Heemstede: een gelukkige gemeente Raadslid signaleert mensonterende woontoestanden in Rozenprieel Patiënten luisterden naar Nieuwjaarswensen van familieleden Frans Halsmuseum streeft naar belangrijke jubileum-expositie Nieuwjaarsreceptie in Haarlemse ridderzaal MAANDAG 3 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Bij een begroting Opening „Kortenaerhuis" in Heemstede Aanbesteding wegen in Bloemendaal Ook vragen over veiligheid bij Haarlems Energiebedrijf Heemsteedse straten die een flinke beurt krijgen Voorstellen B. en W. van Heemstede Geen antwoorden op prijsvragen van Teyler WASSERIJ DUYN A. Beekman verliet Bloemendaalse politie Oudejaarsavond in de Clarastichting 350 jaar geleden werd Adriaen Brouwer geboren Toneelgroep van K.A.B. met „Een Zomerzotheid" W. F. van der Hulst verliet de gemeente-reiniging Uitkering aan een drietal instellingen Monument van studenten voor gemeente Bergen Burgerlijke Stand van Haarlem EVENALS ZIJN HAARLEMSE ambtge noot reeds enige jaren doet, heeft thans ook de Heemsteedse wethouder van finan ciën, de heer A. J. van Houten, bij de op de laatste dag van het vorige jaar ver schenen en door ons gepubliceerde ont- werp-gemeentebegroting voor 1955 een overzicht gevoegd van de geraamde uitga ven, gerangschikt naar een aantal functio nele kostengroepen, welke tezamen een indruk geven van het verzorgspeïl van de gemeente. Nu ook Heemstede een dergelijk staatje heeft samengesteld wordt een vergelijking tussen het Haarlemse en Heemsteedse uit- gavenbeeld interessant, temeer omdat de burger bij dit begrotingsaspect nauw be trokken is. Hij kan namelijk met behulp van dit overzicht vaststellen wat hij (indi rect) bijdraagt voor elk onderdeel van de gemeentelijke taak. De Heemstedenaar kan bijvoorbeeld thans vaststellen, dat hij op een cent na dertien gulden per jaar bijdraagt in de kosten van het algemeen beheer der ge meente dat is, zeer globaal gezegd, het raadhuis en wie daarin werken en bestu ren en de Haarlemmer maar 10,51, dus een kleine rijksdaalder minder. Maar daar staat tegenover, dat de open bare veiligheid (politie, brandweer, be scherming bevolking) in Haarlem 21.35 per hoofd vergt en in Heemstede maar 15,99. Het sociologische verschil tussen een grote stad en een forensengem ente wordt wel zeer duidelijk gedemonstreerd in de uitgaven voor maatschappelijke steun en voorzorg. In Haarlem neemt het negende begrotingshoofdstuk, dat van Sociale Zaken, in absolute cijfers gerekend, de eerste plaats in: 37,11 per hoofd en 23,625% van alle geraamde uitgaven. In Heemstede kost de sociale zorg „slechts" 20,22 per inwoner of 13,26%. Het spreekt vanzelf, dat Heemstede de sommen, welke het niet in de sociale sector behoeft uit te geven, voor andere doeleinden kan gebruiken. Men vindt dat onmido lijk terug in de uitga ven voor Openbare Werken, welke in Heemstede 31,35 per inwoner (20,46%) belopen, tegen 20,74 (13,20Vo) in Haar lem. Op het punt van het onderwijs schijnen de wethouders Geluk en Disselkoen een nek-aan-nek race te houden, welke intus- ren door de Heemstedenaar wordt gewon nen: daar wordt ruim 25%> van het begro tingsbedrag aan onderwijs besteed, in Haarlem 22%. Daar staat tegenover, dat de culturele sector van het achtste begro tingshoofdstuk in Haarlem heel wat meer aan zijn trek komt met 7,94 per inwoner (5,055%) tegen 3,55 (2,31"/») per Heem stedenaar. In ons artikel in ons blad van 31 De cember 1954 over de Heemsteedse gemeen tebegroting wezen wij er reeds op, dat de rijksuitkeringen ter compensatie van vroe gere belastinggebieden voor Heemstede uitermate gunstig zijn uitgevallen. Van daar dat ondanks een sterk gestegen ver- zorgingspeil