Langgerekte conferentie bracht bevestiging van Saaraccoord „Zijn uw maatregelen niet in strijd met uw toezeggingen?" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kleine strijd Hammarskjoeld hult zich in waas van geheimzinnigheid Twee tevredenen in Baden Baden Moskou belooft rapport over atoom-industrie Het woord is aan Costa Ricaanse rebellen kwamen uit Nicaragua President Eisenhower dringt aan op beheersing, ondanks teleurstelling Vragen aan minister over liftverbod Herziening van de opneemplaatsen gevraagd Onbestendig weer 69e JAARGANG No 160 ZATERDAG 15 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 7 Indonesisch bevelhebber op Ambon: „Geen strijd" Mendès-France door Duitse journalisten toegejuicht Conferentie „atomen voor vrede" kan het tegemoet zien Archaeologische vondsten bij Velser tunnelbouw „Het leven begint bij 40" Minister gaat met Stichting van de Arbeid praten Telegram van Koningin en Prins aan dr. Schweitzer Weerrapport g 12 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor fai Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS EEN CONFLICT losgebarsten tus sen de kleine Midden-Amerikaanse repu blieken Nicaragua en Costa Rica; ofschoon het woord conflict al meermalen gebezigd is om iets ergers te bemantelen, schijnt toch in dit geval „oorlog" misplaatst. De Organisatie van Amerikaanse Staten be moeit er zich mee en patrouilleert er met vliegtuigen boven. Ook heeft Nicaragua's bewipd geen instemming voor zijn aggres- sief optreden bij de machtige Verenigde Staten kunnen vinden. Deze afkeuring lijkt beslissend. Dus mogen wij hopen dat de rust op de landengte tussen de twee grote vastelanden, Noord- en Zuid-Amerika. spoedig hersteld zal zijn en daarmee de ongewone vredestoestand, die sinds een half jaar in de wereld1 heerst nergens oorlog niet ingrijpend worden verstoord. Groot zijn Nicaragua en Costa Rica zeker niet, al bezit het eerste land 4*A maal de oppervlakte van Nederland en het tweede tenminste anderhalf maal. De bevolkings totalen zijn bescheidener: Nicaragua telt wat meer dan één millioen inwoners en Costa Rica (Rijke Kust) wat minder. De régimes zijn niet geheel dezelfde. In het werelddeel Amerika wordt de benaming republiek wel op grote schaal gebruikt, maar er leven nogal wat verschillende staatsvormen onder. Onze begrippen van Westerse democratie zijn bijvoorbeeld nie' belichaamd1 in de welgedane .persoonlijk heid van de Nicaraguaanse staatspresiden' Lomoza, die veeleer als een dictatorgeld t Deze president Anastasio Somoza heeft zijn ambtgenoot, president Figueres van Costa Rica, het merkwaardige voorstel ge daan om de strijd' te beslechten door een duel: een duel op de revolver tussen beide staatshoofden, op de grens. President Fi gueres heeft de uitdaging afgewezen; hij vond haar onzinnig. Godsgericht en duel behoren tot het verleden, al heeft het laat ste nog lang voortbestaan nadat reeds de volkslegers de ouderwetse legers van be roepssoldaten wa-en opgevolgd. President Somoza, die on*-"iifeld goed met een re volver schiet, h overigens een mooi en waar motief: het is niet nodig het bloed van onschuldige mensen te vergieten. Dat dit niet nodig is heeft de mensheid evenwel nog nimmer in die mate kunnen aanvaar den. dat zij ernaar handelde. Bij mij heeft het geval een echte school herinnering opgerc pen: d'ie aan een sage of mythe uit de prille ontwikkeling van het Rome i-se koningschap. Omtrent zeven eeuwen vóór Christus was Rome's derde koning Tullus Hostilius, wiens tweede naam aanduidt dat wapengekletter hem dierbaarder was dan de vredesduif. En aan het hoofd van de naijverige stad Alba Lon- ga stond Cluïlius. „Die van Alba Longa" ondernamen rooftochten op Romeins ge bied; de Romeinse gezanten werden niet beleefd ontvangen en oorlog begon. Maar aangezien de strijdmachten tegen elkaar waren