Zwembond bereidt zich al voor op Olympische Spelen Dames-voetbalclub Herbido in Utrecht opgericht r. l W ■Eê Plannen voorgelegd aan NOC Fa. B. ENGELENBERG Nederlandse rijders behielden de kleine puntenvoorsprong op Hamar Clowntje Rick Opdracht in Wenen Broekman eerste in het klassement Oud-internationaal Buitenweg wordt oefenmeester Goed volleybal in de herenwedstrijd DONDERDAG 13 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Voetbal Het team van HSV tegen Bondselftal Amsterdam verloor van Partizan: 2-0 Waterpoloprogramma De Nederlandse ploeg Mara Rylova verbetert weer een wereldrecord De 1000 m. in 1 min. 33.4 sec. Engelsen in de Tour de France NA VEEL GEGIECHEL EN GELACH Voor de kinderen De Vierdaagse in Apeldoorn N oordholland-Amsterdam Om de Engelse cup FEUILLETON door Anne Duffield Noorse schaatsploeg tegen Nederland Sport in 't kort De Koninklijke Nederlandse Zwembond is één van de sportbonden in Nederland', die aanspraak heeft gemaakt op steun en medewerking van het Nederlands Olym pisch Comité ten behoeve van de voorbe reiding van een Nederlandse zwem- en waterpoloploeg voor Melbourne. Het is be kend, dat de algemene vergadering van het N.O.C. zijn goedkeuring heeft gehecht aan het bestuursvoorstel om maximaal 125.000 aan een aantal „Olympische" sportbonden ter beschikking te stellen, ten einde deze tegemoet te komen in de grote financiële uitgaven, die een ernstige voor bereiding voor de Olympische Spelen vergt. Het N.O.C. heeft daarbij uiteraard en kele voorwaarden gesteld. Eén van deze condities is, dat de betreffende sportbond een gedegen plan opzet, waaruit ten be hoeve van het N.O.C. garanties kunnen worden geput, dat in de loop van 1956 leden van die bond prestaties van inter nationaal formaat verrichten, die uitzen ding naar Melbourne rechtvaardigen. Nu is de K.N.Z.B. met een dergelijk plan ge reed gekomen en de voorzitter, de heer J. de Vries, heeft ons enkele bijzonderheden daarover medegedeeld. Uitzending verantwoord? Op de vraag of hij een uitzending van zwemmers, zwemsters en een waterpolo ploeg naar Melbourne in 1956 verantwoord achtte, antwoordde de 'heer De Vries dat de zwemsters op de vrije slag en op de rug slag sterk genoeg zijn om uitgezonden te kunnen worden, aangenomen dat haar prestaties in 1956 ten minste op een even hoog niveau liggen als op het ogenblik. Od de schoolslag en op de vlinderslag is de representatie iets mindter sterk en terecht zou men hier vraagtekens kunnen zetten. Datzelfde zou men moeten doen hii de zwemmers, al zijn de tijden de laatste jaren vooruitgegaan. Of een waterpoloploeg zal worden uitge zonden hangt niet alleen af van de presta ties, die het zevental in het aanstaand sei zoen met wedstrijden tegen Frankrijk, Bel gië, Joegoslavië en eventueel Rusland zal bereiken. Maar vooral ook van het wed- strijdpeil in het zomerseizoen van 1956, drie tot vier maanden voor het Olympisch tour- nooi. Het ligt in de bedoeling om naast de training voor het Nederlandse zevental een centrale oefengelegenheid te scheppen voor een B-ploeg, waarvan de kwaliteit bijna gelijkwaardig dient te zijn aan die van de A- ploeg. De training bij de zwemmers en zwem sters blijft gedecentraliseerd. Deze zal ge schieden door de olubcoaches. Op de ge bruikelijke wijze zullen zij, diè aange wezen worden als de „mogelijken" voor Melbourne, enige malen tezamen worden gebracht op bijeenkomsten met trainings- middagen en 'trainingswedstrijden. Daar naast is het plan .gerijpt tot een samen komst van de trainers om coördinatie te verkrijgen. Er wordt ook gedacht aan een conditietraining van de „mogelijken", re gionaal te houden en onder deskundige lei ding. Ook het schoonspringen is niet vergeten. Maar men is hierbij niet uitgegaan van deelneming aan de Olympische Spelen, wel van de noodzakelijke voorbereiding tot het bereiken van resultaten op langere ter mijn. Een bedrag is uitgetrokken voor een studiereis van springtrainers naar