per Heemstedenaar, van baby tot besje, wordt in 1955 ruim dertien gulden meer besteed dan in 1954 deze keer de begroting sluitend kon worden ge maakt zonder aantasting der reserves, zo als de voorafgaande twee jaren. Aan het vragen van een subjectieve uitkering is Heemstede dan ook nog lang niet toe. Voor dat het dat zou kunnen doen, zouden trou wens eerst andere gemeentelijke bronnen van inkomsten aangeboord of intensiever gebruikt moeten worden. Wethouder Van Houten verzekerde ons. dat dit ongetwijfeld zou gebeuren indien het verzorgingsniveau bedreigd zou worden. Hetgeen nog niet wil zeggen, dat daarom de burgemeester en de vier wethouders maar ongebreideld posten op de begrotingen van de hen toevertrouw de diensten en afdelingen zouden kunnen brengen. Zij dienen zich wel eens te be perken, maar, zo zei wethouder Van H o u t e n ons, dit gebeurt in een sfeer welke gekenmerkt wordt door onderlinge waardering en wederzijds vertrouwen. Hierdoor wordt, ook bij verschillen van in zicht toch een aanvaardbare synthese be reikt, zoals ook de huidige samenstelling van het college door velen als een synthese Zondagmiddag heeft op het van de Pro vinciale Waterstaat gehuurde terreinge deelte aan de Haviksweg in Heemstede de officiële opening plaats gehad van een nieuw troephuis van de Kortenaergroep, groep zestien in het district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Padvin ders. De opening geschiedde door de voor zitter van de ouderccmmissie, de heer A. W. Kant. Hii memoreerde de lange weg, die moest worden afgelegd om een nieuw troephuis te kunnen plaatsen, sinds het vorige houten gebouw enige jaren geleden op het districtsterrein aan de Zanderij- vaart in vlammen was opgegaan. Mede door een lening van de ouders aan de groep kon het ideaal van een nieuw troep huis worden verwezenlijkt, waartoe in Blaricum een tuinhuis werd aangekocht. Na overplaatsing en uitbreiding heeft de Kortenaergroep nu een uitstekend onder komen voor de verkenners. De welpen en voortrekkers hadden reeds een lokaal voor hun bijeenkomsten, zodat nu de gehele groep onder dak is. De heer Kant betreur de het, dat de gemeente Bloemendaal, in welke gemeente de groep ook een buiten- centrum heeft, zo weinig medewerking wilde verlenen om toestemming te geven het troephuis op een terrein in deze ge meente te bouwen. Heemstede verleende deze medewerking wel. Tenslotte bracht de spreker dank aan oübaas C. H. Vollrath, die bijna elke moei lijkheid overwon om tot de bouw van het nieuwe troephuis te komen. Vervolgens richtte ir. J. Pool, district commissaris in het district Haarlem N.P.V., zich tot de aanwezigen om een vergelijking te treffen tussen de opening van een nieuw troephuis en het begin van een nieuw jaar. IIij vertrouwde, dat men langzamer hand zou geraken uit de impasse van een nog steeds nijpend tekort aan troephuizen voor de jongens, die hun weg in de pad vindersbeweging zoeken. Uit de versiering en inrichting van het gebouw, kan men aldus hopman Pool zien, welke waarde de jongens aan een bezit van een eigen onderkomen geven. Namens de Brederode groep, groep drie in dit district, bood Vaandrig J. Huisman aan oübaas Vollrath een inventarisstuk voor het troephuis aan. Onder de aanwe zigen bevonden zich tevens de assistent districtscommissarissen de schippers ir. D. A. Bonhof en R. Vroom. A. J. van Houten, Heemsteeds wethouder van financiën. van de in.de raad vertegenwoordigde op vattingen wordt beschouwd. Niet alleen materieel kan Heemstede een gelukkige gemeente worden genoemd. Alle werkzaamheden aan wegen en rio leringen werden tot heden in de gemeente Bloemendaal in eigen beheer uitgevoerd. In de toelichting