DANSSCHOOL T. GRIEK Drs. Nederhorst verwacht controle op kolenkartel in K.S.G. Raadslid wil einde vuilstorting in Burgemeester Reinaldapark Onderstation Haarlem-Noord dagelijks in proefbedrijf Opnieuw klachten aan omwonenden Kerstboomverbranding in Oud-Schoten Nieuwjaarswens in Sociëteit Vereniging „De Roverssymphonie" met het N.Ph.O. en bekende solisten Streekconferentie voor speeltuinen Help de vogels Porgy and Bess op de plaat UIT ANDERE BLADEN Regering geeft publiek een schok De melkprijs in Haarlem en omgeving Heemstede 7 Volkshogeschool weekend voor de vishandel Feest van Teisterbant In Teisterbant Amsterdammers willen een comité voor behoud „Oude Stad" Tentoonstelling trok 884 bezoekers Eindenhout geopend Kind door het ijs gezakt Vandaag beslissing DUBEC is onversneden, pure Oriënttabak! Nog dit voorjaar zal het in functie zijn Burgemeester degradeerde zes Natuurwachters DONDERDAG 6 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Oostenwind van de laatste dagen heeft de bewoners van de Prins Bernhard- laan en onmiddellijke omgeving weer ge ducht de nadelen van de vuilstorting in het Burgemeester Reinaldapark doen ge voelen. Dit is voor het Haarlemse raadslid me vrouw E. Smitz-Peper (Partij van de Arbeid) aanleiding geworden zich an dermaal met schriftelijke vragen tot het College van Burgemeester en Wethouders te wenden. Zij vraagt of het B. en W. bekend is, dat de klachten die de bewoners van de Prins Bernhardlaan nog steeds hebben tengevolge van de vuilstorting in het Burgemeester Reinaldapark de laatste we ken zeer urgent zijn geworden. De felle Oostenwind, die nu al dagen woedt, be zorgt de omwonenden, buiten de gewone hinder van wegwaaiende rommel, een on dragelijke stank, zodat deuren en ramen steeds gesloten moeten blijven. ,,Acht uw college de tijd nu niet gekomen deze vuil storting radicaal te doen staken, gezien het feit, dat ondanks alle matregelen van afdekking en desinfectie door de Ge meentereiniging er voor de bewoners van de Prins Bernhardlaan van redelijk wonen geen sprake kan zijn?", zo vraagt me vrouw Smitz. De kerstboomverbranding in oud-Scho ten zal ook dit jaar door het buuirt'blad ,Rivovo" in samenwerking met politie en brandweer georganiseerd worden. In Haarlem heeft de verbranding Vrijdag om 7 uur des avonds plaats. In ou#-Scho- ten zal deze verbranding pas om 7.30 uur beginnen." Daar men hieraan een feestelijk tintje wil geven, zal vooraf een grote lam- pionoptocht door deze buurt gehouden worden. Het is de bedoeling, dat de kinde ren zelf een lampion vervaardigen. Een geheel onpartijdige jury zal dan uitmaken wie de mooiste, origineelste lampion ver vaardigd heeft. Hieraan zijn een aantal prijzen verbonden. Indien de kinderen geen tijd hebben om zelf een lampion te vervaardigen, kunnen zij er natuurlijk een kopen, doch zij dingen dan niet mede naar de prijzen. Zij, die aan deze lampionoptocht wensen deel te nemen, moeten zorgen, uiterlijk kwart over zes aanwezig te zijn oo het Maasplein. Nadat de stoet is opgesteld, zal de jury uitspraak doen en om half zeven vertrekt men dan met muziek voorop en geflankeerd door flambouwen via de vol gende route naar de plaats der verbranding op de Vondelweg vlak bij de Jan Gijzen- vaart: Maasplein, Rijnstraat, Eemsstraat, Rijksstraatweg. Jan Luyckenstraat, Mui- derslotweg, Vergierdeweg, Eksterstraat, Vinkenstraat, Nachtegaalstraat, Vondelweg. In de stoet zullen ook vrachtwagens mee rijden, zodat de kerstbomen, welke nog niet op de verzamelplaats aanwezig zijn, onderweg opgeladen kunnen worden. Om half acht zal door de heer L. David son;"'hoofdinspecteur bij de politie, de brandstapel aangestoken worden. Op 4 Januari werd in de zalen aan de Zijlweg 1 in Haarlem de jaarlijkse feeste lijke bijeenkomst gehouden van de leden van de Sociëteit Vereniging, sedert bijna honderd jaar in de Spaarnestad gevestigd. Nadat de voorzitter de heer A. J. van Rav.enswaay had geconstateerd, dat het be zoek van de leden aan de Sociëteit voortdu rend vooruitgaat