Enge land en voor het laten overkomen van een Engelse ploeg. De brede basis Over de algemene training van de brede onderlaag m de K.N.Z.B. zei de bonds voorzitter dat binnenkort een b on cistrainer zal worden aangesteld, die het gehele land zal moeten bereizen voor lessen, bespre- ADVERTENTIE IMflraiii 3!i - fU.irUn» - Tri. OfFICIêLE VERKOOP SIKKENS ..LAKKEN Autowas „Commandant" Voor de wedstrijd tegen het Nederlands bondselftal, die Woensdag 19 Januari in het Feijenoord-stadion in Rotterdam zal worden gespeeld, is de ploeg van de Hamburger S.V. als volgt samengesteld: doel: Schnoor; ach ter: Börner en Klepacz; midden: Meinke, Posipae, Liese; voor: Schemel, Stürmer, Seeler, Schlegel, Wojtkowiak. De clufy die in de noordelijke liga van de Duitse competitie bovenaan de ranglijst staat, heeft ook buiten Duitsland een goede naam. In de laatste jaren heeft zij tegen bekende Engelse, Oostenrijkse en Franse ploegen goede resultaten kunnen boeken, zoals over winningen op Burnley (3—1), Admira (2—0), Blackpool (2—0) en Reims (3—0), en gelijke spelen tegen Partizan, Belgrado, Tottenham Hotspurs en Olympique Lille. Van de spelers geniet de spil Posipal een internationale vermaardheid. Hij is destijds gekozen voor het FIFA-elftal. Midvoor Seeler (18 jaar) is momenteel topscorer in de Oberliga. Voorts zijn Börner, Meinke, Liese, Schlegel, Wojtkowiak en Schemel herhaal delijk in vertegenwoordigende elftallen opgesteld. kingen met clubtrainers en clubleiders, het geven van cursussen en adviezen. Tot de taak van deze trainer zal ook behoren om mogelijke krachten, die in aanmerking komen voor d'e speciale voorbereiding van Melbourne, op te zoeken en aan te wijzen. Nederland zal zich moeten aanpassen. Bij de uitvoering van het plan is beslist de medewerking nodig van de kring- en ver enigingsbesturen en van de technici. Een conferentie over al deze zaken zal Zater dag 15 Januari in Rottérdam worden ge houden. De bond wil de clubs helpen, die geen zelfstandige trainer bezitten; de ver enigingen steunen, die alleen maar over een buitenbad beschikken en des winters weinig voor hun leden kunnen doen. Men wil zelfs zo ver gaan, dat dergelijke clubs op geregelde tijdstippen in de winter naar een overdekte inrichting kunnen gaan en dat er in de kringen, dus gedecentraliseerd, gezamenlijke oefeningen worden gehouden voor jeugdige waterpolospelers. Het Olympisch fonds van de K.N.Z.B., waarin dus eigen gelden zijn gereserveerd, gevoegd bij de steun van het Bierenbroodis- potfonds. is natuurlijk niet voldoende om dit tweejarenplan te dekken. Wij hebben, aldus de heer De Vries, dit plan met het N.O.C. besproken en hebben de cijfers op tafel gelegd. Wij zijn verheugd te kunnen zeggen, dat het Olympisch Comité volledig begrip toonde voor het feit, dat de bond zonder toelage van hel N.O.C. dit plan nooit zou kunnen verwerkelijken. In het Olympisch stadion in Amsterdam heeft de Joegoslavische kampioensclub „Partizan" op een besneeuwd en daardoor moeilijk te bespelen veld met twee-nul van de beroepsvoetbalclub „Amsterdam" ge wonnen. Voetbal ar tisten als Cajkovski, Zebec, Bobek, Belin en Milutinovic toonden een zo perfecte lichaamsbeheersing, dat het gladde veld van weinig invloed was op hun spel. Het tempo van de Joegoslaven was zeer hoog. In technisch opzicht waren zij de meerderen van de Amsterdammers en het was slechts aan het te lang wach ten met schieten te wijten, dat zij niet reeds in de eerste helft tot scoren kwamen. Dat de rust met blanke stand inging was echter ook te danken aan het uitstekend verdedigen van Boskamp en Mesman en aan het keepen van Van Raalte. In de tweede helft bleken de Joegoslaven van inzicht te zijn veranderd. Zij schoten nu ook van grotere afstand1 en de eerste die daarmee succes had1,was invaller-links half Borozan. Kort daarop volgde een fraai doelpunt van rechtsbuiten Jocic (0-2). Het programma van de op Zaterdag 15 Januari in Sportfondsenbad Haarlem vast