Bijdrage voor middelbaar en V.H. onderwijs aan Haarlem Drukke dagen voor personeel van de Haarlemse reiniging Haarlemse Ouderraad uit klachten over enige onderwijszaken Agenda voor Haarlem Stoffige lokalen, leerkrachten belast met baantjes, achterstand op twee instellingen Bridge-drive voor de kankerbestrijding Bloemendaal zvil meewerken aan gemeenschappelijke regeling Films over ballet Gladheid belemmerde het verkeer Anneke Elro als „Assepoester" MAANDAG 17 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Klusjeslieden Burgerlijke Stand van Haarlem Overbelast Inbraak in villa in het Kinheimpark E. Hugtenburg veertig jaar bij de P.T.T. Feestelijke bijeenkomst autorijschoolhouders WASSERIJ DUYN Vijf ongelukken in de stad; wisselstoring op station Verhoging waterprijs in Bloemendaal Jeugdtoneel Kampeertentoonstell ing van 23 tot 26 April Eindhoven automatisch bereikbaar T Naar wij vernemen heeft de Haarlemse Ouderraad een brief gestuurd naar Burgemeester en Wethouders, waarin'ten opzichte van een drietal punten met betrekking tot het openbaar lager onderwijs in Haarlem ernstige klachten wor den geuit. Die punten zijn: het schoonhouden van de schoolgebouwen, de belasting van de leerkrachten voor allerlei administratieve en organisatorische werkzaamheden en het groeiend aantal opdrachten dat van gemeentewege wordt gegeven aan het Jeugdpsychologisch bureau en het Gemeentelijk Bureau voor School- en Beroepskeuze. Deze opdrachten, zo schrijft de Ouderraad, vallen buiten het ter rein dat de beide bureaux oorspronkelijk bestreken en hebben tot gevolg, dat er een grote achterstand ontstaat hij de behandeling en afwerking van de gevallen, welke door het onderwijs worden voorgelegd. Wij laten hieronder een uittreksel uit de brief van de Haarlemse Ouderraad volgen. Reeds verscheidene malen werd er op gewezen, dat er gegronde klachten waren wat betreft het schoonhouden van school gebouwen. Niettemin heerst onder de ouders in deze gemeente op het ogenblik ernstige ongerustheid over het feit, dat het schoonhouden van de schoolgebouwen vaak veel te wensen overlaat. De kinderen, die moeten verblijven in onvoldoend gereinigde ruimten, die gebruik moeten maken van onzindelijke toiletten, die dikwijls hun han den niet behoorlijk kunnen wassen en af drogen, komen daardoor in een situatie die strijdt met moderne begrippen van hygiëne, en die derhalve alleen reeds in pacdago- gisch opzicht onjuist geacht moet worden, nog afgezien van de onmiskenbare gevaren voor de gezondheid. Ook wijst de Ouderraad op de gymnastieklessen in veelal stoffige lokalen. Het is de Ouderraad bekend, dat de toe stand niet overal en niet voortdurend even slecht is, ook al doordat vele hoofden en leden van het onderwijzend personeel, voor zover mogelijk, zelf meewerken aan het onderhoud. Ook stellen oudercommissies geld beschikbaar voor reinigingsmiddelen, nemen zelf een deel van het reinigingswerk ter hand, of zorgen bijvoorbeeld dat er ge regeld, schone handdoeken in het schoolge bouw aanwezig zijn. De Ouderraad meent echter, dat het schoonhouden van de lokaliteiten een zaak is, die niet afhankelijk mag zijn van inci denteel voorkomende, gunstige omstandig heden. Evenmin gelooft de Ouderraad, dat het onderhoud een deel mag uitmaken van de taak van leerkrachten of oudercommis sies, hoezeer de hulp in dit opzicht op zich zelf ook gewaardeerd kan worden. Bezorgdheid heerst er onder de ouders, over het feit, dat de leerkrachten en in het bijzonder de hoofden van scholen, blijk baar zozeer in beslag worden genomen door allerlei administratieve en organisa torische werkzaamheden, dat het onder wijs daarvan nadelige gevolgen gaat on dervinden. In de loop der jaren is, tengevolge van de. veranderde en veranderende maat schappelijke structuur, de taak der school steeds verder uitgebreid met onderdelen, die meer tot het terrein van de opvoeding in het algemeen dan tot dat van het onder wijs in engere zin behoren. Voorbeelden zijn: de schoolmelkvoorziening, spaaracties van allerlei aard, schooltandverzorging, enz. Uitdrukkelijk wil de Ouderraad vaststel len, dat het naar zijn mening is toe te jui chen, dat de school bij dergelijke belang rijke onderdelen der opvoeding als bemid delaarster optreedt. De zuiver administra tieve en organisatorische arbeid aan deze zaken verbonden, blijkt echter vaak een HAARLEM. 