opgewassen misschien noemden ze dat toen al „gewapend evenwicht" vor derde men niet en bleven de legers ten slotte buiten actie. Inmiddels (zo zegt het leerboek „Van Goden en Helden" door J. Kleyntjens S.J. en Dr. H. H. Knippenberg, dat ik terzake heb geraadpleegd) was Cluïlius schielijk overleden en opgevolgd door Mettius Fuffetius. Men zag kans op een overeenkomst, waardoor veel bloed vergieten voorkomen zou worden. Een tweegevecht zou beslissen. Maar op Tullus' voorstel, dat Fuffetius zich met hem me ten zou, ging deze niet in, ofschoon hij te voren een grote mond had opgezet. Toen besloot men dat van weerszijden drie zwaardvechters in de strijd zouden komen: ce drie gebroeders Horatius, de Horatii, voor Rome en de drie gebroeders Curiatius, de Curiatii, voor Alba Longa. De moeders waren zusters en een der Curiatii was de bruidegom van een zuster der Horatii. Dit verklaarde het aandoenlijke begin van de ontmoeting, die aanving met de beide legers als publiek. De strijders omhelsden elkaar. In ademloze stilte trokken zij daarna op elkaar los. „Weldra klapperde het staal der zwaarden en vloeide het bloed in een moorddadig samentreffen", zeggen de heren Kleyntjens en Knippenberg in hun leerboek. Reeds waren twee Horatii gedood en het hele leger van Alba Longa stond te juichen. Maar de ene overgebleven Horatius was een slimme man. Hij was nog ongedeerd en zijn drie tegenstanders waren allen min of meer ernstig gewond. Toen ging hij aan de haal. De domoren snapten zijn toeleg niet en zetten hem na, maar in verschil lend tempo. Toen wachtte hij de een na de ander af en hieuw hen man na man neer, met bliksemend zwaard. Rome had gewonnen. Tegenwoordig zou meri zeggen: met 1-0. De nasleep van de strijd was naar, want de als held geëerde overlevende Ho ratius befoedelde zijn roem door zijn zus ter te vermoorden, die hem bittere ver wijten had toegevoegd omdat hij haar bruidegom had gedood. Het is een oud verhaal. Die oude ge vechtstactiek, maar ook de wijze van op lossing van de strijd tussen Rome en Alba Longa was mij altijd bijgebleven. En nu hebben Costa Rica en Nicaragua de herin nering zo opgefrist. Want nu ja, het is dan wel zesentwintig eeuwen maar het stemt toch tot overpeinzing, vindt u niet? Waren die oude barbaren wel zo dom? R. P. Luitenant-kolonel Soekawati, de Indo nesische militaire bevelhebber op Ambon, die enkele dagen geleden in Djakarta is aangekomen om een nationale defensie conferentie bij te wonen, heeft gisteren verklaard dat er geen gevechten gaande zijn tussen rebellen en regeringstroepen op Ambon. Hij bevestigde vroegere ver klaringen van de Indonesische regering, dat de christelijke bevolking van Ambon rustig het kerstfeest heeft gevierd. In Djakarta is tot dusverre geen beves tiging verkregen van de van de zijde van vertegenwoordigers van de Republiek der Zuid-Molukken gedane mededelingen over grote gevechten op Ambon en andere eilanden. De regering houdt vol dat er geen invasies van betekenis hebben plaats gevonden en dat er geen algemene opstand is. Een gedeelte der ontworpen fabrieken en laboratoria van Philips-Roxane aan de Hemweg bij Amsterdam is gereedgekomen. In dit bedrijf worden de plantenziekten- en tosectenbestrijdingsmiddelen vervaardigd. (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Zowel Adenauer als zün Franse collega, Mendcs-France, is tevreden met de re sultaten die tijdens de besprekingen in Baden Baden hebben bereikt. Dat ver klaarden zij tenminste beiden, vlak na elkaar, op een persconferentie te Baden Baden. Die persconferentie had oorspron kelijk al Vrijdagavond om zeven uur moe ten beginnen, maar de twee staatslieden hebben veel langer met elkaar onderhan deld dan in de bedoeling van Mendès- France heeft gelegen, 't Gevolg was dan ook dat zij pas des nachts om halféén voor de pers verschenen. De