Haarlemse raad zette nieuwe jaar in met huisvestingsproblemen LIFTVERBOD! Wethouder Happé verbolgen over brief van advocate Nu kunt u nog profiteren! Grossiers maakten schetsplan voor terrein Veerpolder Besprekingen over de appel als studie- en handelsobject Culturele bestemming voor schip Janskerk Verhuizing vooral financieel probleem Het Minerva-theater als schouwburg Hinder van stoj Huurverlaging Laatste verantwoording voor Stille Armen te Heemstede Insinuerende brief De Janskerk Gas Medewerkers van Zaiss spreken in Haarlem Wederom overwinning Haarlemse Damclub Om de Bavo-beker DUBEC is geuriger en zachter! Q De verplaatsing van de Haarlemse groentemarkt Mr. Th. J. A.W. Dreesmann benoemd te Amsterdam LAAT HEN TOCH NAAR HUIS KOMEN! Fruitteeltdag te Hoofddorp Burgerlijke Stand van Haarlem Gevarieerd programma in Januari en Februari Haarlemse hoteleigenaar geverbaliseerd HpnrJemmer, verdacht van verduistering, aangehouden Expositie Georges Robèr in Universiteitshuis DONDERDAG 13 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vergadering van de Haarlemse gemeenteraad stond gistermiddag voo groot gedeelte in het teken van de huisvesting. Eerst legcle de voorzitter i /oor een in zijn Nieuwjaarsrede nog eens de nadruk op de onrustbarende woningnood in Haar lem met alle gevolgen van dien. Vervolgens weidde ook de heer Van der Veldt (KVP) in zijn antwoord namens de raad enkele woorden aan dit pro bleem en tijdens de hierop volgende korte vergadering hielden de raadsleden Goedee, Proper, Hén nevelt en Willemse zich bezig met diverse facetten van huurverlaging en onbewoonbaarverklaring. Mevrouw Smit z- Peper was evenals de heer Hennevelt voorts nog geïnteresseerd in de hinder, welke door het neerslaan van afvalstoffen van het gemeentelijk energie bedrijf worden veroorzaakt en de heer Albrecht besprak nog even de sub sidieregeling aan de stichting militaire tehuizen van het humanistisch thuisfront. Alvorens de voorzitter zijn rede uitsprak, werd de heer H. Verdoorn (Arb.) ge ïnstalleerd, die de opengevallen plaats van de heer Verbaan innam. Na de Nieuwjaarsrede van de voorzitter, die wij reeds gisteren uitvoerig in ons blaa weergaven, dankte de heer Van der V e 1 d t B. en W. voor het gevoerde beleid. Hij stond nog even stil bij de goede gezond heidstoestand van de Haarlemse bevolking en de geslaagde Sint Nicolaas-intocht en sprak vervolgens zijn bezorgdheid uit over de vraagstukken van de huisvesting. Spreker meende, dat vooral B. en W. en de raad gestadig moeten volhouden om te trachten het leed, dat de woningnood ver oorzaakt, zoveel mogelijk te verzachten. Ten aanzien van de verkeersveiligheid in Haarlem meende de heer Van der Veldt nog, dat het er weinig toe doet of men in de Spaarnestad de wisselbeker voor de veilig ste stad in een der categorieën behoudt, in dien het aantal doden niet daalt. Vervolgens hield de raad zich geruime tijd bezig met de ingekomen stukken-, waarbij de heer Albrecht (Arb.) ais eerste spreker zich naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur van het Humanistissch Thuisfront om subsidie af vroeg, wat er gebeurd met de subsidie, die de gemeente verleent voor de militaire tehuizen. Spreker drong aan op een juistere verdeling van de gelden, omdat in de be staande tehuizen in Haarlem bijvoorbeeld bijna uitsluitend niet-Haarlemse militairen verblijven. Elders echter maken Haarlemse militairen ook gebruik van de tehuizen van het Humanistisch Thuisfront. Wethouder Bakker beloofde, dat in de toekomst de subsidie-verdeling nader be keken zal worden. (B. en W. hadden het verzoek van het Humanistisch Thuisfront afgewezen op grond van de omstandigheid, dat er in Haarlem geen tehuis