15 Januari 1955 GEHUWD: 15 Jan., J. H. P. Soomer en"A. M. van den Eijnde. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., T. A. Mars—Kaasenbrood; 15 Jan., M. Rotteveel —van Sprang. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., C. van Dijk—Huizing; Z. PietersePerrin; P. van Hoorik—Kok; 15 Jan.. L M. van Oijen Hornick; C. J. van den Bergvan Horick; P. A. M. Sarolea—Christoffels. OVERLEDEN: 12 Jan., L. Bekman, 65 j., Beukenstraat; 13 Jan., M. Schoorl, 58 j., Saenredan.straat; 14 Jan., H. BottelierGel dorp, 70 j„ Amsterdamstraat; P. van Bakel —van den Berg, 75 j., Spaansevaartstraat; N. Driessen—de Bruin, 88 j., Hagestraat; B. P. Gozeling, 80 j., Korte Houtstraat. ADVERTENTIE MAANDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: „Waar de blanke top", Ensemble Wim Sonneveld, 8 uur. Minerva- theater: „De indringster", Toneelgroep Stu dio, Heemsteedse Kunstkring. 8.15 uur. Be gijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeen komst van „De Grote wereld", 8 uur. Con certgebouw: Muzikale show, AVRO, 8 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Als het jonge koren rijpt". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ongepast.... zakkenrol lers!", 18 jaar, 7 en 9 15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, 8 uur. DINSDAG 18 JANUARI Miperva: Noordhollands Philharmonisch Orkest m.m.v. Willem Noske, 8.15 uur. Con certgebouw: Muzikale show, AVRO, 8 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", ,2.15, 7 en 9-15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Opge past..,. zakkenrollers!", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De fatale minuut", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. aanmerkelijk deel van de schooltijd op te eisen, ook wanneer het onderwijzend per soneel er buiten de schooluren aan werkt. Bovendien vormen bezoeken en telefoon gesprekken een storend element, ondanks het feit dat er steeds weer, door aankondi gingen, door mededelingen op ouderavon den, door circulaires, enz. op wordt gewe zen, dat het onderwijzend personeel gedu rende de schooltijd niet te spreken is. Enerzijds vormt dit alles een duidelijk gevaar voor schade aan het onderwijs. An derzijds zou men in onderwijskringen de neiging kunnen krijgen, om medewerking te onthouden aan activiteiten die niet direct te maken hebben met het onderwijs in engere zin, en die toch, in het geheel van de opvoedende taak der school, van groot belang zijn. De Ouderraad verzoekt uw college drin gend, maatregelen te overwegen die hetzij het hoofd der school in staat stellen meer tijd beschikbaar te hebben voor zijn admi nistratieve en organisatorische functie, het zij ertoe leiden, dat aan alle lagere scholen een concierge en administratief personeel wordt aangesteld. De Ouderraad heeft grote waardering voor het feit, dat de gemeente Haarlem tracht, de juiste keuze van onderwijsinrich ting en beroep te bevorderen en hierbij de hulp heeft ingeroepen van wetenschappelijk gevormde deskundigen. Het is verheugend, dat steeds meer ouders en instellingen van onderwijs gebruik zijn gaan maken van de hulp, die het gemeentelijk jeugdpsycholo gisch bureau en het gewestelijk bureau voor school- en beroepskeuze bieden. De laatste tijd worden er echter in toe nemende mate klachten cn grieven geuit zodat het te vrezen is, dat de resultaten, die de beide bureaux, vaak ten koste van veel zorg en moeite hebben bereikt, grotendeels te niet gaan. Alles wijst er op, dat tïe bureaux sterk zijn overbelast, ten dele doordat onderwijs inrichtingen en ouders steeds meer gebruik ervan gaan maken, ten dele doordat er van gemeentezijde een groeiend aantal opdrach ten wordt gegeven, die vallen buiten het terrein, dat de bureaux oorspronkelijk be streken. Het gevolg van deze overbelasting is een grote achterstand bij de behandeling en af werking van de gevallen, die de bureaux worden voorgelegd, terwijl ook de wijze, waarop het onderzoek geschiedt, merkbaar ongunstig wordt beïnvloed. En juist op deze bureaux is achterstand zeer ongewenst. Hoezeer het vertrouwen ondermijnd is. blijkt