Heracles en Xerxes komen Zondag op bezoek bij EDO en VSV Op Nieuwjaarsdag voor 25ste keer HFC-Oud Internationals De opstellingen Geersen kan Zondag in Hilversum vier overwinningen behalen Sport tijdens het weekeinde Haarlem en Stormvogels naar Enschedesche Boys en Emma Black Pirates versloeg Sportclub Haarlem iedeleett dp tSpiegel Spertel Uitgebreid programma aanstaand voorjaar 5 KORFBAL MOTORSPORT HANDBAL Ex Venlo-spelers krijgen geen overschrijving De basketballcompetitie Vijf buitenlanders in het Hoogoven-schaaktournooi Het tournooi in Hastings Kick Smit speelt toch voor oud-internationals Skiërs naar de Spelen? S^ort in 't kort Teken des tijds? Alleen maar tennis Uitzonderlijke figuur Geen hoofdrol Geld verdienen Niets veranderd Voetballers gaan oefenen VRIJDAG 31 DECEMBER 19 54 Drie van de vier eersteklassers uit Haarlem en omgeving ontmoeten Zondag een vereniging, die 1-1 1 1 vogels heeft het wat welisw op het ogenblik lager staat op dat betreft moeilijker in de ui /aar een e ranglijst. Alleen Storm- twedstrijd tegen Emma, dat gelijk aantal punten heelt, maar een wedstrijd minder speelde. EDO speelt op de eerste Zondag in het nieuwe jaar thuis tegen Heracles, dat zeven plaatsen lager staat op de lijst, Haarlem gaat naar Enschedese Boys, dat nog maar drie punten -vergaarde uit vijf wedstrijden en VSV ontvangt op Schoonenberg Xer.xes, dat evenmin als de Velsenaren een wedstrijd won. Waar mede we dus gerust kunnen zeggen dat de clubs uit Haarlem en omgeving goede kansen hebben op tot voldoening stemmende resultaten. Hetgeen echter nog geenszins wil zeggen dat het ook inderdaad een gunstige Zondag wordt. De resultaten van de vorige Zondagen hebben al in veel gevallen bewezen dat vooral de clubs in de onderste regionen fel verzet plegen. En niet zelden zonder resultaat. Traditiegetrouw is er Zaterdag 1 Ja nuari weer de wedstrijd HFCoud-in ternationals aan de Spanjaardslaan in Haarlem. Een wedstrijd, die zich steeds en terecht in een grote publieke belang stelling mag verheugen. Het wordt dit keer een bijzondere match, want het is al weer de vijfentwintigste keer dat de vroe gere dragers van het Oranje-shirt aantre den tegen de jeugd van de oudste vereni ging in Nederland. Ter gelegenheid van dit feit hebben enkele scheidsrechters, die de wedstrijden leidden de heren mr. E. G. van Bisselick, J. Mutters, dr. J. F. van Moorsel, A. van Lennep, F. W. Kotte en mr. M. A. V. Slingenberg een wissel beker beschikbaar gesteld voor de win- Leo Halle naar. Voor de oud-internationals is een gelijk spel ook al voldoende om het kleinood een jaar in bezit te krijgen. Ook dit jaar zal een sterke combinatie van oud-internationals tegen de Good Old in het veld treden. Een combinatie ook, waarvan lang niet alle spelers de voetbal sport definitief vaarwel hebben gezegd. De opstelling is: Halle Möhring Pellikaan Wiertz Paauwe Stijger Mijnders Biesbrouck Roozen Smit Drager De wedstrijd wordt geleid door mr. Slingenberg, die hiermede afscheid neemt als actief scheidsrechter. De stand van de tot dusver gespeelde Nieuwjaarswedstrij- den luidt: H.F.C. 24 14 3 7 104—89 Oud-Int. 24 7 3 14 89—104 Het bestuur van H.F.C. verzoekt ons de kijklustigen mede te delen kaarten zoveel mogelijk in voorverkoop' te nemen of an ders zo vroeg mogelijk naar de Span jaardslaan te komen. Het zal dan gemak kelijker zijn de drukte te verwerken. Twee elftallen van de Haarlemse wie