van die organisatie is. Red.) Mevrouw Smit z—P e p e r (Arb.) gaf bij de behandeling van de hinder, welke de afvalstoffen van het gemeente energiebe drijf veroorzaken, toe, dat het euvel moei lijk te verhelpen is. Zij begreep, dat haar eigen voorstel, om de woningen, die binnen het „stof-bereik" van dit bedrijf liggen, af te breken onmogelijk was, maar wel wilde zij, dat de betrokken wethouder er bij het energiebedrijf op aan zou dringen, dat de te gebruiken apparaten altijd goed func- tionneren, zodat de stofverspreiding tot een minimum beperkt blijft. De heer Hennevelt (CPN) sloot zich hierbij aan en informeerde evenals de vorige, spreekster hoe het stonfl met de resultaten van het onderzoek naar de stof verspreiding bij het energiebedrijf. Wethouder An g e n e n t meende, dat de vuile smook afhankelijk van de windrich ting boven de huizen zou zweven en deelde vervolgens mede, dat het bedoelde rapport binnenkort te verwachten is, waarbij hij de mogelijkheid, dat het stof van andere fabrieken zou zijn, zeker niet voorbij zou willen zien. Inzake de huurverhoging van een aantal complexen woningwetwoningen, waaronder „Onze Woning" in Haarlem-Noord, ver- ADVERTENTIE Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van 22 December 1954 de navolgende bijdragen ontvangen: H. L. B.—B. ƒ10,—; A. V. ƒ2,50; Mevr. N. N. 10,—; Mevr. A. V. 2,50; H. S. ƒ5,—; X. X. ƒ100,—; J. de B. D. ƒ25,—; H. J. A. ƒ10,—: M. H. B. ƒ50,—; W. D. ƒ5,—; J. A. J. v. D.—M. ƒ10,—; N. N. ƒ100,—; H. J. L. 10,—; Coop. Verg. Melkh. 50.—; B. D. O. 100,—: J. J. L. P. 5,—; G. v. d. R.— G. ƒ2.50; T. K. S. ƒ2,50; O M. S, ƒ10,-; N. J. v. d. L. ƒ2,50; A. W. V. ƒ25,—; D. D. ƒ5,—; Mevr. v. D. v. R. ƒ10,—; N. N. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; E. W. ƒ20,—; A. M. ƒ5.-; Mevr. v. K. 2,—; A. J. C. J. 5,—; A. B.-M. 2,50; B. ƒ2,50; B. L. ƒ2,50; J. M. ƒ5,—; A. A. D. ƒ5,—: Mevr. B. ƒ10,—; J. P. v. H. f5,—: H. B. ƒ5,—: M. M. G. ƒ2,50; J. C. W. X. ƒ2,50; Dames K f 5,de Cirkel 10,Dames R. ƒ5,—; Jhr. H. v. L. ƒ50,—; v. L. 25.-; A. L. C. v. L. ƒ20,—; Mevr. T. B.—R. ƒ10,—; N. N. ƒ10.—; R. S. ƒ25,—; P. T. v. d. S. ƒ10,—; C. B. ƒ5,—; J. v. M. ƒ10,—; via Al gemeen Handelsblad 62,50; Zr. E. G. S. ƒ2.50; J. v. d. M. ƒ5,—; N. W. A. O. 25,-; J. J. R. ƒ5,—; L. T. v. Z. ƒ5,—; J. V. ƒ2,50; J. W. v. B. 10,—; F. 10,—; Mevr. A. M. K. B. ƒ2,50; Mej. E. C. v. N. v. M. ƒ10,—; Mevr. Z. ƒ2.50; totaal ƒ979,50, zodat nu is ontvangen ƒ4132,46. Voor dit mooie resultaat is het Comité zeer erkentelijk en het betuigt gaarne zijn hartelijke dank aan allen die door hun bij dragen het mogelijk hebben gemaakt dat aan vele inwoners met Kerstmis enige ver lichting in hun moeilijke omstandigheden kon worden gebracht. klaarde de heer Goedee (Arb.), dat hij hoewel het hem verheugde, dat dc huren met ingang van 1 Januari 1955 drastisch verlaagd werden, hij toch nog liever gezien had. dat dit was gesschiedt met ingang van 1 Februari 1954. Toen namelijk werden de bedoelde huren plotseling verhoogd en het leek hem voorts zeer gewenst, dat het ge meentebestuur de bewoners van deze w oningen terdege op de hoogte stelt van dc gang van zaken. Voorts verzocht de heer G o e d e e de wethouder om na te gaan of de huurver laging ook niet op andere complexen woningwetwoningen, zoals „Ons Belang" en „Vooruitgang" van toepassing kan worden gebracht. De wethouder van volkshuisvesting, de heer Happé deelde naar aanleiding van deze laatste suggestie mede, dat men een dergelijke suggestie wel zal onderzoeken, maar, dat men geen overdreven verwach tingen moet gaan koesteren. Voorts wees hij er op, dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bij de vaststelling van het terug te betalen be