Heemsteedse gemeentebegroting sluit zonder de reserve aan te spreken Kort en bondig^ Tekort voor 1955 is f 110.000 minder dan van afgelopen jaar Gunstig beeld van rijksuitkeringen Van der WERfF 1HÜBRECHT rieven aan de redactie Haarlem krijgt extra bouwvolume SLEUTEL WEG? Hof draagt bank getuigen-bewijs" op Bloemendaal Heemstede Leert goed typen Zandvoort Haarlemmermeer Ben nebroek VRIJDAG 31 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 16 Bloemendaalse begroting W aar schuwing 250 woningen voor migratie „DE SLEUTEL SPECIALIST" I Ter gelegenheid van KLM-openingsvlucht op Brazilië: Brief van Haarlems Burgemeester aan zijn ambtgenoot in Sao Paulo] Slavenburg contra Funckler Inmiddels overeenkomst tussen beide directies Prijsvoorschriften gas en electriciteit ingetrokken Bloemendaalse bejaarden genoten van filmmiddag Dr. A. Melchior spreekt voor I.V.A.O. Zandvoort heeft meer dan 12.000 inwoners „Het verheugt B. en W. van Heemstede te kunnen meedelen dat het mogelijk is ge bleken de gemeentebegroting voor het jaar 1955 te doen sluiten zonder dat daarvoor de reserve behoefde te worden aangesproken", aldus deelt het college aan de ge meenteraad mee in de toelichting op de laatste dag van 1954 verschenen ontwerp begroting. In de jaren 1953 en 1954 was het nodig voor het sluitend maken te be schikken over een gedeelte van de saldi-reserve tot een bedrag van respectievelijk 75.000 en 100.000. Aan inkomsten en uitgaven geeft de begroting een bedrag aan van 3.366.733, benevens 1.765.302 voor het hoofdstuk „verrekeningen". Op de post van onvoorziene uitgaven is een bedrag geraamd van 91.542, waaronder een bedrag van 44.000 voor rente en afschrijving op nieuwe kapitaalswerken, alsmede 15.000 voor exploitatiekosten van de rioolzuiveringsinrichting over een gedeelte van het jaar Dat Heemstede erin geslaagd is ondanks een hoger en dus kostbaarder verzorgings- peil toch tot een sluitende begroting te ge raken is voornamelijk een gevolg van de aanzienlijk gunstiger uitkeringen uit hoofde van de belastingfondsen. Het basisbedrag der uitkering van de ondernemingsbelasting per inwoner steeg van f 2,40 tot f 7,33, welk bedrag door verhoging van de uitkeringscoëfficient nog verhoogd kon worden tot f 7,84. In absolute getallen betekent dit een stijging van 60 mille tot 198 mille of f 138.000. Ook de compensatie-uitkering voor de ver laging van de personele belasting viel gun stig uit en overtrof met f 15.000.de anders uit die bron verkregen inkomsten. Tenslotte dient nog geweien te worden op het aanzienlijk lagere bedrag dat voor maatschappelijke steun nodig is, wegens de werking van de wachtgeldregeling bij werkloosheid; een voordelig verschil van 43 mille. Woningbouw Wat de woningbouw betreft wordt mee gedeeld, dat in de loop van het jaar voor bewoning gereed zal komen het complex van 36 étage woningen en 12 ééngezins woningen nabij het Oude Slot Tot de bouw van 21 woningen op een terrein ten Zuiden van de Bankastraat en van 16 ééngezins woningen aan de Laan van Insulinde werd inmiddels door de raad besloten. Aan de N.V. Bouwkas Nederlandse ge meenten is grond verkocht voor de bouw van 5 woningen aan de Palestrinalaan en 12 aan de Troelstrastraat.De Bouwkas heeft meer plannen. Daar voor drie jaar slechts bouwvolume voor 101 woningen is toege kend en de beschikbare grond voor be bouwing beperkt is, dient het nog beschik baar blijvende bouwvolume voor het over grote deel voor de gemeente gereserveerd te blijven. Als het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Glipperweg door Ge deputeerde Staten goedgekeurd is kan ook daar tot de bouw van woningen worden overgegaan. Voortgegaan zal worden met het onbe woonbaar verklaren van daarvoor in aan merking komende woningen. Kle ut er on d er wijs Ten opzichte van de wettelijke regeling van het kleuteronderwijs wordt de .ver wachting uitgesproken, dat de minister raad zich spoedig over het wetsontwerp zal uitspreken. Het voor subsidie ten be hoeve van de bijzondere kleuterscholen in de begroting uitgetrokken bedrag heeft een belangrijke verhoging ondergaan als gevolg van de