„Rood" Peking gonst van leven en activiteit ZWITSAL i DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Wereldnieuws Nederlands Studenten Orkest met muzikale premières PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER ZccU ió Uet zo AKKERTJES Stad van hardwerkende, goed geklede en tevreden uitziende mensen" Gezonde Babies De radio geeft Vrijdag Keng Po verboden Pers eist opheldering over Zuid-Molukken Snipverkouden CIJFERS J 131**1 Id1S9 DONDERDAG 13 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woonruimte sinds 1949 verdubbeld Helicopterdienst Rotter dam-Zeeuws Vaanderen Bedrijfsarbeid voor 14- en 15-jarigen Na publicaties over landingen op Ambon Kerkelijk Nieuws Bespreking Auslandsbonds Een jaar geëist wegens verduistering riiksgoederen Aan de vooravond van Nationaal Veiligheids- overleg in Djakarta KEIP r ivAq 12 34 5 6 789 99 Een speciale correspondent van United Press, die in Peking geweest is om verslag te geven van de besprekingen tussen pre mier Tsjoe En Lai met de secretaris-gene raal der UNO, Hammarskjoeld, schrijft, dat het hem daar in het bizonder opgeval len is met hoeveel ijver de Chinese com munisten aan het bouwen zijn. Overal ver rijzen in Peking, temidden der oude lage huizen reusachtige wolkenkrabbers. Sinds 1949, zo liet de correspondent zich vertel len. is de totale woonruimte in de hoofd stad van de Chinese Volksrepubliek meer dan verdubbeld en is een leger van 200.000 bouwvakarbeiders bezig de oude stad een modern aanzien te geven. Twintig nieuwe ziekenhuizen Sinds de communisten in het zadel kwamen, zijn er in Peking vier nieuwe modem-geoutilleerde hotels gebouwd. Een van de hótels is speciaal voor Russische gasten bestemd. Ook zijn er verscheidene nieuwe buitenwijken „uit de grond ge stampt". Men is tevens bezig met de bouw van een universiteitsstad die een aparte voorstad zal vormen. Twintig nieuwe zie kenhuizen en sanatoria zijn in aanbouw of reeds voltooid, waaronder het grootste kinder-hospitaal van China, dat 600 bed den telt. Het meest ambitieuze project, waaraan onlangs begonnen werd, is het nieuwe hoöfdstedelijke theater, dat een draaiend toneel zal hebben, waarop 400 artisten te gelijkertijd kunnen verschijnen. Er zullen kleedkamers voor meer dan 200 acteurs komen. „Soberheid is plicht" Het nieuwe Peking gonst van leven en activiteit hoewel de vroegere vermaaks- en ontspanningsoorden voor een groot deel verdwenen zijn en soberheid tot een prin cipe verheven is. Er zijn geen bars, zelfs niet in de luxe-hótels, geen nachtclubs en geen openbare dansgelegenheden. Maar de eethuizen, waarvoor Peking al tijd beroemd is geweest, bloeien als nim mer tevoren en telkens komen er nieuwe by. Behalve thee drinken de Chinezen slechts bier, dat zij bij de maaltijden ge bruiken. Slechts bij bijzondere gebeurte nissen wordt een zachte Chinese wijn ge serveerd. Het wordt als onfatsoenlijk be schouwd om in het openbaar dranken te nuttigen, die sterker dan bier of wijn zijn. De schouwbrugen en bioscopen, welke laatsten Sovjet-films of verfilmde versies van Chinese opera's vertonen, worden drukker dan ooit bezocht. Er geldt slechts één toegangsprijs voor alle rangen en deze is laag, waardoor iedereen in staat is, de theaters te bezoeken. De winkels en staats-warenhuizen zijn ruim voorzien van allerhande goederen, zowel levensmiddelen en gebruiksvoorwer pen als luxe-goederen: zeldzame brocaat- zijde, satijnen stoffen, fluweel, bontman tels, dure camera's, radio-toestellen en Chinese kunstvoorwerpen. Riksha's en stroomlijnauto's De Russen en hun vrouwen, die hier ge- stationneerd zijn of als gasten de stad be zoeken, kopen naar men aanneemt de ADVERTENTIE meestevan deze luxe-goederen. Hoewel naar men zegt de kledingvoorschriften in het bijzonder voor cie vrouwelijke