Amerika gaat het nieuwe jaar met optimisme tegemoet ie" Opruiming HEN Doch materialisme bedreigt de geestelijke waarden HUIS Hoogtezon tyiouucfj Gramofoonplaten Eisenhower streeft naar een regeling met de Sovjet-Unie De keus is niet moeilijk tussen non-existentie en co-existentie Plastic reddingboot kreeg certificaat Amsterdamse Beurs BROKX seizoen-opruiming HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Rekenschap Gebreken Oscar Verpoest wint wereldtitel Handicap Huishoudboekjes van 3450 jaar geleden opgegraven Tankschip „Frans" verkocht te koop gevraagd Vanaf f1.- per week HERENHUIS ADVERTEERT IN DIT BLAD Voor het oude jaar GEZELLIGE DEN BOER I.55 nu 98ct 4.95 9.90 85 c. 50% Wollen Interlock 5.45 5.90 35 c. 40 c. 1.90 1.90 "O <QO DON DTS R D A G 30 DECEMBER 1954 Er is vrede op aarde en de Amerikanen hebben Kerstmis gevierd in groter overvloed dan ooit. Deskundigen voorspellen dat 1955 een beter jaar voor het Amerikaanse zakenleven zal worden dan ooit en de nieuwe auto's, bij uitstek de symbolen van dit rijke land, zijn nooit zo kleurig geweest. Het is mode geworden de nieuwe modellen twee kleuren te geven. Verscheidene nieuwe wagens zijn breder en langer dan de oudere en de kleurencombinaties zijn soms van dien aard, dat de auto's de indruk maken van geweldige bonbondozen* op wielen. De kans op een wereldoorlog in de naaste toekomst is aanzienlijk afgenomen en de landen, waar het minder goed gaat liggen in Azië en Afrika. Zowel in tijd als in ruimte schijnen de grote gevaren ver af. Het leven is goed. Wij nemen het er van. Er dreigt misschien enig gevaar voor individualisme en democratie op de lange duur, maar „het zal onze tijd wel duren (Van onze correspondent in Washington Wanneer het jaar ten einde loopt, ont staat de neiging niet bij de dag alleen te leven. Men gevoelt een verantwoordelijk heid, die wijder reikt dan de kring van vrienden en landgenoten en die tevens rekening houdt met de periode van onze kinderen en kleinkinderen. Gaat het wel zo goed met de Wereld? Men mag toch niet uit het oog verliezen, dat 1954 een belangrijke communistische overwinning met zich heeft gebracht: het Noorden van Indochina werd ingelijfd bij het Sovjet-blok. En het ziet er niet naar uit, dat het daarbij blijven zal. Betrouw bare waarnemers melden een wankele situatie in Vietnam, in Laos en Cambodja. Thailand en Birma zijn niet veilig, Malak- ka en Indonesië evenmin. En als al die ge bieden in communistische handen vallen, zal dan Japan tegen de economische zuig kracht van communistisch Azië opgewas sen zijn? Het afgelopen jaar heeft tot tweemaal toe getoond, dat de leiders van de Wes terse wereld de Amerikanen allerminst uitgesloten huiverig geworden zijn voor strijd, zelfs indien het een „kleine oorlog" geldt:. Tot tweemaal toe heeft president Eisenhower in het afgelopen jaar beslist, dat men geen risico's zou nemen: Dat was gedurende de crisis over Dien Bien Phoe en. later, toen de situatie bij Quemov een principiële beslissing vereiste. In beide gevallen bestond de vrees dat zulk een „kleine oorlog" zich tot een grote zou kun nen ontwikkelen en president Eisenhower is in Europa nooit zo populair, als wanneer hij remmend optreedt tegenover die min derheid van het Amerikaanse volk, die meent dat men. zonder al te groot risico, op beperkte schaal weerstand kan bieden aan communistische expansie. De buitenlandse en militaire Amerikaan se politiek heeft, ook in 1954. meniee zig zag-beweging gemaakt, doch de hoofdkoers wordt nog steeds bepaald