S u n balm Kerkdiensten .Clowntje Rick Opdracht in Wenen In één nacht KALODERMA GELEE SLEUTEL WEG? Heringa Wuthrich ZATERDAG 15 JANUARI 19 5 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Uw handen gaaf en zacht Winkelruit niet bestand tegen glijdende meelbalen Nieuwe Chr. school in Haarlem-Zuid Nachtdienst apotheken Inbraak in Aerdenhout Burgerlijke Stand van Haarlem „DE SLEUTEL SPECIALIST" HIER HELPT POTTER'S LINIA Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON door Anne Duffield „Opgepastzakkenrollers" (Frans Hals) Deze vlot-gespeelde en voortreffe lijk geënsceneerde film behandelt het gege ven van een recidivist, die na drie veroor delingen wegens zakkenrollerij zijn duister praktijkje voortzet maar tenslotte toch op betrouwbaar spoor terecht komt. Voor het zover is, vertelt het verhaal echter van de invloed, die een jongedame op deze „beke ring" heeft: de zakkenroller ontfutselt haar in een trein de negatieven van een film, die van grote waarde voor het land zelf als voor de vijanden van dat land zijn, maar noch de dader noch de vrouw beseffen met welke geheimen zij rondlopen. Tenslotte wordt het filmpje teruggevonden en is de zakkenroller op het rechte pad terug, maar eer de film met een happy ending besluit, heeft de toeschouwer kunnen genieten van scherp spel en prima montage, A. O. „Sneltrein naar Parijs" (Minerva) Het boekhoudertje van een failliete zaak in scheepsbenodigdheden gaat er nadat hij afgerekend heeft met de kwaadwillende eigenaar, met de kas vandoor en zoekt zijn toevlucht bij een allerliefst meisje in Parijs. Hoe hij daar, met een ton aan bankpa pier in de zak, achtervolgd door de Pa- rijse politie rondscharrelt is op zichzelf al zeer amusant. De hoogtepunten worden gevormd door het sublieme spel van Claude Rains, die vooral in een dronkemans scène niet te evenaren is. Het eèrste gedeelte van deze kleurenfilm ■welke tot en met Zondag in de avond voorstellingen wordt vertoond, werd zo als men zich wellicht nog zal herinneren, in de bollenstreek opgenomen. In het voor-programma wordt een in teressant filmpje gedraaid over de T.T.- races op het eiland Man en voorts een nog belangwekkender verhaaltje over de opleiding van kikvorsmannen. De middagen worden in dit theater ge vuld door Laurel en Hardy in „Gezworen kameraden". H. de G. „A1I Baba en de 40 rovers" (Li do) toont Fernandel als Ali Baba (in een ge weldig wijd hemd en met platvoeten). Die 40 rovers nemen hem namelijk gevangen, zonder dat zij het weten, als zij een grote mand, waarin de doodsbenauwde Ali Baba zich heeft gevouwen, in de grote grot werpen, welks poorten luisteren naar de naam Sesam. Maar Ali heeft de naam ge hoord en neemt zich voor alle schatten te verdelen onder zijn vrienden, de armen. Dit geeft een reeks van kostelijke situaties, in enkele waarvan Fernandel prachtig acteren te zien geeft, bijvoorbeeld als hij zich afvraagt, wat met de ton vol geld te doen. De film is in technicolor en de re gisseur heeft zich niet onbetuigd gelaten het Oosters décor een overwegende rol toe te bedelen. „Ali Baba" is een grappige ontspannings film, waarin het Oosters element de Franse satyre alle kansen geeft. Een prettige film. N. Twee prolongaties deze week. In P a 1 a c e „Knock on wood" met Danny Kaye als het phenomeen, dat u doet gniffelen van ple zier. In Luxor „Als het jonge koren rijpt" naar de roman van Colette. Een prachtige film van Helmut Kautner met'n fraaie rol van Maria Schell kan men in Studio bewonderen. Het is „Mensen zoals jij en ik", zich afspelend in Joego slavië tijdens de oorlog en de strijd in beeld brengen van partisanen en Duitsers. In „Erbij" is er reeds over geschreven. Vooral de wijze waarop het natuurlijk levend décor bij de handeling wordt be trokken, de weergaloze fotografie en het „humane" gegeven stempelen deze film tot een der mooiste der na-oorlogse jaren. Onze enthousiaste waardering moge aan beveling genoeg zijn en ons ontslaan van de taak u nogmaals de inhoud te vertellen. Fr. „Mogambo" (Rembrandt) In deze film kan men Clark Gable aanschouwen als een stoere jager op leeuwen, olifanten, panters, gorilla's en op hetgeen de binnen landen van Afrika meer aan fauna bevat ten. Bij deze opwindende bezigheden wordt hij min of meer gestoord door de komst van twee vrouwen, die hem evenzeer op windende ogenblikken bezorgen, hetgeen men wel zal willen