Nieuw HBC-terrein in wording Freesia's voorde tuin KNOPEN VAN KOEMELK EN VISZILVER Russische Vrijdagavond van het N. Ph. O. ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Model-uitvoering Tsjaikofsky's Vijfde en Sjostakowitsj' pianoconcert in C Drie sportvelden met tribunes aan de Cruquiusweg 7 jEmigranten op de Geld van hospita verduisterd Ijsbanen Klever laan en Volharding geopend bodem van de zee WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Warme winterdranken Machinale kokkin lalith. Wij hebben een tijdje staan kij ken naar een klein jongetje, dat bezig Vas met een pincet in iedere rondel vier stukjes paarlmoer te prutsen. De imitatie ceramiek knopen, die een tijdlang zeer in de mode zijn geweest, hebben wellicht hun grootste tijd gehad, maar zij worden ook thans, maar dan ^Uocr de^Orouw ADVERTENTIE De koude waarmee Januari is be gonnen lokfe niet bepaald tot een dren telende wandeling langs Haarlemse winkelramen. Er zijn daarom geen ver liefde blikken geworpen op mooie étaia- ges, integendeel, ik heb mij in gezwinde pas gehaast naar een mijner vriendin nen om bij haar in de keuken een elec- trisch wonder te zien, een keuken machine. Nauwelijks heb ik in vol komen onschuld het nieuwe jaar betre den, mij met de liefde voor de arbeid die mij zo plichtmatig kenmerkt ver heugend op twaalf maanden huishou den, of ik struikel over deze machinale kokkin. Er valt met mij te praten, zelfs als het arbeidsbeperking betreft, maar deze machine blijkt te duur. Het is deze grief die ik nadrukkelijk voorop moet stellen. Nooit zal ik in het nieuwe jaar tneer in het eerlijke zweet mijns aan- schijns kunnen zwoegen zonder de ge dachte aan mijn vriendin die eenvoudig haar machine laat snorren en daardoor tijd over houdt voor haar Libelle en Elsevier. (Ik ben nog met het Kerst nummer bezig.) Het ding hoeft alleen gevoed te worden, natuurlijk met smeer olie, maar voor het overige naar belie ven met koffie, boter, aardappelen, sui ker, noten, eieren, wortelen, vruchten. kortom, al wat zijn machinale muil be reidwillig verzwelgt. Dit veelzijdige en nuttige huishoude lijk electrische apparaat heet dus keu kenmachine. Allerlei vervelende kar weitjes, zoals aardappelen schillen, kof fie malen, deeg kneden, worden een plezierige bezigheid omdat ze maar en kele ogenblikjes duren. Aan het toestel dat ik gezien heb kunnen op vier plaatsen de hulp apparaten worden aangesloten: de mengarmenf deeg klopper, garde en deeghaak), de li quidiser of meng beker, een vlees molen, aardappel- schrapper, puree- zeef, schaaf- en rauwkostmolen, vruchtenpers (mat pit- tenzeef), bessenpers, worsttrechter en de koffiemolen. En tenslotte is er de mengkom waarin alle ingrediënten voor het te bereiden gerecht worden klaar gemaakt. Ge ziet wel dat dit indruk wekkend instrument gerekend heeft met het hele voedselterrein. Niemand zal de hulpapparaten alle tegelijk aanschaffen en het zal ook niet nodig zijn ze alle te hebben. Maar de mogelijkheid om het huishouden nog prettiger en nog een voudiger te maken is er. Ge behoeft er de hand niet meer voor Onder dit opschrift leest U in Libelle van 22 Januari een ont hullende reportage over het leven van de vrouwen in Neêrlands twaalfde provincie: de Noordoost- polder. U zult ervaren hoe weinig U eigenljjk weet van dit leven in de polder en in de groeiende stad Emmeloord. In datzelfde nummer wordt U uit genodigd mee op bezoek te gaan bij bet gezin van de dichter Bertus Aafjes, dat een kasteel be woont in het Zuid-Limburgse heu velland, terwijl Scheherazade een boekje opendoet over de vrouwen bladen van de vorige eeuw, de prille voorloopsters van Libelle. Elke week opnieuw verrast Libelle U met