Rijkswaterstaat vertrouwt op tijdige voltooiing van wegverbindingen Provincie en gemeente delen dit optimisme geenszins Magdalena Voorzitter van jubileum-fonds M. Ockeloen halve eeuw bij NZHVM Zaterdag begint in Beverwijk het Hoogoven-schaaktournooi In drie jaar kan heel wat gebeuren Het verkeersvraagstuk in en om Haarlem Internationaal veld van sterke meesters achter de borden „Struisvogelpolitiek van het KNMI" WOENSDAG 5 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Geen optimisme Niet zo'n vaart Zilveren jubileum T. Koenes Overschatting In het Westen BUIGOMME Expositie Kees Verwey (30 x 1) verlengd Gepoogd in te breken in villa te Aerdenhout Bromfietser reed tegen lantaarnpaal Tram en vrachtauto met elkaar in botsing Hilversum II geeft feestconcert Door de enorme drukte in het brandstoffenbedrijf wordt U dringend aangeraden uw brandstoffen 3 4 dagen te voren bij uw leverancier te bestel len. Bestellingen met verzoek om bezorging uitsluitend vóór 12 uur kunnen niet worden ge garandeerd. Fed. voor de Brandstoffenhandel voor Haarlem en omstreken Van koetsier op paarden tram tot busconducteur U.V.V. wordt verplaatst naar het Proveniershuis Vlag in top bij Heemsteedse politie Grote opdracht voor Figee UIT ANDERE BLADEN Kerkelijk Nieuws Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R I S P-tabletje blust het wel Burgerlijke Stand van Haarlem 99 Bij de vele beschouwingen over het verkeersvraagstuk in en om Haarlem, zoals dit vooral ontstaan zal nadat de Velser tunnel in gebruik genomen zal zijn, is ook van de zijde van gemeentelijke en provinciale autoriteiten bij herhaling de mening uitgesproken, dat men ten aanzien van het gereedkomen der aansluiten de wegverbindingen in grote tijdnood verkeert. Een en ander is voor ons aanleiding geweest ons te wenden tot enige leiding gevende functionarissen van Rijkswaterstaat, temeer omdat in verscheidene uitlatingen van de hierboven genoemde instanties ten aanzien van het beleid van Rijkswaterstaat een critisch geluid doorklonk. Zoals uit de hierna volgende beschouwing blijkt, meent men bij Rijkswaterstaat dat het niet onmogelijk moet zijn om bij de voltooiing van de Velser tunnel een aantal wegverbindingen van voldoende capaciteit gereed te hebben. Even zeer staat vast, dat de andere bij deze werken betrokken overheidsorganen hierover totaal verschillend denken. Het is zeker, dat Haarlem van het rijk een zogenaamde vervroegingsbijdrage zal ontvangen voor de uitvoering van de ■werkzaamheden welke samenhangen met de totstandkoming van een Oostelijke ver- keersschakel tussen het Delftplein in de Rijksstraatweg in Haarlem-Noorl en de twee grote verbindingswegen naar Am sterdam en Schiphol, Gooi en Utrecht, de Amsterdamse vaartweg en de Schipholweg. Zoals men weet, zal Haarlem, in afwach ting van het gereedkomen van de nieuwe Oostelijke rijksweg van de Velser tunnel naar de rijksweg nr. 4 door Haarlemmer meer een Oostelijke randweg in gereed heid brengen, welke zal bestaan uit Von- delweg, Spaarndamseweg, Prinsenbrug, Oudeweg, Oostsingelgracht, Amsterdamse Poort, Herenvest en -singel, Schalkwijker straat en -weg. Onmiddellijk na het onderhoud tussen minister Algera en enige hoofdambtenaren van Rijkswaterstaat enerzijds en de bur gemeester en de wethouderr van Openbare Werken van Haarlem anderzijds, waarbij vast kwam te staan, dat het nog wel vijf jaar zou duren voor de rijksweg ten Oosten van Haarlem in gebruik genomen zou kun nen worden, hebben B. en W. opdracht ge geven aan de Dienst van Openbare Wer ken om met de voorbereiding van dit kost- bare werk te beginnen. De onderdelen wel ke de grootste bedragen zullen vergen zijn: de bouw van