begrijpen als men weet dat één van deze vrouwen Ava Gardner is, waarmee zelfs een man die gewend is met wilde dieren om te gaan, heel wat te stel len heeft, vooral als er nog een rivale in ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker oj Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, Afd D Herengracht 209 Amsterdam de charmante persoon van Grace Kelly opduikt. De verwikkelingen op het gebied van de liefde die nogal breed uitgemeten zijn, vormen geen beletsel voor de toeschouwer om zijn aandacht ook te bepalen tot het décor, dat als achtergrond voor deze amou reuze geschiedenis dient. Want de meer genoemde dieren krijgen meermalen de gelegenheid, in hun natuurstaat voor de camera te poseren. Vooral in enige scènes over de jacht op gorilla's is dat bijzonder opwindend. Tussen alle sensationele momenten door vond de cameraman nog ruimsehoots ge legenheid het indrukwekkende Afrikaanse natuurschoon in technicolor vast te leggen. S. K. „Duivels in het zadel" (R o x y). Deze film tracht aan te tonen, welke spannin gen en tendenties er zijn waar te nemen bij de cowboys, die het „Rodeo-riding" beoefenen en daarin een fortuin trachten te vergairen. Maar indien zij zover zijn dat zij kans zien in het zadel overeind te blij ven O) wi'lde paarden en zefs op kwaad aardige stieren, worden zij veelal over mand door de drank- en goklust en hun fortuinen slinken, zodat zij deze uiterst ge vaarlijke bezigheid moeten blijven beoefe nen om rond te komen. Een van de rodeo- grootheden, die dit werk aanvatte om een farm te verdienen, kar. zich verheugen in het bezit van een kordate vrouw (Susan Hay ward) die in zijn zwakke ogenblikken als zijn geheugen en zijn geweten fun geert en in het compagnonschap van een oude rodeo-kampioen, die zijn ster doet rijzen en hem tenslotte op de meeste over tuigende mander door zijn eigen dood aantoont wanneer hij ei- mee op moet houden. H.B. ADVERTENTIE VOOR UW HANDEN maakt handen zacht ali Jluweel Vrijdagmiddag slipte in de Anthonie- straat in Haarlem een vrachtauto door de gladheid van de weg. De auto botste tegen de trottoirband aan, waardoor de lading, bestaande uit balen meel, begon te schui ven en wel zodanig, dat tien balen door de ruit van een bloemenwinkel vielen. Daardoor braken twee ruiten, verscheidene potten met bloemen werden vernield. De schade bedraagt ongeveer 65. Voor zeer moeilijk lerende hinderen Reeds geruime tijd bestaan er bij het bestuur van de Vereniging voor Christelijk buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, die de Prinses Marijkeschool aan de So- phiastraat onder haar leiding heeft, plan nen, onderwijs te geven aan zeer moeilijk lerende kinderen. Met ingang van 1 Januari is in het wijkgebouw der Neder lands Hervormde Gemeente te Haarlem aan de Leidsestraat als afdeling van de Prinses Marijkeschool (hoofd de heer J. Mol) een groepje zeer moeilijk lerende kin deren bijeengekomen. Het bestuur hoopt binnenkort een nieuw naar de eisen des tijds ingerichte school te kunnen ope nen in Haarlem-Zuid. Zoals bekend is op het ogenblik in aan bouw de Prinses Marijkeschool in Haar lem-Noord, die in de plaats komt van de tegenwoordige school aan de Sophiastraat. Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 13, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34. telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in twee villa's in Aerden hout. Door het vernielen van een ruitje is men in het ene huis binnengedrongen; er wordt 27 vermist. Bij het andere huis bleef het'bij een poging tot inbraak: wel werd ook daar een ruitje vernield, maar er wordt niets vermist. HAARLEM, 14 Januari 1955 GEHUWD: 14 Jan., A. A. Hoff en M. W. Hoedt. BEVALLEN van een dochter: 13 Jan., M. J. van WallenburgBoom; 14 Jan., F. J. van den Haak—Berbiers. OVERLEDEN: 12 Jan., A. M. de Vries, 51 j., Crayenesterslaan; 13 Jan., J. B. Fops, 82 j„ Leidsevaart; J. SlotHart, 93 j., Lange Herenvest; A. P. Mulder, 69 j., Rijksstraat weg. ZONDAG lfi JANUARI 195Ö. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 3.30: Liturgische dienst voor slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. H. A. Visser, van Amster dam. Dienst uitg. van de Comm. van Bij zonder Kerkewerk. Vooraf Zangdienst van 6.457 uur. Noorderk, Velserstraat. Zater dag 45: Bidstond in de Gcrfkamer. Zon dag 10.30: Ds. P. J. Mackaaij, van Oegstgeest 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. S. L. Knottnerus, van Hillegom. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk Ds. E. Pot. 10.30: Jeugddienst. Wika W. Veenstra. Gebouw Vrjjz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. J. M. de Jong, van Am sterdam. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. J. E. Drost, van Aerden hout. Rusthuis, Jansstraat. Geen dienst. Jcugdkapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade. 10: Dhr, J. dc Vink. West. Leidsestraat. 10: Dhr. B. Witzel, van Overveen. Centrum, O. Groen markt. 10: Dhr. W. C. de Groot. Eglise tVal- lonne. 10.30 h.: Service présidé par le pas teur J. F. Baudraz. Church of England, Kin derhuissingel. Evening Service 3 pm. Rev. D. Mossman. Alle-Dag-Kerk. Contactbijeen komsten met Gerepatrieerden in de Pasto- tie der roederkerk, Parklaan 32. Maandag 7.30 en Woensdag 3. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking in de Broederkerk. Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. G. Beekman, van Elburg. Woens dag 7.30: Ds. J. v. Dijk, van Garneren.Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Hr. de Vries, v. Den Helder. Woensd. 8: Dhr. Visser van Haarlem. Zuiderkapel. Zuider straat 15. 10: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Gerrit Abbink. Onwekkingssamen- komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Dickhout, Herv. pred. te IJmuiden, met zang door Jettie de Gier-Visser, sopraan te Hillegom. Vr(je Evangelische Gemeente, Geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Cand. M. Nijkamp. „De Vrije Gemeente", Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Prof. J. A. C. Fagginger Auer. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgeb. Schoterweg, hoek Pijnboomstr. (Oppas dienst!) Dinsdag 7.30: Jeugdclub 1215 aan de kerk) 8: Jonge lidmatenkring in Jeugd- gebouw Schoterweg. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes. Wees- en Öudenliedenhuis. 8: Wijk- avond Wijk 1. Gebouw Ged. Oude Gracht 104. Ver. Doopsgez. Gemeente 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Mej. B. Luikinga. Jeugddienst. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Me'j. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk, W'ilhelminakerk. Ged. O. Gracht 57-59 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. Js. v. d. Linden, van Rotterdam-Delfshaven. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Begijnhofka pel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Donderdag 8: Ds. J. P. Geels, Bijbellezing. Ger. Gem. Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. A. F. Honkoop. Ger. Gem., L. Mar- garethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrij dag 7.30: Ds. Ketterij. Oud-Ger. Gem. in Ne derland, Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. Mieras, van Krimpen a. d. IJssel. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijn hof. 10.30 en 7: Ds. J. Louw. 8.15: Jeugdsa menkomst. Leger des Heils, Schagchelstr. 26 Zaterdag Straatzang. Zondag 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan o. 1. v. Majoor en Mevr. M. Souverein. Dinsdag 2.30: Gezins bondsamenkomst. Donderdag 7.30: Kadetten van de Kweekschool o.l.v. Brig. Ph. v. Dalen. Iedere Zondag kindersamenkomsten om 12 uur. Leidster van de jeugd M. Bruis. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. E. Schuurman 7.30: Jeugddienst met medewerking van Jeugdclub „Gideon" Donderdag 7.45: Gebedsure. Vrijdag 7.30: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heercn, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangeliegcmeente. Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. J. H.Schat. 12—13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. De Christenge meenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zon dagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwij- dingsdienst. Zevendo-Dags Adventisten, .Ta- cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkcrk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijneslraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: ••Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Soefi-Bewcging. Iedere Zondagmorgen 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium. Prinsenhof. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Koclensmid- v. d. Staay, Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Geen familie avond. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zon dagsschool en Jeugddienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. H. Av. 7: Dr. L. D. Terlaak Poot, van Amsterdam. Jeugddienst. Immanuëlkerk. 9.30: Dr. G. Ph. Scheers. m. m. v. het Kerkkoor. Uitzending voor de Wereldomroep. Samenwerkende kleinere kerken. Kapel Sionskerk. 7.15: Mej. Dr. Herfst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dhr. J. B. Schouwink. Ver. Doopsgez. Gem.. Noorder kapel, Indischestraat 10.30: Ds. C. Souten- dijk. Stichting Petra. Woensdag 8: In ver band met verbouwing van de zaal: Samen komst Maasstraat 8. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. H. W. Wierda. Sionskerk, Eksterstraat. 8 45: Ds. H. W. Wierda. 3.30: Ds. P. de Ruig. NoorcI- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.15: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Ma- ris, Voorbereiding H. Avondmaal. Leger des Heils. Ceramstraat 4, in de poort. Zaterdag 7: Straatzang. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 7: Openluchtsamen komst Soendaplein. 8: Verlossingssamen komst. 12 en 4.30: Jcugdsamcnkomsten Maandag 7: Straatzang Bloemendaal Spoor weg. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. Woensdag 1.30, 3 en 4.30: Jeugdontspanning- samenkomsten. Donderdag 7.30: Soldaten- samenkomst. Leiders: Kapitein en Mevrouw Joh. C. en A. van Huizen-v. Ede. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op 'het Wilhelminanlein. 10: Ds. Oskamp, H. Av. 19: Ds. van Dijl, H. Av. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. H. Cramer, Oostzaan. 19: Ds. R. v. d. Mast, Overveen. Aula Chr. Ly ceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Kapel Irene, op Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Ned. Chr. Gemeenscliapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk; Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. Boonstra. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Avondmaal. 10.30: Zon dagsschool. Tyo H. van Eegheninstituut, v. Lennepweg. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Heidinga. N. H., Haarlem. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. B. J, Naessens, van Heemskerk. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. H. Avondmaal. 10.30: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel. 1215 jaar in Maranatha. 10.15: Jeugdkerk 1620 jaar in Maranatha. Dr. C. Spoelder. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuter school Boslaan. 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Dr. A. van Biemen, Hv., Bentveld. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. A. C. van Nood, v. Velsen. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Ba- ADVERTENT1E Eén enkel tabletje in de mond geeft reeds ver lichting. Handige platte doosje a 50 ct bij Apoth. en Drog. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM vinck, van Baarn. Vrije Kath. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Visser, te Overveen. 10.15: Zondagsschool Julianakwai-tier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 1213: Zondagsschool Ramplaankwartier, Beatrixschool en Irene. Marine Hospitaal. 10: Ds. H. Woldendorp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer, Voorbex-, H. Avondmaal. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. Vooi'ber. H. Av. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. P. E. C. Eerhard van Hillegom, Voorbereiding H. Avondmaal. 3: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 9.30 Ds. J. A. van Bo ven, H. Doop en voorber.H. Avondm. 3: Dienst. Bethelkapel 10: Vic. W. van Beem, van Amsterdam. 7: Ds. C. Jongeboer, van Lisse, Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. L. Bergex-, van Halfweg. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 Ds. J. C. Salverda, bevestiging van een ouderling. 7: Vic. L. C. Baljé, Jeugddienst.Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. D. Hoornstra, H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 7: Ds. G. Was senaar. IJmuiden-Oost. „De Toorts". 9: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Ilerv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Voor ber H. Avondmaal. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. Voorbei-. H. Av. 7: Wika van Ginkel. Bijz. dienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Mevr. T. H. de Ru- Offeringa. 