bijvoorbeeld uit het feit, dat hoofden van onderwijsinrichtingen de ouders advi seren zich tot particuliere psychologische bureaux te wenden, „omdat er bij de ge meente toch niets van komt". Ook op an dere wijze blijkt, dat er vaak een ongun stige mening heerst over de bureaux en de eraan verbonden functionarissen. Dat deze mening wel eens onjuist is, tenge volge van onvoldoende kennis van de ware oorzaken, doet niets af aan het hoogst be treurenswaardige feit,, dat het vertrouwen in de wetenschappelijke hulp die de ge meente Haarlem bij opvoeding en onder wijs wil verlenen, ten zeerste is geschokt en dat de oorzaak hiervan blijkbaar een ernstige overbelasting en onderbezetting van de desbetreffende bureaux is. Naar de mening van de Ouderraad is het dringend gewenst, dat de presoneelsbezet- ting zowel van het jeugdpsychologisch bureau, als van het bureau voor school- en beroepkseuze, wordt uitgebreid. Wenst het gemeentebestuur dit laatste niet, dan lijkt het ons dringend noodzake lijk, dat hiervan duidelijk en onomwonden wordt kennisgegeven aan alle betrokkenen, opdat die weten waar zij zich aan te houden hebben en opdat voorkomen worde, dat verwijten worden gericht tot personen en instanties, die aan het hun ten laste gelegde onschuldig zijn. De Haarlemse Ouderraad heeft er uiter aard geen enkel bezwaar tegen, wanneer van de beide bureaux gebruik wordt ge maakt voor andere doeleinden dan waar voor zij zijn opgericht, doch dat hij wel van mening is, dat die oorspronkelijke doelein den daardoor niet benadeeld mogen worden. Zondagavond is ingebroken in een villa in het Kinheimpark in Bloemendaal. Toen de bewoners ervan omstreeks middernacht thuiskwamen, bemerkten zij, dat hun huis was doorzocht. Men is binnengedrongen door verbreking van een ruit. Verscheidene kamerdeuren waren opengebroken; er wordt f 3C0 vermist. Onder grote belangstelling herdacht Zater dag de heer E. Hugtenburg, besteller eerste klasse, in zijn met bloemen versierde woning ziin veertieiarig amhtsiuhjlmim bii de PTT. De directeur van het postkantoor Haarlem, de heer J. W. van Schaik, sprak de jubilaris in hartelijke woorden toe en bracht zijn dank uit voor zijn plichtbetrachting in de afgelopen veertig jaar; hij overhandigde hem namens het Staatsoedrijf de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst en liet dit vergezeld gaan met een geschenk onder couvert. Nadat de heer W. Flooren enige vriende lijke woorden had gesproken, nam de heer P. Koomen, voorzitter van het Jubileum fonds het woord en overhandigde hem namens het fonds een prachtig tafelkleed en bood mevrouw Hugtenburg bloemen aan. - Hierna sprak de jubilaris een dankwoord uit voor de hem betoonde hulde. Het afdelingsbestuur van het Koningin Wilhelminafonds te Heemstede, heeft ook haar tweede actie ten bate van de kanker bestrijding met succes bekroond gezien. De belangstelling voor de Zaterdagavond in hótel „Boekenroode" gehouden bridge-drive was zó groot, dat het bestuur reeds een her haling van deze drive in overweging heeft genomen. De drive stond onder leiding van de heer S. Prins, voorzitter van de afdeling Kennemerland van de Nederlandse Bridge Bond, welke tevens het materiaal belange loos in bruikleen had afgestaan. De heer Prins sprak een kort welkomstwoord tot de ruim vijftig deelnemende paren. Tot de spelers behoorden ook de burgemeester van Heemstede, mr. A.G.A. Ridder van Rappard en de hoofd-inspecleur van politie, de heer A. Berentsen. Het middernachtelijk uur was reeds tame lijk ver overschreden, alvorens de laatste kaart werd neergelegd cn de wedstrijd leiding een begin kon maken met de be rekening der puntenlijsten. De tijd, die moest verlopen voor de prijswinnaars be kend zouden worden, werd overbrugd door de verkoop van een groot aantal voor werpen, welke door enige Heemsteedse kunstenaars, fabrikanten en winkeliers be schikbaar waren gesteld. Hierna werden de prijzen uitgereikt. De paren gevormd door de dames Hafkenscheid en Viljans, de dames Van der Kloet en Kramer, mevrouw Hoogeboon en dr. N. Hille, de heren N. Reurink en Werker, dr. Koot met partner en mr. Ferwerda met partner behaalden in cle diverse lijnen de eerste prijs. Het nog resterende gedeelte van deze avond werd