maakte de voorzitter van de Expogé, de heer K. R. van Staal van de gelegenheid gebruik om bestuur en leden hartelijk dank te zeggen voor de wijze waarop de Sociëteit Vereniging welwillend haar lokalen ter beschikking stelt voor de vrouwen van de gedurende de bezetting emgekomen verzetsmannen. Hierna sprak de heer Van Ravenswaay zijn welhaast tot traditie geworden Nieuwjaarswens uit. Ten aanzien van de wereldpolitiek meent hij: Het afgelopen jaar heeft zich gekenmerkt- door het streven van vele goedgezinde, in de politiek bekwame mensen om alle volken vrede, rust, voorspoed en veiligheid te geven en aan hun moeizaam werken paarden wij onze beste wensen. Er werd reeds veel bereikt, maar alle onderhandelingen 1*QVkden tot nu toe aan de wereld nog de veiligheid niet geven Ivaar iedereen zo naar verlangt en ondanks talloze vergaderingen in 't afgelopen jaar, is 't wederzijds wantrouwen nog gebleven. Na zijn bespiegelingen over de diverse delen van de wereld, waar men voortdurend in spanning geleefd heeft, huldigt de heer Van Ravenswaay de stille werkers in onze samenleving. Van de stad Haarlem vermeldt de dichter slechts de (goede) negatieve feiten: „Welnu: één ding valt over Haarlem zeker te vermelden: wij zagen hier geen schotels in de lucht en ook geen vliegende sigaren, hier nog geen moorden en postwagen overvallen door revolverhelden, niets wat een jaardicht aan bijzonderheden kan vergaren". Na enkele insinuaties aan het adres van het KNMI verdiept de dichter zich in de activiteiten van de leden van de sociëteit. Uitvoerig gaat hij in op het steeds groeiend aantal leden. Na zijn beste wensen te heb ben aangeboden aan het bestuur en de le den besluit de heer Van Ravenswaay als volgt: ,.Laat ons dus dankbaar zijn en ook in kleine kring in vriendschap leven!" Naar wij vernemen wordt op 2 en 3 Mei aanstaande in de Bergense volkshogeschool een weekend gehouden voor de Nedeidand- se vishandel. Daar spreekt onder meer de heer C. Koster uit I Tmuiden over de vraag: ..Heeft de vishandel toekomst?" en de heer G. Scheltema van het economisch instituut voor de middenstand zal spreken over „Wat maak ik van mijn zaak?" Wij voegen hieraan toe, dat een aanlal bewoners van de Prins Bernhardlaan zich tot de Minister van Sociale Zaken wil wenden om te verkrijgen, dat de gemeente een einde aan de vuilstorting maakt. De hinder is de laatste tijd bijzonder merk baar, omdat men' weer aan de kant van de Prins Bernhardlaan is gaan storten. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Haarlemse sociëteit Teisterbant en ten bate van een cultureel fonds wordt op Zaterdag 5 Februari in het gemeentelijk Concertgebouw een uitvoering gegeven van „De Roverssymphonie" naar de gelijk namige film van Fréderic Feher, die ook de muziek componeerde. Deze zal thans worden gespeeld door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder directie van Jacques Moolenijzer, die ook met de alge mene leiding is belast. Als vocale solisten zullen de alt Mimi Aarden, de tenor Chris Reumer (beiden van de Nederlandse Opera) en de bas Henk Weimar aan deze uitvoering mede werken. De pianopartij wordt door Géza Frid gespeeld; de verbindende tekst van David Koning wordt door Philip Bloemen dal gesproken. Frans Hesmerg, die mede- hielp het scenario samen te stellen, schreef de woorden van de aria's. De voornaamste rollen worden vervuld door enige leden van vooraanstaande toneelverenigingen uit Haarlem en omstreken. Voor de regie is Albert Mol uitgenodigd. De décors worden door Jules Chapon ontworpen en door leden van „De Groep" uitgevoerd/Tenslotte wordt medewerking verleend door het koor van de Rijkskweekschool. Met deze voorstelling die een onderdeel van een groot Roversbal zal uitmaken, gaat dus het plan in vervulling dat in Februari 1953 ten gevolge van de nationale ramp moest worden opgegeven. Aan het verdere verloop van de avond zullen enige bekende kunstenaars hun krachten lenen, doch hierover kunnen nog geen nadere bijzon derheden worden