sexe aanmerkelijk soepeler zijn geworden, blij ven mannen zowel als vrouwen de beken de blauwe broeken, hooggesloten jassen en blauwe petten dragen. De winterkleding bestaat meestal uit met bont gevoerde of gewatteerde jassen met veel schoudervulling en bontmutsen met oorbeschermers. De riksha's zijn nog even talrijk en heb ben nog evenzeer een kwastje verf nodig als vroeger, maar de tramwagens zijn fris rood (in China de kleur der vreugde) of khaki-bruin geschilderd en onlangs is het stedelijk vervoersbedrijf uitgebreid met een groot aantal bussen van Tsjechische makelij. Hoewel men vooral Russische wagens in de straten ziet, rijden er toch ook heel wat Amerikaanse auto's sommige van 1953 door de stad. De mensen zien er over het algemeen tevreden uit en zij beschikken over aan zienlijk meer geld dan vroeger, aldus de Nadat verscheidene besprekingen zijn ge houden, heeft het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuws- Vlaanderen thans een definitief voorstel van de Sabena ontvangen over een verbinding per helicopter tussen Zeeuws-Vlaanderen en Rotterdam. De Sabena stelt voor bij wijze van proef gedurende één jaar op de beursdag te Rotterdam een helicopter te laten vertrekken naar Rotterdam van een helihaven, gelegen aan het kanaal Ter- neuzen-Sas van Gent. Op 1 Juli 1955 zal in werking treden een wijziging van de arbeidswet 1919, strek kende tot een verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft thans tot de S.E.R. het verzoek gericht, na te gaan, of niet be paalde voorzieningen moeten worden ge troffen ten aanzien van ook de 14-jarige jongens en de 15-jarige jongens en meisjes. In zijn brief aan de S.E.R. zegt de staats secretaris. dat het ondanks het feit, dat de met dit vraagstuk samenhangende verhoging van de leerplichtige leeftijd niet binnen korte tijd kan worden verwezenlijkt, van be lang is, reeds na te gaan, welke de gevolgen van zodanige maatregelen zullen zijn, spe ciaal met betrekking tot de 14-jarige jongens. Het onderzoek zal zeei uitgebreid moeten zijn en een intens contact met het bedrijfs leven vergen. Mede met het oog daarop is conclusie van de correspondent van United i het gewenst het onderzoek reeds thans ter Press. I hand te nemen. ADVERTENTIE POEDER ZALF 2EEP OLIE LOTION Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gvmnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgelconcert. 11.10 Radiofeuilleton. 11.30 Platen. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en amusementsmuziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Esperanto. (In de pauze: 14.20—14.00 Litteraire causerie en voordracht). 15.00 Ge varieerd programma. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmuziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Prof. Dr. Albert Schweit zer in Oslo. causerie. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Hoorspel over Albert Schweit zer. 21.00 Platen. 21.10 Wordende Wereld, klankbeeld. 21.30 Buitenlands weekoverzicht 21.45 Cabaret. 22.15 Rhythm. ~uziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest en solist. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Noordhollands Philharmonisch orkest, koor en solist. 10.50 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de vrouwen van het platteland. 12.40 Strijk-septet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade- orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Koorzang. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano- i-ecitai. 18.00 Metropole-orkest. 18.30 Vragen- beantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toe.ichting, waarin opgenomen het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 70.40 Actuali' :ten. 20.55 De Gewone man. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Mu zikale quiz. 22.00 Omroep-orkest en solist. 