Mandement komt ter sprake in de Eerste Kamer RED BA Agenda voor Haarlem Militairen en automobilisten lieten verstek gaan bij opneemplaatsen Lhe rmögene „Tijdstip der melkprijs verhoging minder gelukkig gekozen" Totale bollenexport valt mee "AKKERTJES Diplomasitus, Ondanks klaagliederen Vrij vervoer" oorzaak van mislukte liftactie Koude wacht voor militaire politie Ir. Vos op agrarisch congres P.v.d.A Pijn... overal! 3 KRITIEKE MOMENTEN in het leven: Voorkom risico! Neem toch Kantoormachinehandel P. HARTOG nieuwe ziekte Uitvoer naar Verenigde Staten loopt terug Marken voor dollars Kleineklanten Nieuwe Noorse regering nu Haarlemmer reed bij Zundert tegen een boom De zaligverklaring van pater prof. Titus Brandsma ZATERDAG 15 JANUARI 1955 In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de rijksbegroting voor 1955 Éaven verscheidene leden uiting aan de wens, bij de openbare beraadslaging het mandement van de R.K. bisschoppen van Mei 1954 sprake te brengen. Zij stelden bij voorbaat vast, dat zij noch het recht van de R.K. bisschoppen om zich tot de bun toevertrouwde gelovigen te wenden, noch het goede recht van partij formatie op godsdienstige grondslag betwistten. Wat zij in het, over staatkundige vraagstukken handelende deel van het mandement ech ter wel aan critiek meenden te moeten onderwerpen, is de politieke druk, die het mandement huns inziens op de katholieke kiezer oefent, waardoor het vrije beslis singsrecht van die kiezer zijn betekenis moet verliezen. Zij zeggen verder dat het mandement in de gehele volksgemeenschap doorwerkt. Zulks is reeds gebleken door de scherpe reactie in de kring van het N.V.V., welke reactie mede heeft geleid tot beëindiging van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen. Vele andere leden verklaarden grote waarde te hechten aan een voortzetting van de samenwerking in het huidige kabinet. Meningsverschillen tussen de regerings partijen behoeven huns inziens niet van zó ernstige betekenis te zijn voor de practi- sche politiek, dat zij tot een dusdanige ver scherping van de situatie op politiek, maat schappelijk en geestelijk gebied zou leiden, dat verdere samenwerking onmogelijk zou worden. Vele andere leden verklaarden met na druk, daarbij steun vindende in de tekst van het mandement, dat zij geen isolement nastreven, doch integendeel samenwerking met alle andere positief gerichte stromin gen, uiteraard met behoud van eigen op vattingen. Zij verwierpen de wel geuite mening, dat het mandement de buiten het katholicisme staande volksgroepen niet zou aangaan. Die volksgroepen hadden kunnen weten wat het katholicisme inhoudt. Nu overduidelijk is komen vast te staan, dat dit niet het geval is, heeft het mandement behalve het karakter van een boodschap aan de geloofsgenoten ook het karakter van voorlichting aan alle anderen. Dat deze voorlichting in verschillende kringen te leurstelling heeft gewekt, valt niet te ont kennen. Bovendien waren deze leden van oordeel, dat het mandement in het geheel geen ge volg behoeft te hebben ten aanzien van samenwerking van vertegenwoordigers van verschillende partijen in één kabinet. ADVERTENTIE staakt per grote rol 10 cent ZATERDAG 15 JANUARI Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité. 8 uur. Stadsschouwburg: „Waar de blanke top", Ensemble Wim Sonneveld, 8 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Sneltrein naar Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: Ettelijke leden verklaarden, op grond van de door hen aanvaarde protestants- christelijke beginselen, bezwaar te hebben tegen de grondstellingen,waarvan het man dement uitgaat. Voor zover het evenwel opkomt voor partij-organisatie op princi piële grondslag, stemden zij met de strek king van het mandement in. ADVERTENTIE Schotcrwe* 1*2 - Haarlem - Tel. 1Ï681 STALEN KANTOORMEUBELEN Prof. dr. J. P. Kruyt, hoogleraar aan de universiteit te Utrecht, heeft op de ont moetingsbijeenkomst Bedrijfsleven-On- g derwijs, welke te Harderwijk is gehou- den, een nieuwe ziekte geïntroduceerd. De nieuwe ziekte noemde hij Diploma- situs", waaraan Nederland nogal lijdt volgens hem. Het is de zucht, om direct maar diplo- ma's te eisen, zonder dat men eerst naar het individu kijkt. „Diploma's zijn best", zo meende prof. Kruyt, „maar het mag niet zo zijn, dat mensen die flink zijn -i en door toevallige omstandigheden geen diploma's bezitten er altijd naast staan. Men dient evengoed naar de prestaties R. van de mens te kijken". 