„Ontwerp-Politiewet zal chaos nog verergeren" Agenda voor Haarlem Nederlandse kerk te Austin Friars - in geldnood - veilt collectie Een uur Amsterdam-Haarlem in vier minuten in beeld Onderdeel van N.S.-inzending voor de E 55 België tegen opnemen van Spanje in O.E.E.S. Pleidooi voor „eenheidskorps" onder centraal gezag Drie millioen voor vluchtelingenhulp Operaconcert onder Willem Lohoff Voor f 5 millioen schade in de Biesbosch Stormaanval op dijken zeer licht DONDERDAG 13 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DRAADOMROEP Kaartspel Brieven van ErasmusDürer en Mercator Toegezegde steun bleef uit Degrelle prikkelt Brussel tot het uiterste Export van 780 millioen gulden naar Duitsland POLITIECHEFS VERONTRUST: Bankemployé werd predikant Verzending van zeepost Voor Instrumentenfonds Beperkte bewaking wegens hoog water GELEIDELIJK KRIJGT DE E 55, de monstertentoonstelling van nationale energie die van 18 Mei tot 3 September in Rotterdam wordt gehouden, gestalte. De organi saties, welke een stand, paviljoen of afdeling voor haar rekening nemen, komen de een na de ander met haar projecten gereed en zo werd Woensdagmiddag onder presidium van ir. F. Q. den Hollander, de president-directeur, in de vergaderzaal van de directie ontvouwd wat de Nederlandsche Spoorwegen voor de hen toege wezen duizend vierkante meter in een staalconstructiehal op het voormalig parkeer terrein van de Ahoyhal in petto hebben. Allicht heeft de Utrechtse tentoonstellingsarchitect A. Frederiks, die geschoold werd bij de dienst van Weg en Werken van de Spoorwegen, de bezoekers de illusie willen geven op een groot station te vertoeven. Men betreedt de hal door een echte plaats- kaartencontróle, waar de gratis uitgereikte toegangskaartjes geknipt worden. Ten einde een flink deel van het publiek voor zich te winnen, overwegen N.S. aan elke vijftigste of honderdste bezoeker een attractieve herinnering aan te bieden. De hal omvat voorts een inlichtingenkantoor, een bloemenstalletje en een krantenkiosk. Van de N.S.-afdeling op de E 55 is een prachtige maquette gemaakt. Op deze foto ziet men daarvan de voorzijde met rechts de loketten voor de plaatskaartencontróle. van de treinbestuurder in een gestroomlijnd electrisch treinstel, de reacties van de treinbestuurder op de op een film aange geven seinbeelden kunnen volgen. Niet al leen de racties van de treinbestuurder zelf, maar ook het effect daarvan op de loop der wielen: een voor de bezoekers zicht baar wiel zal vrij lopen, langzamer draaien of stilstaan, al naar gelang de door de seinbeelden bepaalde handelingen van de treinbestuurder. Natuurlijk is ook het sein- wezen present, inzonderheid het automa tisch blokstelsel met lichtseinen en de ver schillende typen overwegbeveiliging. Achter de controle WQrdt de overgang van werkelijkheid naar illusie gevormd door een enorme foto van een voor het vertrek gereedstaande trein als afsluiting van datgene wat als „eerste perron" (waar de specifieke stationsgeluiden en de nasale stem door de luidsspreker evenmin zullen ontbreken) wordt gedacht en vanwaar men vervolgens een twaalftal onderafdelingen, welke organisch in elkaar overgaan, kan bereiken. Elke stand is gewijd aan een sector van het spoorwegbedrijf Daarbij zijn de N.S. uitgegaan van de ADVERTENTIE „Een week geleden had ik Mozart op bezoek gMein Herr", zei bij, „zo mooi heb ik mijn eigen muziek nog nooit gehoord. mGeen wonder", antwoordde ik, „Draadomroep Dit is het Weens Phil- harmonisch Orkest, ze spelen in Keulen. „Keulen?!" riep Wolfgang Amadeus, „hoe is bet mogelijk, zo klankrijk en klaar. Door de speciale muztekljnen van Draadomroep", zei ik, „die laten geen tóón verloren gaan Bekwame technici werken samen om U een volkomen ongestoord luistergenot te bezorgen. Met Draadomroep maakt gebruik van de beschermde toevoerlijnen van PTT - voor binnen- en buiten landse programma's". Daardoor krijgt U de beste weergave een helder, natuurlijk geluid. En nooit meerdat vervelende zoeken! Boven dien - Draadomroep is zuinig op Uw geld en Uw stroom, maar gul met de geluidskwaliteit. Laat U ook aansluiten en U hoort het fijnste het best! 'Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-nec woont. geeft storlogvrije studioklank DONDERDAG 13 JANUARI Zuiderkapel, Zuiderstraat: os. I. Vasseur. 