gevuld met dansen en het optreden van. de heer C. W. E. de Buisonjé, met liedjes en imitaties, waarbij hij zichzelf aan de piano begeleidde. De totaal-opbrengst van deze avond was f 634,75. Het was glad Zaterdagavond, spiegel glad. Maar dit was werkelijk niet de enige oorzaak, dat er 's avonds in deze om geving nergens lesauto's van autorijscholen waren te zien. De au tori jsctooolh ouders waren naar Amsterdam gegaan, waar in „Bellevue" het negenjarig bestaan van de Vakafdeling Autorijscholen werd gehou den. Deze afdeling gaat uit van de geza menlijke bonden, de Algemene Nederland se Organisatie voor het personenvervoer, de Nederlandse Katholieke Bond voor het Beroeps personen vervoer over de weg en de Christelijke Bond van Beroepsperso nen vervoer. De cabaretrevue „Door 't dolle heen" werd verzorgd door het ensemble van de bekende radioconférencier Cees de Lange, met medewerking van Roland Wagter en Wagter Jr., de Chico's. Dick Harris en an dieren. Zij 'nebben de duizend aanwezige au t or ijs choo Ihoudcr s uit het gehele land gedurende enige uren aangenaam bezig gehouden. In de pauze van deze feestelijke bijeenkomst, waarop ook velen aanwezig waren uit Haarlem en omgeving, was er een tombola met vier honderd prijzen. De hoofdprijs was een fiets. Enige honderden aanwezigen namen bovendien deel aan de puzzlewedstrijd om alle in het twintig bladzijde tellende programma voorkomen de letters „Z" op te zoeken. Het bleken er zesenzestig te zijp, een aantal dat zestig aanwezigen goed hadden geraden. De enige prijs, een grote mand met fruit, kwaim in Haarlem terecht. Bij loting werd de vertegenwoordiger van de lesschoo! firma Van Rijn te Haarlem de gelukkige. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat zij het redelijk en verantwoord achten met de gemeente Haarlem een gemeenschappelijke regeling aan te gaan betreffende de financiële ge volgen voor de toelating van leerlingen op de scholen voor middelbaar onderwijs en voorbereidend hoger onderwijs van Haarlem. Voor het jaar 1955 zal voor dit doel een bedrag van f 40.103 nodig zijn. Op 17 December 1951 richtte het ge meentebestuur van Haarlem aan veertien gemeenten uit de omgeving een brief, waarin het verzocht mee' te werken tot het treffen van een regeling, waarbij de kosten, die Haarlem maakt voor de leer lingen uit de gemeenten, die het gemeen telijk gymnasium of een der openbare scholen voor m.o. bezoeken, door de ge meente waar die leerlingen woonachtig zijn, gecompenseerd worden. Haarlem vroeg destijds aan Bloemen daal het gehele bedrag, namelijk f 464 per leerling, dat als ten laste van de schoolge meente blijvende, becijferd was. De totale kosten voor Bloemendaal zouden bij deze grondslag in 1952 bedragen 177 maal f 464 of ruim f 82.000. In de eerste plaats we gens de begrotingspositie konden B. en W. van Bloemendaal er weinig voor voe len het gevraagde bedrag, dat een vrijwil lige bijdrage zou zijn, die los staat van de wettelijke, te voldoen. Heemstede stond aanvankelijk afwijzend en onderhande lingen hadden geen zin. Op 2 Januari 1953 maakte Haarlem nog eens een voorstel aanhangig om door vrij willige samenwerking te komen tot een extra-bijdrage van Bloemendaal en de an dere gemeenten in de kosten, die voor rekening van Haarlem blijven. Dit laatste voorstel houdt in dat de buitengemeenten een bijdrage tot de helft van de tenlaste van Haarlem blijvende kosten zouden ge ven, ingaande 1 Januari 1955. Voor 1952 werd voorgesteld een vast bedrag van f 3D per leerling; voor 1953 een bedrag van f 30 plus èen derde van de dan nog ten laste van Haarlem blijvende kosten, terwijl voor 1954 laatstgenoemde verhouding op 2/3 werd voorgesteld. De consequenties voor de gemeentekas van Bloemendaal voor dit voorstel waren: 1952 f 5100; 1953 f 16.827; 1954 f 28.471 en 1955 f 40.103. Haarlem laat duidelijk uitkomen, aldus delen B. en \V. van Bloemendaal aan de gemeenteraad mee, dat het voorst-el als laatste poging tot samenwerking wordt be schouwd. Wordt dit bod door de gemeenten, welke het overgrote deel van de z.g. bui tenleerlingen leveren (Heemstede en Bloe mendaal) niet aanvaard, dan zou de raad van Haarlem in overweging worden ge geven de rijkssubsidie op te zeggen. Dien