Hongaars Strijkkwartet voor Bloemendaals Muzenforum Kort en bondig Vruchtbaar overleg in Parijs van de O.E.E.S.-ministers O ONE HOUR CLEANING SERVICE Heemstede '^Brieven aan de redactie „Reizen naar de maan en verder" President van Panama in bescherming genomen Frankrijk lost af, Italië breidt uit en Spanje doet tnee aan „Groene pool', Bloemendaal KNP antAvoordt KVP ZATERDAG 15 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Veiligheidsmaatregelen bij het Kopje Om de Bavo-beker J.p. Twee jubilarissen bij P.T.T. gehuldigd Val door glazen dak Promoties ambtenaren gemeentepersoneel Uitvoering twee complexen kan doorgaan Paleis door politie omsingeld Brand te Boskoop; schade anderhalve ton Muziek- en filmavond van de Haarlemse Jazz Club Nog geen beslissing over prijs schoolmelk Mutaties in Haarlemse Schoonheidscommissie Voorstel B. en W. van Bloemendaal Kantoorruimte gevraagd Oude canapé, ronde mahonie tafel, mahonie stoelen, theestoven, oude klokken enz. CHEMISCH REINIGEN HAARLEM Plein 22 Telefoon 16761 De aula van het Kennemer Lyceum is acoustisch al weinig geschikt om een en semble van formaat, als het Hongaars Strijkkwatet volmaakt tot zijn recht te laten komen. Ik vermoed dat de cantine van hetzelfde gebouw in dit opzicht een beter resultaat had kunnen waarborgen. Maar hoe dan ook, het samenspel van het viertal Székely, Moskovvsky, Koronizay en Palotai toonde ook hier op een podium als een alkoof zoveel raffinement en verantwoorde artisticiteit, dat de minder gunstige klankverhoudingen gaandeweg vergeten werden bij de boeiende kracht der interpretatie. Székely en de zijnen musiceerden deze Vrijdagavond voor Bloemendaals Muzen- forum". Zij hadden op hun programma het zesde van Beethoven, het tweede van Kodaly en het tweede van Brahms. Ver scheidenheid genoeg om de luisterende geest wakker te houden en daarbij te er varen wat tijdgeest, stijl en vooral per soonlijkheid in een artistieke manifestatie betekenen. Wij mogen zo'n drietal kunst scheppers niet tegen elkaar uitspelen: ieder van hen is wat hij is: een persoonlijkheid, die op een onbescheiden „waarom?" niets anders zou kunnen antwoorden dan: ,.Ik weet het niet" of „Ik kan niet anders". Toen Beethoven zijn opus 18 no. 6 schreef, mocht hij aanvankelijk dan al steunen op zijn geniale voorganger Mozart en diens si ijlprincipes in acht nemen, maar hij toon de al gauw zichzelf te zijn door een zekere uitgelatenheid, waarmee hij in het eerste hoofddeel van de compositie zijn spontane vreugde bot vierde. In een kunstig ge varieerd Adagio regeert een sentiment dat alleen van Beethoven kan zijn. En van wie anders dan van hem kon de overmoedige muzikantenhumor wezen, die het „Scherzo" tot een zo kittig en prikkelend stuk maakt? En wie anders dan hij zou in een finale die uitersten van weemoed en vrolijkheid hebben durven combineren? Ik moet bij dit stuk altijd denken aan de ballade van Heine „Am Fenster stand die Mutter" en aan „De zieke jongeling" van Jan van Beers: romantiek die zo graag leven en sterven met elkaar confronteerde. Maar Beethoven's romantiek kent slechts het blij-eindigend slot. Tegenover de weemoed van Schubert's liederen-cyclus stelde hij de hymne ,.Aan de Vreugde". En wat zegt ons dat tweede Kwartet, opus 10 van Kodaly? In de eerste plaats dat deze componist een ras-echte Hongaar is, wiens concepties bovendien naar ..openluchtkunst" ruiken. Tezamen met Bartok buitte hij de grondstof der muzikale cultuur van zijn land uit, namelijk volks lied en volksdans in hun primitiefste maar waarachtigste vorm; en omdat de beide vrienden persoonlijkheden waren, ver werkten zij dit materiaal naar hun aard en aanleg. Dat is, voor wat Kodaly betreft, met een betrekkelijke mildheid, maar daar om niet minder karakteristiek. Een bijzon dere eigenschap van deze „moderne" Hon gaar, is wel, dat zijn thematische grondstof als het ware de vorm van zijn werk be paalt. een vorm die om zijn nieuwheid verrast doch niet ontstemt, omdat men er de natuurlijke, de