een viaduct tussen Oudeweg en Oostsingelgracht onder de spoorlijn Amsterdam-Haarlem, het aanpassen van het wegprofiel tussen dat viaduct en het begin van de Schalkwijkerstraat aan de te verwachten verkeersstroom, het maken van een doorbraak van de Dubbele Buurt naar de Schalkwijkerweg. De vervroegingsbijdrage welke het rijk in deze kosten zal geven is gebaseerd op het renteverlies dat de gemeente zal lijden gedurende het aantal jaren dat deze wer ken eerder gereed zijn ten behoeve van het interlocale verkeer dan het geval zou zijn geweest indien de gemeente met de uit voering ervan gewacht had tot de stede lijke behoefte tot de uitvoering aanleiding had gegeven. Intussen zijn deskundigen niet optimis tisch over de mogelijkheid om deze ver binding te realiseren voordat de Velser tunnel gereed is. Er zal onderhandeld moe ten worden met de spoorwegen over de bouw van het viaduct onder een van de drukste spoorlijnen van het land, met het hoogheemraadschap Rijnland over een ge deeltelijke demping van de Oostsingel gracht en de Herensingel en met particu lieren wier bedrijven verplaatst zullen moeten worden. Bovendien zullen de spoorwegen wel als eis stellen, dat het via duct door hun dienst en onder hun leiding wordt gebouwd, zonder dat dit kosten voor de spoorwegen mag opleveren, terwijl het van Rijnland wel zeker is, dat het niet zal willen afzien van een watergang welke bedoeld is als een vergroting van de door stromingscapaciteit van het smalste ge deelte van het Spaarne. Overkluizing van Heren- en Oostsingel, hetgeen uit het oog punt van waterlozing wel aanvaardbaar zou zijn, is schrikwekkend kostbaar (het komt neer op het bouwen van een brug met een formidabele breedte) en heeft bo vendien het nadeel, dat de watergang vrij wel niet uit te baggeren valt met alle ge volgen van dien. In tegenstelling tot dit scepticisme staat het rustige vertrouwen van de hoofdamb tenaren van Rijkswaterstaat, dat het met de door Haarlem gevreesde verkeerschaos ADVERTENTIE Donderdag 6 Januari is voor de heer T. Koenes, chef van de winkel van Albert Heijn te Overveen, Bloemendaalseweg 275, een belangrijke dag. De heer Koenes zal het feit herdenken dat hij, 25 jaar geleden, in de toenmalige winkel van Van Ameron- gen tot chef werd aangesteld. Gedurende al deze jaren, de laatste tijd na de over name bij Albert Heijn, heeft hij in dit filiaal zijn beste krachten gegeven. wanneer de Velser tunnel gereed komt zo'n vaart niet zal lopen. Men heeft ons in enkele gesprekken erop gewezen, dat men aan het einde van 1954 nog drie jaar de tijd had om de aansluitende verbindingen in orde te maken, hetgeen men zeker niet onmogelijk' achtte. In de eerste plaats gaat het daarbij om de verdubbeling van de rijksweg tussen Velser tunnel en Delftplein in Haarlem- Noord. Met de voorbereiding van deze autosnelweg, welke ook kruisingsvrij zal worden gemaakt en parallelwegen zal krij gen voor het langzame verkeer, is men reeds een heel eind op streek. Er zullen enige onteigeningen moeten plaats vinden, doch het aantal gebouwen dat ter weers zijden van de weg gesloopt zal moeten worden, is zeer gering. Men verwacht dan ook, dat deze onteigeningen niet langer dan een jaar zullen behoeven te vergen. Zoals men weet heeft Rijkswaterstaat afgezien van de aanleg van een autosnelweg tussen Delftplein en Velser tunnel parallel aan de huidige rijksweg 9, omdat juist een her verkaveling van de landbouwgronden in de polders ten Oosten van de rijksweg tot stand is gekomen. Het kruisingsvrij maken van deze weg omvat onder meer de bouw van een via duct over de Slaperdijk bij Santpoort, waarvoor de oprit onmiddellijk zal begin nen bij de rij