uitbreiding van de R.K. Kleuterschool aan de Molenwerfslaan en door de stichting van het gebouw voor Christelijke Belangen voor kleuteronder wijs. Piannen voor de bouw van afzonder lijke openbare kleuterscholen waarin de thans in de Dreef- en Voorwegschool on dergebrachte kleuterklassen zullen kunnen worden gehuisvest, zijn bij B. en W. in studie. Winsten van bedrijver De winsten van de bedrijven worden geraamd op: electriciteitsbedrijf f 129.869 (vorig jaar f 110.027); gasbedrijf f 115.056 (f 90.637); duinwaterbedrijf f 26.885 (f 21.216)..Totaal f 271.810 (f 221.880). In de begrotingen zijn geen tariefswij zigingen verwerkt. Wel is, evenals vorig jaar, een bedrag van f 5000 in de begroting ADVERTENTIE Indor.e <u fc* Spec aüsten unds 899 S Beursbericht no 12/ is verschenen 9 Alg. Exploratie-Slavenburg (Verkort weergegeven) Vlot werk. Ongeveer 3>/2 maand ge leden werden de bewoners van de Zuider straat, en waarschijnlijk vele andere stad genoten, opgeschrikt door de mededeling, dat de bewoners van de panden Zuider straat 27 en 29rood binnen 48 uur hun woningen moesten verlaten met het oog op de bouwvalligheid en het gevaar voor instorting. Door tussenkomst van onder meer de burgemeester konden de bewoners nog enkele dagen in hun huis blijven totdat er een geschikte woongelegenheid was ge vonden. Ruim veertien dagen geleden hebben de laatste bewoners hun huizen verlaten. De afgelopen week heeft het echter bij zonder hard gestormd, doch er is geen en kele dakpan van de huizen in de Zuider- straat gewaaid. Het instortingsgevaar bleek dus nogal mee te vallen en het enige, dat er sinds Augustus 1954 is gebeurd is het aanbrengen op de woningen van enkele bordjes met het opschrift „Onbewoonbaar verklaarde woning". Bouw- en woningtoezicht, dit is vlot werk. EEN ZUIDERSTRAATBEWONER. (Van de zijde van bouw- en woningtoe zicht deelde men ons mede, dat hét gevaar •oor instorten wel degelijk aanwezig is. Daarom heeft men de panden in de Zui derstraat gestut en het ligt in de bedoelins om in de toekomst tot de sloop over te gaan. Dat er tijdens de hevige storm geen dak pannen naar beneden kwamen, schrijft men toe aan het feit, dat het dak van de bedoelde woningen vrij vlak is. Red.) voor het electriciteitsbedrijf opgenomen om tot verlaging der tarieven voor groot verbruikers te kunnen komen. De moge lijkheid tot invoering van een nacht- stroomtarief hangt af van een herziening van het lopende electriciteitscontract. Voor normale uitbreidingen zijn als in vesteringen geraamd: duinwaterbedrijf f 13.200; gasbedrijf f 95.200; electriciteits bedrijf f 54.000. Voor uitbreiding van de electrische straatverlichting langs nieuwe wegen alsmede voor omschakeling van de gasverlichting in electrische verlichting is daarin een bedrag van f 25.000 opgenomen. Het ligt in het voornemen geleidelijk met deze electrificatie voort te gaan. Maatregelen zullen worden getroffen tot verhoging van de gasdruk; overgegaan zal worden tot de verbouwing van het kantoor voor de administratie en van het magazpn van het gasbedrijf de telefooninstallatie zal vernieuwd worden. De watertoren zal gerepareerd worden. M em or ie post en In de begroting van het bedrijf voor Openbare Werken komen memorieposten voor met betrekking tot: de verbouw en de uitbreiling van het gebouw voor Open bare Werken; de aanleg van een nieuwe te lefooninstallatie in dit gebouw; de aan schaffing van een boekhoudmachine. Voorts zijn op de gemeentebegroting me morieposten gesteld voor: mechanisatie van het bevolkingsregister; aanschaffing van een nieu\ve politie-auto; aanleg van nieuwe zwemvijver; aanleg van sportter reinen (complex van Schagen); bouw van een woning nabij de gemeentelijke kweek kas in Groenendaalbouw van een gymna stieklokaal; uitbreiding der Bronteeschool; bouw van twee kleuterscholen: bouw van een bijzondere protestantse ULO-school. Verschillende van deze posten zijn ook reeds vermeld op de begroting 1954. De bijzondere aandacht van B. en W. heb ben de uitbreiding van het raadhuis, de mechanische verwerking van het huisvuil, verbetering van de Zandvoortselaan en restauratiewerkzaamheden