opvallende reportages en hoogst interessante artikelen uit De meisjes, die op de knopcnfa- hriek in Spakenburg werken, gebrui ken zelf nooit de producten, die on der hun handen vandaan komen. Niet omdat zij ze niet mooi vinden of zo, maar doodeenvoudig, omdat zij de Spakenburgse klederdracht trouw zijn gebleven en daaraan komt nu eenmaal geen knoop te pas. Wel veiligheidsspelden. Daarmee zijn bijvoorbeeld de korte katoenen mouwtjes duidelijk zichtbaar op het jakje gespeld. Ongeveer 360 mannen en meisjes uit Spakenburg zijn in de moderne knopenfabriek dag in, dag uit bezig allerlei sieraden voor de kleding te vervaardigen. Terecht mag dit woord worden gebruikt, want de knoop heeft een grote evolutie on dergaan en is van noodzakelijk hulpmiddel bij de sluiting versierend element geworden. Die ontwikkeling van knoop tot bijouterie heeft bo vendien meegebracht, dat hij, even als alle onderdelen van de kleding en opschik, onderhevig is aan de grillen van de mode. TWEE MAAL PER JAAR wordt op deze fabriek een geheel nieuwe collectie gemaakt. Dat betekent een massa her senwerk en inspiratie en dat zal u dui delijk worden, als wij u vertellen, dat een collectie uit zo'n vijfhonderd nieuwe modellen bestaat. Voeg daar dan nog bij, dat in de loop van het jaar honder den speciale bestellingen binnenkomen, waardoor het aantal „creaties" zich jaarlijks tussen de vijftienhonderd en tweeduizend beweegt, vermenigvuldig dat aantal dan nog eens met enkele duizenden per soort en u kunt zich zo'n beetje voorstellen met welke fabelach tige getallen de Spakenburgse knopen- makers plegen te werken. Toen wij op onze rondgang door het bedrijf een gedeelte van de magazijn- voorraad te zien kregen, moesten wij even denken aan ons ouderwetse vlooienspel. Hier zagen wij de rondel- len, platte, saaie rondjes, die later in model worden geperst en dan allerlei gevarieerde vormen krijgen. Dit is ook de plaats waar de platen galalith een caseïneproduct, gemaakt van koeien- melk worden bewaard. Galalith is tegenwoordig het voornaamste bestand deel van knopen, zodat er alle reden is te zeggen, dat wij deze langs een om weg aan de koe te danken hebben. MAAR ER TS NOG EEN ANDER DIER, dat een belangrijke rol sneelt bij het totstandkomen van de knoon: de vis. Van zijn glanzende schubbetjes wordt het zogenaamde viszilver verkre gen, een taaie, glimmende vloeistof, dat wordt toegevoegd aan de grondstof van verschillende soorten knopen, waardoor zij een glinsterend, geaderd effect krij gen. Uit. het galalith kunnen de knopen in keurige rijtjes worden gestanst, maar het is ook mogelijk dit materiaal in Freesia's zijn algemeen bekend en ook zeer geliefde snijbloempjes; ze ver spreiden een heerlijk aroma, men kan er lang plezier van hebben en al die bijzondere tinten laten zich zo door el kaar zo aardig schikken in een fijn ge slepen glas. Er is voor de liefhebsters van Free- siaar goed nieuws- er zijn nu soorten: de Paradijs-Fi eesia's, die in de volle grond van de tuin gepoot kunnen worden en waarvan men in de loop van de zomer volop geurige bloemen kan verwachten. Het zou nu nog te vroeg zijn ze te poten; ze moeten nu echter wel zo spoedig mogelijk besteld worden; de voorraad is niet zo groot en anders vist men straks achter het net. U kunt de bolletjes dus nu bestellen en dan tegen half April in de volle grond van de tuin uitpoten; ze verlangen een humusrijke grcfid en wanneer men geen oude stalmest Wn bemachtigen kan men ook heel goedff'resultaten bereiken met de bekende korrelmest. Verse koemest verdragen ze beslist niet. Om mislukkingen te voorkomen is het noodzakelijk de grond na het poten de eerste weken goed vochtig te houden. Freesia's nu