gestelde, watèrpolo-competitiewedstrijden luidt: Heren vierde klasse: HZVHVGB 4; heren derde klasse: Haarlem 2HVGB 3; dames tweede klasse: HVGB 2HPS; heren tweede klasse: DWTVZV; heren eerste klasse: HVGB—HPC. Dinsdag 18 Januari worden in het Sport fondsenbad Haarlem gespeeld: heren vijfde klasse: Haarlem 3—HWV 1 HPC 3. en DWR 2— De Nederlandse schaatsploeg heeft met gering verschil van Hamar gewonnen. Al leen op de 1500 meter reden Woensdag de leden van Hamar tegen de Nederlandse rijders. Op de 3000 meter startten de Ne derlandse hardrijders alleen. Nederland won met 881.063 punten tegen Hamar 882.783. Er is ook een klassement opge maakt van de prestaties der Nederlandse rijders, waarbij Broekman zich de sterkste toonde en het zogenaamde officieuze kam pioenschap van de niet in Nederland ver toevende rijders won. De uitslagen De uitslagen luidden: 1500 meter: 1. Maarse (Ned.) 2 min. 23.2 sec, 2. Oeverby (H.) 2 min. 23.8 sec. 3. Boeye (H.) 2 min. 24.5 sec. 4. De Graaff (Ned.) 2 min. 25 sec. 5. Martinsen (H.) en Sormbroen 2 min. 25.3 sec. 7. Strandvik (H.) 2 min. 25.5 sec. 8. Van 't Oever 2 min. 25.6 sec. 9. Van der Berg 2 min. 26 sec. 10. Broekman 2 min. 26.3 sec. 11. Hval (H.) .2 min. 27.2 sec. 12. Van der Eist 2 min. 27.3 sec. 13. Sanale (H.) 2 min. 28.1 sec. 14. Wervers 2 min. 29.4 sec. 15. Paping 2 min. 29.5 sec. 16. Frang (H.) geen tijd. De prestaties van de overige Nederlan ders waren: De Bruin 2.31.2. Bestebreurtje 2.32.6. Doets 2.32.7. Pesman 2.34.6. Koele- man 2.35.1. Hopman 2.35.2 en Bakker 2.36.5. 3000 meter: 1. Broekman 5 min. 04.9 sec. 2. Van der Berg 5 min. 6 sec. 3. Van 't Oever 5 min. 6.3 sec. 4. De Graaff 5 min. 7.1 sec. 5. Paping 5 min. 8.8 sec. 6. Maarse 5 min. 13.7 sec. 7. Pesman 5 min. 16.6 sec. 8. De Bruin 5 min. 17.7 sec. 9. Bestebreur tje 5 min. 19.5 sec. 10. Wervers 5 min. 20.2 sec. 11. Hopman 5 min. 20.8 sec. 12. Doets 5 min. 21 sec. 13. Koeleman en Bakker 5 min. 21.7 sec. 15. Van der Eist 5 min. 22 sec. 16. Brandt 5 min. 22.3 sec. Het was nog kouder dan Dinsdagavond toen de rijders aan de start kwamen voor de 1500 meter. Het vroor 16 graden, het iis was erg hard en daardoor niet snel. De Nederlandse gezant jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek woonde de wedstrijden bij en reikte na afloop in hotel Astoria aan Broekman de Van Karnebeek-beker uit. De verrassende uitslag van deze avond was de nederlaag van Broekman op de 1500 meter. Hii bezette hier de tiende nlaats met een tijd van 2 min. 26.3 sec.; Maarse werd eerste in 2 min. 23:2 sec. Maarse, die evenals Broekman 2 van de 4 nummers won, zou zeker een hogere positie in het eindklassement hebben ingenomen, indien hij op de 5000 meter niet zou zijn gevallen. Tevreden Klaas Schenk, de leider van de ploeg, was na afloop zeer tevreden over de pres taties van de jongere rijders. Zii zijn allen goed vooruitgegaan, hetgeen wel duidelijk blijkt uit de verbetering van hun persoon lijke records. Van de meer geroutineerde rijders kwam Egbe-t van t' Oever uitste kend voor de dag. Zowel on de 1500 meter als op de 3000 meter bleef hij enkele frac- Na afloop van de wedstrijd Hamar Nederland heeft de coach van de Neder landse ploeg, Klaas Schenk, de keuze ge maakt welke Nederlandse rijders Neder land zal vertegenwoordigen in de wed strijd tegen Noorwegen, die Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari in Oslo wordt gehouden, gelijk met de wedstrijd NoorwegenZwe den. Voor Nederland zullen aan de start ver schijnen: Broekman, Van 't Oever, De Graaff, Maarse en Paping. Van den Berg maakt de reis als reserve mee. ties van een seconde boven zijn persoonlijk record, maar op de eerste dag had hij zijn records op de 500 en 5000 meter op fraaie wijze verbeterd, waardoor hii met een puntenaantal van 199.893 in het klassement der beste Nederlandse .rijders van alle tijden van de 13e naar dé 10e plaats is gestegen en nu vlak achter Koops staat. Het klassement van het