verstrekt. Evenals in 1953 heeft de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties ook dit jaar een „streekconferentie" in Haarlem belegd. Het Haarlems Speeltuin Verbond is belast met de voorbereiding van deze op.Zaterdag 8 Januari 1955 in het club gebouw van „Het Oosterkwartier", Ber nard Zweersstraat, te houden conferentie. Voor deelneming aan deze middag zijrl door de NUSO uit de volgende gemeenten speeltuinverenigingen aangewezen: Bever wijk, Heemskerk, Heemstede, Hillegom, Nieuw-Vennep, Velsen, Vijfhuizen, Zand- voort, Zwanenburg en Haarlem. Naast de bestuursleden, leidsters en lei ders van de speeltuinverenigingen zijn ook diverse autoriteiten uitgenodigd om zich onder meer op de hoogte te kunnen stellen van de „Samenwerking in de speeltuinwereld", een lezing door de twee de secretaris van het NUSO-bestuur in Amsterdam, de heer D. Vijlbrief. De tweede voorzitter van het NUSO- bestuur, de heer F. Oostrom zal na de pauze spreken over „De taak van de tuin- opzichter". De voorzitter van de NUSO, de heer J. du Bois die de vergadering leidt, zal de vergadering openen en sluiten en ook de voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer A. de Groot zal een welkomstwoord spreken. Des avonds heeft er een feestavond plaats, waarbij onder meer, de Tiroler- boerenkapel onder leiding van Will van Backel, de zanger Kick Vosshard, me vrouw A. Janssen-Bakker, het mond- accordeontrio „De Chromo's" en conféren cier Rien van Heiningen zullen optreden. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels doet een beroep op het publiek de in het wild levende vogels te voederen in deze vorstperiode. De vereniging hoopt, dat niet alleen in tuinen en parken voedsel zal worden ge strooid, maar dat ook de vogels in grachten, in polders en aan de kust geholpen zullen worden. Juist daar vallen veelal de meeste slachtoffers. Men kan graan, brood of vis afval, onkruidzaden, gekookte aardappelen en groenvoer strooien. Op schriftelijke aanvrage zendt de ver eniging gaarne kosteloos een handleiding voor vogelwintervoedering toe. Adres: Herengracht 540, Amsterdam-C. Het jongens- en mannenkoor van de kathedrale Basiliek te Haarlem zal op Don derdag 6 Januari in de kathedraal allerlei Kerstliederen ten gehore brengen onder leiding van dr. L. Kat. ADVERTENTIE Zijhveg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Prospectus wordt. U op aanvraag gratis toegezonden. f9 99 Woensdagavond werden de leden van de Haarlemse sociëteit Teisterbant ver gast op een lezing door Paul Chr. van Westering over de negeropera „Porgy and Bess" van George Gershwin (18981937) de bekende Amerikaanse componist van de „Rhapsody in blue". Deze opera werd in 1935 te New York voor het eerst uitgevoerd. Zij vormt, zoals algemeen aangenomen wordt, het hoogtepunt in het oeuvre van Gershwin,, die, op dilettanterige manier begonnen, er naar gestreefd heeft een Amerikaanse muziekidioom te scheppen, gebaseerd op de originele negermuziek. De resultaten van zijn streven mochten dan soms wel van bedenkelijke aard zijn, wanneer hij blijkbaar met berekende op zet meer de commerciële dan de artistieke waarden van zijn werk diende, maar niettemin is het stellig een feit, dat deze componist zich gaandeweg een techniek heeft eigen gemaakt, nodig om zijn ideeën te realiser^p, die respect afdwingt. In „Porgy ancpBess" toont hij zich, naar wat wij deze avond via de gramofoon eruit te horen kregen, in zijn volle kracht. Dit wil tevens zeggen: met een ongemeen ruime fantasie, die een sterk dramatische aanleg verraadt Het onderwerp van de opera is een brok rauwe realiteit uit de negerbuurten van Catfish Raw in Zuid Carolina. Gersh win is een tijdlang in die streek gaan wonen om zich de levenswijze der zwarte bevolking eigen te maken. Toch, al is het lyrische element in het werk typisch ge baseerd op geestelijke en profane songs, schijnen al deze liedformaties nieuw te zijn. Wie dit niet weet, zal ze allicht voor originele negermelodieën verslijten. Aria's naar de geijkte