Voorzitter Werkgeversverbond verwacht gunstig 1955 ZWERVEN OVER PARIJSE „VLOOIENMARKT" Diverse croquetten en bitterballen „Op de drempel van een nieuwe tijd" Aeolusmast, topkraan en planetarium op E-55 Feest in de West bij afkondiging Statuut Nieuwe uitgaven - Primula Obconica: mooi maar soms gevaarlijk PRIJZEN INGESTELD OP KOOPKRACHT DER AMERIKANEN V Voor bij het feest HOOFD DOEK Grote Opruiming D H. DE GRAAFF In Suriname was vreugde helaas niet algemeen Onze tuin- en kamerplanten^ DONDERDAG 30 DECEMBER 195 4 In een radiorede heeft de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers er vandaag op gewezen dat 1954 voor de Nederlandse in dustrie een jaar is geweest van grote be drijvigheid. De fabrieken werkten over het algemeen op volle capaciteit. Vele bedrij ven hadden zelfs te kampen met gebrek aan arbeidskrachten, een verschijnsel dat in de afgelopen jaren wel allerminst is verwacht. Uiteraard vond die industriële bedrijvigheid haar oorzaak in een grote vraag naar de producten van onze industrie. Een vraag, die in de eerste plaats uit het binnenland kwam, waar enige belasting verlaging en een verhoging van lonen en salarissen meer koopkracht hebben ge bracht onder de bevolking. Maar die vraag kwam toch ook van bui ten onze landsgrenzen. De omstandig heden in de landen, waarheen wij expor teerden en de kwaliteit en de prijs van onze producten hebben aan onze export een ontwikkeling gegeven, waarop nie mand aan het begin van het jaar had dur ven hopen. Vergeleken met 1953 is het volume van de Nederlandse uitvoer met rond 20 percent vooruitgegaan. Onder de invloed van die grot.e vraag is ook in 1954 hard gewerkt aan uitbreiding en verbetering der fabrieken. De spreker zeide dat het hem niet zou verwonderen indien blijken zou dat de industrie in het afgelopen jaar een groter bedrag aan in vesteringen heeft besteed dan in enig voor afgaand jaar. Zij zijn de beste waarborg voor een verdere gunstige ontwikkeling van onze welvaart. De uitbreidingen moe ten in het komende jaar en daarna de ge legenheid bieden om voor de 70.000 nieuwe arbeidskrachten, die ieder jaar klaar staan om in het arbeidsproces te worden opge nomen, nieuwe werkgelegenheid te schep pen. De heer Twijnstra was van mening dat uitzonderingen daargelaten de in dustrie ook wat de financiële uitkomsten aangaat, een gunstig jaar achter de rug zal blijken te hebben. Hij noemde dit een gelukkige omstandigheid voor ons gehele volk. Het is duidelijk dat alleen goede financiële resultaten van de bedrijven de mogelijkheid bieden tot nieuwe noodzake lijke investeringen. Tevens zijn de onder nemingen daardoor in staat om ondanks de grote bedragen, die moeten worden uitge geven voor nieuwe gebouwen en kostbare machines, toch de evenwichtige financie ring te behouden, die nodig is om in min der gunstige tijden tegenslagen op te van een'en gevaren te trotseren. Het is in he* bijzonder verheugend dat allen, die hun werk vinden in de industrie, gedurende het afgelooen jaar hun reëele inkomen heb ben zien toenemen en daardoor een aan deel in de toegenomen welvaart hebben ontvangen. Twee algemeen toegenaste loon- en salarisverhoging! n, de ene in de aanvang van het jaar, de andere begin October, hebben de guldensinkomens mot rond 15 procent doen toenemen. Daar tegenover zijn in dezelfde jaarperiode de kosten van het gezinsverbruik met circa 5 procent gestegen: een stijging, die vooral haar oorzaak vond in huurverhoging, in priis verhoging van enkele consumotie- artikelen van buitenlandse oorsprong en van enige agrarische