Optimisme overschaduwd door zorg om bittere woningnood GRATIS KALENDER W asmachines Stofzuigers Rijwielen Opruiming van laatste bunker aan Noordzeekust vanmorgen begonnen In 1954 record aantal verkeers ongelukken in Haarlem Nieuwjaarsrede van Haarlems burgemeester Dit jaar bouw vierde en laatste deel van het Coornhertlyceum Diepste wens Dit jaar weer plaatsing van luch talarmsiren es Amsterdamse Beurs AADHANDEL Rijwielhuis,,WILHELMINA" WOENSDAG 12 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stijgende woningnood Bijzondere aandacht voor onderwijs Toerisme en cultuvr Sociale zorg Bestendige belangstelling i". voorB.B. DAVERENDE KLAP IN ZANDVOORT Opheffing Provinciaal ziekenhuis Medemblik Scheepvaart Der traditie getrouw heeft Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de eerste vergadering van de gemeenteraad in het nieuwe jaar, welke van middag plaats vindt, geopend met een rede, waarin zowel een overzicht wordt gegeven van het wel en wee in het afgelopen jaar als van de plannen en ver wachtingen van het pas begonnen 1955. De burgemeester begon met de opmerking, dat het in economische zin een goed jaar is geweest hoewel de invloed daarvan op de financiële armslag van de gemeente betrekkelijk is maar dat hij zich niet kon losmaken van de gedachte aan al het leed, dat het gemeentebestuur door de woningnood dagelijks voor zich ziet. In het algemeen, zo zei de burgemeester, kan in gemeentelijk opzicht niet van een bepaalde hausse worden gesproken, wel van een gestadig voortgaan op de weg, die B. en W. voor zich zien voor zover het hun is toebedacht te werke* voor het welzijn van de Haarlemse bevolking. neelsvoorziening voor het onderwijs ern stige zorg. in het bijzonder bij het voortge zet onderwijs. In afwachting van de spoedig te ver wachten totstandkoming van een nieuwe subsidieregeling voor het bijzonder kleu teronderwijs, bereikte de raad reeds een voorstel om de besturen van deze scholen tegemoet te komen in hun lasten, voort vloeiende uit de sociale wetgeving. Ook zullen plannen worden uitgewerkt om te komen tot een juiste voorziening in de be hoefte aan scholen voor dit onderwijs. Het onderzoek naar de mogelijkheid tot het brengen van nijverheidsonderwijs aan zwakbegaafden is in een zodanig stadium dat B. en W. de raad in de loop van 1955 nadere mededelingen hopen te doen. Het bevolkingscijfer van de stad vertoont een matige groei. Het aantal inwoners van Haarlem steeg in het afgelopen jaar van 165.142 tot 166.154. Het aantal geborenen bedroeg 2.929 en dat der overledenen 1.374. Wat de gezondheidstoestand van de be volking betreft kan gesproken worden van een gunstig jaar. Het sterftecijfer is niet hoger geweest dan dat over het jaar 195?. Het sterftecijfer met als oorzaak tubercu lose vertoont een dalende tendens. Met het in 1954 uitgevoerde röntgenologisch onder zoek van de gehele bevolking is een be langrijke stap gezet op de weg naar de vroegtijdige en daardoor algehele bestrij ding van deze eens zo gevreesde volks ziekte. De burgemeester memoreerde voorts de oprichting van het gemeentelijk zieken- vervoer, de aanstelling van een vierde schoolarts en het verheugde hem te kun nen meedelen, dat de Rijksverzekerings bank per 1 Januari 1955 de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst heeft erkend en aanvaard als medewerkend bij de uitvoering van de Ongevallenwet, waar door de behandeling van de slachtoffers van bedrjfsongevallen geheel bij de art sen van deze dienst komt te berusten. Dit is zowel in het belang van het gemeenteoer- soneel als ook in het belang der gemeente. „Het aantal woningzoekenden, dat a's „onhoudbare gevalle"" staat aangemerkt, is thans 748, teen 683 In het vorige jaar; de ..zeer urgente