woningen aan de Oostkant van de weg ten Noorden van het Delftplein, en over de Amsterdamse weg bij de Velser tunnel. Voorts gelooft men bij Rijkswaterstaat, dat in Haarlem de toeneming van het door gaande verkeer na de voltooiing van de tunnel bij Velsen overschat wordt. Men rekent er namelijk op, dat Amsterdam zijn aansluiting van de autoweg langs het Noordzeekanaal op de Hoofdweg eveneens gereed heeft tegelijk met het gereedkomen van de tunnel. Voor het verkeer van Noordholland naar Amsterdam kan er dan geen reden meer zijn om de omweg via Haarlem te kiezen. En wat het doorgaande verkeer naar het Zuiden, voornamelijk de bollenstreek, betreft gelooft men niet dat dit de tweeduizend auto's per dag zal over schrijden. Daarbij wijst men erop, dat van de zevenduizend auto's welke thans per dag de Rijksstraatweg in het bebouwde gedeelte van Haarlem passeren slechts on geveer de helft doorgaat naar de pont in Velsen, hetgeen erop wijst, dat de drukte op de Rijksstraatweg voor een belangrijk deel het gevolg is van het eigen, locale, verkeer. Er wordt door Rijkswaterstaat ook op vertrouwd, dat het met de provinciale Westelijke randweg langs Haarlem voor het Noord-Zuidverkeer best in orde zal komen voor het einde van 1957 daar is. „Die weg staat al vele jaren op het pro gramma, enkele delen ervan zijn al klaar, zodat ook het maken van de aansluitende wegvakken een kwestie van tijd is", zo wordt gezegd. Zelfs acht men het niet uit gesloten, dat omtrent 1957 het viaduct on der de spoorbaan bij het station Heem stedeAerdeahout gereed zal zijn, welk viaduct zeker nodig zal zijn om het. toege nomen verkeer na de opheffing van de tramlijn tussen Amsterdam en Zandvoort ADVERTENTIE TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegèn koude en UBBER van sn tocht Wegens de grote en aanhoudende be langstelling is de tentoonstelling „30x1" (dertig portretten van één model) door Kees Verwey in het Stedelijk Museum te Amsterdam voor onbepaalde tijd verlengd. Fotografen van de Amerikaanse weekbla den „Time" en Life" hebben opnamen van alle dertig tekeningen gemaakt. Toen Dinsdagavond om elf uur een nacht waker van de Nachtveiligheidsdienst op zijn ronde was op de Koekoeksweg in Aerden hout waren twee mannen bezig in te breken in een villa aan deze weg. Na de komst van de politie zijn de mannen op de vlucht ge slagen. Uit een onderzoek is gebleken, dat een ruit verbroken is. Vermoed wordt, dat de ongewenste bezoekers niet verder ge weest zijn dan de keuken. Er wordt niets vermist. De zesènvijftigjarige heer J. B. uit Sant poort reed Dinsdagavond per bromfiets op de Julianalaan, komende van de Zijlweg in de richting van Stoops Bad te Overveen. Na het passeren van enkele fietsers is hij vermoedelijk de macht over het stuur kwijt geraakt, want kort na het passeren botstê zijn fiets tegen een lantaarnpaal. De héér B. liep een hersenschudding op en is naar het Marinehospitaal overgebracht. te verwerken. Tevens zal dit viaduct aan de Westelijke randweg enige waarde voor het doorgaande verkeer moeten verlenen zolang de voortzetting op Zuidhollands gebied in de richting Den Haag niet ge reed is. Wanneer men nu weet, dat niet alleen de gemeente Bloemendaal zich verzet te gen het door de provincie voorgestelde tracé van de Westelijke randweg tussen het kruispunt Kleverlaan/Delftlaan en de Willem de Zwijgerlaan, maar dat, zelfs wanneer deze moeilijkheid uit de weg is geruimd (waarvoor alweer een onteige ningsprocedure nodig is), er een viaduct onder de spoorlijn van Haarlem naar Zandvoort zal moeten worden gebouwd, terwijl tevens de wegaansluiting vandaar naar de te verleggen Lorentzkade en Houtvaart moet worden gemaakt