr.) Aangenomen naar Assen (voor de mis.- dienst op Soemba) H. J. van Oostrum, cand. te Utrecht. Tot hoogleraar in de Iconografie cn de geschiedenis van de beeldende kunst der vroege middeleeuwen aan de rijksuniversi teit te Utrecht is benoemd dr. W. S. Heck- scher, thans hoogleraar aan de State Univer sity van Iowa CV. S.). Prof. Heckscher, van oorsprong Duitscher, Leeft een groot deel van zijn leven in de Verenigde Staten door gebracht cn bezit de Amerikaanse natio naliteit. ADVERTENTIE De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, zal niet, zoals werd verwacht, bij het begin van het nieu we jaar zijn werkzaamheden kunnen her vatten. Na zijn terugkeer uit Zwitserland, 'waar hij voor herstel van zijn gezondheid enige tijd verbleef, had hij reeds het contact met het ministerie weer opgenomen. Tij dens de Kerstdagen heeft hij echter long ontsteking gekregen. Nationaal Monument Het ligt in het voornemen om op Zater dag 5 Mei 1956 elf jaar na de bevrijding het nationaal monument te onthullen, dat zal verrijzen op een terrasvormig pla teau, op de plaats waar thans het voorlopig nationaal monument in het Damplantsoen in de hoofdstad staat. Uiterlijk in de eer ste helft van Mei 1955 moet worden be gonnen met de uit'voering der werkzaam heden voor de bouw van dit monument, dat ontworpen is door de Rotterdamse ar chitect J. J. P. Oud en waarvoor de Am sterdamse beeldhouwer John Radecker de beelden vervaardigt. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor een bedrag van f 263.000 be schikbaar te stellen voor de fundering van het monument, het terras en de bestrating daarvan. Aan de openbare verlichting rondom het monument dient naar de mening van B. en W. een bijzonder karakter te worden gegeven. Dit onderdeel van het werk is nog in studie. C Verdacht van vijftien jaar geleden gepleegde moord De thans 43-jarige grondwerker P. V. uit Heino heeft voor het Amsterdams ge rechtshof 7 jaar tegen zich horen eisen wegens een bijna 16 jaar geleden door hem gepleegde moord. Op 11 Februari 1939 wurgde hij bij het zwembad de Liesbos te Jutphaas het 24-jarige meisje Greet van M., die tegen hem met medewerking van de Utrechtse voogdijraad een vaderschaps actie voor haar kind had ingesteld. De verdachte heeft 15 jaar het geheim over de dood van dit meisje bewaard. Hij is intussen met een andere vrouw getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn misdaad is door een toeval aan het licht gekomen. In 1951 verrichtte jmen bij het zwembad graafwerkzaamheden. Daar bij stootte men op een skelet van een jonge vrouw. Na een langdurig onderzoek kwam men tot de conclusie dat dit het stoffelijk overschot van Greet van M. moest zijn. De verdachte V. was de laatste geweest, die men destijds met het verdwenen meisje gezien had. Men had hem daags na haar verdwijning in hechtenis genomen. Hij ver klaarde toen, dat hij onderweg door een man was aangevallen en dat het meisje met die man was meegegaan. Men liet hem toen vrij. Tijdens de behandeling van de zaak voor het gerechtshof bleek dat V. daarna ver valste brieven aan de voogdijraad en aan de advocaat van het meisje had laten schrijven. Een van de brieven liet hij met de naam van het meisje ondertekenen. Er stond in: „Ik ben er met een ander van door en kom niet meer terug. Die vader schapsactie levert toch niets op. Doet u verder maar geen moeite meer". Dit leidde er toe, dat men het onderzoek in die tijd niet meer heeft voortgezet. Men heeft toen blijkbaar ook Adriana, het 7 jaar jongere zusje van Greet, niet verhoord. Dit meisje werd