drag aan huurders van woningwetwoningen zeer welwillend te werk was gegaan en dat de regeling, welke thans toegepast zal wor den voor de bewoners het voordeligst is. Bovendien voerde de heer Happé aan dat de bewoners van „Onze. Woning", de gelden, die zij gedurende het afgelopen jaar moesten betalen, maar niet afdroegen, ge reserveerd hebben. Naar aanleiding van een aantal vragen van de heer Willemse (Arb.) over de toestand van enkele onbewoonbaarver- klaarde woningen in de Rozenprieelstraat, verklaarde wethouder Happé, dat er in tegenstelling tot de mening van de vragen steller ten aanzien van dit probleem B. en W. wel degelijk actief geweest zijp en dat men de voortdurende opdracht aan de be trokken dienst om een onderzoek in te stel len heeft herhaald. Het wachten is alleen nog maar op de uitgebreide rapporten, aldus spreker. Als afsluiting van de woning-vraagstuk ken ontlokte de voorlezing dopr de. voor zitter van een brief van een Haarlemse advocate enige deining in de raad. Hieruit was namelijk, aldus de heren Goedee en Proper, de insinuatie te vernemen, dat de raad om goedkoop aan grond voor het te bouwen politiebureau te komen de in deze sector liggende woning te lichtvaardig onbewoonbaar zou verklaren. De advocate, die de brief namens een cliënt-huizenbezitter had opgesteld, doelde daarbij op het pand Nieuwlandje 6, dat volgens haar mening, na vernieuwing zeker nog te bewonen zou zijn. „Zo kunnen we nooit meer een woning onbewoonbaar verklaren, omdat men altijd wel kanb eweren, dat er later misschien een gebouw van de gemeente zal komen te staan," riep de heer Goedee uit en wet houder Happé gaf hem daarbij groot gelijk. „Ik ben geneigd om de veronderstelling, dat hier andere maatstaven zouden worden gebruikt dan in andere gevallen beledigend te achten," zei de wethouder. „Beledigend voor ons, maar ook voor de hoofdingenieur directeur van de dienst Volkshuisvesting in Noordholland." Alle raadsleden knikten instemmend, waarna het voorstel zonder verdere discus sies werd goedgekeurd. Dat B. en W. nü nog een voortsel voor legden om per 1 Januari voor 10 jaar de kapél van de voormalige Janskerk aan de Jansstraat aan de Hervormde Diaconie te verhuren, bevreemdde de heèr Proper (CPN) een beetje, want de raad is hier voor een voldongen feit gesteld. Misschien kan er bij de verbouwing, die de Hervorm de diaconie zich voorneemt om haar rusthuis wat ruimer te maken meteen nog enige aandacht besteed worden aan het aanzien van dit oude, culturele monument, bijvoorbeeld door vervanging van thans dichtgemetselde ramen door glas-in-lood- ramen. Wethouder Happé begon met deze ver traging ridderlijk te erkennen „we had den het helemaal over het hoofd gezien," zei hij. Hij was het volmondig met de heer Proper eens, dat dit gebouw verbetering behoeft. Er bestaan plannen bij B. en W. waar over hij zich nog niet wilde uitlaten óm het gebouw een nieuwe bestemming te geven. Zo zou de ruimte in het Schip, die ook na uitbreiding van het daar onderge brachte deel van het gemeente-archief nog overblijft voor culturele doeleinden kun nen worden ingericht of voor haar oor spronkelijke bestemming. De plannen daar toe zijn nog in overweging.. De voorgestelde uitbreiding van de capa citeit van de gashouder in Noord vond de heer Schippers (KVP) wel oneven redig groot, gezien het feit dat de uitbrei ding van dat stadsdeel zijn grens nadert. Het geldt een uitbreiding van de houder capaciteit tot 8000 m3, dat betekent een verdubbeling van de bestaande capaciteit. De heer Schippers bepleitte deze uit breiding van de capaciteit te combineren met die, welke noodzakelijk zal worden door de uitbreiding in het Zuid-Oosten, waarvoor een