8 uur. Minerva: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente Heemstede, 8.15 uur. ido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 7 en 9.15 u. Palace: .Knock on Wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Staakt het vuren", 14 jaar, 8 uur. VRIJDAG 14 JANUARI Concertgebouw. Noordh. Philh. Orkest met pianist Géza Frid, 8 uur. Rembrandt. „Mogambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sneltrein naar Parijs", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig ro vers". alle leeft., 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Opge past,zakkenrollers!", 18 jaar, 2.30, 7 en 915 uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels ir» het zadel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. overweging, dat men het publiek niet moet vermoeien met détailfoto's en statistieken, er wordt in het groot en vooral illustratief gewerkt met talloze modellen. Evenzo heeft men het oude chapiter „In 1945 hadden we niks en kijk nou eens" losgelaten. De catastrofale toestand van 1945 wordt in het kort aangeduid en voor het overige wordt de aandacht van het publiek bepaald bij het huidige en ook een beetje bij het toe komstige beeld van het Nederlandse rail- vervoer. Zo zal men een model kunnen aantreffen van een nieuw type electrisch treinstel, waaraan op het ogenblik nog wordt gete kend, dat zal worden uitgevoerd met een verhoogd bestuurderscompartiment in de neus. Ook zal een doorsnede van een coupé in dit treinstel worden getoond, evenals die van een coupé in een nieuw type slaap- rijtuig van de „Wagons-lits". Dat model staat op de afdeling van het internationale reizigersvervoer, waar de Nederlandse Spoorwegen hun plaats in het Europese verkeer demonstreren. Aan de spelbehoef- te van kleine en grote mensen wordt te gemoet gekomen door een kaart van Europa, waarop men lichtjes aan het gloeien kan brengen, die tevens de afstand in tijdsduur van een reeks belangrijke ste den van Rotterdam af aangeven. 'Uiteraard zullen enrge interessante as pecten van de spoorwegtechniek in het ge heel niet ontbreken. Zo zal men, door een vernuftige con structie van amphitheater achter de cabine Man kan in de N.S.-afdeling van de E 55 ook het kaartspel beoefenen. Op een ran- geerterrein-in-het-klein kan men zich na melijk bezighouden met het „heuvelen": het sorteren en opstellen van de wagens van een goederentrein. Deze wagens nu zijn gemerkt met speelkaarten: aas, heer, vrouw, boer, tien. Voor de forensen in deze omgeving ts de maquette interessant waarop het. trein verkeer op de lijn Amsterdam-Haarlem op het spitsuur tussen 17 en 18 uur te vol gen zal zijn met behulp van miniatuur- treinen. Alles wat zich op dit baanvak in een uur afspeelt zal op de E 55 in vier minuten te volgen zijn. Een overzicht van het goederenvervoer, waarbij niet minder dan vijftien soorten goederenwagens in model te zien zullen zijn, sluit de expositiehal, welke men weer door een „echte" stationsuitgang, waar door de lokettist een folder met een be schrijving van de N.S.-expositie wordt uitgereikt, verlaat, af. Intussen hebben de ontwerpers van de stand de afdeling propaganda van N.S. gemeend, dat het publiek ook een rustig zitje moet worden geboden. Daartoe is in het centrum van de hal een soort „Nachtwaeht"-zaaltje gecreëerd, waar stilte en resignatie zullen heereen. De „Nachtwacht" is in dit geval een gehele wand beslaande foto van de Moerdijkbrug. Het zal in dit overzicht wellicht opge vallen zijn, dat alle rijtuigtypen in model worden geëxposeerd en niet in natura. Daar hebben N.S. een optimistische reden voor: zij willen hun rijdend mate rieel volledig ter beschikking houden om de Nederlanders in drommen naar de E 55 te