22.40 Teken van groeiend Kerkbesef, cau serie. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Zang. 13.20 Geva rieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Or- kestcooncert. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. '8.00 Viool en piano. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 F'euws. 19.40 Filmmuziek. 20.15 Orkestconcert. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 ïterna- tionale Radio-Universiteit 22.30 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. en: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). De Indonesische regering heeft het te Djakarta verschijnende onafhankelijke Chinese dagblad Keng Po een verschij ningsverbod opgelegd. Dit houdt verband met publicaties in het blad over landingen op Ambon door strijdkrachten van de Re publiek der Zuid-Molukken. Verwacht wordt dat de redactie van het blad zal worden vervolgd voor wat men noemt het publiceren van „opruiende berichten" al dus meldt het Algemeen Dagblad. Het Indonesische dagblad Indonesia Raya heeft in militaire kringen te Djakarta ver nomen dat de door het Indonesische hoofd kwartier in Oost-Indonesië uitgegeven be richten over landingen in de Zuid-Moluk ken „ongerijmd" zouden zijn. Zij zouden de wereld zijn ingestuurd om de aandacht van de regering te Djakarta te trekken, opdat het geld voor operationele doel einden dat aan het commando te Makas sar was beloofd, doch dat nog steeds niet was afgekomen, alsnog zou worden ver strekt. Het Indonesische dagblad schrijft verder, dat de berichten uit Oost-Indonesië in derdaad de aandacht van de Indonesische regering hebben getrokken en dat de mi nister van Defensie toen persoonlijk naar de Zuid-Molukken is gegaan om zich op de hoogte te stellen van de toestand. Toen zou, aldus het blad, zijn gebleken dat er geen landingen zijn geschied. ADVERTENTIE UW HAAR IS UW KROON Een PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen enzéér goed modelknippen Wij brengen U de nieuwste FRANSE EN AMERIKAANSE MODELLEN. Massage tegen haaruitval, roos, bedorven haar volgens Amerikaans systeem. PERMANENT DOUCE EUGèNE C. I. OERLEMANS Medisch gediplomeerd haarkundige Haarverfspecialist - Gediplomeerd personeel Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 ADVERTENTIE ADVERTENTIE NIEUWE GRACHT 98 - TELEFOON 13525 - HAARLEM LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUSSEN BEGINNERS en GEVORDERDEN. - Leert het eenheidsprogramma Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Aalsmeer Th. J. H. Steenbeck, em. pred. te Wateringen; lot vicaris te Vcere F. Don Fzn., cand. te Middelburg. Aangenomen naar Lienden E. S. de Lint te St. Philipsand. Bedankt voor Delft (vac. W. L. Tukker) J. de Lange te Nunspcet; voor Ede (wijk- gem. I) J. W. de Bruyn te Harderwijk. Gerof. Kerken Beroepen te Borne G. H. Romans te Nieuwerbrug. Bedankt voor Oppenhuizen D. H. Bor- gers, cand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Driebergen H. C. v. d. Ent te Werkendam en J. Keuning te Barcndrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Middelharnis M. Blok tc Rotterdam-O. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ederveen M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Dinsdag zullen in Den Haag tussen Neder landse en Duitse ambtelijke delegaties on derhandelingen aanvangen over de Neder landse aanspraken op restitutie met be trekking tot de Duitse Auslandsbonds. Deze Auslandsbonds zijn alle door Duitse staten, gemeenten en industriële ondernemingen in niet Duitse valuta in het buitenland uitge geven obligatiën, voorzover deze zich in Nederland bevonden bij het uitbreken van de oorlog in 1940 en tijdens de Duitse be zetting ®p enigerlei wijze uit ons land zijn vervreemd. Zolang nog geen