Haarlemse verkeerscommissie sprak over Rijksstraatweg Belangwekkend groeiproces van twee gemeentelijke bureaux Zijlstraat 70 BOLWERK' <^rieven aan de redactie In totaal vier jaar geëist tegen 2 Amsterdammers Rijkswaterstaat tot compromis bereia Bloemendaal Machinist door laag gaskolen bedolven DONDERDAG 30 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gewichtige taak voor harmonie van mens en gemeenschap WIJ BEZORGEN Costen zonder baet Afscheid mr. ir. E. R. Deves Wegens inbraak in Zaandam Brand bij Vermeulen Mej. I. van Dewall overleden Het oude jaar wijkt voor het sprankelend nieuwe 1955. Ook in het komende jaar zullen vele kleine dingen het leven aangenaam kunnen maken. Eén van die dingen is een goede sigaret King's Cross .altijd nieuw iedere dag opnieuw een prettige verrassing. Erecomité jubileum „Zang en Vriendschap" Hillegommer in arrest, verdacht van diefstal Champagne POL ROGER et Cie, Epernay, France N.V. Wijnhandel W. Jager Gerlings Gouden armband in Heemstede vermist Burgerlijke Stand van Haarlem Dodelijk ongeval bij GEB Belangrijke instellingen voor het maatschappelijk leven behoeven niet altijd op te vallen door hun omvangrijkheid en al evenmin door de grootte der be dragen welke met haar instandhouding zijn gemoeid. Zo behoeft het ook niet te verwonderen, dat het Jeugdpsychologisch bureau en het Bureau voor Schooi en Beroepskeuze, modern maar bescheiden gehuisvest als zij zijn in het oude postkantoor aan de Zijlstraat 70, in de Haarlemse gemeentebegroting schuil gaan achter een enkel regeltje. Het Jeugdpsychologisch bureau als volgnummer 192 onder het vierde, aan de Volksgezondheid gewijde hoofdstuk, het Bureau voor School- en Beroepskeuze als volgnummer 858 onder het tiende hoofdstuk, dat van de Economische aangelegenheden. In het gemeentelijk budget door niet minder dan 13/3 pagina's van elkaar gescheiden, is de band welke hen ver bindt in werkelijkheid opmerkelijk hecht: ze hebben niet alleen hetzelfde on derdak, maar bestrijken ook een verwant werkterrein: dat van de opgroeiende mens en zijn plaats in de gemeenschap van gezin, school en bedrijf. Er zijn nog andere overeenkomsten tussen het Jeugd-psychologisch bureau en het Bureau voor School- en Beroepskeuze. Zij zijn beide nog jong en hun hoofden eveneens. Meer nog: die hoofden zijn beide psychologen en stemmen in hun opvattingen over methodiek en doelstelling van de hen toevertrouwde instellin gen in grote lijnen met elkaar overeen. Dat het uit 1949 daterende Jeugd psychologisch bureau een jonge instelling is, zal een ieder kunnen beamen. De jeugd van het andere bureau zal door velen in twijfel worden getrokken die zich het zilveren jubileum van de heer W. F. Jansen herinneren: deze thans gepensionneerde ambtenaar was immers hèt Bureau voor Beroepskeuze. De komst van zijn opvolger, drs. G. P. J. van Alkemade, is gepaard gegaan met de naamsuitbreiding van het Bureau, een verandering welke uiteraard ook duidt op een programma van wijdere strekking. Het verleggen van de grenzen van het werkterrein is een logisch en onvermijde lijk gevolg van het feit, dat de heden daagse schoolkeuze- en beroeps-specialist, op grond van zijn opleiding en scholing, in de mens iets meer ziet dan een optelsom van positieve en negatieve kwaliteiten en mogelijkheden. De psychotechniek alléén is onvoldoende gebleken voor de afwe ging van kansen welke hetzij het ene, het zij het andere beroep zal bieden aan de jonge man of vrouw op weg naar een toe komst. De beroepskeuze-man die tevens en wellicht voor alles psycholoog is, zal ook, of liever