lervereniging HSV „De Kampioen" spe len op Nieuwsj aarsdag ook voetbalwed strijden. En wel tegen elftallen van de wielerverenigingen Olympia uit Amster dam en De Bataaf uit Halfweg. Om tien uur 's ochtends treden in het Noorder Sportpark onder andere Gerrit en Adrie Voort.ing, Piet Peters, Van Roon, Steen voorden en Bijster aan. De competitie We zeiden hot reeds, de kansen van de clubs uit Haarlem en omgeving voor de competitiewedstrijden in de eerste klasse zijn gunstig, omdat in drie gevallen lager geplaatste clubs de tegenstanders zijn. Stormvogels de enige uitzondering zal het in Dordrecht niet zo gemakkelijk krijgen 'tegen Emma, dat echter eigenaar dig genoeg in afdeling A het minste aan tal doelpunten gemaakt heeft. Dat wijst op een niet zo sterke voorhoede en kan de IJmuidenaren meer reden tot optimisme geven. EDO moet in het Noorder Sportpark gezien de ranglijst van I-Ieracles kun nen winnen. Te meer daar deze club beide uitwedstrijden (HDVS en Fortuna) verloor De Almeloërs blijven echter zeer wissel- vallige tegenstanders, die van geen op- geven weten. Flamingo's 5 10 Leeuwarden 4 4 NAC 5 8 Zw. Boys 4 4 MVV 5 6 Amsterdam 5 4 Emma 4 5 Go Ahead 4 3 Excelsior 5 5 Longa 5 3 Roda Sport 5 5 DOS 5 3 Stormvogels 5 5 Veendam 5 1 Willem II 5 9 DWS 5 5 EDO 5 7 Heracles 4 4 Fortuna '54 4 6 Pleerenveen 4 4 Rigtersbleek 5 6 Sparta 4 3 SVV 5 5 Brabantia 5 3 Sittardia 5 5 ADO 5 3 Elinkwijk 5 5 Wagening. 5 1 Haarlem kan zich in Enschedé herstel len van de Zondag jongstleden geleden nederlaag en Enschedese Boys verslaan. E. B. verloor tot dusver op eigen veld zo wel van EBOH (5—1) als GVAV (3—1). De drie winstpunten behaalden de Boys tegen Feijenoord (11) en Blauw Wit (42), beide in uit-wedstrijden. VSV tenslotte krijgt tegen Xerxes thuis dé kans om eindelijk eens een wat bete re positie te krijgen. Verleden week ver loren de Rotterdammers nog met twee een van Be Quick. Zij speelden totnutoe tweemaal gelijk: tegen VVV (22) en DFC (1—1). PSV Rapid J. C. Limburgia Alkmaar Haarlem EBOH Feyenoord GVAV NOAD H. DVS Ensch. Boys Vitesse Blauw Wit NEC VW Ajax HVC RBC Enschedé Eindhoven BW Vole wijekers DFC Graafschap VSV Be Quick Xerxes AGOVV In de derde klasse A ontmoet T.Y.B.B. op eigen veld Zandvoortmeeuwen, terwijl Ripperda naar Scheveningen gaat om daal de club van die naam de winst afhandig te maken. Voor de vierde klasse zijn vastge steld: Halfweg—Sloterdijk, DIO—KBV, EDOSt. Pancratius, OFCBloemendaal en Gold Star—EHS. Op de eerste competitiedag van 1955 heeft de competitieleider van de K.N.K.B. voor alle Haarlemse tweedeklassers een thuiswedstrijd vastgesteld. Aurora ontvangt van 122 uur bezoek van D.D.V. uit Amsterdam. De thuisclub zal ongetwijfeld na de fraaie successen van afgelopen week ook ditmaal de zege behalen. Ook voor Oosterkwartier staan de kansen niet ongunstig; daar het be zoekende Groen Geel zeker niet tot de sterkste ploegen moet worden gerekend. De perspectieven zijn voor Haarlem, dat van 122 uur tegen de Amsterdamse kampioen S.V.K. speelt, beslist niet hoop vol. Na deze wedstrijd speelt Animo Ready tegen Vogel uit Utrecht, dat nog geen en kel winstpunt behaalde en op de laatste plaats staat. De Haarlemmers staan op één na de onderste plaats, zodat deze ontmoe ting voor beide ploegen van veel belang cocoooooooocooooc»ocxoDoccoc>^x<xmooo3coDDOoüoOcoc«ocx De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem, die Zondag in het veld komen, zijn als volgt samengesteld: HAARLEM: doel: Snijders; achter: Kors H 5 en Kuys; midden: Barends, Laan en 8 Dinkelberg; voor: Jacob, Kamper- 8 8 veen, De Voogd, Brussee en Groene- 8 8 veld. 3 3 E.D.O.: doel: v. d. Berg; achter: Berends R 8 en Bax; midden: Snijders, Koning en 8 3 Vervoort; voor: Spiers, Mul, Roodse- 8 laar. Klein en Prins. 