middelpunt-vliedende kracht van ervaart. Zo moet het, en niet anders. Kodaly kon blijkbaar ook niet an ders, want alles wijst er op in zijn oeuvre, dat hij zelf een natuurkracht geworden was, die onbewust zijn technisch kunnen en dat blijkt in dit tweede kwartet niet gering te zijn aanpaste aan zijn wezen. Zoals bij ieder groot kunstenaar, zo geldt ook bij Kodaly, in de eerste plaats het „zijn" en dan het „kunnen", want het laat ste wordt door het eerste beheerst. Brahms heeft in heel wat van zijn com posities Hongaarse motieven verwerkt; dat was een kwestie van „kunnen", niet van „zijn' Zijn Kwartet in a, opus 51 no. 2, draagt daar echter geen sporen van. Het is een ongeforceerd werk, dat de beste eigenschappen van de meester reflecteert, ook wat de technische constructie betreft, die bijzonder merkwaardig is. En hoort men het zo innig en geraffineerd-even- wichtig vertolken als op deze Vrijdag avond door de „Hongaren", dan treft ook bij Brahms het sterk-persóonlijke, zelfs op een bijzonder sympathieke wijze. Wc mochten Székely, Moskowsky, Koro nizay en Palotai wel erg dankbaar zijn voor deze markante drievoudige confron tatie op het Muzen-Forum. JOS. DE KLERK. De dienst van publieke werken te Bloemendaa! heeft reeds een scha'twagen naar het kopje gestuurd, voorzien van af- zetUngsborden. Bovendien zijn er sterkere lampen in de lantaarns gedraaid en op de werf van publieke werken liggen stro balen gereed om indien nodig de gevaar lijke punten op de baan te beschermen. De leeggekomen schaftwagen zal ver warmd worden »n zal dienst doen als verbandplaats. DOKTERSDIENSTE.N De doktersdiensten voor Zondag 16 Ja nuari worden te Heemstede waargenomen door dr. J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445 en dr. K. L. Kout. Herenweg 197. telefoon 26224. Wijkverpleging, zr. L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. telefoon 34673. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164. telefoon 26772 en Heem- steedse Apotheek. Binnenweg 98, telef. 38197 BINNENLAND Nog dit voorjaar zal de ANWB zijn zevende Techno-slation in gebruik nemen. Het wordt gevestigd in het nieuwe bijkan toor, dat de ANWB, zoals de plannen thans zijn, op 1 Mei aanstaande te Arnhem hoopt te openen t ••mover het spoorstation. Tot dusver beschikt de ANWB over zes techno- stations. te Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Eindhoven. Enschedé en Groningen, als mede over drie techno-mobielen (rijdende autocontróle-stations» die door geheel Ne derland reizen teneinde die onderzoeken te verrichten, die op verzoek van de leden aan huis of aan de garage dienen te word' uit gevoerd. HAARLEM EN OMGEVING De lieer C. Schippers, hoofdopzichter P.T.T. te Umuiden gedenkt op 18 Januari de dag waarop hij voor veertig jaar in dienst van dit staatsbedrijf trad. Het rayon Haarlem van Ie Christelijke Emigratie Centrale, houdt Maandag 17 Ja nuari in de Huishoudschool, Voorhelmstraat een voorlichtingsavond over emigratie naar Australië. Spreker is de heer A. Roodenburg. die onlangs een studiereis naar dat land heeft gemaakt. In het verslag van de huldiging van de heer Jos. de Klerk stond als naam van de voorzittef van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia vermeld de heer A. van der Ham; als voorzitter treedt op de heer W. J. P. van Ham. Daar mevrouw H. A. HalhertsmaWal ler in een ziekenhuis moest worden opge nomen, heeft mevrouw mr, A. J. H. Gaas- terland—Braaksma de leiding overgenomen van het plaatselijk comité ter voorbereiding van het concert door hef Nederlands Stu denten Orkest op Donderdag 20 Januari in Haarlem. De heer F. Burghout te Haarlem is aan de gemeente universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen natuur kunde en de heer F. L. Binsbi gen te Haar lem voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. (Verkort weergegeven) ..Nog twintig jaar en de reis naar de maan krijgt haar beslag", aldus gister avond in de stadsschouwburg dr. H. Groot, privaatdocent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in