overeenstemming over het vraagstuk van deze Auslandsbonds is bereikt wenst de Nederlandse regering niet over te gaan tot ondertekening van de in Februari 1953 te Londen gesloten overeen komst inzake de regeling der Duitse voor oorlogse schulden. Voor de derde keer geeft het Nederlands Studenten Orkest binnenkort een concert in Haarlem: het zal plaats hebben op Donderdag 20 Januari in de gemeente lijke Concertzaal en wederom gedirigeerd worden door Jan Brussen, de tweede con certmeester van het Radio Philharmonisch Orkest. Men heeft voor deze gelegenheid een bijzonder aantrekkelijk programma samen gesteld. De avond wordt geopend met de Suite voor strijkers van Janatsjek, in hoofdzaak uit Slavische dansen bestaande, waarna men Jaap Stotijn als solist zal kunnen beluisteren in het Hoboconcert van Hayrin, dat hij destijds in Nederland introduceerde. Na de pauze begint men met de Variations Traditionelles van Hugo Godron, welk werk in opdracht van het N.S.O. werd geschreven, omdat men in ieder geval ook een Nederlands stuk op het répertoire wilde nemen en uit de be staande litteratuur geen geschikte keuze kon doen. De avond wordt besloten met een merkwaardige en naar te hopen valt ook gedenkwaardige première: de Eerste Symphonie van Mendelssohn, wiens „Schotse" en „Italiaanse" een grote popu lariteit genieten. Op deze wijze vervult men een belangrijke culturele taak en ver mijdt men tevens zowel concurrentie als vergelijking met beroepsorkesten. Het is thans voor de derde keer, dat het N.S.O. een landelijke tournée onder neemt, waarvan de baten aan het Neder lands Studenten Sanatorium ten goede komen. Met medewerking van het be drijfsleven werd in 1953 een opbrengst van ruim zesduizend gulden bereikt, welk bedrag het volgende jaar (en nu zonder steun) anderhalf maal zo groot werd. In Haarlem echter bleef het aantal bezoekers beneden de verwachtingen en daarom heeft men dit jaar ter bevordering van de plaatsverkoop een damescomité inge steld. waarvan mevrouw H. A. Halberts- ma-Waller voorzitster is. Tot dusver zijn reeds zevenhonderdvijftig kaarten ver kocht. Financieel staat het orkest thans geheel onafhankelijk, maar wel geniet men van industriële zijde enkele facili teiten. Zo zullen te Haarlem twee grote bedrijven voor gezamenlijke rekening de musici een lunch aanbieden. De huis vesting geschiedt bij particulieren. Van 6 tot 18 Januari bereiden de stu denten zorgvuldig op hun muzikale mérites geselecteerd, zonder rekening te houden met gezindte en afkomstig van vrijwel alle Nederlandse universiteiten zich in de Ruïnekerk te Bergen op hun derde concertreis voor. In het vormings centrum ..De Haaf" van de Nederlands Hervormde gemeente hebben zij een gast vrij onderdak gevonden. Voor het eerst bestaat het orkest geheel uit (in totaal ruim zeventig) studenten, dus zonder ge huurde krachten, waarbij ook twee bui tenlanders: een Duitse theoloog en een Amerikaans meisie. dat hier haar violis- tische opleidine krijgt. Ten bewijze van de ernst van deze muziekbeoefening kan nog worden medegedeeld, dat de blazers van het orkest een sextet hebben ge vormd ,dat niet alleen in Nederland enige De advocaat-generaal bij het B^che hof. mr. A. H. M. H. Receveur. vroeg Woensdag bevestiging van het vonnis van de Maas trichtse rechtbank, luidend een jaar gevan genisstraf. tegen de Heerlense loon-ennfec- tionneurs. de gebroeders J. en A. W. aan wie voortgezet misdrijf van verduistering ten laste werd gelegd. In de periode 1948 tot 1952 zouden deze loonconfectionneurs voor de Staat der Ne derlanden diverse hoeveelheden textiel, die zij ter vervaardiging van militaire uni formen onder zich hadden. z>ch wederrech telijk hebben toegeëigend. De waarde van deze goederen bedroeg ongeveer 40.000 gulden, waarvan de helft inmiddels zou