officieuze kam pioenschap van Nederlandse rijders in het buitenland luidt: 1. Broekman 196.944 pun ten; 2. Van 't Oever 197.423 punten; 3. De Graaff 198.436 punten; 4. Maarse 200.156 punten; 5. Paping 200.540 punten; 6. Van der Berg 200.827 punten. De Russin Mara Rylova heeft voor de tweede maal in twee dagen een wereldrecord hardrijden op de schaats verbeterd. Tijdens de wedstrijden in Alma Ata maak te zij vandaag op de 1000 meter een tijd van 1 minuut 33.4 seconden. Hiermede vei'beterde zij het wer Idrecord van de Russin Khalida Schegoleyeva met 2.9 seconden. Zeven andere Russinnen maakten vandaag even eens een betere tijd dan Schegoleyeva's wereldrecord. Rylova heeft gisteren met een tijd van 45.6 sec. een nieuw wereldrecord voor de 500 meter gevestigd. Voor de Ronde van Frankrijk (7 tot en met 31 Juli) zullen dit jaar 130 renners starten: 60 Fransen en voorts tienmanploegen uit Zwitserland, België, Italië. Spanje. Luxem burg, Nederland en Groot Brittannië. Ook dit jaar komen dus geen. Duitse renners aan de start. Hef is er toch van gekomen. In café- restaurant 't Kalfje in Utrecht is gister avond een dames-voetbalclub opgericht. Zestig dames en meisjes tussen de zeven tien en dertig jaar waren op de stichtings vergadering aanwezig. Ze schreeuwden er naar hartelust op- en aanmerkingen door de zaal, ze -lachten vrolijk bij de serieus bedoelde besprekingen over kleding, schoeisel en training, ze giechelden zonder schroom bij de plechtige voorlezing van statuten en huishoudelijk reglement en juichten zelfs bij de forse hamerslag van de voorzitster, icaarmede de oprichting van HERBIDO een feit werd. Een serieuze poging om voor dames het voetbalspel tot een geregelde ontspanning te maken, die oprichting van HERBIDO? „Zo lang m'n vader er serieus tégen is, ben ik er nog serieuzer vóór", zei ons een achttienjarige MULO-scholier. „Nu mijn verloofde een abrupt „neen" heeft laten horen", antwoordt een drieëntwintigjari ge werkster, „zeg ik met nog meer nadruk „ja" als het om voetballen voor dames gaat". „Vroeger toen ik nauwelijks vier jaar oud was trapte ik al graag tegen een bal en waarom dan niet nu ik twintig ben", repliceert een twintigjarige kantoorbedien de. Waarom? Zo zal waarschijnlijk iedereen op de ver gadering gisteravond in Utrecht wel een mening gehad hebben over die voetbalver eniging voor dames. En die meningen kwa men in de loop van de vergadering bij ve len dan ook zo duidelijk tot uiting in aller hande opmerkingen dat de voorzitster bij de rondvraag%de vraag stelde: „Waarom gaan jullie nu eigenlijk voetballen? Om de yn Daar stonden de jongens nu, midden in de nacht, om de gestekelde indringer heen Bunkie was nu over z'n schrik heen, nu hij wist wat voor dier hem zo van streek gemaakt had. „Wat een leuk diertje, hè!" zei hij. „Ja, wat een grappig snuitje heeft zo'n egel", vond Rick. In het licht van de lantaarn keken ze naar het beestje, dat over het bed trippelde. „Die scherpe pennen op z'n rug zien er gevaarlijk genoeg uit", zei Oepoetie. „Meneer is goed gewapend, zeg!" „Ja, maar daar prikt hij alleen mee, als een ander beest hem aanvalt", zei Rick. „Dan rolt-ie zich helemaal als een bal op en dan blijf je heus wel met je vingers van 'm af!" „Ik heb weieens gehoord, dat egels dol zijn op melk", wist Bunkie. „Laten we wat voor 'm op een schoteltje doen!" Ze pakten de melkfles uit het kastje en Bunkie schonk een theeschoteltje vol. Toen pakten ze het egeltje voorzichtig op en zetten het naast de melk. Eerst hield het zich schuw opgerold, toen gingen de pennen naar beneden en het vriendelijke kopje kwam weer te zien. En toen begon het van de melk te drinken. Laat 'm nou maar rustig drinken en op de grond lopen'*, stelde Rick voor. „Dan gaan wij onderwijl maar weer slapen!" Even later was de rust weergekeerd in de hut Tijdens de „openingsrede" van de voorzit ster. Van links naar rechts ziet men Thea Brinkman (18 jaar, Betty Tombrink (23 jaar), Wil van