10.30: Ds. R. H. Oldeman, Medew. Kerkkoor. 7: Jeugddienst. Ds. F. L. van Duijkei-en, Pred. te Amsterdam-W. Ned. Prot. Bond, Brugsti-aat 15. 10.30: Dr. S. M. A. Daal der, pred. te Haarlem. 7: Jongerendienst. Dr. J. A. Schi-eudei-, Dii-ect. Lyceum te Sant poort. Geref. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. H. Doop. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeensclianshond, in „Ons Huis". Dinsdag 7.30: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Dhr. G. H. Wolfersberger, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. Schouten Ger. Kerk. art. 31 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud- Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Hè, wat ploeterden ze daar heerlijk in de beek! In het frisse water waren ze meteen de warmte vergeten. Lekkerhè?" lachte Bunkie, die dapper rondzwom. „Heerlijk, zeg!" vond Oepoetie. En ook Rick had het daar best naar z'n zin. „Gemakkelijk is dat zohet zwembad vlak naast je deur!" zei Oepoetie. „Ja, en het kost ons geen cent ook!" stelde Rick vast. „En er is ook geen gedrang bij de kleedhokjes", lachte Bunkie. Ze zwommen en ploeterden lekker in het rond en hadden het heerlijk in het water. Toen keek Bunkie opeens op. „Kijk nou eswat komt daar aandrijven?" zei hij. Het was een boomstam, die langzaam op de golfjes van de beek kwam aandrijven. „Dat is een mooie boot!" vond Bunkie. „Daar wil ik wel eens op meevaren!" Toen de drijvende stam dichterbij gekomen was zwom hij er heen; en toen klom hij er op en zette zich schrijlings op de stam. „Zo gaat-ie best!" lachte hij. „Vort, bles!" Alamak, 14 te Madras. Aichiba, 14 Madeira n. Buenos Aires. Arendsdijk, 14 te Boston. Armilla, 15 te Soerabaja. Artemis, 13 v. New York n. Curasao. Averdijk, 13 v. Boston n. Philadelphia. Agamemnon, pass. 14 Ouessant n. Amsterdam. Albiieo, 14 v. Rio Grande n. Rosario. Alcyone. 14 v. Bahia n. St. Vincent. Aldabi, 14 te Antwerpen. Alkaid, 14 te Bahia. Araor, 14 y. Beyrouth n. Iskenderun. Applngedijk, Ï4 te Rio de .Janeiro. Arendsdijk, 14 v. Bosten n. Philadelphia. Arundo 15 le Charleston. Alblasserdijk, 15 te Antwerpen. Algenib, 15 v. Hamburg n. Antwerpen. Alioth, 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Ariadne, 14 v. Hambui-g n. Amsterdam. Bawean, 15 te Singapore. Bennekom, l.v3. Iquique n. Pisco. Blitar, 14 v. Napels n. Genua. Bpschfontein, 14 Guardafui gepass. n. Mombasi Bacchus, 15-te Rotterdam. Bloemfontein, 14 140 m. ZO. Madeira Bonaire, 14 v. Amsterdam n. Georgetown. Caltex Pernis, 14 Ouessant n. Rotterdam. Ceronia, 15 te Port Lincoln. Chama, 14 v. Soerabaja n. Balikpapan. Cistula, pass. 14 Ceylon n Mena el Ahmadl Cro-nenbui-gh. 14 te Onton. Drente, 15 te Singapore. Duivendijk, 14 te Bremen. Eemdijk, 14 v. Havana n. Vera Cruz. Elmina. 14 te Takoradi. Friesland (KRL), 14 v. Makassar n. Balikpapan. Friesland (SSM). pass. 15 Ouessant n. Huelva. Gaaslerland. 14 te Rio de Janeiro. Gooiland, pass. 14 Kp. Verdische eil. n. Recife. Gouwe, 14 v. Hamburg n. Blyth. Graveland, 14 te Pto Alegre. Gordias, 15 te A'lgiers. Houtman, pass. 14 Minikoy n. Belawan. Hera, 15 v. Georgetown n. Paramaribo. Hersilia, 15 te Barbados. Ittersum, 13 v. New Orleans n. Jacksonville. Hos 14 v. Saloniki n. Istanboel. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 v. Melbourne naar Sydney. Jagersfontein, 14 v. Genua n. Livorno. Kanmun, pass. 14 Perim n. Suez. Kota Baroe, pass. 14 Guardafui n. Belawan. Lawak, 14 te Trinidad. Langkoeas, 15 te New York. Harenberg, 15 te Hamburg. Lekkerkerk, 14 v. Genua n. Marseille. Leuvekerk, 15 v. Suez n. Aden. Loppersum, 15 te La Goulete. Leersum, pass. 13 Vlisstngen n. Houston. Madoera, pass. 14 Perim n. Mogadiscio. Marisa, 15 te Malta. Mitra, pass. 14 Azoren n. Curagao. Mataram, 15 te Antwerpen. Mydrecht, 15 te Vlissingen. Nestor, 16 Barbados verwacht. Noordam, 14 700 m. W. Ouessant n. Rotterdam Oranje, 14 v. Suez n. Colombo. Oranjestad, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Ondina, 15 te Suëz. Ootmarsum. 