Opbrengst der loonbelasting steeg met f 5 millioen na loonronde Productiviteitsraad voor de grafische industrie geïnstalleerd Kort en bondigj China voor het eerst voor groot internationaal forum Betekenis van Bogor Vijf premiers doen beroep op Nederland om Nieuw-Guinea-overleg te hervatten Joegoslavië blijft op zijn hoede Wat de fiscus ontvangt Stavenisse wil oude haven dempen Egyptische samen zweerders veroordeeld Ondergedoken Japanners in N. Guinea gezocht Neurenberg wacht op nieuwe Duitse soldaat Grondboringen aan de Zandvoortse kust DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Leger wordt opnieuw versterkt CCOOOCOCCCOOCOOCO«joococoocoocooooocco30OÉX>ÏO«»0<»MOD Brandweer ook bij huwelijk paraat m i Uitspraken rechtbank Winst van landbouwgrond; minder overstromingsgevaar Pamfletten met boodschap daar oorlog voorbij is... Lagere huur mogelijk voor Woningwethuizen Het oude spel DJAKARTA (P.I.A.) De vijf Aziati sche premiers, die te Bogor confereren, hebben besloten 25 landen uit te nodigen voor het bijwonen van de Afrikaans-Azia tische conferentie, die volgend jaar in April in Bandoeng zal worden gehouden. Tot die landen behoren communistisch China en Japan. Tot de onderwerpen, welke op deze conferentie zullen worden behandeld, be horen: economische samenwerking, alge mene stappen om de wereldspanning te verminderen, rassenkwesties en de atoom bom. De uit te nodigen landen zijn volgens een hedenavond verstrekt communiqué van de vijf premiers: Afghanistan, Cambodja, de Federatie van Centraal Afrika, de Chi nese Volksrepubliek, Egypte, Ethiopië, de goudkust, Iran, Irak, Japan, Jordanië, Laos, Libanon, Liberia, Lybië, Nepal, de Philip- pijnen, Saoedi-Arabië, de Soedan, Syrië, Thailand, Turkije, Noord-Vietnam, Zuid- Vietnam en Yemen. In het communiqué wordt voorts gezegd, dat aan de landen, die uitgenodigd worden, verzocht zal wor den de minister-president of de minister van Buitenlandse Zaken te zenden. Er werd in het communiqué een beroep gedaan op alle landen om het experimen teren met H-bommen onmiddellijk stop te zetten en de UNO-ontwapeningscommissie te verzoeken, hiertoe stappen te onder nemen. Het communiqué dat de vijf Aziatische premiers Woensdagavond hebben uitge geven, bevat ook een paragraaf, gewijd aan West-Nieuw-Guinea Deze paragraaf, de twaalfde van zeventien paragrafen, luidt als volgt: „In verband met hun genoegzaam be kende houding jegens het kolonialisme, hebben de eerste ministers aandacht gewijd aan de kwestie-West Irian. De eerste mi nisters van Birma, Ceylon, India en Pa kistan hebben zich gesteld op het stand punt, door Indonesië in deze aangelegen heid ingenomen. Zij hebben de ernstige hoop uitgesproken, dat de Nederlandse regering bereid zal zijn, de onderhandelin gen terzake te heropenen, ter uitvoering van de verplichtingen die op haar rusten uithoofde van de plechtige overeenkomst, die tussen haar en Indonesië is gesloten. Tsjoe En Lai komt zélf (United Press) De conferentie is al lerminst bedoeld een regionaal blok op te richten, aldus de premiers der Colombo- landen. De bijeenkomst is dus niet gericht tegen de UNO en wenst ook niet met de volkerenorganisatie te wedijveren. Waar nemers zijn het erover eens, dat de uit nodiging aan Peking voor Tsjoe En Lai goed nieuws betekent. Waar dit regime de toegang tot de UNO werd ontzegd, ziet zij nu kans deel te nemen aan een conferen tie van internationaal belang en niveau. Peking zou de Colombo-eilanden reeds hebben laten weten dat het zich op de con ferentie zou doen vertegenwoordigen.waar- schijnlijk door Tsjoe En Lai zélf. Men ver wacht echter, dat niet alle landen die wer den uitgenodigd zullen deelnemen. De Phi- lippijnen en Thailand hebben de Indone sische invitatie reeds koel ontvangen. An dere landen zouden volgens waarnemers bezwaren kunnen hebben tegen de deel neming van communistisch China. Vol gens de premier van Ceylon zullen 22 van de 25 uitgenodigde landen de uitnodiging aanvaarden. Verbazing in Londen De beslissing van de vijf Colombo-lan- den te Bogor om 25 landen, communistisch China inbegrepen, evenals enkele leden van de Britse Commonwealth, tot een Aziatisch-Afrikaanse conferentie uit te nodigen, heeft in Whitehall verbazing gewekt. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken beperkt zich voor zichtig in zijn commentaar, doch voor lopig kon reeds worden gezegd, dat dit besluit verscheidene ministeries in Lon den heel wat last zal bezorgen. Er werd in diplomatieke kringen op gewezen, dat de Soedan, welke werd uitgenodigd, evenals Centraal Afrika en de Goudkust, nog geen zelfstandige ï-egeringen hebben. BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche minister van Defensie, generaal Ivan Gosnjak, heeft tijdens de begrotingsdebat ten in het parlement verklaard, dat Joe goslavië zijn strijdkrachten verder moet versterken, niettegenstaande enige ver mindering van de internationale spanning. De onder-minister van Buitenlandse Za ken, Ales Bebler, verklaarde dat Joego slavië concrete maatregelen zal nemen teneinde te komen tot nauwere samenwer king met de bestaande economische en po litieke organisaties voor Europese samen werking. Joegoslavië zal altijd dankbaar zijn voor de economische hulp, die de Westelijke bondgenoten het land in moei lijke tijden hadden gegeven. Gr.-Brittannië heeft begrip getoond door uitstel van be taling van de Joegoslavische schulden te verlenen en de Verenigde Staten geven weer hulp zonder verplichtingen voor Joegoslavië. De minister van Binnenlandse Zaken, Svetislav Stéfanovik, zei dat in 1954 173 agenten van bannelingen in het buitenland en „bepaalde Westelijke geheime diensten'-' ontmaskerd waren. De ondermijnende ac tiviteit van Cominform landen was ver minderd, maar het aantal spionnen uit Oost-Europa was bijna even groot als in 1953. De premiers van Hongarije en Roemenië, Imre Nagy en George Georgioe-Dej, heb ben in verklaringen aan het Joegoslavi sche persbureau Joegopress uitdrukking gegeven aan hun gevoel van vriendschap voor Joegoslavië en het principe van vreedzaam naast-elkaar-bestaan onder schreven. De verklaringen zijn de eerste interviewe, die staatshoofden van Oost- Europese landen sinds het breken van Joegoslavië met de Cominform in 1948, aan de Joegoslavische pers hebben toe gestaan. Amerikaanse autoriteiten waren aan vankelijk zeer voorzichtig in hun reactie op het communiqué van Bogor. Verbaasd was men dat nóch Noord-, nóch Zuid- Korea werden uitgenodigd, terwijl Noord en Zuid-Vietnam wel een convocatie zul len ontvangen. Met vreugde wordt geconstateerd, dat geen der Noord-Afrikaanse staten werd verzocht naar Indonesië te komen en dat de Colombo-premiers dus waarde toeken nen aan de Franse pogingen een snelle op lossing voor de Noord-Afrikaanse vraag stukken te vinden. Castricums Vrijwillige Brandweer is Woensdagmorgen even voor half elf met groot materiaal uitgerukt, maar 8 niet om een brand te blussen, doch om 8 het wettelijk huwelijk van brandweer- man Joop Zijlstra (30) met mejuffrouw 8 Tini Dijkman (24) luister bij te zetten. 8 Het huwelijk werd ten stadhuize ge- 3 sloten door het hoofd van de brand- i 5 weer, tevens ambtenaar van de burger- 8 lijke stand, burgemeester C. F. Smeets. 