een lezing voor de vereniging „Geloof en Wetenschap". De spreker herinnerde aan Jules Verne, die de menselijke zucht naar avontuur en gevaren en ook de belangstelling voor alles wat zich buiten onze dampkring afspeelt, zo prachtig in zijn boeken tot uitdrukking wist te brengen. Maar de problemen die in Jule Verne's tijd alleen zin hadden als onderwerp voor een roman, worden heden ten dage door vele geleerden ernstig onderzocht. Met name de mogelijkheid om per raket de maan te bereiken en interplanetaire toch ten te maken. De grootste moeilijkheid blijft nog steeds de aantrekkingskracht van de aarde. Om hieraan te ontkomen zou een raket een aanvangssnelheid van elf km per seconde moeten ontwikkelen! De grootste snelheid van de tegenwoordige raketten (verbeterde types van de beruchte V2) bedraagt slechts anderhalve km per seconde. Amerika's grootste expert op dit gebied, von Baum, heeft nu de zogenaamde „drie trapsraket" onworpen, die men over drie jaar hoopt klaar te hebben. Een gevaarte van 6400 ton dat 4 milliard dollar zal kos ten. De eindsnelheid ervan is acht km per seconde. Een grote stap vooruit dus. Deze raket zal in staat zijn geheel zelfstandig een baan om de aarde te blijven beschrij ven. Een bezoek aan de maan zal uitsluitend bestaan uit een rondcirkelen óm de maan. De nodige brandstof om weer van de maan op te stijgen kan niet meegenomen worden. Tenzij men kans ziet om de in het heelal overvloedige zonne-energie om te zetten in een electrische drijfkracht. De moeilijkheden buiten de dampkring, voor de mens zelf, door het ontbreken van zuurstof, de druk van de atmosfeer en de aantrekkingskracht der aarde, zijn nog groot, doch niet onoverkomelijk, meende dr. Groot, die verder mededeelde dat de „ruimtecostuums" in Amerika reeds klaar liggen. Ter illustratie werden enkele lichtbeel den getoond. Gisteravond werden de wedstrijden om de Bavo-beker voortgezet in het clublokaal van „Hof van Holland'De resultaten waren als volgt: Hurkmans 60 60 30 7 2.— v. d. Broek80 73 30 15 2.43 Toepoel 40 33 30 6 1.10 Van Aken70 70 30 21 2.33 Meter 35 35 41 5 0.85 Hoenderdos 35 33 41 4 0.80 Van Dijke 50 44 36 8 1.27 Driest 50 50 36 4 1.38 v. d. Berg165 165 40 29 4.12 Barnhorn 165 113 40 21 2.82 Nobels 250 143 18 31 7.94 Karman 250 250 18 43 13.88 Koer 55 39 22 Jfl 1.77 Driest 50 50 22 7 2.27 Het Noorden won met 8—fi De totale stand is 44—24 voor „Hof van Holland". Woensdagavond worden deze wedstrijden beëindigd bij „Hof van Holland". Uitverkocht. Na het lezen van de recen sie van David Koning over de cabaretvoor stelling van Wim Sonneveld heb ik Vrij dagavond om acht uur de Stadsschouw burg opgebeld met de vraag of er nog plaatsen waren voor de voorstellingen. Het antwoord was, dat de voorstelling van Zaterdag was uitverkocht, echter nog niet die van Zondag en Maandag. Zaterdagmor gen heb ik de kou getrotseerd en ging ik om halfnegen bij de schouwburg staan: er vormde zich een rijtje liefhebbers. Om halftien deed een werkster de deur open en toen bleek, dat op een bordje bij het loket vermeld stond, dat alle voorstellin gen waren uitverkocht. Had het bordje niet buiten gehangen kunnen worden, op dat velen niet nodeloos in de koude had den behoeven te staan? EEN LEZERES (De directeur van de schouwburg deelde ons mee, dat de kassa des avonds gesloten is en dat degene, die op de hoogte was over de stand van zaken niet aanwezig was. Daardoor is het te verklaren, dat een onjuist antwoord gegeven is. Over het al gemeen vormt zich alleen een rij op de eerste dag van de plaatsbespreking. Daar het de derde dag was werd Zaterdag morgen niet verwacht, dat belangstellen den zich voor tienen zouden melden. De vraag over het hangen van het bordje kan bevestigend worden beantwoord, aldus de directeur. - Red.) Straatverlichting. De straatverlichting laat in talrijke buitenwijken bijzonder veel te wensen over. In het Zaanenbos. waar bijvoorbeeld een moderne verlichting is aangebracht, mag in