producten. Industriële eindproducten zijn betrekkelijk weinig in priis gestegen. Het is voor iedereen dui- deliik dat een grotere en meer efficiënte productie van de industrie een kostprijs verlagende invloed hebban'moet. Maar te vens bedenke men daarbij dat de aanmer kelijke verhoging van lonen en salarissen, die 1954 te zien heeft gegeven, vooral h>i de loonintensieve-bedrijven in aanzienlijke mate kostenverhogend heeft gewerkt. Depressie voorbij? Als antwoord op de vraag wat 1955 ons in economisch opzicht zal brengen. wt'Hn de heer Twijnstra voorop ste'Vn dat ons kleine land met zijn grote bevolkingsdicht heid. zijn aanzienlijke in- en uitvoer, .bij zonder afhankelijk is van gebeurtenissen elders in de wereld. Verleden jaar werd gewaarschuwd voor een ernstige economi sche terugslag in de Verenigde Staten en er is daar inderdaad enige achteruitgang in de industriële productie geweest. Maar Dwars door het „E 55"-tentoonstellings- terrein in Rotterdam loopt de drukke Westzeedijk. Om de twee delen van de komende „nationale energiemanifestatie" met elkaar te verbinden wordt, evenals dat bij de „Ahoy" het geval was, over die Westzeedijk een brug gebouwd, de „brug der kennis" genoemd, omdat hij wil laten zien, wat Nederland op alle gebieden van het onderwijs presteert. Voor men deze-.brug betreedt krijgen de bezoekers een veertig meter hoge zweven de „Aeolus-mast" te zien, ontworpen dooi de Amsterdamse kunstenaar Arie Jansma. Hij wil een symbool zijn van de krachten in de natuur en van het gebruik, dat de mens daarvan weet te maken. Zoals de Aeolusharp in de open lucht zou zijn op gehangen, zodat de wind aan de snaren tonen kon ontlokken, zo moet de wind hier zijn spel gaan spelen met de zweven de mast, die in voortdurende beweging zal zijn. Ruimtevaart en diepzee-onderzoek Naast een hoge topkraan nabij de Park kade die de bezoekers 60 meter de lucht in kan voeren, wordt een planetarium ge plaatst met een paviljoen, gewijd aan de ruimtevaart. Meer in de buurt van de Maastunnelingang wordt speciale aan dacht besteed aan het diepzee-onderzoek. Ook het Museum Boymans doet mee Het Museum Boymans, dat door zijn ligging als het ware deel uitmaakt van de E 55, wil op bijzondere wijze voor de dag komen, nl. met een zeer speciale, tentoon stelling van beeldende kunsten. Men wil met medewerking van de Nederlandse verzamelaars niet alleen schilderijen tonen van de vijftiende tot en met het einde van de negentiende eeuw, maar ook laten zien, wat zich aan sculptuur en op het gebied van de kunstnijverheid: zilver, ceramiek, brons, tin en meubelen, in particulier be zit bevindt. De expositie zal naar ver wachting vijftien zalen van het museum beslaan. Men hoopt o.a. werken te kunnen exposeren van Van Eyck, Pie ter Brueghel de oude, Titiaan, Rembrandt, Jan Steen, Jacob van Ruysdael, Hobbema, Chardin, Quardi, Tiepolo, Daumier, Jongkind, Mo net, Gauguin en Van Gogh. zeer ingrijpend is die niet geweest en hij schijnt ook reeds weer voorbij te zijn. De invloed op de landen van Europa is uiterst gering geweest. En thans zijn er niet zulke sombere voor spellingen, ai wil dat natuurlijk niet zeg gen dat wij daarom niet waakzaam zouden moeten blijven. Uitgaande van de veron derstelling, dat er zich geen ernstige ver storingen in de wereld zullen voordoen, meende spreker voor de Nederlandse In dustrie en voor allen, die in hare bedrijven hun arbeid vinden, wederom een gunstig jaar te mogen verwachten. Wij staan, aldus de heer Twijnstra, op de grens tussen oud en nieuw. Tussen twee jaren, maar eveneens tussen