Haarlemmer stond terecht voor zakkenrollerij; eis 8 maanden Bouwmeester boekte twee nederlagen, Milic aan kop Zie Boven Velsen hield in 1952 ruim 8i millioen over Tien maal zover het heelal in Ik volgde die dame uit interesse voor haar, niet voor haar tasje Clement Attlee bepleit vreedzaam samenleven Rekening van de gewone dienst viel mee Permanent plissé Van alle politieke j markten thuis DONDERDAG 13 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT TIP VAN BOOTZ Daders van inbraak in Velsen gepakt Verbinding van Amsterdam met het Noorden via nieuwe polders HET HQOGOVEN-SCHAAKTOURNOOI Joegoslaaf ontvluchtte concentratiekamp onder trein Ontslagen in Oost-Berlijn na productie moeilijkheden Witbrood 1 cent goedkoper en volksbrood 1 cent duurder Integratie is heil van Europa Bestandscommissie stond machteloos in Amman Versterkingen uit Australië naar roerig Malakka Nieuwste snufje in Nederland ■NT Raadsheer-vacature in Amsterdams gerechtshof ff Ik stond naast die dame te kijken naar een tekenaar, die foto's kleurdevertelde Woensdagmiddag de 35-jarige Haarlemse koopman T. A. B. aan de Amsterdamse rechtbank, waarvoor hij onder beschuldi ging van zakkenrollerij terecht moest staan. „Zij opende haar tas, haalde er haar portefeuille uit tevoorschijn en toen wipte haar portemonnaie ook naar boven. Ze merkte het niet en nog voor de beurs op de grond viel ving ik deze op. Ik deed er drie stappen mee en dacht juist: ik moet die portemonnaie aan haar teruggeven, toen de rechercheur me bij de pols greep. Ik bestrijd helemaal de goede trouw van beide rechercheurs niet, maar zij vergissen zich als ze denken, dat ik aan het zakken rollen was: daar is geen sprake van". In de portemonnaie zat slechts 55 cent. Hoe de verdachte ook praatte en wat zijn verdediger ook aanvoerde, de officier van justitie achtte geen twijfel aanwezig en eiste wegens diefstal 8 maanden zonder aftrek van de 7 weken voorarrest. Hij baseerde zich daarbij op de verkla ringen van de twee rechercheurs, die in het betrokken warenhuis aan het Damrak te Amsterdam tot taak hebben zakkenrollers op te sporen. „Deze man had drie kwartier lang twee vrouwen gevolgd", vertelden zij als getui gen, „tot zij in de lunchroom plaats namen en hij zijn aandacht op een andere vrouw verplaatste". „Hoogstens tien minuten", hield verdachte vol. ,,Een van die twee was een knappe verschijning en ik heb haar daarom inderdaad enige tijd beke ken". „Het gebeurt inderdaad vaak, dat man nen in het warenhuis winkelende vrouwen volgen uit belangstelling voor de vrouw zelf", zeiden de rechercheurs, „maar dat merken wij gauw genoeg. Deze man had echter alleen belangstelling voor de tassen van de vrouwen". Zij hadden kunnen observeren hoe de verdachte schuin langs de betrokken koop ster was gaan staan en wel langs haar linkerarm, waaraan haar tas hing. Inder daad had ze zelf de portefeuille tevoor schijn gehaald en die in de hand gehouden. De verdachte had zich zo opgesteld, zeiden zij, dat ze zijn handen niet meer konden zien. Toen stapte hij langzaam opzij. Ter wijl de éne rechercheur de vrouw in het oog hield, omdat een aangifte van diefstal voor dit soort zaken nodig is, pakte zijn collega de pols van de verdachte vast. Daar zat de roodleren portemonnaie in. De vrouw herkende deze als haar eigendom. Zij had nog niet gemerkt, dat ze deze kwijt was. Hypnose? Mr. W. C. I. A. van Everdingen voerde als raadsman aan, dat de beide recher cheurs uiteraard na lange tijd een verdacht individu te hebben gevolgd hun werk met succes bekroond wensen te zien. Hij zin speelde op 'n vorm van hypnotisering door de