8 i De magistraat gaf in zijn toespraak brandweerman Zijlstra de raad niet o alleen bij een eventuele brand paraat 8 te zijn, doch ook en niet in de laatste s 8 plaats er voor te zorgen dat z'n huwe- 8 8 lijk nimmer in vuur en vlam zou komen 8 te staan. Na de plechtigheid werd het paar bui- 5 ten opgewacht door een dubbele rij 8 brandweerlieden die ieder met een straalpijp boven het hoofd een ere-haag vormden. g ^OOOOOOOOOOOGOCOOOOOCOOOOOCXXOOCCCOOCOCOOCOOCOCCCCGOrXTCO - Talloze huizen werden vernield toen hevige overstromingen, veroorzaakt door zware regenval, de wijken van de stad Kena in Opper-Egypte, met hun vernielende kracht teisterden. Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen. Aan koh ier bel a s tinge n werd 281.4 millioen op kohier gebracht tegen 3115 millioen in October. Het kohierbedrag van de Inkomstenbe lasting vorderde met 77,2 millioen tot 1085,2 millioen. De toeneming betreft het opleggen van definitieve aanslagen 1952 en nadere voorlopige aanslagen 1953. Met het op kohier brengen van de definitieve aan slagen 1953 zal in Januari een begin wor den gemaakt. De voorlopige aanslagrege ling 1954 heeft een bedrag van 597,8 mil lioen opgeleverd. Het opleggen van definitieve aanslagen voor de Vermogensbelasting 1953 vond verder voortgang. Daardoor steeg het ko hierbedrag van het boekingstijdvak 1953- '54 met 4,1 millioen tot 96,2 millioen. Op grond van de voorlopige aanslagregeling 1954 werd 7,4 millioen opgelegd, waar mede deze aanslagregeling tot dusverre totaal 48,1 millioen heeft opgebracht. Het kohierbedrag van de Vennootschaps belasting vorderde met 172,8 millioen tot 862,3 millioen. Evenals in October zijn in November voorlopige aanslagen over het boekjaar 1954 (1953-'54) op kohier ge bracht. Daarnaast vond de definitieve aan slagregeling over de boekjaren 1953 en ouder verder voortgang. Aan Grondbelasting 1954 werd 1,7 mil lioen opgelegd, waarmede thans totaal 98.4 millioen ten kohiere is gebracht. In hoofdsom beloopt het tot dusverre opge legde bedrag 29,8 millioen, waartegen over een raming staat van 29,5 millioen. Aan Personele Belasting 1954-'55 werd 11,7 millioen opgelegd, tengevolge waar van het kohierbedrag van het boekings tijdvak 1954-'55 een stand van 22,5 mil lioen bereikte. De ontvangsten aan gezamenlijke ko hierbelastingen beliepen in November 263,8 millioen. Daar in dezelfde periode 281,4 millioen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen bedrag met 17,6 mil lioen tot 1159,1 millioen. Niet-kohierbelastlngen De opbrenst van de niet-kohierbelastin- gen beliep in November 329,3 millioen. De ontvangsten aan Loonbelasting be droegen 61,3 millioen tegen 55,9 mil- De dertigjarige bakkersknecht L. L. uit Velsen, die in de loop van dit jaar toen hij als bakker-broodbezorger bij een coöpera tie in Nieuw Vennep werkzaam was een bedrag van ongeveer driehonderd gulden verduisterd zou hebben werd door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo had één jaar onvoorwaardelijk met aftrek van het voorarrest geëist en bovendien een voorwaardelijke gevange nisstraf voor de duur van vier maanden. De 22-jarige hulp in de huishouding C. J. V. uit Zaandam werd door de recht bank conform de eis tot drie maanden en een week gevangenisstraf veroordeeld en voorts werd zij ter beschikking van de regering gesteld. Zij zqu allerlei kleine diefstalletjes gepleegd hebben en bovendien de portefeuille van haar moeder gestolen hebben. De 23-jarige banketbakker A. A. K. uit Amsterdam, die er van verdacht werd uit een goederenloods van de Nederlandse Spoorwegen in Wormerveer een radio, een bromfiets en een hoeveelheid dames- en herenkleren gestolen te hebben werd door de rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van zes maanden en werd te beschikking van de regering gesteld. De officier van Justitie had twee jaar en zes maanden en de