juist, iets meer willen weten van het wèzen van degene, die voor hem zit. Niet voor niets is psychologie: ziel kunde. Maar dan moet men zich ook niet ver- wondei'en, dat diezelfde beroepskeuze specialist in bepaalde gevallen tot de slot som kan komen, dat er, althans op dat ogenblik, geen passend beroep te vin den is voor degene die zijn raad vraagt. Het kan zijn, dat de laatste in een vroe ger stadium de verkeerde schoolkeuze heeft gedaan, het kan ook zijn dat er geen passend beroep kan worden gevonden, omdat de gegadigde met zichzelf en an deren in de knoei is geraakt, omdat zijn persoonlijkheid is scheefgegroeid. Het is een specifieke taak van de psy choloog om de oorzaken van zo'n situatie te analyseren en juist door die analyse de weg te openen tot het hervinden van de eigen persoonlijkheid. De man of de vrouw, die op een goede dag bij het bu- reau aanklopte omdat ze wel eens wilden weten of dit of dat baantje iets voor hem of haar zou zijn", is met zo'n advies-op- lange-termijn het best geholpen. Het is op dit vlak, dat de subtiele werk zaamheden van het hoofd van het Bureau voor School- en Beroepskeuze en van de jeugdpsycholoog elkaar raken. Reeds eer der bij de oprichting in 1949 heb ben wij de taak van deze functionaris geschetst als „het kind te helpen zich zo veel mogelijk te ontplooien". De waarde van de schoolpsychologische dienst is tweevoudig. In de eerste plaats kan meer aandacht worden besteed aan de moeilijk heden van ieder kind afzonderlijk dan tot nu toe het geval was. Hierdoor zal een schifting van de kinderen naar de aard van het onderwijs waarvoor zij in aan merking komen, vlotter kunnen verlopen. De schoolpsycholoog kan de taak van het ADVERTENTIE voor OUDEJAARSAVOND Salades Hors d'oeuvres Smorgasbord en speciale Zweedse koude schotels SVENSKA RESTAURANGEN Kennemerplein 5 - Telef. 16840 X 31 December na 6 uur gesloten. :ccoc<x<^occc<xoccocxxx;cococcooooocócooccooooocxxicoocooö t (Verkort weergegeven) Nogmaals de Doopsgezinde School. Met belangstelling las ik de ingezonden brieven aan de Redactie van uw blad over de Doopsgezinde School. Het schoolge bouw dat nu afgebx-oken is, werd op 16 Mei 1881 feestelijk in gebruik genomen. Op 7 October 1880 had de Kerkeraad dei- Doopsgezinde Gemeente het advies van ar chitect Salm n.l. een bovenverdieping op de bestaande school te bouwen aan vaard. Maar de school zelf bestond op deze plaats reeds vanaf 30 Juli 1782, aanvanke lijk in „het voorste deel van het grote ver trek op de tweede verdieping" van het in Febr. 1782 aangekochte Armenhuis. Later werd het Armen- of Bestedelingenhuis verplaatst en werd de ruimte nu ge bouwen van Haarlems Dagblad geheel ingenomen door school en schoolhuis. Deze school werd gebouwd in 1859, toen Mees ter de Koning hoofd en H. J. Overbeek eerste onderwijzer waren. Resumerende: het laatste schoolgebouw kunnen we beschouwen als het derde op dezelfde plaats. Over de geschiedenis van het onderwijs op de Doopsgzinde Scholen kan men een ar tikelenreeks vinden, gepubliceerd in het Mededelingenblad der Doopsgezinde G-e- meente, aanwezig op het Stedelijk Archief van Haarlem C. P. HOEKEMA Bureau voor Beroepskeuze aanvullen en verlichten". Maar wij wezen toen ook reeds op een ander, niet minder belangrijk facet van de instelling van het Jeugdpsychologisch bu reau: „Ten tweede zal de schoolpsycho logische dienst op den duur de kosten voor het onderwijs aanmerkelijk kunnen verminderen. Wanneer men maar eens nagaat op hoeveel iedere leerling de Staat komt te staan, die een klasse doubleert, omdat hij een opleiding volgde