rechercheurs van de verdachte. Maar al zou de rechtbank dit niet geloven, dan nóg diende vrijspraak te volgen, zo meen de hij, omdat hier geen diefstal is gepleegd, doch dan slechts een poging tot diefstal die niet voltooid was. De poging was niet tenlaste gelegd. Voorts legde mr. Van Ever- dingen een brief over van de Nederlandse Spoorwegen, waaruit bleek, dat. de ver dachte een jaar daarvoor een portefeuille met ƒ176 op een der trappen van het ADVERTENTIE „Loonronde" luidt de leus van deze tijd. Maar waar blijft de ware tevredenheid Die vindt een man pas Met TIP Jn z'n glas, Want zo iets wekt op tot gezelligheid. Inz. Hr. Th. D„ Den Haag ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Utrechtse station had gevonden en deze bij het bureau gevonden voorwerpen had af gegeven, zodat de rechtmatige eigenaar deze nu terug heeft. De raadsman vroeg tenslote ook nog vrijspraak op grond van het feit, dat hier twijfel aanwezig is over de schuld van verdachte. In zijn laatste woord drong de verdachte er op aan, dat men hem met een leugen detector zou controleren op de juistheid van zijn beweringen. Op zijn strafblad stond 1 veroordeling in België wegens dief stal van fiches aan een roulettetafel in een Casino. De uitspraak volgt op 26 Januari. In de nacht van 24 op 25 December werd ingebroken in het gebouw van de Centrale Bakkerij aan de Visstraat in IJmuiden. Het is de politie gelukt de daders aan te hou den. Het zijn de 25-jarige B. v. M. en de 19- jarige E. H. H., beiden uit Haarlem. De jongelui zijn ter beschikking van de justitie in Haarlem gesteld. Bij de overheid zijn thans drie plannen in overweging voor de verbinding door de nieuwe IJselmeerpolders van Amsterdam uit naar het Noorden van het land. Al deze plannen komen in zoverre overeen, dat zij wegen betreffen die over Emmeloord in de Noord-Oostelijke polder zullen lopen. In de eerste plaats is een tracé geprojec teerd via Steenwijk en het grensgebied tussen Drente en Friesland; in de tweede plaats heeft men gedacht aan een moge lijkheid ook Assen in te schakelen, zodat dan de weg meer Oostelijk zou lopen en in de derde plaats is er een mogelijkheid langs Drachten en Heerenveen. Hoogst waarschijnlijk zal ten Zuiden van Deven ter de nieuwe verbinding tussen Twente en het Westen komen .te lopen. Bij al deze plannen zullen Zwolle en Kampen dus worden uitgeschakeld. Thans is de situatie zo, dat de verbinding tussen het Westen en Centraal en Westelijk Nederland via Amersfoort en de Zuiderzeestraatweg over Zwolle loopt. Tijdens een vergadering van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft ir. A. Kraayenhagen, direc teur van de planologische dienst in Over- ijsel, over deze plannen gesproken in een rede, die hij op eigen verantwoordelijk heid hield. Hij waarschuwde ten sterkste tegen uitvoering ervan, wanneer het in derdaad de bedoeling is Zwolle en Kam pen niet op te nemen in de verbindings schakel West-Noord. Gisterochtend zijn in het Hoogoven-schaaktournooi de afgebroken partijen MilicBouwmeester, Kramer Bergsma en PerezKovacs uitgespeeld. De eerste twee eindigden overeenkomstig de verwachtingen met de over winning van Milic en Kramer, waarmede de Joegoslaaf de leiding nam. Tot veler verbazing was het slot var de partij PerezKovacs echter remise. Kovacs had eer. officier meer en waande zich reeds zeker van de over winning en met hem alle experts. Perez dacht er evenwel anders over; hij dwong remise af door voortdurend schaak. De ronde van gisteren leverde enkele levendige partijen op. Kovacs die zich beklaagt, dat hij tot nog toe zo veel pech heeft gehad, trok tegen