tengevolge verwacht de gemeente Haar lem, dat vrijheid van handelen wordt ver kregen en dat de buitenleerlingen kunnen worden geweigerd of toegelaten tegen vol doening van de volledige kosten door de buitengemeenten. Slechts indien de ouders bereid en in staat zijn de volledige kosten, die Haarlem per leerling maakt (variërend tussen be dragen van ƒ716 voor het Coornhertlyceum efi f 936 voor het Lorentzlyceum) aan de schoolgemeente te vergoeden, zou deze uit sluiting worden opgeheven. Het is niet aan te nemen, dat veel ouders tot een zodan'® offer in staat zijn, aldus schrijven B. en W. van Bloemendaal. Niettemin hebben zij. aldus vervolgt he college, zich aanvankelijk op het standpunt gesteld, dat dit laatste aanbod eveneens verworpen moest worden. Zij °yerwogen daarbij, dat de 170 leerlingen, die thans een Haarlemse school bezoeken, niet an het volgen van middelbaar ?nden\lj® hoefden te worden uitgesloten, daar zij waarschijnlijk door de neutrale Bloemen- daalse scholen zouden kunnen worden op genomen. B. en W. schrijven de raad, dat zij zich er echter van bewust zijn, dat de vrijheid van schoolkeuze, die voor de ouders tot dusverre in zo ruime mate be stond, aldus vrijwel verdwijnen zou. Na dit standpunt aan Haarlem bekend gemaakt te hebben, bleek B. en W. van Bloemendaal, dat hun gemeente de enige was, die voor het gematigd bijdragen in de ten laste van Haarlem blijvende kosten, niet kon gevoelen. Vooral het onverwacht wel accepteren van het gedane voorstel door Heemstede deed Haarlem verzoeken de aangelegenheid nog eens met B en W. van Bloemendaal te mogen bespreken, ten einde een bevredigende regeling alsnog tol stand te brengen. Bij de bespreking op 9 April 1953 werd van Haarlemse zijde ge wezen op de weinig fraaie figuur, dat niet- deelneming van Bloemendaal zou beteke nen het teren op de kosten van Haarlem en de wel-deelnemende gemeenten. Van de zijde van Bloemendaal is daarop te kennen gegeven, dat aan de oplossing van 't vraag stuk der vergoeding voor de bui ten leerlin gen zou kunnen worden meegewerkt, indien op het stuk van het onderwijs ook in anae- re sectoren een redelijke vergoedingsbasis voor wederzijds te maken kosten kon wor den verkregen. B, en W. dachten daarbij aan de Bloemendaalse openbare kleuter scholen, die door een niet onaanzienlijk aantal Haarlemse leerlingen bezocht wor den, zonder dat daarvoor tot dusverre een verrekening van gemaakte kosten bestond Later verklaarde Haarlem zich bereid tot een regeling betreffende vergoeding van v ederzijds gemaakte kosten voor het ge meentelijk kleuteronderwijs. Nadat de overeenstemming was bereikt nam Heemstede het initiatief tot een we derzijdse verrekening van de kosten van het kleuteronderwijs op een ruimere schaal. Ook op deze basis is Haarlem be reid een overeenkomst aan te gaan. De uit werking is niet tegelijk met de regeling voor het middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs door te voeren. ADVERTENTIE *MST»:iti>.vMsrv.\\KT?0 th. 1105} MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. Zondagavond werden in de Kennemer Dans- en Balletstudio eni.ge korte films vertoond, due als evenzovele inleidingen tot de kunst van Terpsichore waren be doeld. Aangezien de meeste nieuw voor Haarlem zijn, bestaat er aanleiding voor een kleine vermelding. In Covent Carden is een gedeelte van „Les Sylphides" in de uitvoering door het SadleT's Wells Ballet met M argot Fonteyn en Michael Somes opgenomen. Veel in druk maakte dit fragment niet, voorna melijk omdat de cameramannen blijkbaar moeilijk een juiste instelling konden bepa len. De vele en tenslotte irriterende close- ups vain een belangstellend meisje tussen de schermen versterkten, onbedoeld, nog eens de indruk dat de Engelsen blijkbaar de dans nog steeds niet als een volwaar dige kunst voor volwassenen kunnen be schouwen, ondanks hun trots op dit natio nale instituut en hun dweperige verering der sterren. Intussen was voor een aardig contrast gezorgd, door hierna de verfilming van twee walsen van Strauss door het ballet en het door Karl Bohrn gedirigeerde or kest van de Weense Staatsopera te verto nen. Het gemis aan klassieke techniek en vormgeving maakte deze demonstratie van decadente burgerlijkheid