gevallen" 2.118 teen 1 988 in bet vorige jaar. 247 gcadigden staan ingeschreven voor een wonln^ voor bejaarden; dit pet"' bedroeg e'"d 1953 224. Er zijn thans 1.518 hnnrmachtigingen in om'oon. Het blijft een zeer ernstig feit. dat wij in het nu in®">'>n«Te tiende .iaar na het e'n- de van de vi-Garire vere'door'or. n-danks een van regeringswege strak eelecde wo ningbouw. er niet 'n zn"en slagen deze eii- fers. waaruit \'e»l leed en zorg snreekt. voor even iQve'e »ez'*»ren noemenswaard te doen dalen", a'dus de burgemeester. Spreker gaf vervolgens een overzicht van het aan Haarlem toegekende bouwvo- lurpp. De gedptailleerde cijfers gavpn wij reeds kort ge'eden. zodat wri hie** volstaan met de mededeling dat B. en W. in 1954 voor 819 woningen bouwvolume be'->hen toegekend, zodat er voor de laren 1955 en 1956 nog een volume van 1205 stuks over blijft. Verder maakte spreker gewag van de vertraging in het gereedkomen d°r bouwwerken door de spanningen op de arbeidsmarkt. Een aanvang werd gemaakt met de bouw van 781 woningen: 723 woningen kwamen gereed. On 31 Decernbe waren nog 881 woningen in aanbouw. Bij de ge meente. bii woningbouwverenigingen en bij particulieren ziin nog c'rca 1000 wonin gen in voorbereiding, uiteraard in ver schillende stadia. Verwacht mag worden, dat bot overgrote deel van de in aanbouw zünde woningen in 1955 zal worden voltooid, terwijl ook een aantal particuliere woningen, waar aan nog niet werd begonnen, in het komen de jaar zal helpen aan de leniging van de woningnood. Over de gemeentebedrijven zei de bur gemeester onder meer: De gasdistributie ondervond bii de lage temneratuu moeilijkheden, mede tenge volge van buisbreuken. Over het gehele iaar genomen nam de gasafgifte toe met 6,3 percent ten opzichte van het jaar 1953. De afgeleverde hoeveelheid electrische energie steeg in 1954 met 5.3 percent. Met de bouw van een secundair pomp station Zuid van het Waterbedrijf in de winplaats te Overveen worden goede vor deringen gemaakt, terwijl met de verbou wing van het hoofdpompstation nog deze maand kan worden aangevangen. De mechanische en electrische installa ties in deze gebouwen voor de uitbreiding van de winnings- en pompcapaciteit kun nen tegen het einde van 1955 gereed ko men. Het aantal slachtingen aan het Openbaar Slachthuis nam dit jaar belangrijk toe en bedroeg ruim 8 percent meer dan in 1953. He vleesomzet aan het Slachthuis over schreed daarmede ver de 8.000.000 kg, een quantum, dat ruim 20 percent hoger is dan de grote omzetten in de vooroorlogse pe rioden van goedkoop vlees. Het onderwijs bleef in 1954 de bijzon dere aandacht van B. en W. vragen. Het nog steeds stijgende aantal leerlingen maakte uitbreiding van het aantal scholen nodig. In de huisvesting hiervan kon ten gevolge van de schaarste aan arbeids krachten in de sector van de bouwnijver heid niet geheel in permanente bouw wor den voorzien. Ook voor 1955 ziin de voor uitzichten op dit punt niet gunstig. Deson danks wordt ernaar gestreefd het reeds toe gestane vo'ume voor de bouw van 41 loka len voor het gewoon lager onderwijs. 21 lokalen voor het uitgebreid lager onder wijs, 9 lokalen voor het voortgezet lager onderwijs, 20 lokalen voor het kleuteron derwijs en 4 gymnastieklokalen in dit jaar te realiseren. Bovendien zal de raad op korte termijn een voorstel bereiken voor de bouw van het vierde en omvangrijkste deel van het Coornhertlyceum. waarvan het derde deel de voltooiing in de komen de maanden zal bereiken. Naast deze problemen baart de perso- De burgemeester pleegt telken jare j zijn Nieuwjaarsrede te besluiten met een heilwens aan de 39 mannen en vrouwen aan wie door de burgerij het stadsbestuur werd toevertrouwd en ook aan hen die zich in een