formule moet men er niet in zoeken. De „song" rijke lijk toegepast in het werk vormt het enige rustpunt en is dan ook logisch in de actie opgenomen. Dat de componist op de kracht dezer lyrische fragmenten gespe culeerd heeft, wordt bewezen door het feit dat enige ervan voor het ten tonele verschijnen van de opera reeds apart ge lanceerd waren en zo, nadat ze populair geworden waren, als trekpleisters voor het complete werk dienst konden doen. Het wiegelied „Summertime" (waarmee de eerste acte begint) is een zeer fraaie melodie. En zo wordt men meermalen ge troffen door specifieke melodische wen dingen en obstinate motieven, die aan het authentieke negerlied herinneren. Ook het effect van de straatroep, vijfenvijftig jaar geleden -reeds door Charpentier in zijn opera „Louise" toegepast, is als karakte ristiek element door Gershwin aangewend. Het in elkaar overgaan van het gespro ken woord in het gezongen recitatief mag wel geen nieuwe vondst heten, maar het is hier op treffende wijze toegepast. Voor zover ik in de laatste jaren heb kunnen kennis maken met de operamuziek van de Italiaanse Amerikaan Menotti, geloof ik dat deze door Gershwin sterk beïnvloed is geweest voor wat betreft de drama tische stuwingen, althans indien men niet aan Puccini herinnerd wordt. Maar hoe wel Gershwin vrij blijft van nawijsbare invloeden van Puccini, kan hij het toch ook niet stellen zonder het Europese idioom als bindmiddel te gebruiken. Wellicht is hij te vroeg gestorven om zijn muziektaal geheel onafhankelijk te maken van onze klassieke normen. Hij heeft tenslotte veel bereikt, ook op het Een twaalftal vooraanstaande Amster dammers heeft, onder voorzitterschap van jhr. Six van Hillegom, voorzitter V.V.V.,. het initiatief genomen om een aantal stad genoten uit te nodigen over te gaan tot de oprichting van een comité „De Stad Am sterdam". De bedoeling is om een onaf hankelijk en niet-politiek orgaan te schep pen, waarin vertegenwoordigers, van het bedrijfsleven, de oudheidkundige vereni gingen, de universiteit en andere nauw bij de problemen der oude stad betrokken bevolkingsgroepen en instanties, tot een gezamenlijk standpunt kunnen komen over de toekomst der oude stad en de aan grenzende wijken. Het comité wil het gemeentebestuur zijn inzichten kenbaar maken bij het beramen van maatregelen, die de historische schoonheid van Oud-Amsterdam behoeden voor onverantwoorde verminking en die tevens aan de behoeften van het verkeer en het bedrijfsleven op moderne en voor uitziende wijze tegemoet komen. „Tekenen is een wereldtaal De tentoonstelling „Tekenen is een wereldtaal", die van 18 December af te be zichtigen was bij de firma Gerzon te Haar lem, is Dinsdagmiddag gesloten. De ten toonstelling werd door 884 personen be zocht, waaronder 513 kinderen onder de 14 jaar. De eerste dagen toen de Kerstva- cantie nog niet was begonnen, hebben ver scheidene klassen onder leiding de ten toonstelling bezocht. Van de zijde van het tekenonderwijs bleek grote belangstelling voor deze internationale verzameling te bestaan. Vrijwel alle kinderen kregen een adres van een kind in het buitenland om tekeningen of correspondentie uit te wis selen. Ook de stands van de Openbare Leeszaal en de Unesco trokken veel be- lamgstellipg. Dc ijsbaan Eindenhout in Haarlem heeft vandaag de hekken voor de schaatsliefheb bers geopend. De ijsbaan Kleverlaan blijft nog gesloten. Door felle wind zijn er op diverse plaatsen nog wakken en zwakke plekken in het ijs. Het 9-jarig dochtertje van de familie H. uit Elten is Woensdag door het zeer dunne ijs van het riviertje De Wildt gezakt en verdronken. Alleen haar vijfjarig speel makkertje zag wat er gebeurde. Hij heeft zijn moeder gewaarschuwd. Men is er 's avonds in geslaagd het stoffelijk over schot te vinden. gebied der orchestra tie, althans voor zo ver men dat uit enkele fragmenten, ge hoord van de plaat, kan beoordelen. Of dat alles nu mooi is? Ik geloof dat men het niet alleen moet horen, maar ook zien gebeuren en dat men