het geheel geen ver keer komen en in de Marnixstraat, waar een behoorlijke verlichting brandde zijn nu weer nieuwe lantaarns geplaatst De Plataanstraat echter, waar dagelijks de bus rijdt moet het stellen met enkele oude lantaarns, die des avonds nog niet eens alle branden en ook de Duinoord- straat is meestal donker. Ik vraag me af waarom voor nieuwe lantaarns geen geld beschikbaar is en wel voor bijvoorbeeld een dure fontein. H. B. (Van de zijde van het gemeentelijk energiebedrijf deelde men ons mede. dat er een plan uitgewerkt wordt waarbij de gaslantaarns in Haarlem alle door meer moderne verlichting worden vervangen. Men begint daarbij aan de buitenkant van de stad en daarna zijn de meer in het cen trum gelegen straten aan de beurt. In de eerste plaats werden echter de hoofdstra ten in de stad van een nieuwe verlichting voorzien en onder deze verkeersaders viel ook de Marnixstraat die het tot voor kort met een gasverlichting heeft moeten stel len. Wanneer echter de door de briefschrij ver genoemde straten aan de beurt zijn valt niet met zekerheid te zeggen. Wel staat vast, dat het energiebedrijf een vijf jarenplan heeft gemaakt waarin alle stra ten van hun gezellige, maar dikwijls slech te gasverlichting verlost zullen worden. Red.). Garantieloon melkbezorgers. De georga niseerde melkhandel beweert altijd, dat er voor de bezorgers een garantieloon van 53,bestaat maar ik wil er deze organi satie wel op wijzen, dat ik tot 1 Augustus 1953 werkzaam ben geweest bij de melk handel. Mijn garantieloon is nooit meer ge weest dan f 43.plus een vaste provisie van 12,50 Totaal dus 56,—. Voor dit bedrag moest ik een wijk met ongeveer honderdvijftig klanten bedienen en een grote hoeveelheid materiaal schoonmaken. Vervolgens dienden de nabestellingen nog weggebracht te worden. Een werkweek van 64 tot 70 uur was geen zeldzaamheid. (Van de zijde van de Haarlemse bestuur- dersbond deelde men ons desgevraagd mede, dat dat men bij de berekening van het garantieloon uitgaat van het totaal be drag van vast loon plus de provisie. Indien dit bedrag in de tweede gemeenteklasse, waaronder Haarlem gerangschikt moet worden, een bedrag van 52,75 over schrijdt dan kan men geen aanspraak ma- Donderdag hebben twee Haarlemmers beiden het feit herdacht, dat zij toen 25 jaar in dienst waren bij P.T.T. Het zijn de heren E. V. van Egdom, chef-vakwerk man en C. Burger, geoefend werkman. Zij zijn beiden toegesproken door de directeur van het telefoondistrict Haarlem, ir. J. M. He Vos. die ook de felicitatie van het hoofd bestuur uit Den Haag overbracht en de beide jubilarissen vervolgens een gratifi catie overhandigde. Daarna zijn de heren toegesproken door de voorzitter van het jubileumfonds, de heer K. J. Preusterink, die ook een gratificatie overhandigde. Voor de beide dames waren er boeketten. Een 48-iarige Haarlemse dame bemerkte Vrijdagmiddag, dat zij de sleutel van haar huisdeur niet bij zich had en zodoende haar bovenhuis in de Lange Wijngaardstraat in Haarlem niet kon binnengaan. Zij trachtte toen via het huis van de bovenburen, die naast haar wonen, aan de achterzijde haar huis binnen te gaan, doch zij stapte daarbij op het matglazen dak van een werkplaats, die zich beneden haar woonhuis bevindt. Zij zakte door het glazen dak en maakte een val van vier meter op de vloer van de werkplaats. Na door de Ongevallendienst behandeld te zijn, is zij vcrmoedlijk met een hersenschudding en met schaafwonden aan knie en beide handen naar het Grote Gasthuis vervoerd. B. en W. hebben met ingang van 1 Januari be/orderd van hoofdcommies bij de gemeentesecretarie tot referendaris de heer A. J. M. van Emmerik, van commies tot hoofdco:nmies de heren F. H. Van der Velde en B. M. Hoekstra. Bij Bouw en Woningtoezicht zijn bevor derd tot technisch hoofdambtenaar eerste klasse de heren J. L. van Denrsen, M. van Waard, H. II. Kuhlemeier en F. A. H. Bos en tot technisch hoofdambtenaar de heer J Ku i.iken. De heer G. Veldkamp is bij Hout en Plantsoenen