ambtelijke functie voor het algemeen welzijn in- spannen. Mr. P. O. F. M. Cremers zei deze keer: Zovelen hebben hiervoor geijverd, zo i groot is menigmaal de toewijding van velen geweest voor de gemene zaak, dat dit slechts mogelijk geacht kan worden uit kracht van een ernstig en diep over- j tuigd streven de gemeenschap te dienen, j dat is het welzijn van anderen te be- i vorderen. Dit ernstig en diep overtuigd streven kan in wezen slechts zijn de] liefde tot de evenmens en de drang tot j rechtvaardigheid in onze samenleving. I Dat de liefde en rechtvaardigheid in onze samenleving de overhand mogen j behouden zij mijn diepste wens bij de aanvang van dit jaar." Het vreemdelingenbezoek aan Haarlem bleef slechts voor een gering percentage onder het vreemdelingenbezoek in 1953, het jaar van de „Flora 1953" en van de manifestaties „Lichtstad Haarlem". De Paasdagen en het in de eerste week van Augustus te Haarlem gehouden interna tionale Esperantocongres trokken duizen den vreemdelingen. Het museumbezoek bedroeg in het jaar 1954 totaal 53.053 personen; in 1953 was dit aantal 64.440 personen, waa**van echter 24.700 tijdens de avondopenstelling in de Lichtstad-Flora periode, zodat het dagbe- zoek toch nog aanmerkelijk toegenomen blijkt te zijn. De Stadsbibliotheek leende in 1954 in haar verschillende afdelingen plus minus 280.275 boeken uit tot dus-er het hoogste aantal der door deze instelling in één jaar uitge leende boeken, waarvan 68.475 jeugd boeken en 11.700 muziekwerken. Het bezoek r-n de leeszalen bedroeg 65.000 personen. Het jaar 1954 kenmerkte zich door een voortzetting van de vermindering van de werkloosheid, waarvan in 1953 het begin reeds viel waar te nemen. Het aantal werkzoekenden in het rayon Haarlem van het gewestelijk arbeidsbu reau was in December 1953 totaal 1.908. In December 1954 bedroeg dit aantal 800, der halve 1.108 minder. Krachtens de regeling sociale voorzie ning werd op 1 December 1953 aan 425 en op 1 December 1954 aan totaal 181 werk lozen een uitkering verstrekt. Dit is een vermindering van 244. Daarenboven zijn er nog 130 werklozen, te werk gesteld bij een werkobject, dat uitgevoerd wordt overeenkomstig een der gemeentelijke sociale werkverruimings regelingen, terwijl er op hetzelfde tijdstip 70 tewerkgestelden bij de werkplaats tot herstel van antieke textiel werkzaam wa ren. De werkplaats tot herstel van antieke textiel willen wij in dit jaar onder het be stuur van een stichting brengen, waardoor deze werkplaats een meer directe binding met het gemeentebestuur van Haarlem zal krijgen. Een belangrijk cultureel object, met tevens een grote sociale strekking is daarmede voor de Haarlemse gemeenschap behouden. Van de 181 personen, die nog een uitke ring krachtens de sociale voorziening ont vangen en een bijzondere arbeidsbemidde ling behoeven, wordt het ontbreken van een zogenaamde beschuttende werkplaats gevoeld. Gedurende het gehele jaar zijn de activi teiten van het sociaal-culturele werk voor werklozen voortgezet. Er mag van een gunstig resultaat gesproken worden. Op 1 December 1954 waren er ruim 100 deelne mers, die regelmatig op de wekelijkse mid- dagbi.ieenkomst.en aanwezig waren, terwijl een 75-tal deelnemers zijn ingeschreven voor de diverse cursussen. In de loop van Januari of Februari zal begonnen worden met avondbijeenkomsten voor deelnemers, die bij een G.S.W.