aan het Oude Slot. „Hoewel wij zeer tot onze spijt voor 1955 geen reëel sluitende begroting kunnen aanbieden er is n.l. nog een tekort van 97.000,verheugt het ons toch, dat dit tekort 110.000,minder bedraagt dan dat bij de aanbieding van de ontwerp-be- groting voor het dienstjaar 1954, ondanks dat voor „onvoorziene uitgaven" een bedrag van rond 20.000,meer is geraamd dan het vorige jaar," aldus delen B. en W. van Bloemendaal aan de gemeenteraad mee. Dit aanmerkelijk gunstiger resultaat is behalve een hogere uitkering uit het Ge meentefonds en raming van een belastinguitkering uit dat fonds, bereikt door een scherpere raming van diverse uitgaafposten van de gewone dienst en door ten laste van de kapitaaldienst slechts credieten aan te vragen voor die werken waarvan en voorzover redelijkerwijze kan worden .verwacht, dat deze in de loop van 1955 ook inderdaad geheel of gedeeltelijk tot stand zullen komen. Doorlichting bevolking Hoewel de raad hiervoor in de loop van 1954 reess een crediet heeft verleend, is aan het plan tot doorlichting van de gehele bevolking der gemeente tot heden geen uitvoering kunnen worden gegeven. Daar de mechanisering van het bevol kingsregister thans echter haar voltooiing nadert zal de doorlichting van de inge zetenen in het aanstaande voorjaar een aanvang kunnen nemen. Uitbreidingsplannen Daar het nog niet te voorzien is wanneer het streekplan Zuid-Kennemerland tot stand zal komen en net daarom niet wen selijk wordt geacht met een uitbreidings plan in hoofdzaak voor de gehele gemeente op gemeld streekplan te wachten, zal de raad in de loop van 1955 een ontwerp-uit- breidingsplan in hoofdzaak ter vaststelling worden aangeboden. Woningbouw Wat de woningbouw aangaat, kan het volgende worden opgemerkt. Van 1 Januari tot en met 1 December 1954 zijn bouwver gunningen verleend voor de bouw van 93 woningen, waarvan 80 met toekenning van premie ingevolge de Premie- en Bijdrage regeling 1953. Voor de. 80 eerstgenoemde woningen is bouwvolume beschikbaar ge steld en wel 41 uit het contingent voor de jaren 1951, 1952 en 1953 en 39 uit dat van de jaren 1954, 1955 en 1956. Aangezien de gemeente voor de laatstgenoemde jaren slechts bouwvolume voor 41 woningen is toegewezen, is dit nu practisch uitgeput. Uit het laatste contingent werden o.a. bouwvergunningen verleend voor 3 flatge bouwen aan de zuidzijde van de Domp- vloedslaan bevattende 36 woningen. De uitvoering van deze werkzaamheden kan binnenkort worden tegemoet gezien. Voor 1955 zijn in voorbereiding partiële uitbreidingsplannen aan de Bovenweg en voor het nieuwe gedeelte van Rijnegom ITI, welke terreinen voor bouwterrein zul len worden bestemd. Daarnaast bestaan plannen om te komen tot de bouw van nogmaals twee flatgebouwen, bevattende 30 woningen, aan de Dompvloedslaan. Wegen en voetpaden Wat de wegen betreft, kan worden mede gedeeld, dat ook in de eerstkomende jaren voor onderhoud nog vrij grote bedragen nodig zullen zijn, daar verschillende rij banen van asfaltwegen dienen te worden onderhouden door toepassing van een op pervlaktebehandeling of door het verbete ren van het profiel en het aanbrengen van dunne slijtlagen. Wat betreft de voet- en rijwielpaden, de vernieuwing daarvan zal na 1955 vrijwel geheel zijn voltooid. Daarna kan worden volstaan met het naar behoefte aanbren gen van oppervlakte-behandelingen. Straatverlichting De straatverlichting in de gemeente is wat de lichtsterkte betreft nog belangrijk ten achter bij vóór de oorlog en is dan ook matig te noemen. Door gebruik van sterkere lampen is verbetering mogelijk, doch bij het overgrote deel van de be staande ornamenten is ook hierdoor, mede tengevolge van de grote afstanden van de lichtmasten, geen behoorlijke lichtversprei ding te bereiken. Op vele hoofdwegen zijn echter in voor gaande jaren al belangrijke verbeteringen verkregen door gebruik van moderne or namenten en betere verdeling van de licht masten. worden gestort. Hiervoor is sinds enige maanden een vrij belangrijke vergoeding bedongen. Het afvoeren van huisvuil naar genoemde stortplaats vergt extra kosten door de grote afstand en veel tyd. Het is daarom gewenst te blijven streven naar het streven van een stortplaats op een gunsti ger in of nabij onze gemeente gelegen OOOQOC«OOOOCCCODC<X>OOICOXOC>MOOOOOOOCyöOSCOCOOC>OOC3COCCO: g X 5 Van de zijde van de vereniging voor cj dierenbescherming worden hondenbe- f zitters op het. gevaar opmerkzaam ge- R maakt, dat hun dieren indien ze g 8 omstreeks middernacht op Oudjaar los 3 R worden uitgelaten ernstig zouden 3 kunnen schrikken van schieten en s g andere traditionele nieuwjaarsgeluiden. 