WYBERT Auto-Radio r MORRIS èefotei/aiiïiufl Engelse aanvraag voor luchtlijn tussen Southend en Zuid-Holland Wereldnieuws Communistische vreugde over uitslag van Bogor veelzeggend Amerikaanse agent Petersen tot zeven jaar veroordeeld PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Valt er op komende conferentie van Bandoeng nog iets te overbruggen? de, l Niet wegens verstrekken maar wegens meenemen van geheime gegevens Dr .Peter van Anr ooy ter aarde besteld TocU ió Uet zo Eeuwfeesttentoonstelling Haarlemmermeer wordt verlengd Verdacht van inbraak te Oss Overal dreigt besmetting I De radio geeft Donderdag H. J. MAERTENS N.V. Europe I stoort nu Radio Luxemburg Hoofdcommies te Arnhem verdacht van fraude Emigrantenschip vertrokken - 20-jarig meisje ondergedoken Twee Amerikaanse marine schepen bezoeken Maasstad Voorwaardelijk vonnis voor controleuse bankbiljetten Zinkende „Friso" haalde de drempel van Porthleven- haven Interkerkelijke massale bijeenkomst in Amsterdam Faillissementen Mysterieuze gevallen van bewusteloosheid Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS ARTILLERIE DER ROMEINEN VJ WOENSDAG 5 JANUARI 1955 DJAKARTA (Reuter/AFP) De be slissing van de Colombolanden om een conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen bijeen te roepen, „brengt een ern stige slag toe aan de politiek van de Amerikaanse aanstokers tot een oorlog", aldus wordt verklaard in een communiqué, dat gisteren door de communistische partij in Indonesië is gepubliceerd. De commu nistische partij geeft de verzekering, dat de conferentie, die in April te Bandoeng zal worden gehouden, haar volle steun zal hebben en feliciteert de Indonesische mi nister-president met zijn initiatief. Met het oog hierop wijzen buitenlandse waarnemers in Djakarta er op, dat het enige positieve resultaat van de Bogor- conferentie tot nu toe is de „verzekering van het voortbestaan van het kabinet- Sastroamidjojo, tenminste tot na de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie". Voorts zijn waarnemers van mening, dat de vijf Colombo-landen niet hun voor naamste doel hebben bereikt, waarvan de hoofdzaak was het verlichten van de span ningen tussen afgevaardigden van de Oostelijke en Westelijke blokken in Azië en in het bevorderen van een beter begrip van de verschillende politieke opvattingen van de landen. Het gerucht gaat, dat van Aziatische zijde alleen de communistische en neutrale landen aan de conferentie in Bandoeng zullen deelnemen, terwijl de Philippijnen, Thailand en Zuid-Vietnam, die men be schouwt als vertegenwoordigers van het Westen, zich waarschijnlijk afzijdig zullen houden. Hieruit volgt, dat het kleuren schema in Bandoeng zal gaan van heel zacht rose tot fel-rood en dat „coëxisten tie" slechts gevestigd zal worden tussen landen, die reeds een zelfde mening heb ben ten aanzien van de buitenlandse poli tiek. Deze voorspellingen houden geen reke ning met de Afrikaanse landen en de landen van het Midden-Oosten, maar men gelooft in Djakarta, dat hun vertegen woordigers in Bandoeng een soort „confe rentie in de conferentie" zullen vormen. Tenslotte zien sommigen in de lijst van uitnodigingen voor de Aziatisch-Afrikaan- se conferentie een persoonlijk succes voor Mohammed Ali, de minister-president van Pakistan, die alhoewel hij een grote con cessie heeft moeten doen door het aan vaarden van communistisch-China, gedaan heeft gekregen, dat Israël niet uitgenodigd zal worden, ondanks de wens van Nehroe. Indiase kringen in Djakarta zijn van me ning, dat dit succes van Pakistan ernstig de positie van Nehroe in India zal kunnen aantasten. „San Francisco Chronicle" schrijft in een hoofdartikel, dat de staatslieden van het Westen niet het besluit van Bogor over het hoofd moeten zien. in April in Indonesië oen conferentie van 30 Aziatische en Afri kaanse landen btfeen te roepen. „De confe rentie zal belangrijke kwesties voor de Ver enigde Staten naar voren brengen. Het. niet-uitnodigen