op de begroting merken B. en W. van Bloemendaal op, dat de vraag gesteld kan worden of het van financieel standpunt bezien voor de gemeente niet voordeliger is bepaalde werken aan te be steden. Weliswaar is de dienst Openbare Werken tot op zekere hoogte ingesteld op het uitvoeren van werken in eigen be heer, maar het aanleggen van wegen en rioleringswerken behoort niet tot de vrij regelmatig voorkomende werkzaamheden, waaruit valt af te leiden, dat de dienst ten aanzien van deze werken, althans wat het aantal arbeidskrachten betreft, slechts op normaal onderhoud is ingesteld. Daarom zou men, wat het aanbesteden van de aan leg van wegen en rioleringswerken betreft, daartoe bij wijze van proef kunnen over gaan. Blijkt hierna, dat aanbesteding goed koper is, dan komt dit de gemeentefinan- ciën ten goede. In het andere geval, name lijk wanneer zou blijken, dat aanbesteding geen voordeel biedt, heeft de gemeente tóch de voldoening, de zekerheid te heb ben. dat zij. wat de financiële kant betreft, met het in eigen beheer uitvoeren Van aanleg van wegen en rioleringswerken de juiste weg bewandelt De in Texas gevestigde onderneming ,.The Pyramid Rubber Company" heeft be sloten in Vlaardingen een dochteronder- ming te vestigen. Een fabrieksgebouw is reeds ter bese likking. Het voornemen be staat om in Februari met de productie een begin te maken. Deze Amerikaanse onder neming vervaardigt onder meer babyflessen en zal hoofdzakelijk voor de export werken. Twee Haarlemse raadsleden, de heren W. Men sink (Arbeid) en H. C. Hen- nevelt (C.P.N.), hebben 1954 besloten met het stellen van schriftelijke vragen aan Burgemeester en Wethouders. De eer ste heeft zijn aandacht gericht op de woon toestanden in het Rozenprieel, met name op de toestand van een rij woningen aan de Tulpenstraat. De heer Hennevelt wenst, naar aanleiding van een recent dodelijk on geluk op het terrein van het Energiebedrijf, geïnformeerd te worden omtrent de bij het G.E.B. geldende veiligheidsmaatregelen. De vragen van de heer Mensink luiden: le. Is het uw college bekend, dat in de woningen aan de Tulpenstraat 45 t/m 51 mensonterende toestanden heersen, vooral doordat tot zelfs binnen enkele huizen het drek uit afvoerbuizen e.d. op de vloeren terecht komt en niet met succes kan wor den tegengehouden of afgevoerd, terwijl het daar elders zo dicht bij de woonruimte en de keuken van bovenbewoners ligt, dat ook van daaruit de stank en het „uitzicht" walgelijk zijn? 2e. Is het juist, dat een en ander niet alleen het gevolg is van schandelijke te kortkomingen van de huiseigenaren, doch tevens van het feit, dat de gemeentelijke riolering ter plaatse niet deugt? 3e. Is het juist, dat dit laatste en andere tekortkomingen aan deze huizen, zoals kapotte vloeren, lekkages in daken en aan schoorstenen, scheuren in muren, rottend fruit en veel ander afval in een niet meer bewoond benedenhuis onder een wel be woond bovenhuis, reeds lang bij de ge meentelijke dienst van Bouw- en Woning toezicht bekend zijn, doch dat een of meer ambtenaren van deze dienst aan bewoners gezegd hebben, dat Bouw- en Woningtoe zicht hier niets kan doen, daar deze wo ningen toch voor afbraak bestemd zijn? 4e. Is het waar, dat een of meer amb tenaren van Bouw- en Woningtoezicht aan bewoners het advies hebben gegeven om zelf op de openbare weg de straat op te breken en eventuele breuken in afvoer buizen en riolering op te sporen en te helen, in plaats dat bevorderd wordt, dat zoals elders de publieke plicht van de ge meente en de particuliere plicht van de huiseigenaren wordt nagekomen? 