8 8 Vorig jaar werden vele aangiften van 8 3: vermiste honden gedaan in de Ridder- g straat, onder andere van een hond, die g 8 om twaalf uur verschrikt de Grote 8 3 Houtstraat was uitgehold en later in ij 5 Nieuw Vennep terecht bleek te zijn 3 jjj gekomen. -ocoooooooocomc»2oc>30ooocooocxxxx»oocooccocx3cooooccooco Op verzoek van Burgemeester en Wet houders hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de gemeente Haarlem voorlopig een migratie-contingent van 250 woningen toegewezen, ten behoeve van de huisvesting van geschoold personeel, dat door Haarlemse bedrijven van elders is of nog zal moeten worden aangetrokken. Het gaat met de-toewijzing van woningen aan Haarlem in de op 1 Januari 1954 be gonnen driejaarlijkse periode de goede kant op. Reeds het richtcontingent van 1617 woningen voor de jaren 1954 tot en met 1957 was aanzienlijk hoger dan in het voorgaande tijdvak het geval was. Sindsdien zijn nog extra toewijzingen gevolgd voor speciale categorieën tot een totaal van 102 woningen, namelijk 15 voor gerepatrieerden, 42 voor spoorwegperso neel, 10 voor personeel van de provincie en 35 ter vervanging van onbewoonbaar ver klaarde woningen. In totaal heeft Haarlem dus tot nu toe volume voor de bouw van 1919 woningen toegewezen gekregen. Verleden week wezen wij er reeds op, dat de volkswoningbouw thans ernstig wordt gestagneerd door de overspanning van de bouwmarkt, waardoor onlangs drie aan bestedingen mislukt zijn. Deze stagnatie heeft dus betrekking op de realisering van reeds gereed liggende plannen, niet op de bouwwerken welke aan de gang zijn. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 plaats. De gedachte stortplaats ten Zuiden van de Zeeweg op c.a. 500 meter van het strand ligt in dit opzicht vrij gunstig. (In middels hebben Gedeputeerde Staten voor twee jaar toestemming verleend voor dit terrein.) COOOCXXOOOOOOOOOOCOOOOCXX DOOOOOCXJOOOOOOOOOOOOOi xoooooooooooooooooooocxx: OOOOOOOOOOG Onderstaande brief van de burgemeester van Haarlem aan de burgemeester van Sao Paulo in Brazilië, zal op drie Januari aan de burgemeester van Sao Paulo worden overhandigd door de heer J. L. Lodewijks, die als redacteur van Haar- 3 lems Dagblad-Oprechte Haarlemse Courant, 's werelds oudste krant, de openings- 8 vlucht op Brazilië zal meemaken door de K.L.M., 's werelds oudste luchtvaart- maatschappij. De openingsvlucht vangt morgen, Nieuwjaar, aan. Waarde Ambtgenoot, Het is voor mij een groot genoegen en een voorrecht om bij deze zo bijzondere gelegenheid mij tot u te mogen richten. Nu de Koninklijke Nederlandse Lucht vaart Maatschappij heden de luchtlijn op de stad Sao Paulo geopend heeft, ge voel ik de behoefte om met gebruikma king van deze nieuwe luchtverbinding en door de zeer gewaardeerde mede werking van de heer J. L. Lodewijks met dit schrijven uiting te geven aan de grote belangstelling en de vele ge voelens, welke vanuit de stad Haarlem uitgaan naar de bevolking van uw stad. Dat de Koninklijke Nederlandse Luchtvaart Maatschappij heden deze nieuwe verbinding tot stand brengt en daardoor de tweede stad van Brazilië dichter brengt bij Europa, vervult ons met een gevoel van trots en brengt ons tevens in gedachte hoeveel belangen van handel, industrie en emigratie Bra zilië en Nederland met elkaar verbonden houden. Reeds in oude tijden hebben de Hol landers in de nieuwe wereld een actieve rol gespeeld. Verschillende plaatsnamen herinneren nog aan deze geschiedenis van de Nederlandse West-Indische Com pagnie. Het is niet alleen vanwege deze oude banden met uw landgenoten, dat wij de