basisbedrag van een half millioen zou kunnen worden uitgetrokken. (Het thans gevraagde crediet is 750.000 gulden); De heer Hennevelt (CPN) achtte de uitbreiding van de capaciteit voor Noord juist te klein met het oog op de buffervoor raad, die bij storingen nodig is. De verhoging van de gascylinder, die de heer Goedee (Arb.) hiervan voorzag, wekte bij deze spreker enige bezorgdheid. Hij voelde er weinig voor, de- „stads- lelijkerd" nog opzichtiger te maken. In zijn antwoord zei wethouder Angenent dat deze gashouder helemaal niet zo opzich tig staat. Ten aanzien van het bezwaar van de heer Schippers voerde hij aan dat deze uitbreiding zeker niet groter is dan de groei van Haarlem-Noord noodzakelijk maakt. De buffervoorraad is de laatste jaren reeds veel te gering gebleken. Zijn suggestie voor combinatie van deze gas- leverantie met die in Zuid-Oost Haarlem zou de bouw van een gashouder aan de Ilarmenjansweg betekenen met leidingen in beide richtingen. Dit is wel overwogen, maar alleen de kosten van de daartoe nodige lage drukleiding is reeds 140.000 duurder dan die volgens dit voorstel. Na een korte repliek van de heren Schippers en Hennevelt werd het voorstel aanvaard. De overige agendapunten passeerden de hamer, zonder dat er over gediscussieerd werd. Het Interkerkelijk Hermann Za«iss-Comité belegt bijeenkomsten op Zaterdagavond en Maandagavond in de Begijnhofkapel- te Haarlem, waarin het woord zal worden gevoerd door twee naaste medewerkers van Hermann Zaiss, de he ren E. Groszkörtenhaus en Siebel. Des Maandagmiddaigs om drie uur is er in de Begijnhofkapel een speciale samenkomst met en voor de zieken. Op Zondagmiddag om drie uur is er een samenkomst in de consistoriekamer der Hervormde kerk in Zandvoort. De heer Zaiss en zijn medewerkers wil len in totaal 16 auto's kopen om met hun Evangelieverkondiging een nog groter deel van Europa te kunnen bereiken. Voor dc hoofdklasse damcompetitie speel de de HDC in Wormerveer tegen de Dam club „Wormervper/Wormer". Het begin was voor de Haarlemmers, want reeds spoedig won Meure (bord 2) van Beets door een damzet (20). Smit (bord 8) liep echter hierna in een verrassende slagzet en verloor van Brandhorst, waardoor de stand weer gelijk was (2—2). De HDC nam de leiding door Van Eijk (bord 5). die in een sterk ge speelde partij van Fritz won (42). Nico Blom (bord 4) deelde dc punten met Stroo (53), evenals Van Dartelen (bord 3). die remise speelde met B. J. de Boer (64> in een partij, waarin De Boer in hevige tijd nood toch nóg steeds de juiste voortzetting koos. Sluiter Jr. (bord 1) speelde hierna remise met Mol (75), waarna J. Boerkoel (bord 9) HDC's voorsprong vergrootte door van Ofman te wis.r.en (9—5). Langbroek (bord 7) deelde hierna dc punten met Visscher (106> in een partij, waarin de Haarlemmer door sterk spel schijfwinst forceerde, doch door de fraaie verdediging van zijn tegen stander niet kon winnen. Luif (bord 6) stelde de Haarlemse overwinning veilig door van Kuijper te winnen (126). De laatste partij aan bord 10 tussen J. H. Blom en Van Sam- beek moest wegens het vergevorderde uur worden afgebroken in een voordeliger stel ling voor Blom. Remise zal waarschijnlijk het slót van deze partij worden, waardoor de HDC dez: wedstrijd met 137 zal winnen. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Bavo-beker tussen „Het Noorden" en „Hof van Holland voortgezet in café Van Trigt. De resultaten waren als volgt: Van Graas 110 96 27 14 3.55 Van Aken 70 70 27 12 2.59 Nobels 250 250 17 68 14.70 Karman 250 127 17 34 7.47 Meter 35 24 29 4 0.82 Driest 50 50 29 6 1.72 Hurkmans 60 60 31 10 1.93 v. d. Broek 85 63 31 14 2.19 Van Dijke 50 50 35 6 1.42 Hoenderdos50 29 35 7 0.80 Hurkmans 60 40 33 8 1.21 Van Aken 70 "0 33 11 2.12 De uitslag van deze avond was 66, waar mede de totale stand nu voorlopig gekomen is op 3816 voor „Hof van Holland". Vrijdagavond worden deze wedstrijden voortgezet bij „Hof van Holland". ADVERTENTIE ADVERTENTIE Als u DUBEC rookt zal het u een ware opluchting blijken na sterk prikkelende cigaretten. DUBEC is immers vervaardigd van edele, uitgelezen Oriënttabakken, zuiver en geurig. Let eens op, hoe u méér en meer DUBEC ziet roken! Dit is heus geen toeval DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt-cigar et Op de eerstvolgende vergadering van de gemengde studiecommissie van vertegen woordigers van gemeente- en bedrijfsleven voor de verplaatsing van de groenten- en fruitmarkt te Haarlem, welke vergadering in het begin van de volgende week wordt gehouden, zal een schetsplan aan de orde komen voor de bouw en inrichting van het toekomstige marktterrein met opstallen in de Veerpolder tussen de Oudeweg en de spoorlijn van Haarlem naar Amsterdam. Dit schetsplan werd opgesteld door de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven in de commissie, met name door de grossiersvereniging „Eendracht maakt macht", nadat tegen het door Openbare Werken gemaakte schetsplan in de eerste vergadering van de commissie, welke begin December werd gehouden, bezwaren waren gerezen op practische gronden. Hieruit blijkt dus, dat men ten lange leste toch het terrein in de Veerpolder heeft aanvaard als de toekomstige plaats van de groenten- en fruitmarkt. De bedenkingen daartegen kwamen ook vooral van de kant van de grossiers, omdat hun bedrijven thans alle gevestigd zijn aan of nabij de Koudenhorn, waar thans de markt geves tigd is. Verplaatsing van de markt zal in vele gevallen ook de verplaatsing van deze grossiersbedrijven met zich brengen, het geen uiteraard belangrijke financiële offers zal vergen. Van de zijde der grossiers had men een voorkeur voor het terrein van de Holland-Nautic laten blijken, doch dit was niet mogelijk, omdat de gemeente zelf an dere plannen met dit terrein heeft, zoals wij dezer dagen publiceerden. De verdwijning van de groenten- en fruitmarkt van de Koudenhorn is tamelijk urgent geworden, omdat als een der eerste realiseringen van het Haarlemse verkeers plan de totstandkoming van de ringwegen om de stadskern noodzakelijk is. De Kou denhorn vormt daarin een onmisbare scha kel. Nu de Prinsenbrug binnen enkele ja ren voltooid zal zijn, is het bezwaar van de excentrische ligging van de Veerpolder vrijwel vervallen. Een der belangrijkste problemen die op te lossen vallen is wel de financiering van het nieuwe marktterrein. Alles hangt in dit opzicht af van de kosten van aanleg en nieuwbouw. Blijven die binnen redelijke grenzen, dan kan er in dat opzicht wel op de medewerking vdn de Haarlemse groen ten- en fruitveiling en 'van de grossïersver- eniging gerekend worden. De veiling zal er zeker op vooruitgaan, slecht en klein be huisd als zij op het ogenblik is. De federa tie van kleinhandelaren in groenten en fruit, welke ook in het overleg is betrok ken, zal op het punt van de financiering wel geen belangrijke rol kunnen vervullen. Overigens stellen haar leden op een nieuw marktplein hoge prijs, omdat zij op het huidige te weinig plaats hebben voor hun karren en wagens. Het schetsplan dat thans is vervaardigd voorziet in een eenvoudige, maar ruime op zet van het, ook via het water bereikbare, marktterrein. Er zijn een aantal pakhuizen geprojec teerd voor de grossiers met een groot par keerterrein en een plaats om markt te houden. Deze laatste zal, zo nodig, over dekt kunnen worden, maar het is de be doeling een vaste markthal te bouwen. STAD Met