door de „new- look": niet overal ter plaatse klaar staan om communistische aggressie te keren.doch vorming van een bewegelijke reserve, die eventueel met massale vereeldiirw», de as- gressor treffen kan. waar deze trefbaar is. De praktijk leert echter, dat men met het jaar huiveriger wordt om een massa'e oor log te ontketenen. En met reden. Maar juist daardoor krijgt het communisme met het jaar betere kansen om ongestraft te knab belen aan de vrije wereld. Ware er meer voortvarendheid bij de consolidatie van West-Europa en ware er groter eendracht en groter hulpvaardigheid bij het scheppen van welvaart en kracht in Azië, dan zou 1954 niet somber eindigen. Maar juist daags voor Kerstmis is geble ken hoe moeizaam Frankrijk is mee te krijgen in een zich verenigend West-Euro pa en juist in deze dagen gaat men te Om de titel brief dammen De Belgische damkampioen Oscar Verpoest te Antwerpen is er in geslaagd de wereldtitel briefdammen 19521954 op zijn naam te brengen. Tweede werd O. Doornbos te Ap- pingedam. De eindstand van de finale luidt: O. Verpoest Antwerpen) 12 punten. O. Doornbos (Appingedam) 10. P. Dionis (Paris) 9. J. Huisman (Naaldwijk) 7, P. Lorme (Nancy) 6. B. Dukel (IJmuiden) 6, A. den Doop (Amsterdam) 6, R. Fourgous (Berkane) 0 punten. In groep B kwamen O. Baecke (Antwer pen), P. Perot (Paris) en F. Cipriani (Mar seille) met 11 punten op de eerste plaats. Deze spelers veroverden de meestertitel briefdammen en komen in 1955 in de A- groep uit. In de jaren 1955—56 wordt opnieuw om de wereldtitel briefdammen gespeeld. De vol gende spelers nemen deel: G. Aubier, F. Cypriani, N. Hisard, P. Dionis, P. Lorne, P. Pérot. P. Fache, R. Guerin Rozier, R. Brun, E. Lechanteur, M. Rausch, F. Damoiseau, M. Favreau allen uit Frankrijk; A. Miedema te Londen: O. Verpoest, O. Baecke, P. Ver poest uit België: M. Gentille te Rome; P. Beers. O. Doornbos, A. den Doop, C. de Gooyer, H. J. van Berk, B. W. den Hartogh uit Nederland. De spelers zijn verdeeld in zes groepen. De eerst aankomende komt in de eind strijd. R. Cantalupo (Nice), A. Guingard (Genève), Vaud (Zwitserland), H. Verpoest (Antwerpen) B. Dukel (IJmuiden) en J. Huisman (Naaldwijk) zijn verhinderd deel te nemen. AmsterdamParijs De Nederlandse correspondentieclub heeft de wedstrijd AmsterdamParijs voor 1955 vastgesteld. De volgende spelers nemen deel: voor Amsterdam R. C. Keller, A. de Doop, J. H. Ansems en J. Steenhuis en voor Parijs, G. Aubier, P. Dionis, M. Hisard en P. Perot. Om de damtitel van Kennemerland De Districtdambond Kennemerland heeft de inschr jving voor de hoofdklasse, eerste tweede en derde klasse tot 6 Januari open gesteld. Eind Januari zal het damtournooi om het kampioenschap van Kennemerland beginnen. Tegelijkertijd wordt ook het jeugd- tournooi verspeeld. BOUW OPGEDRAGEN Na aanbesteding van het verbouwen van de school met de Bijbel te Santpoort '3 de verbouwing aan de heer R. de Boer, aannemer te IJmuiden, opgedragen voor 24.600,De uitvoering staat onder di rectie vA architect A. ten Broeke. Washington weer aarzelen of men aan de Colombo-landen wel steun op grote schaal zal verlenen Dit is het ernstige: de acties, die het Wes ten onderneemt, komen doorgaans tot stand „met hangen en wurgen". Er schijnt niet genoeg drang uit de volken voort te komen. Er is onvoldoende innerlijke overtuiging en te weinig bezieling. Men praat wei over democratie en over de waarde van het in dividu, doch een kortzichtig materialisme is de prikkel tot de meeste daden. Het be grip voor het