-object zijn te werk ge steld. Het aantal armlastigen bedroeg op 1 December 1953 totaal 1.699 en op 1 De cember 1954 totaal 1.718. Dit is een ver meerdering van 19. In vorengenoemde cijfers zijn begrepen de Ouden van Dagen, die een aanvullen de uitkering ontvangen bij een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning. Dit waren in 1953 totaal 783 (316 hoofden van gezinnen en 467 alleenstaan den) en in 1954 totaal 798 (309 hoofden van gezinnen en 489 alleenstaanden). Der halve een vermeerdering van 16, waardoor vastgeste'd kon worden, dat buiten de be jaarden het aantal armlastigen ongeveer gelijk is gebleven. Een oorzaak is misschien de omstan digheid, dat bij verhoging van de nor men meer personen, die van een klein pen sioen moeten zien rond te komen, in aan merking gebracht kunnen worden voor een aanvullende uitkering,die dan ook zeer nodig is. In 1954 werd voortgegaan met aanpas sing aan de meer moderne ideeën, die heb ben post gevat ten opzichte van de hulp verlening aan behoeftigen. Dit wil niet zeggen, dat alle hulpbehoevenden bij deze vorm van maatschappelijk werk betrok ken worden. Sommige gevallen, waarvan vermoed kan worden, dat door een nau wer contact zich mogelijkheden kunnen openen tot opheffing van de moeilijkhe den. worden uitgekozen. Hieruit mag niet de conclusie getrokken worden, dat de grote meerderheid, die nog niet profiteert van deze nieuwe aanpak, de meer intense vorm van hulpverlening niet van node heeft. Het is veeleer zó, dat het alleen moge lijk is om langs de weg van geleidelijke groei te komen tot uitbreiding van de z.g. bovenmateriële hulpverlening. Het inmiddels gepubliceerde eindrapport van de „Staatscommissie vervanging Ar menwet" gewaagt dan ook van veranderin gen in die richting. In 1954 is een einde gekomen aan de Kunstige ontwikkeling van het aantal ver keersongevallen in Haariem gedurende de laatste jaren. Sinds 1950, toen het totaal aantal verkeersongevallen 1.506 bedroeg, daalde het aantal van jaar tot jaar en dit bedroeg in 1953: 1.293. Volgens een voorlopige telling bedroeg op 20 December j.l. het totaal aantal ver keersongevallen 1.510. het hoogste aantal ooit tevoren in Haarlem bereikt. Een ge lukkige factor is hierbij, dat het aantal ver keersongevallen met dadelijke afloop op dat moment 11 bedroeg, tegen 16 doden door verkeersongevallen in 1953. Te ver wachten is dan ook, dat het aantal ongeval len met ernstig letsel niet in dezelfde mate zal zijn gestegen als het totale aantal. Dit zei burgemeester Cremers vanmid dag in de aan de openbare orde en veilig heid gewijde passages van zijn Nieuwjaars rede tot de Haarlemse raad. In het belang van de verkeersveiligheid heeft het politiepersoneel de opdracht ont vangen streng toe te zien op de naleving van de verkeersvoorschriften. Helaas zien velen nog steeds niet in, dat het stipt op volgen van de verkeersbepalingen een eerste vereiste is voor het verkrijgen van een veilig wegverkeer, aldus spreker. Ten aanzien van de Rijksstraatweg deel de mr. Cremers mede, dat verwacht mag worden, dat de besprekingen met de Rijks waterstaat in dit jaar tot resultaat zullen leiden. De Radio Auto Dienst heeft ook dit jaar weer belangrijk werk verricht. Tot en met November werd 5.625 maal assistentie ver leend. Het bleek, dat de radio-auto na alarmering steeds snel ter plaatse was, hetgeen vooral bij eerste-hulpverlening, toedienen van zuurstof en dergelijke zo uitermate belangrijk is. Het aantal ter kennis van de Justitële Dienst gekomen delicten over de eerste 11 maanden van het jaar 1954. in totaal 1.226, is in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar, te weten 1.259, iets afge nomen. Niettegenstaande de kleine stijgingen van bepaalde delicten kan over het geheel worden geconstateerd, dat in 1954 een ver mindering van de criminaliteit valt waar te nemen. Grote branden hebben zich in het afge lopen jaar niet voorgedaan, behoudens één uitstlaande brand in perceel Glasbla zerstraat 29. Er waren 411 brandmeldingen; in 74 ge vallen is de vrijwillige brandweer uitge rukt, terwijl de overige keren slechts