5e. Zijn B. en W. niet van mening, dat hier terstond moet worden ingegrepen, op dat de bewuste gezinnen, waarin zich nog zeer jonge kinderen bevinden, niet langer in deze mensonterende omstandigheden blijven leven? 6e. Kunnen B. en W. mededelen of en, zo ja, welke maatregelen zij daartoe heb ben genomen en noc? zullen nemen? De vragen van de heer Henneveld luiden: Op de Heemsteedse begroting voor 1955 is f 127.797,77 uitgetrokken voor het onder houd van straten en pleinen, wegen en voetpaden. Onder meer zal 7400 vierkante meter bi tumen wegdek van de Leidsevaart, de Glip-r perweg en de Sportparklaan een opper vlaktebehandeling krijgen. De volgende straten en wegen zullen gedeeltelijk ver straat worden: P. de Hooghstraat, Fr. Schubertlaan, Nic. Beetslaan, Overbos- straat, Willem Klooslaan, Nobellaan, Bron- steeweg, C. Francklaan, Asterkade, Lo- rentzlaan, Crayen.singel, Berliozlaan, Raad huisstraat, Lanckhorstlaan, Valkenburger laan, Heemst. Dreef, Laan van Insulinde, Timorstraat, Raadhuisplein. De volgende trottoirs moeten gedeelte lijk worden vertegeld: Wagnerkade, C. Francklaan, Heemst. Dreef, J. Verhulst- laan, Spoorzichtlaan, Zandvoorter Allee, Bachlaan, v. Slingelandtlaan, R. Visscher- plein, Einthovenlaan, Nobellaan, Asserlaan, Glipperweg, Celebesstraat, Lijsterbeslaan, J. v. Bergstraat, Valkenburgerplein, Lo- rentzlaan, Binnenweg, Valkenburgerlaan, Raadhuisplein, H. de Keyserlaan, Cruquius- weg; verder ophalen van verzakkingen en gaten. De volgende bitumenpaden zullen worden uitgevuld en een oppervlaktebehandeling krijgen: Jos. Israëlplein, J. C. v. Oostzanen- laan, Glipperweg, Prinsenlaan, Jac. Thijsse- laan, Heimanslaan, Hugo de Vriesplein, Clusiuslaan. Voorts gewoon onderhoud van overige bitumenwegen, rijwielpaden en voetpaden, het maaien en opruimen van open terrei nen, onderhoud van woonwagenkamp met stal en terrein bij woonschuitenhaven, als mede onderhoud van de wandel- en voetpa den langs Van Merlenlaan, Herenweg, Heemst. Kanaal, Spaarne en Bronstee- vaart, Tooropkade, Zandvaart, Herfstlaan, Crayenestersingel en Ringvaart. Op Woensdagmorgen 29 December 1954 heeft zich op het terrein van het Gemeen telijk Energiebedrijf een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een ambtenaar van dit bedrijf dodelijk verongelukte. le. Zijn op dit bedrijf al niet eerder gelijksoortige ongevallen voorgekomen met een dergelijke noodlottige afloop? 2e. Zo ja, zijn dan Burgemeester en Wethouders van mening dat hiertegen ten spoedigste de nodige veiligheidsmaatrege len moeten worden doorgevoerd, opdat het personeel in dienst van de Gemeente Haar lem niet onnodig met gevaar voor eigen lijf en leven taken behoeft te verrichten? 3e. Kunnen Burgemeester en Wethou ders mededelen welke maatregelen zij den ken te treffen om een dergelijk ernstig on geluk in de toekomst te voorkomen en de arbeidsveiligheid voor de in dienst der Gemeente werkzame ambtenaren tot het hoogst mogelijke peil op te voeren? In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal een voorstel van B. en W. aan de orde ko men om te besluiten gemeenschappelijk met de raden der gemeenten Bennebroek, Bloe mendaal, Haarlem en Zandvoort een ge meenschappelijke regeling te treffen ter be hartiging van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in het district Haarlem en omliggende gemeenten. De globale kosten van deze regeling zullen voor Heemstede ongeveer f 5500 per jaar bedragen. Ten behoeve van de aanschaffing en in richting van een kleedgebouwtje op de speelweide nabij de Wagnerkade vragen B. en W. de gemeenteraad een crediet van f 5150 beschikbaar te stellen. B. en W. vragen de gemeenteraad mach tiging voor de gemeente te verkopen aan de heer M. J. Meuleman te Heemstede een perceel grond, groot