8 8 STORMVOGELS: doel: De Graaf; achter: 3 R Van den Oever en Post; midden: Venus, R 8 H. Snoeks, Tol; voorf: v. d. Meer, Fre- 8 3 riks, Luppens, J. Snoeks en Stelling. 8 H.F.C.: doel: Van der Lee; achter: Dek- 8 ker en Corbeth; midden: Bijleveld, 8 8 Molijn en Hein Winter; voor: Wijkhui- R 8 zen, De Nijs, Oud, Jochemus en Hans 8 g Winter. R 8 KENNEMERS: doel: Groot; achter: Le- 3 jeune en Van Luin; midden: v. d. o Outenaar, Schaaper en Six; voor: Janssen Jr., Janssen Sr., Van Soest, 3 Kops en Mosk. g V.S.V.: doel: Geerlof; achtgr: Schoon en 8 Wey; midden: Kloosterman, Hazeveld 3 en Van Deursen; voor: v. d. Kuil, Tiel- R rooy, Verswijveren, Belfroid en De 8 Graaf. OOCCCOOOCCCCOOOCCXXOCCOCCCOOCOCCCCCCCOCCOKCCCCCCOr'r ccco -an is. Wij geven de thuisclub een goede kans op de zege. waardoor het degradatiege vaar aanzienlijk verkleind zal worden. In de derde klasse speelt Watervliet in Amsterdam tegep Oosterpark. De gasten zullen hier geen moeite hebben om succes te behalen. Mocht het terrein van O.K.V. in Oostzaan bespeelbaar zijn dan wacht Sport Vereent daar een warme ontvangst, want de thuisclub verkeert in ernstig de gradatiegevaar. Met een eventuele zege van Sport Vereent is niet alleen genoem de vereniging doch ook Nieuw-Flora zeer gediend. Zondag 2 Januari houdt de motorclub „Haarlem en Omstreken" haar jaarlijkse „wildrit", waaraan zowel met motoren als auto's kan worden deelgenomen. Het par cours gaat over goede wegen en heeft een lengte van ongeveer zeventig kilometer.' De start is om één uur bij ■café Kenne- merland aan de Rijksstraatweg 433 in Haarlem. le klas dames: RapiditasHOC, 11 uur; BeverwijkDe Blinkert. 2e klas dames: De Blinkert 2Rapidi tas 2, 10.50 uur: Foresters 2IJmond 2; HOC 2—THB 9.30 uur; Heemstede—Zand voortmeeuwen, 10.30 uur. le klas heren: HOCBeverwijk, 10.30 uur; Concordia 2Rapiditas 2, 14 uur; De Kort geding op komst? De KNVB heeft een beslissing: genomen in de kwestie tussen het bondsbestuur en Be Quick over het viertal spelers van de ex-NBVB-club Venlo die overschrijving hadden aangevraagd naar Be Quick. De KNVB heeft de overschrijving van de hand gewezen met de motieven dat men eerst de Op Zondag 2 Januari wordt in het Hil- versumse Sportpark de serie winterdrave- rij voortgezet zonder dat er ook maar sprake is van enige verflauwing. De op nieuw verhoogde prijzen trekken nog zo vele eigenaren aan, dat opnieuw een num mer moet worden gesplitst. Geersen, die reeds in de vroege herfst gedupeerde clubs wilde helpen en dat een deel van zijn paarden reserveerde voor overschrijving in het rayon of district voor gaat. De kans is groot te achten dat een der spelers naar Eindhoven zal overgaan en de andere drie naar NEC. Deze uitspraak heeft in de Groningse gelederen grote ont stemming gewekt. Het viertal spelers had reeds een contract met Be Quick gesloten. Waarschijnlijk zal Be Quick met deze gang de wintermeeting, zal het nieuwe jaar wederom succesvol kunnen inzetten, daar hij in niet minder dan vier nummers als eerste aan de eindstreep wordt verwacht. Reeds het openingsnummer