en er bij HeemstedeAerdenhout eveneens kost bare verkeerspleinen moeten worden aan gelegd, dan begrijpt men de uitlating van de hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat, dat het bedrag dat met de verwezenlijking van dit project is gemoeid ver uitgaat boven wat men in het kader van het provinciale wegenplan ge wend is. Dezelfde functionaris wees er ons op, dat tot nu toe op geen enkele be groting ooit een bedrag voor dit werk ge voteerd is geweest. Van de zijde van de Provinciale Water staat wenste men dan ook geen enkele voorspelling te doen omtrent het tijdstip waarop de Westelijke randweg openge steld zal worden. Volledigheidshalve voe gen wij hieraan toe, dat de Haarlemse dienst van Openbare Werken doende is met de uitwerking van de plannen voor de vernieuwing van het vooroorlogse deel van de Delftlaan en voor de gewijzigde profielindeling van de Kleverparkweg, schakels in de keten van wegen die te zamen de Westelijke randweg zullen vor men. en dat het Rijk zijnerzijds zich be reid heeft verklaard in de kosten van deze verbinding bij te dragen. Van welke omvang deze bijdrage zal zijn is intussen nog nimmer uitgemaakt. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is een vrachtwagen op het Houtplein in Haarlem in botsing gekomen met een tram. De vracht auto reed in Oostelijke richting het Frede- rikspark op en moest daar plotseling uitwij ken voor een fietser. Op dat ogenblik nader de er uit de richting Amsterdam een tram, die met de auto in. aanraking kwam en deze aan de linkerzijde ongeveer twee meter openscheurde. Daarna viel de vrachtauto op haar rechterzijde. Personeel van de radio- autodienst, geassisteerd door enige burgers bracht de wagen weer op vier wielen, waar na de chauffeur, een 36-jarige technisch in specteur uit Baarn, uit de cabine kon wor den bevrijd. Hij bleek een hoofdwond en vermoedelijk een lichte hersenschudding te hebben opgelopen. Hij is met een auto naar zijn huis vervoerd. De vrachtauto moest woi-den weggesleept. De voorste tramwagen liep schade op. ADVERTENTIE A DC U ITO Cl KIM A Jos de Klerk zeventig Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van onze medewerker Jos de Klerk geeft de zender Hilvresum II (298 meter) op Zaterdag 8 Januari een speciaal con cert. Het programma, dat wordt uitgevoerd door de Marinierskapel onder leiding van de kapitein-directeur Gijsbert Nieuwland, behelst de volgende werken van Jos de Klerk: het Concertino voor trompet en harmonie-orkest, de mars West-Frisia en het door hem geïnstrumenteerde lied „Vrij heid" van Ernst van 't Kaar. Het concert begint om 14.40 uur met de Feestouverture van Willem de Mol en wordt door een kort vraaggesprek met de jarige, die die dag in Antwerpen zal ver toeven, onderbroken. ADVERTENTIE Op Vrijdag 7 Januari zal de voorzitter van het jubileumfonds van de NZHVM, de heer M. Ockeloen, bejubeld worden. Dan is hij namelijk vijftig jaar in dienst bij deze vervoersmaatschappij en hoewel hij zelfs al enkele malen het onderwerp van de NZH- feestvreugde is geweest zijn zilveren en veertigjarig jubileum en geregeld zijn collega's met waarderende woorden in het zonnetje zet, weet hij toch niet precies hoe het Vrijdag allemaal zal gaan. Het liefst zou de heer Ockeloen de dag onopgemerkt voorbij laten gaan, want hij is een bescheiden man, maar vooral een voorzitter van een jubileum-commissie kan zich moeilijk aan de feestelijkheden ont trekken en daarom zullen Vrijdag alle her inneringen nog eens opgehaald worden. Vijftig jaar geleden kwam de toen der tienjarige Ockeloen in dienst van de Haar lemse Tramway Maatschappij. Hij hielp in de stallen en nam af en toe het baantje van