dan, onder de sug gestie van het totaal, over een positief antwoord hieromtrent niet zal hoeven na te denken. Het is ten slotte een muziek, die op de primitieve instincten werkt. En bovendien: wat is mooi? Door nadruk te leggen op menig interes sant détail en daarvan de nodige verkla ring te geven, heeft Paul Chr. van Weste ring zijn lezing uitermate boeiend weten te maken. JOS DE KLERK Onder dit opschrift levert Het Parool (onafh. dém. soc.) commentaar op de ver hoging van de melkprijs. Dat deze prijs verhoogd zou moeten worden was te ver wachten, zegt het blad, want de consump- tiemelk wordt nog steeds met 3.3 cent per liter ten behoeve van de consument gesub sidieerd. Dit betekent, dat per jaar een bedrag van ruim 50 millioen uit 's rijks schatkist moet worden geput, om de con sument melk te laten drinken tegen een prijs, die beneden de marktwaarde ligt. De regering streeft ernaar geleidelijk tot af schaffing van deze subsidie over te gaan; „Maar", zo merk het blad op, „wat de regering nu echter heeft gedaan, is het andere uiterste. Een plotselinge verhoging van de melkprijs met drie cent per liter (dat is ruim 10 in de duurste tijd van het jaar, kan op het publiek geen andere uitwerking heb ben dan die van een onaangename schok. Maar de regering is blijkbaar van mening dat zij die schok, zonder enige overgang van een geleidelijke prijsverhoging, wel op het melkdrin- kende; publiek kon loslaten en dat zij daarbij het risico van een dalend melk gebruik, vooral onder de bevolkings groep met het laagste inkomen die het juist in de wintermaanden het moeilijkste hèeft maar moest aan vaarden. Het gevallen besluit mag, economisch bezien, nog zo gerechtvaar digd zijn en de regering mag zich dan al op het standpunt stellen, dat het weinig verschil maakt of het publiek de duurdere melk rechtstreeks betaalt ofwel via hogere belastingen, toch op enigerlei wijze voor de subsidie moet opkomen, het'is en blijft een rigoureus besluit, dat van weinig inzicht getuigt in de psychologische sfeer waarin een regeringsbeleid zich moet ontwikkelen. Met enige geleidelijkheid zou de re gering hetzelfde financiële resultaat hebben bereikt, terwijl zij het publiek een onaangename schok had kunnen besparen." Naar wij vernemen heeft de Haarlemse districtscommissie van de Algemene Ver eniging voor Melkvoorziening gisteren nog geen beslissing kunnen nemen over de melkprijs, omdat de richtlijnen van het hoofdbestuur nog r-iet bekend waren. Men hoopt die in de loop van vandaag te ver krijgen. Vanavond heeft dan opnieuw een verga dering plaats. Uit de inlichtingen die ons vanmorgen van meer dan een zijde werden verstrekt, bleek duidelijk, dat de Haar lemse slijtersorganisaties, zoals wij giste ren reeds meedeelden, een verhoging van vier cent zullen berekenen, omdat de be drijfsresultaten in deze gemeente, waar de melkbezorging niet gesaneerd is, deze prijs stijging alleszins wettigen. Dit geldt ook voor Bloemendaal en Zandvoort. De overige gemeenten in Zuid-Kenne- merland, zoals Velsen, Beverwijk en Heem stede, zullen volstaan met de algemene verhoging van drie cent, zij het dan dat enige Heemsteedse slijters "het niet-gesa- neerde Aerdenhout bedienen, waar ook vier cent meer gerekend zal worden. Dooi de weinig intensieve bebouwing zijn de be zorgkosten daar trouwens hoger dam el ders. ADVERTENTIE De uitgelezen, geurige Oriënttabakken, waar van DUBEC cigaretten zijn gemaakt, bepalen de vanouds vermaarde DUBEC-kwaliteit. U proeft de „natuurlijke", pure Oriënttabak, die geen hoest verwekt. De „trend", de trek is tegenwoordig onmiskenbaar naar Oriënt. Ga dus óók over op DUBEC I DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt-cigaret Voor de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid heeft het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid van het Europese kolen- en staalparlement drs. G. M. Nederhorst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloemendaal gesproken over wat er in dit parlement gebeurt. Na het