verband tussen de geestelijke waarden van democratie en individualisme enerzijds en de plannen van een verenigd West-Europa of een technisch meer ont wikkeld Azië anderzijds schijnt te ontbre ken. Het is misschien de kern van onze moeilijkheden dat wij, ter verdediging van ons hoogste goed, werken aan plannen, die veel kunstmatigs hebben. Een A'erenigd West-Europa het gaat in tegen de verschillen in taal en volks aard, tegen nationale gevoelens, tegen na tionale economieën soms. En grootscheepse steun voor Azië? De economische profijten kunnen pas Iaat komen. De volken aan wie steun wordt verleend, zullen misschien een wat onbeholpen gebruik maken van die gelden en machines..... en kan men. als puntje bij paalt ie komt, wel absoluut rekenen op „die Aziaten"? De handicap is, dat 'het zich uitbreidende communisme nauwelijks behoeft te teren op innerlijke overtuiging. De drang, diie, in Zuid-Oost-Azië'en Afrika ten gunste van het communisme werkt, is in hoge mate primitief: het is de rassenhaat tegen de vertegenwoordigers der koloniale mogend heden. Het is nationalisme, het is de ver beten vechtlust die voortkomt uit gevoe lens van minderwaardigheid-. De innerlijke overtuiging, die het Westen tot daden moet aandrijven, moet wel heel sterk zijn. wil zij kunnen optornen tegen de primitieve natuurkrachten, die zich openbaren aan de grenzen van de Sovjet-sfeer. Slechts indien de volken van het Westen in eigen gebied hun idealen van mensenwaarde en vrijheid in praktijk brengen, zullen zij beseffen hoe groot hun geluk is en zullen zij met geest drift de taak kunnen volbrengen, die in Europa, Afrika en Azië tot behoud van een vrije wereld is vereist. Alleen dit bezielde enthousiasme kan 1955 maken tot een gelukkig nieuwjaar voor de wereld. (Van onze correspondent in Washington) DE VERHOUDING TUSSEN het Westen en het communistische blok is de laatste maanden zo mogelijk nog meer gespannen geworden. Politiek zijn er redenen tot geprikkeldheid te over. In Indo-China zijn volgens het Westen de afspraken van Genève geschonden en voor de communisten zijn de West- F.uropese Unie en de herbewapening van Duitsland een doorn in het vlees. Niettemin wordt het betrekkelijk vriendelijke woord „co-existentie" te Washing ton dagelijks duizenden malen gebruikt. Het heeft aanleiding gegeven tot een niet onbelangrijk verschil van mening tussen Knowland, de republikeinse leider in de Senaat enerzijds en de republikeinse regering anderzijds. Niet zonder deining beginnen de Verenigde Staten te beseffen dat er een verandering op til is in de betrekkingen tot de Sovjet-Unie. De militaire tegenstelling is niet geringer geworden en politieke wrijvingspunten blijven bestaan, maar niettemin is een verandering van toon te Washington onmiskenbaar en zelfs ontwaart men enige kentering in de politiek ipilitaire tactiek. Dat men van een kentering kan spreken, beseft men pas goed wanneer men zich in herinnering brengt hoe de situatie twee iaar geleden was. Toen kwamen de repu blikeinen. onder Eisenhower, juist aan het bewind. Zij gaven te kennen dat zij tegen over de Russen een actiever politiek wil den voeren dan die, welke de democraten gevolgd hadden. Ofschoon zij niet dachten aan militair ingrijpen, lieten zij doorsche meren dat zij zich de „bevrijding" van de satelliet-landen ten doel stelden. Zij wil den de Russische macht terugdringen en zonnen op middelen om achter het ijzeren gordijn ontevredenheid aan te wakkeren. In het Verre Oosten gaven zij aan Tsjang Kai Tsjek