zi.in teruggekomen. Van deze stoffen zouden onder meer drie schutterijen en een brand weer-korps in uniform zijn gestoken. Het betrof stof voor uniformen voor zee-, land en luchtmacht. Dé firma W. is in October 1953 gefailleerd. De raadsman, mr. Sanders uit Maas tricht, bestreed de tenlastelegging en sub sidiair de opzet. Uitspraak over 14 dagen. ADVERTENTIE O* bril en de mod* Steeds' de mooist* modell*n bij schoolconcerten heeft gegeven, maar ook naar Amerika is geweest, waarbij de musici door aan boord te spelen zelf hun overtocht hebben verdiend. Terwille van de volledigheid moet hier aan nog worden toegevoegd, dat de tour née begint te Bergen met een „concert uit dankbaarheid voor de ondervonden gast vrijheid" op 18 Januari en dat verder opgetreden wordt in Rotterdam, Gronin gen, Emmen, Arnhem, Eindhoven, Leiden en Utrecht, waarna op 28 Januari in Am sterdam het slotconcert volgt. Men hoopt op een herhaling van de climax van ver leden jaar, toen het hoofdstedelijk Con certgebouw geheel was uitverkocht. En daar ziet het wel naar uit, want er zijn reeds vijftienhonderd plaatsen besproken. Het is te hopen, dat ook in Haarlem de zo verdiende belangstelling ver boven het gemiddelde zal komen te liggen. DJAKARTA (United Press) Opnieuw heeft een Indonesische krant de regering opgewekt open kaart te spelen wat betreft de veiligheidssituatie in Oostelijk Indo nesië. „Een krachtige en eerlijke verklaring, ongeacht hoe onplezierig, zou resulteren in moed aan de zijde van de bevolking de re aliteiten onder ogen te zien. We behoren te weten met welke moeilijkheden we moe ten worstelen", schrijft Utasan Nasional. Het was de derde krant in Djakarta die in drie weken zulk een beroep op de regering doet. Utasan Nasional zegt in een hoofdartikel dat „geen man die zijn goede verstand heeft", de beweringen van de „Republiek der Zuid-Molukken", die onlangs gezegd heeft dat haar troepen met succes het eiland Ambon zijn binnengevallen, geloven zou. „Zolang de regering echter niet met door bewijzen gestaafde verklaringen komt over de stand der interne veiligheid in Oost-Indonesië, vrezen wij dat vele men sen hier en in het buitenland overhaaste eigen conclusies zullen trekken". Het artikel werd gepubliceerd aan de vooravond van een nationale veiligheids- conferentie van drie dagen. Alle districts gouverneurs. commandanten van legerdivi sies en districtshoofden der politie komen voor overleg met leiders der centrale re gering naar Djakarta. Het ministerie van voorlichting heeft bekend gemaakt dat de conferentie het algemene veiligheidspro gram zal bespreken. In de uitzending van het ministerie werd gezegd dat in Decem ber dissidenten van de republiek der Zuid- Mgiukken wanordelijkheden in de Mnluk- ken hebben veroorzaakt, maar nadrukke- lijk werd verklaard dat deze ongeregeld heden door de regeringstroepen onderdrukt zijn. ADVERTENTIE Gr. HoviMnat 137 naaCi Lunor 44. Toen Joris naar buiten kwam ver stomden de kreten en maakten plaats voor een dreigende stilte. Maar hij deed, alsof hij de vijandige houding van de verzamel de bouwvakarbeiders niet merkte.Onbevan- gen trad hij naar voren en las aandachtig de leuzen, die de menigte op grote borden met zich droeg: GEEN SPOKEN IN ONS VAK! GEEN SPECIE VOOR GEESIES! BOUWEN IS GEEN GEESTENWERK! „Welaan", sprak hij, „ik 2ie, dat ge uwe opvattingen klaar en kernachtig te bord hebt gesteld. Maar, goede lieden, waaraan heb ik de eer te danken, dat ge helemaal hierheen zljt gekomen, om mij deze inte ressante slagzinnen voor te houden?" „Doe maar niet zo onnozel, mooie meneer!" riep de voorman. „Je hebt dit kasteel in één nacht door geesten laten bouwen! Of niet soms-?!" „Ik zie, dat ge voortreffelijk zijt ingelicht", antwoordde Joris met een snelle blik naar Panda en Jolliepop, die