vervoeren. Wat men met het buitenterrein bij de expositiehal gaat doen is nog niet concreet bekend. Wellicht dat er een klein rangeer terrein zal worden aangelegd. Ook over weegt men de bezoekers een verpozings gelegenheid te bieden door het opstellen van een restauratierijtuig der „Wagons- lits" dat dan natuurlijk in bedrijf zal zijn. De Nederlandse Hervormde Kerk te Austin Friars, Londen, is van plan een kostbare collectie van in totaal 290 brie ven te verkopen, waarvan een aantal ge schreven zijn door Erasmus, Dürer en Mercator. De brieven, die gericht waren aan de 15e eeuwse Hollandse geleerde Abraham Ortelius, behoren tot de oudste bezittingen van de kerk. Naar verwacht wordt zal de collectie reeds volgende maand door Sothesby ge veild worden. Hoewel de waardevolle verzameling zich reeds sinds het begin van de 17e eeuw in het bezit van de kerk bevindt, ziet de huidige voorganger van de kerk, de eer waarde R. H. van Apeldoorn zich gedwon gen de collectie te verkopen, aangezien er niet voldoende fondsen voorhanden zijn voor een volledige restauratie van de kerk, welke na in de oorlog door bombardemen ten zwaar beschadigd te zijn, niet lang geleden herbouwd werd. Nederlandse kerken buiten Engeland hadden voor de herbouwing financiële steun toegezegd en de Hervormde kerker, in de Verenigde Staten hadden beloofd, dat zij de kosten voor een nieuw orgel zouden betalen. Vorig jaar lente bleek echter, dat zij niet in staat waren om deze beloften gestand te doen; maar toen was het orgel reeds voltooid. De verzameling is buitengewoon belang wekkend. Abraham Ortelius. die leefde van 15281598, was een van de grootste geografen en kaartentekenaars van zijn tijd. Tweehonderd zestig van de brieven, die aan Ortelius gericht zijn, werden ge schreven door vooraanstaande geleerden uit die periode en zijn afkomstig uit alle delen van Europa. Verder bevat de collec tie 31 brieven, die Ortelius zelf schreef aan zijn neef, Emmanuel van Meteren. die con sul van de Nederlandse kooplieden in Londen was; aan zijn zwager Jacob Cole en aan diens zoon Jacob Cole, die beiden in Londen woonden. De laatste vermaakte deze correspondentie aan de Hervormde Kerk te Austin Friars. Verder zijn er nog een aantal brieven, die na Ortelius' dood geschreven zijn en vijf brieven, die op een andere wijze in handen van Ortelius of zijn neef gekomen zijn. Twee daarvan zijn van de hand van Desiderius Erasmus en een van Guillaume Bude. Zij zijn allen gericht aan Guido Mo- rilloni, secretaris van keizer Karei V, ter wijl er ook nog een brief van Albrecht Dürer bij is. De belangrijkste brieven, die aan Ortelius gericht zijn. zijn wel die van de beroemde Hollander Gerard Mercator, de grootste onder de geografen. In een daarvan, welke gedateerd is „Duysburg, 22 November, 1570" zwaait hij Ortelius grote lof toe voor diens „Theatrum Orbis Terrarum", de eerste grote atlas, die tot stand kwam. Een andere brief, die op 12 December 1580 uit Duisburg verzonden werd, handelt over Drake's reis om de wereld. PARIJS (U.P./Belga/A.N.P.) Van ge zaghebbende zijde wordt vernomen dat België heeft geweigerd de toelating van Spanje tot de onder auspiciën van de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking staande landbouw-pool goed te keuren, als uitvloeisel van de twist over het door Spanje aan de Belgische Rexistenlei- de: Léon Degrelle verleende asyl. Het R.K. dagblad de ..Libre Belgique" heeft een eigenhandig gesenreven brief van Degrelle ontvangen „ergens uit de wereld", die te Frankfort (West-Duitsland) is ge post, een plaats waar hij zeker niet is. De brief van Degrelle is een pleidooi, waarvan de „Libre Belgique" verklaart dat zij er haar kolommen niet voor zal openen. „Ik bied aan," zo schrijft Degrelle, „voor een regelmatig, vrij en echt hof van Assisen te vei'schijnen, en er geheel alleen het reus achtige apparaat van een vijandig regime te trotseren. Indien men „ja" zegt, kom ik daags daarna met mijn hele boeltje op de dichtst bijgelegen Belgische ambassade." Degrelle