toestemming het vasteland van China aan te vallen. Slechts woorden En ook in 1954 waren er in de hoogste regeringskringen nog altijd lieden, die vrij hoog van de toren bliezen. Dulles, de mi nister van Buitenlandse Zaken, sprak nog niet zo lang geleden van „massieve ver gelding" voor het geval de communisten ergens tot aggressie zouden overgaan. Doch dat waren slechts woorden. Telkens wan neer het wérkelijk tot een crisis dreigde te komen, men denke aan Indochina in April en aan Quemoy in September, won in Washington de gematigde opvatting van president Eisenhower. Eisenhower neemt ongaarne risico's. Hij is afkerig van alles od haren en snaren te zetten en hij munt uit in het vinden van een compromis. Zijn plan voor internationale samenwerking tot vreedzame toepassing van de atoom-ener gie, kon er reeds op wijzen dat hij zich, desnoods na lange tijd. samenwerking met de Ruisen voor ogen stelde. De Verenigde Staten hebben een militair +ot president, doch het bliikt meer en meer dat juist deze man er afkerig van is zijn heil in oorlog te zoeken. Churchill zowel als Eisenhower is ervan overtuigd, dat een oorlog met A- en H-bommen fataal kan zijn voor de menselijke beschaving. Ze zijn tot het inzicht gekomen, dat men thans moet kiezen tussen co-existentie en non existentie. En die keuze is nie* moeit irk. Enige hoop Het kan alleen tactiek zijn, maar het is onmiskenbaar dat de Russen hun toon in 1954 aanmerkelijk hebben gewijzigd. En zelfs iets meer dan hun toon alleen. Er is wat minder censuur in de Sovjet-Unie, het. land is wat meer open voor vreemdelingen en de Russen behandelen in sommige op zichten China en de West-Europese satel lieten iets meer als gelijken. Deze tactiek had onmiddellijk tot gevolg dat West- Europa enise hoop kreeg op een schaking met de Russen, een heop, <*fe ook E;«en- hower enigermate deelt. Men gelooft te Washington dat de communisten zich nog altijd de verovering van de gehele wereld ten doel stellen, maar men ziet in, dat hun tactiek is gewijzigd en men wil proberen of men in de iets vriendelijker geworden atmosfeer niet kan geraken tot een wijze van naast elkaar leven, die op den duur zelfs samenwerking niet zou uitsluiten. Dat het Westen aanmerkelijk sterker is geworden en zich nauwer aaneen heeft gesloten, is wellicht aan Stalin te danken. Wanneer ook de Russen dit inzien, behoeft men er zich niet te zeer over te verbazen, dat zij een nieuwe tactiek hebben inge voerd. De gevolgen President Eisenhower wil naar een mo dus vivendi met de Russen streven. Doch ook Dulles begint in die richting te denken. De rechtervleugel van de republikeinen is voor de nieuwe tactiek nog niet gewonner. Senator Knowland bijvoorbeeld ducht ge varen. Hij wijst erop dat de Russèn, wan neer er een periode van ontspanning zou ontstaan, kalm door kunnen gaan zich sterk te maken, terwijl het Westen enigszins in slaap gesust de kans loopt te verslappen en achterop te raken. In enkele jaren zouden de Russen bp dié manier even sterk kunnen worden als het Westen en dat zou hen in staat stellen daarna gaandeweg gebieden „af te knab belen" van de vrije wereld. Twee betekenissen Commentaren in de Russische pers wij zen erop dat de Russen onder co-existen tie iets meer verstaan dan een naast elkaar voortleven van de twee ideologische sferen, zoals dat tot dusverre het geval was. Het past niet bij de Russische opvatting van het woord co-existentie, dat de Verenigde Staten bases hebben in Europa en Noord- Afrika. Evenmin verdraagt het Russische begrip