ontwikkeling van uw land en uw stad met grote belangstelling volgen. Ook de bewondering, die ons vervult voor de enorme ontwikkeling op economisch, agrarisch, industrieel, commercieel en cultureel gebied, welke in Brazilië te constateren valt, brengt mede, dat wij ons verheugen in de totstandkoming van deze nieuw verbindingsschakel. Deze warme belangstelling voor de toekomst en de welvaart van uw land is tot uiting gekomen in de bezoeken van Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan uw land. Over en weer zijn er gemeenschap pelijke belangen, welke door een nau wer contact en een nog betere verstand houding tussen Brazilië en Nederland en dus ook tussen Sao Paulo en Haar lem gediend en bevorderd kunnen wor den. Een levendig handelsverkeer tussen de beide landen kan bevorderen, dat de agrarische en industriële producten Vuilnisophaaldienst J 3 wederzijds hun bestemming en afzet- y gebied vinden en dat door een uitwis- seling van deskundige krachten de wel vaart van beide landen verhoogd wordt. De potentiële bronnen van welvaart van uw land zijn onuitputtelijk. De ont wikkeling schrijdt voort in een voor Europese begrippen weergaloos tempo. In het bijzonder de industriële ontwik keling van Sao Paulo vervult ons met ontzag. De burgemeester wijst er vervolgens op, dat de stad Haarlem over zee wel licht het meeste bekendheid heeft als historische stad, waar de boekdruk- Voor het twee maal per week ophalen van huisvuil zijn twee roltrommelauto's in bedrijf. Deze twee auto's zijn dusdanig be zet, dat niet voldoende tijd overblijft om ze voldoende te onderhouden. In de loop van 1955 zal een derde roltrommelauto in be drijf komen, waarvoor reeds ten laste van de begroting 1954 een crediet werd ver leend. Naar verwacht wordt, zal het inza melen van het huisvuil dan geen problemen meer opleveren. Anders is het met het storten van huis vuil. Enige jaren kon het huisvuil vrij wel zonder kosten op laag land in de Haarlëmmermeerpolder nabij Vijfhuizen kunst werd uitgevonden, waar 's we- relds oudste courant in 1656 werd op- 3 gericht, welke tot op heden nog be- 8 staat als Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant, als woonplaats van de grote schilder Frans Hals, van wie vele schilderijen nog in gemeente- lijk bezit zijn; als stad van bloembollen- R cultuur en yervolgt dan: 8 Daarnaast heeft de stad Haarlem ech- 3 ter een belangrijk aandeel in de indus- g triële functie van Nederland. Het is 3 daarorrl, dat ik als Burgemeester van t Haarlem zeer veel waarde hecht aan de reis van de heer Lodewijks en u 3 moge verzoeken in hem een afgezant te 8 willen zien niet alleen van de oude cul- i tuur van Haarlem en niet alleen van 3, de vele gevoelens van verwantschap tussen beide steden, maar ook in het bijzonder als afgevaardigde van de vele 8 in deze stad gevestigde handels- en 8 industrie-ondernemingen. Zoals eeuwen her de Nederlanders zijn uitgevaren om de nieuwe wereld te R ontdekken en zoals in de laatste jaren g vele Nederlanders naar Brazilië zijn 8 geëmigreerd om daar in de landbouw en het veeteeltbedrijf een nieuw be staan te zoeken, zo ook moge ik u ver- zoeken het bezoek van de heer Lode wijks te willen beschouwen als een uiting van het streven van Haarlem om in uw land en in uw stad nieuwe wel vaartsbronnen te zoeken tot verhoging van de welvaart en in het belang van beide steden. In deze gedachtengang hecht ik uit naam van het stadsbestuur van Haar lem zeer veel waarde aan het bezoek van de heer Lodewijks en moge u ver zoeken hem te beschouwen als drager van de gevoelens van bewondering, waardering, warme belangstelling en economische verbondenheid van onze stad jegens de uwe. Ik spreek hierbij de hoop uit, dat deze gevoelens wederkerig mogen zijn en dat meer nog dan tot nu toe de beide steden op elkaar ingesteld mogen worden en in blijvende verbondenheid een toe komst van grote welvaart tegemoet mo gen gaan. Jegens u, waarde ambtgenoot, betuig ik aan het slot van deze brief mijn ge voelens van respect en waardering voor de gewichtige rol, die u in deze belang rijke taak te vervullen hebt. Ik moge u daarbij