15 te Houston. Orion, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Algiers. Orestes, 15 te Antwerpen. Pendrecht, pass. 14 Gibraltar n. Nynashamn. Pieter S, 14 v. Hoek v. Holland n. Cardiff. Prins Alexander, pass. 14 Kp. Vilano h. Lissabsj Prins Maurits, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Radja, 15 te Tj. Priok. Raki, 14 v. Singapore n. Belawan. Rlta, 14 v. PI ad ju n. Penang. Rijnkerk, 14 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Rotula, verm. 13 v. Thameshaven n. Rotterdam Rijndam, 15 te Le Havre. Salattga, 15 te Tj. Priok. Sirra-h, 13 v. Cristobal n. Houston. Sommelsdijk, 13 v. Cheribon n. Houston. Stad Lelden, 13 te Duala. Stad Maastricht, pass. 14 Finisterre n. Sluiski] Stad Schiedam, 14 v. Narvik n. Bagnoli. Salawati, pass. 14 Perim n. Bahrein. Samarinda, pass. 14 Kp. Hatteras n. New Orleaei Scherpendrecht, 15 te Rio de Janeiro. Sibajak, pas. 15 Lissabon n. Rotterdam. Tltus, 13 te Constantza. Tominl, 14 dwars Balearen n. Aden. Trompenberg, 14 te Hamburg. Tamo, 15 te St. Vincent. Tara, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Temate, 14 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Tiba. 14 v. Buenos Aires n. Rosario. TJisadane, 15 te Buenos Aires. Tero. 14 te Mar del Plata. Van Linschoten, 14 te Amsterdam. Van Spilbergen, 14 v. Abidjan n. Matadl. Willemstad, 14 te Pto Limon. W. Alton Jones, pass. 14 Bermuda n. Phlladelphij Waterman, 14 600 m. NO. Guadeloupe. Westerdam, 14 185 m. Z.ZO. Kp. Race. Westertoren, pass. 14 Kanarische eil. n. Kaap. stad. Willem Ruys, pas. 14 Guardafui n. Port Said. Wonogiri, 15 v. Marseille n. Liverpool. Wonorato, pass. 15 Perim n. Ummsaid. Zeeland (SSM), 15 te Tyne. Zeeland (KRL), 13 v. Hallfax n. Boston. Schepen met passagiers, repatriërepdjj en emigrerenden Aldabi, vertr. 19 v. Rotterdam n. Buenos Alr« Alhena, 19 Antw., 21 Rotterdam verw. Ainati, 17 Montevideo, 19 Buenos Aires verw, Bloemfontein, 18 Southampton, 19 Antw. 20 Am sterdam verwacht. Bonaire, verm. 14 v. Amsterdam n. Georgetown Boschfontein, 17 Mombasa, 25 Tanga verw. Boskoop, 13 te Barraoquilla. Cottlca, vertr. 16 v. Paramaribo n. A'dam. Groote Beer. vertr. 28 v. Rotterdam n. New York Irdrapoer?., 16 Belawan 26 Aden verw. Jagersfontein, verm. 14 v. Amsterdam n. Durban Joh. v. Oldenbarnevelt. 15 v. Amsterdam le Sydney, vertr. 16 v. Sydney n. Soerabaja. Maasdam, cruise, 15 te Havana,19 New York verwacht. Nieuw Amsterdam, cruise. 18 New York verw. Noordam, 17 v. New York te Rotterdam verw, Oranje. 21 Colombo 24 Belawan verwacht. Oranjefontein, vertr. 23 v. Durban n. A'dam. Oranjestad, vertr. 20 v. Amstredam n. Cristobal Rijndam, 14 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, 18 v. TJ. Priok te Rotterdam verw. Waterdam, 15 Cucagao, 17-18 Panamakan. verw, Waterdam, 15 Curagao. 17-18 Panamakan. verw. Willem Ruys, 18 Port Said 21 Napels 23 Gibraltar verwacht. Willemstad 15 v. Amsterdam te Cristobal verw. vertr. 16 v. Cristobal n. Amsterdam. Zuiderkruis, vertr. 21 v. Amsterdam n. Kaapstad KLEINE VAART Adm. Courbet, 14 v. Rotterdam te Newross. Adm. De Ruyter, 14 v. Hamburg n. Great Yarmouth. Afiena, 13 v. Odense te Hamburg. Alcetas, 12 v. Malta n. Bari. Adm. Nelson, 14 v. Newross te Arklow. Algarve, 15 v. Rotterdam te Cork verw. Amblorlx, 14 v. Rotterdam te Passages verw. Aries, pass. 14 Vlissingen n. Liverpool. Ary Scheffer, 13 rede Le Treport. Auriga, 13 v. Antwerpen te Odense. Bab T, 13 te Bordeaux. Barbara, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Brouwersgracht, 14 v. Helsinki te Kotka. Berend N, pass. 13 Vlissingen n. Antw. Bergslngel, pass. 14 Vlissingen n. Liverpool. Bestevaer, 14 v. Rotterdam te Grimsby. Betty Anne S, 15 v. Newport te Lissabon verw. Bill S, verm.' 14 v. Rotterdam n. Dublin. Birmingham, 13 v. Grangemouth n. Rotterdam Cormoran, pass. 14 Vlissingen n. Londen. Corsica, pass. 13 Vlissingen n. Alloa. Dëpa, 14 v. Boston n. Antwerpen. Draco, 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Dido. 14 v. Amsterdam n. Bordeaux. Draco, 14 v. Amsterdam n. Rotterdam. Dulveland. 14 v. Wear te Amsterdam. Ellewoutsdijk, verm. 14 v. Swansea n. R'dam. Encarnacion, pass. 13 Fem. Noronha n. Monte video. Erasmus, pass. 13 Kiel Holtenau n. Aalborg. Fiona, pass. 13 Vlissingen n. Rotterdam. Frans Bohmer. 