van co-existentie de herbewapening van West-Duitsland. Wanneer men bedenkt, dat naar Wester se opvatting de overeenkomst van Parijs, die in de Duitse militaire samenwerking voorziet, juist de basis is voor een even tuele co-existentie, dan ziet men in dat het veel gebruikte woord inderdaad twee be tekenissen heeft. Wanneer de Russen hün tactiek van be trekkelijke minzaamheid volhouden, dan zal het voor het. Westen niet gemakkelijk zijn op zijn qud-vive te blijven tegen een permanent gevaar. Alleen wanneer men klaar zal inzien dat paraatheid, kracht en onderlinge samenwerking voor het Westen geboden blijven, kan men zander al te groot risico een periode ingaan, die in de geschiedenis wellicht de naam zal krijgen van het tijdperk der co-existentie. Schrift van 1>00 voor Christus BOSTON (United Press). De Griekse huisvrouwen van 1500 jaar voor Christus hielden nauwkeurig haar dagelijkse uitga ven bij, aldus heeft professor Alan J. B. Wace van het instituut voor voortgezette studie der Princeton University verklaard in een rede ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van het Amerikaanse ar- chaeologische instituut. Een groep Brits- Amerikaanse geleerden, die opgravingen verricht te Mycene, het centrum van de prae-Homerische beschaving in het oude Griekenland, heeft onlangs klei-tabletten gevonden, waarop tekens in Mycenisch schrift waren gegraveerd. Dit schrift heeft men nog niet lang geleden kunnen ontcij feren. Op de kleitafeltjes staan namen van kruiden, groenten en tal van huishoudelijke artikelen. Deze vondst is van groot belang voor de wetenschap, daar men tot dusverre had aangenomen, dat omstreeks 1500 jaar voor Christus slechts enkele mensen of misschien niemand de schrijfkunst mach tig was. Deze mening was gebaseerd op het feit. dat van de Ilias en de Odyssee, die naar schatting een 200 jaar later door de blinde dichter Homerus zouden zijn gedicht: nimmer handschriften uit de tijd van het ontstaan dezer werken zijn ge vonden. Prof. J. Lawrence Angel van het Jeffer son Medical Cpllege in Philadelphia, ver telde, dat bij de opgravingen te Mycene skeletten te voorschijn waren gekomen van mensen, die in het bronzen tijdperk moeten hebben geleefd. Uit deze skeletten had men kunnen opmaken, dat jicht en kanker toen aanzienlijk meer voorkwamen dan 2000 jaar voor Christus. i Nadat in tegenwoordigheid van deskun digen van de S.I. (Scheepvaart Inspectie) in de laboratoria van T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek) de laatste proeven zyn genomen is thans (aan de „Reinforced Plastic Scheepsbouw Indu strie" te IJmuiden fa. Mulder en Rijke) het S.I.-certifieaat voor de eerste scheeps- reddingboot uitgereikt, zoals die in ons land als eerste land ter wereld wor den gebouwd van versterkt plastic. Alle volgende plastic boten zullen aan dezelfde eisen moeten voldoen en daartoe aan dezelfde proeven worden onderworpen, alvorens daarvoor een zelfde S.I.-certificaat wordt verstrekt. Zulk een certificaat waar borgt, dat een boot voldoet aan alle door de Scheepvaart Inspectie gestelde eisen voor reddingboten aan boord van zeesche pen. Verwacht wordt, dat de fabrikatie de zer boten een deviezenbron voor ons land zal worden. Het 395 b.r.t. metende motoi-tankschip „Frans", gebouwd in 1944. is door de n.v. leerbedrijf Uithoorn te Uithoorn verkocht aan F. T. Everard and Sons Limited te Londen. Slotkcers Openings gisteren koersen 3-3% Nedei"l.'4 7 100% IOO'/Ï A.K.U 315/4 319 388'/Ï 387% Philips Gloeil. 