twee werel den van tijd, tussen verleden en toekomst. Beseffen wij hoe snel wij gaan, hoe snel wij worden gedreven? Het komende jaar herdenken wij onze bevrijding. Welk een groei in dde tien jaren in dit kleine land, dat zo verwoest en ontluisterd was! Onze minister van Economische Zaken heeft met een blik in de toekomst er van gesproken dat wij staan voor een nieuwe industriële revolutie. De ontwikkeling van de electronica, de plastics, de toepassing van de atoomenergie zullen, zo meende de minister, een omwenteling teweeg brengen die de industrie in een steeds sneller tem po zal stellen voor vraagstukken van ver nieuwing en expansie en die ingrijpende maatschappelijke problemen zal oproepen, waarop wij ons tijdig zullen hebben voor te bereiden. Alleen internationale samenwerking, oersoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel en discipline zullen ons in staat stellen in vrijheid de vormen te vinden dde pasSen bij die nieuwe tijd. Wij staan op de grens van oud en nieuw. Laat ons zo besloot de heer Twijnstra het nieuwe met durf en geestdrift tege moet treden. ADVERTENTIE 2 Januari begint de <1 bij 0 HAARLEMS MATRASSENHUIS 1 GROTE HOUTSTR. 103 - HAARLEM I I 1 Let op onze adv. van morgen 31 Dec. met fantastisch lage prijzen PARAMARIBO (A.N.P.) Zoals reeds Woensdag is bericht, is die dag in een plechtige buitengewone - vergadering van de Staten van Suriname het Statuut voor hef Koninkrijk,'dat óp 15 December door Koningin Juliana werd bevestigd, in Suri name afgekondigd. Gouverneur Klaasesz, de waarnemend voorzitter der Staten, de heer Kolader, en minister Juglall (Onder wijs) spraken daarbij redevoeringen uit. Vervolgens was er een militaire parade, een receptie bij de gouverneur en een défilé van versierde voertuigen. In de middag zongen schoolkinderen een cantate en des avonds werd er onder meer een gondelvaart gehouden. De regerings raad stelde voor het feest 28.000 gulden beschikbaar. Tien samenwerkende organi saties gaven een verklaring uit, waarin zij verklaarden zich afzijdig te houden van het feest naar aanleiding van.de door de Staten aanvaarde amendementen op het kiesreglement, die beogen de vertegen woordiging der Indonesische bevolkings groep te beknotten. De prefect van Frans Guyana, Robert Bignon, kwam per vliegtuig uit Cayenne aan om de Surinaamse landsregering ge luk te wensen met de nieuwe status van Suriname. De afkondiging van het statuut in de Nederlandse Antillen heeft een zeer plech tig karakter gedragen. Na voorlezing van de acte van bevesti ging in de vergadering der Staten, heeft de gouverneur, mr. A. A. M. Struycken, een korte toespraak gehouden, waarin hij de Nederlandse Antillen gelukwenste dat thans datgene is bereikt, waarnaar zo vele jaren is gestreefd. „Moge" zeide de gou verneur „dit statuut ten voordele strek ken van de Nederlandse Antillen, ook in dier voege, dat het zal bijdragen tot het persoonlijke geluk van ieder zijner be woners en vöoral tot nut van het alge meen." Na de gouverneur sprak de voorzitter der Staten, de heer J. E. Yrausquin. Hij noemde de afkondiging van het Statuut de laatste stap op de weg naar het zelfstandig maken van dit rijksdeel. Deze weg was niet altijd effen, al is er een intensief en vreedzaam overleg gepleegd, waarbij zoveel mogelijk rekening is gehouden met de be langen der deelnemende landen. „De me thodiek der dwang is het Nederlandse volk zozeer vreemd, dat er nooit aan zou wor den gedacht deze weg té volgen," zeide hij. In Nederland heeft na de bevestiging op 15 December de afkondiging van het