de koetsier over, hoewel hij nog lang niet de voor dit beroep geldende minimum leeftijd (23 jaar) had bereikt. In 1913 ging hij over naar de NZHVM, en toen werd hij als wagenvoerder aangesteld. Lang heeft hij de tram echter niet kunnen besturen, want enkele jaren later werd hij opgeroe pen voor de militaire dienst en omdat hij verstand had van paarden was het onver mijdelijk, dat hij bij de artillerie geplaatst werd. Nauwelijks was hij echter weer in Haar lem terug of hij stond weer op de wagen en maakte de openingsritten van de lijn Ver- wuiftOverveen mee, waaraan hij bijzon der prettige herinneringen bewaard heeft. De jaren gingen voorbij en op een goede dag zagen de vaste passagiers, die de heer Ockeloen bijna allen kenden, de populaire tramman op de lijn HaarlemLeiden en later op de lijn AmsterdamZandvoort verschijnen. Twee jaar geleden stapte hij als con ducteur over op de bus en nu wacht hij alleen nog maar totdat zijn dircetie een helicopter-verbinding gaat onderhou den. „Dan ben ik er weer bij," zegt hij, „want van werken wordt een mens nooit slechter. Laten ze het maar pro- Het bureau van de U.V.V. in Haarlem zal op 6 Januari verplaatst worden van het stadhuis naar het Proveniershuis in de Grote Houtstraat. Op 6, 7 en 8 Januari zal het kantoor gesloten zijn, waarna op Maan dag 10 Januari om 14.30 uur de enigszins feestelijke opening in de nieuwe omgeving zal plaats hebben. Ook het kantoor van de stichting „Pelita" verhuist van het stadhuis naar het Pro veniershuis. Het kantoor zal gesloten zijn van 6 tot 11 Januari, beren om het me na te doen. Vijftig jaar is een hele tijd." De heer Ockeloen kijkt even voor zich uit, maar begint dan direct weer te ver tellen. De paardentram was leuker dan de electrische, maar het nadeel was, dat de bestuurders en conducteurs vrijwel nooit een vrije dag hadden. De jubilaris ging echter steeds met de techniek mee en hij voelt zich op de bus dan ook best thuis. Nee, eentonig worden de ritten nooit, want altijd zijn er weer andere mensen, vrienden en bekenden, die een praatje willen maken of collega's, die de heer Ockeloen om raad komen vragen. Hij is namelijk de vraag baak voor de jongere chauffeurs en zijn veertigjarig lidmaatschap van het N.V.V. heeft er toe bijgedragen, dat hij altijd op elk probleem wel een antwoord weet. Bovendien is hij penningmeester van een kleine reisvereniging en tevens houdt hij zich bezig met het werk in de woningbouw vereniging. Maar de hoofdzaak blijft toch altijd de tram en dat hij onder zijn collega's talrijke vrienden heeft gemaakt is dan ook niet te verwonderen. In 1946 achtte men hem de juiste man om de opengevallen plaats van voorzitter van het jubileumfonds in te nemen. Hij heeft dat altijd met pleizier ge daan. Steeds ging hij aan het hoofd van een deputatie, met een geschenk onder de arm, naar een jubilerende collega toe en altijd wist hij de juiblarissen met een vriende lijk toespraakje op hun gemak te stellen. Vrijdag zal de commissie echter de Beu kenstraat te Haarlem instappen en bij nummer 23 aanbellen. M. Ockeloen staat daarop het naambordje en er achter woont de man, die zijn hele leven in dienst gesteld heeft van het vervoer en nu na vijfig jaar nog zegt: „Ik heb zin om weer gauw op de bus te springen; al dat zitten is ook maar niets!" EEN KEUR uit de kundige volgelingen van Caïssa komt naar Beverwijk: van 8 tot en met 16 Januari wordt door ongeveer 80 deelnemers uit alle hoeken der wereld het zeventiende „Hoogovenschaaktournooi" gehouden met dat van Hastings zo langzamerhand een der meest gewaardeerde Europese tournooien. De voorberei dingen zijn bijna voltooid; de meesters uit Argentinië, Spanje, België, Duitsland