die niet voor hem geschikt was, en hoeveel tijd er verloren gaat in de klasse, omdat de onderwijzer of de leraar een onevenredig groot deel van de beschikbare tijd moet schenken aan leerlingen die niet mee kunnen, waardoor de goede scholieren worden geremd, dan komt men tot ont stellend grote cijfers. Cijfers, die zo groot zijn, dat de uitgaven voor de schoolpsy chologische dienst meer dan gerechtvaar digd zijn". Intussen behoeft het ingrijpend advies van het Jeugd-psychologische bureau geen „degradatie" van het betrokken schoolkind in te sluiten. Kinderen met een lager leer tempo worden immers op deze manier, door een op het eerste gezicht negatief schijnende maatregel toch positief gehol pen om de hun toekomende plaats in de maatschappij te verwerven. Wat wij vijf jaar geleden schreven geldt nog steeds. En wanneer men weèt, dat de „zittenblijvers" Haarlem per jaar zo'n slordige 250 mille kosten, dan bekijkt men de volgnummers 192 97.300,en 858 41.415,van de Haarlemse begroting voor 1955 met enigszins andere ogen. Ook al wil dit zeggen dat het Jeugd psychologisch bureau dertig mille meer gaat kosten dan in 1954 (en toen was het alweer twintig mille duurder dan in 1952) en het Bureau voor School- en Be roepskeuze ruim twintig mille meer dan in 1954. Die bedragen zullen door ieder die prijs stelt op een gezonde samenleving gaarne worden opgebracht. Wij hadden het intussen over de. aanra- kingsvlakken van 't Bureau voor Beroeps keuze en van het Jeugdpsychologisch bu reau. Zoveel is wel duidelijk: wanneer het laatste effectief werkt heeft het eerste minder te doen, althans wat de school keuze betreft. Het andere, veel bredere ontmoetings terrein ligt in de gezinnen. Want de jeugd psycholoog die een moeilijk kind obser veert en de beroepskeuze-psycholoog die een geval van twaalf ambachten en der tien ongelukken voorgeschoteld krijgt, moeten, om de situatie te leren kennen welke tot die ontwikkeling hebben bijge dragen, naar en in de gezinnen van de be trokkenen gaan. Gesprekken en nog eens gesprekke leiden als regel tot diagnose en therapie van een verwrongen leven. Dat kost tijd en tijd is geld zeggen de econo men. Maar ook hier pleiten de statistie ken voor de psychologen: meer dan 30 van de absenties van werknemers wordt veroorzaakt door psychologische moeilijk heden. Het is hier de plaats tevens te wijzen op een ander, de laatste maanden steeds belangrijker wordend aspect van de werkzaamheden van het Bureau voor School- en Beroepskeuze, dat van de per- soneelsselectie ten dienste van de ge meente. Het brengen van de juiste man op de juiste plaats in het gemeentelijk apparaat is een taak, die juist in een tijd van schaarste aan mensen die ontwikke ling en kennis paren aan karakter en in zicht van het hoogste belang moet worden geacht. Al is de personeelsbezetting van de bei de hier genoemde instellingen de laatste tijd uitgebreid zonder dat men reeds van volledige diensten kan spreken de „productie" is beperkt tot enige honder den gevallen per jaar per bureau. Dat is niet veel voor een stad van 166.000 in woners, zal men zeggen. Inderdaad: er zou van beide bureaux meer gebruik ge maakt moeten kunnen worden. Het pro bleem is, dat vergroting van de productie niet mag leiden tot een daarmee evenre dige uitbreiding van de personeelsbezet ting. Dat behoeft ook niet, omdat de ideale toestand een nauwe samenwerking tussen onderwijs en deze bureaux zou insluiten. Met name het Jeugdpsychologisch bureau houdt zich thans nog teveel als bij toeval met bepaalde gevallen bezig, terwijl andere aan zijn