heeft aan zijn geschrift enkele recente foto's van zijn persoon toegevoegd welke het blad verklaart ter beschikking van de Spaanse politie te stellen. Degrelle geeft geen enkele aanduiding over zijn huidige verblijf. Wel vertelt hij dat hij, toen hij op zekere dag een wande ling maakte, even geraakt werd door het spatbord van de auto van de Belgische minister Buisseret. Deze herkende hem echter niet. Degrelle beweert zelfs in het paleis van een van zijn vrienden geslapen te hebben slechts gescheiden door een dunne wand van oud-minister Paul van Zeeland. Deze wist niet af van het verblijf van Degrelle in hetzelfde huis. De Nederlandse export van agrarische producten naar de Duitse Bondsrepubliek heeft zich in het jaar 1954 op gunstige wij ze ontwikkeld. Hij heeft een totaal van on geveer 780 millioen gulden bereikt, tegen over 650 millioen gulden in het vooraf gaande jaar. (Van een verslaggever) Meer dan honderd jaar heeft de Nederlandse politie vergeefs gewacht op een wet die eenheid zou scheppen in haar organisatorische chaos en nu er eindelijk het ont werp van zo'n wet verschenen Is, moet zij constateren, dat de verwarring npg groter dreigt te maken dan zij al was. Vele deskundigen zijn dan ook van mening, dat men beter het nu van kracht zijnde politiebesluit met al zijn tekortkomingen kan handhaven dan het ter tafel liggende ontwerp-Politiewet omhelzen. Aldus de kern van een betoog dat de heer J. Vermeyden, commissaris van Rijks politie in Den Haag, gisteravond richtte tot een bijeenkomst van de afdelingen Amster dam, Haarlem en Utrecht .van de Bond van itogere Politie-ambtenaren in Nederland. Behalve door de hoofdcommissarissen en commisssarissen van de hoofdstad, Haar lem, Groningen en Gouda, werd deze ver gadering in de grote trouwzaal van Am sterdams stadhuis bijgewoond door de Kamerleden mr. H. M. J. Beernink (C.H.) en mr. dr. E. P. Verkerk (A.R.), de burge meesters van Zaandam, Krommenie, Wor- merveer en Soest en vele autoriteiten van rijks- en gemeentepolitie. Pleidooi voor eenheid De voornaamste bezwaren van commis saris Vermeyden en van de genoemde bond gingen tegen het feit, dat het ontwerp- Politiewet de bestaande toestand in de politie-organisatie als uitgangspunt neemt, met andere woorden: dat het de „onbevre digende versnippering van krachten en be velvoering in het politieapparaat" in de zelfstandige gemeentelijke korpsen en (voor de kleinere gemeenten) de rijkspolitie nog wil vergroten en in de wet verankeren. Als bezwaren van deze „wanorganisatie" noemde de heer Vermeyden het feit dat er in ons land meer dan 120 politiekorpsen bestaan, tussen welker ambtenaren, geen ambtelijk verband bestaat. Daardoor ont- bieekt één algemene leiding, die richting kan geven aan het politieapparaat en waar alle ervaringen samenkomen. Daardoor ontbreekt ook de broodnodige samenhang in het recherchewerk, dat zich immers niet tot de gemeentegrenzen beperken kan, daardoor wordt tevens het toezicht op het verkeer versnipperd met alle euvele gevol gen van dien. Ook aan de opleiding der politiemensen ontbreekt de uniformiteit, waaruit grote moeilijkheden terzake van de promotie- en overplaatsingsmogelijk heden voortvloeien. De kleinere gemeente lijke korpsen kunnen niet de outillage be talen, die hun veelomvattende taak eist en moeten het dus zonder radiowagens en specialisten als politiefotografen e.d. stellen. Teveel bevelhebbers Een heel belangrijk bezwaar van de voor gestelde wettelijke regeling is tenslotte, dat de politie van veel te veel autoriteiten af hankelijk is, te weten: twee ministers, de Commissar^, der Koningin, de burgemees ter, de procureur-generaal en de officier van justitie. Commissaris Vermeyden be pleitte daarom met klem: breng alle poli tieambtenaren in één korps onder één minister samen, zodat het politieapparaat eindelijk een eenheid wordt, die vlot en soepel functionneren kan en die ook de belangen van de politieambtenaar zelf naar wens kan behartigen. „Gevaarlijke ideeën" De tweede