beide premiers verontschuldigden zich er voor dat zij de meer dan 150 bin nen- en buitenlandse journalisten zo lang vijf en een half uur hadden moeten aten wachten, maar zij zeiden de hele dag foor, tot op het laatste moment, inge- ?pannen te hebben gewerkt. En zij voeg den er aan toe dat hun arbeid gelukkig goede vruchten had gedragen. Toegegeven werd dat er zich bij de be sprekingen diverse moeilijkheden hadden voorgedaan, die eerst nog overwonnen had den moeten worden, en daardoor dan ook heeft Mèndes-France zijn voornemen om Vrijdagavond nog terug te keren naar Pa rijs, niet tot uitvoering kunnen brengen. Dat Mendès-France tot voor enkele jaren nog een onbekende in de grote po litiek in Duitse kringen zeer veel po pulariteit is gaan genieten, is gebleken uit het niet alleen luide, maar ook langdurig applaus van de vele Duitse journalisten, toen hii de zaal betrad en ook toen hij die weer verliet. De ovaties, die men hem bracht, waren zelfs veel sterker dan die aan het adres van de West-Duitse bonds kanselier. Adenauer en Mendès-France hebben Vrijdagochtend eerst ongeveer een uur lang, zonder dat anderen er bij waren, over de algemene politieke wereldsituatie gesproken. Daarna werden de besprekin gen in een wijdere kring met tal van medewerkers voortgezet. Bij het behandelen van de bewapenings kwestie legde de West-Duitse minister van Economische Zaken Ehrhard een exposé op tafel waarin een reeks voorstellen was vervat, die ook nog aan de andere staten zullen worden meegedeeld, die deel zullen nemen aan de aanstaande Maandag te Pa rijs beginnende conferentie. Wat de „wapenpool" betreft, gelijk zij in de wereldpers werd genoemd, is geble ken in Baden Baden dat de Fransen dit woord niet graag horen. Zij geven de voor keur aan de wel is waar veel langere en veel gecompliceerder omschrijving „ge meenschappelijke verbetering en rationali sering van de wapenproductie". Wapenpool De beide ministers zijn het met elkaar eens geworden dat de te produceren wa pens in overleg met de Noord-Atlantische verdragsorganisatie gestandaardiseerd moe ten worden en dat de bewapeningssche ma's met elkaar uitgewisseld dienen te worden, teneinde ze óp elkaar te kunnen afstemmen en op de beste wijze gebruik te kunnen maken van de ter beschikking staande bronnen. Zoals verwacht kon worden, hebben de twee zich zeer uitvoerig met elkaar over de Saarkwestie bezig gehouden en wan neer de volksstemming in het Saargebied moet worden gehouden. Beiden achten het MOSKOU (United Press) De Sovjet- Unie zal een rapport publiceren over de uitrusting van „de eerste atoomfabriek ter wereld die voor de industrie werkt". De Sovjet-Unie is vornemens dat rapport in te dienen tijdens de conferentie over vreed zaam gebruik van atoomenergie, die in de loop van dit jaar onder auspiciën van de UNO zal worden gehouden. Dit voornemen is bekend gemaakt tij dens een persconferentie in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou. De regering van de Sovjet-Unie beschouwt het indienen van het rapport als een onderdeel van het „streven naar bevorde ring van de internationale samenwerking" op het gebied van vreedzaam gebruik van atoomenergie. D. V. Skobeltsin, aldus de bekendma king, is aangewezen als vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie in de raadgevende commissie die uit naam van de UNO de conferentie zal voorbereiden. Skobeltsin is lid van de Sovjet-academie van weten schappen en voorzitter van de commissie die de Stalin-prijzen toekent. (Reuter) Op 30 Juni van het vorige jaar meldde radio-Moskou, dat sedert drie dagen de eerste electrische centrale in de Sovjet-Unie die werkt met atoomenergie, in bedrijf was. De centrale zou een capa citeit van 5.000 kilowatt bezitten. In Westelijke kringen in Moskou ziet men in het Sovjet-aanbod een poging om het initiatief op