voorwaardelijke ter beschikkingstelling geëist. lioen in de tweede maand van het voor gaande kwartaal. In de toeneming komt mede tot uiting de invloed van de begin October van kracht geworden loonronde van 6 percent, voorzover de ingehouden loonbelasting maandelijks wordt afgedra gen, Hetzelfde geldt voor de Verevenings heffing. De opbrengst daarvan beliep in November 24,4 millioen tegenover in Augustus 23,4 millioen. Ook uit hoofde van de gedeeltelijk per kwartaal geheven Omzetbelasting werd een hoog bedrag geïnd, namelijk 126,1 mil lioen. Ter vergelijking diene, dat in Fe bruari, Mei en Augustus de overeen komstige maanden der voorgaande kwar talen de opbrengsten respectievelijk 119,7, 117 en 104,6 millioen bedroegen. De ontvangsten aan invoerrechten hand haafden zich met 46,4 millioen op het peil van de laatste maanden. In de eerste elf maanden van dit jaar beliepen de ge middelde maandelijkse ontvangsten ruim 43 millioen. tegenover in de overeen komstige periode van het voorgaande jaar ruim 35 millioen. De opbrengsten van de accijns op gedis tilleerd, bier en tabak, respectievelijk 9.9, 1.6 en 30,4 millioen, vertoonden een da ling ten opzichte van de ontvangsten in October, welke respectievelijk 10,2, 2,4 en 31,6 millioen beliepen. Daarentegen bracht de accijns op suiker met 7.1 mil lioen een hoger bedrag op dan sedert de volledige doorwerking van het verlaagde tarief tot dusverre werd ontvangen. Het bruto-kohierbedrag der buitenge wone heffingen vertoonde in November een toeneming van 5.4 millioen en kwam daarmede op 4104,7 millioen. Van het totaal bruto opgelegde bedrag heeft ƒ2916 millioen betrekking op de Vermogensaan- wasbelasting en 1188,7 millioen op de Vermogensheffing Ineens. De ontvangsten aan buitengewone hef fingen beliepen slechts 2,4 millioen. Dit is het laagste maandelijkse bedrag, dat tot dusverre in het lopende jaar is ontvangen. De totale ontvangsten zijn hiermede ge komen op 3154,9 millioen, waarvan f 2057,3 millioen de Vermogensaanwasbe- last.ing en 1097,6 millioen de Vermogens heffing Ineens betreft. Bij het gooien met rotjes, bommetjes en ander vuurwerk naar voorbiigangers heeft een jongetie van vijf iaar in de Rozenstraat te Amsterdam een rotje tegen het linkeroog gekregen. Het knaapje is naar het Wilhel- minaeasthuis vervoerd. Zeer waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, de heer A. C. de Bruijn, heeft te Amsterdam de productiviteitsraad voor de grafische industrie geïnstalleerd. Het verheugde de minister, dat de gra fische industrie tot oprichting van een pro- ductiviteitscentrum is overgegaan. Het op richten van dergelijke centra is een vorm van productiviteitsbevordering in de in dustrie, welke voor zover de minister bekend is uniek is in de wereld. De grote waarde van bedrijfstaksgewijze productiviteitscentra is volgens hem in de eerste plaats, dat de bedrijfsgenoten zelf de voorbereiding en uitvoering van de ac tiviteiten ter verhoging van de producti viteit in handen hebben en daarvoor ook zelf de verantwoordelijkheid dragen. Dit is, althans voor Nederland, de enig juiste weg. De zorg voor het productiviteitsaspect moet een verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven zijn en blijven. De taak van de overheid in deze mag slechts een sti mulerende zijn. Teneinde het werk van het centrum te vergemakkelijken heeft de minister een subsidie uit het Productiviteitsfonds ver leend. Op den duur zullen echter de werkzaam heden door het bedrijfsleven zelf moeten worden gefinancierd. De voorzitter van de productiviteits raad, de heer C. Hoogerwerf, zei hier na in een toespraak, dat de productiviteit in grote mate wordt bepaald door de kwa liteit van de externe