ook voor de tuin. Geef de Freesia's een zonnig en beschut plekje; dat hebben ze wel nodig. Ze worden op een diepte van ongeveer acht centimeter gepoot en aanstaande zomer kunt u dan allerlei kleuren uit eigen tuin snijden en dat is toch al een attractie op zich zelf. G. KROMDIJK De opleving van de belangstelling voor een eigen nationale muziek in Rusland in de eerste helft der negentiende eeuw was geen verschijnsel dat op zich zelf stond. In tal van landen van Europa kon men een zelfde hernieuwde aandacht voor de mu ziek van eigen bodem waarnemen en uit die aandacht kwam het streven voort om een eigen toonkunst te ontwikkelen, waar voor de grondslag door de in het volk levende liederen werd gevormd. In Rusland ging in de eerste helft der negentiende eeuw de krachtigste stimu lans uit naar de componist Michael Glinka. Practische voorbeelden gaf hij met zijn beide opera's „Het leven voor de Tsaar" en „Russian en Ludmilla", van welk laatste muzikale toneelwerk gisteravond op het Vijfde Vrijdag-concert van het Noord hollands Philharmonisch Orkest de ouver- ture tot uitvoering kwam. Jamrrier, dat men verstoken blijft van de kennismaking met de overige muziek van deze sprookjes opera. De ouverture bleek in de vlotte, verzorgde uitvoering onder leiding van Toon Verhey een fris en melodieus-aan trekkelijk stuk. De ouverture diende deze keer als inlei ding voor het Pianoconcert in c op. 35 van Dimitry Sjostakowitsj. een werk, dat even eens kennelijk voortbouwt opu de eigen volksmuziek. De rhythmiek, de motieven en me lodieën spreken daarvan een taal, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Maar de verwerking van die elementen is wel heel sterk persoonlijk. Sjostakowitsj speelt een gedurfd spel, uitgelaten en niets ontziend. Hij slingert de toehoorders de ene volksliedachtige melodie na de andere voor de voeten in een uitdagende over vloed. Maar ook geeft hij, als in het Lento, gevoelige lyriek in warme koeste ring als een kostbaar persoonlijk bezit on der eigen hoede en dan maken we kennis met een componist die zijn clownesk sar casme, zijn daverende spot en zijn felle woede, kan laten varen voor een stille meditatie. Een modern werk. dit pianoconcert, ja. maar met al zijn subjectiviteit door en door romantisch van karakter. De toepassing van de trompet als tweede solo-instru ment geeft aan al de gevoelsontladingen een nadrukkelijk accent. De pianist Geza Frid was bij deze uit- ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W N WOLTERTNK Bilderrliikstraat bi.1 de Zijlwee Haarlem Tel 'K 25001 11ÜJP INBOEDELVEILING 1/2 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De 38-jarige Halfwegse kappersbediende M. B. W. is door de Haarlemse politie rechter conform de eis veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dit had reeds vier weken ge duurd. Hem was ten laste gelegd dat hij 185 had weggenomen van zijn hospita, de weduwe C. J. Z.-de V. en haar zuster te Halfweg. voering de solist. Hij vervulde zijn taak met prachtige virtuoze beheersing. Zijn spel kreeg de motorische stuwing, de ge ladenheid en de verdieping waarom het concert vraagt. De trompet-solo werd uitmuntend ge speeld door Nelly Boerée in een voortref felijke vertolkings-eenheid met de piano solist. En het orkest zorgde onder directie van Toon Verhey voor een knappe bege leiding, die alle aandacht voor de rhyth- mische eenheid vergde. Alle uitvoerenden oogstten met de ver tolking een uitbundig succes. Het orkest met zijn dirigent Toon Verhey bleven op deze avond ook na de pauze in de hoogste regionen van de uit voerende kunst. Want ook het derde werk van het Russische programma: de Vijfde Symphonie van Peter Tsjaikofsky kreeg