de verzekering ge ven, dat wanneer de gelegenheid daar toe zich mocht voordoen een bezoek van bestuurders of vertegenwoordigers van uw stad aan Nederland en de stad Haarlem dezerzijds hogelijk gewaar deerd zal worden en dat het stadsbe stuur van Haarlem het zich tot een bij zondere eer zal rekenen deze afvaardi ging te mogen ontvangen en alle gast vrijheid te betonen, waartoe wij in staat zijn. De Burgemeester van Haarlem, (get.) CREMERS. OCOCCCOOOOOOOc Het Amsterdamse gerechtshof heeft van morgen arrest gewezen in de civiele pro cedure van de N.V. Slavenburgs Bank te Rotterdam en de N.V. Grand Hotel Funck ler te Haarlem. Slavenburg, die in het gebouw aan de Kruisstraat een nieuw gebouw wil vesti gen stelt namelijk, dat op 17 Juli van het vorig jaar mondelinge overeenstemming over de verkoop van de totale inventaris werd bereikt. De N.V. Funckler ontkende dat, waarna Slavenburg langs juridische weg de tegenpartij tot realisering van de verkoop trachtte te dwingen. In eerste in stantie op Dinsdag 22 Juni heeft de recht bank te Haarlem de bank niet ontvanke lijk verklaard in haar eis. Het Hof vernietigde dit vonnis echter en droeg aan Slavenburg het „getuigen-be wijs" op, waarbij aangetoond moet wor den, dat de overeenkomst inderdaad tot stand is gekomen. Inmiddels vernemen wij echter dat de beide partijen een dadings-overeenkomst hebben gesloten, waarbij Slavenburg van alle al dan niet vermeende rechten op het pand van Funckler in Haarlem afziet. Wij vernamen nader, dat Slavenburgs Bank thans plannen heeft het Haarlemse hoofdkantoor te vestigen in een pand aan de Nieuwe Gracht, waar ongeveer dertig jaar geleden de Spaarnebank was geves tigd. De onderhandelingen daartoe ver keren in een vergevorderd stadium. Het bij-kantoor van Slavenburg aan de Scho- terweg blijft echter bestaan. De Nederlandse Staatscourant van 31 December 1954 bevat een beschikking van de minister van Economische Zaken, waar bij de prijzen van gas en electrische ener gie, die ten dele nog aan voorschriften ge bonden waren, per 1 Januari 1955 worden vrijgelaten. Tweemaal per jaar, 's zomers een gehele dag en des winters een middag, brengt een vrouwen-comité in Bloemendaal aan' de bejaarden in Bloemendaal en Aerdenhout een welkome afwisseling in de sleur van het leven van alle dag. Zo was het ook Donderdag, toen circa 200 oudjes met par ticuliere auto's uit hun woningen werden afgehaald en naar het verzamelpunt wer den gebracht vanwaar een drietal N.Z.H.- bussen hen naar Zand voort vervoerde, waar in theater Monopole een filmmiddag werd geboden. Om half twee arriveerde het gezelschap in het theater, waar mevrouw Peereboom- Voller, echtgenote van Bloemendaals bur gemeester, als presidente van het comité hen een hartelijk welkom toeriep. Direct daarop werd met de filmvertoning begon nen en werd kostelijk genoten van de fraaie kleurenfilm: ..Lassie komt weer thuis", de aandoenlijke geschiedenis van de hond, die zijn jonge baasje niet ver geten kan. In de pauze werd thee met versnaperin gen geserveerd. Daarna bood de directie van het theater tot slot van de middag nog een leuke tekenfilm ter vertoning aan. Vermeld dient nog te worden dat Milly de Vries en Lucy Rijkens op verdienste lijke wijze de pauze in het programma op vulden met piano- en vioolmuziek. ZONDAGSDIENST De artsen in de ^emeente Bloemendaal zijn op Nieuwjaarsmorgen allen bereikbaar. De Zondagsdienst voor 2 Januari gaat in op Nieuwjaarsdag des middags om twee uur. De dienst van de doktoren in Bloemendaal wordt tot Maandagmorgen waargenomen door de arts J. H. M. Egberts. Zuider Sta tionsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense artsen tot Zondagavond elf uur door dokter W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Overveen. tel. 22884. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen. telefoon 12698, b.g.g. 14424. De avond- en nachtdienst van de apothe ken voor Overveen, Bloemendaal en Sant poort wordt van Woensdagavond zes uur af tot Dinsdag 4 Januari verzorgd door de Bloe mendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reijers), Bloemendaalseweg 95, Bloemendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde. Broekbergen- laan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. C. Kreffer en Baro nesse R. van der Feltz; J. P. Kruijt en L. M. Bernhard; W. P. Jansen en H. van Zutphen; P. Abbott en D. J. van Cleeff; D. J. de Widt en S. van der Kaay. GETROUWD: B. van Niel en A. M. A. Cobelens; F. J. P. Lommerse en A. M. T. Stark; J. P. Junge en I. C. Leuven; T. A. Corbeth en J. J. Vros; B. H. M. Faassen en V. A. Draaisma; N. Kinkel en M. E. Haze- voet; J. Weijer en H. D. Anema; P. M. van Drooge en J. E. M. van Dijkman. GEBOREN: Franciscus Cornelis Maria, z. van J. J. Uitendaal en E. G. Tersteeg; Mag- dalena, d. van T. Rabenberg en M. J. Stee houwer; Adriana Pieter, z, van A. IJzerman en N. de Ruiter; Theodorus Cornelis, z. van A. G. Boon en E. A. A, M. Bisschop. OVERLEDEN: J. A. Haleber, 88 j. (m.); Wed. W. van den Putten—Kuijten, 76 j. (v.); Mevr. M. J. de Waardtvan Peski, 73 j. (v.); F. Weidijk, 66 j. (m.); H. L. A. M. Hollants, 54 jaar (m.). VEEMARKT LEIDEN Op de veemarkt te Leiden werden heden aangevoerd: Aantal: stieren 5, melkkoeien 50, vette koeien 100, vare e. a. koeien 180, graskalve ren 42, vette kalveren 9, nuchtere kalveren 63, vette schapen 150, weideschapen 25, vette lammeren 845, varkens zeugen 30, schram men 168, biggen 393, paarden 1. totaal 2061. Notering: melkkoeien f640—f960. vette koeien schoon f190—f265. vare koeien f400 —f730, vaarzen f510—f770, pinken f280— f 490, graskalveren f 175—f 310, vette kalveren levend f230.270, nuchtere klaveren slacht f40f54, nuchtere kalveren levend f 110 f120, vette -chapen f 100—f130, vette lamme ren f90—f125, drachtige zeugen f220—f350, schrammen f55—f 100, biggen f35—f45. Overzicht: handel was voor melkkoeien, vette koeien, vartkoeien, vaarzen, pinken, schapen en lammeren vrij goed. Vette en nuchtere kalveren, zeugen, schrammen en biggen matig. Tbc-vrije afdeling gewone aanvoer 67. Kaasmarkt Op de kaasmarkt te Leiden werd heden aangevoerd 24 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas Notering: Goudse extra tot f235, Goudse le soort f 228—f 232. Goudse 2e soort f224—f227, Leidse tot f220. Handel beide soorten lui. BINNENLAND Het Nederlands Binnenvaartbureau, de centrale organisatie van de beurtvaartonder- nemingen, de beurtvaartagenten en het per sonenvervoer te water, heeft te Rotterdam zijn 25-jarig bestaan herdacht. De voorzitter, dé heer F. Balhuizen, zei onder meer, dat de beurtvaarders de kostenstijgingen niet kun nen bijhouden. Zij houden echter een on gezonde situatie in stand door te redeneren, dat de erfenis der vaderen, te weten de vaartuigen, het nog wel tientallen jaren, langer zullen uithouden dan was verwacht. Het kentekenbewijs voor motorrijtuigen: is zowel goedkeurings- en registratiebewijs: van het motorrijtuig en bewijs van regel matige invoer. De A.N.W.B. deelt mede, dat de na 1 Januari af te geven kentekenbewij zen ook dienst kunnen doen als relaas van weging ten behoeve van de motorrijtuigen- lasting, indien het gewicht van de wagen onder toezicht van de Dienst der Belastin- voor motorrijwielen en driewielige motor gen is vastgesteld. Deze regeling geldt niet. voor motorrijwielen cn driewielige motor rijtuigen tot 400 kg. De Royal Air Force heeft een bedrag van honderd pond stei-ling bijeen gebracht, voor een herdenkingsraam. dat zal worden geplaatst in de Nieuwe Wilhelminakerk in Den Haag. Deze kerk, die stond aan de Schenkstraat, werd in de oorlogsjaren tij dens een bombardement verwoest. In een. schrijven aan jhr. mr. H. de Ranitz, voor zitter van het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente in Den Haag, heeft: de Britse ambassadeur in ons land, Sir Paul: Mason, mededeling gedaan van de gift. Tijdens de laatste dag van het congres van de Nederlandse Onderwijzers Vereni- gnig zijn de plannen toegelicht in zake een N.Ö.V.