en Oostenrijk kunnen de degens kruisen met de Nederlandse matadoren op de 64 velden. Negentien buitenlandse meesters hebben ingeschreven voor dit tournooi, waaronder een aantal vechters. Zoals Hermann Pillnik, de Argentijn van Duitsen bloede, die in 1953 het Hoogovenschaaktournooi won en de Spaanse kampioen Francisca Perez, die dit jaar voor het eerst meedoet, maar wiens roep al aan hem vooruit is gegaan als plaatsvervanger van zijn landgenoot Thoran, die in Brazilië schaak verplichtingen moet nakomen. Hij doet voor de eerste keer mee, maar speciaal Lodewijk Prins, de Nederlands® matador, ziet hem met enige spanning komen deze beide schakers ontmoetten elkaar wel eerder tijdens de omzwervingen van Prins over het Iberische schiereiland. De gelederen der internationale tien kamp worden verder versterkt door de Is raëliër M. Czerniak, een schakende journa list wiens naam ook prijkte op de deelne merslijst der recente Amsterdamse Schaakolympiade. Hij bond daar onder meer Donner met vlag en wimpel aan zijn zegekar. Borislav Milic, een jonge Joegoslaaf, die in zijn land tot de allersterksten wordt gerekend, zal Zoltan Kovacs ontmoetten, de Weense kampioen, wiens deelname in Amsterdam eveneens nog vers in het ge heugen ligt. Nederlands team De Nederlandse kleuren worden verde digd door Haye J. Kramer uit Leeuwar den, wiens goede vorm hem op het ogenblik tot een der geduchtste Neder landse spelers maakt. Hij bleef tijdens de vele Hoogoventournooicn, die op zijn naam staan, meestal beneden de verwachtingen, maar zint ongetwijfeld op revanche. Hans Bouwmeester, de jonge speler, die in 1954 vriend en vijand verbaasde met een fraaie overwinning en daarmee de meestertitel verwierf staat in schaakkrin gen bekend als een sympathiek schaker. Hij zal naast Lod. Prins ook Jan Hein Don ner ontmoe ten, 't groot ste kanspaard volgens dr. Euwe, van wie grote dingen worden ver wacht maar wiens strijd, tegen Pillnik met meer dan gewone be langstelling tegemoet wordt gezien. Pillnik immers bevocht on langs in een zeer sterk bezet Russisch tour- nooit een uitstekende plaats. Een nieuweling is de Rotterdamse arts K. M. Bergsma een gedegen, taai spe ler, die eveneens voor een of meer verras singen kan zorgen. De vlag heeft gewapperd van het bureau van politie te Heemstede ter gelegenheid van het feit, dat er zich in het afgelopen jaar in de gemeente geen enkel ongeluk met dodelijke afloop heeft voorgedaan. In 1953 waren er vier slachtoffers door het verkeer te betreuren en in de jaren 1950, 1951 en 1952 steeds twee. In Haarlem is het aantal verkeersonge vallen met dodelijke afloop in het jaar 1954 minder geweest dan in 1953. In het afge lopen jaar waren er elf slachtoffers te betreuren en in het jaar daarvoor zestien. Het aantal verkeersongevallen in Haar lem is echter toegenomen en wel van 1300 tot ruim 1500. Ook in Bloemendaal daalde het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop: in 1954 waren er twee en in 1953 vijl. De N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" te Amsterdam heeft aan de N.V. Haarlemse Machinefabriek v/h. Gebroeders Figee de opdracht verstrekt voor het vervaardigen van een laadbrug voor het lossen, overslaan en laden van massagoederen, zoals steen kolen. erts enz. De brug heeft een overspan ning over het terrein van 58 m., terwijl de „klap" 35 m. over het water reikt. De totale lengte van de brug bedraagt pl.m. 100 meter. De directie van Figee is over de gang van zaken in 1954 tevreden. De werkplaatsen waren voortdurend geheel bezet en het kost veel inspanning, als gevolg van het geringe aanbod van vakarbeiders, de overeengeko men levertijden aan te houden. Behalve de grote opdracht is zij erin ge slaagd, ondanks toenemende concurrentie, in het afgelopen jaar nog verscheidene an dere belangrijke opdrachten te boeken, zodat de bezetting van de fabriek voor geruime tijd verzekerd is. Jubilaris M. Ockeloen (midden) voor zijn N.Z.H.