kan hij met Shirley Hollandia op zijn naam bréngen, daar de concurrentie bedroevend zwak is. Skippy M, Raffles en Saratoga zijn de con currenten. De veel verbeterde Quality F, die in de tweede afdeling van de Mozart- de spelers gebonden en onderzoekt momen teel de mogelijkheid om door middel van een juridische procedure verandering in de gevolgde gedragslijn van de K.N.V.B. aan te brengen. Hoewel de hitslag dit geenszins doet ver moeden, is de eerste klasse herenwedstrijd in de basketballcompetitie tussen het lei dende Black Pirates en Sportclub Haarlem toch bijzonder aantrekkelijk geweest. In het team van de Sportclub was Wietse Jansma weer van de partij en ondanks het feit dat hij niet productief was, was zijn medespelen zonder twijfel een geduchte versterking. Bij de Black Pirates was Ruud van Elk eveneens weer van de partü en ook hii speelde een goede partij. De leiders namen door Jole de leiding (0-2), doch Hoos (strafworp) en Jansma na een fraaie combinatie met Uljee brachten de stand met 3-2 in het voordeel van de Sportclub, welke voorsprong zelfs werd vergroot tot 7-4. alvorens Kaart en Van Elk de bordjes weer deden verhangen (7-8). Hierna werd het een gelijkopgaande strijd (11-10 en 11-12), waarna Van Andel er in slaagde de stand weer op 13-13 gelijk te brengen. Dank zij een bijzonder fraai schot van Uljee ging de rust toch nog in met een verdiende kleine 15-13 voorsprong van Sportclub Haarlem. Ook het begin van de tweede helft gaf een vrijwel gelijk opgaande strijd te zien. Nadat aanvoerder Meenhorst eerst de stand weer in evenwicht had gebracht, wist Uljee zijn vereniging wederom een voorsprong te geven. Hierna toonde Kaart (Black Pirates) zijn grote schotvaar digheid en dank zij zijn productieve bui werd de grondslag gelégd voor de uitein delijke zege. Hij bezorgde met zeven pun ten in deze periode zijn team een voor sprong van 30-21. Dit betekende voor de Sportclub reeds de genadeslag en met nog twee minuten te spelen was deze voor sprong uitgegroeid tot 38-27. Hierna wer den door Uljee (SC Haarlem) en Ruud van Elk (Pirates) twee straf worpen gemist, waarna Mulië het laatste punt in deze wed- striid scoorde (40-27). De volledige uitslagen waren: Dames: HOC 3The Typhoons 3 12-22, Raoiditas 1Schoten Giants 1 14-31. Heren: ZBVS 2—The Typhoons 4 27-23. The White Stars 2Antilopen 3 26-11, SC Haarlem 1—Black Pirates 1 27-40, IHJ 2— Blinkert—Zandvoortmeeuwen 9A0 uur. .TuMoren'Tmeisjes)3; HOC c—SC Haarlem 2e klas hei-en: IJmond 2Zandvoort- f.14. van zaken geen genoegen nemen. Men acht. prijs aan de start verschijnt, kan met haar meeuwen 2, 10.30 uur; Blinkert 2, 15.10 uur. Concordia 3De Junioren (jongens): Antilopen AExer- citia 46-14. nog steeds groeiende vorm de baas blijven over Rosamunde en Royal Heny, tenzij Q Bascom in zijn rustperiode niets van ziin kwaliteiten heeft ingeboet. Ook in de Bruckner-prijs is dé Nederlandse kam pioen met Ready Hollandia G en Rose Ax worthy G zeer sterk vertegenwoordigd. Slechts Quibus en Rita Rosa kunnen het hem lastig maken. In het internationale slotnummer heeft hij eveneens drie troeven, waarvan hij Paerl Spencer wel zal kiezen. De merrie werd Zondag door een ongelukkig incident uit de course gereden, maar toonde daarna zoveel snelheid, dat zij tot de beste paar den in ons land gerekend mag worden. Our Volann en Playsier zullen haar lang partij geven. In de eerste afdeling van de Mozart- prijs