er wat bedremmeld bij stonden. Inderdaad heb ben werkwillige geesten hier een werk verricht, dat door gewone stervelingen, als gij, niet kan worden geëvenaard. Zegt niet het aloude spreekwoord: De geest is wil lig, doch het vlees is zwak? Riepen niet de oude Romeinen reeds „Het kan me niet schelen, wat de oude Romeinen rie pen!", schreeuwde de voorman. „We wil len eens een hartig woordje spreken met die geesten van je! Met die nachtwerkers! Die onderkruipers!" „Het zij zo", sprak Joris, „op uw eigen verantwoording dan. Treedt binnen!" Slraks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gautv en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J Ongeval. Mevrouw Charlotte Reimann, echtgenote van de leider der West-Duit se communistische partij, heeft in het afgelopen weekeinde hij een verkeers ongeval nabij Wiesbaden een arm ver loren en ernstige hoofdwonden opge lopen. Idee. Het Zuid-Londense district Camber- well zal in het voorjaar vijfhonderd vlinders. „Camberwell Beauty" ge naamd, loslaten, zodat het weer de vlin ders heeft die haar naam dragen. Deze exotische vlindersoort wordt in het Zwarte Woud in Duitsland gekweekt. Zij worden in coconvorm naar Londen verzonden. Het denkbeeld om de vlin ders naar Camberwell terug te brengen is uitgegaan van een plaatselijke firma. Spaghetti-staking. De drie grote vakver bonden in Italië hebben voor 25 Januari een algemene staking aange kondigd voor de arbeiders in de grond- stofteniindustrie voor de bereiding van spaghetti. Nadat onderhandelingen voor een vernieuwing van de arbeidscontrac ten waren vastgelopen, kwamen de communistische CGIL en de niet-cam- muinistische UIL en CISL overeen een staking te proclameren. Tachtig. Mevrouw Schweitzer is uit Parijs vertrokken naar Lambarene in Frans equatoriaal Afrika, om daar Vrijdag de viering van de 80ste verjaardag van haar man, Albert Schweitzer, mee te maken. Storting. Koning Haakon VII. 's werelds oudste monarch, heeft in het 50ste jaar van zijn regering de 99ste zitting van het Noorse parlement (Storting) ge opend. Voorbeeld. Radio-Moskou, die kortgeleden een campagne heeft gevoerd tegen over matig gebruik van alcohol, wijdt than3 aandacht aan het roken. „Een verderfe lijke gewoonte", met nadelige uitwer king op hart, zenuwen en spijsverte ringsorganen, geheugenverzwakking, vermindering van het vermogen tot ge concentreerde aandacht. „Goede sports- liedon roken niet", aldus radio-Moskou, die er ook bij de ouders op aandrong hun kinderen, „die vaak het geld voor hun middagmaal gebruiken voor het ko pen en heimelijk roken van goedkops sigaretten", een goed voorbeeld te ge ven. Overstroming. Tengevolge van zware re- Jens in Joegoslavië worden opnieuw Griekse gebieden met overstroming be dreigd. De Axios is reeds op verschei dene plaatsen buiten haar oevers getre den en grote gebieden bij de Grieks- Joegoslavische grens staan blank. In Oost-Macedomië en West-Thracië zijn rivieren buiten haar oevers getreden. Vliegtuigen werpen voedsel en kleding af op geïsoleerde gebieden en troepen hebben vele bewoners van getroffen ge bieden in veiligheid gebracht. Twee vrouwen en twee baby's zijn bij red dingspogingen verdronken. Wisselvallig. In de Alpijnse districten van Zwitserland en Beieren is gewaar schuwd voor de mogelijkheid van lawi nes, nu de temperatuur stijgt en het 36 uur achtereen heeft gesneeuwd of gere gend, Doch Londen had van Dinsdag oo Woensdag de koudste nacht van het jaar, met zeven graden vorst. Het sneeuwde Woensdag boven het grootste gedeelte van Noord-Engeland en Schotland. In Parijs geleek het wel voorjaar. Er viel een Lichte motregen. Naar Nederland. De premier van Ceylon, Sir John Kotelawala, zal na de con ferentie van premiers van het Britse Gemenebest te Londen naar Nederland en