van nationalistisch China is bedoeld als een rechtstreekse toespeling op de Verenigde Staten. De premiers maakten het duidelijk, toen zij zeiden, dat alle landen in Azië, die onafhankelijke re geringen hebben, uitgenodigd zullen wor den". „Maar deze conferenlie zal meer te. berde brengen, dan de kwestie welk China men erkent. Het zal. vermoeden we, een. soort Aziatische-Afrikaanse UNO worden,t maar zonder een handvest om te voorko-» men, dat verhitte gemoederen uit de bandf springen. Het zal een prachtige gelegen heid openen voor de communisten om zich. er in te mengen en het woord te voeren. De Philippijnen zullen niet deelnemen aan de conferentie, zo heeft de vice-prosi- dent en minister van Buitenlandse Zaken der Philipijnen, Carlos Garcia, op een pers conferentie bekendgemaakt. De gwoeiende belangstelling, die nu reedis in alle kringen van het publiek en in alle delen van ons land voor de Eeuw feest-Tentoonstelling Haarlemmermeer blijkt te bestaan, doet verwachten dat alle bezoekers onmogelijk in één week kunnen worden ontvangen. Teneinde de noodzake lijke spreiding van het bezoek mogelijk te maken is besloten de tentoonstelling, etc. niet te beperken tot de periode van 2 tot en met 9 Juli 1955 maar de duur te verlengen en wel van 2 tot en met 16 Juii 1955. Deze verlenging geldt voor alle onder delen van de expositie, de bezienswaardig heden, etc., met uitzondering evenwel van de openlucht-tentoonstelling van land bouwwerktuigen. waarvan de duur be paald blijft op 2 tot en met 9 Juli 1955. De maréchaussée te Helmond heeft Dins dagavond de mijnwerker De R. uit Hel mond aangehouden, toen hij per autobus van zijn werk in België terugkeerde. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan de inbraak in het kantoor van de Neder landse Credietbank te Oss. ADVEHTENTIE w ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Moeder, voedt uw zonen op tot echt genoten!, causerie. 12.00 OrgeL 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Me- tropole-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Christo- foro Colombo, hoorspel. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.10 Voordracht. 16.30 Amusementsmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerb gsuitzending: Nederland en de wereld. Indrukken van de algemene conferentie van de Unesco te Montevideo, door dr. F. Bender, lid van de uitvoerende raad van de Unesco. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amuse mentsmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Habanera-orkest. 19.45 Je zit er maar mee, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Mannenkoor. In de schaduw van de kathedraal, hoorspel. 22.35 Radio Philhar- monisch orkest. 22.40 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 8.25 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.30 Morgen wijding. 11.00 Voor de zieken 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Zang en piano. 13.35 Platen. 14.00 Pla ten. 14.45 Voor de vrouw. 15.35 Platen. 15.30 Instrumentaal sextet. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.55 Piano. 18.10 Vocaal ensemble. 18.30 Boekbespreking. 18.45 Pla ten. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pla ten. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma 22.00 Periodieken Parade. 22.10 Platen. 22.15 Weihnachtsoratorium (6e deel). 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 17.0017.30 Jeugduitzending. 20.15 Actuali teiten. 20.25 Wereldnieuws. 20.30 Kookpraat- je. 20.40 Weerbericht. 20.43 Er is een tijd van komen.documentaire film. 21.10 Voor de vrouw. 21.25 En het geschiedde in die da genfilm. 21.4021.45 Epiloog. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Klassieke mu ziek. 15.30 Gitaarmuziek. 16.02 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Verzoek programma. 19.50 Vrije politieke tribune 20.00 Verzoekprogramma. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.00 Radio Omme- ganck. 22.00 Nieuws. 