ingang van 1 Februari is mr. Th. J. A. W. Dreesmann, directeur van het kan toor Haarlem (Grote Houtstraat) van de Amsterdamse Bank, benoemd tot directeur van N.V. Amsterclamsche Effecten en Commissiebank te Amsterdam. Hij zal worden opgevolgd door de heer E. D. Hait- sma Muiier,thans directeur van het kan toor Groningen van de Amsterdamsche Bank. Deze zal pas op 1 Mei zijn functie kunnen aanvaarden. Ouders, Verloofden en Familie van Militairen! en wel GRATIS met de trein. Spaart IIOBOCA Reisbonnen, waarbij de militairen voor het halve km.aantal reizen. Vraagt dus b(j al Uw aankopen HOBOCA-RKISBONNKN! Hoboca-Reisbonnenbureau, Heemraadssingel 245, Rotterdam, Telefoon 3339131839 (K 1800). Doordat de uitgestrekheid vam de kring moeilijkheden oplevert voor het houden van avondvergaderingen, heeft het bestuur van de kring Rijn- en Amstellamd van de Nederlandse Fruittelers Organisatie voor de derde maal besloten, in plaats daarvan een fruitteeltdag uit te schrijven. Een ver standig besluit, zoals de voorzitter Woens dagochtend in zijn openingswoord in hótel „De Landbouw" te Hoofddorp con stateerde, want de grote opkomst der le den heeft het bestuur volkomen in het ge lijk gesteld. De heer W. de Fockert vestigde er verder de aandacht op, dat deze dag voornamelijk de economische zijde van het bedrijf zal worden toegelicht, hetgeen hij van het grootste belang achtte om de toenemende buitenlandse concur rentie met succes het hoofd te kunnen bie den. Vooral de ontwikkeling van de Ita liaanse fruitteelt dient met aandacht te worden gadegeslagen en gevolgd, omdat uit dit land reeds opbrengsten van 70.000 kg. appels per Ha. zijn gemeld. Volgens spre ker was het daarom noodzakelijk gewor den voor de Nederlandse fruitteler het sein „Weest op uw hoede" te hijsen. Als eerste spreker werd aangekondigd de heer P. A. Spoor, tuinbouwkundige van het Landbouw Economisch Instituut, die met behulp van grafieken de bedrijfseco nomische zijde van het fruitteelt/bedrijf aan een uitvoerige beschouwing onderwierp. Spreker verklaarde dat economie moet worden gezien als de leer van een doel matig bedrijfsbeheer, waarbij het Land bouw Economisch Instituut aan de agrari sche bedrijven de juiste richtlijnen wil ver sohaffen, om het nemen van elke beslis sing te vergemakkelijken. Wat de fruitteelt als bedrijftak betreft zij opgemerkt, dat Nederland voorheen een fruit-iimporte rend land was en thans neemt het de tweede plaats onder de fruit-exporterende landen in. Dit betekent tevens, dat het laardoor kwetsbaarder geworden is, waar bij spreker er de aandacht op vestigde dat het niet van een economisch juist beleid getuigt, wanneer de kostprijs bij de telers onderling verschillen vertoont van 13 cent tot f 1.25 per kg. De heer Spoor besloot met een groot aantal voorbeelden uit de oraktijk, waaruit hij ten slotte concludeer de, dat indien het onmogelijk blijkt de kostprijs te verlagen, de teler alles in het wsrk zal moeten stellen de opbrengst per Ha. te verhogen. Vervolgens sprak de heer G. W. A. d e Clercq, die zich allerminst geïntimi deerd toonde door de hoge Italiaanse op brengsten, om daaraan de verklaring toe te voegen, dat hij voor ziin bedrijf wil te kenen voor een gemiddelde opbrengst van 20.000 kg. per Ha. Wel onderstreepte hij eveneens het nut van cijferen en het ver zamelen van uitkomsten, welke gegevens voor hem in de praktijk van een niet te onderschatten belang zijn geweest. Na de middagpauze gaf de heer T. Krul blijk zich een gedegen kennis van de fruit teelt te hebben gemaakt, waarbij his zich vooral in de verschillende appelrassen heeft gespecialiseerd. Spreker toonde zijn gehoor diverse appels van de meest uit eenlopende