een indrukwekkende vertolking, die een der hoogtepunten van dit concert seizoen genoemd kan worden. De toch zo overbekende symphonie werd gespeeld als gold het een nieuw werk met alle daarvoor vereiste toewijding en mu zikale spanning. De solo-hoornist verdient een woord van lof voor zijn spel maar eigenlijk kan men dit betrekken op het ge hele orkest en in het bijzonder op de diri gent. Langdurige bijval was de beloning voor deze gedenkwaardige prestatie. P. ZWAANSWIJK De gemeentelijke ijsbaan aan de Klever laan is van hedenmorgen tien uur af open gesteld voor houders van abonnementen. Wanneer ook de andere schaatsliefhebbers op de baan kunnen worden toegelaten, zal men in de loop van de dag beslissen. Vrijdagavond laat was men nog bezig om de baan sneeuwvrij te maken en het ijs bevindt zich de omstandigheden in aan merking genomen, in prima conditie. Zelfs de wakken waren thans geheel dicht. De ijsbaan Volharding zal het gehele weekeinde geopend zijn, indien niet plotse ling een weersverandering intreedt. De afgelopen nacht heeft men alles in het werk gesteld om de baan goed berijdbaar te maken. Ook 's avonds kunnen de schaatsliefhebbers terecht. De ijsbaan van ..Brederode" in Sant- noort zal vanmiddag bij goed weer ge- onend worden. De helft van de baan is be rijdbaar. De ijsclub ..Duin en Daal" heeft de baan op de gelijknamige vijver in Bioemendaal vanmiddag om 1 uur eeop°nd. Het zal van de weersomstandigheden afhangen of men od de baan ook na vandaag zal kunnen blijven schaatsen. Od de sleebaan Kijkduin od het Over- veense konje is gisteren in beoerkte mate gesleed. Daar de Bilt tegen het einde van de middag sneeuwval verwacht, is aan te nemen, dat vanavond en morgen de s-'ee- liefhebbers volop in de gelegenheid zullen worden gesteld hun SDort te kunnen be oefenen. De Wereldomroen heeft reeds te kennen gegeven om in dit geval Zondag od het Overveense kopje een reoortage van het sleeën te komen maken. Het zal in de bedoe'ing liggen, dat als reporters voor de microfoon komen leden van de secties voor Zuid-Afrika. Soanje en Arabic. De Bloe- mendaalse Reddingsbrigade zal aanwezig zijn voor de eerste-hulp-verlening. om te draaien om een litertje slagroom te kloppen: ge draait een knopje om en na enkele tellen is de slagroom stijf. Ik heb verrukkelijke appelmoes gegeten van één appel die twee minuten tevo ren nog netjes gekleed zijn schilletje om had. De appel was in die twee mi nuten geschild, in kleine stukjes gesne den, in de mengbeker gedaan met wat citroensapfom het 'oruinworden te voor komen), suiker en een beetje melk. Ds knop werd omgedraaid, in de d'ikke glazen mengbeker begon het te borre len en te draaien en toen was al meteen de aopelmoes gereed. En als uw jongste dochtertje zo slecht eet, geef haar dan na schooltiid een melkshake. Om de tijd of om de kosten hoeft ge het niet te laten, want die zijn zeer gering. Zo'n melkshake kunt ge door met verschil lende vruchten te werken, nog herhaal delijk variëren Voor het maken van een cakedeeg wordt om te beginnen in de mengbeker de gewone korrelsuiker even tot poeder suiker gedraaid, stukjes citroenschil er achteloos bijgeworpen worden zo prachtig verpulverd en door de poeder suiker vermengd, dat als mijn gast vrouw heel even de deksel oplicht, er een heerlijke citroengeur opstijgt. In de mengkom doet zij boter bij de suiker, zet de kom vast, bevestigt de deegklop per en dan begint het volgende korte bedrijf. De roterende beweging van de deegklopper is gebaseerd op het prin cipe dat ook bij grote machines wordt toegepast. Behalve dat de armen rond de eigen as draaien, beschrijven zij een baan langs de gehele binnenkant van de mengkom. Dit even