14 v. Port Etienne te Dakar. Gaasterland, 14 v. d. Tyne te Amsterdam. Gerrie S, verm. 14 v. Vianna n. Guernsey. Grebbestroom, 13 v. Amsterdam n. Liverpool. Hast V, pass. 14 Vlissingen n. Plymouth. Henrica, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Henri ca b. 14 v. Amsterdam te Zwijndrecht. Hoe Vinces, verm. 15 v. Maassluis n. Boston. Ilias, 13 te Rotterdam n. Malta. Johan, 14 v. Londen n. IJmuiden. Jo. 14 v. Vlissingen n. Norresundby. Joost, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Keizersgracht, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Lucas Bols II, 13 bij Wight n. IJmuiden. Larix, 11 te Zaandam. Marietje Bohmer, 13 v. Randers te Falkenberg. Marwit, 13 v. Par te Amsterdam. May Mere, 15 v. Londen te Antwerpen verw. Menkar N, 13 v. Montevideo n. Antwerpen en Rotterdam. Monica, pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Mount Everest, 14 v. Antw te Vlissingen. Mira, 13 v. Huil te Kingslynn. Myfem, 13 te Kiel schuilend n. Rouaan. Mypuck, 13 te Kiel n. Parijs. Nieuwland, 13 v Rotterdam te Leith. Noorderhaven, pass. 14 Brünsbütfel n. Bremen. Poortvliet, pass. 13 Lizardhead n. Sligo. Pavo, 13 te Vastervik, Ponto, 12 v. Nantes n. Bayonne. Ponza, 13 te Londen. Phidias, 13 te Lissabon n. Faro. Rose Marie, pass. 14 Vlissingen n. Gothenburg. Setas, pass. 13 Vlissingen n. Liverpool. Surte, 13 v. Skagen n. Rotterdam. Spora, 14 v. Bayonne te Garston verw. Tilly, 13 te Huil. Ton S, 13 v. Portsmouth n. Duinkerken. Twin, 14 v. Vlissingen n. Zee. Unitas, 14 v. Harllngen te Zwijndrecht. Viking. 14 v. Rossalre te Rotterdam verw. Walcheren, pass. 14 Vlissingen n. Antw. Westerschelde, verm. 14 v. Rotterdam n. Liver pool. Westropa, 14 dwars Scheveningen n. Kopenhagen Wieka. pass 14 Vlissingen n. Lomma. Willy, 13 v. Gothenburg n. Londen. 45) „Wel, allemensen! En wat vertelde ze je precies? Ook al zou haar verhaal op feiten berusten, dan is er voor jou nog geen reden om zo'n houding tegenover mij aan te nemen!" "Ze vertelde me o.a. dat jij en lady Tremaine verliefd op elkaai bent geweest. Kun je dat ontkennen?" „Als je daaronder wilt verstaan, dat ik twee jaar geleden in een zomervacantie gedurende een dag of veertien onweer staanbaar aangetrokken werd door Sara, dan beken ik ja, dat dit inderdaad het geval is geweest. Ik had verlof en we gingen gedurende die korte periode veel samen uit; 't was een vlaag van verliefd heid, zonder diepere gevoelens Zij trouw de kort daarna met sir Charles, ik wenste haar geluk en dacht nooit meer over haar. Vind je dat een geval om zoveel drukte over te maken?" Natuurlijk had 't hem destijds wèl enige moeite gekost, om over fl.e geschiedenis met Sara heen te komen en was er enige tijd verlopen voordat hij de hemel had gedankt, dat hij uit haar ban was gekomen, maar dat behoefde hij thans Anna niet te zeggen. „Van haar kant was 't echter meer dan een voorbijgaande verliefdheid", merkte Anna op. „Ze trouwde met sir Charles om zijn geld en positie, maar ze bleef van jou houden.... Ze kwam enkel en alleen naar Wenen, omdat ze wist, dat jij hier ook zou zijn." Kim, die wist, dat dit de waarheid was, antwoordde geërgerd: „Dat is volkomen ongegrond en lijkt aardig op laster! Heeft juffrouw Pilson dat beweerd „Inderdaad, juffrouw Pilson beweerde dat en kon 't ook bewijzen. Ze heeft 't lady Tx-emaine zelf tegen jou horen zeggen. En ze wist maar al te goed, dat lady Tremaine aanvankelijk helemaal niet wil de komen. Nee, Kim, daar is niet onder uit te komen, de feiten spreken voor zich „Ik ben niet van plan er met jou over te discusssiëren, Anna. Noch met jou, noch met wie ook wens ik sir Charles' echt genote te bespreken." Er vonkte iets in Anna's lichtbruine ogen. „Je bent wel zéér loyaal ten op zichte van haar". „Dat wil ik ook zijn", antwoordde hij met nadruk. „Loyaal ten opzichte van hen beiden". Het meisje haalde haar schouders op. „Ze boffen met zo'n toegewijde, getrouwe dienaar! Wat mij betreft, ik heb verder niets meer te zeggen. Ben je nu van plan tei-ug te gaan naar het chalet en mij al leen verder te laten wandelen, zoals ik je gevraagd heb?" „Ik denk er niet aan! Hoe kun je toch zo onredelijk zün. Anna? Sara Tremaine betekent niets voor me en je weet dat heel goed! Er is geen enkele reden voor ja loezie. „Jaloezie?" viel Anna uit. „Ik jaloers op die vrouw? Wat een waanzinnig idee!" „Maar als je dat niet bent", vroeg hij en er kwam een plagende uitdrukking in zijn ogen, waarom maak je er dan zo'n drukte over? Ik kan je niet volgen. Kom, lieveling, doe toch niet zo dwaas!" Ze ging niet in op zijn verzoeningspo ging. „Misschien begrijp je 't niet, maar voor mij is de hele situatie ondragelijk en afstotelijk geworden. Jij en die vrouw sa men in hetzelfde huisterwijl er dat geheim tussen jullie bestaat.en ik van niets weet.ik voel me erdoor beledigd, ik voel me goedkoop „Schei uit", zei