en interne organisatie en door de kwaliteit van het in de be drijfstak werkzame personeel van hoog tot laag. Tussen beide factoren bestaat een wisselwerking. Voor wat de organisatie be treft meende de heer Hoogerwerf dat in de grafische industrie het meeste resultaat kan worden verwacht van een onderzoek naar de interne organisatie. Hierdoor zul len de ondernemers in de gelegenheid wor den gesteld onvolkomenheden in de orga nisatie van het eigen bedrijf op te sporen. De heer J. W.Rommerts, die namens de werkgevers het woord voerde, vroeg de raad onder meer de patroons te genezen van een vaak automatisch optredende be drijfsblindheid. De heer A. M. van den Boogaart sprak tenslotte namens de werknemers. Als werknemer kon hij de vraag of bevor dering van de productiviteit belangrijk is of niet zonder aarzeling bevestigend be antwoorden. Hij meende echter dat de ar beider nog niet de overtuiging heeft, dat zijn rechtvaardig aandeel in de nationale welvaart hem reeds in elk opzicht ten deel valt. Al te dikwijls wordt nog de schijn gewekt dat harder werken door de arbei der de enige mogelijkheid tot productivi- teitsvergroting is. Met nadruk zeide de heer Van den Boogaart, dat het niet zozeer om hard werken gaat, doch om zo effectief mogelijk te werken. De voorwaarden die nen daartoe in de eerste plaats door de werkgever te worden geschapen. De orga nisatie der ondernemingen laat volgens de heer Van den Boogaart nog dikwijls veel te wensen en de leiding houdt met de De gemeenteraad van Stavenisse is Woensdag in een spoedeisende vergadering bijeen gekomen onder voorzitterschap van burgemeester L. A. Verburg. De voorzitter bracht hulde aan allen die tijdens de storm van 23 December hulp hebben verleend om Stavenisse voor een nieuwe ramp te bewaren. In het bijzonder sprak de heer Verburg een woord van dank voor de hulpverlening van de officieren en man schappen van het 432ste bataillon Lim burgse Jagers. De voorzitter bracht daarna een voorstel van B. en W. in behandeling om de mi nister van Verkeer en Waterstaat te ver zoeken, op de kortste termijn van rijks wege tot uitvoering van een door de bur gemeester van Stavenisse voor deze ge meente ontworpen beveiligingsplan te la ten overgaan. Het voorstel werd met alge mene stemmen door de raad. aanvaard. Dit plan beoogt de demping van de be staande haven en het aanleggen van een nieuwe haven in de Noord-Westelijke hoek van de Margarethapolder. Daardoor zal het gevaar voor overstroming van de ha venwijken zijn weggenomen, waardoor de bebouwde kom van Stavenisse aanzienlijk beter beveiligd zal zijn tegen stormvloeden dan thans het geval is. De gedempte haven zal kunnen worden gebruikt voor de aan leg van een speelveld, volkstuinen en een parkeerterrein. De ontworpen nieuwe ha ven zal goede diensten kunnen bewijzen als vluchthaven en ook na uitvoering van het Deltaplan gehandhaafd kunnen blij ven, dit in tegenstelling tot de bestaande. Door demping van de bestaande haven met de vrij lange havengeul zal flinke op pervlakte aan landbouwgronden beschik baar komen. Voorts zullen minder wegen behoeven te worden aangelegd dan thans door de herverkaveling in het voornemen ligt. Infanteristen van het zevende Algerijnse tirailleur-regiment gereed om zich aan boord te begeven van een schip, dat hen van Indo-China naar Algiers en dus naar huis zal voeren. geestelijke instellingen der arbeiders veel al nog te weinig rekening. In het bestuur van de stichting Producti- viteitscentrum voor de Grafische Industrie hebben vertegenwoordigers zitting van de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, de Nederlandse Bond van Boekbinderspatroons, de Ko ninklijke Nederlandse Bond van