door de ouders steeds als chaperonne met Greet meege stuurd wanneer Greet met de verdachte uitging. Adriana, die dit twee jaar lang deed en in 1939 16 jaar was, wist, dat het tweetal altijd naar hetzelfde plekje bij het zwembad ging. Dit gebeurde ook op 11 Fe- ADVERTENTIE T)ij deze kom ik U mijn grote te- vredenheid betuigen, sinds h°t gebruik van Castella Parels. Ik wil U eerlijk vertellen, dat ik als stijf koppige Friezin nog maar kort te voren nooit een goed wasmiddel kon vinden. Als ik dan las „U vliegt nu door de was heen", was ik dan ook al tijd enigszins ont stemd. Totdat ik het ook eens ging proberen met Ca stella Parels. En het resultaat is verbluffend. Ook ik vlieg nu door de was heen Uüliegl nu door dé was heen Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en di rect ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens 'n 100 "U veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis bruari 1939. Adriana ging die avond ech ter niet mee. De verdachte had Greet toen door wurging van het leven beroofd. Tien maanden geleden, na zijn arresta tie, verklaarde hij dat hij haar met voor bedachten rade had vermoord. Ter zitting kwam hij op deze verklaringen gedeelte lijk terug. De procureur-generaal merkte op dat de verdachte aanvankelijk heeft bekend maandenlang met het plan te hebben rond gelopen het meisje van het leven te be roven. De procureur achtte moord bewe zen en eiste bevestiging van het rechtbank- vonnis zeven jaar gevangenisstraf. Op 11 Januari zal het hof uitspraak doen. VATICAAN-STAD (United Press) Radio Vaticana heeft berichten van achter het ijzeren gordijn tegengesproken volgens welke kardinaal Mindszenty in vrijheid zou zijn gesteld. Het radiostation sprak die berichten tegen in éen uitzending ter ge legenheid van de zesde verjaardag van de arrestatie van de kardinaal. Radio Vaticana noemde verder de namen van andere ker kelijke hoogwaardigheidsbekleders die achter het ijzeren gordijn in gevangenschap verkeren. Een hunner is de Poolse kardi naal Stefan Wyszynski. 32. Zachtjes liep Panda achter Joris en de toerist aan. „Misschien zal ik nu einde lijk te weten komen, waar Joris de ehgeest van Jolliepop bewaart", dacht hij. Joris was zo in zijn zakengesprek ver diept, dat hij niet merkte, dat zij gevolgd werden. „Mijn geestjes zijn van uitsteken de kwaliteit", zei hij, „ik lever ze com pleet met spook-vergunning". Kunnen ze flink wat werk verzetten?", vroeg de toe rist, „net zoals de geesten, die dit kasteel voor u hebben gebouwd?" Ongetwijfeld antwoordde Joris, „zij zijn in staat tot be langwekkende geestesarbeid en bovendien hebben zij het voordeel, dat u voor hen geen rentezegels behoeft te plakken". Al dus sprekend bracht hij de toerist bij een tweetal kisten. Op elke kist stonden op schriften: SPOOK, DEZE KANT BOVEN MET ZORG BEHANDELEN. „Ziedaar", zei Joris, „twee uitstekende geesten. Klaar voor verzending". In de Wilhelminakazerne te Bergen op Zoom heeft luitenant-generaal D. Buur man van Vreeden aan kapitein W. F. Roth van de verbindingsdienst te Den Haag, de Médaille van Verdienste uitgereikt welke hem door cle Koningin is verleend voor zijn moedig optreden tijdens de bezetting. Ka pitein Roth heeft een groot aantal geal lieerde krijgsgevangenen door Nederland, België en Frankrijk vervoerd. Luitenant- generaal Buurman van Vreeden sprak er zijn grote voldoening over uit dat aan de vele buitenlandse onderscheidingen welke kapitein Roth voor zijn moedig gedrag heeft mogen ontvangen, thans ook deze Ne derlandse onderschending is toegevoegd. Contact. De