openingswoord door de voorzitter van de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid, de heer H. Stapel, besprak drs. Nederhorst de Europese gemeenschap van kolen en staal. Hij kwam hierop na in een inleiding zijn toehoorders te hebben ge leid langs de verwerping van de Europese Verdedigings Gemeenschap door Frankrijk en de West-Europese Unie, die echter geens zins gezien moet worden als een vervanging van de E.V.G. De algemene verkiezingen, die men wenste, vereisten politikee problemen. Uit breiding van het werk van de Kolen- en Staalgemeenschap zou de mogelijkheid bieden, dat er wat was om over te stem men. Maar de uitbreiding betekende even eens een gevaar voor het werk van dit orgaan. Als de K.S.G. nog niet kan werken, zoals men zou verwachten, dan is dit echter geenszins een rede om maar een afwach tende houding aan' te nemen, aldus drs. Nederhorst. Op ecopomisch gebied is aller eerst het waagstuk van de kartels aan de orde. Men moet het als een teken van grote moed en durf van de K.S.G. beschouwen, dat de kartellering krachtig werd aange pakt. Het onder controle plaatsen hiervan heeft ten doel de gevaarlijkste kartels te kunnen ontbinden, terwijl de onschuldige kartels kunnen blijven voortbestaan. Voor lopig bepaalt het parlement van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap zich uit sluitend tot de kolen, om later met meer succes ook het vraagstuk van de staalkar- tellering te kunnen aanvatten. Er wordt op het ogenblik strijd geleverd tegen het Het nieuwe electrische onderstation aan de Bandoengstraat voor Haarlem-Noord en een aantal industrieën aan het Noorder Buitenspaame is nog niet officieel in func tie, maar de voltooiing is nabij zodat dit „filiaal" van de centrale aan de Harmen- jansweg zeker nog dit voorjaar in gebruik kan worden "genomen. De apparatuur is nog niet geheel volledig aan de installa tie wordt nog de laatste hand gelegd, bo vendien moet het geheel nog een verfje hebben. Dit betekent overigens niet, dat de be woners van Haarlem-Noord dagelijks hun stroom nog van de Harmenjansweg krij gen, want iedere dag wordt het nieuwe onderstation reeds in proefbedrijf aange sloten op het gehele ressort, waarvoor het bestemd is. Het enige verschil met de toe komstige praktijk is dat de centrale elke dag voor de aflossing zorgt en de voeding van het gebied zelf weer overneemt. Het station zal in een stijgende behoefte voorzien. De directe aansluiting met de PEN-centrale te Velsen is nog niet tot stand gebracht, wel een indirecte, via de Nieuwe bouwwerken trekken altijd sterk de aandacht van de jeugd, vooral door de losse stenen en ander materiaal, dat er veelal omheen ligt. Bij het nieuwe electri sche onderstation in de Bandoengstraat in Haarlem-Noord leidde deze belangstelling nu en dan zelfs tot beschadigingen en on gewenste inklimmingen. De beste manier om aan deze euvelen het hoofd te bieden is door de ambtenaren en monteurs, die hier werken, zeker gevonden: een rondlei ding van een aantal kinderen langs die hele ontzagwekkende apparatuur en daar bij af en toe eens een opmerking over de Voltages waarmee men hier omgaat en het maximum Voltage, dat de mens kan heb ben. Zichtbaar onder de indruk hebben de kinderen het onderstation verlaten. „Onge regeldheden" rondom het gebouw doen zich overigens de laatste tijd nauwelijks meer voor. centrale aan de Oude Weg. Het ondersta tion gaat stroom met een spanning van 50.000 Volt transformeren in stroom van (5000 Volt, die vervolgens op de voor huis aansluitingen gebruikelijke spanning van 220 Volt wordt gebracht. Vandaar dat het station aan de Bandoengstraat bestaat uit een 50.0006000 Volt-afdeling en een 6000—380—220 Volt-afdeling. Duitse Georg-kartel, een van de eenen zeventig aangemelde kartels, dat vijftig procent van de kolenproductie uitmaakt. Tot de zevenenvijftig ondernemingen in de zes landen behoort ook de Nederlandse Steenkolen Handelsvereniging. Verwacht wordt dat een beslissing van de Hoge Autoriteit, die verleden jaar reeds