bepaald ridicuul. Thans zal Gordon Hamilton pogen daar de achterstand in te halen, met me dewerking van „onze" Marianne Hilarides en van Richard Adama, een Amerikaanse danser uit net Ballet van de Markies de Cuevas. Het demonstreren van de bovenvermelde tegenstelling maakte deze in ieder geval uit paedagogische overwegingen belang wekkend. Een interessante aansluiting hierop vormde het curieuze product van de National Film Board of Canada over een nationaal balletfestival, waarin een groep uit Winnipeg een geheel Canadees, maar nogal eclectisch aandoend werk ver toonde. Verder waren er prestaties van amateurs uit alle delen van dit land in deze documentaire, die qua opzet een merk waardige overeenstemming met de eerst genoemde Engelse filmreportage vertoonde. Als vierde film kreeg men te zien: „Hoe een ballet ontstaat" met commentaar van Robert Helpman en choreografie van An- drée Howard, waarover wij al eens eerder geschreven hebben. De voorstelling werd gecompleteerd met „Het schot is tc boord" van Herman van der Horst, welke prach tige documentaire over de visvangst bij de Doggersbank uiteraard niets met ballet, maar alles met cinematografie te maken had het enige werkelijk artistieke van deze instructieve bijeenkomst. D K. Jaarfeest Haarlemse Smalfilmliga Dat ile Haarlemse Smalfilm Liga niet al leen enthousiaste amateur-filmers, doch ook goede toneelauteurs en cabaretiers on der Jiaar leden telt, toonde zij Zaterdag avond j.l. in de Kroonzaal van restaurant Brinkniann. Een vlot cabaretprogramma met een souper en dansje na afloop vorm de het zeer geslaagde jaarfeest van deze vereniging. Het heeft de reinigings- en vervoersdiensten niet meegezeten gedurende het afgelopen weekeinde. De leiding van de Haarlemse gemeentereiniging bijvoorbeeld heelt /.aterüag- middag om half zes het personeel van de dertien strooiploegen van huis moe ten halen om in actie te komen tegen de na een 'regenbui plotseling opgekomen gladheid welke vooral de met klinkers bestrate wegen en pleinen in een ijsbaan veranderde. Men is met strooien en pekelen in actie geweest tot diep in de nacht. ;d door hagelbuien, maakte het nodig De sneeuwstorm van middag oin half zes het personeel van de dertien strooiploegen van huis moe- ■M l welke voor: rde. Men is n Zondagavond, gevolgd door dat vanmorgen om vier uur de gladheiilbestrijders uit hun bed zijn getrom meld. Om tien uur vanmorgen waren zij nog op vele plaatsen aan het werk. De bussen hebben het Zaterdagavond tussen zeven en acht uur'vooral in de buitenwijken en de randgemeenten moeten opgeven. Daarna waren de routes voor het grootste deel bestrooid, zodat de dienst hervat kon worden. De gehele Zondag waren de straten in Haarlem en omgeving uitgestorven, maar de N.Z.H. maakte zulke goede zaken, dat sommige chauffeurs zelfs door hun voorraad kaartjes heen raakten. Ook vanmorgen liep de dienst niet geheel naar wens. Er moest met meer beleid dan anders worden gereden, hetgeen vertragingen gaf, waardoor aan de drukke lijnen nogal eens gegadigden moesten blijven staan. De N.S.-sneeuwploegen bleven de hele avond en nacht in de weer om de wissels vrij te houden van sneeuw en een hinder lijke ij zei. Enkele treinen uit de richting Rotterdam kwamen met ongeveer 20 minuten vertra ging in Haarlem binnen. Later op de avond ondervond ook de dienst uit Amsterdam vertraging 15 min.). Eén trein uit Am sterdam werd opgeheven. Ook hedenmorgen ondervond de treinen loop hinder van de sneeuw. De meeste trei nen hadden 10 tot 15 minuten vertraging. Tengevolge van de gladheid van de weg hebben in Haarlem, voor zover de Haar lemse politie althans bekend is, vijf aan rijdingen plaats gehad, waarbij echter geen bijzonder ernstige persoonlijke ongelukken voorkwamen. Zaterdagmiddag om kwart over vier slipte de vijftigjarige wielrijdster S. H. M. over de tramrails. Met een gebroken linker heupbeen moest zij in het Grote Gasthuis worden opgenomen. Op de Zijlweg kwamen om kwart voor negen twee auto's met elkaar in botsing, waardoor beide wagens ernstig werden be schadigd. Ruim een uur later wilde een automobilist op de Leidsevaart een wiel rijdster passeren. De wagen slipte echter en kwam in aanraking met de fiets. Het ach terwiel