statuut zich bepaald tot een proclamatie in een heden verschenen buitengewoon num mer van de Nederlandse Staatscourant, ..houdende plechtige afkondiging van do nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk, 'oals deze is vervat in het statuut voor b°t Koninkrijk der Nederlanden en van do Acte van Bevestiging van het statuut voor het Koninkrijk der Nederlanden". Prinses Wilhelmina is Woensdag op Paleis het Loo verrast met een bloemenhulde, door dankbaar Suriname aangeboden wegens het feit, dat de Prinses, destijds Koningin in haar Koninklijke Rede van 7 December 1942 de autonomie der rijksdelen in het vooruitzicht stelde, waardoor gisteren het statuut voor het Koninkrijk in Suriname en de Nederlandse Antillen kon worden af gekondigd. De bloemen werden door het „Wilhel- mina-comité" per vliegtuig naar Nederland gezonden, waar er een fraai bloemstuk van werd gemaakt. Het stuk was samengesteld uit inheemse bloemen, namelijk vuurrode ixora's, die in Suriname bekend staan als ..vurige liefde" en zacht-rose phacomeria's. Het geheel werd gecombineerd door een bladertak van crotton, die een rijke kleur schakering toont. Linten in de nationale kleuren, afgezet met goud sierden de enorme mand. waarvan het rietwerk speciaal vervaardigd moest worden. Groot Vegetarisch Kookboek, door Martine Wittop Koning Uitgegeven met medewerking van de Nederlandse Vegetariërs Bond door Bigot en van Rossum N.V., Amsterdam. Mevrouw Wittop Koning vindt dat iemand die een goede maaltijd wil be reiden zich eerst terdege op de hoogte moet stellen van de juiste wijze van voeding, en daarom geeft ze in haar boek eerst 84 bladzijden voedingsleer. Overigens kan men zonder dit boek on mogelijk weten dat er zo veel heerlijks zonder vlees is klaar te maken. Cro- quetten en gehakt zonder vlees zijn minstens even smakelijk als mèt, en voor een geurige jus kan men blijkens het Groot Vegetarisch Kookboek het vlees ook opperbest missen. Na de recepten wijdt de schrijfster enige hoofdstukken aan de samenstelling van de maaltijd, verdeling van het voed sel over de gehele dag en geeft zij een voedingsmiddelentabel. Het is een dege lijk boek geworden. Primula obconica in volle bloei. geven en tegen begin Mei met pot en al op een licht schaduwplekje in de tuin plaatsen; tegen begin September kan ze dan weer naar binnen. G. KROMDIJK DÉ KUNST VAN HET KOKEN Dit kookboek is nu eens niet be stemd voor mensen die nog moeten leren koken. Het veronderstelt integendeel aanwezige kook-kunde. De bedoeling van de schrijver is de kunde tot een kunst te ontplooien. Meneer Weerheijm is oud-chefkok en weet heerlijke lekker nijen aan de lezers voor te schotelen. De namen van zijn gerechten noemt hij zo wel in het Hollands als in het Frans. Wie er plezier in heeft en tijd én moeite wil geven aan het bereiden van bijzon dere gerechten, geleien, pasteien, mari nades en eenvoudige patisserie kan het met dit boek als handleiding ver brengen. En als zo iemand nog wat dieper in de kook-kunst wil doordringen, dan zal zij (of hij) de hoofdstukken over garnituurbenamingen en over menuleer met belangstelling lezen. Het is werke lijk een boek om te smullen. Paartjes slenteren tussen het porselein. Pierre Galan is al tientallen jaren president van de organi satie van kooplieden, die hun artikelen op de Parijse Vlooien markt van de hand proberen te doen. Hij kijkt met een open hartige blik onder zijn „béret basque" uit en zegt: „De groot ste aantrekkingskracht van de Marché aux Puces is, dat je er kunt afpingelen. Ik weet, dat de mensen niet verwachten