Egyptische politie heeft zes Joden gearresteerd, onder wie een meisje, dat voor een Belgische onder neming werkt. De gearresteerden wor den verdacht van „communistische cn Zionistische opstandige activiteit". Vol gens de politie zouden de gearresteer den in contact staan met een Zionistisch centrum in Parijs. Uitnodiging. Op uitnodiging van de Fran se regering zal premier Nebroe van India een bezoek aan Parijs brengen na de Gemene best conferentie die volgende maand te Londen wordt gehouden. Hij zal omstreeks 15 Februari te Parijs aankomen. Vrijgegeven. De „Bat Galim", het Israëli sche vaartuig dat door de Egyptenarên in beslag was genomen omdat de be manning in het Suezkanaal op Egyp tische vissers zou hebben geschoten, is bij gerechtelijke beslissing vrijgegeven, op voorwaarde dat het niet door het Suezkanaal vaart. De „Bat Galim" zal, met de gehele bemanning aan boord, het anker kunnen lichten. Afgedamd. Bij overstromingen aan de Columbiaanse Stille Oceaankust zijn 47 personen om het leven gekomen. De oorzaak van de overstroming was een aardverschuiving, waardoor twee rivie ren werden afgedamd. Uitgewoed. De Philippijnse eilanden Min danao en Visayas zijn door een wervel storm. die de hevigste van het jaar ge noemd wordt, geteisterd. Volgens de eerste officiële berichten zijn er 28 doden, 6 vermisten en 16 gewonden. De storm is boven zee uitgewoed. Periodiek. Weer zijn sterke aardschokken gevoeld op het eiland Salina ten Noor den van Sicilië. Op 23 December begon nen de periodieke schokken, waardoor tot nu toe drie huizen instortten en bijna alle andere huizen op het eiland beschadigd werden. Men gelooft, dat de schokken de nawerking zijn van de uit barsting in het begin van deze maand van de vulcaan de Stromboli, veertig km ten Noord-Oosten van Salina. Herenigd. Ex-koning Peter van Joegosla vië heeft zich met ziim vrouw, koningin Alexandra, verzoend. Zij zijn herenigd te Gstaad in Zwitserland, na een schei ding van meer dan een jaar. De echt scheidingsprocedure. die de ex-koning in 1953 te Parijs begonnen is, wordt gestaakt. Hun 9-jarig zoontje Alexander is te Gstaad op school. Het paar is van plan te Varennes-sur-Seine, bij Parijs, te gaan wonen. Meting. Een arbeid van zeventig jaar, het meten van de lengte van de dertigste meridiaan van Cairo tot de kust van Zuid-Afrika, is voltooid. Zeventig jaar geleden begonnen de metingen. Om streeks het begin van de tweede wereld oorlog waren de twee meetploegen el kaar genaderd tot op ongeveer 1000 kilometer. De oprnetingen kunnen de oplossingen van sommige grensgeschil len vergemakkelijken. Vrijheidstrein. Vijfenvijftig personen zijn na jaren in communistische gevangen kampen in Joegoslavië, Tsjechoslowakije en andere landen te hebben doorge bracht, met een speciale „vrijheids trein" in Wenen aangekomen; de mees ten van hen zijn van Duitse afkomst. Communistisch China heeft mgr. Tar- cisio Martina, een 68-jarige R.K. pre laat uit Italië, die in 1951 voor zijn aandeel in een beweerd complot tot ver moording van Mao Tse-Toeng tot le venslange gevangenisstraf werd ver oordeeld, in vrijheid gestekt. Schrik. Naar schatting zijn er in d'e Ver enigde Staten in 1954 4,6 percent min der sigaretten verkocht dan in het vorig jaar. Men wijt dit aan het offensief tegen het sigarettenroken op grond van het argument dat dit schadelijk voor de gezondheid zou zijn. Traditie. De klok van de kathedraal van Straatsburg zal op Oudejaarsavond om middernacht haar slagen doen horen door de drie Franse zenders, zoals se dert de oprichting van de Raad