22.15 Klarinet en piano. 22.40 Orgelconcert. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). ALEXANDRIA (Virginia) (A.N.P./Reu- ter) De veertigjarige Joseph Petersen, die dertien jaar in dienst is geweest van de Amerikaanse staatsveiligheidsdienst, waar hij werkzaamheden van strikt ver trouwelijke aard verrichtte, is tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het meenemen en in zijn flat verborgen houden van vier „geheime documenten". De stukken waren volgens rechter Bryan, die het vonnis velde, „zeer belangrijk". De daarin vermelde gegevens konden, indien in onbevoegde handen geraakt, zeer ern stige gevolgen hebben voor de veiligheid der Verenigde Staten en deze gevolgen hebben zich mogelijk voorgedaan". Volgens rechter Bryan had Petersen „het door de Amerikaanse regering in hem ge stelde vertrouwen hogelijk beschaamd". Indertijd is gemeld dat Petersen be paalde gegevens ter kennis had gebracht van een ambtenaar der Nederlandse re gering. Van regeringszijde is hieromtrent medegedeeld dat inderdaad bepaalde ge gevens van de heer Petersen waren ont vangen, doch dat men meende dat het hier een voortzetting betrof van de samenwer king in de afgelopen oorlog tussen de Ame rikaanse en Nederlandse inlichtingen diensten. De gegeven betroffen onder meer het ontcijferen van een Nederlandse code door de afdeling, waar Petersen werkzaam was. De namens de Amerikaanse regering optredende openbare aanklager had twee punten uit de oorspronkelijke tenlasteleg ging laten vervallen, namelijk dat Petersen vertrouwelijke gegevens ten nadele van de Verenigde Staten en ten voordele van een buitenlandse regering had aangewend en dat hij opzettelijk en onwettig stukken van zijn afdeling had meegenomen. Petersen heeft bij het vooronderzoek niet verklaard waarom hij de betreffende stuk ken in zijn flat had geborgen. Petersen, die negen October 1954 werd gearresteerd, doch daarna tegen borgstel ling op vrije voeten werd gesteld, is on middellijk in hechtenis genomen. Nederland werd overigens op de recht zitting van Dinsdag voor het eerst ge noemd. Een lid van de prosecutie las een passage voor, afkomstig van een rapport -van federale agenten, waarin gezegd •wordt, dat Petersen in 1946 aan een zekere Giacomo Stuydt, die toen aan de Neder landse ambassade in Washington verbon den was, inlichtingen had verleend over een Chinese telegramcode. Hoewel de code in ruime mate gebruikt wordt in ver band met handelszaken, onderschreef de regering de opvatting van de veiligheids dienst, dat een dergelijke inlichting als „ge heim" geclassificeerd diende te worden. (U.P.) -Twee documenten waren een afschrift van de geheime code van de Ne derlandse regering en een analyse van het Noord-Koreaanse veiligheidsverkeer. ADVERTENTIE ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Telef. 15220 Japanse „Stachanov-arbeiders"? De Japanse premier, Hatojama, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij een campagne hoopt te steunen gelijkend op die der Sovjet-Russische „Stachanov- beweging", zulks teneinde de Japanse ar beiders en boeren tot grotere productie aan te moedigen. Japanse „Stachanov-ar beiders" zouden bijvoorbeeld op kosten van de regering buitenlandse reizen mogen maken. BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM TEL.-13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717162 WINTERSPORTKLEDING De nieuwe commerciële zender Europe I in Saarland is gisteren op een andere golflengte in de lucht gekomen als gevolg van protesten uit Denemarken dat bij de uitzendingen op de oorspronkelijke golf lengte het Deense lapgegolf-station Ka- lundborg word gestoord. Het uitzenden op de nieuwe golflengte schijnt echter moei lijkheden te gaan veroorzaken met de con current Radio-Luxemburg. Hoewel de uitzendingen in Parijs dui delijk doorkwamen op de nieuwe golfleng te, hadden de luisteraars nog al wat last van een zoemtoon. De hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Arnhem, H. B. W. F., is