8 OOOOCOCCpOCCCOCCO>>XpOOCOOC05000COCOCC<»COCIOOCCOO<XOOOOOO (Van onze correspondent in de bollenstreek) Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft de exportcijfers van bloembollen over het jaar 1954 bekend gemaakt. Na de vele klaagliederen aan het begin van het exportseizoen zijn de totalen zeer verrassend; een export van 55.746.524 kg en 159.266.880 had niemand durven vermoeden. Het betekent dat er in het gehele jaar 1.9 millioen kg en 16.172 inillioen gulden meer werd uitgevoerd dan in 1953! Daar er ongeveer een millioen kilogram gladiolen minder werd uitgevoerd is er dus voor ongeveer drie millioen kg bloembollen meer verzonden. Het raadsel van de hoge prijzen in het exportseizoen is hiermede wel verklaard. Volgens cleze statistiek is de prijs per kilo over het gehele jasr gerekend gestegen van f 2.65 naar f 2.85. Laten we de gla diolen buiten beschouwing dan zijn de cij fers voor de exporteurs minder gunstig. In 1953 brachten de bollen gemiddeld f 2.65 op en in 1954 f 2.77. Ter completering geven wij de gemiddelde cijfers van de gla diolen en ander bijgoed over het eerste halfjaar van 1953 en 1954. Deze handel is anders dan die van de bloembollen, omdat deze grotendeels gebaseerd is op de binnen landse prijzen. De hyacinthen, tulpen en narcissen worden meestal een half jaar van te voren verkocht, zodat men niets van de markt in het exportseizoen weet. Daarom fluctueren de prijzen van de gla diolen sterker, en wel van f 2.68 naar f 3.64. De export naar Amerika loopt inderdaad terug, maar houden we hierbij rekening met de gladiolen in de Zuidelijke sta ten van de U.S.A. worden deze gemakke lijker geteeld dan hier dan valt de scha de nogal mee. Er werd bijna 954.000 kg minder uitgevoerd aan bloembollen. Op de 12 millioen kg van 1953 dus geen groot verlies. Insiders zijn van mening, dat deze export wel kan worden opgevoerd, als men maar meer geld dan de acht ton ter be schikking heeft voor de collectieve recla me, zoals tot nu toe het geval is. Alles bij elkaar hebben de bloembollen in 1954 f 40.604.624 opgeleverd, wat drie millioen minder is dan het jaar daarvoor. Tegenover dit verlies aan dollars staat een winst aan marken, die ook niet te ver smaden is. De 6.619.000 kg van 1953 zijn er 8.916.000 geworden. Het betekent een deviezenwinst van 6.9 millioen waardoor Duitsland boven de twintig millioen is ge komen. Dit is alleen West-Duitslanrl en het bleef met 21,5 millioen tien millioen onder d« tweede grote afnemer Engeland, dat voor bijna 32 millioen afnam. Dit is bijna twee millioen meer dan verleden jaar. Eigenaardig is dat het aantal kilo grammen 1,8 millioen minder werd. Zweden is nog steeds een goede vierde. Meer dam vorig jaar kan er niet geëxpor teerd worden, beweren de bloembollenex- porteuirs op Zweden. Het kan wel, zeggen de Zweden, en ze d'oen het ook. Dit jaar kochten ze meer dan 205.000 kg. meer en telden daarvoor f 19.807.667 neer. Dit .s dan weer een stijging van anderhalf mil lioen gulden. Zeer verheugend is de ontwikkeling van de export naar Frankrijk. Geen land le vert zoveel moeilijkheden als dit bij de handelsbesprekingen en wat rr zoal ver der aan de export vast zil. En toch nam het dit jaar voor veertien millioen gulden af, wat een stijging van maar liefst vijf millioen betekent. Er waren 3.688 millioen kilogram nodig om dit bedrag te berei ken. Van de 119 landen waarheen Nederland se bloembolien em aanverwante artikelen worden geëxporteerd nemen de vijf hier genoemde landen dus een 126 millioen gulden voor hun rekening. Bijzonder kwetsbaar is cleze exoort dus wel. Zeven landen importeren minder dan en tot 3.843.000 gulden kwamen; Finland, dat zijn vooroorlogse positie tracht te be reiken en door een stijging van de im port met een millioen op 2.675.000 kwaim; Denemarken kan zijn behoeften nog niet dekken en had f 1.723.000 nodig om aan de vraag te voldoen, wat bijna twee ton meer was dam verleden jaar; Noorwegen