bevorderd tot administratief hoofdambtenaar A. Bij het Gemeentelijk Energiebedrijf zijn bevorderd tot technsch hoofdambtenaar de heren F. J. van der Winden, J. P. Grif fioen en T. J. de Maar. De heer J. S. Dijkstra is bevorderd tot technisch hoofdambtenaar 1 bij Openbare Werken. Lr. P. J. Bouman tot ingenieur eerste klasse en de heren L. van de Grui- ter en G. Boeschoten tot technisch hoofd ambtenaar. De heer P. Jongbloed is bevorderd tot bedrijf.sadniinistrateur bij de Incasso-, Storting- en Ophaaldiensl, de heren M. Rumpff en A. Koomen tot administratief hoofdambtenaar A en de heer T. Reinink tot administratief hoofdambtenaar. Bij de Haarlemse politie zijn bevorderd tot commies A de heer L. D. Beu nier en tot adjunct-commies A de heren L. A. J. M. Bercht en W. Kool. Haarlemse woningbouw Naar wij vernemen wordt thans gepoogd een oplossing te vinden voor de moeilijk heden in de Haarlemse woningbouw, welke ontstaan zijn door het mislukken van een drietal aanbestedingen, waarover wij on langs schreven. Wat betreft het belangrijkste project, dat van de 224 woningen voor de vereni ging „Volksnuisvesting", het eerste blok in „Delftwijk", zal gepoogd worden door een beperking en verlaging van de in het be stek aangegeven eisen voor de bouw ener zijds en het verkrijgen van een hogere rijksbijdrage anderzijds het grote gat tus sen raming en door de laagste inschrijver genoemde aantoestedingssom te dichten. Het is practisch zeker dat de bouw van de vijftig woningen voor bejaarden aan het voorplein van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo binnenkort kan worden ge gund, terwijl voor de bouw van de twaalf gemeentewoningen aan de Jan Gijzenkade inmiddels de opdracht tot de bouw kon worden gegeven. Ook in Heemstede mislukte aanbesteding Ook de aanbesteding van de ongeveer twintig woningen achter de Bankastraat in Heemstede is mislukt. Ook hier lagen de door de inschrijvers opgegeven bedra gen boven de raming. Op dezelfde wijze als in Haarlem met het complex van „Volkshuisvesting" zal men trachten tot een oplossing te komen. De aanbesteding van de zestien wonin gen aan de Laan van Insulinde heeft nog niet plaats kunnen vinden, omdat eerst een kleine wijziging in het uitbreidings- PANAMA (United Press) Afdelingen van de nationale garde, toegewijde volge lingen van de onlangs vermoorde president Jose Remon van Panama, hebben gister avond liet paleis van president Jose Guiza- do omsingeld en de omgeving afgezet. „Een maatregel ter bescherming van zijn eigen veiligheid", verklaarde de minister van Binnenlandse Zaken Catalin Arrocha Graell. Een zegsman in de Avoning A'an de nieuwe president verklaarde dat Guizado in hechtenis was genomen en dat hij niet bfi machte AA-as telefonisch te antA\oorden. Minister Graell. deelde later echter mede dat Guizado zich „niet onder arrest be vond". Met het oog op het optreden van de nationale garde werd Panama „verboden gebied" verklaard voor het Amerikaa »e militaire personeel, dat in de kanaalzone gelegerd is. Minister Graell deelde verder mede dat de zoon van president Guizado naar het hoofdbureau van politie was overgebracht „voor het afleggen van een verklaring". Het betreft een onderzoek van uitzonder lijke betekenis voor het land. Het gaat om het vinden van de moordenaars van pre sident Remon. (A.F.P.) Naar te Bogota vernomen wordt, is dr Ricardo Arias, vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, door de nationale garde tot president van Pa nama benoemd. De toestand in le Pana mese hoofdstad is gespannen zo meldt Reuter. Vrijdagnacht om halfdrie is tijdens het werken van een kleine nachtploeg in een werkplaats van de N'.V. Mulders, fabriek van rollend materiaal en landbouwwerktui gen te Boskoop, brand ontstaan in een der bijgebouwen, waar een grote hoeveelheid zeer brandbaar materiaal lag opgeslagen. De Boskoopse vrijwillige brandweer gaf ender leiding van de commandant brand weer de heer J. Bijloo zeven minuten na het alarm met twee spuiten en volle