Steen- en Offsetdrukker ij en en Fotolithografische inrichtingen, de Vereniging van Neder landse Chemigrafische Inrichtingen en de Algemene, de Katholieke en de Christelijke Grafische Bonden. In de productiviteits raad hebben bovendien nog zitting verte genwoordigers van de minister voor de P.B.O., van het Nederlands Instituut voor Efficiency, van de stichting Tijdnormen- dienst voor de Grafische Industrie, van het Instituut voor Grafische Techniek van het T.N.O. en van de president-directeur van de Herstelbank. CAïRO (United Press) Een nood- rechtbank, die deel uitmaakt van het Egyptische volksgerecht, heeft de advo caat Mohammed Ali Nosseiry tot de dood door de strop veroordeeld wegens zijn rol in de aanslag op premier Nasser op 26 October van dit jaar. Bij deze aanslag, die in Alexandrië plaats vond, werd de loodgieter Abdel Latif, die onlangs opgehangen is, door het publiek gegrepen. Nosseiry had zich echter in geval van mislukking met een gordel vol dynamiet tot vlak bij de premier moe ten begeven om op deze wijze Nasser en ook zichzelf te doden. Vijf leiders van de Mohammedaanse Broederschap, die het plan voor de moord op Nasser in elkaar hadden gezet, werden tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Onder hen bevond zich Ismail El Hodeibi, een neef van Hassan El Hodeibi, de vroe gere opperste gids van de broederschap, die nu zelf een levenslange gevangenis straf uitzit. Tevens maakte deze hulprechtbank van daag de vonnissen en straffen bekend te gen 111 andere leden van de Broederschap, die er allen van beschuldigd waren deel te hebben genomen aan een samenzwering om de regering omver te werpen en deel te hebben uitgemaakt van de geheime ter- reur-organisatie van de Broederschap. 50 van de beklaagden kregen straffen variërend van 10 jaar gevangenisstraf tot 15 jaar dwangarbeid. 23 van hen kregen tien jaar voorwaardelijk, 37 werden vrij gesproken en een sergeant-majoor van het leger werd uit de dienst ontslagen. Alle straffen moeten nog bevestigd wor den door de revolutionnaire raad. TOKIO (Reuter) In Tokio zijn plan nen in voorbereiding om pamfletten uit te werpen boven de ontoegankelijke gebieden in Nieuw-Guinea om honderden Japanse militairen, die naar men aanneemt zich daar nog steeds verbergen, mede te delen, dat de oorlog 19 jaar geleden is geëindigd en een beroep op hen te doen zich over te geven. Een aantal Japanse ambtenaren en vrijwilligers zal naar wordt verwacht op 12 Januari hiertoe uit Tokio vertrekken. Eén van hen, Koichi Obata, heeft mede gedeeld, dat naar schatting tussen een en tweeduizend „achterblijvers" zich nog in de binnenlanden van Nieuw-Guinea be vinden. Van de 14.000 Japanners, die des tijds in het gebied tussen Hollandia en Aitape (in Australisch Nieuw-Guinea) wa ren gelegerd, zijn er slechts 2000 terugge keerd, aldus Obata. De rest is „spoorloos". Obata zeide, dat vier Japanners, die zich kortgeleden hebben overgegeven, dachten, dat de oorlog nog steeds aan de gang was. Zij hadden in 10 jaar niemand anders ont moet en de eenzaamheid deed hen besluiten hun schuilplaats te verlaten. Vele militairen, die in de bergen zijn gaan zwerven of zijn gedeserteerd, hebben mogelijk besloten in Nieuw-Guinea te blij ven en een nieuw leven te beginnen. Ge durende de oorlog heeft Obata vele brie ven en gedichten van militairen ontvangen, waarin werd gezegd, dat zij „in vrede in de bergen" wilden leven. Obata, die tijdens de oorlog in Nieuw-Guinea kapitein was bij het Japanse 18e leger, zeide, dat in de oorlog de militairen op goede voet stonden met de Papoea's. Een aantal heeft zich nu waarschijnlijk volkomen geassimileerd met de bevolking en neemt wellicht een leidende positie