valt ondanks de korte afstand de keuze op Queen Bonnie, die met enig ge luk Rita du Maire de weg naar een zege zal kunnen versperren. De sterke René M zal zich zonder fouten eveneens in de kop groep kunnen plaatsen. Met Rosa Dear, die bijna een half jaar niet in de baan is geweest, moet terdege rekening worden gehouden. De serie-draverij is deze maal voor de amateurrijders gereserveerd, waardoor de keuze dubbel moeilijk wordt. De trouwe en succesvolle combinatie Nuni Brewer- Louis v. Barlingen verdient in dit veld wel de meeste aanbeveling, temeer daar de korte afstand juist een kolfje naar rappe benen van doze kortebaanster is. De tegen stand is echter zwaar, maar daar Van Har- lingen uitstekend met de schimmel over- In de hoofdgroep van het Hoogoven schaaktournooi. dat van 8 tot 16 Januari in Beverwijk wordt gehouden, zullen de vol gende buitenlandse schakers deelnemen: Pilnik (Argentinië). Czerniak (Israel), Mi- lik (Joegoslavië). Zoltan Kovacs (Oosten rijk) en vermoedelijk Perez (Spanje). De Nederlandse deelnemers zijn: Prins, Don- ner, Bouwmeester, Kramer en dr. Bergsma. Donderdag werden twee hangpartijen uit de eerste ronde van het schaaktournooi in Hastings uitgespeeld. Donner (Ned.) verloor in 56 zetten van Szabo (Hong.) en Pachman (Tsjsl.) won van Alexander (Gr. Br.) die bij de 37e zet de vlag streek. Voorts werden nog drie partijen van de tweede ronde gespeeld. De uitslagen hier van luiden: Fairhurst (Gr. Br.)Donner 0-1: onze landgenoot won in 67 zetten. Smyslov (R.)Fuderer (Joegosl.) 1-0 (37 zetten). Alexander (Gr. Br.)Philips (Gr. Br.) 1-0 (60 zetten). weg kan, worden Qui est-ce qui en Quite Heny toch niet verder verwacht dan de plaatsen. Oscar is de outsider. De pittige Rosa B demonstreert in Hil versum haar voorkeur voor deze baan al tijd in een vlotte actie, die een lust is voor het oog. Óp eigen terrein achten wij haar dan ook in de Mendelsohn-priis niet te kloppen, ondanks de aanwezigheid van Quality Hollandia en Pirette. Haar stalge- noot Parel Holland zou kunnen verrassen. In de Gounod-prijs gaat de voorkeur uit naar Réthy Hollandia, die met Query Ha nover en Prinses Zora het trio vormt, dat de lakens uit zal delen. De keuze valt niet rnee, doch Réthy Hollandia is snel, kan starten en heeft voldoende uithouding;. De onberekenbare Odylie Spencer, die de ene dag vleugels schijnt te hebben en de andere dag weer niet te regeren is met haar onstuimige springpartijen, is in feite het paard van de course. Wie weet wat voor machtige demonstratie zij Zondag weer zal geven? In de opstelling van het elftal van de oud-internationals, dat zoals bekend, mor gen tegen HFC de traditionele Nieuwjaars- wedstrijd speelt, is wederom een wijziging gekomen. Van Dijk van Ajax krijgt geen toestemming van zijn vereniging te spelen. Hij wordt vervangen door Kick Smit. De droog- en conditietraining, die onder leiding van dr. Carlier aan enkele dames en heren van de Nederlandse Skivereni ging gedurende een tiental weken op C.I.