-tehuis „De Sonneberg" te Oosterbeek. Het tehuis zal verrijzen op een terrein van 314 hectaren en zal 'bestaan uit een centraal gebouw en een aantal twee persoons wonin gen. in totaal plaats biedende aan 150 per sonen. Aan de Westerhaven In Groningen kwam Donderdag de veertienjarige wiel rijder P. van der Veen uit Groningen in aan raking met een portier van een stilstaandë auto. dat plotseling werd geopend. De wiel rijder viel op de rijweg en werd overreden door een personenauto, bestuurd door J. H. uit Groningen. Zwaar gewond werd het slachtoffer door de G.G.D. naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Te Baarn is in de ouderdom van 87 jaar overleden luitenant-generaal b. d. H. C. J. ter Beek, die adjudant in buitengewone dienst van Koningin Wilhelmina en van Koningin Juliana is geweest. Van 1893 tot 1898 was hij gedétacheerd bij het toenmalige K.N.I.L. In 1895 werd hij op grond van zijn optreden op Lombok benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde vierde klasse. In 1918 werd hij luitenant-kolonel, tevens comman dant van het Regiment Grenadiers. In 1922 werd hij commandant der brigade Grena diers en Jagers. De stadsbeiaardier van 's Hertogenbosch, Toon van Balkom. die met ingang van 1 Januari zijn functie zal neerleggen, heeft als blijk van erkenning voor zijn verdiensten voor de klokkenspelkunst van het ge meentebestuur de zilveren Jeroen Bosch penning ontvangen. Minister Beel heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het wetsontwerp inzake voorschriften betreffende het verto nen van films en het houden van bioscopen (Film- en Bioscoopwet), dat is ingediend in de zitting 1949—1950, is ingetrokken. De bewoners van drie woonwagens, die zonder, vergunning op een terrein aan de Rijswijkseweg in Den Haag stonden, hadden al enige keren van de politie aanzegging gekregen te vertrekken. Zij reageerden daarop door de banden van hun wagens leeg te laten lopen en te beweren dat deze lek waren. Toen de politie opnieuw kwam, be gon een der woonwagenbewoners met fles sen te gooien. Hij en zijn vrouw werden naar het politiebureau overgebracht. De woonwagen werd door de brandweer naar een woonwagenkamp gebracht. De bewoners van de andere twee wagens kozen eieren voor hun geld, pompten zelf hun banden op en vertrokken. Het college van burgemeester en wet houders van 's Gravenhage en de commissie voor het te bouwen congresgebouw zullen een bezoek brengen aan Londen en Ztirich. In Londen bezoekt het gezelschap de Royal Festival Hall en Churchhouse. In Zürich zal men het Kongresshaus bezoeken. De grote boerderij van de landbouwer G. Jinsma te St. Annaparochie is tot de grond toe afgebrand. Vier paarden, zeventien koeien en een aantal kalveren kwamen in de vlam men om. De vijf kinderen van de familie Jinsma konden ternauwernood worden ge red. Dit jaar werden in de hoofdstad 608.555 logeergasten geboekt tegen 485.448 in 1953. Dit betekent een toeneming van 123.107 of 25,36 percent. Dit jaar was het aantal buiten landse logeergasten 421.991, het aamtal Ne derlanders 186.564. De toeneming van het aantal vreemdelingen wordt in vergelijking met 1953 geschat op 38 percent. ADVERTENTIE pran 1 Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling te Zandvoort houdt op Donderdag 6 Januari in „Ons Huis" een avond, waarop dr. A. Melchior zal spreken over het on derwerp „Drie maanden de Amazone op". Met door hem zelf opgenomen films zal dr. Melchior zijn reisverhaal toelichten. VERGADERING GEMEENTERAAD De eerstvolgende openbare vergadering van de Zandvoortse gemeenteraad is vast gesteld op Dinsdag 18 Januari, des avonds om 8 uur. Naar wij van het hoofd der afdeling be volking te Zandvoort. vernemen, is het aantal inwoners van Zandvoort aan het einde van deze week tot even boven de 12.000 gestegen. DCKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Bult. Nieuw Vennep, dokter Nugteren. Badhoevedorp: Zaterdag dokter Faber en Zondag dokter Sabel. Zwanenburg-Halfweg: Zaterdag dokter Honingh; Zondag dokter Rijnders. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op Nieuwjaarsdag waargenomen door dokter G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. K 2502 430 en op Zondag 2 Januari door dokter P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. K 2502 300.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 18