Bruggen (18 jaar), Trudi Buitenweg (19 jaar) en Marie van Manen (18 jaar). Zij zullen in de komende maanden proberen het damesvoetbal in Utrecht populair te maken. sport, of om de populairiteit?" Waarop de bakvisjes in de zaal in koor gilden dat ze er waren om de sport te dienen. Toch vielen er ook besluiten. Na de ope ningsrede en alle andere officiële gebeur tenissen deelde de voorzitster, een achttien jarige kantoorbediende, mede dat in de toe komst gespeeld zal worden in een blauw wit gestreept shirt en een witte broek, dat er een clubblad zou komen, dat voetbal schoenen ook in damesmaten te krijgen zijn, dat de contributie een gulden per maand zou bedragen en dat de vereniging uit gewone leden, werkende leden, buiten gewone leden, leden van verdienste en ere leden zou bestaan. Hetgeen met of zonder interrupties w.erd aangehoord. Meer discussie leverde de speeldag op. Zaterdagmiddag, stelde het bestuur voor. Zondagmiddag, opperde men uit de zaal. 't Werd uiteindelijk Zaterdag. Zondags moeten we de kunst bij onze mannelijke col lega's eraf kijken luidde uiteindelijk de conclusie. De mogelijkheid zou voorts on derzocht worden om ook op zomeravonden te spelen. Herbido Discussies leverde voorts de naam van de vereniging op. HERBIDO zegt ons niets, pruttelde men van di verse kanten. Maar het bestuur hield voet bij stuk. De naam samengesteld uit de wooi'den Hercules, Bilthoven en DOS, omdat de initiatief neemsters een fami lielid hebben die lid 'v zegt ons ii was van een van ge- s&s noemde voetbalver enigingen bleef zo- Buitenweg in zijn als ze was. En 't voor- jonge jaren. stel om op basket ballschoenen te gaan spelen „dat is be ter voor onze voeten", zei men kwam er ook niet door. Het leed voor de teleurgestelden was echter al weer snel voorbij, omdat de voor zitster nog een verrassende mededeling in petto bleek te hebben. De ex-internationaal Wout Buitenweg zou de meisjes trainen... Nu wist niemand precies wie dat was, maar dat bedierf niets van de vreugde over deze mededeling. Lang zal HERBIDO leven, zongen de zestig toekomstige voetbalsters enthousiast nadat al weer een forse slag met de voor zittershamer een einde gemaakt had aan de vergadering van precies negentig minu ten. Maar dat hopen we eerlijk gezegd toch niet. De vierdaagse wandeltochten van de Ne derlandse Wandelsport Bond zullen dit jaar van 26 tot en met 29 Juli in Apeldoorn worden gehouden. Deze data waren reeds in October 1954 door het bestuur van de N.W.B. vastgesteld, nadat de algemene vergadering besloten had dat deze wandel tochten traditioneel zouden worden. Bij diezelfde gelegenheid werd bepaald dat de Avondvierdaagsen van de N.W.B. van 14- 18 Juni zullen worden gehouden. In het Krelagehuis in Haarlem speelden gisteravond de vertegenwoordigende teams van het district Noordholland tegen de Am sterdamse stedenteams. De dameswedstrijd werd voor de talrijke toeschouwers e^n teleurstelling, want het vertoonde spel bleef vooral aan de zijde van het districts-team onder de maat. De heren daarentegen speel- den een partij volleybal dat de toeschouwers vyf games lang boeide. Het Amsterdamse herenteam vormde een beter geheel en mede door het slechte pro fiteren van de serve door de Noordhollan ders, kon Amsterdam de eerste set in winst omzetten (157). De tweede game bracht echter een ander spelbeeld, door sterk' smashen van het districtsteam, waarbij Clay op de voorgrond trad, werd Amsterdam in de verdediging gedrongen. Bij een 10—3 achterstand vroeg de Amsterdamse coach time up, maar het baatte niet, want Noord holland wist van geen wijken (15—4). De derde game ging aanvankelijk gelijk op (55), maar Amsterdam liep daarna uit en nam met 157 een 2—1 voorsprong. De vierde game bracht echter weer winst- voor het districtsteam, zodat de belans weer in evenwicht was (157). De laatste game werd zeer spannend, want via 77 kon Amster dam tot 117 uitlopen. Maar Noordholland zag kans om wederom de