terzijde, wan' inmiddels zijn boter en suiker allanr voldoende geklopt.De eieren worden voor één in de schaal gebroken, he kostelijke vocht door de boter geroerd en tenslotte wordt het meel er door geklopt. Een prachtig beslag ligt klaar Ik heb ook gezien hoe vlug de aard appelen geschild zijn. Maar de rauw kostmolen is evenmin weg te cijferen. Hij schaaft komkommer, ramenas, wor telen, rode biet, pommes chips; hij raspt chocolade, kaas, oud brood, noten, en zovoort. Wie van cocktails houdt kari volstaan met vier soorten dranken in huis te nemen (bitter, spiritualiën, wijn en limonadesiroop), waarmee tientallen - bijzondere „drinks" zijn te mengen. Om kort te gaan- het is een ding om van te watertanden. ANNEKE. Zoals wij reeds enige tijd geleden be richtten, heeft het bestuur van de R.K. Sportvereniging H.B.C. te Heemstede van het semenarie „Hageveld" enige aan de Cruquiusweg gelegen terreinen in huur verkregen, die geheel voor de beoefening van verschillende buitensporten zullen worden ingericht. Aldus zal H.B.C. thans binnen afzienbare tijd de Heemsteedse Sportparken kunnen verlaten en enige fraaie terreinen geheel in eigen beheer verkrijgen. Verleden week is voor het eerst een grote bulldozer aan de Cruquiusweg ver schenen om te beginnen met het egaliseren en zuiveren van de grond, waarvoor de scherpe messen het terrein op een diepte van 15 cm omwerken. Men heeft hier drie naast elkaar gelegen voetbalvelden gepro jecteerd. waarvan het middelste als hoofd terrein is bedoeld. Verder wordt nog een terrein voor handbal ingericht en een grote parkeerruimte, omdat de Cruquius weg in de toekomst uiteraard nimmer door verschillende voertuigen mag wor den geblokkeerd. Het met zorg uitgewerkte plan vermeldt verder de bouw van een overdekte en twee onoverdekte zittribunes en enige staantribunes, zodat het hoofdter rein gezien vanaf de Cruquiusweg, geheel door tribunes omgeven zal zijn. „Eén kwartje per goal" De Sportraad van H.B.C., die zich tot taak heeft gesteld het kapitaal van hon derdduizend gulden bijeen te brengen, dat met de aanleg en bouw van deze terrein accommodatie gemoeid zal zijn, stelde in middels een „Stadion-fonds" in, dat de eerste duizend gulden reeds ontving. Er zijn nog verschillende andere acties in voorbereiding, want het ligt niet in de be doeling de vereniging en haar leden door het uitschrijven van een lening met een zware schuld te belasten. Eén daarvan is een aan de leden gericht verzoek, voor elke goal die door het eerste elftal wordt gescoord, een kwartje in dit fonds te wil len storten. Wanneer ieder lid hiervoor drie rieelnemersformulieren weet te plaat sen. betekent dit een opbrengst van f 600 per doelpunt. Opening nog niét bekend Het is nog niet bij benadering vast te stellen, wanneer dit nieuwe terreinen- complex in gebruik kan worden genomen. Een der oorzaken hiervan is, dat nog niet werd beslist of de grasmat zal worden gezaaid, of uit zoden moet bestaan. vloeibare vorm te gebruiken en het in vormpjes te gieten. Bij de laatste be werking wordt veelal viszilver toege voegd. Dat gaat dan aldus: in die vormpjes, die vaak een verhoogde rand hebben, wordt in het midden viszilver, vermengd met een kleurstof gespoten en een doorzichtig laagje kunsthars dekt deze ruimte af. A.'ii dergelijke knopen zit nogal wat handwerk het inspuiten van het viszilver. het in de rand zetten van het plexiglas waardoor zij uiteraard niet tot de goedkoopste be horen. Plexiglas is eveneens een belangrijk materiaal. Het is u wellicht reeds be kend, dat er van deze soort kunsthars onbreekbare autoruiten worden ver vaardigd. Imitatie paarlmoer knopen zijn zeer in de mode; ze worden gemaakt van het zogenaamde