bezet ting water met negen stralen. Men kon niet verhoeden, dat de in het brandende ge bouw opgeslagen benzine en autobanden verloren gingen. Evenwel is het aan het doortastend optreden van de brandAveer te danken, dat de overige gebouwen bleven gespaard, omdat door nat houden een aan tal vaten met het zeer brandbare en ont plofbare celluloselak-verdunningsmiddel en een aantal gasflessen konden worden ver wijderd uit het brandende gebouw. Om acht uur Zaterdagmorgen rukte de brandweer in. Een lid van het personeel liep brandwon den aan een hand op. De schade, die in totaal ongeveer 150.000 gulden beloopt, wordt grotendeels door ver zekering gedekt. De oorzaak van de brand is vermoedelijk het spatten van benzine druppels op een hete electrische looplamp. Jazz Journal in gebouw St. Bavo W I- - - «IA 11^^ UI bi ken op het bedoelde garantieloon. Red.).'plan haar beslag moest krijgen. Het bestuur van de Haarlemse Jazz Club heeft Vrijdagavond een talrijk pu bliek, in gebouw St. Bavo in de Smede- straat bijeengekomen, een muziek- en filmprogramma aangeboden, dat ten dele zeer geslaagd genoemd mag worden. In het bijzonder geldt dit voor het eerste ge deelte van de avond, toen de „Dixieland Wanderers", een der huisorkesten van de club, optraden. Het was dit keer evenwel geen normaal concert, maar een demon stratie, hoe het er op een repetitie toegaat. Het begon dus met het een voor een bin nendruppelen van de musici, die daarna onder leiding van trompettist Han Baas een programma van ruim een half uur be staande uit kolder en muziek hebben uit gevoerd, dat door de zaal zeer werd ge waardeerd. Al werd deze dejmonstratie een beetje te veel in de dwaze sfeer ge trokken, toch heeft men er iets van echt heid in kunnen proeven. Minder enthousiast toonde zich het pu bliek over het tweede gedeelte van het programma, de vertoning van een aantal 16 mm-smalfilms. Geheel onbegrijpelijk is dit zeker niet, want aan de verwachting, een serie min of meer verantwoorde jazz- films te zien, werd slechts ten dele be antwoord. Er werd namelijk onder meer een aantal „ouderwetse" zang- en show films vertoond en een deel van het pu bliek uitte daar geheel in strijd met de regels van het fatsoen luide zijn afkeer over. Doch er vielen ook betere dingen te be kijken en te beluisteren, zoals een aantal kostelijke muziek-tekenfilmpjes en onder meer films van de orkesten van Cootie Williams, Charlie Barnet en Buddy Rich. Lezing over rheuma in Oud-Schoten Op Dinsdagavond 18 Januari organiseert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in samenwerking met de Nederlandse Vereni ging tot Rheumatiekbestrijding een avond, v/elke wordt gehouden in de Kon. Emma- sehool aan de Raafstraat in Oud-Schoten, en geheel aan deze ziekte is gewijd. Behalve een door mr. H. B. Wildt Mey- bnom, secretaris der vereniging, toegelichte film en een causerie door dr. H. W. Lub berhuizen, rheumatoloog te Amsterdam, zal mejuffrouw J. P. M. Bruins, zuster bij de algemene dienst van het Witte Kruis de sociale aspecten van de rheumabestrijding behandelen. Het eerste detachement van de eerste Surinamc-compagnie 1955. is met het m.s. „Bonaire" uit Amsterdam naar Paramaribo vertrokken. Het détachement 62 man- staat onder commando van kapitein R. E. Kuit uit VHertogenbosch. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts C. Eenhoorn. Bloemen- riaalseweg 17. Bloemendaal, telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door dokter D. II. Hee- ringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 24480. In heizelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b.g.g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen. Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 22 Januari alleen in spoedgevallen verzorgd door de Elswout- apotheek. (drs. A P. W. van der Ham). Bloe mendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort station, telefoon K 2560—8249. (Van onze correspondent in Parijs) De ministersvergadering van de Organi satie A'oor Europese Economische Samen- Averking (O.E.E.S.), Avaaraan voor Neder land door de heren Beyen. Van de Kicft, Zijlstra rn Mansholt werd deelgenomen, is besloten en in het Parijse Chateau de la Mueltc zagen we bijna niets anders dan glundere gezichten. Alle deelnemers \Ara- ren het er over eens dat de O.E.E.S. een harer vruchtbaarste zittingen gehouden had, en die voldoening kwam ook duide lijk tot uitdrukking in het overzicht, dat de Britse president, minister Butler (Fi nanciën) na afloop tijdens een perscon ferentie gegeven heeft. Wanneer er voor de Europese samen werking bemoedigender vooruitzichten zijn geopend, dan is dat vooral toe te schnj-. ven aan het economisch herstel van Frank rijk, dat in twee beslissingen van minister Faure tot uiting werd gebracht. Naast een bevestiging van het Franse besluit het liberalisatiepercentage tot 75 te verhogen, heeft Faure nog medegedeeld dat Frank rijk van nu af al zijn schulden 80.000.000 dollar ongeveer aan de Europese P»e- talings Unie (E.B.U.), terug zal betalen. Die lening was Frankrijk het vorige jaar toegestaan om aan zijn directe verplich tingen te kunnen voldoen onder voorbe houd dat deze som voor 1 Juli terugbe taald zou worden. Met deze vervroegde aflossing stelt Frankrijk zich vrijwel weer op voet van gelijkheid met zijn Europese partners, terwijl de positie van de E.B.U. er sterker door kan worden. Het ministe rieel comité heeft opdracht gegeven de op richting van een Europees fonds voor te bereiden, dat mettertijd de E.B.U. moet vervangen. Ook de andere agenda-punten zijn met voortvarendheid afgehandeld hetgeen wil zeggen dat noch het Italiaanse ontwikke- lingsplan-Vanoni, dat harteli.ik ontvangen werd, noch het voorstel de „Groene pool" te ontwikkelen onoverkomelijke moeilijk heden heeft opgeAvorpen. Aan het landbouwplan zal ook Spanje, ofschoon geen lid van de O.E.E.S., deel nemen en ondanks de Degrelle-zaak heeft België zich in beginsel bij die samenwer king neergelegd. Beide aangelegenheden Vanoni-plan en Groene (landbouw) pool zijn aan In afwachting van de beslissing van de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, welke beslissing Maandag te A-erwachten is, zal de prijs van de school melk ongewijzigd blijven. Dit is het resultaat van een oriënteren de bespreking AAelke Vrijdag tussen een aantal schoolmelkcomité's van grote ge meenten, waaronder ook Haarlem, heeft plaats gevonden, Avelke vergadering werd gevolgd door een bespreking op het Mi nisterie van Landbouw. Het Haarlemse raadslid, mr. A. Wen sing (C.H.U.) heeft de volgende vragen ter schriftelijke beantwoording bij het College ingediend: 1. Is het uw college bekend dat over het al dan niet verhogen van de schoolmelk- prijs door de besturen van enkele grote ge meenten onderling overleg is gepleegd, en heeft uw college wellicht aan dit overleg deelgenomen? 2. Is uw college bereid, evenals in Am sterdam, Rotterdam en 's Gravenhage werd besloten, de schoolmelkprijs voorals nog ongewijzigd te laten, en voorts te be vorderen dat zulk een verhoging zal uit blijven? Naar wij vernemen heeft de Avaarne- mend voorzitter van de Haarlemse Schoon heidscommissie, ir. R. Dufour, zijn functie Avegens drukke werkzaamheden neerge legd. Tevens zal een begin worden gemaakt met de roulei'ing van de leden, welke rou lering de laatste jaren achterwege was ge bleven omdat maar weinig architecten in staat en bereid waren in de Schoonheids commissie zitting te nemen. De twee leden die het langste in de commissie zitting hebben, de heren Leupen en Stevens, zul len binnenkort hun plaats aan anderen, die door B. en W. benoemd zullen worden, afstaan. Ir. Dufour heeft ook bedankt als lid van de Bloemendaalse schoonheidscommissie. studie-commissies toevertrouwd, waardoor de O.E.E.S. een ministerieel comité voor de landbouw en de voedselvoorziening rijker is geworden. Tenslotte zal de liberalisatie van de handel worden voortgezet en is het ver eiste minimum-percentage van de vrije in voer officieel op 