Milic fel van leer in de Najdorf-variant van het Siciiiaans. Hij rocheerde naar de lange kant en begon een aanval op de vijandelijke koning. Het zag er min of meer bedenkelijk uit voor de Joego slaaf, die een uur bedenktijd nam voor zijn 15e zet. Hij pareerde de aanval en bij de 27e zet, toen beide spelers in tijdnood verkeerden, nam Kovacs een remiseaanbod van zijn tegenstander aan. Uitgeput op Centraal Station Op het Centraal Station te Amsterdam is een bewusteloze main aangetroffen, lig gend naast de rails. Na onderzoek bleek, dat de man met een laatste krachtsinspanning van onder de D-trein, komende uit Parijs, te voorschijn was gekropen, en naast de rails in elkaar was gezakt. In uitgeputte toestand is de man overgebracht naar het Binnengasthuis, waarde vreemdelingenpolitie hem van ochtend een verhoor heeft afgenomen. Het is de 29-jarige, uit Joegoslavië af komstige, A. C„ die de politie meedeelde, na de oorlog wegens politieke vergrijpen tot 20 jaar dwangarbeid te zijn veroor deeld. Nadat hij enkele jaren in een con centratiekamp nabij Belgrado heeft door gebracht, wist hij een dag of vier geleden te ontvluchten. Hij vei'borg zich onder een trein, waarmee hij via Milaan en Parijs in Nederland aankwam. Hij deelde mee, ge durende vier dagen niet te hebben gegeten of gedronken. De man is ongehuwd. De Amstredamse politie stelt thans een onderzoek in naar de juistheid van dit ver haal. Zij acht het onwaarschijnlijk, dat de man vier dagen onder dezelfde trein heeft doorgebracht. De Joegoslaaf blijft voor lopig in het Binnengasthuis om op verhaal te komen. IN „THIJMZAAL" TE AMSTERDAM WERD MOZAÏEK ONTHULD. Woensdag zijn, na een in vijftien jaar tot stand gekomen restauratie, door een textielzaak de panden N.Z. Voorburgwal 161-167 te Amsterdam in gebruik geno men. In wat eens de werkkamer was van prof. dr. J. A. Alberdingk Thijm heeft prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) ter gelegenheid hiervan een redevoering uitgesproken, gewijd aan de persoon, het werk en de betekenis van deze dichter, litterator, historicus en hoogleraar, die de vader van Lodewijk van Deyssel was. Ter nagedachtenis aan deze „beginselvaste, geestelijk onafhankelijke katholieke den ker en voorvechter" is in de „Thijmzaal" een mozaiek van Anton Molkenboer aan gebracht, dat door burgemeester mr. A. J. d'Ailly werd onthuld. In de partij BouwmeesterPrins, een Siciliaanse, verliet Prins, die wars is van theorie, al dadelijk de bekende paden. Of dit zijn jonge tegenstander enigszins uit zijn evenwicht bracht, dan wel diens nul tegen Milic, weten we niet, wel dat Prins het beste spel kreeg en won. Men zie de partij. Bergsma kreeg tegen Perez in een Grün- feld-Indische partij de b-ste vooruitzichten en veroverde een pion. De Spanjaard ver dedigde zich uitstekend en de Rotterdamse crack moest met remise genoegen nemen. Ook Pilnik kreeg -tegen Czerniak in dé Ru- binstein-Lasker-variant van de Franse partij enig stellingsvcordeel. Hij kon dit echter niet tot gelding br-ngen en door wat nonchalant spel, was bij de onderbreking een stand be reikt, waarin misschien voor de Israëliër een kans op winst zit. In de Catalaanse partij DonnerKramer hield de Nederlandse kampioen de teugels in handen. Ook hij kreeg stellingsvoordeel, doch niet van dien aard, dat hij een beslis sing kon forceren. De bij het verstrijken van de speeltijd bereikte stelling zal naar het ons toeschijnt niet gemakkelijk tot winst zijn te herleiden. De uitslagen 5e ronde. Hoofdgroep: PilnikCzerniak afg.; BouwmeesterPrins 01; Kovacs Milic V.