nacrolac, dat in grote pla ten verkrijkbaar is. Dikwijls werkt men ook met kleine stukjes paarlmoer, die worden ingelegd in een model van ga- aangepast aan de huidige mode, weer geproduceerd. Deze knopen ondergaan als laatste bewerking een metalisatie- proces. Alle knopen zijn onbreekbaar. Het werd ons gedemonstreerd door een een voudige proef: ettelijke exemplaren werden met kracht tegen de stenen Y'oer geslingerd en inderdaad bleven ze heel. Wij hebben zelf ook nog een poging mogen wagen ze te breken, maar zijn er niet in geslaagd. Ongetwijfeld kent u de knopen, die het kleureffect van petroleum on water geven. Deze ondergaan een specia'e be werking. doch het procédé is een fa brieksgeheim. Ze staan bijzonder aardig en sommige ervan zouden het niet slecht doen als steen in een ring. WIJ STIPTEN AL TERLOOPS AAN. dat het handwerk in deze fabriek een belangrijke plaats blijft innemen. H:er- door is er betrekkelijk veel personeel nodig, maar de resultaten mogen dan ook worde/ gezien: de Pariise mode ontwerpers kennen de Spakenburgse fabriek uitstekend en het zijn niet de minsten onder hen, die bij het ontwer pen van kleding terdege rekening hou den met de Nederlandse sieraad-knonen. De Spakenburgse schonen met hun witte gehaakte kapjes en stijve schou derstukken sorteren in de laatste afde ling, die wij bezochten, de hele produc tie en naaien de knopen op kaarten. Dan is het product gereed voor de vele honderden afnemers in binnen- en bui- ten'and. Het is voor deze bevv'kin.g een hele omschakeling geweest van het vissers- bedrijf naar het fabrieksleven. Oude vissers, wier vereelte handen tientallen jaren met. de netten hebben gewerkt, slijpen nu figuurtjes in knonen. De jongeren weten al niet beter, doch voor de ouderen zal deze verandering in leef wijze vroeger een hard gelag zijn ge weest. Over het geheel beschouwd is het bestaan van een industrie als deze ech ter een zegen, waardoor de welvaart, die door de afsluiting van de Zuiderzee verloren dreigde te gaan, voor een groot deel kon worden behouden. TINEKE RAAT. Wat kunnen onze winteravonden toch gezellig zijn, wanneer het hele gezin in het zachte licht van de schemerlamp rond de haard zit. Vooral als moeder er dan een ogenblikje tijd voor neemt om eens zo'n ouderwetse winterdrank, klaar te maken. Koffie Chocolade melk. 1 liter melk, 2 eetlepels cacao, 4 lepels suiker en 4 lepels koffie-extract, zout. Bijna alle melk met wat zout aan de kook brengen. De cacao aanmengen met de rest van de melk en dit papje door de kokende melk roeren. Nog even doorkoken en dan het koffie-extract toevoegen. De drank warm inschenken. Citroenmelk. 1 liter melk, buitenste gele schil van een citroen, 4 lepels suiker. Breng de melk aan de kook met wat zout en laat de melk gedurende een 1/2 uur trekken met de citroenschil. De schil verwijderen, suiker toevoegen en de drank heet opdienen. Anijsmelk. 1 liter melk. 10 druppels anijsolie, 3 4 lepels suiker of blokjes anijssuiker. Doe suiker in de kan, druppel hierop de olie en schenk dan de zeer warme melk in de melkkan. Ook kan de ko kende melk geschonken worden op de blokjes anijssuiker. Vanillemelk. 1 liter melk, 4 lepels suiker, 1/2 stokje vanille, (1 ei). Laat het gespleten stokje 30 min. in kokende melk aftrekken. Los de suiker in de melk op. verwijder het stokje en schenk de melk goed warm in. Iets kostbaarder wordt deze drank door ze tot slot te binden met een eidooier en op elk glas een bergje stijfgeslagen ei wit te leggen. ...hoogst interessante artikelen... de wereld van de vrouw! Las U in het nummer van 15 Januari al de reportage over de baby's met twee moeders Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9