meteen de uiterste prijs te horen. Als ik voor deze kroon" rachtig kristal uit 1880 -- „driehonderdduizend franc wil ebben, begin ik met vijftigduizend meer te vragen. Wan neer ik zeg vijfduizend" hij wijst naar een vaas „bedoel ik vierduizend." Die grootbloemige primula's die men in verschillende kleuren kan bestellen behoren tot de beste kamerplanten; ze hebben echter een minder prettige eigenschap: bij sommige mensen ver oorzaken ze bij aanraking een hinder lijke uitslag en als men gevoelig voor uitslag is kan men die plant maar beter niet aanraken. Overigens wordt een en ander nogal een beetje overdreven; de moderne soorten bezitten niet zo veel meer van die fijne haartjes - die schei den een soort aetherische olie af - en dat dringt in de huid. Deze primula kan nu best volle zon hebben; doch tegen het vroege voorjaar zal men haar toch een weinig moeten beschermen; speciaal de bloemen zullen dan spoedig verbleken en dat kan men maar beter voorkomen. Gezellige kamerplanten overigens waar van men in de loop van het voorjaar nog veel plezier kan hebben; bij een goede verzorging zullen zich steeds nieuwe bloemstengels ontwikkelen. Normale kamerwarmte is voor haar wel een beetje te veel van het goede; een matig verwarmd vertrek is de juiste standplaats. Er zal veel water gegeven moeten worden en men dient ook wekelijks een weinig opgeloste kamer- plantenkunstmest toe te voegen; begiet dan de potgrond eerst met gewoon water en daarna de vloeimest toedienen; droge potgrond moet men liever niet bemesten; dat brengt zekere gevaren met zich mee. Na de bloei kan men haar verse aarde IN ENKELE WOORDEN heeft hij zowel de attractie van deze drieduizend winkeltjes en stands omvattende markt als haar belangrijkheid geschetst. Drie honderdduizend franc is altijd nog een slordige drieduizend Nederlandse gul dens, maar men vindt er inderdaad an tieke en kunstvoorwerpen van deze waarde. Even verder kunt u echter een keuze doen uit een stelletjes verroeste sleutels, oud aardewerk, tweedehands schoenen of kleding, die alleen maar ge schikt lijkt voor de voddenrapers, waar van er duizenden in de onmiddellijke omgeving van de markt wonen Een pronkbed, dat eens gestaan heeft in een kasteel aan de Loire is evengoed te koop als een partijtje lege flessen. Zo groot de verscheidenheid is van artike len zo'n enorm' verschil in standing is er ook tussen hen, die ze trachten te slijten. Dit is een logisch gevolg van het ont staan en de ontwikkeling van deze markt. In het Noorden van Parijs, nog voorbij de Porte de Clignancourt het eindpunt van een Métrolijn liggen al sinds meer dan zestig jaar de zoge naamde terrains vagues braakliggen- de terreinen. Hier vestigden zich de voddenrapers in wonderlijke en arm zalige zelfgebouwde huisjes die schots en scheef tegen elkaar leunen. Het moet omstreeks 1892 zijn geweest, dat de eerste kooplieden er hun waren, twee- dehandskleding en gebruikte meubelen, op de open stukken grond uitstalden. Langzamerhand ontstond hier een vaste markt, die op Zaterdag, Zondag en Maandag werd gehouden. De vodden rapers, vooral in de morgenuren bezig met Parijs af te stropen, op zoek naar ^oor hen waardevolle voorwerpen uit vuilnisbakken en zo/begonnen er ook hun handeltjes op te zetten en naarmate de naam van de markt groeide, vestig den zich er zelfs antiquairs van goede naam. Tegenwoordig komt het wel voor, dat de antiquairs van de linker Seine- oever op de Marché aux Puces een filiaal hebben, waar zij voorwerpen, die in de winkel moeilijk te verkopen zijn, aan de toeristen