spreker, burgemeester W. Thomassen van Zaandam, was van mening, dat rijks- en gemeentepolitie naast elkaar gehandhaafd moeten worden, zoals het wetsontwerp beoogt. Voor de kleine en middelgrote gemeenten bepleitte hij het samenvoegen, van de afzonderlijke locale politiemachtjes in regionale „politiekrin- i gen", waaruit de deelnemende gemeenten naar behoefte zouden kunnen putten. Dit zou de door commissaris Vermeyden aan- j gevoerde bezwaren grotendeels ondervan gen. Burgemeester Thomassen voelde er niets voor, ons land bloot te stellen aan „de gevaren van een eenheidspolitie met ge centraliseerd gezag" omdat deze een be dreiging kan gaan vormen voor recht en vrijheid." Zijns inziens moet het bevels- recht over de gedecentraliseerde politie, wat de locale gemeenschappen betreft, i blijven berusten in de veilige handen van de burgemeesters, die dit recht ook niet behoren te delen met het openbaar minis terie, zoals thans is voorgesteld. Replicerend zei commissaris Vermeyden, dat hij de door burgemeester Thomassen gesignaleerde gevaren van een centrale politie niet kon zien; zij zou immers res sorteren onder een minister, die verant woordelijk is jegens de volksvertegenwoor diging. Deelt echter de burgemeester de lakens uit, dan heeft de bevolking geen enkele rechtsgeldig correctief op eventueel misbruik van het politieapparaat, omdat de burgemeester op zijn rechtsgebied in feite „de positie van een dictator" heeft. De heer Thomassen pareerde met een uitspraak van Clemenceau, dat „de oorlog een te ernstige zaak is om aan de generaals over te laten" hetgeen hij ook op de politie en haar hoogste chefs van toepas sing achtte. „Verzelfstandiging"' van de politie, zoals de heer Vermeyden die wenst, zou leiden tot een vervreemding van de burgerlijke samenleving met alle mogelijke consequenties van dien. Daarom meende hij, dat de politie niet losgemaakt mag wor den van de gemeentelijke banden. Moeilijk verteerbaar Hoofdinspecteur C. Mouwen, voorzitter der Amsterdamse afdeling van de Bond van Hogere Politie-ambtenaren, conclu deerde tenslotte, dat het ontwerp-Politie wet, opgesteld zonder dat de betrokkenen er formeel in gekend zijn,voor de overgrote meerderheid der politie-autoriteiten zeer moeilijk te verteren is. Hij hoopte dat het parlement het tot een bevredigender en handzamer wet zal amenderen, alvorens er zijn goedkeuring aan te hechten. het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hebben Koningin Juliana cn Prins Bernhard Woensdagochtend een Nieuwjaarsreceptie gehouden. Foto: de aankomst van het vorstelijk paar. Ds. N. P. Faas heeft tijdens een dienst van de stichting „Alle-Dag-Kerk" in de Engelse Kerk op het Begijnhof te Amster dam afscheid genomen van bekenden en relaties uit bankkringen. Ds. Faas is een aantal jaren werkzaam geweest op een Rotterdams kantoor van de Amsterdamse Bank. Later werd hij publiciteitsehef van de Amsterdamse Bank. Hij studeerde 's avonds theologie. Thans is ds. Faas be roepen als predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Nieuw-Weerdin- ge. De 44-jarige predikant zal met zijn vrouw en vier kinderen binnenkort naar dit plaatsje ten Noorden van Emmen ver huizen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Nieuw-Guinea: ss. „Rotti" (20 Jan.); Ned. Antillen: ms. „Oranjestad" (18 Jan.); Suriname: ms. „Mentor" (26 Jan.)Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afri ka: ms. „Carnarvon Castle" (15 Jan.) en ms. „Edinburgh Castle" (22 Jan.); Canada: ss. „Grote Beer (26 Jan.); Argentinië: ms. „Yapeyu" (17 Jan.); Brazilië: ss. „Maas land" (17 Jan.); Chili: ms. „Noordam" (20 Jan.); Australië: ss. „Arcadia" (18 Jan.); Nieuw Zeeland via Engeland (15 en 22 Jan.). In een vergadering van het Comité Vluchtelingenhulp heeft de voorzitter, de heer M. A. Reinalda, mededeling gedaan van het feit, dat bij de inzamelingsactie „Een uur voor een toekomst" de drie mil lioen gulden is overschreden. De voorzitter sprak de verwachting uit, dat een bedrag van om en nabij de vier millioen