in doordat de militairen veel aan .de bevol king, die nog nooit mensen van buiten haar gebied had ontmoet, konden leren. Obata verklaarde, dat het plan om pam fletten uit te werpen nog op financiële moeilijkheden stuitte. De regering van Japan financiert de expeditie, maar zegt niet de ongeveer 3000 gulden te kunnen geven, die nodig zijn voor het huren van een vliegtuig. Hij zeide te hopen het beno digde geld in Australië te kunnen krijgen. Tijdens de behandeling, van de begroting voor het dienstjaar 1955 van het ministe rie voor Wede-rpobouw en Volkshuisvesting in de Tweede Kamer, heeft de minister toegezegd, dat hij zou toestaan dat de huren van Woningwetwoningen zouden worden berekend op een lager percentage dan vier, zoals thans geschiedt. Deze wijze van berekening zal bovendien niet alleen van toepassing zijn op nog te bouwen woningen, maar ook op woningen, die reeds gebouwd zijn. De minister hield zich voor de modaliteiten hiervan nog nader te be zien. Thans heeft r]e minister de gemeente besturen medegedeeld dat met ingang van 1 Januari 1955 de huurprijzen van wonin gen, gebouwd, of no? te houwen met steun ingevolge de beschikking bijdragen Wo- ninmvetbouw 1950, indien bet gemeente bestuur zulks verzoekt, kunnen worden vastgesteld met inachtneming van bef. rentepercentage van de i'oor bet desbetref fende eomp'pv aantrof,enk ken lan*r'nnendp ge'dJening. F,venwel za,l bet bedn°M rente percentage vooralsnog niet lager worden gesteld dan 3Vs. Deze bepaling kan tot gevolg hebben, dat de huurprijs van het aantal reeds be- BINNENLAND De Haagse Lions Club heeft vijftig ge brekkige kinderen een heerlijke avond be zorgd door hen in hun auto's mee te nemen langs de feestverlichtingen in de straten van de Haagse binnenstad. De kinderen, die dit tochtje hebben meegemaakt, waren de Lions Club aangewezen door het Haagse Comité van de Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind. De Bond van ouders van Spastische Kinderen, de „Blauwe Vogels" en het Jeugd Rode Kruis, afdeling Den Haag, Aan de Opera-klasse van het Amster damse Muzieklyceum is benoemd voor mu zikale ensemble-studie en regie de opera dirigent Hans Lichtenstein. Het Muziek lyceum stelt een beperkt aantal beurzen beschikbaar voor deelnemers aan opera- en orkestklassen van zijn conservatorium afdeling. In zijn appartement te Genève is de 77-jarige Nederlander Th. Heyting door gas- verstikking om het leven gekomen. Het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat dit reeds vóór de Kerstdagen is gebeurd. Pas na Kerstmis is het stoffelijk overschot van de heer Heyting, die alleen in zijn appartement woonde, gevonden. Een gasleiding bleek lek te zijn. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft terechtgestaan de 28-jarige chauffeur J. van B. die voor een Gooise melkfabriek lege melkflessen moest ophalen. Een deel van die flessen had hij achtergehouden en ze van de hand gedaan aan melkslijters, die ze dan zelf bij de fabriek inleverden en er statie geld voor in ontvangst namen. Op deze wijze is de melkfabriek voor vele duizenden gul dens benadeeld. De rechtbank legde deze verdachte twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk op. HAARLEM EN OMGEVING Op de Schipholweg, nabij de Merovin- genstraat, is Woensdagmiddag de vijfjarige Robbie Jonkhout, toen hij zonder op het verkeer te letten, de rijbaan wilde overste ken, door een personenauto aangereden. Hij heeft daarbij zijn linker onderbeen gebro ken en kreeg vermoedelijk een lichte hersen schudding. Na door de Ongevallendienst be handeld te zijn, is hij naar het Grote Gast huis vervoerd. De leden van de beide verenigingen De Nederlandse Padvinders en het Nederlands