Franse Kamer schrok voor de beslissende stap terug Korte, maar felle brand in dak van Heemsteedse villa Amerika overwon een dreigende depressie Weerbericht Alle accoorden aanvaard op de Duitse bewapening na Staking bij Standard Motors in Coventry uitgebroken Slotstemming tot hedenmiddag uitgesteld Het woord is aan Hulp aan „onze mensen in Indonesië Kind van vijf jaar verdronken Bedrijfsleiding in conflict met de vertrouwens mannen van de vakbond Periode van zacht weer is voorbij Drs. H. Busé koninklijk onderscheiden Wallstreet zeer levendig Stichting in oprichting 1954 was economisch „wonderbaarlijk Weerrapport 69e JAARGANG No 147 DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 301 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlerp. TT 1 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- 1^1 I I I _M*w Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ÊT |r I f V 1 I 1 f M I W Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. JL JL I V/4 JL JL jLn^r \j4. J |yl franco p.p. 7.-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Franse Nationale Vergadering is om kwart over twaalf vannacht opnieuw teruggeschrokken voor de beslissende stap. De stemming over de vertrouwens kwestie inzake de Duitse herbewapening werd toen om procedure-overwe gingen door het bureau van de Kamer tot vanmiddag 5 uur uitgesteld. Wel heeft de Assemblee Nationale met 287 tegen 256 stemmen de toelating van West- Duitsland tot de NAVO goedgekeurd, evenals het gelijktijdig deponeren van de ratificatie-oorkonden van de Parijse accoorden en de Saarovereenkomst. On middellijk na de slotstemiAing, die vanmiddag nieuwe incidenten voorbehou den wordt verwacht, zal de Kamer uitspraak doen over twee resoluties. De ene is afkomstig van de boeren- afgevaardigde Loustaunau-Lacau, die zich deze week sterk heeft geroerd en in wiens tekst opnieuw het Duitse gevaar boven het Russische gevaar wordt geplaatst. De andere resolutie is ondertekend door een aantal „Europeanen" en daarin wordt de regering uitgenodigd de integratie-politiek Voort te zetten. Ofschoon een resolutie van veel minder belang is dan een amende ment zal dit naspel toch niet van beteke nis zijn ontbloot. De regering wordt hier door nadrukkelijk verplicht een keuze te doen tussen de Europese en meer neutra- listische opvatting. In het eerste geval ris keert «e nieuwe moeilijkheden, in het bij zonder met vele Gaullisten, die vóór alles met de Russen willen praten. Na tien dagen parlementairedebatten over de Duitse hérbewapening die werden ingeleid door elf rapporteurs, kwamen gisteren geen nieuwe gezichtspunten naar voren. De Gaullist Palewski, de reeds ge noemde Loustaunau-Lacau, de conserva tieve generaal Aumeran en tenslotte voor al de ere-president, de 81-jarige Edouard Herriot, waren de voornaamste opposan ten, en ze hadden hun kruit eigenlijk al verschoten vóór hun geschut in stelling werd gebracht. De socialist Guy Mollet was de belangrijkste voorstander van de accoorden. In een uitvoerig en intelligent betoog, waarmede hij de communisten nog al eens dwars zat, werd de regering de warme instemming van deze fractie van haar meerderheid verzekerd. Alleen Herriot die onverwacht, en zoals gewoonlijk van zijn bank voor een spe ciale microfoon het woord voerde, gaf nog een speciaal accent aan het optreden van de tegenstanders van de Duitse herbewa pening door op de „morele plichten" van Frankrijk te wijzen. Het is tien jaar ge leden, zo zei Herriot, dat een man, aan wiens goede trouw niemand kan twijfelen hij doelde op generaal De Gaulle zijn naam plaatste onder een verdrag met Sovjet Rusland. En met dat verdrag zijn, hoe men het ook keert of wendt, de ac coorden van Parijs in rechtstreekse tegen spraak. Hoezeer ik, zo besloot Herriot, de huidige premier ook vereer, ik mag niet nalaten nog eenmaal met klem te waar schuwen tegen de woordbreuk die hij, uit naam van Frankrijk, met zijn hoge ver antwoordelijkheid wil dekken. Met deze wat eenzijdige voorstelling van .zaken bedoelde Herriot een laatste beroep op het Franse eergevoel te doen en geheel zonder uitwerking zal het mogelijk wel niet blijven. Nederhand repliceerde Mendès-France nogmaals dgt in vier jaar uitstel van de definitieve beslissing de Sovjet-Unie geen vinger had uitgestoken om Frankrijk