hij heftig. „Er zijn gren zen ook aan hetgeen ik me door jou laat zeggen! Ben je gek geworden, Anna? Zij en ik onder eenzelfde dakwat zou dat? Wil je insinueren Ze keek hem ontsteld aan. Ze had niet verwacht, dat hü werkelijk boos op haar zou worden. Hooghartig als ze was, vond ze het logisch dat zij hem de waar heid vertelde en dat hij haar deemoedig aanhoorde. Heftiger dan haar bedoeling was. riep 'ze uit: „Ik insinueer niets! Hoe durf je zo iets van me te denken?" ,.Ik zei alleen dat ik de situatie ondra gelijk vond, dat ik 't niet kan aanvaarden. Wil je me nu verder alleen laten?" „Niet voordat we dit uitgepraat hebben. Ik wens niet van die vage toespelingen, noch ten opzichte van mij, noch ten op zichte van Sara. „Ik zal er juffrouw Pil son ook over onderhouden". „Als je mij niet alleen wilt laten, dan ga ik er zelf maar van door", antwoordde ze met van drift overslaande stem. Ze sloeg een zijpad in waar hoge sneeuw lag en het struikgewas aan weerskanten het lopen bemoeilijkte. Met een vastbera den trek om zijn mond, volgde Kim haar. Ze hield de takken van de struiken niet voor hem vast en tot tweemaal toe striem den de terugspringende twijger. in zijn ge zicht. Er sprongen tranen van pijn in zijn ogen. „Allemensen Anna, kun je die takken niet tegenhouden?" riep hij vol veront waardiging uit. Ze antwoordde niet, maar liep zo snel mogelijk verder. Bijna kreeg hij voor een derde maal een striem van terugspringen de takken. Hij had het gevoel, dat hij nog nooit in zijn lever, zo boos was geweest. Zo kon Anna Glendenning, Irina Igorov- na's dochter, dus ook zijnwelnu, hij had schoon genoeg van haar! „Ik ga terug", riep hij haar na, „een prettige wandeling verder in je eentje!" Ze draaide zich naar hem om en zag de rode striemen op zijn gezicht. En even- koppig en boos als ze daarnet was ge weest even berouwvol was ze thans. „Oik heb je pijn gedaan 't spijt me héél erg!" riep ze vol oprechte ont steltenis uit. Kim keek haar recht in de ogen. „Het spijt mij ook", zei hij onbewogen, „en ik wens je bij deze verder het beste Anna!" „O nee, Kim, wacht even.... Vergeef 't me!" Ze was echter té laat. Zijn boosheid had de overhand en hij voelde zich ijskoud en onverzoenlijk. „Ik vergeef 't je", antwoordde hij op de zelfde onbewogen toon. „En laten we 't daar bij laten. Wat mij betreft is dit het einde." „O, Kim, ik liet me door drift mee slepen. Ik bedoelde 't echt niet zó....! Dat arme gezicht van je met die strie men. ,,'t Was wél je bedoeling mij te kwet sen, Anna. Het gaat niet om die takken, die mij raakten, maar het gaat om jou! Jij deed dit met opzet, je wilde me met opzet pijn doen. Als dit de manier is, waarop jij aan driftbuien toegeeft, dan wens ik daarvan voortaan verschoond te blijven. Dan spreken we een andere taal en leven in een andere sfeer." Ze had moeite haar opnieuw opkomende drift in bedwang te houden, toen ze ant woordde: „Je blaast 't te veel op. Ik bied je mijn verontschuldigingen aan, het spijt me werkelijk héél erg, maar dan behoef jij niet zo'n houding van beledigde maje steit aan te nemen! Het komt heus wel méér voor zelfs in je dierbare Enge land dat een vrouw een man in het gezicht slaat. „Dat wil ik niet ontkennen. Er zijn in derdaad mannen, die zich door een vrouw laten slaan, maar ik behoor daar toeval lig niét toe. We zullen dus alléén verder gaan, precies zoals je al gezegd hebt, dat je 't wenste." „Bedoel je....?" „Je hebt me gezegd, dat ik niet langer de Kim was, die je meende te kennen. Wel.... jij bent voor mij niet langer de Anna, die ik dacht te kennen. Daarmee is de zaak in 't kort uiteengezet." „Zoals je wilt", antwoordde zé en er kwam een koppige, hooghartige trek op haar gezicht, ,,'t Is dus uit tussen ons.... We zullen terugkeren tot de houding van goede bekenden, zoals 't in het begin was. Je zult 't met me eens zijn, nietwaar, dat we de schijn van goede vriendschap moe ten ophouden gedurende de korte tijd, dat ik nog in Wenen zal zijn." „Natuurlük!" „Wat een geluk", vervolgde ze onbe wogen, „dat we niets behoeven te herroe pen of ongedaan maken! Het was inder daad héél verstandig van me al be sefte ik 't toen niet helemaal om mijn toestemming voor een officiële verloving te weigeren. Ik behoef zelfs niet het me lodramatische gebaar van het teruggeven van de ring te maken." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6