aandacht ontsnappen. De selectie van te behandelen gevallen zou reeds op de scholen moeten beginnen, waar onderwijskrachten en psycholoog zouden kunnen schiften tussen degenen voor wie een bezoek aan Zijlstraat 70 nut tig zou kunnen zijn en anderen, voor wie langs een eenvoudige weg herstel van een normale situatie is te bereiken. In het algemeen kan men evenwel zeg gen, dat de psychologen van beide bu reaux daarom voor onoverzienbare werk terreinen staan^ omdat zoveel anderen verstek laten gaan. De twintigste eeuw is een technocratie geworden, waarin de in- De directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Dordrecht, mr. ir. E. R. Deves, heeft Woensdagmiddag, wegens zijn benoeming tot directeur te Haarlem met ingang van 1 Januari, afscheid genomen van het Dordtse kantoor. De heer J. L. Rijerse, inspecteur van het districtsbureau voor arbeidsvoorziening, richtte waarderende woorden tot de schei dende functionaris, evenals de heer J. B. Onderdijk, namens het personeel. Laatst- genpemde overhandigde enkele geschenken en bood mevrouw Deves bloemen aan. De heer G. W. A. Evers, arbeidsbemid delaar, uitte eveneens zijn waardering, waarna de heer Deves een woord van dank sprak. Agent P. J. Zijlstra uit Zaandam was vanmorgen waarschijnlijk het meest tevre den lid van het gehele Nederlandse politie korps toen de officier van Justitie, mr. dr. R. H. W. Pitlo hem ten gehore van een volle publieke tribune, prees wegens zijn speurzin, ijver, plichtsbetrachting en door zettingsvermogen. Deze agent had namelijk in de nacht van 7 op 8 November van dit jaar in zijn eentje een grote inbraak uit een goederenloods van Van Gend en Loos te Zaandam tot klaarheid gebracht. Om half drie in de morgen zag hij namelijk een personenauto voorbij rijden, waarvan de raampjes vrij wel alle afgedekt waren. Hij keerde zijn fiets om en spurtte uit alle macht achter de auto aan, die hij nog net bij de pont over het Noordzeekanaal inhaalde. Zijn achterdocht groeide toen de be stuurder geen deugdelijke papieren kon to nen, werd nog sterker, toen hij in de auto een enorme hoeveelheid sigaretten "zag liggen en veranderde in zekerheid toen de chauffeur de benen nam en de duisternis invluchtte. De agent schoot tweemaal in de lucht, loste een schot op de lopende verdachte en ging toen op de fiets achter de vluchteling aan. Toen hij deze te pakken had keerde hij ijlings naar de auto terug, hoorde van zijn arrestant, dat er nog iemand in de auto gezeten had, waar schuwde de politie van Spaarnwoude en hoorde even later tot zijn grote opluchting, dat de vermoedelijke mededader van zijn arrestant eveneens gegrepen was. De tachtigduizend sigaretten waren, zo vertelden de verdachten, afkomstig van een inbraak in een goederenloods te Zaan dam, waar zij bovendien nog twee radio's gestolen zouden hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste tegen de hoofddader, de 33- jarige Amsterdamse dokwerker H. G., een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar en zes maanden met aftrek, waarbij hij er rekening mee hield, dat de verdachte reeds enkele malen eerder veroordeeld was en bovendien nog betrokken was geweest bij een grote stationsdiefstal te Leiden. De tweede verdachte, de 28-jarige J. A. P., van beroep timmerman, eveneens uit Amsterdam, hoorde anderhalf jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. De verdediger van beide verdachten, mr. J. Roggeveen, bepleitte mede met het oog op de huiselijke omstandigheden van zijn cliënten, belangrijke kortere straffen. Op-13 Januari zal de rechtbank uitspraak doen. Bij