zijn goede wil voor een ontspanning der tegen stellingen te bewijzen. De eigenlijke strijd werd echter al niet meer met principiële wapenen gestreden, doch voltrok zich op het geliefde terrein van de procedure. Maandag had de pre mier de eerste vertrouwenskwestie gesteld naar aanleiding van artikel één dat vorige week was afgestemd. Om de oppositie tegemoet te komen had de premier in dat artikel een amendement van de Gaullist Léon Noel verwerkt waarin een commis sie van negen parlementariërs werd voor gesteld die de regering van advies zou dienen in geval het bewapeningsniveau gewijzigd zou worden. Hier tegen waren vooral uit het Europese kamp bij mon de van oud-premier René Mayer be zwaren gerezen van juridische, constitu tionele en van politieke aard. Omdat Noel zelf stelselmatig tegen de accoorden had gestemd, werd de premier verweten toch op een suggestie van deze zijde in te gaan. Bovendien zou de regering de wet gevende en de uitvoerende machten met elkaar hebben verward. Hoe dit zij: Noel, die ambassadeur in Warschau is geweest, verklaarde gisteren plotseling dat hij zijn amendement weer wilde intrekken en de vraag werd toen dus of over de vertrouwenskwestie niette min kon worden gestemd nu de inzet, al thans volgens de letter, was gewijzigd. Zo wel de president van de Kamer, Le Troc- quer, als de premier meenden, dat er ge stemd kon worden maar de vele tegen standers van de accoorden zagen hun kans schoon een nieuw uitstel te bewerk stelligen. Aan hun verlangen werd tege moet gekomen door het bureau van de Kamer dat zich er tegen verklaarde om geen precedent te scheppen: de grondwet eist een bedenktijd van 24 uur voor iedere vertrouwenskwestie. De strijd laaide, vóór deze beslissing was genomen, opnieuw met grote hevig heid op. De spanning steeg zienderogen in beide kampen omdat zowel de regering als haar tegenstanders wisten dat de kansen uitermate wisselvallig waren. Met het woord „verward" wordt de hele situatie voorzichtig weergegeven. Onder de tegenstanders van de accoorden be vinden zich tal van geestdriftige bewonde raars van Mendès-France, terwijl er onder de voorstanders, die de premier steunen, weer minstens even velen zijn die vast besloten zijn Mendès-France te wippen zodra de ratificatie is verzekerd. In 'de zonderlingste kronkels wrong zich echter wel de conservatieve oud-minister Ramarony, die West-Duitsland wel tot de NAVO wilde toelaten maar zich gelijk tijdig, tegen zijn herbewapening verzette. Onder de RK volksrepublikeinen is de toestand nauwelijks overzichtelijker. Scherpslijpers van het type-Bidault steken hun gevoelens van haat jegens Mendès- France niet onder stoelen of banken. Zij wensen in hun hart niettemin dat Mendès- France de accoorden binnen haalt. Intus sen zijn zij fel gebeten op Robert Schuman die zich aan het hoofd van een dertigtal MRP-ers heeft gesteld, die de regering nu openlijk steunen. Er moeten zich in de RK gelederen wilde tonelen hebben afge speeld en om een scheuring te voorkomen is besloten dat ieder lid vrij zou zijn naar eigen believen te stemmen. Voor Mendès- France betekende dit een zeker winst punt, maar met deze geringe voldoening heeft hij genoegen moeten nemen. Zijn positie schijnt er in het binnen- zowel als in het buitenland niet sterker op te zijn geworden. Drs. H. Busé uit Haarlem, accountant eerste klas bij de accountantsdienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Den Haag, is be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. De heer Busé zal de accountants dienst, na aldaar twintig jaar werkzaam te zijn geweest, per 1 Januari 1955 met pensioen verlaten. New York (Reuter) Op de effecten beurs te New York was de handel Woens dag levendiger dan in bijna vier jaren tijd het geval is geweest. De noteringen bereikten het hoogste niveau sedert 1929. Bijna alle groepen aandelen namen deel aan de stijging. De grootste stijgingen ver toonden staalmaatschappijen, spoorwegen, machinef bariekenkopermaatschappijen en luchtvaartmaatschappijen. De omzet bedroeg 4.430.000 aandelen. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Anonymus: Niets verveelt en ontmoedigt op den duur meer dan een negatieve betoogtrant. In oprichting is een „Nationale Stich ting tot hulp aan onze mensen in Indo nesië". Doel van deze stichting, die on der leiding staat van dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, is, het verlenen van geestelijke, morele en ook materiële steun aan de Nederlanders die in Indonesië in nood zijn komen te ver keren en bij deze steun het gehele Ne derlandse volk te betrekken. „Onze men sen daarginds", zo wordt gezegd, moeten weten, clat zij bij voortgezet verblijf in Indonesië op hulp kunnen rekenen en dat diegenen, die naar Nederland komen, hier als volkomen gelijken zullen worden opge nomen". „De overheidsvoorzieningen en sociale steun ten bate der Nederlanders in Indo nesië scheppen al beperkte bestaans voorwaarden, maar er kan en moet meer gedaan worden. Na wat men sinds 1942 meegemaakt heeft vragen oprechte naastenliefde, barmhartigheid en charitas een daad van het Nederlandse volk". In het bestuur zullen vertegenwoordi gers van kerkelijke en levensbeschouwe lijke richtingen, maatschappelijke groepe ringen., organisaties van werkgevers en werknemers, pers en radio zitting nemen Het voorlopig adres der stichting is Ko ninginnegracht 47, Den Haag, tel. 18266'. Gedurende bijna twee uren hebben Woensdagavond de koperen helmen van vrijwilligers van de Heemsteedse brand weer in het licht van schijnwerpers glim mend afgestoken tegen de donkere ach tergrond van het rieten dak van de villa van de architect M. J. Meuleman aan de H. W. Mesdaglaan. Onder dat rieten dak, waarop de brand weerlieden in een ongemakkelijke en ver moeiende positie de tamelijk steile hellen de kanten met drie stralen water nat hiel den, laaiden de vlammen soms hoog op. Daardoor was de brand tegen zes uur 's avonds ook ontdekt. Terwijl het gezin van de heer Meuleman zich niets ver moedende in de woning bevond, ontwaar de een arbeider op de aan de overzijde van de Bronsteevaart liggende ijsbaan in de Schouwbroekerpolder plotseling vlammen, die bij de nok uit het dak van de villa sloegen. Hij waarschuwde onmiddellijk zowel de bewoners als de brandweer, die even later met twintig man, de motorspuit en de lad derwagen (welke niet gebruikt behoefde te worden) arriveerde. Intussen duurde het even voor de vuurhaard gevonden was. In de woning was die namelijk niet te zien, omdat zij zich tussen het plafond van een slaapkamer en het rieten dak bevond. Er moest een gat worden gehakt (men vond dadelijk de goede plaats) voor men erbij kon. Daarna was het bedwingen van de brand een kwestie van tijd, zij het dan dat het blussingswerk ook bemoeilijkt werd door de omstandigheid, dat de villa aan drie zijden door het water is inge sloten. Om zeven uur gleed de stenen noklijst van het puntdak naar beneden. Daarmee was de strijd ook ten einde. Even later ver dween de witte rookkolom, welke zich bo ven het brandende dak tegen de avondhe mel had afgetekend. Tegen acht uur kon commandant J. Roest laten inrukken en de heer Meuleman de schade ^opnemen. De brandschade was beperkt gebleven tot de kapconstructie en omgeving, maar de waterschade was aanzienlijk, ook al had de brandweer met rubber gevoerde slan gen gebruikt. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. riddjr van Rappard, stelde zich enige tijd van het blussingswerk op de hoogte. Een overzicht van het blussingswerk. Ter wijl een dichte rook uit het rieten dak 1 slaat, trachten brandweerlieden via de magirusladder en het dak van een lager aeleaen uitbouw de vuurhaard te bereiken. Omtrent de oorzaak deelde de politie ons mede, dat de zoon des huizes en een vriendje des middags op de zolderkarrier, die onder de plaats van het dak ligt, waar de vuurhaard was, gespeeld hebben. Een rotje is in het dak gestopt en afgeschoten. Vermoedelijk zijn restanten in het riet blijven liggen. Wel hebben de jongens rook gezien, maar zij vermoedden, toen zij om vijf uur naar beneden gingen, dat er alleen wat rook was en geen vuur. Gistermiddag heeft zich te IJmuiden een droevig ongeval voorgedaan, waar van de 5-jarige P. S. uit de Van Leeuwen straat het slachtoffer is geworden. Het jon getje, dat met een 6-jarig vriendje aan de Steigerweg met een karretje speelde, is op een gegeven ogenblik met zijn speelgoed in het Noordzeekanaal gereden. Het vriendje holde overstuur naar huis om de moeder te waarschuwen, maar toen er hulp geboden werd en men ging dreggen, kon slechts het ontzielde lichaampje geborgen