Ö.S. is gegeven als voorbereiding voor het aanstaand wedstrijdseizoen heeft be vredigende resultaten afgeworpen. Of deze intensieve voorbereiding ook zal doorwer ken op betere resultaten in de wedstrijd sport zal het aanstaand seizoen moeten uitwijzen. Indien die wedstrijdresultaten inderdaad redelijk zijn, dan zal de Nederlandse Ski vereniging zich met het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité in verbin ding stellen om de mogelijkheid na te gaan of Nederland ook op skigebied zal kunnen worden vertegenwoordigd bij de Olympi sche Winterspelen, die in 1956 in Cortina d'Ampezzo worden gehouden. OM DE KONING GUSTAAF-BEKER. Het dubbelspel op de tweede dag van de halve eindstrijd tussen Italië en Noorwegen in het tennistournooi om de Koning Gustaaf- beker is eveneens door de Italianen ge wonnen, Fachini en Pietrangeli (Italië) ver sloegen Sjoewal en Hessen (Noorwegen) met 62, 64. 6—4. Italië heeft de leiding met 3—0. INTER MILANO WON DE SPENGLER- CUP. De beslissende wedstrijd van het iishockeytournooi om de Spengler Cup in Davos tussen Füssen en Inter Milano is door de Italianen gewonnen met 50. De tussen standen waren 30. 10. 10. De Italiaanse ploeg kwam daardoor in het bezit van de beker. WHITEFIELD KRIJGT JAMES SULLI VAN TROPHEE. De James Sullivan trophee, de hoogste onderscheiding van de Amerikaanse Amateurs Athletiek Unie voor amateur athleten. is voor 1954 toegekend aan Malvin Whitefield. houder van het wereld record voor de 880 yards en zowel bij de spelen van 1948 in Londen als bij die van 1952 te Helsinki winnaar van de 800 meter. Hij is de eerste kleurling aan wie deze eer te beurt valt. ADVERTENTIE Met interessante vliegtuigplaatjes NIET ZOZEER HET EEIT dat Australië de Davis Cup aan Amerika is kwijtgeraakt heeft ons de afgelopen week verwonderd, maar wel de ver klaring van enkele tennisexperts waar om dat gebeurd is. „hl de afgelopen vier jaar," zo zeiden die insiders, „zijn Hoad en Rosewall gedurende tenmin ste tien maanden van elk jaar in touw geweest en die inspanning is blijkbaar te groot geweest. Onze jeugdige spelers zijn overwerkt en het bestuur van onze Bondzou onze prominente spelers eigenlijk moeten verbieden deel te nemen aan de belangrijke tournooien overzeezoals de Wimbledon-kam- pioenschappcn, de internationale kam pioenschappen van Frankrijk enzo voort." Een vreemde verklaring. Vooral als men weet dat Hoad en Rosewall ama teurs zijn WIJ HEBBEN ONS IN DEZE RUBRIEK al eens bij een vorige gelegenheid afge vraagd wat in internationale tenniskrin- gen dan toch wel een amateur is. Vooral na het bekend worden van de „vergoe dingen", die bekende spelers ontvangen voor het deelnemen aan tournooien over al in Europa en de praktijken, die de organisatoren er van bedrijven om spelers en speelsters van naam op de lijst van deelnemers te krijgen. Nog onlangs verklaarde de Amerikaanse professional- speelster Gussie Moran de juffrouw, die enkele jaren op Wimbledon steeds opviel door haar vreemde kledij dat zij graag weer „amateur" wilde worden, omdat zij zich dan financieel heel wat beter kon weren Een teken destijds, die overdreven in spanning bij tennis zoals bijvoorbeeld van Hoad en Rosewall en die vreemde opvattingen over het amateurschap? NU VEERTIG JAAR GELEDEN maakte een tenger vijftienjarig meisje furore op de tennisbaan. Er was geen vrouw in haar omgeving die tegen haar ook maar een schijn van kans maakte. Vrijwel zon der een set te verliezen won zij tournooi op tournooi onder het streng toeziend oog van haar vader, die ijverig aanteke ningen maakte om die later met haar te bespreken tijdens de dagelijkse training, waarvoor van stad naar stad een verstel baar „tennismuurtje" werd meegesjouwd. Het was al tennis wat de klok sloeg. Het gevolg was een wereldkampioenschap dat bestond toen nog nog voor haar zestiende