de carrosseriefabriek Vermeulen aan de Parklaan is Woensdagmiddag brand ontstaan in de werkplaats, doordat de vlam van een lasapparaat in de slang sloeg, die op een acetyleengasfles was aan gesloten. De slang vatte vlam en er ont stond een flinke vlammenhaard. Het per soneel reed de in de werkplaats aanwe zige auto's naar buiten. Men durfde het gaskraantje niet af te sluiten uit vrees, dat de fles zou ontploffen, die naast de zuur- stoffles stond opgesteld. De onmiddellijk gearriveerde brandweer doofde het vuur met koolzuursneeuw, nadat het gas kraantje was afgesloten. De schade bleef tot een minimum beperkt. Alleen een electrisch lasapparaat werd beschadigd. Om half-vijf had het personeel van de fa briek de hal al weer schoongemaakt. Te Bloemendaal is overleden mejuffrouw I. van Dewall, oud-hoofd van een school vereniging te Soerabaja; zij woonde ge ruime tijd in Bloemendaal en gaf haar krachten aan de Bloemendaalse Schoolver eniging. De teraardebestelling" is bepaald op Maandag 3 Januari om halftwaalf op de begraafplaats aan de Bergweg. ADVERTENTIE VIRG m*L VIRGINIA KING'S CROSS IS AL JARENLANG DE SIGARET MET HET GROOTSTE AANTAL VASTE ROKERS Ter gelegenheid van de viering van het honderdvijfentwintigjarig bestaan van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" heeft zich een erecomité gevormd, waarvan Prins Bernhard erevoorzitter is. Voorzitters zijn mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. M. J. Prinsen, Commis saris der Koningin in de .provincie Noord holland en mr. P. O. F. M. Cremers, bur gemeester van Haarlem. Leden zijn onder andere de burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de vier wethouders van Haar lem, en de gemeentesecretaris. Door de aanhouding van de Hillegom mer D. R. meent de rijkspolitie te Hille- gom, dat een eind gekomen is aan een reeks inbraken, die de laatste tijd ge pleegd zijn. De verdachte heeft bekend zich aan vijf inbraken te hebben schuldig gemaakt, maar de politie vermoedt, dat hij er meer op zijn geweten heeft. In de nacht van Vrijdag op Eerste Kerstdag heeft R. aldus heeft hij aan de politie verklaard zich toegang verschaft tot de winkel van Jamin aan de Hoofdstraat. De bewoonster is wakker geworden en be trapte de ongewenste bezoeker, waarna deze zijn buit heeft laten liggen. R. heeft zich daarna naar de N.V. Van Til Hart man aan de Stationsweg begeven, waar hij zich door het indrukken van een ruit toe gang tot het kantoor heeft verschaft. Voorts heeft hij bekend voor de tweede keer een nachtelijk bezoek aan dit kantoor te hebben gebracht. Dr. ir. J. A. Ringers, die in 1946 minis ter van Openbare Werken en Wederopbouw is geweest, wordt op 2 Januari 70 jaar. ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER per fles Gr.vin demi sec Gout frangais14,75 Gr.vin sec America - 14,75 Gr.vin Brut réserve - 15,75 Gr.vin Brut 1942 - 17,50 v/h Firma J. H. ENSCHEDÉ SPAARNE' 8 6 - 9 2 TELEFOON 10112 termenselijke relatie teveel in het formele vlak is geraakt. Een geheel nieuwe instel ling van hen die geroepen zijn op sleutel posities leiding te geven aan het maat schappelijk leven kan hierin op de duur pas verbetering brengen. In afwachting daarvan zal men de voor waarden dienen te scheppen om de orga nen, welke nu reeds bruikbaar zijn voor de geestelijke gezondheid van de stede lijke gemeenschap, het werken te verge makkelijken. Dat is niet alleen een kwes tie van financiën, maar ook van organi satie. Het is toch duidelijk, dat bureaux als de in dit artikel geschetste, een zekere autonomie dienen te genieten en niet te veel