het gebied van de inter nationale atoompolitiek te herwinnen. De meeste waarnemers juichen het Russische aanbod toe. Tot op heden zijn de Russen op het gebied van atoomenergie nog terug houdender geweest dan het Westen. Hoe wel men gelooft, dat de Russische inlich tingen waarschijnlijk niet veel belangrijke nieuwigheden zullen bevatten die het Westen niet reeds bezit, menen de waar nemers, dat de Sovjet-stap mogelijk kan leiden tot uitwisseling van gegevens, het geen op de duur zou kunnen bijdragen tot vermindering van het wederzijdse wan trouwen en de spanning in de wereld. wenselijk dat die volksstemming onder controle van een internationale commissie zal plaatsvinden. Ook beraadslaagden zij over de be voegdheden, die aan de commissaris voor het Saargebied moeten worden toegekend, die door de raad van de West-Europese Unie zal worden benoemd. In het vannacht pas omstreeks half twee uitgegeven officiële communiqué wordt nog niet de naam genoemd van hem, die zij gaarne tot commissaris ge kozen zouden zien. Dit is blijkbaar niet mogelijk geweest omdat men niet op een later pas te vallen beslissing van de raad van de West-Europese Unie vooruit wilde lopen. Maar uit welingelichte bron ver namen wij dat het sir Francis Sheppard zal zijn, die indertijd Brits ambassadeur in Teheran is geweest. Mochten zich bij het toepassen van het Saar-statuut verschillen van mening tus sen West-Duitsland en Frankrijk voor doen, dan zou daarover door de West- Europese Unie moeten worden beslist. In het officiële communiqué werd met geen enkel woord gerept over vraagstuk ken, die betrekking hebben op de gespan nen toestand tussen Oost en West en over een eventuele conferentie tussen de grote vier. Hoewel die toch ook als een werke lijk niet zo onbelangrijk punt op de agen da waren geplaatst. Op een vraag van een journalist ant woordde Adenauer pas na enige aarzeling dat die kwestie toch ook was „aange roerd". Samenvatting De staatslieden bereikten volgens het communiqué overeenstemming op de vol gende punten: Aan de Verenigde Staten en Engeland zal verzocht worden de recente schikking, die Frankrijk en Duitsland wat betreft de Saar hebben opgesteld, te garanderen. Aan de andere West-Europese naties zal verzocht worden een gemeenschappelijke commissie op te richten om toezicht te houden op een plebisciet in het Saar gebied. Enig geschil betreffende de Saarover- eenkomst zal binnen het raam van de West-Europese Unie geregeld worden. Een verdrag van Frans-Duitse econo mische samenwerking zal ondertekend worden. De staatschefs benutten hun ontmoeting om een pact te ondertekenen dat hun handelsbetrekkingen gedurende de ko mende zes maanden reguleert. Voorts blijkt uit het communiqué dat na de be sprekingen is uitgegeven, dat Mendès- France flinke concessies aan Duitsland heeft gedaan wat betreft zijn plan voor een wapenpool. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Joseph Roux: God bezoekt ons dikwijls, maar meestal zijn wij niet thuis. WASHINGTON (United Press) De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) heeft Nicaragua en andere Latyns- Amerikaanse staten opgewekt gebruik van hun gebied te weigeren aan enige stryd- macht die by de gevechten in Costa Rica betrokken is. De OAS nam deze resolutie aan op een besloten zitting, nadat het rap port van de commissie van onderzoek was voorgelezen waarin gezegd werd dat een aanzienlyk deel van de troepen die de rege ring van Costa Rica bestrijden, uit Nicara gua is gekomen. Zy ontvangen ook wapens en munitie uit Nicaragua Uit Costa Rica wordt vernomen dat re geringstroepen voorbereidingen treffen om over een front van 30 kilometer op te ruk ken tegen de rebellen die zich aan de grens met Nicaragua hebben ingegraven. De melkprijs Amsterdam in de sneeuw. Een kijkje op de Herengracht NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft in New York op een persconferentie verklaard, dat geen van beide partijen een „ruilovereenkomst" heeft voorgesteld met betrekking tot de vrijlating der elf Ameri- -kaa'nSe vliegers, die in China gevangen zitten. „Ik kan zeggen." zo zeide Hammars kjoeld, „dat onze besjfc-ekingen zeer gron dig waren en dat het bezoek aan Peking heeft opgeleverd wat ik bij »deze eerste poging wilde bereiken." Bij deze bespre kingen heeft Tsjoe En Lai tevens zijn Het Tweede Kamerlid de heer E. Ver meer (P. v. d. A.) heeft aan de minister van Oorlog en van Marine de volgende vragen gesteld: „Is het juist, dat twee dienstplichtigen van het regiment Luchtdoelartillerie (Waal haven) gestraft zijn met zes dagen verzwaard arrest, omdat zij zich volgens de motivering „met het kennelijk doel om het door de minister uitgevaardigde lift verbod voor militairen te ontduiken zich op 3 Januari te Amsterdam naar de Sloterweg hebben begeven in de hoop aldaar een auto te ontmoeten, voorzien van de letters M.M.M. of soortgelijk teken, waarbij, naar hun door een bericht in de dagbladpers bekend was, tot uiting werd gebracht, dat militairen gratis mogen meerijden"? Als deze vraag bevestigend wordt beant woord, wil de minister dan mededelen, hoe straf en motivering dan in overeenstem ming zijn te brengen met de mededeling van de minister op 20 December 1954 in de Tweede Kamer, dat hij slechts op één aspect van de liftgewoonte wilde ingrijpen, namelijk „het door woord of gebaar vragen om een lift", waarbij de minister ver klaarde zich te willen onthouden van „verder ingrijpen in de sfeer van de per soonlijke vrijheid"? Als juist is, dat de hierbij betrokken dienstplichtigen zijn gestraft omdat zij probeerden een auto te vinden, voor zien van letters of andere tekens, waaruit de bereidheid van de automo bilist om militairen te laten meerijden zou blijken, welke uitleg moet dan worden gegeven aan de mededelingen van de minister, dat „voor het aanbod en zelfs voor de vraag, ontdaan van de meer onwaardige uiterlijkheden nog alle plaats blijft" en hoe dient dan de mededeling van de minister te worden opgevat, dat hij gaarne initiatieven „om soldaten toch te laten meerijden" zou zien? Welke maatregelen denkt de minister te nemen om de uitvoeringsbesluiten ten aanzien van het liftverbod in over eenstemming te brengen met zijn nadrukkelijk in de Tweede Kamer uitgesproken bedoelingen? Is de minister bereid de officieel aange geven liftplaatsen nader te bezien, opdat wijziging gebracht kan worden voor die plaatsen, die op een afstand van de hoofd verkeerswegen zijn gelegen en die zeer ongunstig zijn voor automobilisten en militairen? Kan de minister mededelen, op welke wijze zal worden voorzien in de moeilijk heden van liftende militairen, die, onder weg zijnde, op een liftplaats aankomen op een tijdstip, dat valt buiten de officieel aangegeven uren?" Het Tweede Kamerlid de heer Haken heeft vragen in vrijwel gelijke zin gesteld. Hij vraagt bovendien of het de minister bekend is, dat het aanwijzen van de opneemplaatsen, die over het algemeen liggen buiten de grote verkeerswegen, bij het publiek de indruk heeft gevestigd, dat met deze maatregel wordt beoogd het mee rijden van soldaten met particuliere auto's vrijwel onmogelijk te maken, en of de minister bereid is met het invoeren van opneemplaatsen te wachten, totdat de Tweede Kamer weer bijeen is en deze zich over de uitvoering van de motie, welke tijdens de debatten over het liftverbod is aangenomen, kan beraden? (De Heer Haken doelt hier op de motie- Vermeer, die met 45 tegen 28 stemmen v/erd aangenomen en waarin de Tweede Kamer als haar oordeel uitspreekt dat het gewenst is dat dienstplichtige militairen hun vrije tijd tijdens het weekeinde zoveel mogelijk in gezinsverband doorbrengen. De minister wordt verzocht