\'i\ Dr. Bergsma—Perez te—VèpDon- ner—Kramer afg. Groep A: Djaja—Crabbendam afg.; Mar tin—Bozic Vz—te; Dijkstra—mr. Spanjaard afg.; SlootmanTabe Bas 10; DonkKlae- ger tete. Groep B: Goris—Schubert afg.: Van Bom mel— Kayser 0—1; Waling Dijkstra—Mole- rovic 01. Groep C: Herfst—Groos 1—0: Holtes—Bies heuvel Vi—te; Veis—Blansjaard 1—0: Akker man— Camm afg.; v. d. eBrg—Van Santvoord afgebroken. Groep D: Steeman—Pranger te—te; Brug man—v. d. Lely 1—0; Dr. Van Dorp—Van 't Hoff 1—0; De Graaf—Kloos V<—te. Groep E: BouwmaVerhoeff 01; Bausch —Bauer 1—0; Staal—Strgngers 1—0; Tempel Bacic afg. Damesgroep: mej. Loefflerme]. Grave- land 0—1; mevr. Van Aalst—mej. Bouwman afg: mevr. Veis—Stroet—mevr. Vinke 1—0; mevr. Ditt—Edler—mevr. Klyn Vj— Ie ronde. Groep A: J. BeentjesT. Slagt 0—1; F. H. Piet—C. P. Woutersen 0—1; C. J. Bess'er—N. Molenbroek te. Groep B: H. Zadek—G. van Oppen 1—0; P. H. Janssen—K. W. van Onsenoord afg. Groep C: G. v. Baljet-^-Reinhout 0—1; N. H. HeereA. J. de Vries te—te; P. Tijssen— D E. Heere 1—0. Stand na de 5e ronde in de hoofdgroep: l' Milic 3V-; 2. en 3. Donner en Prins 2te en 1 afg. p.; 4. Bouwmeester 2Vs, 5. Czernick 2 en 2 afg. p.; 6. en 7. Pilnik en Kramer 2 en 1 afg. p.; 8. en 9. Kovacs en Perez 2; 10. Bergsma 1. Bouwmeester Prins Siciliaanse verdediging 1. e2e4 c7—c5; 2. Pgl—f3 a7—a6 Een geliefde voortzetting van O Kelly. 3 c2—c3 Pg8—f6; 4. e4—e5 Pf6—d5; 0. d2—d4 c5xd4; 6. Ddlxd4 Minder goed, beter was c3xd4. 6 .e7—e6; 7. Lfl—c4 Een plausibel veld voor de komngsloper. 7 .Pb8—c6 x Hier verwachtte wit Pb6 doch zwart heeft betere plannen. 8. Dd4—dl Pd5e7!9. Lel—f4 Pe7—g6, 10 Lf4—g3 Dd8—c7; 11. Ddl—c2 d7—d6; 12. e5xd6 Lf8xd6; 13. Lg3xd6 Dc7xd6 Wit zit al met een zwakte op f4 14 0—0 0—0; 15. Pbld2 b7-b5; 16. Pd2-e4 Dd6—e7' 17 Lc4b3 Pc6—a5; 18. Lb3—c2 f7-f5: 19. Pe4g.3 Pa5-c4; 20 b2-b3 Pc4a4; 21. Lc2—dl Lc8b7: 22. Tfl el Ta8— e8; 23. De2—d2 e6—e5; 24. Dci2—ci - - - Binding van de zwarte dame daar paard a3 gedekt moet blijven. 24.e5—e4; 25. Pf3—d4 Pg6—h4 Dreigt f5f4. 26. f2—f4 b5—b4; 27. c3—c4 Dd7—f6; 28. Del—e3 TeS—d8; 29. Pg3—e2 Tdft—d4; 30. Tal—cl Tf8—d8; 31. Kgl—f2 Td7xd4!; 22. Pe2xd4 Td8xd4; 33. Ldl—e2 h7—h6; 34. Tfl—dl Td4xdl; 35. Tclxdl Pa3xc2; 36. De3xc5 e4xe3; 37. Kf2—g3 Ph4—g2 Hier kon zwart in twee zetten mat geven door Dg6 enz. 38. Tdl—do Df6—h4. Wit geeft op. BERLIJN (DPA) In de afgelopen dagen zijn in verscheidene grote en mid delgrote genationaliseerde bedrijven in Oost-Berlijn veel arbeiders ontslagen. Het betreft voornamelijk de metaal- en de levensmiddelenindustrie, aldus is in krin gen van West-Berlijnse vakverenigingen bekend geworden. Behalve Oost-Berlijnse zijn ook West-Berlijnse arbeiders getrof fen. De ontslagen zouden een gevoLg zijn van productie-moeilijkheden. De Hollandse Club in Stockholm heeft gisteravond het beschermheerschap van de vereniging aangeboden aan de Nederlandse gezant in Zweden. J. Visser. I'et is de eerste maal in de geschiedenis van de Nederlandse kolonie dat deze erefunctie aan de gezant wordt aangeboden. - momenteel niet gewenst maar bedrijfseconomisch verantwoord - De Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties heeft de bij haar aangesloten verbruikscoöperaties geadviseerd, overeen komstig het advies van de Nederlandse Bakkerij Stichting, de prijs voor witbrood op 17 Januari te verlagen met één cent per 800 gram, behalve in de enkele plaatsen, waar die prijs reeds uiterst laag is, zoals in Haarlem. De daling komt overeen met de daling van de meelprijs. Voor de andere broodsoorten wordt thans geen prijsver- andering geadviseerd. Nu er een geheel vrije prijsstelling is ge komen, zou het bedrijfseconomisch