worden. Ge ruime tijd is nog met zuurstofapparaten en kunstmatige ademhaling gepoogd de levens geesten op te wekken. hi vele jaren is de Waal bij Nijmegen niet zo hoog geweest als thans. De kaden de spoorbrug. staan geheel blank. Op de achtergrond LONDEN (Reuter) Als resultaat van de in 1954 bereikte vooruitgang zijn de vooruitzichten voor de wereldeconomie in het komende jaar gunstig en sommige eco nomische deskundigen beweren zelfs, dat de tekenen, die een goed jaar doen ver wachten, in ongeveer een halve eeuw niet zo gunstig z\jn geweest, zo schrqft Reu ters financiële redacteur Gampell. Het bes te voorteken is vermoedelijk wel de omstan digheid, dat Amerika bezig is de economi sche teruggang van dit jaar te overwin nen. Deze teruggang was veel minder in grijpend dan men had gevreesd en zjj heeft betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. Engeland en het Europese vasteland heb ben er geen hinder van ondervonden, hoe wel ernstige gevolgen werden verwacht. (Van onze correspondent in Londen) Alom in Groot-Brittannië laait de arbeids onrust op. Elfduizend arbeiders van de Standard Motor fabrieken in Coventry hebben besloten de arbeid neer te leggen. Zij eisen dat vier ontslagen vertrouwens mannen der vakbeweging weer in dienst zullen worden genomen. De directie heeft echter duidelijk gemaakt dat hiervan geen sprake zal zijn en dat de besprekingen over de weder-aanstelling van negen arbeiders, die voor onbepaalde tijd geschorst zijn, niet kunnen beginnen, voordat de staking is afgelast of geëindigd. Het conflict moet worden beschouwd als een krachtmeting tussen het college van vertrouwensmannen en de bedrijfsleiding, die een jaar geleden besloot dat de werk zaamheden van de vertrouwensmannen tot hun eigen afdelingen beperkt moesten blijven. De disciplinaire actie van de directie is een gevolg van het feit dat de vertrouwens mannen instructies van de bedrijfsleiding in de wind hebben geslagen. Daags voor Kerstmis werden negen arbeiders geschorst omdat zij weigerden de hun opgedragen taak te verrichten uit vrees voor straf maatregelen van de zijde van de vakbon den. De vertrouwensmannen zullen worden gesteund door de Londense havenarbeiders, die zolang het conflict duurt zullen weigeren Standard-auto's te verschepen. Het dispuut bij de Standard-fabrieken vertoont overeenkomst met de moeilijk heden bij de Brits Europese luchtvaart maatschappij, de B.E.A., waar eveneens een strijd gaande is tussen de vertrouwens lieden der vakbonden en de leiding van het bedrijf. Een vakbond-functionaris, die het grootste deel van de tijd van de firma opeiste om zich aan vakbewegingszaken te wijden, is daar ontslagen. Zijn optreden leidde een dag of wat geleden tot schor sing van 315 leden van het technisch per soneel, die daarna voor het grootste deel weer zijn aangenomen nadat zij verklaard hadden zich voortaan strikt aan de voor schriften van het bedrijf te zullen houden. Het ontslag van. de vakbond-functionaris schijnt genomen te zijn in overleg met de regering. De B.E.A. heeft de uitdaging aan vaard van bepaalde krachten, die waar schijnlijk met politieke bedoelingen onder gronds in het bedrijf wroeten. Behalve bij de spoorwegen broeit het ook bij het middelbaar onderwijs, waar de vereniging van hulpleerkrachten met sta king dreigt indien de salaris-eisen niet worden ingewilligd. Aan het begin van het nieuwe jaar zal in de voornaamste Europese landen een hoogconjunctuur heersen. In de meeste lan den gaan de autoriteiten er zelfs toe over het geld wat duurder te maken om specu latieve excessen te voorkomen. Deze maat regelen beogen niet een einde te maken aan de hoogconjunctuur, maar vormen een erkenning van de gunstige conjunctuur en een waarschuwing om de ontwikkeling in de hand te houden. Zelfs in de Verenigde Staten, waar nog steeds grote werkloosheid heerst, hebben de monetaire autoriteiten enige reden te vrezen, dat er speculatie zal ontstaan, die inflatoire gevolgen heeft. Zij bereiden zich er op voor, zo nodig speculatieve neigingen in de kiem te smoren. Nog slechts enkele weken geleden zag het er naar uit, dat de economische bedrij vigheid in de Verenigde Staten zich niet zcu herstellen van de inzinking, die zich dit jaar heeft voorgedaan. In een zeer kor te periode werd echter ruim de