in voorarrest gesteld en ingesloten in het huis van be waring. Hij zou zich schuldig hebben ge maakt aan fraude en hierbij de gemeente hebben benadeeld. Goederen, die niet gele verd waren, zouden toch in rekening zijn gebracht en betaald. De substituut-officier van justitie, mr. C. L. van IJsendijk, leidt het onderzoek. Naar verluidt zou de be trokken ambtenaar reeds zijn ontslagen uit gemeentedienst. De „Waterman" is gisteren als eerste emigrantenschip van dit jaar van Rotter dam uitgevaren naar Australië. Het schip is volgeboekt en heeft 823 personen aan boord, waarvan 154 kinderen beneden 12 jaar. Het 20-jarige meisje Anna de Greve uit Rotterdam, die de tocht met haar ouders zou meemaken, gaf er de voorkeur aan in Nederland te blijven en is onderge doken. De Britse luchtvaartmaatschappij „Air Charter Ltd.", gevestigd te Londen, heeft bij de daartoe aangewezen Britse instantie een aanvraag ingediend om tussen Southend en Ypenburg en (of) Rotterdam een luchtlijn te mogen onderhouden, om auto's, passagiers en vracht te kunnen ver voeren. „Air Charter Ltd" is van plan met één dienst per dag te beginnen en de frequentie op te voeren naar gelang het vervoersaanbod. Zij vraagt de vergunning voor een tijdvak van tien jaar, aanvangen de drie maanden na het verkrijgen van de toestemming. De voornaamste vliegbasis van „Air Charter Ltd" is Southend. De twintig vlieg tuigen van deze charter-maatschappij leg den in 1953 ongeveer 2.7 millioen kilometer af. Zij beschikt over een Douglas DC-3, twee Bristol „Freighters", zeven Avro Dinsdagmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van de oud-dirigent van het Residentie-odkest en componist dr. Peter van Anrooy ter ruste gelegd. In de aula brachten Adoliphe Poth en Sam Sv/aap, begeleid door orgel, het adagia uit het du'bbel-vioolconcert van J. S. Bach ten gehore. Daarna sprak ds. F. Kleyn, die zeide, dat het een zware taak was om de een voud te benaderen van Peter van Anrooy. die trachtte in een wereld vol schijn en klatergoud door te dringen tot de volle oprechtheid. Hij stond eenzaam in het le ven en heeft daaronder ook geleden. Toch heeft hij aan zeer velen de rijkdom van zijn grote kennis en speciaal van de mu ziek gegeven. Van Anrooy, aldus spreker, werd gedreven door de drang naar het ab solute en in dit opzicht is hij een perfec tionist geweest. Voor degenen, die in moeilijkheden verkeerden, had hij steeds medeleven. Tenslotte las de predikant de lofzang voor op de liefde uit het dertiende hoofdstuk van de Brief aan de Corinthen. Heirr.a werd de baar, die bedekt was met vele bloemstukken, grafwaarts gedra gen. Aan de groeve werd niet meer ge sproken. Nadat de aanwezigen bloemen hadden gestrooid, bedankte een familielid voor de bewezen eer. Onder degenen, die de overledene de laatste eer bewezen, werden opgemerkt de heer G. Kamphuis, chef van de afdeling Kunsten der gemeente 's-Gravenhage, die de wethouder vertegenwoordigde, mr. A. Ad am a Zijlstra van de maatschappij Zee bad Schevenkigen, de dirigenten Willem van Otterloo en Ignace Neumark, Evert Cornells en talrijke orkestleden. Dinsdagmorgen zijn twee Amerikaanse marineschepen, het fregat „Keppler" en de torpedobootjager „Dashiell", de Rotterdam se haven binnengevaren voor een bezoek aan de Maasstad, dat tot 11 Januari zal duren. De beide commandanten, kapitein-luite nant ter zee Jack Gibson en kapitein-luite nant ter zee Nario Galassi, maakten om streeks het middaguur hun opwachting ten stadhuize. Mr. A. E. van Walsum, burge- meestre van Rotterdam, bracht in de mid daguren een tegenbezoek. De schepen hebben ligplaats gekozen in de Parkhaven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Maandag een voormalige bedrijfscontro- leuse, J. M. L., 23 jaar oud, veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en onder toezichtstelling, wegens het wegnemen van elf door Joh. Enschedé en Zonen gedrukte biljetten van 100 