verant woord zijn ook de prijs voor volksbrood op een normale rentabiliteitsbasis te brengen, hetgeen dan een verhoging van 1 cent per 800 gram zou betekenen. De Coöperatie acht echter op dit ogenblik een stijging van de prijs voor volksbrood ongewenst. Indien binnenkort de op handen zijnde nieuwe loonregelingen voor de bakkerij, en eventuele wijzigingen in de meelprijzen, de kostprijs van het brood belangrijk zouden veranderen, zullen de Verbruikscoöperaties zich uiteraarfd opnieuw beraden. BERLIJN. (Reuter). De Britse socia listische oppositieleider Clement Attlee heeft zich in een toespraak te Berlijn uit gesproken voor „co-existentie" (vreed zaam naast elkaar bestaan) van Oost en West en verklaard, dat Europa alleen kan blijven bestaan wanneer „de oude opvat ting van absolute souvereiniteit wordt opgegeven". Alleen in grotere integratie ligt het feit van Europa. Dit zou uiteinde lijk leiden tot samenwerking in de gehele wereld. Attlee zei dit in een eerste lezing ter herdenking van de sociaal-democratische burgemeester van Berlijn, prof. Ernst Reu ter, die in 1953 is overleden. Tirannie en vrijheid kunnen als stelseis niet met elkaar verzoend worden. Ook kunnen de tegenstellingen niet door ver overingen worden opgelost. Er blijft co- existentie over, waarbij er overeenstem ming bestaat, dat men kan verschillen. De geschiedenis toont aan, dat dit niet on mogelijk is. Het communisme is in Europa tot stil stand gebracht, maar het vordert nog in Azië, waar „het niet als een in slavernij brengende maar als bevrijdende, macht R.K. vluchtelingen uiteengeslagen SAIGON (Reuter) Tussen Vietminh- militairen en Rooms-Katholieke vluchte lingen is in Noord-Amman slag geleverd terwijl een mobiele groep van de inter nationale bestandscommissie zich op slechts achttien kilometer van het strijdtoneel be vond. De Vietminh had verklaard, dat de mobiele groep het gebied niet kon bezoe ken, omdat het „niet veilig" was en dat als de groep zou trachten met vliegtuigen naar het gebied te reizen, de toestellen neergeschoten zouden worden, aldus is uit gezaghebbende bron vernomen. Toen de mobiele groep, die was uitge zonden na herhaalde Franse klachten dat vluchtelingen in strijd met de bestands bepalingen werden vastgehouden, -na ver scheidene dagen ter plaatse arriveerde, waren de vluchtelingen verspreid. De Franse en Vietnamese verbindingsofficieren hebben slechts enkelen van hen kunnen opsporen. De Vietnamese politie heeft toegegeven een fout te hebben gemaakt door mede te delen, dat dr. Tra,n Van Lai, voormalig communistisch burgemeester van Hanoi, naar Haiphong was uitgeweken. Zij be vestigde echter de vlucht van drie andere belangrijke Vietminh-functionarissen. Laat u eens twee brief kaarten voorhouden, de ene op één meter afstand van uw ogen, de andere op twee meter afstand. U merkt dan dat die laatste vier maal klei ner lijkt dan de andere, hoewel zij maar twee keer zo ver weg staat. Verplaatst u haar tot op drie meter afstand, dan lijkt zij negen keer kleiner dan de andere. De verklaring vindt u gemakkelijku ziet niet alleen de lengte van de kaart inkrimpen maar ook de breedte. Als het waar is, wat ze ons op school hebben geleerd, dan is de oppervlakte ge lijk aan de lengte maal breedte. Bijgevolg is hal ve lengte maal halve breedte nog maar een vierde oppervlakte, ter wijl een-derde lengte maal een-derde breedte nog slechts een-negende oppervlakte oplevert enzovoort. Dit geldt niet alleen voor briefkaarten; er ligt een algemene na tuurwet aan ten grond slag. Van twee kaarsen, waarvan de ene drie keer zo ver van ons af staat als de andere, geeft