van dit rijwiel werd gekreukeld, maar f de wielrijdster zelf kwam er met enkelè bulten op het achterhoofd af. Op de Pijlslaan kwamen een bestelwagen en een vrachtauto tengevolge van de glad heid met elkaar in botsing. De bestelauto werd beschadigd. Op de Zijlweg slipte vervolgens een vijf tienjarige wielrijdster R. F.; zij viel en moest vermoedelijk met eon hersenschud ding naar de Mariastichting vervoerd wor den. Op de Parklaan tenslotte kwamen een personenauto en een NZHVM-bus ten ge volge van het gladde wegdek met elkaar in botsing, waardoor de wagens beschadigd werden. Door de onverwachte sneeuwval van Zon dagavond raakten aan de Oostzijde van het Haarlemse station talrijke wissels defect. De treinen uit de richting Overveen en Bloe mendaal konden niet meer op hun normale sporen binnenkomen en werden langs het 3e perron geleid. Zij vertrokken ook van daar naar Amsterdam. Door talrijke spoor- wjjzigingen ontstond enige vertraging, al hoewel belangrijke aansluitingen alle ge haald werden. De directeur van het Gas- en Waterbe drijf te Bloemendaal heeft naar aanleiding van de plannen tot verhoging van het tarief voor waterverbruik op verzoek van de commissie voor de bedrijven een vijf jarenplan samengesteld. Maatregelen die nen te worden genomen om verzilting prise d'eau tegen te gaan, waarvoor f 140.000 nodig is; het omleggen van 800 meter in de Zandvoorterweg kost f 36.000, het om leggen van leidingen Julianalaan en Stoopplein f 10.000, de restauratie van het filtergebouw f 60.000 en vernieuwing van diverse leidingen f 10.000. In totaal is nodig f 256.000, waarvan f 98.000 in reserve aan wezig is. In vijf jaar moet gereserveerd worden f 158.000 of f31.600 per jaar. B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee, dat in de commissie voor de bedrijven ten opzichte van de verhoging van de waterprijs geen overeenstemming was. Twee leden kunnen zich verenigen met de door de directeur beoogde werken en met de voorgestelde verhoging van de waterprijs van zeven cent per m3; twee an dere leden daarentegen kunnen de nood zaak van een zodanige tariefsverhoging niet inzien: met een verhoging van twee ennt per m3 zouden zij accoord kunnen gaan. Een vjjfde lid is voor een successie velijke verhoging van het watertarief: hij zou zich thans met een verhoging van drie cent per m3 kunnen verenigen. Het Rotterdams Kindertoneel onder lei ding van Anneke Elro, dat reeds enige keren in het Concertgebouw en ook wel in, de omgeving van Haarlem optrad, gaf Zondagmiddag voor het eerst een voorstel ling in de Stadsschouwburg, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De leden van dit kleine ensemble beschouwden zulks als een onderscheiding en als een erkenning van hun streven om met bescheiden mid delen deugdelijk jeugdtoneel te leveren. Met deze eenvoudige constatering zitten we midden in een moeilijke kwestie. Ar tistiek gesproken moet men de eveneens speciaal tot de jeugd gerichte prestaties van een gezelschap als „Puck" veel hoger aanslaan. Maar dat is gesubsidieerd en kan zich de weelde van het engageren van degelijk geschoolde talenten en van een fleurige aankleding veroorloven. Er wor den opdrachten gegeven tot het schrijven van speciale stukken aan auteurs, die hun sporen op het gebied van de kinderlectuur hebben verdiend. Dat gaat mede goed want het is inderdaad heel belangrijk voor bereidend werk doqrdat men doorgaans kan rekenen op een georganiseerd publiek. Zou men ook in vrije voorstellingen deze kunstzinnige politiek kunnen volgen? Anneke Elro is geheel en al op vrije toe loop aangewezen. Zij moet dus „kasmag neten" kiezen om volle zalen te krijgen. Het siert haar terdege, dat zij daarbij hoe zuinig man ook moet zijn goedkope oplossingen zoveel mogelijk versmaadt. Het Rotterdams Kindertoneel onderscheidt zich door kennelijk verantwoordelijkheidsgevoel gunstig van de talloze gelegenheidstroepjes, die van tijd tot tijd haastig wat geld komen verdienen met minderwaardig vermaak volgens steeds hetzelfde recept. Zij heeft zich speciaal toegelegd op het bewerken van sprookjes, zij doet dat met verstandig inzicht en niet zonder enige fantasie, het geen haar toch maakt tot een verschijning op dit terrein, aan wie men zijn