helft van de teruggang ingehaald. De historici zullen later wellicht vaststellen, dat 1954 op het gebied van het economische leven een jaar is geweest van een aan het wonderbaarlijke grenzende ontwikkeling. De zakenwereld is dit jaar van een nachtmerrie verlost dooi de standvastigheid der Amerikaanse eco nomie. De Amerikanen hebben aangetoond, dat het inderdaad mogelijk is door fiscale en monetaire maatregelen een economische depressie te voorkomen. Daarvoor werd wel de hoop gekoesterd, dat deze mogelijk heid zou bestaan, maar er bestond geen zekerheid, daar zich nog geen gelegenheid had voorgedaan om de maatregelen op hun doelmatigheid te beproeven. Het indruk wekkende van dit resultaat wordt nog ver hoogd door het feit, dat het bereikt is on der een republikeinse regering. Terwij] de industriële productie in de Verenigde Sta ten daalde en het ordervolume der indu strie slonk, gaven de inkomens der ver bruikers een stijging te zien, die ook ge paard ging met een stijging der consump tieve bestedingen. Het vertrouwen en de bestedingen werden op peil gehouden door een combinatie van belastingverlagingen en andere maatregelen op een wijze, die geen weerga heeft in de economische ge schiedenis. Een paradoxaal verschijnsel is, dat de dollarpositie van Europa, die tijdens de te ruggang in de Verenigde Staten niet de moeilijkheden heeft gebracht, welke men gemeend had te kunnen verwachten, waar schijnlijk meer moeilijkheden zal gaan op leveren tijdens de economische opleving, die zich in de Verenigde Staten ontwikkelt. Een zekere druk op de dollarreserves, de betalingsbalansen en de geldmarkten schijnt de prijs te zijn, die men heeft te be talen voor het aanhouden van de hoogcon junctuur. Voor zover thans kan worden na gegaan schijnt de prijs matig te zijn en is deze ontwikkeling eerder reden tot voor zichtigheid clan ongerustheid. Over het al gemeen is de betalingsbalanspositie der Europese landen nog steeds sterk. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste twee dagen traden belangrijke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling op. Boven Scandinavië en het Oostzeegebied steeg de luchtdruk aanzienlijk na het wegtrekken van de laat ste van een serie oceaandepressies naar West-Rusland. De luchtdruk is nu in mid den-Zweden en Noorwegen reeds hoger ge worden dan in onze omgeving, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat koudere, boven Duitsland aanwezige lucht bij Oostelijke tot Zuid-Oostelijke winden langzaam over ons land zal uitvloeien. Momenteel- komt langs de Oostzee, in Duitsland en in Polen echter slechts lichte vorst voor. Door deze ontwikkeling zal aan het zeer zachte weer in ons land een einde komen en is later ook lichte vorst mogelijk, waar bij de temperatuur in het Oosten van het land enkele graden lager zal zijn dan in het Westen. Op de Oceaan neemt de depressieactivi teit weer toe, maar deze nieuwe depressies zullen hun invloed de eerste paar dagen niet tot over het vasteland van West- Europa kunnen uitbreiden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- c c 4/ - P e3 e-r. c. Z' Ir. C w toestand Ss es c C isj V V - z5 Brussel geheel bew. ONO 4 7 0 Parijs geheel bew. windstil 4 0 Bordeaux mist ZZO 3 3 0,1 Grenoble geheel bew. Z 2 1 1 Nice geheel bew. NW 5 9 0 Warschau sneeuw NW 9 1 0,2 Berlijn geheel bew. N 4 1 4 Frankfort motregen windstil 6 0,1 München geheel bew. ZW 2 3 0 Zürich nevel ONO 1 2 0,3 Genéve nevel NNO 5 1 0 Locarno onbewolkt O 1 -4 0 Wenen bewolkt NNW 4 - 8 Innsbruck mist windstil -4 0 Rome mist NO 4 -1 0 Helsinki licht bew. NNO 4 -6 1 Stockholm geheel bew. N 3 0 - Oslo nevel windstil -9 0 Kopenhagen half. bew. N 8 0 0 Londen geheel bew. O 3 8 0 Amsterdam nevel windstil 8 0 Neerslag laatste 24 uur. cocc-~>ivli-xv«vwxv ,,ix .-mvi-rtrm-mE KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer met op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Kouder, vooral in het Oosten van het land. 31 December Zon op 8.49 uur. onder 16.38 uur. Maan op 11.17 uur, onder Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 December Hoog water: 6.46 en 19.02 uur. Laag water: 2.23 en 14.44 uur. Vrijdag 31 December Hoog water: 7.28 en 19.47 uur. Laag water: 3.00 en 15.23 uur. wcoooawvv

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1