die verste ons maar een negende deel van het licht van de andere. Zou den we van beide kaar sen foto's willen maken die een even helder beeld vertonen, dan zul len we een negen maal langere belichtingsduur moeten nemen voor de drie keer zo ver weg staande kaars. Want: ,,De helderheid van een lichtgevend li chaam vermindert met het kwadraat van de af stand" en deze na tuurwet geldt evenzeer voor sterren als voor kaarsen. Willen we twee sterren fotograferen die gelijke lichtsterkte heb ben maar waarvan de een drie keer zo ver weg staat als de andere, dan moeten we om beelden van gelijke helderheid te krijgen, de lens bij die laatste ster negen maal zo lang openzetten. Hier zijn we beland op het terrein van de hem el fotograf ie. waarin dezer dagen zo'n sensa tioneel bericht uit Parijs kwam. „Twee Franse geleerden hebben een electronencamera ont wikkeld, waarvan zij zeggen dat ze met deze tien maal verder het heelal kunnen inkijken dan tot nu ooit is glukt". Met deze woorden maak te Associated Press het nieuws wereldkundig. Wat daarmee precies wordt bedoeld, wordt pas duidelijk als men weel welke eigenschap zo'n electronencamera onder scheidt van een gewone camera. Dat is: het ver mogen, het licht veel sneller „op te nemen". En wel: honderd keer zo snel! Dit betekent dus dat de heren André Lalle- mand (sterrenkundige) en Maurice Duchesne (electronicus) sterrenfo to's kunnen nemen in een honderd keer korte re tijd dan hun collega's elders. Wie weet dat el ders de lenze;n van tele scoopcamera's uren ach tereen openstaan voor het fotograferen van zwak-lichtende verre spiraalnevels (en soms in één nacht niet eens lang genoeg; men moet dan de vólgende nacht de plaat opnieuw laten belichten!) begrijpt het revolutionnaire van hun vinding vas goed: waar een orthodoxe camera tien uur over doet, ver richt de hunne het in zes minuten. Hoe verder een be paalde spiraalnevel van ons af staat, hoe zwak ker natuurlijk zijn licht en des te langer moet de lens worden opengezet om dat zwakke licht op de plaat te krijgen. Heeft een normale camera b.v. vijf uur nodig om de spi raalnevel X te zien, de electronencamera van Lallemand en Duchesne ziet haar reeds in drie minuten. Maar wat be tekent dit nog meer? Dat de Franse camera, in dien men haar vijf uur achtereen zou openstel len, een spiraalnevel kan ontdekken die tien keer zo ver weg staat als de spiraalnevel X! Immers een tien maal zo ver ver wijderd lichtgevend li chaam vergt tien-kwa draat dus( honderd) maal zo lange belichting, zoals wij hierboven bij onze kaars zagen. Men begrijpt dat deze Franse vinding revolu- tionnair is. Zij zal de grenzen van het waar neembare heelal verder verwijden. Hoe ver, zal intussen nog moeten blij ken, want het nieuwe instrument, bproefd in Parijswordt nu gemon teerd op Frankrijk s grootste telescoop, die in de Lage Alpen staat, waar men geen last heeft van het storende licht van la Ville Lumière. Maar volgens de con structeurs zou al wel vaststaan, dat met deze electronencamera de te lescoop van Saint-Mi- chel-de-Provence haar reusachtige zuster van Mount Palomar zou overtreffen! G. v. W. Ter voldoening aan de gemeentewet bieden B. en W. de raad aan de rekeningen over 1952 van de gemeente, sluitende met de volgende cijfers: Gewone dienst Inkomsten f 18.186.412,06 Uitgaven f 17.179.600,78 Batig slot 1.006.811,28 Kapitaaldienst Inkomsten f 63.334.354,63 Uitgaven f 55.812.948.60 Batig slot f 7.521.406,03 Bovendien worden de rekeningen over gelegd van het grondbedrijf, het gasbedrijf, de waterleiding, het bedrijf openbare wer ken, het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst, de