in een ambtelijk keurslijf gedwongen moeten worden, dat strijdig is met hun aard en werk. Voor de Haarlemse gemeenteraad ligt hier bij de aanstaande begrotingsdebatten een schone gelegenheid om te tonen dat men ook in dit opzicht voor voortvarend heid niet terugschrikt. Waarde geschat op f 2.000 Toen de bewoners van Heemsteedse Dreef 215 te Heemstede Woensdagavond om tien uur thuis kwamen ontdekten zij, dat er ongewenst bezoek was geweest. Een bovenkamer was doorzocht en kasten wa ren overhoop gehaald. Vermist worden een gouden schakel armband, waaraan zich zogenaamde bedel tjes bevonden, een gouden herenhorloge met ketting, twee verlovingsringen en een ijzeren geldkistje, bevattende een bedrag van f 800 en geldswaardige papieren. De waarde van de armband wordt op f 2.000 geschat. Men is door het forceren van een slot van een deur aan de zijkant van de wo ning binnengekomen. De Haarlemse verkeerscommissie heeft Woensdagmiddag vergaderd over de op de Rijksstraatweg te treffen beveiligings maatregelen. Men heeft besloten, dat dit vraagstuk door een kleine commissie, welke binnen enkele weken opnieuw zal bijeenkomen, nader wordt bestudeerd. Deze vergadering werd bijgewoond door ir. W. C. Richter van het arrondissement Haarlem van Rijkswaterstaat. Deze heeft de verzekering gegeven, dat ook Rijks waterstaat gaarne zal medewerken aan de snelle totstandkoming van veiligheids maatregelen en daarbij, waar het inzicht van de Rijkswaterstaat verschilt van dai van de gemeente, bereid is te streven naar een voor beide partijen aanvaardbaar compromis. Zoals men weet, had de gemeente in het laatst van 1952 een plan opgesteld om te komen tot het aanbrengen van verkeers lichten op de gevaarlijkste kruispunten, aanvankelijk volgens het starre systeem dat men reeds lang in de binnenstad toe past, later ook volgens het drempel systeem, waarbij de afwisseling der sig nalen wordt beïnvloed door 'de intensi teit van de verkeersstroom. Beide plannen werden door Rijkswaterstaat verworpen. Bij de Rijkswaterstaat bepleitte men een stelsel van verkeerssortering door mid del van banen voor snel en langzaam ver keer, terwijl de overzichtelijkheid voor het overstekend' verkeer bevorderd zou worden door het aanleggen van een groot aantal vluchtheuvels. Tegen verkeerslichten heeft Rijkswa terstaat namelijk het bezwaar, dat daar door het linksafslaand verkeer, dat op de Rijksstraatweg zeer intensief is, de door gaande verkeersstroom teveel zal onder breken, zodat ernstige stagnatie gevreesd HAARLEM, 29 December 1954 ONDERTROUWD: 28 Dec., F. J. Spee en J. C. van der Horst; S. Riemens en C. Th. Kwast; W. Visser en P. M. Kooij; A. M. van Steijn en M. H. Jongbloed; G. Plessius en J. Groen; J. Burghout en L. J. van Toomber- gen; J. A. Swart en A. V. Ch. Rekveld; J. Chr. Hameetman en B. J. Endert; B. M. Kloos en A. Vennik. GEHUWD: 29 Dec., A. Out en A. F. Breed; N. Buurman en E. Halderman; C. S. M. van der Aar en C. M. Jansen; W. L. Dweelaard en A. E. Nuijten; H. M. van Son en C. G. Verburgt; N. G Wigchert en C. H. Spronk; J. M. A. Ebbinkhuijsen en J. F. Kloes; D. Busé en A. A. W. Lemmers; J. W, Housset en E. G Spoelder; M. J. Blom en W. de Nijs; B. Gouw en E. R. Schütz; H. Bijster en T. M. Plukker. BEVALLEN van een zoon: 28 Dcc., A. C. M. C. Bruggeman—Hetem; R. Cramer— Hooglugt; H. Jongsma—Venema: G. J. M. de BontGoulooze; 29 Dec., J. C. Rademaker Kiekens: H. J. van der WerffHofsté. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec.. J. FonvilleRosenhart: 27 Dec., J. P. Groenink Brussee; 28 Dec., G. M. de Jongvan der Horst; W. E. de BokDiepeveen: C. Weijers Hommers; J. S. W. A. WilbrinkEgging; 29 Dec., M. E. Zandstra—Kerkman. OVERLEDEN: 28 Dec., J. de Haan, 74 j.. Kenaupark; W. L. van Heulenvan der Mark, 75 j., Generaal Joubertstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Andeweg—Meinema, d.; G. Th A. Antonietti—Rouwendal, z. GEROUWD: H. M. Palm en W. H. Luijben; P. S. Stoutjesdijk c;i H. Wells; L. de Groot en M. M. Luk. OVERLEDEN: Mw. A. J. van der Veldt— Dijkmans. 57 j.; Wed. C. A. B. Leendertz Louman, 72, F W. Koopman, 78 j. zou moeten worden. Dit bezwaar zou min der sterk zijn, indien al het linksafslaand verkeer door parallelstraten op de Rijks straatweg zou kunnen worden gebracht, waardoor deze alleen haaks gekruist zou behoeven te worden. Dit is door het om vangrijke „eigen verkeer" op de Rijks straatweg echter niet goed mogelijk. Het plan van Rijkswaterstaat heeft het bezwaar, dat de realisering ervan, in zijn volledige vorm, gepaard zou gaan met onteigening van voortuinen, hetgeen uiter aard veel tijd vergt. Het is echter, zo deelde men ons van Rijkswaterstaatszijde mede, mogelijk voorhands het plan gedeel telijk uit te voeren door af te zien van het maken van twee rijbanen. Overdracht van de Rijksstraatweg de jongste motie-P r i k k e 1 in de Haar lemse raad sprak de wenselijkheid daar toe uit in beheer en onderhoud aan de gemeente vergt eveneens veel tijd, daar dit bij wet moet gebeuren. Op een procedure van één tot anderhalf jaar valt daarbij wel te rekenen. Bovendien dient vooraf onderhandeld te worden over de som geld welke door het Rijk aan de gemeente als bijdrage in de onderhoudskosten zal wor den uitbetaald, waarbij het gemiddelde van de laatste tien jaren als maatstaf wordt genomen. Maar er dient vooral op gewezen te worden, dat overdracht van de Rijksstraat weg niet wil zeggen, dat over de daar te treffen verkeersmaatregelen Rijkswater staat daarna niets meer te zeggen zal heb ben. Integendeel: Rijkswaterstaat dient zijn goedkeuring te hechten aan elke door een gemeente getroffen verkeersmaatregel, al geldt die voor het nauwste steegje in de binnenstad. Maar het is wel duidelijk, dat in zo'n geval deze supervisie van louter formele aard is en nooit moeilijkheden op levert. Ten aanzien van het doorgaande verkeer, dat als een verlengstuk van het Rijkswegennet is te beschouwen, weegt de verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat natuurlijk zwaarder. Woensdagmorgen om&treeks negen uur is de 65-jarige machinist H. J. Fiege, Gouwstraat 14 te Haarlem, onder een laag kolen bedolven geraakt en na enige uren graven bevrijd. Hij was toen reeds over leden. F. was bezig met het verwerken vaw gaskolen, die zich bevonden in een trech tervormige bunker op het terrein van het Gemeentelijk Energie Bedrijf in Haarlem. Deze bunker heeft een uitlaatopening van 40 bij 40 centimeter en is aan de onder zijde te bereiken via een tunnel, waar doorheen een transportband loopt. De ko len vallen door de opening op de trans portband en worden zo verplaatst. Blijkbaar zat de opening Woensdag morgen verstopt. F. heeft, staande in de tunnel, met een ijzeren staaf ruimte in de kolen geprikt. Vervolgens is hij op de kolenlaag geklommen, die daarop begon te glijden. F. is meegegleden en onder de kolen bedolven geraakt. Na enige uren graven en nadat men een gat in de muur had gehakt, heeii men ten slotte het lichaam van de man gevonden. De bedrijfsarts heeft de dood geconsta teerd: de halswervels waren gebroken. F. zou per 1 Januari met pensioen zijn gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9