score op 11—11 en 12—12 te brengen. Uiteindelijk won Amster dam deze game (1512) en hiermede ook de wedstrijd: 32. Het Haarlemse publiek kon genieten van geraffineerd spel, dat in Nederland vrijwel alleen door Amsterdamse en Haagse ploegen ten beste wordt gegeven. Hiertegenover stel de het districtsteam grote aanvalskracht, waarbij vooral de Haarlemmers op de voor grond traden. Er werden echter heel wat smashes aan beide zijden door goed blokken in de kiem gesmoord. De dames De dameswedstrijd bleef yer onder onze verwachtingen. De Amsterdamse dames wa ren in alle opzichten superieur aan hun tegenstandsters en vooral in techniek en smashen bleven de Noordhollandse dames onder hun kunnen. Al spoedig bleek dat de Noordhollandse dames de grootste moeite met het sterke ser veren van de Amsterdammers hadden. Via 6—0 en 114 ging Amsterdam naar de eerste game overwinning (155). In de tweede game liet mevrouw Stuy v. d. Herik (in ternationaal) zich vervangen en dit kwam de kracht van het Amsterdamse team niet ten goede. Noordholland zag kans hiervan te profiteren en won deze set met 15—10. jHet spelpeil kwam langzamerhand iets hoger, maar was zeker niet groots. Wij no teerden nog enkele goede smashes van de Amsterdamse dames. Met 15—5 en 15—9 won de ploeg, die het minst slecht speelde. De damesploeg zal de districts technische com missie nog wel enige zorg baren. De competitie Voor.de eeiste klasse dames werden drie wedstrijden gespeeld. HBC deed weer van zich spreken door nu HVS te kloppen: 153, 8—15, 15—2 en 18—16. VCK klopte PSVH met 15—6, 15—6, 9—15 en 15—4. Die Raeckse won van de eigen reserves met 15—8, 15—5, 15—7 en 15—3. Verrassend was de nederlaag die het Zandvoortse OSS leed tegen Leonidas in. de tweede klasse dames: 1513, 1512 en 1512. Ook de prestaties van OVRA zijn, de laatste tijd slecht. Nu werd verloren van SSO met 30. De competitie-luislagen luidden: Heren: CIOS 3—HBC 1—3; CIOS 2—HBC 2 3—0: Stampers—HVS 4 2—2; Die Raeckse 4Rap. 3 31; GiosOSS 22. Dames: Die RaeckseDie Raeckse 2 40; PSVH—VCK 1—3; HVS—HBC 1—3; Vesmia —OVRA 2 4—0; MHBS—PSVH 2 3—1; Leo nidas—OSS 3—0; Velox 3—Leonidas 2 2—2; Gios—Die Raeckse 3 2—2; HBC 3—Santpoort 3—1; SSO—OVRA 3—0; AW—Rap. 3 3—1. De uitslagen van de Woensdag over gespeelde wedstrijden uit de derde ronde voor de Engelse beker luiden: Bishop Auck landIpswich Town 30; Bradford City Brentford 22 na verlenging; Darlington— Hartlepools United 2—2 na verlenging; Liver- DE EUROPESE SCHAATSKAMPIOEN SCHAPPEN. Rusland zal met zes rijders aan de Europese kampioenschappen in het hardrijden op de schaats, die op 5 en 6 Februari in Falun worden gehouden, deel nemen. De Russische ploeg zal door acht officials worden vergezeld. 43) ,,'t Anna Is helemaal geen geheim", wierp tegen. „Kapitein Forrest heeft me die ring gegeven. Hij kocht hem in het antiekwinkeltje, waar ik ook mijn broche en tiara op de kop tikte. Hij vond hem prachtig bij die andere sieraden passen" „Ik dacht al, dat 't kapitein Forrest was",, zei juffrouw Pilson. „En ik ben er zo blij om. 't Is alsof 't zo behoort te zijn". Anna had even moeite een snibbig ant woord in te houden. Ze hield zich echter voor ogen, dat ze te maken had met een bemoeizieke oude jongejuffrouw, die bij gebrek aan een eigen leven, graag in an dermans zaken neusde. Zo vriendelijk mogelijk zei ze: „Ik ben bang, dat u te veel waarde hecht aan dit cadeautje, 't Is heus geen verlovingsring! Ze stak haar hand uit om de andere vrouw de ring goed te laten zien. „Kijkt u maar, het is oud zilver met een paar half-edel- stenen, helemaal niets waardevols. Er zit werkelijk geen romantisch tintje aan dit cadeau, gelooft u mij!" poolLincoln City 1—0 na verlenging;_Man- chester UnitedReading 41; Stok Bury bij de stand 11, acht minuten voor einde van de verlenging, gestaakt wegens sneeuwval; Torquay UnitedLeeds United 4—0. Voor de landenwedstrijden in het hard rijden op de schaats tussen Noorwegen en Nederland en Noorwegen en Zweden, die Zaterdag 15 en Zondag 16 Januari in Oslo worden gehouden, zijn de Noorse ploegen als volgt samengesteld: tegen Nederland: Knut Johannessen .aan voerder), Jan Kristiansen, Hroar Elvenes, Odd Pedersen en Torstein Seiersten. tegen Zweden: Hjalmar Andersen (aan voerder), Roald Aas. Finn Hodt, Knut Tan gen en Sverre Haugli. Als reserves voor beide ontmoetingen zijn Ivar Martinsen en Gunnar Nilsen aange- weezn. Ploegleider van de Noren is Aage Johansen, die geassisteerd zal worden door Hans Enenestangen. Als scheidsrechter zal Harald Halvorsen fungeren. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1958 IN CHAMONIX? Het bestuur van de Frailse Skibond heeft besloten, het wintersport centrum Chamonix in de Franse Alpen, can- didaat te stellen voor de wereldkampioen- schanoen ski in 1958. HHIJC—BAD NAUIIEIM. De in Den Haag gespeelde ijshockeywedstrijd HHIJC Bad Nauheim voor de competitie om de West Europa Cup, is in een gelijk Spel: 1010 geëindigd. Dj tussenstanden waren: 21, 4_4, 4—5. „Nee....?" Juffrouw Pilson keek haar met een plagend lachje aan. „Ik zal heus geen vragen stellen, hoor! Ik begrijp 't best. Pien goed verstaander heeft maar een half woord nodig, luidt het spreekwoord! Maar toch kan ik niet nalaten je te zeg- gen, Anna, dat het mij goed doet te zien hoe jij de kapitein zo'n aardige knappe jongeman uit de handen van die vrouw haalt!" Anna staarde haar vol verbazing aan. Wat bezielde PilLy opeens? Hoe kreeg ze 't in haar hoofd om over Sara het was overduidelijk dat ze Sara bedoelde op deze wijze te spreken. Pilly, die altijd be leefd en onderdanig antwoordde: „Ja, lady Tremaine. „Natuurlijk, lady TremaineWas 't de berglucht die haar naar het hoofd was gestegen.2 Juffrouw Pilson legde Anna's verbazing anders uit. „Mijn lieve kind, je hoeft bij mij niet te doen alsof. Je weet wat ik be doel. Je hebt 't toch zelf kunnen consta teren. „Als u bedoelt, dat lady Tremaine een houding tegenover kapitein Forrest aan neemt, alsof ze vrijelijk over hem kan beschikken, ja, dat heb ik zelf ook opge merkt. Maar veel vrouwen nemen een dergelijke houding aan tegenover de me dewerkers secretaris, adjudant of wat de persoon in kwestie ook mag zijn van haar echtgenoot, 't Zijn meestal vrou- j wen met weinig hersens en een hoge eigen- 1 dunk!" ter", merkte juffrouw Pilson op Ze sprak, op de haar eigen snelle ietwat vage ma nier, waarmee ze toch altijd een zekere indruk wist te maken. „Ik geloof niet, dat er van zijn kant ooit diepere gevoelens in het spel zijn geweest en wat haar be treft, spreekt de zaak voor zichzelf. Toen er een rijkere man, met een betere positie, werk van haar maakte, ging ze daar na tuurlijk onmiddellijk op in. Maar ze is zéér zelfingenomen en vindt 't heel nor maal, dat kapitein Forrest nog steeds in haar ban is, laat hem niet los...." Er kwam een blos op juffrouw Pilson's bleke wangen. „Ze wil van twee walle tjes eten: enerzijds zal ze nooit haar rijke, machtige echtgenoot in de steek laten, maar aan dc andere kant vindt ze het prachtig, een toegewijde jonge man in haar gevolg te hebben. De enige reden, waarom ze naar Wenen kwam, is het feit dat kapitein Forrest deze baan bij sir Charles had aangenomen. Natuurlijk is ze overtuigd, dat hij naar Wenen ging om haar! Ik persoonlijk geloof dat niet, ik heb zelfs bewijzen van het tegendeel maarZe hield op en lachte even ver ontschuldigend. „Allemensen, wat zit ik daar te roddelen, hè? Dit is een zaak die noch mij, noch jou aangaat. Een heel oude geschiedenis bovendien.... Alles, wat ik eigenlijk wilde zeggen, is dat ik me er over verheug, dat een en ander zich thans zo heel anders ontwikkelt Anna was doodsbleek geworden en er was een vreemde glans in haar ogen. „Maar in dit geval steekt er méér ach- Bijna streng zei ze: „Ik ben 't niet met u eens! Dit is een zaak, die mij, evenals een ieder, die bevriend is met kapitein Forrest of lady Tremaine, wel degelijk aangaat. U