ongeveer 449 m2, aan de Oostzijde van de Franz Schubertlaan. De grond is bestemd voor toevoeging als tuin bij de te bouwen eengezinswoningen; de prijs bedraagt f 5 per m2. Ten behoeve van de aanschaffing van een vijftigtal leerlingensets met meubilair voor de leerkracht en een podium voor de Voorwegschool vragen B. en W. de raad een crediet van f 3400 beschikbaar te stel len. Op de prijsvragen van Teylers tweede genootschap inzake een samenvattend ver haal over de scheuring in het koninkrijk der Nederlanden in 1330 en een botanische analyse van de veenvorming in Nederland onder de huidige klimaatsomstandigheden, zijn geen antwoorden binnengekomen. Uit geschreven blijft nog de prijsvraag naar een levensbeschrijving van de schilder Willem. Pietersz Buytewech, waarvan de antwoorden op 1 Januari 1956 binnen moe ten zijn. ADVERTENTIE \.mst»:ki»,\mskvaart20 MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Onderscheiding voor hoofdagent Na een politiedienst van zesendertig jaar. eerst bij de rijkspolitie en sinds 1940 bij het gemeentelijk politiekorps van Bloemendaal, heeft hoofdagent A. Beekman op de middag van oudejaarsdag met het afscheid van 1954 tevens afscheid genomen van het politie korps wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, die bij de politie (volgens de gepensionneerden) vrij laag ligt. Want hoogfdagent Beekman voelt zich nog sterk genoeg en zou graag nog een zo merseizoen aan het Bloemendaalse strand hebben meegemaakt. Dat zou dan het tiende jaar zijn geworden, want var 1946 af, dus gedurende negen zomerseizoenen, heeft hij de scepter gezwaaid aan de kop Zeeweg. Voor velen, die aan het Bloemendaalse strand verpozing zochten, was hij daar een bekende en geziene figuur. Daarvan getuig den ook de toespraken, Vrijdagmiddag bij het afscheid in de gymnastiekzaal van het Overveense politiebureau, tot hoofdagent Beekman gericht. In deze bijeenkomst, die een intiem karakter droeg, werd allereerst het woord gevoerd door de burgemeester van Bloemendaal. dr. D. H. Peereboom Voller, die de goede kwaliteiten en het punctueel uitvoeren van de dienst in de scheidende politieman prees. Hij besloot met de mede deling, dat aan hoofdagent Beekman de ere- médaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toegekend en spelde hem de versierselen daarvan op. De draag- médaille hiervan ontving de heer Beekman van het korps, dat bijna voltallig aanwezig was met een aantal oud gedienden, bij mon de van de hoofdinspecteur-korpschef van politie, de heer J. Voerman. Namens dit korps werd hem tevens een asbak van Delfts blauw aangeboden. Eveneens van Delfts blauw was de tabaks pot, die de heer Beekman werd aangeboden door de Politie Sportclub Bloemendaal, waarvan hij al die jaren lid is geweest en gedurende een korte periode zelfs bestuurs lid. Deze aanbieding geschiedde door de voorzitter van de sportclub, de heer H. L. A. van de Pavert. die zeide. dat de heer Beek man zich weliswaar wat de sportbeoefe ning betreft beperkte tot de schiet- en voetbalsport, maar vooral bij de schietsport door het behalen van eerste prijzen bewees, dat hij hier goede prestaties kon leveren. Waardering voor strandwerk Nadat aan mevrouw E. C. A. Beekman— Nijssen door hoofdinspecteur Voerman bloe men waren aangeboden een bak fleurige hyacinten kwam het werk van c.e heer Beekman aan het Bloemendaalse strand ter sprake. Twee van degenen, die hierover uit eigen ervaring veel goeds en woorden van waardering konden spreken, waren de be stuursleden van de verenigingen, die deze medewerking ondervonden. Namens de Bloe mendaalse Reddingsbrigade bood voorzitter J. G. de Vies een boekenbon aan en namens de