gulden, die bestemd waren om als geldige bankbil jetten te worden uitgegeven. De rechtbank te Haarlem had verdachte in April twee maanden gevangenisstraf opgelegd. Het 250 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Friso" is Dinsdagmiddag, ge ëscorteerd door twee vissersschepen, in een sneeuwstorm de haven van Porthleven in Cornwall binnengelopen. Het schip was op een rif geslagen, toen het in een verblin dende sneeuwjacht Lizard passeerde en de kapitein wilde zijn lekgeslagen schip op de kust zetten. Een loods, die in de open loodsboot van Porthleven naar de „Friso" was gebracht, richtte het zinkende schip echter op de haven, bij de ingang waarvan het strandde. Met behulp van de brandweerpompen is het schip vannacht lichter gemaakt en bij hoog tij vlot getrokken. Na voorlopig her stel zal het schip de reis voortzetten. 37. Hijgend, en puffend droegen de twee kruiers de kisten in het ruim van het schip. „Ik heb nooit geweten, dat spoken zo zwaar waren Janus", bromde de een. „Spoken?", herhaalde Janus, „over welke spoken heb je het, Wullem?" „Over de spoken, die we dragen", antwoordde Wullem, „heb je soms niet gelezen, wat er op deze kisten staat? Er staat op: SPOKEN MET ZORG BE HANDELEN... DEZE KANT BOVEN!" „Amme zolen!", zei Janus, „ik geloof niet an spoken ...en zeker niet an spoken in een kissie! Ze kunnen naar boven wappe ren met hun opschriftjes! Afladen hup twee!" En onder ruw gelach lieten beiden de kisten, ondersteboven, op de grond neerbonken. Maar het gelach bestierf hen op de lippen, toen uit de kisten een angst wekkend gekreun weerklonk. „Hoor je dat, Janus?", bibberde Wullem, „zouden het soms TOCH spoken kunnen wezen?" Ter- ivijl de beide kruiers verschrikt terug deinsden, gluurde er iemand voorzichtig om de hoek van het ruim Het was Pan da, die hen gevolgd was, vastbesloten, om Jolliepop te bevrijden. „York" en tien Avro „Tudor" toestellen. Het is de bedoeling dat de diensten op Ypenburg en (of) Rotterdam zullen worden onderhouden met Bristol „Freighters", waarvan nog een exemplaar is besteld. Predikanten van vrijwel alle kerkelijke groeperingen in Amsterdam hebben de af gelopen weken vergaderd over de moge lijkheid tot het organiseren van een mas sale bijeenkomst op tweede Paasdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam, zoals de jaarlijkse Kirchentag, die in Duitsland telkenmale talloze Christenen tezamen brengt. De initiatiefnemers hebben circulaires doen uitgaan naar de kerkeraden der on derscheidene kerkformaties in Amsterdam. Een deel dezer kerkbesturen heeft de plan nen met enthousiasme begroet en mede werking toegezegd. Naar verluidt heeft de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Amsterdam gemeend geen steun te moeten verlenen aan de or ganisatie van deze bijeenkomst. Enerzijds is deze kerkeraad van mening dat de ge zamenlijke kerken op een dergelijke mee ting iets te zeggen moeten hebben en dat de tijd van voorbereiding zowel tot deze gezamenlijke boodschap als voor de prac- tische organisatie zelf ontoereikend is. Het nieuwste snufje op het gebied van de herenmode: een modieuze actentas met een overtrekje van dezelfde stof als het costuum. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 4 Januari geen faillisse menten uitgesproken. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 4 Januari 1955 is gehomologeerd het accoord in het faillisse ment van Th. H. A. Lohman te Heemstede. Spaarnzichtlaan 4a, zaakdrijvende te Amster dam. Keizersgracht 183 onder de naam Con fectiebedrijf Th. Lohman. Rechter-commis- saris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. W. Rut gers te Haarlem. Op 9 December 1954 is het faillissement van de nalatenschap van wijlen George Kiefei, laatst wonende te Zand voort, Dr. Metzgerstraat 24, geëindigd wegens' het ver bindend worden van de enige uitdelingslijst. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. Roggeveen te Haarlem. De echtgenote van bakker E. S. uit Her- kingen is gistermorgen tijdens haar werk zaamheden plotseling bewusteloos geraakt. Toen haar man naar de telefoon liep om een dokter te waarschuwen, viel hij even eens bewusteloos neer. Het zestienjarig neefje van de bakker, dat als knecht Ln de bakkerij werkzaam is, geraakte kort daar na ook in bewusteloze toestand. Een geneesheer achtte de toestand van de drie personen niet ernstig. De bakker is na enige tijd weer aan de arbeid ge gaan. De knecht werd evenwel naar zijn ouderlijke woning vervoerd en de vrouw zal enige tijd rust moeten houden. Bij het direct ingestelde onderzoek dacht men aan vankelijk aan een defect geworden buta- gas-installatie. Het is echter vast komen te staan dat deze installatie niet de oorzaak is. Evenmin is op dit ogenblik bewezen, dat de aanwezigheid van kolendamp als oorzaak moet worden aangemerkt. Het onderzoek duurt voort. Heiligdom. De Duitse ontdekkingsreiziger Hans Ertl, die onderzoekingen doet in het Andesgebergte en het bekken van. de Amazone, heeft meegedeeld dat hij tussen de rivieren de Chinijo en de- Mapiri het Inca-heiligdom Paititi heeft gevopden, waarnaar sedert lang wordt gezoöht. Overleden. George Marjoribanks. die 23 jaar lang met de stichter van de „mo rele herbewapening", dr. Frank Buch- man, heeft samengewerkt, is te Warm Springs in de Amerikaanse staat Geor gia overleden. Hij is 47 jaar geworden. Het laatste halfjaar was hij door kin derverlamming verlamd. Snel. Hulpgoederen ter waarde van ruim. 40.000 gulden worden in allerijl per vliegtuig en per schip naar Egypte ge bracht voor duizenden slachtoffers van overstromingen langs de bovenloop van de Nijl aldus heeft de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève bekend gemaakt. Terechtgesteld. Zes Marokkanen, die in Maart en Juli van vorig jaar door een militaire rechtbank te Casablanca we gens het plegen van aanslagen ter dood werden veroordeeld zijn in de gevan genis van Adir bij Mazagan terechtge steld. Te Casablanca is weer een bom aanslag gepleegd, waardoor veertien personen Joden en Marokkanen werden gewond. De gewonden zijn Ln een ziekenhuis opgenomen. Geweigerd. De Amerikaanse federale rech ter Louis Goodman heeft geweigerd weer uitstel van executie te verlenen aan de 32-jarige Caryl Chessman, die in 1948 op beschuldiging van ontvoering en andere misdrijven ter dood werd veroordeeld. Chessman, die bekend is geworden door zijn boek „Dodencel 2455" zal zijn leven op 14 Januari in de gaskamer eindigen. Beklag. De Londense „News Chronicle'* maakt gewag van een „crisis" bij de politie in Kenia, die zich teweer stelt tegen de aanvallen der Mau Mau. In de afgelopen zes maanden hebben reeds 33 officieren van politie hun ontslag aangeboden, onder wie kolonel Arthur Young, de chef van politie. Een van de oorzaken zou zijn een gebrek aan ver trouwen in de hoofdofficieren en een teleurstelling over een gebrek aan samenwerking tussen politie en bestuur. Sommige politiemannen beklagen zich volgens het blad over het feit, dat zij te veel chefs moeten gehoorzamen. Schatzoekers. Van de zending ruwe dia manten ter waarde van meer dan tien millioen gulden, die zich aan boord be vond van het op eerste Kerstdag op het vliegveld Prestwick verongelukte toe stel van de B.O.A.C. zijn er meer dan 300 teruggevonden. Deze diaman ten vertegenwoordigen slechts een klein deel van de totale zending en de mees te hebben zwaar geleden van de hitte van de brand, die het toestel bijna ge heel heeft verwoest. Naar verluidt zal het zoeken nog verscheidene weken vergen. Hinderlaag. In het Aurès-gebergte in Oost-Algerije hebben opstandelingen vier Franse parachutisten in een hin derlaag gelokt en gedood. Modern. Keizer Haile Selassie heeft de wens geuit zijn land een zo modern mogelijke wetgeving te geven. Hij heeft daartoe de bewerking van het burger lijk recht toevertrouwd aan de Franse professor René David en die van han dels- en zeerecht aan de Franse profes sor Jean Escarra. beiden van de rech ten-faculteit te Parijs. Einde. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt, dat het een einde zal maken aan de rassen scheidingen op alle scholen voor kin deren van militair personeel tegen Sep tember aanstaande, los van de vertra ging over dit vraagstuk ontstaan bij het Amerikaanse hoge gerechtshof. Dit gerechtshof is juist begonnen met zijn onderzoek in deze kwestie. Vervolging. Een commissie van het Ame rikaanse Congres heeft in een rapport over de behandeling der Joden in de Sovjet-Unie en de met haar verbonden staten in Oost- en Midden-Europa ver klaard dat „de vervolging der Joodse minderheid voortduurt, ook al wekt het de schi.in, dat in deze politiek na Stalin's overlijden een wijziging is ingetreden". Aan de vervolging der Joden „wordt minder ruchtbaarheid gegeven, terwijl zij ook niet meer zo openlijk wordt uitgevoerd". ADVERTENTIE Haarlem HET SCHIJNT dat de Syriërs de belang rijkste en verschrikkelijkste uitvindingen op krijgskundig gebied hebben gedaan. Lang geleden hebben wij ze op deze plaats het octrooi op het Griekse vuur verleend en Plinius die in de eerste eeuw na Chr. leefde vermeldt hen als de uitvinders van het geschut. Niet het moderne ge schut, wel te verstaan, maar de artillerie uit de oudheid, dat niet met explosieven werkte maar met veerkracht. Met opzet hebben we van „schijn" gesproken, want hoe wel het zeer zeker mogelijk is dat Plinius gelijk heeft, gebiedt het eerste historische feit dat ons bekend is, het hoofd een andere kant op te draaien. Het eerste ge bruik van geschut dat te onzer kennis is gekomen, stamt uit het jaar 405 v. Chr., toen Dionysius van Syracuse zijn artillerie tegen een vesting der Carthagers op Sici lië beproefde. Dat was uitsluitend vesting- geschut, dat zwarigheden tegen muren en borstweringen moest werpen. Maar nog geen halve eeuw later om nauwkeurig te zijn, in 303 werden door de Thebaanse veldheer Epaminondas reeds batterijen van katapulten in het veld gebracht. Van af die tijd ging het in versneld tempo voor waarts, want Philippus van Macedonië had in zijn arsenaal reeds 150 katapulten staan en de geweldige stedendwinger Demetrius bouwde zelfs een belegeringstoren van 9 verdiepingen, waarvan de onderste het zware-, de middelste hel middel-zware-, en de bovenste het lichte geschut kregen te torsen. Hiermede konden zowel de mu ren en borstweringen, als de verdedigers onder vuur worden genomen. Het voarnaamste belegeringswerktuig was de ballista, waarmee zware stenen of pijlen en speren werden geworpen. Maar de vorm van dit antieke geschut is, on danks tamelijk uitvoerige beschrijvingen uit de oudheid, niet voldoende bekend. De werking kwam in ieder geval hierop neer, dat zware stenen werden weggeslingerd door middel van lange houten balken die met grote kracht in een bepaalde positie terugveerden. Als zodanig zou den zij dus te vergelijken zijn met 'onze vroegere blijden. Van niet minder betekenis was destijds de katapult, die wel enige overeenkomst vertoont met een op een affuit geplaatste kruisboog. Om steeds verder te kunnen schieten, werd de boog steeds groter en krachtiger gemaakt, zodat ze met de hand niet meer gespannen kon worden en een spaninrichting moest worden aangebracht. Tenslotte kan de veerkracht van de boog niet verder worden opgevoerd, zodat de drijvende kracht ontleend moest worden aan touwbundels die schroefvormig in el kaar gewrongen werden. Was de pees ge spannen en de pijl of speer in de loop ge legd, dan werd de klink met een hamer slag losgeslagen en het wapen suisde de vijand met grote kracht tegemoet. De laatste ontwikkeling in de Romeinse tijd was de onager, eveneens een werp tuig dat zijn kracht aan wringen ontleen de, waarna een balk terugschoot wagraan een slingerzak was bevestigd. Het daarin geelgde projectiel werd dan mei een grolt boog weggeworpen. Maar nu nog de uitwerking van dit klas. sieke geschut. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2