-tram in het stationnetje te Zandvoort. Llubica Bacic wordt uit Joegoslavië verwacht. „Het Parool" heeft in een artikel zijn afkeuring te kennen gegeven over de re actie van het KNMI te De Bilt naar aan leiding van de mededelingen van Bel gische meteorologen over radioactiviteit in de lucht als gevolg van atoom- en water stofbom-experimenten. Het KNMI achtte deze mededelingen „betreurenswaardig, omdat zij wellicht ongewild, bij het pu bliek psychologische spanningen opwek ken, die volkomen ongegrond zijn". „Met een dergelijke opmerking gaat onzes inziens het KNMI zijn boekje te buiten", aldus Het Parool, „Wij hebben alle respect voor de wijze waarop de meteorologen in De Bilt hun exact-weten- schappelijke taak opvatten en zich daar van kwijten, maar wij verwachten van hen niet, dat zij zich opwerpen als hoeders van ons aller psyche. In vele (ook wetenschappelijke) gees ten heerst ongerustheid over de uitwer king van de proeven met atoom- en waterstofbommen. Wat zijn wij eigenlijk bezig te brouwen?" Omdat niemand, ook het KNMI niet, weet wat er in de hoogste lagen van de dampkring gebeurt met de radio-actieve deeltjes, die bij het ontploffen van water stof- en atoombommen vrijkomen, acht Het Parool de sussende toon van het KNMI helemaal misplaatst. „Het lijkt ons daarom wenselijk de zaak is er belangrijk genoeg voor dat het KNMI zich publiekelijk en duidelijk uitspreekt over zijn standpunt ten aanzien van de conclusies van het Belgische in stituut. Het commentaar in de vorm zoals dit nu wereldkundig is gemaakt zou de indruk kunnen wekken, dat het KNMI zich schuldig maakt aan struisvogelpoli tiek", aldus besluit Het Parool. Hervormde Kerk Beroepen te IJmuiden-Oost (toez.) S. de Roest te Ommelanderwijk (Gr.); te Twijzel L. de Jong, cand. te Scheveningen; te Korten- hoef (toez.) J. v. Hunnik, cand. te Zeist. Bedankt voor Loenen a. d. Vecht J. C. Ter louw te Otterloo; voor Ouderkerk a. d. IJssel R. W. v. d. Steur te Ouddorp (Z.H.) Gereformeerde Kerken Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk en te Zwaagwesteinde A. Treurniet, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Spijk (Gr.) A. G. Kuiks te Diever (Dr.); voor Nijmegen (vac. K. Schou ten) W. v. d. Meulen te Sleeuwijk. Qeref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Enschedé (voor de mis- sionnaire dienst op Nieuw-Guinea) M. K. Drost te Buitenpost; naar Rotterdam-Delfs- haven J. Kamphuis te Bunschoten-Spaken burg. Bedankt voor Voorthuizen K. J. Dijkema te Treebeek; voor Leerdam J. H. v. d. Hoeven te Houwerzijl. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Sliedrecht M. C. Tanis te Urk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Dordrecht F. J. Dieleman te Yerseke. ADVERTENTIE HAARLEM, 4 Januari 1955 BEVALLEN van een zoon: 2 Jan., N. Ha- mersmaStrijdonck; G. Meenderinkle Febre; 3 Jan., M. SchreudersKokkelkoren; M. A. J. Chr. van Stekelenburg—Hendriks; M. S. BeetsRamkema; K. BoersmaMoer beek; 4 Jan.. J. M. Wa -Hoolhorst. BEVALLEN van een dochter: 3 Jan., A. E. Zeulevoetde Vries; J. M. Eichhom— Gaartman; C. M. J. de Boer—van Emmerik; 4 Jan., W. van DiggelenPirets. OVERLEDEN: 1 Jan.. H. W. Steenbergen Timmerman, 45 j„ Reigerstraat; 2 Jan., D. Ineke, 90 j., Zaanenlaan: 2. J. H. Vermeulen Stuut, 60 j., Hazepaterslaan; M. Th, Dannijs —Huisman, 89 j., Rustenburgerlaan.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7