die maatregelen te nemen die aan dit verlangen tegemoet komen). Het graafwerk voor de Velser tunnel gaat zo nu en dan met verrassingen ge paard, want de graafmachines snijden op gemiddeld een meter onder de grasmat door een oud bewoningsniveau, waaruit vele middeleeuwse scherven en dieren- beenderen te voorschijn zijn gekomen. Daarbij zijn Merovingische fragmenten uit de 7de en 8ste eeuw, maar ook vond sten uit de negende en tiende eeuw. De heer H. J. Calkoen te Velsen meldt in het blad „Westerheem" van de Ar chaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland de vondst van een Karolingsche pot uit die tijd. Zij vertoont een duidelijke overeenkomst met derge lijke potten uit Dorestad, welke stad ver moedelijk aan het einde der negende eeuw ten onder ging. De kleur is rossig grijs bruin, aan de binnenkant meer grijsgeel, op de breuk zacht bruinrood-oranje. De klei is gemengd met fijn wit steengruis. De vondst is naar de Kennemer Oudheid kamer in Beverwijk gebracht. standpunt uiteengezet ten aanzien van andere vraagstukken met betrekking tot de huidige internationale spanning. „Ik kan nu niet meedelen, wat de volgende stappen zullen zijn. Doch ik geloof, dat de deur is geopend en, als beide partijen zich bedwin gen, ook geopend blijven kan." Op de vraag of Tsoe En Lai voorstellen heeft gedaan antwoordde Hammarskjoeld, dat het afhangt van de betekenis, die men hecht aan het woord „voorstellen". Als dat begrip ook krachtig uiteengezette stand punten omvat, dan zou men mogelijk van een voorstel kunnen spreken, doch in technische zin zijn geen voorstellen gedaan. Desgevraagd verklaarde de secretaris generaal ook, dat de kwestie van de 35 Chinese studenten, die in de Verenigde Staten wachten op uitreisvisa, geen ver band houdt met het vraagstuk van de Amerikaanse vliegers. Deze kwestie maakte voor de Chinezen echter wel deel uit van het beeld als geheel. Op de vraag of hij meende niet geslaagd te zijn in Peking antwoordde Hammars kjoeld, dat, als men zich op het standpunt stelde dat hij, de vliegers niet mee terug gebracht heeft, niet gesproken kan worden van welslagen. „Doch als geslaagd betekent, dat ik bereikte wat ik hoopte te bereiken, dan ben ik geslaagd." Op de vraag of hij „optimistisch" ge stemd was, zei hij, dat hij had gezegd, dat de deur geopend is en geopend zou kunnen blijven en dat hij hoopte de gelegde con tacten te gebruiken." De verklaring van de Amerikaanse UNO- afgevaardigde Cabot Lodge, die zei te ver trouwen dat de vliegers vrijgelaten zouden wo.-den, noemde hij „Lodge's eigen con clusie". De secretaris-generaal sprak be richten tegen, volgen welke zijn ontvangst in Nieuw Delhi, op de heenreis naar Peking „koel" was geweest. Toen een journalist vroeg of de Chinese regering in de UNO een instrument voor de wereldvrede ziet, antwoordde de secre taris-generaal, dat hij de Chinese houding „niet op die manier" wilde uitleggen. Wel geloofde hij, dat China in de UNO een zeer belangrijke factor in de internationale politiek ziet. De Britse vertegenwoordiger, Sir Pierson Dixon, heeft naar hij zei, een „zeer bemoe digend" onderhoud gehad met Hammars kjoeld over diens besprekingen in Peking. President Eisenhower heeft in een ver klaring meegedeeld, dat de Verenigde Staten voor het ogenblik geen enkele ver geldingsmaatregel moeten nemen tegen communistisch China wegens het gevangen houden van de elf Amerikaanse vliegers. Eisenhower vond wel, dat de eerste reactie op het falen van Hammarskjoeld om de onmiddellijke vrijlating der vliegers te bewerkstelligen, teleurstelling was. „Het zal voor ons niet gemakkelijk zijn ons te onthouden van het uitspreken van onze gedachten of van vergeldingsmaatregelen. Doch dat is wat wij juist niet moeten doen," aldus de president. Naar aanleiding van een uitlating van minister Suurhoff over de