zou worden bereikt. Ten bate van het Instrumentenfonds geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest op Vrijdag 11 Februari in de ge meentelijke Concertzaal een uitvoering van een populair opera programma, dat door een specialist op dit gebied, Willem Lohoff, gedirigeerd wordt. Medewerking verlenen de Italiaanse dramatische sopraan Matilde Riva, de alt Elsa HernadyVan Bueren, de aan de Nederlandse Opera verbonden bariton Paolo Gorin, de tenor Cornelia De bekende Italiaanse dramatische sopraan Matilde Riva werkt mede aan het op 11 Februari ten bate van het instrumenten' fonds van het N.Ph.O. te geven concert. Kalkman, de organist Gosse Kroese en het Amsterdams Operakoor. Het programma bestaat uit twintig aria's, duetten en koren uit bekende ope ra's van Mozart, Verdi, Rossini, Mascagni, Bizet. Saint-Saëns en Giordano. Ook uit Amsterdam verwacht men grote belang stelling voor dit concert, waaraan door allen, dirigent en solisten incluis, belange loos wordt meegewerkt. Deskundigen van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant hebben de schade in de Biesbosch aan waterkeringen en grond geraamd op vijf millioen gulden. De schade in de Langstraatpolders bedraagt 150.000 en In de Dongepolders 350.000. Tienduizend hectare grond is overstroomd en de schade aan voorraden en bedrijfs- uitrusting wordt op 350.000 geraamd. Voorts zijn duizend hectare winterge wassen ondergelopen, waarvan men het grootste deel als verloren beschouwt. De schade aan gebouwen bedraagt 200.000. Deze cijfers zijn medegedeeld aan leden van de watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer die een tocht door het geïnundeer de gebied hebben gemaakt. Van de zijde der Stichting voor de Landbouw is er de aandacht op gevestigd dat iedere week wachten met herstel vergroting van de schade betekent. De stichting heeft erop aangedrongen de schade in de Biesbosch en omliggende gebieden te vergoeden op gelijke basis als dat in 1953 is geschied en voorts om nu reeds voorzieningen ter bescherming van de Biesbosch te treffen. De schade is even groot geweest als in 1953 en door geen enkele ramp in het ver leden overtroffen. Ruim een derde van de doorbraken is geschied op dezelfde plaatsen als in 1953. De schade is thans vaak groter dan de waarde van de cultuurgrond bedraagt. De indijking van de Biesbosch was reeds in voorbereiding in 1953. Men wacht ech ter met de uitvoering op definitieve beslis singen over het Deltaplan. De storm en het hoge water van de af gelopen nacht hebben nergens enige scha de van betekenis aangericht. Het dijkleger was overal paraat. Zoals bekend was van nacht omstreeks 1 uur in het district Zuid het telegram voor beperkte bewaking uit gegeven. De bevolking is echter bijna over al rustig gaan slapen. „Het was deze keer niet zo erg. De storm viel erg mee", zo luidde het geruststellende commentaar dat vanochtend uit vele plaatsen ontvangen werd. In de nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks 1 uur is voor het district Zuid het telegram voor beperkte bewaking uitgegeven. Dit telegram wordt zoals be kend is. uitgezonden wanneer naar ver wachting voor een bepaald district, in dit geval dus voor district Zuid, een hogere waterstand optreedt dan die, welke gemid deld twaalf keer in de tien jaar wordt overschreden. In de komende nacht is het in district Zuid hoog water om 5 uur. De verwachte hogere waterstand is voor Vlissingen 3.30 meter en voor Hock van Holland 2.30 meter. Het district Zuid omvat de bewa kingsdiensten van Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland, benevens het Zuidelijke gedeelte van de Noordhollandse kust tot ten Noorden van IJmuiden. De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft dr. H. J. Franken, wetenschappelijhoofdambte naar voor de archeologie van Palestina en naaste omgeving werkzaam aan de rijks universiteit te Leiden een subsidie verleend voor een archaeologische studiereis naar Palestina.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5