ophaal- en stortingsdienst, de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, het piantsoenbedri.if, de stichting voor kin derverzorging en de „Woningstichting Vel sen". Deze rekeningen zullen in handen warden gesteld van de commissie voor de financiën. SINGAPORE (Reuter) In officiële kringen verluidt dat binnen enkele maan den Australische versterkingen naar Ma lakka gezonden zullen worden ter bestrij ding van de opstandelingen. Reeds her haaldelijk hebben Australische officieren Malakka bezocht om de vechttechniek in het oerwoud te bestuderen. Thans zijn er ongeveer 40.000 man Britse troepen. Te zamen met de plaatselijke politie en anti- opstandelimgentroepen staan ongeveer 100.000 man tegenover vijf- of zesduizend communistische opstandelingen, die zich in het oerwoud verschuilen. WE HEBBEN ALLEMAAL WEL EENS een plissé-rok gehad c:. ons van harte in dit bezit verheugd. Maar ook hebben we alle maal wel eens ondervonden wat een onderhoud zo'n bezit met zich meebrengt. Met lede ogen zagen we de plissé verdwijnen, als de rok een wasbeurt had gehad, zodat alle plooitjes er weer opnieuw moesten worden ingeperst. Deze tobberij zal spoedig tot het verleden behoren, dank zij het initiatief van een onderne mende grossier, de heer J. Schuitevoerder uit Amsterdam. Na een bezoek aan de Verenigde Staten bracht hij het allernieuw ste snufje, de permanente plissé, mee naar Nederland. Hij verkreeg de medewerking van De Nijverheid in Enschede, die voor dit doel een speciale machine aankocht. Het gelukkige gevolg van deze samenwerking is, dat men nu in ons land bijna gelijktijdig met. Amerika stoffen met permanent plissé op de markt kan brengen. We zullen niet zo lang op dit snufje hoeven te wachten: reeds in Maart zal deze plissé in de winkels als stukgoed verkrijgbaar zijn, zodat we het per meter kunnen kopen. Omdat dan het naar wij hopen! warme jaargetijde voor de deur staat, is dit nieuwtje toegepast op zomer imprimé's van glanskatoen. We zullen dus zomerjurkjes met plissérokken dragen, waarmee we naar hartelust kunnen fietsen en die we rustig in de wastobbe kunnen stoppen, zonder bevreesd te moeten zijn, dat ze er niet als plissérok uitkomen. Dat het woord permanent niet ten onrechte wordt gebruikt, werd ons aanschouwelijk gedemonstreerd door een stuk van deze sto: in zeepsop te dompelen en te wassen. Het kwam er als plissé weer uit. Als de stof in de fabriek geweven, geverfd en bedrukt is, wordi de plissé in het nog hete goed geperst met behulp van chemi caliën en die speciale machine, waardoor hij tevens een sterk kreukherstellende eigenschap meekrijgt. Dit nieuwe plissé pro cédé is eigenlijk een logisch doorwerken op de reeds enkele jarer in toepassing zijnde permanente finish het kreukherstellend maken van stoffen. Daar dit weefsel uiteraard zeer rekbaar is, wordt tegelijk een laag papier meegeperst, die de stof bij het afmeten en verwerker vlak houdt. Voor een rok is een hoogte, gelijk aan de taille- omvang voldoende, zodat men in de regel met 75 cm plissé sto" kan volstaan. In werkelijkheid is dit natuurlijk veel meer dar 75 cm: er kan namelijk op een meter plissé wel vijf meter ver werkt zijn. Afhangend van de diepte van de plooitjes ver vaardigt men eveneens plissé van een op vier en een op drie. Bi de stof, die men per meter aanschaft, ontvangt men een foldei met een naai- en wasvoorschrift. Een rok van dit materiaal kan men in een half uur maken. De zelfkant fungeert als zoom. Er hoeft alleen maar de band in de taille te worden gezet, waarna de stof over de breedte wordt dichtgenaaid. Als