werd verwacht maar uitbleef, omstreeks Mei van dit jaar genomen zal worden.. Migratie en woningbouw Op sociaal terrein vraagt de ontwikkeling ten goede en ten aanzien van vrije migratie en van woningbouw de aandacht. Het is in teressant te weten, dat er voor een aantal beroepen een vrije migratie bestaat. Door bemiddeling van het Arbeidsbureau kan men tewerk worden gesteld in een van de bij de E.V.G. aangesloten landen. In de sociale commissie heeft de vrije migratie eerst op verzet gestuit wegens de er aan ge stelde beperkingen. In plaats van een lan delijk arbeidsbureau wilde men een inter nationaal arbeidsbureau met de werkzaam heden belasten. Wat de woningbouw betreft valt op het grote verschil in de bouwkosten voor ge lijksoortige woningen in de verschillende landen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat mijn.werkers in de streek Lotharingen dikwijls zestig kilometer van hun werk af wonen. Dit betekent dat zij van des nachts half vier tot des middags half zes van huis zijn. Om hie» iets aan te doen de woningnood is.er de hoofdoorzaak van is besloten tot een experimentele bouw van een goed type arbeiderswoning. Gebleken is, dat de Nederlandse woningen niet meer aan de top staan. Elders treft men bijvoor beeld overal douchegelegenheden in de woningen aan, terwijl in ons land vaak alleen de mogelijkheid voor aansluiting aanwezig is, maar de eigenlijke douche inrichting ontbreekt. Er zullen van dit experimentele type arbeiderswoning dui zend stuks worden gebouwd, waarvan vijf tig in ons land in Limburg. Volgens drs. Nederhorst is een geschil met de gemeente Heerlen en met de Mijndirecties er de oor zaak van, dat men in Limburg nog steeds niet tot deze bouw is kunnen komen. De volgende bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Bloemendaal wordt op 17 Februari gehouden. Dan zal de heer H. J. Scheps spreken. Zes Heemsteedse jongens hebben Woens dag op het raadhuis een benauwd kwar tiertje beleefd, dat zij wellicht voorlopig niet zullen vergeten. De knapen werden namelijk Maandag door de politie in Groe- nendaal betrapt, op het moment dat zij hun vernielzucht botvierden op een aantal Oostenrijkse dennen, waarbij binnen korte tijd voor ruim dertig gulden schade werd aangebracht. De burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard nam door het politie-rapport van deze op zettelijke baldadigheid kennis, waarna hem bleek dat vier van de daders lid van de Natuurwacht waren, aan de twee ande ren zou binnenkort het insigne worden uit gereikt. De burgemeester besloot daarop de jeugdige natuurvernielers op zijn kamer te ontbieden en hun het insigne van de Natuurwacht weer te ontnemen. Aldus verschenen Woensdag zes uiterst bedremmelde jongens op het raadhuis, waar zij uiteraard door de burgemeester en de hoofd-inspecteur van politie, de heer A. Berentsen nu niet bepaald vriendelijk ont vangen werden. De burgemeester gaf te kennen met enige ontsteltenis van hun wangedrag te hebben vernomen, vooral omdat vier hunner hem bij het uitreiken van de insignes stellig hadden beloofd de natuur te ontzien. Daardoor hebben zij zich onwaardig getoond de insignes nog langer te dragen zodat zij hun komst op het raad huis moesten beschouwen als een militaire degradatie voor het front der troepen, waarover zij waarschijnlijk wel eens in een boek gelezen zouden hebben. Nadat de burgemeester hun schuchtere verklaring, dat zij allen de insignes verloren hebben sterk in twijfel getrokken had, hoopte hij dat deze vernedering een goede les voor hen zou zijn en zij de mooie natuur in de toekomst wat meer zouden ontzien. Hetgeen door de jeugdige boosdoeners met een nadrukkelijke belofte werd beant woord, waarop zij beschroomd maar toch kennelijk opgelucht en in een verrassend snel tempo de burgemeesterskamer weer verlieten. De Haarlemse Volksdans Federatie houdt op Zondag 9 Januari in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw een volksdans feest.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9