330% 332 Kon. Petroleum 540% 539% A'dam Rubber 99% 100 Holl. Amer. Lijn 188% 180.. N. Scheep'/. Urne 159% 159 H.V.A 135% 136 125% 125 Amsterd. Bank 242% 243 Ned. Handel Mij. 205 205 Rotterd. Bank 224% 224% Twentsche Bank 220 220 Anaconda Copper 49% 51 Bethlehem Steel 108 110 Republic Steel 75% 78% Shell Union 60 59% Tidewater 243/1s 24 U.S. Steel 70% 72 OFFICIëLE PUBLICATIE Bekendmaking Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakt het volgende bekend: Ofschoon reeds in 1951 bij officiële publi catie van het toenmalige ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen is mede gedeeld, dat Europese ex-K.N.I.L.-militairen, die meenden nog een vordering te hebben op het voormalig K.N.I.L., deze vordering tot uiterlijk 30 Juni 1951 konden doorbreken, zijn ook n a die datum ingediende vorde ringen tot nu toe steeds door het Hoge Com missariaat van de Republiek Indonesië te 's-Gravenhage afgewikkeld. Thans echter heeft dit Hoge Commissariaat ter kennis van het ministerie van Buiten landse Zaken gebracht, dat het de afwikke ling van vorderingen als voren bedoeld op korte termijn wenst te beëindigen. In verband hiermede wordt ter algemene kermis gebracht dat het Hoge Commissariaat vain de Republiek Indonesië te 's-Gravenhage personen van Nederlandse nationaliteit, die als militair deel hebben uitgemaakt van het voormalig K-N.I.L. en die van mening zijn, dat zij uit hoofde van de reglementen en voorschriften van het K.N.I.L., zoals deze steeds zijn toegepast, nog een vordering op de Republiek Indonesië hebben, nog éénmaal in de gelegenheid stelt, die vorderingen in te dienen, hetgeen dient te geschieden bij de directie Overgangszaken Indonesië, Grote Markt 22 te 's-Gravenhage. In gevallen waarin twijfel bestaat omtrent het al dan niet bestaan van een als recht matig erkende vordering, kunnen terzake bij bovengenoemde directie inlichtingen worden ingewonnen. Vorderingen, welke vóór 20 Januari 1955 bij genoemde directie zullen worden ont vangen, zullen door het Hoge Commissariaat van de Republiek Indonesië nog op de tot dusver gebruikelijke wijze worden behandeld. Na 20 Januari 1955 bij de directie Over gangszaken Indonesië te ontvangen vorde ringen zullen door genoemd Hoge Commis sariaat alle ter afwikkeling naar Indonesië worden gezonden. Vorderingen, welke na 1 Juli 1955 worden ontvangen, zullen in het geheel niet meer in behandeling worden genomen. OFFICIëLE PUBLICATIE Bekendmaking Het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage maakt het volgende bekend: Onlangs zijn aan de Nederlandse regering gelden ter beschikking gesteld ter verdeling onder diegenen, die, behoord hebbende tot de Nederluandse (Nederlands-Indische) zee-, land- en luchtstrijdkrachten, als krijgsgevan genen van Japan gedwongen aan de Birma- Thailand spoorweg hebben gewerkt. Boven dien zullen naar mag worden verwacht om streeks medio 1955 nog andere fondsen be schikbaar komen, die echter niet uitsluitend bestemd zijn voor hen die aan de Birma- spoorweg hebben gewerkt, doch die ver deeld zullen worden onder alle tot boven genoemde strijdkrachten behoord hebbende Nederlanders, die krijgsgevangenen van Ja pan zijn geweest. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage verzoekt alle betrokkenen, dan wel hun nabestaanden (erfgerechtigden) die zich naar aanleiding van de in Juli 1954 gepubliceerde bekendmaking terzake nog niet hebben opgegeven, zich voor 1 Maart 1955 per briefkaart te wenden: a) voor wat betreft ex-K.N.I.L.