soorten, waarbij hij een vlotte opsomming gaf van kwaliteit, kleur, smaak, houdbaarheid en verdere teeltmogelijk heden. Fruitteelt in Italië Niet minder belangwekkend was het ver slag vam zijn bezoek aan Italië door ir. A. Groot, waar hij als secretars-dïrecteur van de Nederlandse Fruittelers Organisatie uiteraard bijzondere aandacht had besteed aan de bij de fruitteelt toegepaste metho des. De Italiaanse appels worden voorna melijk in de Po-vlakte geteeld, waar het sub-tropisch klimaat, met gemiddeld zes tig procent meer zonneschijn dan in ons land en de kalkhoudende bodem, een pro ductie oplevert, welke twee maal zo hoog ligt als de Nederlandse. Spreker was er van overtuigd, dat deze over vijf jaar nog zal worden verdubbeld. De bomen dragen gemiddeld 250 kg. appels per stuk, waarbij één bedrijf onlangs zelfs een opbrengst van 125.000 kg. per Ha. meldde. Ook de wijze van exploitatie is over het algemeen totaal verschillend van de Ne derlandse. De enorm grote bedrijven wor den in Italië door de eigenaar verdeeld in percelen van vijf of zes Ha. groot en dan telkens aan een familie in pacht toegewe zen. De boomgaarden worden door het ge hele pachtersgezin bewerkt, op een basis van gelijke verdeling van de onkosten en de opbrengst met de eigenaar. Het was ir. Groot bij dit alles evenmin ontgaan, dat in Italië aan het fruit de uiterste zorg wordt besteed en ook on het gebied van de ver pakking kan de Nederlandse teler in vele opzichten een leerzaam voorbeeld nemen. Aan het eince van zijn causerie, die met een aantal fraai gekleurde projectie-plaat jes werd geïllustreerd, verbond spreker de conclusie dat ook in Nederland ongetwij feld nog betere resultaten mogelijk zijn, mits de teler zich op het kweken van de juiste rassen weet toe te leggen. De laatste spreker was de Rijkstuinbouw- consulent ir. G. W. van der Helm, die de Nederlandse fruitteelt stellig een bloeiend bedrijf meende te mogen noe men. De 68.000 Ha. die hiervoor in ons land wordt ingenomen, geeft een gemid delde opbrengst van f 2200 per Ha., waar aan hij voor de curiositeit nog toevoegde, dat de bloementeelt door een intensiever bodemgebruik niet minder dan f 56.000 per Ha, oplevert. Dit behoort voor de fruitteelt evenwel tot de onmogelijkheden en of schoon spreker de telers verzekerde dat zij trots konden zijn op de reeds behaalde vooruitgang bij de opbrengsten deze stegen in twintig jaar bij de appels met tweehonderd en bij de peren met honderd vijfenzeventig procent wilde hij toch niet nalaten er de aandacht op te vestigen, dat ook dit nog betrekkelijk jon,ge bedrijf een open oog diient te behouden voor nieu we indrukken; vooral op technisch gebied. HAARLEM;, 12 Januari 1955 ONDERTROUWD: 12 Jan., B. A. M. Sweers en W. A. Th. Andrée; G. Damstra en J. C. Rozema; A. A. Visser en L. J. Osinga; J. F. Schulpzand en A. C. de Beer; H. van der Weijden ei. M. E. Stals; A. Bunck en J »V v,?n Belle: J* H- Pieters en B. J. Meyer; W. Nellestein en J. W. van Roekei; F. 'Th. M. Lips en H. M. V. Laurenssen; C. Sprey en A. Hoorweg; S. H. Dekker i G. H. de Graaff; J. E. Wielandt en H. E. D. Dreijer; Th. Hulsebosch en C. G. Dijt; van der Erf en P Smolenaars; L. Beijer en A. K. Peters; O. D. van Wanrooij en M. Muntinga; J. ICna- pe en V Tiekstra; J. A. Jonkman en J. Westerman; H. Cramer en P. Klerk; P. J Kuijper en R. Jacobs; P. A. de Hijs en G. Hageman; G. de Bruijn en J. Chr. van der Erf; S. J. Pel en J. S. Oldenburg; B. H. Was senaar en H. M. C. Meijs; J. Dam en C. Th. de Kwant. GEHUWD: 12 Jan., C. Bouman en H. J. "an den Berg: P. Born en M.' G. Braam; J. P. F Jansen en M. H. Boots; G. Plessius en J. Groen. BEVALLEN van een zoon: 11 Jan., J. Jan senvan