tobt ook nog met de deviezen, bloembollen worden daar nog als luxe beschouwd en dus ging er voor slechts f 1.133.000 heen. Tenslotte Zwitserland, waar het beroemde en in sommige kringen door de concurren tie beruchte Migros-concerm veel snij bloemen importeert, en dus de bloembol len beconcurreert. Dit land nam voor 3.706.960 gulden af, wat weer een vier honderdduizend gulden meer is dan verle den jaar. Deze zeven landen bij elkaar brachten dus voor f 22 millioen in. Er blijft dus slechts elf millioen te verdelen onder de 10? landen. De Zuid-Amerikaanses staten zijn hier van het belangrijkst. Buiten Europa en in Europa zijn het Ierland en het Kanaal eiland Guernsey. Beiden importeerden voor bijna een millioen. De Zuid-Ameri kaanse staten importeerden wel hoofdza kelijk gladiolen, hoewel ook daar interesse voor bJoemoollen bestaat. Dooi de bijzon der kostbare preparatiemethoden zal de markt daar echter wel beperkt blijven. De aanstaande concurrent in Amerika, Japan, komt ook nog op de lijst van bloembollenïmporterende lander, voor. Men kocht daar 81.542 kilogram ter waarde van 227.047 gulden. wanneer de superieuren kwamen contro leren en marcheerden om acht uur opge lucht af, zonder ook maar een lifter te hebben gezien. OSLO (United Press) Koning Haakon VII van Noorwegen heeft het ontslag van de regering-Torp (Arbeiderspartij) aan vaard. De Koning zal de voorzitter van de Noorse arbeiderspartij, Einar Gerhardsen verzoeken een nieuwe regering samen te stellen. De nieuwe regering zal haar ambt volgende week aanvaarden. Een der meest omstreden politieke figuren uit het poli tieke leven van Noorwegen, de voormalige minister van Defensie Jens Christian Hau- ge zal terugkeren in de regering. ADVERTENTIE RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Donderdagmorgen half acht is op de weg R ijsbergenZundert de Haarlemse ver- tegenwoordiegr F. Th. L. tegen een boom gereden en met een heupfractuur naar een ziekenhuis in Breda vervoerd. De Haarlemmer merkte te laat een vrachtauto op. die een zwakke achterver lichting voerde, week uit naar links en botste daarna tegen de boom. De actie van de automobilisten om de militairen, die na een week in de kazerne doorgebracht te hebben, op comfortabele wijze naar hun woonplaats te vervoeren, is voor zover wij het kunnen beoordelen, op een daverende mislukking uitgelopen Indien men de toekomst van het georgani seerde liften moet beoordelen naar de ani mo die er gisteravond, zowel van de zijde van de militairen als van de automobilis ten voor bestond, dan staat de zaak er wel bijzonder slecht voor. Van beide zijden heeft men namelijk gisteravond vrijwel geen interesse getoond en op de diverse opneemplaatsen waren be langrijk meer officieren, onderofficieren, journalisten en fotografen op de been dan liftende militairen. Nu dient daaraan direct te worden toe gevoegd, dat vrijwel alle soldaten die gis teren en vandaag met verlof gingen, over vrij vervoer met de trein beschikten en bovendien kan Vrijdag over het algemeen niet als een drukke liftdag beschouwd wor den. Daarom zal het goed zijn de volgende week af te wachten, maar als de voorteke nen niet bedriegen, voelen de militairen en burgers er weinig voor om aan het com promis, dat de militaire autoriteiten heb ben getroffen, ook maar enigszins mee te werken. Van de zijde der automobilisten bleek j dit, doordat er vrijwel geen automobilist i de moeite heeft genomen langs de lift- j plaatsen te rijden. Van de militairen, die j zich bij hun onderdelen van te voren kon- j den opgeven, voor oen kans op een lift, j heeft practisch niemand gereageerd. Men kan overigens niet zeggen, dat er j geen auto's op de wegen waren. Hoewel het verkeer minder druk was dan anders j door de vaak gladde wegen. Met. grote moeite hebben we, na eer. speurtocht over het gehele land één adspi- rant-lifter kunnen ontdekken. Dat was in i Roosendaalwaar bij de officiële liftplaats de commando M. van Dijk stond te wach ten op het begin van een lift naar zijn woonplaats Havelte in Drente. Bij hem stonden twee maréchaussees, een luitenant en twee sergeanten om hem bij te staan en hulp te verlenen bij dit avontuur. Toen er na een half uur nog geen auto was