-militairen: tot het ministerie van Buitenlandse Za ken. D.O.I./ A.A./I., Grote Markt 22, 's-Gravenhage; b) voor wat betreft het personeel der Ko ninklijke Marine: tot het ministerie van Marine, Lange Voorhout 26, 's-Graven hage, Zij, die zich reeds eerder meldden, doch sindsdien verhuisden, dienen van hun adres wijziging kennis te geven. Bij de opgave behoren de volgende ge gevens te worden vermeld: Naam en voornamen van de ex-krijgsge- vangene voluit, huidig adres, geboorteplaats, geboortedatum, nationaliteit, dienstonder deel op 1 Maart 1942, rang, algemeen stam boek- of legernummer, alsmede voor zover mogelijk de kampen of plaatsen, waar de krijgsgevangenschap werd doorgebracht. De namen der kampen, c.q. plaatsen, in Birma- Thailand moeten worden onderstreept. Ten aanzien van de overledenen dient zo enigszins mogelijk eveneens te worden ver meld de datum van overlijden en indien het overlijden plaats had in krijgsgevangenschap, ook de naam van de plaats, het kamp of schip waar betrokkene om het leven kwam. De nabestaanden (erfgerechtigden) van de ex-krijgsgevangenen dienen bovendien hun familieverhouding ten opzichte van de over ledene te vermelden (b.v. weduwe, vader, broer, e.a.) zomede hun eigen naam en adres. De uitkering aan hen, die aan de Birma- spoorweg hebben gewerkt, bedraagt f 61.73. De grootte van de andere uitkering, die alle voormalige krijgsgevangenen van Japan zul len ontvangen, is nog niet bekend. In totaal zullen de daarbij betrokken geallieerde lan den waarschijnlijk een bedrag van 4'/« mil- lioen pond sterling ontvangen. In Haarlem of omg. 5 tot 7 kamers, Liefst met garage. Leeg te aanvaarden. Brie ven no. 95888 Adv. Bur. die Haghe N.V. Plein 11, Den Haag. Alle soorten textiel. Wij wensen U een geluk king Nieuwjaar. HOGERWOERDSTR. 58 Tel. 25368 Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie Verkoop en Verhuur "(bij vele artikelen „HOBOCA" zegels) KONINGINNEWEG 6 bij de Raambrug Leeg te aanvaarden. Hst. Dreef. 6 k., keuk., bijk. badk., parketvl., c. v., v. z. a. tuin m. tuinh. k.p. f 37.500. Inl M. v. Dijk. J. M. Mole- naerplein 14, Heemstede. Te koop van part. nieuwe OPEL-KAPITaN 3800 km. gelopen, met open dak en zeer veel andere ac cessoires. Tel. H'lem 26082. en alle merken PLATENSPELERS Ook op condities hoek Damstr. Telefoon 14664—19717 Filiaal: Schoterw. 32 van 2.30 voor 1.25 van 3.98 voor 1.98 GROTE HOUTSTRAAT 143 naast LUXOR van 3.10 voor 1.98 van 2.98 voor 1.98 1.98, 2.48, 1.69, 1.49, 1.39 etc. BABYWOL - SOKKENWOL - JAEGER WOL - JUMPER WOL - ANGORA ONZE BEGINT MAANDAG 3 JANUARI. IN ALLE AFDELINGEN INTERESSANTE RESTANTEN TEGEN ZEER LAGE PRIJZEN. magazijnen Grote partij Overhemden m. vaste boord v.a. 5.90 Restant Zelfbinders 89 C. Katoenen Werkhemden IJzersterke Demun Werkhemden nu 6.90 Restant Herenpyama's in zwanendons en katoen8.90, 7.90 Restanten Witgoederen iets vuil. Damesjassen 9.90 lange mouw id. korte mouw 8.90 Enkele stuks Luxe Manchester Dames* pantalons alleen nu9.90 Zeeduffel Kinderjoppers Ift. 4 jaar Zeeduffel Capuchons nu Restanten Wollen Herenvesten korting nu v a 12.75 Pantalons m. 6.7.90 Wollen Interlock Borstrokken m. 5.5.90 Jaeger Pantalons maat 5. 5.90 Jaeger Borst rokken, lange mouw, m. 5 1.90 Restanten Kamgaren Heren-Pantalons reeds v.a. 14.90 Restanten Trainings pak ken, Ift. 8 jaar Tweed- Pantalons enkele stuks IJzersterke Denum Overalls7.90 Khaki Colberts m. 54-56 6.90 Grijze werkjasjes 4.90 Lederen Heren- Wollen Fantasiesokken Jongens Sport n kousen, reeds v a PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10