waar dering niet onthouden mag. Op deze wijze doet ook zij namelijk voor bereidend werk door liefde voor het toneel te kweken. Waarom gaat men naar het theater? Ik geloof, welke andere factoren daar ook bij kunnen komen, in de eerste plaats om een goed verhaal goed verteld te krijeen. Hoe meer men daarbij van bet bekende uitgaat, hoe meer kans van s'a- sen men heeft. In theoretische bespiege lingen daarover zal ik mij nu niet verdie nen. Ik wilde immers slechts signaleren, dat Anneke Elro probeert aan te tonen, dat men vooral met dramatische middelen een vertrouwde geschiedenis tot nieuw leven kan dwingen. Vondel wist het reeds: het zien boeit en overtuigt ons eerder en beweegt de gemoederen meer dan het horen. Over het smaakvormende element kan ik minder redenen tot voldoening vinden. Zolang er nog zulke zinnen als: „Ik wist dit al reeds" of „Ze zijn d'r eigen aan het aankleden" gebezigd worden, is er natuur lijk iets mis. Ook moest men constateren, dat de verschijningen van koninp en prins weinig vorstelijks van allure hadden. Bij de enscenering van het ba? werd trouwens wel heel veel aan de fantasie overgelaten. Gelukkiger was men met de sprookjes jurk en niet de gouden koets. Maar per slot van rekèmng is dif laatste "voornamelijk een kwestie vah geld. Dat de boze stiefzusters danig gecarica- turrieerd werden, ligt in de liin van de traditie. De moederrol was niet onverdien stelijk bezet, zij het wat stereotiep van dictie. De speiprestaties konden er eigen lijk net mee door. Met één voor tref fel iike uitzondering: Anneke Elro zelf is een uit muntende kracht voor dergelijke spelen, in het bijzonder dank zij haar vermogen zich zodanig in de kinderlijke sfeer te ver plaatsen, dat er een grote en soms ontroe rende echtheid van haar verschijning uit gaat. Voornamelijk om baar en om wille van de levendig uitgebeelde verhalen kan een bezoek bii volgende gelegenheden wor den aanbevolen. DAVID KONING. In de jaren na de tweede wereldoorlog is het kamperen vooral in Nederland tot een ongekende hoogte gestegen. Dit is vooral te danken aan het feit, dat vele werknemers de beschikking hebben ge kregen over een doorbetaalde vacantie en voorts zijn ook de verhoogde hötelprijzen mede de oorzaken van deze bloei. Uiteraard werd ook de vraag naar goede tenten steeds groter Immers het plezier, dat men aan het kamperen beleeft berust voor een groot gedeelte op een goede tent en op een verantwoorde kampeeruitrusting. Om het publiek te tonen tot welke presta ties de zestien grootste tentenfabrikanten in staat zijn heeft de Broederschap van da Nederlandse tentenmakers, waarin deze fabrikanten georganiseerd zijn, besloten een kampeertentoonstelling te houden. Haarlem krijgt daarvoor de primeur en van 23 tot en met 25 April zal de gemeen telijke ijsbaan aan de Kleverlaan in Haar lem veranderd worden in een enorme kampeerplaats, waar honderden tenten een ruimte van in totaal tienduizend vierkante meter in beslag zullen nemen. Elke inzender zal ongeveer twaalf mo dellen tonen en voorts is ook een aantal catavan-bouwers op deze expositie aan wezig om de nieuwste snufjes op het gebied van de kampeerwagens te tonen. De Nederlandse Technische Kampeer Centrale zal dagelijks een demonstratie houden en uiteraard wordt ook hierbij aan de laatste uitvindingen op kampeergebied de grootste aandacht besteed. De Broederschap van Nederlandse Ten tenmakers heeft bij de organisatie van deze expositie bijzonder veel medewerking ondervonden van de zijde van het gemeen tebestuur en uiteraard hoopt men ook in de twee steden die nog op Haarlem volgen bij het inrichten van de tentoonstelling evenveel steun te krijgen van de gemeente lijke instanties. De directeur van het telefoondistriet Haarlem deelt mede, dat op Maandag 17 Januari bij de aanvang van de dienst de abonné-koppelingen tussen de geautomati seerde netten van de technische distric ten Eindhoven en Haarlem in beide rich tingen in dienst zuPen worden gesteld. De aangeslotenen in het district Eind hoven respectievelijk Haarlem kunnen dan alle nummers in de geautomatiseerde net ten van het district Haarlem respectieve lijk -Eindhoven,doorlopend rechtstreeks kiezen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3