met klein materiaal hulp moest worden gebo den. Tn de loop van het jaar 1954 werden de volgende installaties en voertuigen ten behoeve van de brandweer in gebruik ge nomen: een nieuwe centrale brandmel- dingsinstallatie; een mobilofooninstallatie; een nieuwe commandowagen; een nieuw uitrukvoertuig en een lichtaggregaat met drie schijnwerpers. t De belangstelling voor en bereidheid tot medewerking aan de dienst Bescherming Bevolking in de gemeente Haarlem is ge durende het achter ons liggende jaar be stendigd gebleven. Kon bij de aanvang van 1954 worden gewezen op een aantal van 2.650 aanmel dingen en op 1.565 getekende verbintênis- acten, thans liggen deze aantallen op res pectievelijk rond 3.750 en 2.550. In de loop van 1954 is een aanvang ge maakt met de opleiding van rond 750 cursisten voor E.H.B.O., de brandweer, de reddingsdienst en melders-telefoonwacht. Hiervan voltooiden ongeveer 200 personen de opleiding nog in dat jaar, voor de ove rigen zal zulks in de eerste helft van 1955 geschieden. Ook in 1955 zullen wederom opleidingen ter hand worden genomen, tezamen omvat tend ongeveer 1.000 personen. Ten behoeve van de bedrijfszelfbescher ming volgen ongeveer 100 personen van gemeentelijke diensten een opleiding, ter wijl ook bij de particuliere bedrijven voor de opleidingen, te verzorgen door de dienst voor de laatste overblijfselen van de At lantic-wad zullen zijn verdwenen, doch in elk geval zal voor het komende seizoen niets meer herinneren aan de laatste sur prises, die de bezetter in de kuststrook achter liet, daar de gehele zeereep tussen Scheveningen en IJmuiden tot een diepte van vijftien meter landinwaarts dan weer in vooroorlogse toestand zal zijn gebracht. Het ligt in het voornemen van Gedepu teerde Staten van Noordholland binnenkort aan de Provinciale Staten een voorstel te doen toekomen om in beginsel te besluiten tot opheffing van het Provineiaal Zieken huis te Medemblik en machtiging te vragen om voor de uitvoering van dit besluit de nodige maatregelen te nemen. De stichting Oud Poelgeest houdt op kasteel Oud Poelgeest te Oegstgeest in samenwerking met de stichting Hervormde Emigratie Commissie op 19 en 20 Februari een conferentie ter voorbereiding van emi granten op hun tocht naar Australië. Ook de Volksbond tegen Drankmis bruik heeft zich aangesloten bii de protesten tegen de verhoging van de melkprijs. In een brief aan het ministerie heeft de bond ge schreven, dat hij 96 grote cantines in het gehele land heeft, waar het vorige jaar 9.600.000 koppen koffie werden geschonken. Woensdagmorgen heeft het aannemers bedrijf C. v. d. Helm te I)en Haag de laatste fase ingeluid van het opruimen der bun kers, behorende bij de zogenaamde Atian- tic-wal tussen Scheveningen en IJmuiden. Met een daverende klap en een enorme stofwolk werd een gedeelte van de laatste grote bunker, ongeveer 150 m ten Zuiden van Riche-bad, opgeblazen. Het was het begin Van de opruiming van dz 700 kubieke meter beton en ijzer, die thans nog moeten worden weggeruimd. De grootste bunker, die men ruimde, was on geveer 1700 kubieke meter. Wanneer alle puin en schroot door diverse andere aan nemers zal zijn weggevoerd, zullen tussen Scheveningen en IJmuiden 120 grote en 100 kleine bunkers zijn verdwenen en zal de kuststrook tussen beide plaatsen weder om een vooroorlogse aanblik hebben ge kregen, nadat de gaten in de duinenreep wederom zijn opgevuld en met helm be plant. Het opruimen van deze verdedigingswer ken, dat noodzakelijk was om verdere af kalving van de duinreep tegen te gaan, was een enorm werk, dat alleen tussen bovengenoemde plaatsen reeds anderhalf millioen gulden kostte. Daken van twee meter dik, muren aan de zeezijde van drie meter dik en een beton-fundering, die on der sommige bunkers zelfs vijf m<-'er dik was, moesten bij kleine stukjes worden in geboord en met spring-gelatine* worden losgeslagen. Zwaar vlechtwerk en enorme ijzeren balken moesten worden wegge brand en uit het beton worden losgewerkt. Het zal zeker nog wel een maand duren Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Yt Nederl.'47 ïoo-/, 100% A.K.U 320' 315 383% 373 Philips Gloeil. 