van Europa traditie is geworden. De Neder landse radio-omroep zal deze uitzending op Nieuwjaarsdag herhalen. Staking. De rechters van Karinthië hebben eenstemmig beslo.ten met ingang van 1 Februari in staking te gaan. Zij wen sen hogere salarissen. ADVERTENTIE Haarlem BACTERIEëN kunnen gedood worden door ultrasonore golven, maar hoe dit nu eigenlijk in zijn werk gaat, is onbekend. De onderzoekers Yen en Lioe waren op grond van hun proefnemingen van opvat ting dat levende cellen in een luchtledige niet door deze golven werden aangetast, waaruit dus geconcludeerd zou moeten worden dat ontbinding van de omringende atmosfeer een belangrijke rol zou spelen bij het gebruik van ultrasonore trillingen ter bestrijding van bacterieën. Andere on derzoekers, zoals Rivers, Sma- del en Chambers, verklaarden dat zij deze opvatting in het geheel niet konden delen, wijl hun hiervan niets gebleken was, en dat zij de dodende werking toeschreven aan een oxyderende stof die zich zou vórmen. De werking van het dodelijke effect, is dus niet bekend. Deze conclusie kunnen we alvast trekken. En de volgende conclusie is, dat bacterieën voor deze dodende stra ling als we dit sensationele woord eens mogen gebruiken in zeer verschillende mate gevoelig zijn. Voor de vele soorten bacterieën, die in meer of mindere mate (vooral het laatste!) bekend zijn, zullen wel verschillende stialingsfrequenties en -intensiteiten nodig zijn om hun vernieti ging te bewerkstelligen, maar daarvan is nog vrijwel niets bekend, omdat proeven op een zo uitgebreide schaal nog niet zijn genomen. Tot nu toe bleek dat sommige bacterieën vrij resistent zijn tegen de be handeling. maar dit wil uiteraard niet zeg gen dat zij het leven zullen houden bij wat intensievere proefnemingen. Hoe dit ook zij. in het begin van de der tiger jaren werd voor het eerst geprobeerd melk te pasteuriseren door middel van Daarover morgen, ultrasonore golven en het resultaat was (Nadruk verboden) werkelijk niet onaardig, want na drie kwartier bleken 99 °/o van de bacterieën te zijn vernietigd. (We leunen hier dus eigen lijk beter spreken van steriliseren, dan van pasteuriseren). Die lange tijdsduur zal u ongetwijfeld verbazen, maar dat komt om dat bacterieën in melk veel minder gevoe lig blijken dan in water, hetgeen te wijten is aan de eiwitten die een beschermende werking schijnen te hebben. Tegenover de lange tijdsduur staat echter weer een groot voordeel, n.l. dat de vitamines Bi en C, zoals voorlopige proef nemingen hebben uitgewezen, niet worden aangetast. Uitgaande van deze opper vlakkig aangeprate voordelen, zou er dus veel te zeggen zijn voor de opvatting dat iedere boer zich maar een ul- trasonoor apparaat moet aan schaffen, opdat de melk direct bij de koe kan worde gesteriliseerd. Dat zou inder daad eenvoudig zijn, wanneer de proefne mingen met melk het laboratorium sta dium achter de rug hadden. Maar dat is nog steeds niet het geval. Men weet nog niet welke chemische veranderingen er in de melk plaats vinden, hoe de vetemulsics zich gedragen, welke invloed de behande ling op de voedingswaarde, de reuk, houd- haarheid, enz. heeft. En dan te bedenken dat bijna 20 jaar geleden reeds een berichtje verscheen, waarin werd verteld dat iemand in Texas met ultrasonore golven zure melk kon zoet maken, en omgekeerd. Een tikkeltje voor barig dus Over de koe die we zojuist ten tonele voerden, moeten we toch nog iets zeggen. Want weet u dat dit dier dagelijks een paar badkuipen vol water opslobbert! H. FéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2