bent te ver gegaan, juffi'ouw Pilson, om nu uw verhaal opeens te be ëindigen. U moet me zeggen, waarop u precies doelt en op welke gronden u die lasterpraatjes durft uitspreken". Enige tijd later bleef juffrouw Pilson ontdaan alleen in haar kamer achter. Ze voelde zich onthutst over wat ze had aan gericht. Anna had alles heel koel aange hoord, maar het was duidelijk dat juf frouw Pilson's verhaal haar geschokt had. Deze voelde thans enige wroeging, dat ze de stralende uitdrukking op het gezicht van het jonge meisje verjaagd had met haar insinuaties. Toen Anna afscheid van haar had genomen, was er een harde trek om haar mond geweest. Anna zou de zaak echter wel weer in 't reine brengen. Ze zou ongetwijfeld kapi tein Forrest om nadere uitleg vragen en hem de les lezen, misschien zouden ze zelfs ruzie krijgen, maar uiteindelijk zou 't wel weer in orde komenAnna hield immers van die jonge man en hii van haar! Nee, eigenlijk zag juffrouw Pilson geen reden om medelijden met Anna te hebben De bedoeling van haar geroddel was ge weest, Sara Tremaine een hak te zetten. Sir Charles' secretaresse had de echtge note van haar chel nooit kunnen uitstaan. Deze had haar altijd met nauwverholen spot en minachting bejegend, maar de druppel, die de emmer had doen overlo pen, waren Sara's tot Kim gerichte woorden, welke juffrouw Pilson duidelijk had kunnen horen: „een zielig oude-jonge- juffrouwencomplexHaar maagdelijke ziel zou ontsteld zijn, als iemand haar eens psychologisch verklaarde, wat er met haar aan de hand is...." Deze woorden waren in juffrouw Pilson's brein gegrift en ze raakte bezeten van een verlangen om zich te wreken. Ze had er niet verder over nagedacht, welk een uitwerking het verklappen van Sara's geheim op Anna zou kunnen hebbenZe had blindelings, gehoor gevend aan een implus, gehandeld. Ze had er geen vermoeden van dit zij tot haar eer vermeld wat haar gerod del te weeg zou kunnen brengen tussen Anna en kapitein Forrest Anna voelde zich inderdaad geschokt Juffrouw Pilson's onthullingen hadden de uitwerking van een koude douche op het meisje, dat nog vol was van haar heer lijke avond met Kim, van zijn omhelzin gen en tedere woorden. Ze voelde -zich volkomen in de war en wist niet wat ze moest denken. Ze herinnerde zich lady Tremaine's verhaal, dat Kim van een ge trouwde vrouw hield, en ze herinnerde zich ook, hoe ze dat verhaal als niet be langrijk terzijde had geschoven. Ze had 't heel aanvaardbaar gevonden, dat Kim verliefd was geweest op een oudere ge trouwde vrouw, maar dat hij zich nog steeds aan die vrouw gebonden voelde, had ze niet geloofd. Ook nu geloofde ze dat niet. Ze wist heel goed, dat Sara zelf. die betreffende getrouwde vrouw ble«k te zijn.... Anna vond Sara onuitstaanbaar en had altijd met een superieur glim lachje haar gemanoeuvreer gadegeslagen. Ze verwierp de voor Kim beledigends gedachte, dat hij om Sara naar Wenen ge gaan zou zijn, maar de geheimhouding, de misleiding, kortom het onoprechte van alles stuitte haar tegen de borst. Ze voel de zich diep verontwaardigd. En dit ge voel van verontwaardiging werd nog ge stimuleerd door haar boosheid over het feit, dat haar zo iets was overkomen. Met haar. Anna, de kleindochter van prins Igor uit het huis Karatoff, kon men geen spelletje spelen....! Ze besefte zelf niet, hoe zéér haar trots een rol speelde bij haar verontwaardiging. HOOFDSTUK 17 De Zondag brak aan en er was opnieuw een wolkenloze hemel met een stralende zon. Om half negen werd het ontbijt aan de gasten op bed gebracht. Kapitein For rest ontbeet met smaak en begaf zich naar beneden om Anna Glendenning te ont moeten, zoals afgesproken was. Ze zouden een morgenwandeling maken door het bos om het uitzicht aan de andere kant, het dal in, te bewonderen. Jean Fraser had dit aangeraden en hun een houthakkerspad gewezen, dat heel goed begaanbaar was. Anna was nog nergens te bekennen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6