kampeervereniging „de Zeemeeuwen" secretaris A. van Haaren bij ontstentenis van de voorzitter van deze vereniging een fraaie vulpen in cassette. Tot de genodigden bij dit afscheid behoor den de heren G. van Eek. gemeente-secreta ris, P. Schepenaar. oud hoofdinspecteur en koqpschef van de Bloemendaalse politie, en IJ. E Dijkstra, directeur van de dienst van Publieke Werken in deze gemeente. De scheidende politieman trad in 1918 in dienst bij de Koninklijke Maréchaussee in Apeldoorn voor een verblijf van zeven jaar. De burgemeester van i Haarlem en mevrouw Cremers-de Bruijn hebben op de eerste dag van 1955 in de ridderzaal van het Stadhuis voor de tweede keer Nieuw jaarsreceptie gehou den, waarheen zich allen hebben gespoed die een regelmatig contact met het ge meentebestuur on derhouden. Onder de in het milde schijnsel der kaarsen glim mende kronen kon men dan ook velen aantreffen wier na men in de kolommen van onze courant veelvuldig plegen voor te komen: wet houders en raads leden, directeuren van gemeentebedrij ven, hoofden van takken van dienst en van afdelingen, vertegenwoordigers van bedrijfs- en ver enigingsleven, depu- taten van organisaties op het gebied van kunst en sociale zorg. Nadat men aan de burgemeester en zijn echtgenote de nieuw jaarswensen had aan geboden, kon men al handenschuddend met de overige aanwezigen een glas ledigen op het heil va.n de Haarlemse ge meenschap. De in totaal 275 aanwezigen hebben voorts de door de heren Phaff en Baard uitgedachte verlichting van de gerestaureerde graven uit het Hollandse huis langs de wanden van de ridderzaal kunnen bewonderen, welke op Nieuwjaarsdag voor het eerst brandde. Ook burgemeester Cremers bleek met deze nieuwe schakel in de keten van voorzieningen, welke een herwaardering van de schoonheid van het Stadhuis vormen, zeer ingenomen. Op deze foto ziet men hem dan ook de directeur van het Frans Halsmuseum danken voor diens aandeel in deze verbetering. Daarna ging hij over naar de Rijkspolitie, eerst in Beverwijk, waaruit hij na drie ëneenhalf jaar, in 1928, werd overgeplaatst naar het district Haarlem met standplaats Bloemendaal. Toen reeds begon zijn werk aan het strand, waar hij des Zondags dienst deed, welk werk hij gedurende een kwart eeuw heeft volgehouden. In 1940 ging de heei Beekman over naar de politie in de gemeente Bloemendaal, waar hij na het einde van de oorlog het werk des zomers aan het strand als volledige dagtaak voortzette. Des winters werkte hij bij de afdeling bijzondere wetten. Bevorderingen Gelijk met hoofdagent Beekman is ook de heer B. van Kampen te Aerdenhou uit het gemeentelijk politiekorps getreden. In ver band hiermede had een opschuiving plaats en werden de agenten L. Vethaak en C. Th. de Jong tot hoofdagent bevorderd. De aspi rant agent van politie J. Diemeer werd be vorderd tot agent, allen met ingang van 1 Januari 1955. De afdeling Haarlem van de RANO, een organisatie, die zich bezig houdt patiënten uit enkele ziekenhuizen ontspanning te be zorgen, door programma's aan te bieden, die via luidsprekers en koptelefoons te be luisteren zijn, heeft de patiënten van de Clarastichting te Zandvoort Oudejaars avond verrast met een uitzending, waarin stemmen te beluisteren waren van familie leden. Met dit programma hebben de dames en heren van de RANO het jaar afgesloten en met nieuwe moed wordt verder gewerkt om zieken ontspanning te bezorgen. Daar bij is echter van belang, dat een aantal De heer H. P. Baard is onlangs uit Mün- chen teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de directie van de Alter- Pinacotheek over de mogelijkheid 18 schil derijen van Adriaen Brouwer in Haarlem te