Padvindstersgilde in het district Haarlam komen Vrijdagavond om halfzes bijeen in het Hervormd kerkgebouw aan het Kerkplein te Bloemendaal. waar de jaarsluiting zal wor den gehouden. De dienst wordt geleid door ds. J. van Herwaarden, Hervormd predi kant te Amsterdam. De Bloemendaalse Elswoutsgroep van padvinders houdt Zaterdagochtend (Nieuw jaarsdag) in het jeugdhuis aan de Donkere- laan een bijeenkomst voor leden en oud leden. Aan de R.K. Economische Hogeschool te Tilburg is geslaagd voor staatinrichting M. O. (K XI) schoolakte: de heer J. P. van Hemert uit Haarlemmermeer. Er zijn mensen in West-Buitsland di« zich zelfs meer zorgen maken dan de re gering over de datum van het begin der herbewapening en de werkelijke verschij ning van de West-Duitse soldaat, vertelt United Press. Het zijn de speelgoedmakers in deze we reldberoemde speelgoedstad, die voor Kerstmis heel wat omzet verspeeld heb ben doordat zij geen tinnen soldaatjes hebben kunnen maken Een fabrikant schreef aan het West- Duitse „•ministerie van Defensie" vam Theodor Blank: „Stuur me alstublieft wat plaatjes van de uniform van de nieuwe Duitse soldaat, zodat ik aan de vraag van mijn klanten kan voldoen". De fabrikant zit nog op een antwoord te wachten en hij en zijn collega's stellen nu maar hun hoop op de speelgoed ten toonstelling in de lente, hopend dat zij de kinderen dan tinnen soldaatjes in „echte" uniformen kunnen voorzetten. Eén fabrikant heeft een poging gedaan de Kerstmarkt van dit jaar te veroveren, maar het werd een strop: hij heeft gepro beerd tinnen soldaatjes te verkopen die niet de kenmerken van echte „Duitsertjes" hadden; de verkoopsresultaten waren ont moedigend, zeide de fabrikant; zodra de nieuwe Duitse uniform bekend wordt zal hij zijn naamloze tinnen leger omsmelten tot populairder mannetjes. Een andere fabrikant heeft geprobeerd de slapte op de soldaatjesmarkt te over winnen door soldaatjes in het uniform van de bezettingstroepen te verkopen. De fa brikant wenste zich niet over de verkoop hiervan uit te laten. Misschien zijn er nog al wat Duitse jongetjes met vooruitziende blik geweest, die alvast om materiaal voor formatie van een tegenpartij hebben ge vraagd. „Zodra de nieuwe Duitse uniformen be kend zijn, verwaenten we een hausse voor de tinnen soldaatjes, die aan vele handen in de speelgoedindustrie werk zal geven," verklaarde een der fabrikanten. Woensdag heeft men aan Zandvoorts kust, komende vanuit de richting Noord- wijk op de eerste bank, vlak langs het strand, om de 400 meter grondboringen verricht. Het interessante werk elke bo ring werd besloten met een vrij krachtige explosie, die een metershoge waterzuil om hoog wierp trok veel belangstelling. De ze proefboringen worden verricht door de Nederlandse aardolie maatschappij, als on derdeel van de proefboringen, welke thans langs de gehele kust worden verricht, om de mogelijke aanwezigheid van olie vast te stellen. Of de kans bestaat, dat binnenkort boortorens het Zandvoortse strand zullen gaan, ontsieren, kon men ons niet mede delen. woonde woningen lager kan worden ge steld. Een lagere huurprijs kan niet wor den vastgesteld voor woningen, d'ie tot stand ziin gekomen met een andere finan cieringsregeling, dan de bovengenoemde. Ook voor Woningwetwoningen, die wel met behulp van de bij dra ge-regeling Wo- ningwetbouw 1950 zijn tot stand gekomen, zal huurprijsverlaging niet steeds mogelijk zijn. De bewoners van dergelijke woningen zullen van Burgemeester en Wethouders, dan wel van het bestuur van de Woning bouwvereniging, zo spoedig mogelijk ver nemen of zij met ingang van 1 januari 1955 een lagere huurprijs verschuldigd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14