verjaardag. Het meisje heette Suzanne Lenglen. Toen de eerste wereldoorlog voorbij was en de kleine Suzanne intussen was opgegroeid tot een kwiek meisje van 'negentien jaar, bleek al spoedig dat zij een uitzonderlijk goed speelster was ge bleven. Nauwelijks was het internatio naal contact hersteld of Suzanne deed weer van zich spreken. Een opsomming van haar successen zou te ver voeren, want zij won alle tournooien waaraan zij meedeed. In 1919 behaalde zij ook de titel op Wimbledon en versloeg ook de kampioene van 't jaar daarvoor, mrs. Lam bert Chambers, die in elf jaar niet ver slagen was. Een opmerkelijke match, om dat zij, na de eerste set verloren te heb ben, in de final set twee matchpoints ovei-leefde en haar tegenstandster toen geen kans meer gaf. Deze krachttoer was voornamelijk te danken aan het feit, zo zei men, dat zij van haar vader langs de kant op eritieke momenten een slokje cognac kreeg. SUZANNE LENGLEN bleef daarna de sterkste speelster in de wereld. In zeven achtereenvolgende jaren behaalde zij zes maal de damestitel op Wimbledon. Het enige jaar dat dat niet gebeurde was zij ziek. Geen wonder haast dat de pittige Frangaise bijzonder populair werd. Zij was ook de eerste speelster voor wie duizen den soms 's nachts in een queu voor de loketten gingen staan om haar de vol gende dag te zien spelen. Haar houding in alle phasen van de strijd, haar wijze van slaan en vooral haar verfijnd elegante en uiterst snelle voetenwerk waren een lust voor het oog. Zij had geen harde en gevaarlijke slag, maar haar plaatsen was zo op de centimeter nauw keurig, dat zij haar tegenstandsters van de ene hoek van de baan naar de andere stuurde en ze veelal in de eerste set al volkomen uitputte. Suzanne speelde vrijwel het gehele jaar door tennis. Er was eenvoudig niets anders dat haar belang inboezemde. Zo gauw zij op een tennisbaan stond leefde zij zich volkomen uit. De ene keer voeg de zij de linesman bij een vermeend fou tieve waarneming allerhande minder vleiende woorden toe, een ander maal was zij de ijdelheid in persoon of huilde zij tranen met tuiten. Verliezen deed de „queen of the courts" intussen vrijwel nooit. Ook niet van de opkomende tennis ster Helen Wills uit Californië in wie velen de opvolgster zagen van Suzanne. ZO WAS DUS SUZANNE het troetel kind van de menigte, die van haar geen kwaad wilde weten. Toen plotseling een roman van haar verscheen, „Love-game", was deze al spoedig een bestseller en 'jTS Suzanne Lenglen in haar glorietijd. werd later verfilmd. Haar werd zelfs de hoofdrol aangeboden, maar ze weigerde. In 1926 speelde ze weer op Wimbledon. Speciaal voor haar wedstrijd kwam op een dag koningin Mary kijken. Ongeluk kig genoeg kreeg ze echter juist op die dag weer eens een meningsversschil met een van de officials. Ditmaal over de tijd waarop ze moest spelen. Ze verscheen ruim een uur te laat op de baan, maakte weer ruzie en weigerde daarna in het dubbelspel verder uit te komen. Koning in Mary kon onverrichter zake vertrek ken. Toen velen haar op haar onjuiste houding opmerkzaam maakten, trok de temperamentvolle Suzanne zich ook terug uit het enkelspel. NIET LANG DAARNA keerde zij het amateurisme de rug toe en tekende een contract met de Amerikaanse impres- sario Charles Pyle. die haar vier maan den lang exhibitions wilde laten spelen in Amerika. Voor die vier maanden ten nis ontving zij volgens contract niet min der dan