exposeren; in 1955 is het drie-honderd vijftig jaar geleden, dat deze schilder in Oudenaerde (België) werd geboren. Dr. Knuttel, die een werk over Brouwer schrijft, maakte de heer Baard op het kroonjaar attent en deze heeft onmiddel lijk het initiatief genomen om in Haarlem waar Brouwer van 1626 tot 1631 in de kring van Frans Hals verkeerde een ten toonstelling in te richten; uiteraard in het Frans Halsmuseum. Brouwer was in zijn Haarlemse tijd lid van de rederijkerskamer „De Wijngaerdrancken". Brouwer stierf in Antwerpen in 1638 en als het museum in Mlinchen medewerkt een beslissing valt voor het vertrek van de heer Baard naar Amerika op 22 Januari te verwachten zal de heer Baard trachten te bewerkstelli gen dat de expositie onder Belgisch-Ne derland accoord in Mei en Juni in het Antwerpse Palais des Beaux Arts gehou den wordt, vervolgens JuliAugustus in het Frans Halsmuseum en tenslotte AugustusSeptember in München. De expositie zal een veertigtal schilderijen en een tiental tekeningen bevatten. Brouwer is een zeer moeilijk onderwerp, omdat vele „Brouwers" onder navolgers band staan gerubriceerd, zoals bijvoorbeeld Egbert van Heemskerck en Joos van Craes- beeck. Bovendien vertonen de schilderijen weinig variatie in onderwerp en vragen zij om een kleine intieme expositieruimte. In het Frans Halsmuseum acht de heer Baard de Zuidelijke kabinetten zeer geschikt, te meer omdat dan de normale bezoekers-cir culatie niet wordt verstoord. Het al of niet doorgaan van de tentoon stelling is echter geheel afhankelijk van de medewerking van het museum in München. temeer omdat in het gunstige geval dan ook de medewerking van andere Duitse musea groter zal zijn. Men zal ook trachten v/erken van Brouwer van het Louvre en het Kaiser Friedrich-museum te krijgen. Voor de patiënten van de Clarastichting te Zandvoort was het Oudejaarsavond een verrassing de stemmen van familieleden te horen. jonge mensen met goede stemmen zich aanmeldt en dat het werk financieel ge steund wordt. Men kan zich voor nadere inlichtingen in verbinding stellen met de heer J. v. d. Kerkhoff, Ten Katestraat 77 te Haarlem. Regelmatig worden uitzendingen ver zorgd in Brederodeduin, tot voor kort in Eijkengaarde en binnenkort zal in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo om de veer tien dagen een programma te beluisteren zijn. Ook komt de RANO in de Clarastich ting te Zandvoort en voor Kerstmis en Oudejaarsavond waren speciale program ma's samengesteld. Met Kerstmis waren de stemmen van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de heer P. Leffelaar te beluisteren; verder kon men horen op welke wijze het Kerst feest in Engeland, Frankrijk en Duitsland gevierd wordt. Ook werd muziek ten ge hore gebracht. De patiënten van de Clarastichting ver namen in de loop van Vrijdag, dat om elf uur des avonds een verrassing verwacht kon worden. Toen op dat tijdstip de pa tiënten een uitzending beluisterden kwa men zij tot de ondekking, dat stemmen van familieleden klonken. Voor deze verrassing had de RANO gezorgd. Per auto waren tochten gemaakt naar de familieleden dei- patiënten, die in Haarlem en omgeving, IJmuiden, Laren en Purmerend wonen. Een afstand van 315 km was afgelegd; dui zend meter band is opgenomen en drie honderd meter is uitgezonden. Voor alle patiënten was een gesprek met huisgeno ten op de band gelegd. Aangezien kinde ren geen bezoek mogen brengen aan de Clarastichting was het luisteren naar de stemmen een bijzondere attractie. De patiënten hebben de uitzending op hoge orijs gesteld en waren de verzorgers van het programma bijzonder dankbaar voor het gebodene. Na afloop der uitzen ding heeft Zuster Niermeyer woorden van dank gesproken. De toneelgroep van de afdeling Heem- 'stede van de Katholieke Arbeiders Bewe ging heeft thans in studie „Een Zomerzot heid", een toneelbewerking door Dom de Gruyter naar Cissy van Marxveldts be kende meisjesboek. Het blijspel wordt Zondag 23 Januari opgevoerd in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg, on der regie van Bob Jansen. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de heer W. F. van der Hulst Vrijdag afscheid genomen van de Gemeente-reiniging te Heemstede, nar dat hij zevenendertig jaar 'bij deze dienst werkzaam is geweest. Ter gelegenheid hiervan heeft de directeur van Openbare Werken, ir. E. A. Bierdrager, de schei dende functionaris en zijn familie 's mid dags in zijn privé-kantoor ontvangen en. hartelijk toegesproken. Ir. Bierdrager her innerde er aan, dat de heer Van der Hulst gedurende de periode, waarin hij bij de Gemeente-reiniging werkzaam is geweest, vele veranderingen op technisch gebied heeft meegemaakt, waar hij zich steeds naar behoren bij wist aan te passen. Spre ker wenste hem toe dat hij nog lang van zijn pensioen zou mogen genieten en over handigde hem een overall, die hem als enthousiast tuinier ongetwijfeld vele goede diensten zal bewijzen. Nadat de heer J. Bloemendaal eveneens op hartelijke wijze van zijn collega af scheid had genomen, waarbij hij hem na mens het jubileumfonds een grote en wel gevulde fruitmand aanbood, sprak de heer Van der Hulst ten slotte een kort woord van dank. Half October is in het Lidotheater te Haarlem de film ,From here to Eternity" vertoond; de directie had besloten tien pro cent van de filmhuuropbrengst uit eigen middelen af te zonderen voor een drietal instellingen in Haarlem en omgeving, die zich bewegen op sociaal of charitatief ge bied. Het publiek mocht zijn wensen ken baar maken Een bedrag van 423,98 was beschikbaar, dat verdeeld wordt onder het R.K. Militair tehuis te Haarlem, de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslacht offers en het Comité Stille Armen te Haar lem. Bij de directie was een groot aantal verzoeken van militairen binnen gekomen; daarom kwam het R.K. Militair tehuis in de eerste plaats in aanmerking. In de maand Januari zal het Nederlands Studenten Orkest een aantal concerten geven in ons land; ook is Haarlem weer in het programma opgenomen. De repeti ties worden in Bergen gehouden en als dank voor de gastvrijheid zal Zaterdag middag 8 Januari een monument worden aangeboden. De onthulling geschiedt te genover het gemeentehuis. Het monument stelt een muziekmakende student voor en vertolkt de dankbaarheid voor de grote gastvrijheid, die het Neder lands Studentenorkest in Bergen heeft ge noten van de burgerij. HAARLEM, 31 December 1954 ONDERTROUWD: 31 Dec., P. J. Jacobs en C. van Nord-e; C. Bouman en H. J. van den. Berg; N. G. Koedooder en H. W. A. Hagen. GEHUWD: 31 Dec., A. J. H. Schouten en A. J. Post. BEVALLEN van een zoon: 39 Dec., J. Le vering—Bruning; C. A. LangemeijerKars- kens; G. C. Symonsma—Frehe; G. Winkel- Koek; 31 Dec., L. RingroseStumpf; C. Th. Nederpelt—Aupers. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., H. F. van Drimmelen—van Blanken; P. A. G. Nieuwenhuizen—Rolvers; 31 Dec., E. C. Butot Nieste; P. GroeneveltSchellinkhout. OVERLEDEN: 29 Dec., J. H. Hensels. 70 j., Maerten van Heemskerkstraat: E. .1. Lubbers, 71 j„ Kleverparkwtg; M E. var. der Vossen. 39 j„ Kamperlaan: J. Koster- Hommels, 74 j., de Ruijterweg; 30 Dec., W. F.rdtsieck, 92 j„ Jansstraat; C. Claus -Vegting. 81 j„ Oosterstraat; E. Dijkstra—Huykman, 79 j., Jansstraat; C. Ph. Heiligers, 68 j„ Timor straat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10