335% 328% Kon. Petroleum 556 548 ex.d. A'dam Rubber 109% 109 Holl. Amer. Lijn 187 187 N. Scheepv Unie 165% 164'r'i H.V.A 142% 139 Deli Mij 130% 129 Amsterd. Bank 250 251 Ned. Handel Mij. 214% 214% Rotterd. Bank 233 233% Twentsche Bank 232 232 Anaconda Copper 51 50% Bethlehem Steel 105% 105 Republic Steel 80% 79% Shell Union 59®/,. 59% 25% 24% 71% 71% B.B., levendige belangstelling bestaat. De materiaalvoorziening van de blok- en wijkploegen en van de uitkijkposten zal in 1955 haar beslag krijgen. Het verbindingsnet zal in dit jaar zo ver gereed gemaakt worden, dat het gedeelte lijk en met enkele weinig tijd vorderende voorzieningen geheel in werking kan wor den gebracht. De plaatsing van de sirenes voor het waarschuwingssysteem zal ook in dit jaar geschieden. Van de 18 geprojecteerde openbare schuilgelegenheden kwam er in het afge lopen jaar één gereed in z.g. combinatie- bouw. Andere projecten zijn nog in studie. Amstelstad. 11 v. Aden n. Port Said. Abbedljk, 11 te New York. Alchiba. 11 Finisterre gepass n. Buenos Aires Amerskerk, 12 te Alexandrië Amor, 11 v. Alexandrië n. Beyrouth. Autonia, 11 v. Pladju n. Soerabaja. Arendsdijk, 11 te New York. Aagtedijk, 12 te Rotterdam. Aardijk, 12 ie New Orleans. Adonis, 12 te Port au Prince. Alamak, 12 v. Colombo n. Madras. Aiblasserdijk, 11 v. Bremen n. Rotterdam. Alnati, 11 te Santos. Alphard, 11 v. Pto Alegre n. Rio Grande do Sul Artemis, 12 te New York. Arundo. pass. 11 ten N Bermuda n. charleston. Aalsdijk, pass. 15 Vlisslngen n. Antwerpen. Aiblasserdijk, 12 te Rotterdam. Almdijk. 9 te Corpus Christi. Apenan, pass. 12 Malta n. Port Said. Amsteldiep, 12 v. Amsterdam n. Go'f v. Mexico Ariadne, 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Boissevain, 11 te Port Elizabeth, Bawean, 11 v. Cebu n. Singapore. Bosch fontein, 11 SO m. N. Jebei Teir. Barendrecht. 13 Thameshaven verwacht. Baud. 12 te Singapore. Bennekom. 11 v. Antofagasta n. ïquique. Bilüton. 12 nog te San Francisco. Bloemfontein, 11 110 m. N.NW. Kp. Verd Caltex Delft. 11 v. Rotterdam n. Sidon. Ceionia. 12 te Adelaide. Chama, 12 te Soerabaja. Clstula, pass. 11 Sabang n. Mena el Ahmadl. Caltex Leiden, 11 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica, 12 te Paramaribo. Cradle of Liberty, pass. 10 Gibraltar n. Phila delphia. Cronenburgh, pass. 11 Ouessant n. Onton. Dongedijk. 12 te Los Angeles. Duiverdreeht, 12-13 Savanna verwacht. Esso Den Haag. 11 v. Port Said n. Antw Eemdijk. 11 te Havana. Eendracht, pass, 11 Scilly's n. Belfast Esso Amsterdam, pass. 11 Ouessant n. Antw. Friesland (KRL). 11 v Soerabaja n. Makassn Eemland. U te Amsterdam. Elm'na, 12 te Kaap Palmas. Fries.'and (SSM), 11 te Rotterdam. Gouwe. 10 té Bremen O as «terkerk. 13 te Port Said verwacht. Hector. 11 v. Amsterdam n. Lissabon. Hoogkerk, tt te Amsterdam. Hilversum, pass. 11 Aden n. Mena el Ahm"* H»emskerk, 12 te Adelaide. Haulerwijk. 11 v. Reyka n. Casablanca. Helicon, 11 v. Maraca:bo n. Oranjestad Hos. 10 v. Patras te Piraeus. fndrapoera. 12 te Singapore. Jagersfontein 11 te Amsterdam. Joh. v. Oidenbarnevelt, 11 320 m. W t.Z. Adelaide Jupiter, 12 te Savona 4 Kieidrecht. 11 te Rotterdam. Kertoeono, 7 te Taeoma. Kota Gede. 10 te Balikpapan. Langkoeas, 11 te Halifax. Loosdrecht, 11 v. Basrah rt. Bahrein. LuT.terkerk. 