West-Duitsland gaan, waar hii de gast van de respectieve regeringen zal zijn. In Valkenburg is het stoffelijk over schot ter aarde besteld van jhr. mr. J. C. E. C. Rendorp die in 1932 aftrad als chef van het protocol van het ministerie van Buiten landse Zaken. Namens de ministers van Bui tenlandse Za';en was t.'j de teraardebestel ling aanwezig mr. H. Daniels, waarnemend chef van de directie kabinet cn protocol. IN DE GESCHIEDENIS der culturen komt het herhaaldelijk voor dat het ene volk een schrijfsysteem van het andere volk overneemt. Maar meestal geschiedt dit niet zonder de nodige wijzigingen, want de plagiaatplegers schijnen dit overgeno men schrift een eigen karakter te willen geven, óf zij willen de indruk wekken dat dit schrift een vinding van henzelf is. Ook kan het gebrek aan schrijfoefening oor zaak zijn van allerlei veranderingen, even als het feit dat de klanken van de ene taal niet met de klanken van de vreemde taal corresponderen, terwijl voorts ook het mate riaal waarop het schrift wordt neergeschreven van betekenis is. De overwegingen en moge lijkheden die hierbij een rol kunnen spelen, dienen we ech ter buiten beschouwing te laten, want het komt voornamelijk op de feiten aan en niet op de motieven die daartoe hebben geleid. Wanneer u bijvoorbeeld vindt dat de schrijfsystemen van twee volken weinig gelijkenis vertonen, begint u dan met de verschillende letters of cijfers eens van links, van rechts, of ondersteboven te be- MOOfPNl ARA&XHÈ CUTS ft EERSTE ARABISCHE CUFEft IN EUROEA ONZEq ARABISCHE CIJFERS zien, en u zult in verschillende gevallen bemerken dat de een het schrift heel ge woon van de ander heeft overgenomen, maar de symbolen een kwart slag of 180 gr. heeft laten draaien, waardoor een ge heel andere indruk is ontstaan. We zullen het allen er wel over eens zijn dat onze cijfers weinig gelijkenis ver tonen met de cijfers der Arabieren, en wie hierover in twijfel mocht verkeren, kijke maar eens naar de illustratie, die in de bovenste rij de moderne Arabische cijfers laat zien, terwijl in de onderste rij onze cijfers zijn weergegeven. Die twee cijfer- typen gelijken al heel weinig op elkaar, behalve 1 en 9 die volkomen gelijk zijn. Nu geeft de tussenliggende rij de eerste Arabische cijfers weer icelke in een Latijns manuscript uit de 10de eeuw werden gebruikt. En hoewel we door dit ene voorbeeld ze ker niet de geschiedenis van ieder cijfer kunnen verklaren, wordt ons toch direct al veel duidelijk. Want onze 2 en 3 zijn volkomen gelijk aan de overeenkomstige Arabische cijfers, doch dienen een kwart slag naar links te worden gedraaid en de lange ha len behoren wat vereenvoudigd te worden. Ook onze 7 komt te voorschijn, indien u de Arabiscïjg 7 een kwart slag naar links laat draaien en de onderste haal wat ver lengt. Nu is dit moderne Arabische cijfertype natuurlijk ook weer uit oudere modellen afgeleid en verschillende cijfers hebben ook bij de Arabieren in de loop der tijden de nodige wijzigingen ondergaan, vooral omdat er in het uitgestrekte Arabische rijk der middeleeuwen verschillende schrijfwijzen waren in de afzonderlijke gebieden. Zonder dat we andere verwar ringwekkende voorbeelden geven, zult u dus wellicht willen aannemen dat onze 4 uit de 10de eeuw door hetzelfde symbool wordt xveergegeven als in het Oosten van het vroegere rijk der Kaliefen, met dit ver schil echter, dat in Europa het symbool wederom een kwart slag naar links werd gedraaid. Ons cijfer 8 treffen we echter in dezelfde stand en vorm aan in West- Arabische geschriften, evenals het cijfer 6 zodat alleen de 5 moeilijkheden biedt, waarop we echter niet zullen ingaan. Zo ve'stnvdin zijn we wel. Maar nu weer wat anders en wel: do geschiedenis van de tabak. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2