aanbieden. Ook gebeurt het wel, dat handelaren in an tiek daar in Noord-Parijs naar koopjes komen zoeken. Wie belangstelling voor antiek heeft, kan er met vertrouwen kopen, maar men moet wat de prijzen betreft vooral niet te veel buitenkansjes verwachten. De Amerikanen, die na de oorlog in massa Frankrijk hebben overstroomd en nog overstromen, profiteren van de exceptioneel gunstige koers en op hun koopkracht hebben de handelaren hun prijzen ingesteld. Een prachtige oude wanddoek, die ik er een jaar of zes terug voor vijfhonderd franc heb gekocht, zou nu ongetwijfeld het drie- of viervoudige bedrag moeten opbrengen. De Amerika nen kopen welen wij staan er naast. Al komt men er dan misschien niet in de eerste plaats om te kopen, er is nog zoveel te genieten dat een bezoek aan Parijs onvolledig is zonder de ronde te hebben gemaakt over de Marché aux Puces. Er heerst een verrukkelijke wan orde in en om de stalletjes, ook al laten de kooplieden de massa's vreemdelin gen met een stoïcijnse kalmte passeren. Slechts zelden klinkt er het opwekkend geroep dat tot kopen of kijken noodt men zou haast zeggen, dat zij in hoog hartige onverschilligheid tussen hun koopwaar zitten. Maar niet zodra neemt men een voorwerp ter hand of ze zijn er als de kippen bij om het aan te prij- zijn en het geraffineerde spelletje van loven en bieden te beginnen. MEN TREFT ER de merkwaardigste specialisten aan. Daar is bijvoorbeeld madame Vincente, die alleen maar in kralen doet. Ze heeft er tienduizenden in voorraad aangeregen of in potten, dozen en zelfs weckflessen. Menige Pa- risienne, wier snoer gebroken is, komt Een wagenwiel naast een spiegel op de Parijse „vlooien markt". bij haar de verloren gegane kralen ver vangen en het moet al heel gek gaan, wil ze niet de juiste soort vinden. An deren verkopen uitsluitend gouden en zilveren sieraden er zijn vaak juweel tjes bij of oude wapens of kristal. En dan de kostelijke typen, die je er ziet rondlopen. Onder de vreemdelingen trekken de duur geklede Amerikanen dikwijls de aandacht door hun luid ruchtigheid en hun gebrek aan begrip voor de Franse stijl. Antiquairs doen goede zaken met hen dat is waar, maar menigmaal zien zij een voorwerp, waar aan zij gehecht zijn, met leedwezen naar de overzijde van de oceaan vertrekken. Zigeunervrouwen schuifelen tussen de menigte door en proberen slachtoffers voor hun waarzegkunst te vinden. Jon ge paartjes, mijmerend over hun droom huis, slenteren arm in arm, hand in hand of ook wel met de armen om el- kaars middel geslagen door de straatjes tussen de winkeltjes en uitstallingen. Donkere Algerijnen gebaren druk met elkaar en wijzen de voorbijgangers op een echt leren poef: „Maar drieduizend franc!" In de buurt van de schilderijen galerij staat een oud vrouwtje met een hondje op de arm. Het diertje is uitge dost met een strikje boven op zijn kop en een rugdekje en als je goed kijkt ontdek je enige gelijkenis tussen mees teres en hond. Komt het middaguur dan is het niet nodig de markt te verlaten om ergens te gaan eten: op het terrein zelf is in een houten keet een restaurant gevestigd. Het eten is er goed en vooral de soep is een koningsdis waardig. Pas echter op, dat ge u niet al te zeer als vreem deling laat behandelen, want de eige nares, die met een schorre stem met het orkestje meezingt, verstaat de kunst u op een deskundige wijze van uw francs te ontdoenTINEKE RAAT Met verjaardagen en andere huiselijke feestjes zult u ook wel eens denken: wat zou het gezellig zijn om aan het eind van de avond wat croquetjes of bitter