11 te Rotlerdam. Leto. 11 v. Hamburg n Canada. Laertes, pass 11 Guardafui n. Belawan. Lawak, 11 v. Cristobal n. Trinidad. Lekkerkerk. pass. 11 Str. Messina n. Genua. Leo pol risk erk. pass. n ten Z, Kreta n. Catania Loenerk«"k, 11 te Stett'n Loosdrecht. 12 te Bahrein. Malvina pass. 11 Perim n. Suez. Mirza. 12 te Tokuvama. Maa=d*m. 12 te Willemstad Manoeran, 12 v. Genua n. Port Said. Mapia. 12 v. Ad^n n. Suez. Mama. 12 te Piraeus. M von ia. 12 te Patembeng. Nieuw Am-terdam 11 t.e Cristobal. Vno-dam n 340 m. 7. ZO. Kn. Race. Noordwijk, pass nacht 11-12 Miami n. Carteret Ondtra, !t te Suez. Orante, pass. 10 Algiers n Port Raid. Oranlestad. tl v. Plymouth n Amsterdam. fHiwerkerk 12 t.e Brisbane. Ovuia, nacht 11-12 te Abadan. Pleter S. 11 te Rotterdam. "vemaüoo. 10 v. Hamburg n. Antwerpen Pendrecht. 8 v. Port Said n. Nvnashamn "erna, 11 v. Trinidad n Curapao. Poel au T.aut. oass. 11 F'Hstefre n. Alzlers. Prins Alejrarder. 11 v. Rotterdam n. Lissabon. Prins Fred. W'llem pass. Ouessant n R'dam. Polvdorus, II v. Port Said n. Algiers. n 'ns jot,. W. F'iso. 12 te Regglo. P'pt*r S. 12 v. Rotterdam n. BristolkanaaL Prins MauritS 12 v. Amsterdam n. Hamburg "rins Willem TTT, 12 te Stavanser. Rogcevoen. 9 te Koh» Rünkerk, 12 te East London. Roggeveen. 7 v Yokohama r>. Mombasa. Roepat, 12 te Tj. Priok verw. Rotula. 11 te Thameshaven'. Salawatt, 10 v. Suez tl. Bahrein. Sarpedon, pass. 10 Monapassage n. Curapao Sloterdijk, pass. 11 Vlisslngen n. New York. Straat Banka 12 Colombo vei wacht. Sloterdijk. 11 v. Antwerpen n. New York. Straat Soenda, 6 te Santos. Samannda. 11 te New York. Sibaiak, pass. 11 Malta n. Rotterdam. Soestdijk, 11 v. Tj. Priok n. Tjüatjap. straat Mozambique, 11 v. Port Swettenham n. Sibaiak^pass. 12 Kp. Bon n. Rotterdam. Schei pendrecht. 15 Rio de Janeiro verwacht. Stad Maastricht, 12 v. Huelva n. Sluiskil. Sunetta. 12 v. Colombo n. Abadan. Tarakan. 10 v. Halifax n. Alexandrie. Titus. 11 te Constanza. Tawaii, 8 v. Galveston n. Houston. Tamo, pass. 11 Madeira n. Santos. Tabinia. 11 v. Amsterdam n. Indonesie. Tomori, pas. 12 Ceylon n. Aden. Tegelberg, 11 v. Mauritius n. Lorenzo Marque». Tjipanas, 10 te Kobe. Trajanus, 12 te Paramaribo. Van Waerwijck, 12 te Beira. Van Riebeeck. 13 Tj. Priok verw. Van Spilbergen. 11 v. Monrovia n. Abidjan. Westerdam 10 310 m. W. Scilly s. Willemstad, 11 te Curapao. w. Alton Jones, 11 te Deleware rivier naar Philadelphia. Wieldrecht, 11 v. Rotterdam n. Ostermoor. Willem Ruys. 11 v. Colombo 0. Port Said. Wonorato. 11 v. Port Said h. Suez. W. Alton Jones. 12 te Philadelphia. Waterman. 11 740 m. ZW. Fayal n. Willemstad. Westerdam. 11 875 m. W. Scilly's. Westertoren. pass. 11 Finisterre n. Kaapstad. Wonogiri, 13 Genua verwacht. Wonosari, U v. Calcutta n. Belawan. Willem Ruys. pass. 12 Minikoy n- Port Said. Usel. 11 te Collo. Zeeland (SSM). 12 v. Aarhus n. d. Tyne. Zaan, 11 te Amsterdam. KLEINE VAART ASgarve. 10 v. Amsterdam n. Rotterdam. Anna Sylvia, 11 v. Londen te Rotterdam. Amigo, 11 v. Boston te Maassluis. Auriga, 10 v Antweipen n. Odense. Aco, vertr. 11 v. Hamburg n. Kingslyrn. Aldo, vertr. U v. Rotterdam n. Boulogne. Aries pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Albergen, 11 v. Les Sables d'Oloone te Be.fast Arnoudspolder, 11 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia. verm. 11 v. Par n. Gothenburg. Bah T, 10 v. Londen te Brest. Batavier III, pass. 10 Kp. Finisterre n. Casabianca Barendsz. 10 V. Hamburg te Goole. Beekbergen. 10 v. Birkenhead te Swansea. Be.stevaer, vertr. 12 v. Rotterdam r. Grimsby Bergsingel, 11 v. Londen n. Antwerpen. Bernisse. 15-16 v. Meltlla te R'dam verw. Binnenhaven 12 v. Rouaan te Casablanca verw. Biee Helle, 11 v. Rotterdam n. Londen. Caland. 