Heijningen; Y. SteemanDuursma; A. H. Vink—Kroon van Diest; A. van der Veldt—de Haas. BEVALLEN van een dochter: 11 Jan., M. J. F. Hoijervan Ech; 12 Jan., Y. de Rooy Huisman. OVERLEDEN: 10 Jan., A. van der Gulik, 62 j„ Craijenesterlaan; A. Drommel, 55 j., Maerten van Heemskerkstraat; C. S. van SantenGleijm, 72 j Delftlaan; 11 Jan., J. Dirks, 62 j„ Rollandptraat; C. Lamerus—van Bodengraven, 62 j Zomerkade; M. G. van der GootMauritz, 59 j., Oosterhoutlaan; B. Buist—Snoek, 80 j., Planetenlaan; M. A. de Jonge, 81 j., Vechtstraat. ADVERTENTIE SKIPANTALONS v. D. en Hƒ19.95 Gabardine, Whipcord etc. DAMESPANTALONS ƒ8.95 tot ƒ32.50 m. br. en sm. pijp. KINDERPANTALONS vanaf5-95 MONTY COATS nu ƒ39.50 Verder TEDDYJACKS, ANORAKS etc. RTDTAM Raadhuisstraat h. Herengracht ULlïInm Amsterdam - Telefoon 48422 Het toneel van het Minervatheater zal in de maanden Januari en Februari door de volgende beroepsgezelschappen worden bespeeld; Vrijdag 21 Januari: Tweede opvoering in Heemstede van Jan de Hartog's toneel stuk ,',Het Hemelbed", met Lily Bouw meester en Frits van Dongen in de beide rollen. Maandag 24 Januari: Rens van Dorth's Revuegezelschap geeft voor de Buurtver eniging „Res Nova" een opvoering van de revue-show „Voor U!". Hierin wordt on der meer opgetreden door Rens van Dorth, Cora Ville, Sylvia Silvestre, Diek Binnen dijk, Cas Oosthoek, Ted Valerio, Tonnie Huygen en het Dicola Danstrio. De nieuwe décors zijn van Tom Mandors.' Woensdag 26 Januari. Kindermiddag door Van Brussel's Jeugdamusement; met Oom John en Tante Lily en hun poppen theater, Reddy en partner, Pietje Pluim en anderen. Aan deze middag is tevens een zang wed strijd om prijken voor de jeugd verbonden. 's Avonds geven de Kilima Hawaiians een voorstelling in het kader van hun af- scheids-tournée. Hieraan word<t onder meer medewerking verleend door Coos Speen hof f en Helma en Vera van Radio-Luxem burg. Van dit muziek-ensemble werd on langs de millioenste gramofoonplaat ver vaardigd, welke hun ter gelegenheid daar van in goud werd aangeboden. Deze merk waardige plaat wordt 's avonds in de hal van het theater geëxposeerd. Zondag 6 en Maandag 7 Februari. Drie voorstellingen van Toon Hermans en zijn gezelschap met „Zaza". Donderdag 17 Februari. Ballet-avond door het Ballet der Lage Landen. Op Maandag 28 Februari, in samenwer king met de afdeling Haarlem en Omstre ken van de Volksuniversiteit georgani seerd, houdt mr. A. Hustinx een lezing over zijn zes maanden lange reis door Brits-Indië. Tevens zal hierbij zijn kleuren film „Tussen Indus en Ganges" worden vertoond. Een aantal avonden is door amateur toneelverenigingen besproken, onder welke de R.K. .toneelgroep „Berkenrode". Op Woensdag 16 Februari geeft de gym nastiek- en sportvereniging „Heemstede" in het theater een uitvoering. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen een 64-jarige hótel- eigenaar in Haarlem, aangezien zich om streeks kwart over twaalf hedennacht nog een viertal bezoekers In zijn tapperij be vond. Bovendien is er tegen hem proces verbaal opgemaakt, omdat hij de muziek te lang had laten spelen. Ook de bezoekers zijn geverbaliseerd. De 4 3-jarige Haarlemmer M. C. B. is aangehouden, verdacht van verduistering iri dienstbetrekking. Hij zou f 3000 aan goederen en een bedrag van f 1000 ten na dele van zijn werkgever, een Haarlemse filiaalhouder, hebben weggenomen. Hij heeft bekend en is ingesloten. De Haarlemse schilder Georges Robèr is in staat gesteld een keuze uit zijn werk ten toon te stellen in het Universiteitshuis te Utrecht. Deze expositie, die tot 20 Fe bruari duurt, wordt op 25 Januari door de letterkundige Siegfried E. van Praag geopend.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8