stichting „Het Leven begint bij Veertig" heeft het be stuur der stichting thans de Kamerleden mr. E. P. Verkerk, G. Ritmeester, dr. W. L. P. M. de Kort en mr. K. T. M. van Rijckevorsel, verzocht zitting te nemen in een commissie van onderzoek naar de werkwijze en de resultaten der stichting. De heer L. Fokkema, oud-directeur van een gewestelijk arbeidsbureau, is als des kundige uitgenodigd. Het bestuur heeft in tussen uit Amerika, België, Duitsland en Frankrijk verzoeken gekregen om nadere bijzonderheden over de wijze waarop „Het Leven begin bij Veertig" probeert voor het probleem der oudere werkzoekenden op lossingen te vinden. Naar aanleiding van het telegram, dat de Stichting van de Arbeid aan minister Mansholt heeft gezonden over de melkprrjs- verhoging, heeft de minister het bestuur van de stichting tot een bespreking uitge nodigd op Dinsdag 18 Januari. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben ter gelegenheid van zijn tachtig ste verjaardag aan dr Albert Schweitzer in Lambarene, Frans West-Afrika, een te legram gezonden van de volgende inhoud: „Ter gelegenheid van deze grote dag bie den wij u onze beste wensen aan voor uw werk en uw persoon, en onze diepgevoelde dank voor uw voorbeeld in de wereld". In de afgelopen nacht stond het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat snel in betekenis toe nemend over Noord-Frankrijk naar het Alpengebied trok. De wind nam daardoor sterk af en vooral in het Zuiden van het land, waar op sommige plaatsen bijna twee decimeter sneeuw ligt, daalde de tempera tuur bij heldere hemel tot lage waarden. De laagste temperatuur is. op het vliegveld Deelen op de Veluwe waargenomen: tien graden onder nul. Intussen is het weer onder invloed ge komen van een nieuwe oceaan-depressie, die vanmorgen ten Westen van Ierland lag en die gedurende het weekeinde dicht langs of over ons land zal trekken. Ze zal op nieuw sneeuw brengen. Hier en daar, voor al in het Zuiden van het land zal de sneeuw tijdelijk in regen overgaan. Aan de Zuid zijde van de depressie voeren Zuidweste lijken winden opnieuw zachte en vochtige lucht naar West-Europa. Het is waar schijnlijk dat deze zachte lucht tijdelijk in ons land zal doordringen. Na het passeren van de kern zal de koude lucht echter op nieuw naar het Zuiden stromen. (van hedenmorgen 7 uur) toestand on iS S Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mlinchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome cc c 5 c 5.5 driftsneeuw WZW 6 -4 onbewolkt WNW 4 -9 onbewolkt onbewolkt zwaar bew. regen mist nevel nevel geheel bew. regen regen half bèw. onbewolkt licht bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. licht bew. 6 1 OZO 2 -20 0 W 8-4 0 windstil -12 0,2 ZO 3 windstil ZZW 6 windstil ZZO 3 W 5 windstil W 3 W 6 ZW 2 WNW 4 windstil ZW O 3 -4 0 -3 -1 0,4 2 0 10 3 13 12 9 16 13 -3 -3 -2 1 5 9 8 10 NW O OZO 12 1 2 0 2 10 0 2 5 4 9 5 0 0,6 6 0,1 Neerslag laatste 24 uur. XXV XVV IXXXXXX *UJlXXXXXXXX3CXMniX«XX<XWVXVXXVX>00O LANGDURIGE NEERSLAG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met vrijwel overal langdurige sneeuwval. plaatselijk overgaand in regen. Later in het Noord-Westen enkele opklaringen. Overwegend krachtige wind, aanvan kelijk tussen Zuid en Oost, maar later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Temperatuur om het vries punt. 16 Januari Zon op 8.44 uur, onder 17.00 uur. Maan op 1.56 uur, onder 11.22 uur. 17 Januari Zon op 8.43 uur, onder 17.02 uur. Maan op 3.03 uur, onder 11.45 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 15 Januari Hoog water: 8.21 en 20.40 uur. Laag water: 3.51 en 16.14 uur. Zondag 16 Januari Hoog water: 9.06 en 21.34 uur. Laag water: 4.33 en 17.01 uur. Maandag 17 Januari Hoog water: 10.02 en 22.37 uur. Laag water: 5.24 en 17.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1