11 v. Gent te Norrkop'ng. CJaes Compaen N, 11-12 v. Rotterdam te Gothen burg verwacht. Cooisingel, eim. 11 v. Manchester n. Fleetwood Da Capo. 10 v. Oporto n. Rotterdam. Depa verm. 11 v. Rotterdam n. Boston. Dokiaan, 10 v. Waterford n. Fowey. Driebergen. 10 v. Belfast te Barry. Eminent, 10 v. Port Talbot n. Amsterdam. Escaut, 10 v. Rouaan n. Rotterdam- Eliewousdijk, 10 te Wicklow. Erasmus, vertr. 11 v. Rotterdam n. Aalborg. Frejo, pass. 10 Vlisslngen n. Aaihus. Gaasteriand. 10 v. Harlingen te Goole. Gerrit, 10 v. Delfzijl n. Kopenhagen. Goote. 13 v. Lissabon te Rotterdam verw. Hondsbosch. 10 v. Amsterdam n- Rotteidam. Hoc Vinces, vertr. 12 v. Wisbech n. Rotterdam Harold. 10 v. Rotterdam n. Gdynia. Haaksbergen, 12 v. WTutehaven te Napels verw. Heemraadsingel. 16 v. Rotterdam te Swansea. Horlran. 10 v. Hambuig te Rotterdam Jan Kreumer, 10 v. Rotterdam te Londen. Joost, 8 v. Lorlënt n. Requejada. Ida Pieter, verm. 11 v Rotterdam n. Miiford- haven. Kortenaer, 11 v. Roscoff n. Portsmouth. Kemphaan. 11 v. Foyness te Hamburg. Leny. 19 v. Portsmouth te Roscoff. Leo S, 10 v. Swansea te St. Brieuc. Lydia, 10 v. Drogheda n. Aire. Larix. 8 Gotherburgh gepass. n. Zaandam. Liberie, 10 v. Gluckstad n Hamburg. Lies. 10 v. Le Havre o Rouaan. Ma reel la, verm 11 v Felixstowe n Rotterdam. Maria Theresia. 10 v. Oporto te Antw verw. Markab, 10 v. St. Maartensdijk n. R'dam. Meres N, 10 v. Vlaardingen te Rotterdam. Markab N, l1 v. Antwerpen te Hull verw. Matthew. 12 v. Billingham te Shoreham verw. Monica, 11 v. Zeebrugge te Antwerpen. Myfem, 16 v. Gefle te Stockholm. Merwehaven, 10 v. Port Lyautey n. Burriana. Mies, 10'v. Ipswich n. Newcastle. Netta. ID v. Workington te Drammen. Nieuwland, 11 v. Rotterdam n. Leith. Nqenburgh. pass. 10 Kiel Holter.au n. Stock holm. Nassauhaven. 11 v. Gothenburg te Rotterdam. Nieuwehaven. 13 v. Gothenbuig te Rotterdam verwacht. Oosterburgb, 10 v. Stockholm n. Vasteras. Pavo, 10 v. Vestervik te Sundsvall. Phidias, 10 v. Valencia n. Lissabon. Plato, 10 v. Amsterdam n. Kopenhagen. PavO. 10 te Sundsvall. Ponto, 6 v. Goole n. Nantes. Ponza, 8 te Zaandam. Rema. 11 v. reae Vlissingen n. Odense. Rose Marie, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Strijpe, verm 12 v. Liverpool n. Antwerpen. Sandettie, 10 v. Amsteidam n. Naestved. Setas, 11 v. Rotterdam n. Antweipen. Silvaplana, 11 v. Rotterdam te Aarhus. Spes. pass. 10 Kiel Holtenau n. Antwerpen. Spolanda, 11 v. Famagusta n. Hull. Sporota, 11 Faroer eil. te Piraeus. Steven, 10 v. Trequler n. Esb.jerg. Stientje Mensinga, 12 v. Oporto te Rotterdam Theano, 10 v. Dublin te Amsterdam. Twee Gezusters. 11 v. Odense te Amsterdam. Tyro. pass. 10 Lizardhead n. Dublin. Trio I, 10 v. Antwerpen te Vlissingen. Tilly. 9 v. Bayonne n. Hull. Veenenburgh, 10 v. Rotterdam le Middiesboro. Virgo, 10 v. Rotterdam n. Nakskov. Wickenburgh. 10 v. Duinkerken n. Londen. Westpolder, 11 v. Oporto n. Vianna do Castello Westropa, 11 v. MHfordhaven te Gent. Usel. pass. 11 Vlissingen n. Le Havre. Zeehaan. 10 Wight ten anker n. Fowey. met aan de voorzijde tuin foto's en op de achterzijde aanwijzingen voor cultures, grondbewerking, bemes ting, bespuitingen en zaaitijden. Deze kalender wordt, evenals onze prijscourant 1955 voor Groente- en Bloem zaden, op aanvrage gratis aan cliënten en tuinliefheb/ers verstrekt of toegezonden. HAGELINGERWEG 2& SANTPOORT - TELEFOON: 8232 ARENDSWEG 42 A - BEVERWIJK - TELEFOON 3039 Waarom nog huren als het Uw eigendom wordt voor 2.per week HOLLAND ELECTRO en RUTON ƒ1.60 per week vanaf ƒ2.50 per week. Alles zonder vooruitbetaling of banktussenkoms Alléén bij KROCHT 6—8 t o. HEMA TELEFOON 10353 MAAK 'S AVONDS GEBRl'IK VAN ONZE RIJWIELLAMPJES-AÜTOMAA'T WIJ HEBBEN GEEN COLPORTEURS 1

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3