ballen te presenteren. Vooral als het wat laat wordt smaakt zoiets uitstekend. U kunt ze natuurlijk van te voren in een automaat gaan halen en ze, als het ogen blik daar is, .even in de koekepan warm maken. Maar veel lekkerder (en uitein delijk goedkoper) is het ze zelf te maken. U ziet daar misschien tegenop maar als u het eens een keer gedaan hebt, zult u toe moeten geven dat het meevalt. U kunt ze nl. zover van te voren klaar maken, dat ze alleen nog maar gebak ken hoeven te worden. Het verschil tus sen croquetten en bitterballen zit alleen in de vorm, de substantie waaruit ze be staan blijft gelijk evenals de dikte van de ragout. Het meest .bekend zijn wel de vleescroquetten maar hebt u al eens kaas- of garnalencroquetten gemaakt? U zult er geen spijt van hebben. Om te beginnen het recept van kalfscroquetten (plm. 8 stuks): plm. 250 gr. mooi kalfs vlees (lapjes) eventueel wat champignons uit blik maar dit is niet noodzakelijk, ui, wortel, peterselie, plm. 50 gr. boter of margarine, plm. 30 gr. bloem, foelie, 2 dl. vocht (de bouillon die uit het vlees komt), 1 blaadje gelatine, desgewenst wat witte wijn, eiwit, paneermeel. Smoor het vlees in 20 gr. boter met de kleingesneden groenten en voeg 2 dl. water toe zo gauw de boter bruin gaat worden. Doe er wat zout en foelie bij en laat het vlees hierin plm. een half uur zachtjes koken tot het volkomen gaar is. Haal het vlees uit de bouillon en snijd het in zeer kleine blokjes. Zeef het vocht Maak een roux van 30 gr. boter, 30 gr. bloem en 2 dl. bouillon en voeg het van te voren geweekte blaadje gelatine toe. Roer dan het gesneden vlees (en gesne den champignons) door de dikke saus en maak de massa af met wat room en wijn. Laat het geheel koud worden en maak dan met 2 lepels rolletjes die niet gebar sten mogen zijn. Rol ze eerst door pa neermeel en dan door eiwit dat met wat water losgeklopt is. Vervolgens nog een keer door paneermeel. Tot zover kunnen de crouqetten enige uren van te voren klaargemaakt worden. Mocht deze laag paneermeel iets vochtig worden door het eiwit, dan vlak voor het bakken de cro quetten nog even bijwerken. Maak fri tuurvet in een diepe pan blauw dam pend heet en zorg vooral dat het heet blijft. Bak hierin de croquetten mooi bruin en knappend. Zorg dat ze vooral ook van binnen warm zijn. Op een schuimspaan kunnen twee a 3 croquetten gelijk gebakken worden Hebt u een fri tuurpan met frituurmandje dan kan een groter aantal tegelijk gebakken worden. Laat de croquetten in een vergiet even uitlekken en presenteei ze op een ver warmde schotel of tussen een servetje. Een stoffen servetje heeft het voordeel dat de croquetten langer warm blijven. Een papieren servetje is goedkoper maar kan wanneer het vet wordt aan de cro quetten vastkleven. Garnalen croquetten. Maak op dezelfde wijze als boven een rouxsaus van melk, bloem en boter en roer hierdoor plm. 150 gr. garnalen. Verdere bereiding als vleescroquetten. Kaascroquetten. Maak op dezelfde wijze als boven een rouxsaus van melk, boter en bloem en roer hierdoor heel kleine blokjes kaas of geraspte kaas (hoe pittiger de kaas, hoe smakelijker de croquetten). Verdere be reiding als vleescroquetten. Een zijden doek kan wonderen doen als hoofdbedekking. De combinatie op deze foto is ideaalDe doek wordt vast ge houden door clips, op zij in het haar. De bontcape en de wijze waarop de doek gedrapeerd is, werken verrassend charmant. In New York heeft dit soort hoofddoek reeds of ficieel erkenning ge vonden als avond kleding

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7