versche nen geloofde commando Van Dijk het wel. Hij ging naar het station, waar net de trein voor zijn neus weg ging. Hij heeft toen de volgende moeten nemen, hetgeen hem min stens een uur gescheeld heeft. Wanneer men zegt, dat er geen automo bilisten geweest zijn, dan is dit ietwat over dreven. In Amsterdam is er namelijk een gesignaleerd bij het haltebordje met het opschrift; Utrecht, Den Haag en Haar lem", maar toen was er tot zijn grote te leurstelling geen lifter. Ook in Utrecht zijn enkele welwillende automobilisten geweest, die echter na een vriendelijk praatje met journalisten, foto grafen, dienstdoende officieren en onder officieren, weer doorreden bij gebrek aan lifters. In Haarlem Ook in Haarlem liet de belangstelling alles te wensen over. Bij de opneemplaat- j sen aan de Delftlaan, het Nachtzaamplein j sen aan de Delftlaan, het Nagtzaamplein militaire politie ietwat kouwelijk heen en I weer, maar er was geen soldaat te be kennen, om van een eventueel aanbod van de autobestuurders te profiteren. Nu wa ren de automobilisten, die een plaats in hun wagen wilden aanbieden bijzonder dun gezaaid. Bij de Delftlaan en het Nagtzaamplein ook verscheen er name lijk geen enkele en bij de Dreef waren de vier automobilisten die in de richting van Den Haag reden en een soldaat wen sten mee te nemen ruim anderhalf uur te vroeg aanwezig om hun vrachtje op te halen. Uiteraard vertrokken zij zonder passagiers in de richting van de residentie. De koppels maréchaussée bleven trappe lend van de koude tot acht uur op hun post, sprongen af en toe in de houding „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar,, 7 SprwTir F"ra na a 1 v °0 n" tieT mTlaoenlüid^nDi t zijn Canada met ,18 jaar, - en^U^uiir, Frans Hata. Op- 5J milljoeri (30o.000 minder dan verleden gepastzakkenrollers' uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft., en 9,15 uur. Roxy: „Duivels in het zadel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: „Assepoester", Het Rot terdams Kindertoneel. 2.30 uur. „Waar de blanke top", Ensemble Wim Sonneveld, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten ..Harmonia", 10.30 uur. Zuiderkapel, Zuider straat: J. Klein Haneveld. 10 en 5 uur; jeugd- samenkomst, 8 uur. Rembrandt: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer H. C. Verkruijsen, alle leeft., 11 uur. „Mo gambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva: „Gezworen kameraden", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Sneltrein naar Parijs", 18 jaar, 7 en 915 uur. Lido: „Amber", 18 jaar. 11 uur. „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Van Algiers naar Kaaapstad", alle leeft., 11 uur. „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opge pastzakkenrollers!", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Duivels m het zadel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „Waar de blanke top", Ensemble Wim Sonneveld. 8 uur. Minerva- theater: „De indringster", Toneelgroep Stu dio, Hcemsteedse Kunstkring. 8.15 uur. Be gijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité. 8 uur (3 uur; samenkomst met zie ken). Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De Grote wereld", 8 uur. Concertgebouw: Muzikale show, AVRO, 8 uur. Rembrandt: -Mogambo". 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen juals jij en ik". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2- 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opgepast zakkenrollers!", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: ..Knock on wood", alle leeft.. 2. 4.15, en D.15 ymr. Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, 2.30 8 uur. jaar); Italië met 4.06 millioen 700.000 gul den meer); België en Luxemburg, die ze ven en een halve ton meer importeerden ADVERTENTIE Pijn tn rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! J Donderdag heeft mgr. W. Mutsaers, in het bischoppelijk paleis te 's-Hertogen- bosch de bisschoppelijke rechtbank geïn stalleerd, die de voorbereidingen zal tref fen voor het proces tot zalig- en heiligver klaring van pater professor Titus Brands ma, die in de afgelopen oorlog in een Duits concentratiekamp om het leven kwam. Kardinaal dr. J. de Jong te Amersfoort zal voor de zittingen in Amersfoort als ge tuige worden gehoord. Wijlen prof. dr. Titus Brandsma kreeg in de oorlogsjaren in het bijzonder van kardinaal dr. De Jong bijzondere opdrachten om voor de rechten van de kerk en van de katholieke pers in het bijzonder op te komen. De Duitsers namen prof. Titus Brandsma tenslotte ge vangen. Gisteren is in Dordrecht het negende agrarische congres van de Partij van de Arbeid, georganiseerd in samenwerking met de sectie agrarische vraagstukken van de Dr. Wiardi Bcckmanstichting, begonnen met een toespraak van de waarnemend voorzitter van de Partij van de Arbeid, oud-minister ir. II. Vos. Hij sprak onder meer over de melkprijsverhoging en zei, deze wel redelijk te achten, omdat zij een gevolg is van de loonsverhoging in de landbouw, die ten doel heeft het loonpeil in de landbouw te verhogen tot het peil. dat in de industrie geldt. Wel achtte hij het tijdstip van invoering der prijsverhoging minder gelukkig gekozen. Daarna hield dr. ir. D. R .Mansholt een uit voerig referaat over „arbeidsvoorziening in landbouw", waarin hij onder meer zeide dat de thans aan de gang zijnde afneming van het aantal landarbeiders de individuele ondernemers dringt zich op het mechani satie- en rationalisatieprobleem te bezinnen en hen bi'engt tot aanpassing aan de nieuwe technische mogelijkheden. Hierdoor wordt sneller een zo laag moge lijke kostprijs bereikt, hetgeen noodzakelijk is om de positie van de Nederlandse land bouw op de internationale markt houdbaar te maken, ook bij een terugslag in de con junctuur. Welvaartspeil moet omhoog Afgezien van de areaal-uitbreiding zal de toepassing der techniek de werkgelegenheid in de landbouw doen dalen. De arbeiders zullen zich door verhoging van hun vak bekwaamheid aan de technische mogelijk heden moeten aanpassen, hetgeen eveneens noodzakelijk is voor het behoud van een hoge productie. Op het gebied van de productiviteitsver hoging bestaat nog een ruim arbeidsveld. Geschat wordt, dat invoering van betere organisatie, gereedschappen en arbeids- methoden 25 a 35 percent productiviteits verhoging kan teweegbrengen. Er dienen, aldus dr. Mansholt, maat regelen te worden getroffen, waardoor voor een aantal jongeren de aantrek kelijkheid van het beroep wordt ver hoogd, terwijl de werkomstandigheden zo min mogelijk met die in andere be drijfstakken moeten verschillen. In dit opzicht moeten thans reeds de ge volgen van invoering van een verkorte arbeidsweek onder ogen worden gezien. Er zal ook aandacht moeten worden ge schonken aan de vrije tijdsbesteding; ont wikkeling. ontspanning en sportbeoefening. Een ander punt is de verbetering en modernisering der woongelegenheid, als mede de eventuele toewijzing van een migratie-woningcontingent aan de land bouw, teneinde een doelmatige migratie mogelijk te maken. Voor binding aan het bedrijf en voor verhoging der bestaanszekerheid van land- bouwarbeidskrachten moet voor hen aan vullende werkgelegenheid worden gevon den met voorkeursrecht. De tweede referent was ir. H. Vredeling, die het arbeidsprobleem in de landbouw behandelde. Hij wees onder meer op de sociale aspecten van het landarbeiders- vraagstuk, aspecten die hij in „zichtbare" en „onzichtbare" verdeelde. Tot de ..zicht bare" rekende hij de loonverhoudingen, de arbeidersbescherming, het onderwijs en de werkgelegenheid en tot de „onzicht bare". de bestaanzekerheid, de waardering voor en het perspectief van het landarbei- dersberoep. Hij pleitte voor afschaffing van de onderwaardering van de landar beid, omdat landarbeid slechts naar be horen kan worden verricht door geschoolde arbeiders. Het congres is heden vervolgd met een referaat van dr A. Vondeling over „grootte en verdeling van het agrarisch inkomen". Minister S. L. Mansholt sprak een slot woord. De fotografen waren wel aan wezig op de rijksliftplaatsen maar troffen er alleen de wachters, die de orde moesten handhaven, zoals hier aan de Dreef te Haarlem of op het Haarlemse Nagtzaamplein; maar soldaten, die wilden liften waren niet te zien en de automobilist kon dus alleen verder rijden, aangezien de ordebewakers geen liftplannen koesterden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5