de rok in elkaar zit, moet het papier worden verwijderd. In een show werd ons getoond wat men zoal met deze stof kan doen. We zagen -tal van bedrukte plissérokken, waarvan de ge streepte ons aan lampionnetjes deden denken. Aardig was te constateren hoe het dessin er vaak op vooruitgaat door de plissé. Soms was de plissé in stroken verwerkt, waarbij de onderste Tem aanzien van het batig slot van de gemeenterekening (gewone dienst), groot f 1.006.811,28, moet worden opgemerkt, dat, als gevolg van het verantwoorden van in komsten eft uitgaven over vroegere gdien- sten in de dienst 1952, het bovenvermelde bedrag geen juist beeld geeft van het wer kelijke resultaat van die dienst. Lettende voorts op hetgeen over 1952 nog te verha len en te betalen is gebleven, kan het netto batig slot van de gewone dienst 1952 wor den gesteld op rond f 1.112.000. Permanente plissérok, waarbij op 1 m. stof 5 m. materiaal is verwerkt. De rok heeft zwart fond met witte en groene motieven trook nog wijder uitstond, doordat er aan de achterkant vlise- ine was aangebracht. Een leuke vondst was het losse plissé- schortje over de rok heen, dat tevens als pelerine kan dienst doen. Bij de geplisseerde stof wordt ook hetzelfde dessin zonder plooi tjes geleverd, zodat men een glad lijfje kan maken. Een char mante toepassing vonden wij het gladde lijfje met een kraag, waarlangs een plisséstrook waaiert. Deze plissé zal ook in effen worden geleverd. Men streeft er naar clat deze stof in iedere stad door minstens een zaak wordt ver kocht. De prijs is nog niet definitief vastgesteld, maar vermoe delijk zal het benodigde materiaal voor een rok op een gulden of zestien komen. T. R. BERLIJN (Reuter). De 57-jarige dr. Ernst Melsheimer, die voor een tweede termijn van vijf jaar tot Oost-Duits openbaar aanklager is gekozen, begon zijn ambtelijke loopbaan als gerechtelijk ambtenaar onder keizer Wilhelm II. Hij heeft sindsdien elke Duitse regering ge- diend. Toen de keizer, na de verloren eerste wereldoorlog, verdreven werd en de republiek van Weimar waarin de socialisten overwegende invloed hadden tot stand kwam, werd Melsheimer sociaal-democratisch justitie-beambte in Pruisen. Toen de republiek van Weimar werd opgevolgd door de nationaal-socia- listen onder Hitier, bleef dr. Meishei- mer aan als raadgever der nazi-organi- satie voor openbaar welzijn. Toen de communisten in Oost-Duitsland de over- hand kregen, bleef dr. Melsheimer ge- rechtelijk ambtenaar en werd commu- nist. In 1951 werd hij voor de eerste termijn tot Oost-Duits openbaar aanklager be- noemd. Hij heeft sindsdien, in ongeveer i twintig voor het Oost-Duitse opperste gerechtshof gevoerde en in hoofdzaak politiek getinte processen tegen „vijan- den van de Oost-Duitse staat", vier maal de doodstraf geëist, dertien maal Ie- venslange gevangenisstraf en in totaal meer dan achthonderd jaar dwangar- beid. Zijn eisen werden door het ge- rechtshof bevestigd. Voorts heeft dr. Melsheimer ongeveer negentig terdood- veroordelingen en tweehonderd vonnis- sen, waarbij levenslange gevangenisstraf werd opgelegd en die werden geveld door lagere gerechtshoven, bekrachtigd,. Ter voorziening in een vacature van raadsheer in het gerechtshof te Amster dam is door voornoemd college een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in al- phabetische volgorde zijn geplaatst: 1. mr. R. P. Cleveringa, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam; 2. jhr. mr. A. ridder van der Does de Bye, rechter in de arrondissementsrechtbank te Amster dam en 3. mr. L. Hollander, rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7