honderdduizend dollar. Dat was in 1926! Een heel bedrag in die tijd. Men wist toen nauwelijks iets van tennisprofessionals af en zeker niet van vrouwelijke profes sionals. Maar Suzanne kon dat niets schelen. Toen de vier maanden om waren en de ruzie tussen pro-profs en pro amateurs nog volop aan de gang was, nam zij de leiding op zich van een mode huis in Parijs, waarna zij nog een tijdje directrice was van een Franse tennis- school, die tot stand was gekomen door bemiddeling van het departement. Op negenendertigjarige leeftijd stierf Suzan ne Lenglen, een van de beste tennissters, die er ooit op de wereld geweest zijn. Te harer nagedachtenis noemde men de straat in Nice, waar zij geboren was, de „Avenue Suzanne Lenglen." WIJ VERTELDEN wat over deze temperamentvolle en succesvolle Fran gaise, omdat men niet moet denken dat de tegenwoordige toestanden in het internationale tennis van de laatste tijd zijn. Het is eigenlijk altijd zo geweest dat sommige uitblinkers ook bij andere sporten aan hun liefhebberij willen verdienen. Daarom moeten wij eigenlijk ook niet zo verbaasd zijn als we lezen dat Hoad en Rosewall „over werkt" zijn en Gussie Moran meer denkt te verdienen als amateur. E. K. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft in overleg" met de technische commissie een uitgebreid programma voor het aanstaand voorjaar vastgesteld, waarop de reeds be kende landenwedstrijden staan, alsmede enkele semi-interlandontmoetingen en een aantal oefenwedstrijden van het voorlopig Nederlands elftal. Het programma ziet er als volgt uit: 19 Januari in Nederland: Bondselftal te gen een buitenlandse tegenstander. De K.N.V.B. heeft voor deze ontmoeting de Hamburger S.V. uitgenodigd. Van de zijde van Hamburg is medegedeeld, dat men eigenlijk niet aan deze uitnodiging gehoor kan geven in verband met de mogelijke kansen, welke H.S.V. heeft op het afde lingskampioenschap. De H.S.V. vond de in vitatie evenwel zo eervol, dat besloten is binnenkort een speciale bestuursvergade ring uit te schrijven, waarop een beslissing zal worden genomen. Mocht H.S.V. de be zwaren handhaven, dan zal K.N.V.B. naar een andere buitenlandse tegenstander uitzien. 16 FebruariBondselftalFranse club. 22 Februari Gent: Rode DuivelsZwa luwen. 2 Maart: BondselftalEngelse eerste divisie-club. Het hangt niet alleen van de stand in de Engelse competitie, maar qpk van de resultaten der cupwedstrijden af, welke club aan de invitatie van de K.N.V.B. ge hoor zal kunnen geven. 9 Maart: Nederland BDjurgarden (Zweden). 13 Maart Amsterdam: NederlandDene marken. 13 Maart: BondselftalDjurgarden in een ander gedeelte van het land. 16 Maart: Bondselftal—Djurgarden (lichtwedstrijd). 23 Maart: Voorlopig Nederlands elftal London in Rotterdam. 3 April Amsterdam: NederlandBelgië. 3 April in België: België BNederland B. 20 April Essen: Rot Weiss-Bondselftal. Om aan het verzoek van de technische commissie gehoor te geven, heeft het be stuur van de bond besloten de spelers, die voor het Nederlands elftal in aanmerking komen ook een oefenwedstrijd in het bui tenland te laten spelen. Rot Weiss had des tijds in Nijmegen reeds een verzoek tot de K.N.V.B. gericht voor het spelen van eer. dergelijke ontmoeting. I Mei: IerlandNederland in Dublin. II Mei: Voorlopig Nederlands elftal Engelse eerste divisieclub. 19 Mei Rotterdam: NederlandZwitser land.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9