90 gesteld, niet een mini mum van 75 percent voor de drie belang rijkste sectoren: grondstoffen, landbouw- voortbreng.se 1 en en industrieproducten. Binnen drie maanden moeten alle landen bovendien nog 10 percent liberaliseren van artikelen die nu nog zijn gecontingenteerd. Voor ons land stellen al deze nieuwe A'erplichtingen geen enkel probleem, zo werd ons van de zijde der Nederlandse delegatie medegedeeld. Vandaag blijven, verschillende ministers nog in Parijs om deel te nemen aan een gemeenschappelijke zitting van de Europese raad en de Hoge Autoriteit voor steenkool en staal. Deze gecombineerde vergadering, waarbij Jean Monnel. de voorzitter van de Hoge Autori. teit, vermoedelijk voor het laatst aanwezig zal zijn. gaat de plannen tot nauwer sa menwerking tussen beide organen be spreken. die de Assemblee in Straatsburg al uitvoerig heeft bestudeerd. De Katholieke Volkspartij heeft Vrijdag een schrijven van de Katholieke Nationale Fartjj ontvangen, \Aaarln deze mededeelt niet afaaijzend te staan tegenover de bereid heid Aan de KVP om het gesprek over de politieke eenheid lussen de KVP, de KNP en de R.K. Werkgemeenschap in de partij van de Arbeid te hervatten. Van de R.K. Werkgemeenschap is nog geen bericht btf de KVP ontAangen. Donderdag 20 Januari komt de gemeen teraad van Bloemendaal in openbare ver gadering bgeen ter behandeling van vijf en tAvintig punten. Bij de ingekomen stukken is een mededeling van Gedeputeerde Sta ten, dat zij besloten hebben de beslissing omtrent het raadsbesluit tot wijziging van het partieel uitbreidingsplan Weerszijden Julianalaan te verdagen. B. en W. geven do gemeenteraad in over weging het aantal leden van de schoon heidscommissie in plaats van zes te laten bestaan uit vier. Daardoor behoeft niet te worden voorzien in, de vacature ir. F. Du four, die bedankt heeft. Voorgesteld wordt aan het R.K. Kerk en Schoolbestuur te Overveen de gevraag de medewerking voor de aanbouw van een nieuwe spreek- en werkkamer voor het hoofd van de Sint Aloysiusschool te verle nen. Voor de aankoop van boeken door de stijging van het aantal leerlingen der Har- tenlustschool vragen B, en W. de raad een bedrag van f 5424 ter beschikking te stel len. B. en W. stellen de raad voor aan de Stichting Het Haarlems Avondlyceum een subsidie te verlenen ten behoeve van de in Bloemendaal woonachtige leerlingen. Aan de orde zal komen een voorstel van B. en W. om een verordening vast te .stel len tot regeling van de bezoldiging van de schooltandarts in dienst der gemeente Bloemendaal, welke verordening met in gang van 1 Januari 1954 van kracht zal zijn. Presentiegelden B. en W. stellen de raad voor aan Ge deputeerde Staten te verzoeken de presen tiegelden voor de leden van de raad te ver hogen van 8 tot 10 per bijgewoonde vergadering van de gemeenteraad en van 6 tot 7.50 per bijgewoonde vergadering van een raadscommissie. Ook wordt voor gesteld het presentiegeld van diverse com missies te verhogen van 6 op 7.50 en van de schoonheidscommissie tot 15. Wegens de bouw van een Katholieke school, waarmee binnenkort wordt begon nen, is het noodzakelijk een uitbreidings plan in onderdelen „Sparrenheuvel" vast te stellen. B. en W. bieden een plan ter voorlopige vaststelling aan. Tentoonstelling E 55 B. en W. delen de raad mee, dat zij van mening zijn dat B. en W. van Bloemendaal niet achter mogen blijven deel te nemen aan de tentoonstelling E 55 te Rotterdam en stellen voor een crediet van 500 be schikbaar te stellen. De gemeente had een uitnodoging ontvangen deel te nemen Ave- gens het vreemdelingenverkeer, de Ken- nemerduinen en het Openluchttheater en Bloemendaal als mooi woonoord, waarbij vooral gedacht is aan de ontwikkeling sinds de bevrijding. 2 a 3 kam. in centrum. Br. met prijsopg. no. 8018. TE KOOP GEVRAAGD: Mag beschadigd zijn. Brieven onder no. 7979 bur. v. d. blad. Tijdelijk speciale aanbieding Filialen te Amsterdam, Den Haag, Leiden, Hilversum.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10